WVL bezuinigt op nderhoud huizen ALLER LEI(DS) Noordwijk stopt hulp aan Burkina Faso foictae Couocuit N Leidse plantenhandelaar betrapt tijdens drugstransport naar Spanje pgelijk nieuwe aanvraag or tweede christelijke «Isisschool in Stevenshof ^intig maanden geëist Dor reeks diefstallen Leidse regio weer naar Stille Omgang DEN OMGEVING WOENSDAG 14 MAART 1990 PAGINA 15 HAAG/LEIDEN de vlotheid een 34-jarige lar gisteren voor st'a aagse rechtbank een ;nomen drugstrans- aar het Spaanse Me- opbiechtte, bleven iii chters en de openba- ,|nklager toch twijfe- 18 san z^n °Prechtheid. 'fJI ij nu wel of niet één van i. Kitste heroïne- en cocaï- jers van Leiden, waar voor de,< politie al jarenlang aanwijzingen zei te hebben? De vele vragen waarmee de verdachte gisteren werd be stookt, brachten echter geen nieuwe feiten aan het licht. Vanwege geldproblemen had de Leidenaar, eigenaar van een tuincentrum, één keer een transport naar Spanje op touw gezet en was hij met 55 gram aan hard drugs op Schiphol gesnapt, zo hield hij vol. „Ik heb nog nóóit verdiensten uit de drugshandel gehad". En passant bekende hij wel ten onrechte een bijstandsuitke ring te hebben gehad en af en toe zwart te hebben verdiend. Officier van justitie mr. J. de Waard sprak zijn twijfel uit over de oprechtheid van de verdachte en eiste een gevan genisstraf van achttien maan den, waarvan zes voorwaarde lijk. Bij het voorlezen van het reclasseringsrapport werd een beeld geschetst van het intries te leven van de Leidenaar. Zijn moeder, verslingerd aan alcohol, was omgekomen bij een brand, zijn drie zusters waren aan heroïne verslaafd en de vader had een passie voor gokken gehad en uitein delijk zelfmoord gepleegd. Tij dens een bezoek aan de Vere nigde Staten ontmoette de ver dachte een meisje, dat later zijn vrouw zou worden. Ook zij bleek aan drugs verslaafd. „Ondanks die problemen", zo betoogde advocaat mr. Land man gisteren, „had mijn cliënt spirit genoeg om overeind te blijven". Maar tijdens een va kantie in Canada in '88 met zijn gezin (vrouw en twee kin deren) raakte ook de planten handelaar in aanraking met de Teruggekeerd in Nederland maakte hij dagelijks met zijn vrachtwagen een rit naar Rot terdam om in Spangen drugs te kopen. Voor zichzelf en zijn echtgenote, zo had hij steeds volgehouden. Dat er talrijke telefoontjes waren afgeluis terd, waarin de Leidenaar om heroïne of cocaïne werd ge vraagd, moest zijns inziens toch anders worden uitgelegd. En waarom een trip naar Rot terdam?, wilde de rechter we ten. „Omdat daar de prijzen lager liggen dan in Leiden en ik er bovendien een klant van het tuincentrum heb", aldus de Leidenaar. Toen de plantenhandel in het najaar inzakte en de kerstbo- menhandel op stapel stond, ontbrak hem het nodige geld. Ineens herinnerde hij zich een gesprek op Menorca, waar mensen hem hadden voorge houden dat er met drugs in Spanje een hoop geld te ver dienen viel. De verdediger: „Hij heeft toen de helft van zijn inboedel verpand om aan drugs te komen. Dat bewijst wel dat het water hem tot aan de lippen stond". Volgens hem moet de recht bank er bij de strafoplegging rekening mee houden dat de man dertig jaar pal heeft ge staan in een milieu waarin verslaving de boventoon voer de. Pas de laatste anderhalf jaar was de Leidenaar bezwe ken voor de verleidingen van drugs. De raadsman bepleitte een gevangenisstraf gelijk aan het voorarrest van drie maan den en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een half jaar. „Een lange straf betekent ruïnering van het leven van mijn cliënt en zijn gezin". Rechtbankpresident mr. B. Punt kon het niet laten om aan het slot van de rechtszit ting nog even wat rekensom metjes te maken. Zo