Gemeente overweegt samenwerking te staken met Oud Oegstgeest Commissie bepleit meer overleg over overlast horeca Zeestraat STEM LOKAAL Voorhout moet blijven bouwer Lisse wil meer bouwen dan aantal provicie toestaat bhIN HAAG OMGEVING CcicLe f3ou/iont WOENSDAG 14 MAART 1990 PACpJI Ondernemers vragen oplossing verkeer Herenstraat Voorhout VOORHOUT Er moet een plan komen om de verkeers problemen in de Herenstraat in Voorhout op te lossen. De straat moet weer vooral een winkelgebied worden en geen doorgaande verbinding. Daar op drongen Voorhoutse onder nemers gisteren aan tijdens een door „Voorhout Vooruit" georganiseerde forumdiscussie. Tijdens het politiekm café bleek ook dat niet iedereen blij is met de komst van een sta tion of met plan Kerkzicht. „Waarom, aldus M. Hoek, „worden zoveel ad-hoe beslis singen genomen en niet eerst een goed plan gemaakt". Ver keersspr eekuur Lisse succesvol LISSE „Het initiatief om in Lisse eens per maand een ver- keersspreekuur te houden is aan geslagen. Wethouder J. Meule- mans-Seelen constateerde dit gis teravond in grote tevredenheid, nadat ze voor de eerste maal zo'n spreekuur had gehouden. Meule- mans zei dat op het spreekuur natuurlijk niet alle problemen onmiddellijk uit de wereld gehol pen kunnnen worden. Het feit dat een aardig aantal mensen zich al op het spreekuur hebben gemeld wijt de wethouder aan het feit dat men nu zelf kan ver tellen wat men precies bedoelt. „Natuurlijk kun je van alles be denken om dat in mooie worden op papier te zetten, maar dat lukt lang niet iedereen". Het spreekuur wordt in de toe komst maandelijks gehouden. Deze eerste keer meldden zich zeven mensen die „uitgebreid di verse klachten op tafel deponeer den", aldus de wethouder. Het spreekuur liep daardoor uit. „De klachten die door de mensen werden geuit betroffen onder an dere het zich klakkeloos door het verkeer bewegen van fietsers, ook op de trottoirs. Verder kwa men diverse knelpunten aan de orde, zoals het vrachtverkeer in de Kanaalstraat en omgeving, het te harde rijden op sommige plaat sen en overmatig verkeersla- PvdA Noordwijk wil commissie voor bezwaren NOORDWIJK De PvdA Noordwijk wil een aparte com missie voor de beroep- en be zwaarschriften. Volgens fractie voorzitter C. Voorham-Bartens is dit nodig omdat de vergaderin gen van de commissie ruimtelijke ordening vaak erg uitlopen. Be zwaren worden nu behandeld in de commissie ruimtelijke orde ning. Voorham betoogde dit gis teren in een vergadering van de commissie algemene bestuursza ken. Hierin werd gesproken hoe in de periode 1990-1994 de raads commissies er moeten uitzien. Bromfietser ernstig gewond WASSENAAR Een 18-jarige Voorschotenaar is gister middag na een aanrijding met ernstige verwondingen aan het onderlichaam naar het Diaconessenhuis in Leiden ge bracht. De man reed op zijn bromfiets op het fietspad naast de Rijksstraatweg in de richting van Leiden. Tussen de Rustenvreugdlaan en de Paauwlaan klapte de man plotseling op onverklaarbare wijze met hoge snelheid te gen een lantaarnpaal. Raadscommissie kiest Noordwijk Lokaal NOORDWIJK De raadscommissie voor algemene be stuurszaken schaarde zich gisteravond unaniem achter het voorstel van het college van burgemeester en wethou ders om plaatselijke omroep Noordwijk Lokaal represen tatief te verklaren. Dit houdt tevens in dat aan het Com missariaat voor de Media een negatief advies uitgebracht wordt wat