!cidóe Sou/ta/nt-g* Snelle sluiting railverbranding ijkt onmogelijk I kerkgelegenheid, dat ag van ons wat kosten LOKAAL Een cadeau van formaat STAD OMGEVING/RTV Collegepartijen houden spoedberaad over lot wethouders VVD uit de gratie voor nieuw college WOENSDAG 14 MAART 1990 PAGINA 13 itie zoekt rmatie moord In verband met de dige dood van een vrouw vorige week in een flat op het Jac- .-lusplantsben heeft de itrooifolders uitgedeeld jurt. Op de blauwe fol- an een aantal vragen politie graag beant- iad gezien. Het vijftien iterke recherche-bij- am van de politie jermee meer informa- unnen krijgen over de it van het misdrijf. LEIDEN De collegepartijen PvdA, VVD en Groen Links hebben vanochtend spoedbe raad gehouden over het lot van de wethouders F. Kuijers van (VVD/cultuur) en P. Bor- dewijk (PvdA/financiën). Dat gebeurde naar aanleiding van het rapport van de commissie voor de rekeningen over de gang van zaken rond de Leid- se Schouwburg. Vrijdagavond wordt daarover een extra raadsvergadering gehouden. Vanochtend kwamen alle wet houders met de fractievoorzit ters van de drie collegepartijen bij elkaar om „standpunten uit te wisselen". Volgens S. de Vreeze van de PvdA gaan de fracties nu in beraad en is er vrijdag weer een bijeenkomst van fractievoorzitters en wet houders. B en W zouden gisteren tijdens de collegevergadering een standpunt innemen over het rapport van de commissie. Dat is echter niet gebeurd omdat de wethouders het niet eens konden worden. Groen Links, in het college vertegenwoor digd door wethouder H. de la Mar, heeft al aangekondigd een motie van wantrouwen te gen cultuurwethouder Kuijers te zullen steunen, vooral om dat hij de gemeenteraad heeft voorzien van misleidende in formatie. De PvdA kwam gis teren bijeen maar het stand punt van de fractie wilde De Vreeze niet bekendmaken. Fractievoorzitter G. Bakker van de VVD was niet voor commentaar bereikbaar. Inge wijden melden echter dat de fractie wethouder Kuijers niet zal laten vallen. Behalve Groen Links, de Soci- alistiese Partij en Leiden Weer Gezellig heeft ook D66 be kendgemaakt een motie van wantrouwen tegen Kuijers te zullen steunen. Dit omdat de wethouder de gemeenteraad onvolledig heeft ingelicht en zich onvoldoende heeft bezig gehouden met het manage ment van de schouwburg. „Hij heeft de zaak op hoofdlijnen onvoldoende gestuurd", aldus fractievoorzitter P. Langen- berg. Net als Groen Links zal D66 niet het vertrouwen opzeggen in wethouder Bordewijk: „Hij heeft een afgeleide verant woordelijkheid. Bovendien moet je zijn optreden zien in de context van de hele finan ciële organisatie van de ge meente". Directeur Oorspronkelijk was het de be doeling dat gisteren ook be sluiten zouden worden geno men over de posities van de directeur en de adjunct-direc teur van het theater aan de Oude Vest. Beiden zijn enige tijd geleden door de politie aangehouden op verdenking van fraude. „Ik verwacht dat spoedig een besluit wordt ge nomen over beiden. We moeten een goed onderbouwd en evenwichtig besluit ne men", is het enige dat wethou der Bordewijk daarover kwijt wil. Snorfietser over de kop LEIDEN Een snorfietser is gisterochtend bij het Station over de kop geslagen waarbij hij zich verwondde aan het ge zicht. De 76-jarige man reed rond half tien op het Schut tersveld in de richting van de Schipholweg. Bij de kruising met het Stationsplein moest hij afremmen voor de stoplichten. Hij kneep iets te hard in zijn voorrem en sloeg over de kop. Met een gapende hoofdwond en een bloedende neus is hij voor behandeling overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis. IIDEN Het lijkt on- jgelijk om de Leidse ilverbranding nog or de zomer te sluiten, recteur M. Logten- rg sprak gistermiddag de verwachting uit het