had de verdachte gezegd dertig we ken per jaar werk in zijn tuin centrum te hebben, waarbij hij zo'n 800 gulden per week ver diende. Dat zou een inkomen van 24.000 gulden zijn. Uit gaand van een gram heroïne a honderd gulden kwam presi dent Punt uit op 73.000 gulden, dat het echtpaar had moeten neertellen voor een jaar lang druggebruik. [ILDERWERK NIET MEER AUTOMATISCH UITVOEREN D.OÏ). rtje )EN De Woning- 'J, vereniging Leiden bii L) moet de komende alle zeilen bijzetten )n"i iet meest noodzakelij- ,derhoud aan de wo- Deel en te kunnen uitvoe- WVL heeft in de «nde 10 jaar 170 mil- gulden nodig om het ^12( jngbestand in goede te krijgen en te hou- •0? Dat geld is er echter 3url! geen reden voor pa- vindt directeur A. Mul- wv ,We moeten in de toe- gnof veel bewuster met geld 1ETf an. Dat betekent bijvoor dat we een woning niet atisch om de zeven jaar 3.4$ïleren. We moeten eerst kijken hoe het schilder erbij staat. Misschien JUpien we de woning dan wel jaar later schilderen ij uit. De WVL garan- een basispakket dat een ^delde redelijke kwaliteit ,De woningen gaan niet Na een inventarisatie in 1987 en 1988 bleek dat er 50 miljoen gulden nodig was om het ach terstallig onderhoud weg te werken. Tel daar de kosten voor het onderhoud dat de ko mende tien jaar nodig is bij op dan wordt de som 170 miljoen gulden. Volgens directeur Mulder is 20 miljoen gulden „heel hard" nodig om het ach terstallig onderhoud weg te werken. „Dat geld hebben we ook wel", vertelt hij. „Ander zijds is er wel een probleem. We krijgen 800 gulden subsi die per woning per jaar van het Rijk, dat is 400 gulden te weinig. We krijgen minder subsidie, dus moeten we meer onze eigen broek ophouden. Dat betekent dat we sociaal gaan ondernemen, inplaats van sociaal beheren". praktijk betekent dat dat dan ook uitgevoerd. De rest blijft in het wachtbestand. WVL wil niet alleen bewuster met geld omgaan, maar wil ook commerciëler optreden. „Sommige buurten zijn heel gewild, daar zouden we met marktprijzen kunnen gaan werken. Op andere plekken zijn weer lage huren, maar is de kwaliteit navenant. Bij voorbeeld een kleinere wo ning bieden die minder ge schilderd wordt", legt de di recteur uit. Voordat het zover is worden de maatregelen „in den brede besproken". In de loop van dit jaar verwacht Mulder de verdere uitwerking ervan. Directeur A. Lepelaar van wo ningbouwvereniging De Sleu tels weet niet hoe zijn woning bestand ervoor staat. „Dat klinkt vreemd, maar wij be- maatregelen zoals het vervan- staan nog maar sinds 1 januari laliteit achteruit". gen van kozijnen, het vernieu wen van dakbedekking en vervangen van een cv-ketel worden opgenomen in een wachtbestand. Per jaar wordt geïnventariseerd welke maat regelen het hardst nodig zijn en die maatregelen worden We zijn nog bezig met een technisch inventarisatie- onderzoek. Daarna hoop ik te weten hoe het bestand ervoor staat, wat er loos is, op welke termijn maatregelen nodig zijn en wat het allemaal kost", ver klaart hij. SN De protes- iristelijke School ing in Leiden mogelijk weer een ^ka,|[vraag in voor de stich- van een tweede basis- f5 ol in de Stevenshof. ikeiMzijn ons nog aan het den op de vraag wei stappen we kunnen aldus voorzitter an den Berg. burg de Stichting Interconfes- el Onderwijs Leiden be- lyifdlzich. Om te kijken hoe i/erie I de kans is dat een nieu- p v& lanvraag voor een inter- l96®pionele basisschool wel toegewezen wordt vol- HUlil woordvoerder W. San- onder meer advies inge- len bij landelijke organi- ideii 20'i ge week besloot de Raad zowel de aanvraag een christelijke als voor a|(jinterconfessionele school wijzen. Dat betekent dat Wrlopig geen vijfde school de nieuwbouwwijk kan irtbp Jen gebouwd. Nu zijn er in 1 va5 wijk vier scholen: twee le.