betreft de representativiteit van streekomroep Rijnland. Tijd dringt voor molen De Speel SASSENHEIM „De tijd gaat dringen voor de Sticht! Sassenheim", zei wethouder H. Drenth gisteren tijdens d avond gehouden raadsvergadering. Een handtekenin; onder de bevolking voor bijval voor een restauratie van len de Speelman zou inmiddels nadelige invloed hebbe planontwikkeling rond dat historische bouwwerk in Po „We hebben", zei Drenth, „de stichting twee maanden gegeven om ideeën aan te dragen". De helft van de tijd i dels verstreken. Drenth die gisteravond te kennen gaf een inventarisatie te willen maken van lokaties die in king komen voor een verplaatsing van de molen verwe Stichting: „Ze denken nog steeds niet aan verplaatsing, - we met z'n allen B en W en de raad gezegd hebbt te laat". Ook C, Kuysten was de mening toegedaan, dat een ver restauratie in een eerder stadium bij de vaststelling van stemmingsplan Postwijk of de lijst beeldbepalende pani de orde had moeten komen. De PvdA'er A. Olthof gaf c te verstaan voorstander te zijn van de procedure: „eerst zoeken om vervolgens een beslissing te nemen" jim feil Tekort zwembad drukken met meer reclame RIJNSBURG Om het te- kort van het zwembad Het Waterbos terug te dringen zou meer gebruik gemaakt moeten worden van reclameborden. Dat zei PvdA-raadslid J. de Mooy gisteravond in de com missie welzijn waar de begro ting 1990 van het zwembad werd besproken. Nu brengen de reclameborden jaarlijks 2000 gulden op. Als vobrbeeld noemde de Mooy de nieuwe sporthal Middelmors, waar de reclameborden meer opbrengen. Wethouder Glas bergen, tevens voorzitter van het zwembad bestuur, vindt de sporthal en het zwembad on vergelijkbaar. Zestig a ze ventig procent van de borden in de sporthal hangen er niet voor de reclame maar als steun aan de stichting", aldus Glasbergen. De Mooy bestreed: „Er is wel degelijk sprake van een reclameachtige zaak, waar ie een breed publiek mee be reikt". OEGSTGEEST Het college van burgemeester en wethouders van Oegst geest vraagt zich af of de samenwerking met de Vereniging Oud Oegst geest moet worden voort gezet. Dit naar aanleiding van de beschuldiging van de vereniging dat wethou der A. Kohlbeck van ruimtelijke ordening de gemeenteraad heeft mis leid ten aanzien van de panden van Brinkman aan de Geversstraat. Inmiddels heeft Oud Oegst geest de beschuldiging weer ingetrokken, maar het college heeft zich geërgerd aan de ma nier waarop de vereniging meende de wethouder te moeten aanvallen. Verder be nadrukken burgemeester en wethouders dat er nog steeds geen beslissing is genomen over het bouwplan van Erica aan de Geversstraat. Erica wil op de plaats van het Brinkman-complex zes appar tementen bouwen. Het college zal hoe dan ook eerst het ad vies van de monumentencom missie over de waarde van de bestaande bebouwing afwach ten. Het voorkomen van de sloop van de panden is alleen mogelijk als het bouwplan in strijd is met het bestemmings plan, of wanneer de wel standscommissie negatief advi seert. Met de projectontwikke laar is afgesproken dat een na dere stedebouwkundige analy se wordt afgewacht, alvorens de bouwaanvraag wordt be oordeeld. tsr Mevrouw Van der Geest voert het woord namens de horeca in de Zeestraat. „Overlast die wordt veroorzaakt door normaal menselijk gedrag moet geaccepteerd worden". foto: henk van den ende HORECA ZIET NIETS IN AFSLUITING NOORDWIJKERHOUT De overlast