nog wel twee kan duren voordat sterk verouderde in- llatie die niet meer i de milieu-normen Idoet, dicht kan. tegenstelling tot milieuge- luteerde H. van der Vlist zaterdag zei dat de in- latie over enkele maan- dicht gaat, ziet Logten- w daartoe geen mogelijk- ien omdat er vooralsnog :n alternatieven zijn om vuil uit de Leidse regio verwerken. „Voor de v van overlaadstations procedures nodig. Daar A een jaar overheen, arna krijg je de bouwtijd Leidse wethouder F. ïijers, voorzitter van de meenschappelijke Vuil verbranding Leiden (Gevu- lei) liet zich gistermiddag tij dens een vergadering van het algemeen bestuur al even sceptisch uit over een snelle sluiting. „Er moeten in Zuid-Holland overslagsta tions komen. Ik vraag me af in hoeverre dat daadwerke lijk voor de zomer kan wor den gerealiseerd. Ik weet het niet", aldus Kuijers. „Morgen heb ik een gesprek met Van der Vlist en dan wil ik hem vragen hoe hij een sluiting voor de zomer wil realiseren". Gedeputeerde Staten (GS) willen zo snel mogelijk een oplossing vinden, blijkt uit de antwoorden op schriftelij ke vragen van J. Steegh van Groen Links. Het gaat totaal om 550.000 ton per jaar. De extra stortcapaciteit moet ui terlijk in het eerste kwartaal van 1991 beschikbaar zijn. Tot die tijd zal buiten de Randstad capaciteit moeten worden gezocht, aldus GS. Concrete beslissingen zijn nog niet genomen omdat eerst moet worden overlegd met het ministerie en met de gemeenten. Er wordt een plan van aanpak opgesteld dat in april klaar moet zijn, aldus GS. Teleurstelling s Vertegenwoordigers van de Werkgroep Vuilverbranding reageerden na afloop van de vergadering teleurgesteld. „Zaterdagmiddag hoorden we prachtige beloften van Van de Vlist. En vandaag worden die weer even hard ingetrokken door feiten die er niet om liegen: er zijn geen stortplaatsen, er moeten procedures worden gevolgd en overslagstations worden gebouwd. Kortom: voor de zomer kan de instal latie niet dicht", constateer de een woordvoerster. Voor de werkgroep is de zomer echter het laatste tijdstip waarop de oven kan worden gesloten. Blijkt dat niet haal baar, „dan kunnen we altijd nog naar de rechter stap pen", aldus dë woordvoer ster. De Gevulei besloot gister middag een werkgroep met vertegenwoordigers van de negen verschillende ge meenten in het leven te roe pen om te onderzoeken wel ke mogelijkheden er zijn 'voor de bouw van overslag stations binnen en net bui ten de regio, zoals bijvoor beeld Voorhout of Alphen. Kuijers deelde mee dat vol gens globale berekeningen de kosten van de vuilver werking meer dan verdub belen door de sluiting. „Nu bedraagt dat 115 gulden per ton, na de sluiting zal dat ongeveer 280 gulden per ton Verder sprak hij de hoop uit dat het Rijk „grote druk" uitoefent zodat de nieuwe vuilverbranding op Ypen- burg snel kan worden ge bouwd en in 1994 open kan gaan. „Het enige wat er op zit is dat de minister een aanwijzing geeft voor de nieuwe installatie zodat niet hoeft worden gewacht tot de procedures zijn afgerond", sloot Logtenberg zich daarbij aan. Hij verwacht dat de nieuwe installatie in dat ge val over 3,5 jaar in gebruik kan worden genomen. Geen ontslag voor personeel LEIDEN De gemeente Lei den heeft het personeel van de vuilverbranding de garantie gegeven dat niemand wordt ontslagen. In overleg met de vakbonden zal voor alle 26 personeelsleden een passende functie worden gezocht. Daar bij wordt ook gekeken naar mogelijkheden in een van de acht regiogemeenten die sa men met de gemeente Leiden de vuilverbrandingsinstallatie beheren. Omdat het dienstver band blijft gehandhaafd, blijft ook het inkomen gelijk zodat ook is tegemoetgekomen aan de tweede eis van de werkne mers, aldus K. Voormeulen van de AbvaKabo. „Wij zijn hier heel tevreden