ï 'bare, ëen protestants- lelijke en een rooms-ka- 30-2 ieke. Thuis irovincie keurde de aan- g van de pc-schoolvereni- goed. De gemeente ging dat besluit in beroep en reit g gelijk van de Raad van „We hebben de eerste verloren, maar er ko- Bltijdf rtbf men er nog meer", aldus Van den Berg. Er zijn volgens hem voldoende leerlingen voor een tweede christelijke basisschool: „Het belangstellingspercentage voor christelijk onderwijs in de Stevenshof is erg hoog;. De enige christelijke school in de wijk, De Zwaluw, telt thans ruim 420 leerlingen. „Het is de grootste van alle scholen in de wijk", aldus Van den Berg. Wegens ruimtegebrek zijn in middels drie noodlokalen neergezet bij het hoofdgebouw. „En als de school zo goed blijft draaien moeten er nog meer noodlokalen bij". De vereniging blijft tegen de komst van een interconfessio nele school. „Als er voldoende leerlingen zijn voor een eigen pc-school, dan ben je als vere niging niet goed bezig als je niet probeert die eigen school te stichten", meent de voorzit ter. Volgens de wet moeten prog noses uitwijzen dat een nieuwe school over vijftien jaar 200 leerlingen telt. De vereniging .noemde steeds het aantal van 190 leerlingen. Van den Berg gaat ervan uit dat aan de wet telijke norm kan worden vol daan: „We hebben ons tot nu toe steeds gebaseerd op cijfers van drie jaar geleden". Een interconfessionele school in de Stevenshof zou echter over vijftien jaar ook „duide lijk meer dan 200 leerlingen" hebben, meldt Sanders van.de Stichting Interconfessioneel Onderwijs Leiden. lijk. annjl HA AG/LEIDEN Te- een 24-jarige Leidenaar lfèn een gevangenisstraf twintig maanden, waar zes voorwaardelijk geëist, atv man heeft een waslijst aan SDr 'tallen op zijn naam staan. I? toen het Openbaar Mi- :erie tijdens een zitting de V» senstand" opmaakte en 43 'net/ ^are feiten telde, werd 5 0: '8 maanden geëist, waar- acht voorwaardelijk. De werd toen echter aange ven om de man op te ne- in een justitieel observa- ?ntrum. Toen hij daar ech- "a een woedeaanval en nielingen werd wegge- TFd, nam hij zijn oude weer op. „Door mijn ;in tidin kwam ik zonder geld 'den", zo voerde de Leide- f gisteren tot zijn verdedi- ateS aan' "Door schulden ga je .onii 1 fekk?. dingen doen". °0*| hij op 11 maart vorig tien portofoons uit het bu reau van de parkeerpolitie aan de Zonneveldstraat. Een maand later was een bedrijf aan de Touwbaan aan de beurt. Hier ging hij ervandoor met een vrachtauto en gereed schap. Volgens advocaat mr, Verwey was zijn cliënt niet binnen een invloed te laten zijn op de strafoplegging. Ook verwees hij naar het rapport van de psychiater, die vanwege de be staande agressie bij verdachte, had afgeraden hem een lange vrijheidsstraf op te leggen. Rechtbankpresident mr. B. Punt gooide alvast een balletje op om te peilen of de Leide naar bezwaar zou hebben te gen een alternatieve straf in de vorm van dienstverlening. Behalve de officier van justitie vonden alle betrokkenen dit een goed idee. De uitspraak is op 27 maart. Sterke drank mag in De Steupel NIEUWKOOP Het sportca- fé in sporthal De Steupel in Nieuwkoop mag alcoholische drank schenken. Dat heeft de gemeente bepaald. Het sport- café werd halverwege vorig jaar gemaand met het schen ken van sterke drank te stop pen. Het café blijkt echter niet te vallen onder de beperkende regelgeving van de gemeente. LEIDEN/REGIO De herdenking van het Eucharistisch Mirakel dat in 1345 plaatsvond in een huis in de Kalverstraat in Amsterdam wordt zater dag herdacht tijdens de jaarlijkse Stille Omgang. Vanuit de Duin- en Bol lenstreek en de Rijnstreek vertrekken op verschil lende plaatsen groepen