door café bezoekers in het centrum van Noordwijkerhout is alleen op te lossen als de horeca met de politie, de gemeente en de bewoners van de Zeestraat om de ta fel gaat zitten. Dat is de reactie van de com missie algemene bestuurlijke aangelegenheden op de brief van de bewoners, waarin bij de gemeente wordt aange drongen op maatregelen die de overlast moeten terugdringen. De horeca zelf stelde iets der gelijks voor. De mogelijke op lossingen die werden aange dragen door de verschillende belanghebbenden lopen echter nogal uiteen. Namens de hore ca betoogde mevrouw Van der Geest „dat men van café's nu eenmaal last kan verwachten". Overlast die wordt veroor zaakt door normaal menselijk gedrag moet volgens haar ge accepteerd worden. „Na een bruiloftsfeest staan er veertig tevreden gasten op straat wat na te praten. Als een jeugdcafé leegloopt ontstaat overlast om dat de jeugd napraat en brom mers start. Als zes café's tege lijk leeglopen, is er overlast. Maar dat zijn vredige situaties, gebaseerd op normaal mense lijk gedrag". De eigenaresse van hotel Van der Geest had een poster bij zich met de tekst: „Denk aan de buurtjes in de kleine uur tjes", waarmee de horeca hoopt deze overlast terug te kunnen dringen. De woord voerster zei tevens dat de Noordwijkerhoutse horeca zich niet verantwoordlijk voelt voor liederlijk en opzettelijk gedrag. „Maar als er een beleid uitgestippeld gaat worden, wil de horeca daar wel bij betrok ken worden". In het afsluiten van een deel van de Zeestraat, zoals wordt vorgesteld, ziet de horeca niets. Een paar verkeersdrem pels zijn volgens Van der Geest voldoende om te voor komen dat auto's gierend het parkeerterrein af scheuren. Onschuld Namens de bewoners van de Zeestraat vergeleek C. Vink de horeca-ondernemers met Pontius Pilatus, die ook zijn handen in onschuld waste. „Drank- en drugsgebruik dwingen ons tot deze reactie", zei hij. „Het allerlaatste middel voor ons is verhuizen en dat gaat in een enkel geval nu ook gebeuren". Vink drong aan op vervroegen van de sluitingstijd naar middernacht. Ook een bewoner van de Dorpsstraat, J. Scouten, zei de overlast meer dan zat te zijn. Hij wees erop dat het biljartcentrum bo ven café De Houten Kop straks weer wordt heropend door dezelfde eigenaar, on danks alle overlast die zijn ge zin er vroeger van had onder vonden. „En ook bezoekers van de snackbar vervuilen en vernielen de boel", aldus Schouten. De fractievoorzitter van het CDA, N. Sluis, reageerde op de opmerkingen van horeca en bewoners door te zeggen dat hij vooral was geschrokken van het feit dat ook van cocaï negebruik sprake is. Voorlopig wil de commissie het komende seizoen aanzien. Als er goede afspraken komen en als de horeca zich daar zelf strikt aan houdt, zijn hardere maatregelen wellicht niet no dig. Eindrapport hotelbrand komt nog deze maand NOORDWIJK Het eindrap port over de brand in hotel Huis ter Duin verschijnt eind deze maand. Burgemeester J. Hoffmann zei dit gisteren in de vergadering van de com missie voor algemene be stuurszaken. Aangenomen wordt dat de eindrapportage weinig nieuwe zaken aan het licht zal brengen. In een eerder raport werd gesteld dat de oorzaak van de brand, die op 25 januari het hotel grote schade toebracht, niet kon worden achterhaald. Ook is vastgesteld dat de dood van drie brandweerlieden werd veroorzaakt door de hevige storm. Door de wind werd het vuur plotseling fel