mee". De regiogemeenten toonden zich gistermiddag bereid om met de gemeente Leiden de fi nanciële consequenties te dra gen en te zoeken naar oplos singen voor de werknemers. Bedrijven mogen geen plastic en kunststof meer afleveren LEIDEN Bedrijven uit de Leidse regio mogen geen plas tic en kunststof meer afleve ren bij de vuilverbranding. Di recteur M. Logtenberg heeft daartoe besloten in een poging de uitstoot van het giftige dioxine te verminderen. Naar aanleiding van deze beslissing heeft de Kamer van Koophan del volgens hem al aangedron gen op een gesprek. „Ik stuur die bedrijven maar naar de provincie", aldus de directeur. Doordat geen plastic en kunst stof meer in de oven wordt verbrand, komt minder chloorzout vrij, aldus Logten berg. „Bij de laatste meting, die de hele dag duurde, bleek dat we gedurende vijftien mi nuten een enorme piek had den van uitstoot van chloor. Die piek beïnvloedt de resulta ten van de hele dag", aldus Logtenberg. Emmers en teilen maar geen vaten Er liggen hoogstwaarschijnlijk vrijwel geen vaten in de haven van Zijloever. Dat is gisteren geble ken bij een eerste onderzoek in de haven. Na onderzoek door duikers werd vermoed dat er tussen de 25 en 30 vaten zouden liggen. Gisterochtend werd de haven leeggepompt. Bij een eerste onderzoek met een kraan vlak bij de kant kwamen drie totaal vergane, lege vaten te voorschijn. „We hebben nu de indruk dat er geen gevulde vaten in de haven liggen", aldus A. van den Berg van de directie milieu gister middag. „Er kwam wel veel rommel te voor schijn. Zaken als teilen, emmers, autobanden en wasmachinetrommels zijn door de duikers in het troebele water geteld als potentiële vaten. Ge lukkig is het dus niet zo erg als aanvankelijk leek". Vandaag wordt het onderzoek verder uit de kant voortgezet. FOTO: WIM VAN NOORT Toch uitzending van Rijnland LEIDEN Radio Rijnland heeft het door haar in De Burcht georganiseerde lijst trekkersdebat gisteren toch nog kunnen uitzenden. De maandag geïnstalleerde anten ne van de lokale omroep werd dezelfde avond al gestolen, waardoor uitzending onmoge lijk leek. In de loop van giste ren lukte het echter een an tenne te lenen. Radio Freewa- ve bleek bereid haar antenne uit te lenen. EN Een stam- die teruggaat tot het 370 siert een van de nuren van de werk- in de woning van lijsttrekker J oop ikamp (41). Het is istbaar resultaat van an zijn hobby's: „Ik er zelf niet zo veel te doen, de docu- waren bewaard ven, ik moest het al- naar uitzoeken". Wallencamp, een van orvaderen uit de zeven eeuw, „Kerckmeester bitter papist", staat op artje. „Dat was toen een woord", weet Walen- Hij vertelt dat er ook ees in zijn familie voor- en: „Ik ben dus zowel iden met het protestan- als met het katholicisme, CDA-termen te blij- Echt beroemde mensen er in zijn familie niet vertelt hij. „De meesten n het bedrijfsleven. Wa- inkelier of hadden een ndig beroep. Je vindt bij et de traditionele serie rderen of zo. Die kwa- meer voor in liberale n. Onze familie heeft al- n flinke dosis vrijheid gehad om zich gelukkig en". ien is het niet eens toe dat iemand die stamt uit eslacht van kleine zelf- jen juist de werkgele- d noemt als belangrijk- rogrammapunt uit het «ingsprogramma van artij. „Het scheppen van elegenheid, dat mag van kosten. Dat heeft onze irioriteit". 