bedevaartgangers naar Amsterdam. De afdeling Bollenstreek komt zaterdagavond eerst samen voor een kort Lof in de Heilig Hart Kerk in De Zilk om kwart over tien 's avonds. Pas tor H. Buskermolen uit De Zilk leidt de celebratie. Om kwart voor elf vertrekken de bussen naar de Thomas van Aquino Kerk in de Rijnstraat Amsterdam. Daar zal voor- charistieviering aanvangen. Na de viering is er in de kerk gelegenheid voor het drinken van een kop koffie of thee. De bussen vertrekken om kwart voor twee naar De Dam. De Stille Omgang begint om twee uur. Om kwart voor vertrek ken de bussen vanaf de Dam weer richting huis. Buskaarten zijn tot en met vrijdag ver krijgbaar bij C. van Schagen, Hafkenscheidtlaan 15 in De Zilk, J. Beelen, Heereweg 193 in Lisse, J. Meskers, Duinweg 86 in Noordwijk, M. van der Poel, Kerkstraat 62 in Noord- wijkerhout, H. van Ameron- gen, Mariastraat 1 in Hille- gom en C. Beijk, Esselaan 29 in Sassenheim. De bedevaartgangers uit Ze venhoven verzamelen zater dagavond om ne'gen uur in de parochiekerk aan het Noord einde voor een kort Lof. Daar na vertrekt men per bus naar Amsterdam waar om half elf ganger Frans Piket Capucijn een nachtmis wordt opgedra- om twaalf uur de Heilige Eu- gen in de Onze Lieve Vrouwe De Stille Omgang zoals die en kele jaren geleden het punt in de Kalverstraat passeerde waar zich in 1345 het Eucharis tisch Mirakel zou hebben vol trokken. FOTO: ANP Kerk aan de Keizersgracht. Na afloop is er koffie in de Nieu we Kerk op de Dam. Na af loop van de Omgang wordt daar ook weer verzameld voor de terugreis. De kosten bedra gen tien gulden per persoon. Opgave kan tot woensdag 14 maart bij pastoor J. van Goo- zen, telefoon 01723-8291 en mevrouw I. de Groot, telefoon 01723-8500. dam zaterdagavond om half elf een H. Mis worden opge dragen in de Petrus- en Pau- luskerk aan de Sluiskant. Na de mis wordt na een kopje koffie in De Haard om half een naar Amsterdam vertrok ken. Aanmelding is tot 15 maart mogelijk aan de pasto rie, Sluiskant 28 of bij K. Ho- gendorp, telefoon 3278557. Deelnemers uit Leiden kun nen zich morgenavond opge ven. Van zeven tot acht uur kunnen ze hiervoor terecht in de Romanuszaal achter de Hartebrugkerk. Matilo Buurthuis Matilo houdt vrij dag een jubileumbingo. In totaal worden tien rondes gespeeld. Prijzen zijn onder meer een CD-speler en een wasdroger. De toegang is gratis. De bingo-avond be gint om 20.00 uur in het buurthuis aan de Zaanstraat 126. Zaterdag is er een feestavond in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. „De Berini's" verzor gen een komische show en de FL Band zorgt voor mu ziek. Tussen de bedrijven door wordt een loterij ge houden. Toegang tien gul den. Busvervoer van en naar het buurthuis is hierbij inbegrepen. Overdag is er een jubileumprestatieloop over de afstanden 4, 8. 12 en 16 kilometer. De start is om 11.00 uur bij het buurthuis aan de Zaanstraat. Ruilen Een ruilavond voor verza melaars van Ruilvereniging Koningskerk wordt vrijdag gehouden in buurthuis 't Spoortje. Verzamelobjecten als sigarenbandjes, suiker zakjes, munten, postzegels, stickers, prentbriefkaarten en lucifermerken kunnen worden geruild. De ruila vond duurt van 19.00 tot 22.00 uur en wordt gehou den in buurthuis 't Spoortje aan de Bernardkade 40 in Leiden. Toegang 1,50. De Leidse reggae-groep Shower Posse treedt zater dag op in galerie De Burcht aan de Burgsteeg 14. Dat ge beurt in het kader van de tentoonstelling Kunst tegen racisme. De band speelt tus sen 14.00 en 17.00 uur. De toegang is gratis. Japan Een combinatie van Japan se traditionele No-muziek en moderne jazz is zaterdag te horen in het Rijksmu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. Daar treedt