aangewak kerd' en werden de brand weermannen ingesloten door de vlammen. Gemeente steunt Omroep Rijnsburg RIJNSBURG De Stich- ting Omroep Rijnburg moet door de gemeente Rijnsburg representatief worden verklaard. De vijf jaar geleden afgegeven re- presentativiteitsverklaring aan Omroep Rijnland komt daarmee te verval len. Burgemeester en wet houders stellen dit voor aan de gemeenteraad. Het Commissariaat van de Me dia verlangt van gemeenten dat zij één omroep representa tief verklaren. Deze omroep krijgt dan zendtijd toegewe zen. Rijnsburg heeft daarom overleg gevoerd met Rijnland en Stichting Omroep Rijns burg over de mogelijkheid van samenwerking. Dit overleg heeft niet het beoogde resul taat opgeleverd. B en W willen Omroep Rijns- burg steunen onder meer om dat in het bestuur van Omroep Rijnland geen Rijnsburgse ver tegenwoordiger zit, terwijl in het bestuur van Omroep Rijns burg vrijwel alle stromingen uit de Rijnsburgse gemeen schap zijn vertegenwoordigd. Omroep Rijnsburg zendt nu onder de vlag van Omroep Rijnland één uur per week uit. Rijnland zegt kans te zien meer zendtijd aan Rijnsburg te besteden, maar Omroep Rijns- burg is van plan elke zaterdag de hele dag rechtstreekse pro gramma's te gaan uitzenden. De gemeenteraad van Rijns- burg spreekt 29 maart over deze zaak. Wethouder IJdo: „Ik zou de belangen van de agrariërs willen behartigen" FOTO: HENK VAN D )egd WETHOUDER IJDO VERLAAT POLITIEKE TONE! VV VOORHOUT Wethou der D. IJdo moet de Voor houtse politiek na twintig jaar verlaten. De CDA'er is door zijn partij op de achtste plaats van de kan didatenlijst gezet en op die positie moet hij bij de ver kiezingen op 21 maart kansloos worden geacht. IJdo kan alleen nog hopen dat de actie van de Voorhoutse agrariërs slaagt. De boeren willen IJdo zo veel voorkeur stemmen bezorgen dat hij toch kan terugkeren in de gemeen teraad. Van de twintig politieke jaren is Daan IJdo er twaalf actief als wethouder. Sinds het ver trek van burgemeester M. van de Wouw enige maanden gele den is hij ook loco-burgemees ter. De ,loco" doet dat met zichtbaar plezier, al betekenen die extra werkzaamheden een forse aanslag op zijn dagelijkse arbeid als hoofddocent aan de Leidse universiteit in de an organische scheikunde. Ook van enige vrije tijd is nauwe lijks meer sprake. Maar aan die drukke werk zaamheden komt waarschijn lijk een einde nu zijn partij hem de wacht heeft aange zegd. Het CDA wilde hem op een „randverkiesbare" plaats zetten, maar dat wilde IJdo niet. Volgens het CDA Voor hout moet IJdo vertrekken wegens verjonging, maar zijn beoogde opvolger is nauwelijks drie jaar jonger dan IJdo en de tweede op de kandidatenlijst is vijf jaar ouder. Het CDA wil IJdo dus duidelijk kwijt. „Wet houder IJdo vaart zijn eigen koers, pleegt nauwelijks of geen overleg met het bestuur en fractie, waardoor er een aantal fractieleden waren die het nu wel welletjes vonden", zo laat het CDA-bestuur we ten. „Daarbij is zo'n lange pe riode als wethouder eervol en moeten ook anderen eens de kans kringen", zo oordeelt het bestuur. IJdo is daar niet blij mee en had best nog een periode van vier jaar deel willen uitmaken van het college of als fractie voorzitter willen fungeren. „Maar", zegt hij enkele maan den nadat hem door de voor zitter van het CDA-bestuur Wim Meyles de wacht werd aangezegd, „Ik kom pas weer in de raad als de burgers dat willen". IJdo was nog maar net wet