'tepunten anen te scheppen is het an belang dat bedrijven meer gaan investeren in ,Het gaat goed met de ttie in de Randstad en in idse regio. Maar in Lei iet. Er wordt weinig ge- eerd. „De laatste jaren er veel bedrijven geko- maar uit cijfers van de ran Koophandel blijkt een afname van de Dit is de zesde aflevering in de serie over de lijsttrekkers van de in de Leidse raad ver tegenwoordigde politieke partijen. Zij werden een ge deelte van de dag vergezeld door een van onze verslagge vers. Vandaag een portret van Joop Walenkamp van het CDA. Op maandagavond 19 maart, twee dagen voor de verkie zingen, ontmoeten de lijst trekkers van de vijf grootste partijen elkaar tijdens een door de Leidse Courant geor ganiseerd openbaar debat in De Waag aan de Aalmarkt. Dat begint om 20.00 uur. werkgelegenheid. De laatste maanden is er weer een kleine opklimming uit het dal, maar we zitten nog ruim beneden het aantal arbeidsplaatsen van tien jaar geleden". De fractie voorzitter van het CDA denkt dat een van de redenen daar voor is dat de gemeente zich weinig betrokken voelt bij het georganiseerde bedrijfsleven: „De gemeente voelt zich nau welijks mede-verantwoorde lijk". Een dieptepunt noemt Walenkamp de relatie met de Kamer van Koophandel. „Die heeft dieptepunten gekend de afgelopen tijd, terwijl het twee nen samenwerken". Het feit dat bedrijven in Lei den geen grond kunnen ko pen, speelt veel minder een rol, denkt de CDA'er. Hoewel er „met zekere regelmaat sig nalen komen van bedrijven die concreet afhaakten vanwe ge de erfpacht". De erfpacht moet volgens Walenkamp niet worden afgeschaft omdat er door dit instrument meer kan worden geregeld, bijvoorbeeld op het gebied van de milieu wetgeving. Vooral als het gaat om veel werkgelegenheid, moet de gemeente echter wel bereid zijn' concessies te doen, zoals bijvoorbeeld al is gedaan bij JVC dat van Zoeterwoude naar Leiden verhuisde. Het Japanse bedrijf had grote pro blemen met de erfpacht, kon die voor eeuwig afkopen op voorwaarde dat bij het perso neelsbeleid rekening zou wor den gehouden met het doel groepenbeleid van de gemeen te Leiden. „Op zich vind ik deze oplossing heel interessant. Maar een ander verhaal is of je de voorwaarden hard kunt maken", aldus Walenkamp. Trein „Maar erfpacht hóeft geen probleem te zijn. Het hoofd kantoor van de NMB staat ook niet op eigen grond. Maar dat vindt de bank helemaal niet erg, dat was helemaal geen punt, hoor". Dat hoofdgebouw in Amsterdam Zuid-Oost is de plaats waar Walenkamp ge woonlijk de werkdagen door brengt. Hij heeft een apart ka mertje op de eerste verdieping van een van de elf torens. De CDA'er werkt sinds 1986 bij deze bank, eerst als directiese cretaris, sinds anderhalf jaar als hoofd van de pr-afdeling. Hij gaat er met plezier elke dag naar toe. Eerst met de trein naar Amsterdam-Cen traal en dan met de metro naar station Bijlmer. „Ik héb niet eens een rijbewijs. In de Randstad kun je overal komen met het openbaar vervoer. Soms vraagt weieens iemand of ik mee wil rijden, en dat doe ik dan voor de gezellig heid. Maar als ik in de auto zit en het schiet niet op, dan denk ik: het gaat veel sneller met de trein". Het hoofdgebouw van de NMB, bekend vanwege de aparte architectuur, vindt Wa lenkamp prachtig. „De men sen die hier werken zijn ver zot op dit gebouw". Hij wijst erop dat er alleen natuurlijke materialen gebruikt zijn en dat Joop Walenkamp: „Ik héb niet eens een rijbewijs". het gebouw vol staat met kunstvoorwerpen. „Het je dat beeld van Zadkine gezien bij de hoofdingang?" In zijn eigen kamer op de pr-afdeling staat een abstract schilderij op de grond. Aan de muur hangt be halve een luchtfoto van Den Haag ook een groot portret van koningin Beatrix. „Een aardigheidje van mijn mensen, een beetje een grapje", geeft hij een verklaring. Over het koningshuis: „Ze doen het goed, zorgen voor een zekere stabiliteit. Maar eigenlijk heb ik er geen echt diepe gedach ten over". Op zijn bureau staat een foto van zijn drie dochters. De oud ste is zes jaar oud, daarna volgt de tweeling van vier. „Ik volg de ontwikkeling van de eman cipatie op de voet", vertelt hij. „Dat is een punt dat echt wel speelt, het idee dat je ook graag wil dat je dochters