dan tsutsumi-speler Shonosuke Okura op met twee leden van zijn groep. Aanvang 20.00 uur, entree 10 gulden. Epilepsie De Epilepsie Vereniging Nederland houdt zaterdag een regionale informatie markt over epilepsie. Daar voor zijn in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare twee zalen afgehuurd. In de ene zaal wordt doorlo pend een film over epilepsie vertoond, in de andere zaal wordt voorlichting gegeven. De zalen zijn van 13.30 tot 17.00 uur geopend. De toegang is gratis. Bingo Stichting Slaaghbuurt houdt zaterdag bingo. De prijzen staan in het teken van de naderende' zomer, hoofd prijs is een complete tuinset. De kosten voor zes bingo- ronden zijn zeven gulden, één „super" kost drie gul den. Aanvang 20.15 uur in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad. Open dag De Sector Opleidingen Soci ale Arbeid (SOSA) houdt zaterdag een open dag. Be langstellenden voor de op leidingen van de SOSA kunnen van 10.00 tot 14.00 uur terecht in het schoolge bouw aan de Boerhaavelaan 345. Aruba De Groenoordhallen zijn za terdag en zondag decor voor de Arubadagen. Arubaanse gerechten, zang, dans en muziek staan op het pro gramma. Aan de dagen ne men talrijke hotels en reis organisaties deel. Op zater dag is het festijn van 10.00 tot 17.00 en op zondag van 10.00 tot 18.00 te bezoeken. STICHTING ONTWIKKELINGSSAMENWERKING VINDT HET WELLETJES NOORDWIJK De Stichting Ontwikkelings samenwerking Noordwijk dreigt eind van het jaar een slapende stichting te worden. De groep van zeven actieve- lingen die jarenlang de motor vormden van de stichting, op de gekste manieren geld bij el kaar wisten te brengen ten bate van onderwijsprojecten in Burkina Faso, steeds weer Noordwijkers wisten te moti veren geld te blijven geven voor Afrika, die zeven vinden het nu welletjes. „Onze creativiteit is gewoon op, anderen moeten nu maar eens met ideeën komen", aldus Arno Bos, voorzitter van de stichting. „Natuurlijk is het niet zo dat we Burkina Faso zo maar laten vallen. Het project waar we nu mee bezig zijn, de bouw van een technisch on derwijscentrum in Bobo Diou- lasso, wordt eind van dit jaar afgerond. Daarna stoppen wij, als werkgroep, maar als Noordwijkers zullen wij indi vidueel de contacten die we daar hebben opgebouwd, blij ven onderhouden. We blijven gewoon brieven schrijven", zegt Bos. Het is volgens Bos een vrij normale gang van za ken dat er na een aantal jaren nieuw bloed binnen een groep mensen moet komen. „We hebben dat ook geprobeerd, maar het is geen succes geble ken. Voor nieuwelingen is het ontzettend moeilijk om er bij de „oude" garde „doorheen" te komen. Wij hebben in de der tien jaar dat we bezig zijn al zo ontzettend veel dingen georga niseerd, dat het al snel gebeurt dat een idee van tafel wordt geveegd, want „dat hebben we al eens gedaan". Voor een nieuweling is dat bepaald geen stimulans". Stuurgroep Volgens de voorzitter leek het iedereen dan ook het beste het project in Bobo Dioulasso nog dit jaar af te ronden om op die manier schoon schip te maken voor anderen die de fakkel eventueel over willen nemen. „Het kan best zijn dat een Arno Bos: De laatste evenementenmarkt wordt grootser dan ooit. nieuwe groep mensen weer kiest voor Burkina Faso, maar het kan ook elk ander land in de derde wereld zijn dat hulp nodig heeft". In elk geval vindt Bos dat degenen die het overnemen niet meer vast moeten zitten aan de oude, toch al weer wat vastgeroeste achtergronden van de bestaan de groep. „Laten ze het wiel maar weer opnieuw uitvinden en met eigen ideeën en inzich ten komen", aldus Bos. Staan er geen nieuwe krachten op die de schouders onder de Noordwijkse ontwikkelingssa menwerking willen zetten, dan wordt de