houder toen de gemeenteraad besloot tot de bouw van de wijk Oosthout. Nu staan er in middels zo'n 1200 woningen en de wethouder vindt dat het een leuke wijk is geworden waar Voorhout trots op kan 'k, c hjk h et z: kuzie zijn. „Dat raadsbesluit heeft mij het meeste plezier gedaan. Ik ben blij dat we over het spoor gingen bouwen en niet achter de Boekenburglaan zo als de toenmalige VVD-fractie wilde". IJdo ..vindt dat moet worden doorgegaan met het bouwen van huizen. „We hebben nog een lange lijst woningzoeken den, de mensen wonen hier graag en daarom is die lijst zo lang". Hij wijst op het struc tuurplan van 1968 dat de bouw behelst van nog eens vele hon derden woningen in de noord west hoek van het dorp, dus over het spoor links richting Noordwijk. „Wij noemen dat het vierde quadrant", zegt IJdo. Door de invulling van het vierde quadrant, zo'n 2000 wo ningen, zou volgens IJdo ook de aanleg van een weg die in het verlengde ligt van de Oosthoutlaan 'richting Noord wijk kunnen worden bekos tigd. Daarmee wordt een eind gemaakt aan de verkeersover last in het dorp zelf. „Daarbij krijgt Voorhout een station en onlangs heeft de Raad voor de Volkshuisvesting gezegd dat grote aantallen woningen in het vervolg alleen nog maar gebouwd worden bij een spoorwegstation. In de hele Bollenstreek is Voorhout de enige gemeente die daaraan gaat voldoen. De aanleg van de nieuwe weg onder de spoorbaan en over de Leidse- vaart gaat miljoenen kosten. Dat moeten wij voornamelijk zelf gaan opbrengen en zonder huizenbouw is dat niet moge lijk. Daarom zou ik het ver standig vinden als Voorhout blijft bouwen", betoogt IJdo. Winkels Ook het winkelbestand moeten worden uitgebreid vindt IJdo. Maar dan aanslui tend op de Herenstraat en niet midden in een wijk. Want nog steeds is hij van mening dat het winkelcentrum in Oost hout een mislukking is. „Nu moet je nieuwe ontwikkelin- t ?h ia gen in die richting in de quadrant zien". Over het invullen vanjk bied rond de plek oude gemeentehuis hef m houder IJdo ook di ora ideeën. „Als in janu< het gemeentehuis moet je allang wetenD' daar gaat doen. Ik vin(f"C11 Churchilllaan iets naa °f.r moet worden verlegt0"16 een gezellig stationspl T worden aan_ tend aan Van 't Wout winkeltjes met woning 'e ouderen in de huursec T* den gebouwd. Dat la "roe heel belangrijk. Goede ke woningen, goed ge?' met een huurgrens gulden. Als de wonirijs komen op zo'n 1100 gul j1 maand dan moet de ge:1 er zoveel geld inpomp ie^e je toch op die huurpistin komt, in ieder geval oi huursubsidiegrens. En want het gemeentel} ningbedrijf is opgehe daar is een miljoen aa gehouden. Het CDA geld ervoor bestemmf ders komen de bejaardf knel' Ive Een vurig pleidooi hou voor de aanleg van eei naai bedrijventerrein, puteerde Van der Mee)]l in april met een notitif in de Bollenstreek c behoefte is aan direct baar bedrijfsterrein. Vi ben zo'n terrein met a j gelijkheden van dien. directe aansluiting rijkswegen net en vervoer. Daarbij bi werkgelegenheid voor hout, want wij zijn et dige gemeente. We voor 70 procent uit for IJdo vindt dat Voorho niet teveel moet conce op de bollenteelt. „Ik di sector een heel warm h K maar de positie van d riërs wordt steeds mo De provincie maakt zi gen over het milieu in lenstreek. De bolleng zijn zwaar belast met en 66 procent hierva worden gereduceerd, strijdingsmiddelen tasl oppervlaktewater aan gen al door tot in het water. De verzuring be te slaan en de provinci dadelijk met hele maatregelen. Het bela de agrariërs komt echt gedrang. Van essentieel is dat door gesprekken kaar dat in evenwich chil komen. Ik zou dat willf onr want in het verleden altijd de zaken van di, riërs verdedigd". WIL GOSLINGA-VA I nee: gja< hge\ ildw Burchtstraat teleurgesteld door raad SASSENHEIM De bewo ners van de Burchtstraat zijn gisteren teleurgesteld door de gemeenteraadsvergadering. De bewoners hadden een open brief aan college en raad ge stuurd met het verzoek te zor gen voor betaalbare huren voor de nieuwbouw in de straat. Gisteren kwam daar geen reactie op. Een bewoner: „Ik ben apart naar deze verga dering gekomen omdat ik hoopte dat onze problemen en ook voorstellen tijdens de rondvraag aan de orde zouden worden". J. Henskens PvdA deelde na afloop van de raadsvergade ring verontwaardigd mee: „Ik weet van geen brief af. Je kunt er van overtuigd zijn dat ik achter de bewoners van de Burchtstraat sta, maar ik weet nergens van." Wethouder J. Dreef reageerde geïrriteerd: „Die brieven zijn nog niet bij de raadsleden aan gekomen. Maar verzekerde hij herhaaldelijk: Alles ligt al vast". Bromfietser breekt been SASSENHEIM Een 17-jari- ge bromfietser uit Voorschoten brak gisteren zijn been bij een aanrijding op de Warmonder- weg. Hij werd aangereden door een 45-jarige automobilist uit Ter Aar die later verklaar de dat hij de brommer niet had gezien. De man reed van af het parkeerterrein van mo tel Sassenheim de afrit van de A4 op. De Voorschotenaar is naar het Academisch Zieken huis in Leiden gebracht DEN HAAG/LISSE De gemeente Lisse wil per jaar meer woningen bou wen dan het aantal dat de provicie toestaat. Lisse be pleitte dit maandag voor de Raad van State. De bollengemeente heeft becij ferd dat een aantal van 103 woningen per jaar nodig is om in de woningbehoefte van de eigen inwoners te voorzien. De provincie wil slechts bouw van 72 woningen per jaar toestaan. De provincie Zuid-Holland voert een beleid dat er toe moet leiden dat in de stedelij ke gebieden een vestigingso verschot ontstaat. De trek van uit de stad naar het platteland moet een halt worden toege roepen, vindt Zuid-Holland. De provincie laat daarom de gemeenten zo weinig mogelijk bouwen. Het beoogde gevolg is dat gemeenten maatregelen treffen die vestiging van bui tenaf moet voorkomen. Zou een gemeente dat niet doen, dan ontstaat namelijk de situa tie dat voor de eigen bevolking onvoldoende huisvesting aan wezig is. Volgens de gemeente Lisse is dat laatste al het geval als Lis se minder dan 103 woningen per jaar mag bouwen. „De nuchtere cijfers tonen aan dat Lisse in de afgelopen jaren niet meer mensen uit stedelij ke gebieden heeft mogen be groeten dan dat er inwoners van Lisse vertrokken naar de steden. Bovendien gelden in het bollendorp al nagenoeg de strengste eisen voor mensen die van buitenaf naar het dorp willen komen. Mensen zonder binding met de gemeente krij gen bijvoorbeeld geen gemeen tegarantie", zo betoogde Lisse voor de Raad van State. lit leui J toer Op zich staat Lisse zend tegenover een aal beleid ter versteru... uc de steden. De korting leui provincie op het geme Ie 1 bouwprogramma L echter volgens Lisse, _-0_ het gemeentebestuur >ezo( verlangd dat het een gen behoefte achterl_~. woningbouw realiseert, sen meente vindt dat onaatfmak< baar. weth deriji

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16