stichting een sla pende stichting. Maar ze blijft wel bestaan. Eind vorig jaar trok de Stuur groep Ontwikkelingssamen werking bij het college van burgemeester en wethouders aan de bel. Gezien de aankon diging van de stichting te wil len willen stoppen, wilde men nader beraad over de toekomst van de ontwikkelingssamen werking in Noordwijk. De Stuurgroep is sinds 1977 belast met de beleids- en financiële coördinatie en onderhoudt de contacten met de gemeente. Inmiddels is bekend dat zowel B en W als de Stuurgroep vin den dat de rijke traditie op het gebied van ontwikkelingshulp moet worden voortgezet, maar wel op een andere manier. Er is een voorstel gelanceerd een bestuurscommissie ont wikkelingssamenwerking in het leven te roepen. In deze commissie nemen volgens Bos vertegenwoordigers van de po litieke partijen zitting, maar ook is het mogelijk dat verte genwoordigers van initiatief groepen een zetel krijgen. „Er zijn in Noordwijk, naast de hulp aan Burkina Faso, nog een aantal andere initiatieven zoals Foster Parents en vanuit de kerken. Er zijn acties voor Sri Lanka, Peru en Mexico. De nieuwe commissie kan een platform bieden aan alle Noordwijkse initiatiefgroe pen". Zo kan ook het jaarlijkse budget van 52.000 gulden dat de gemeente voor ontwikke- FOTO: HENK VAN DEN ENDE lingshulp beschikbaar blijft stellen, ten goede komen aan meerdere projecten. De com missie heeft echter uitsluitend bestaansrecht als er voldoende initiatieven vanuit de bevol king zijn. Bijzonder De manier waarop de Stich ting Ontwikkelingssamenwer king altijd heeft gewerkt is volgens Bos bijzonder te noe men. „Werk je onder de para plu van bijvoorbeeld de Novib, dan is het niet erg wanneer je met een actie stopt. Wij finan cieren echter direct, gaan ver plichtingen aan. Op die ma nier moet je ook zorgen dat de centen er komen, anders gaat een gestart project de mist in. Enerzijds zijn die directe con tacten harstikke goed, maar ik moet zeggen dat het ook een zware wissel trekt op de leden van de werkgroep. Je moét steeds weer iets nieuws ver zinnen om geld binnen te ha len". En dat binnenhalen van geld vormde de laatste jaren een probleem. „Elke zichzelf res pecterend dorp heeft tegen woordig wel een braderie of feestmarkt. Om onze jaarlijks evenementenmarkt aantrek kelijk te houden moesten we steeds meer geld uittrekken voor attracties", zo merkt Bos op. Ook het laatste idee om via huis-aan-huis bezorgde accept girokaarten geld in te zamelen flopte. „Alle aandacht was de laatste tijd gericht op de posi tieve ontwikkelingen in het Oostblok. Afrika raakte daar door wat ondergesneeuwd". Toch moet het Technisch Cen trum in Burkina Faso af. Sa men met de Stichting Krin gloopprojecten is nu een begin gemaakt met het inzamelen van technisch instructiemate riaal, oude fietsen, gebruikte gereedschappen, motorblok ken, oude radio's en tv-toestel- len, pompen en freesmachines. Ook zijn zaken als cement, spijkers, schroeven en land bouwzaken welkom. De spul len zullen worden gebruikt voor de diverse opleidingen in het centrum. Daarnaast wordt deze maand weer de traditio nele kunstmarkt gehouden, wordt er geld ingezameld via een sponsorloop in Noordwijk- Binnen en wordt de allerlaat ste evenementenmarkt op 14 juli grootser van opzet dan ooit. Volgens Bos zal het oude centrum van Noordwijk Bin nen dan geheel worden afge zet. „Er zal één gulden voor een toegangskaartje worden geheven. Op die manier zijn we zeker van een bedrag voor Afrika van twintig- vijfent wintigduizend gulden. Want zoveel bezoekers komen er al tijd wel op de markt". Totaal denkt Bos nog 30.000 gulden nodig te hebben voor de afron-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15