een goede plaats in de maatschap pij krijgen. Dat je wilt dat ook zij goede kansen hebben". Ook die dag ziet hij zijn kinde ren nauwelijks. Hij racet van het station naar zijn huis, pakt daar wat spullen en vertrekt na een kwartier weer omdat om half zeven de fractie ver gadert. Om half acht begint het fractievoorzittersoverleg en om acht uur de raadsverga dering. Daar zal Walenkamp maar een kwartiertje bij blij ven omdat dan de commissie voor de rekeningen zich buigt over het eindrapport van het onderzoek naar de gang van zaken in de Leidse Schouw burg. „Er zijn vast leukere dingen te bedenken dan hard werken", zegt Walenkamp. Hij vindt het bijvoorbeeld jammer dat hij geen tijd meer heeft voor het illustreren van kinderboeken en het tekenen van karikatu ren, een van zijn hobby's. „Maar ik vind het politieke werk nog steeds leuk, interes sant en belangrijk". Walenkamp werd in 1978 raadslid en is sinds 1980 frac tievoorzitter. Al die tijd zat het CDA in de oppositie. „Je kunt dingen minder gemakkelijke doen voor de mensen voor wie je bezig bent. In het college kun je je doelstellingen sneller verwezenlijken", weet hij. „Maar de afgelopen jaren zijn er op heel veel punten heel belangrijke dingen gebeurd en ik ben zo eigenwijs om te zeg gen dat er voor ons herkenba re resultaten zijn behaald". Hij noemt bijvoorbeeld de soepele- FOTO: TEJO RINGERS re erfpachtregeling, de komst van parkeergarages en de sa menwerking om voor de Bree- straat een oplossing te vinden. Stoel Aan het wethouderschap wil hij echter nog niet denken. Hij ontkent dat de gedachte dat hij misschien binnenkort zijn ont slag zal indienen bij de NMB weieens door zijn hoofd speelt als hij dat in zijn ogen zo mooie gebouw bij station Bijl mer ziet opdoemen: „Eerst de verkiezingen afwachten, dan de balans opmaken. We moeten nog maar even wach ten met praten over wie wat moet gaan doen. En ik ben heel goed in staat om mezelf mentaal goed in de hand te houden. Ik ga niet met het idee dat dit de laatste maan den zijn naar mijn werk". Later, tijdens het vooroverleg met de fractievoorzitters ver andert Walenkamp van stoel in de B&W-kamer. „Ik ga op mijn favoriete stoel zitten". „Dan is het maar goed dat ik wegga, Joop", reageert wet houder Dick Tesselaar. „Hoe zo?", vraagt Walenkarqp. Tes selaar: „Omdat dat mijn stoel JANET VAN DIJK LEIDEN De VVD staat nu al buiten spel voor de vorming van het het nieu we college van B en W. Vrijwel alle lijsttrekkers van de andere politieke partijen lieten gisteravond tijdens het door Omroep Rijnland georganiseerde verkiezingsdebat in De Burcht blijken dat de li beralen uit de gratie zijn. Groen Links-lijsttrekker H. de la Mar was het dui delijkst. „Gezien het verleden is uit sluiten van de VVD niet no dig. Voor de hele kleine partij en, die met een enkele zetel, is in een college meestal geen plaats". Hij voorspelde dat de liberalen zullen schrikken van de terugval die de partij in Leiden te verwerken krijgt. Christendemocraat J. Walen kamp weet niet wat hij met de VVD aanmoet. „Nieuw beleid zal met de VVD erbij moeilijk van de grond komen en in het persoonlijk functioneren heb ben VVD'ers de laatste jaren wat veel steekjes laten vallen". Hij ziet graag een college met naast het CDA de PvdA en „wellicht D66 of Groen H. van Dongen (PvdA) ziet een kloof met de VVD als het gaat om nieuw beleid. Haar partij wil een college dat aan de slag gaat met een progres sief programma. Zij acht de kans dat de PvdA opnieuw met de VVD in zee gaat klei ner dan vier jaar geleden bij de vorige gemeenteraadsver kiezingen. Groen Links streeft naar een links college met PvdA en D66. Volgens C. Vergeer (SP) maakt het niet veel uit welke partijen er in het college ko men. Toch ziet hij de libaralen daar, gezien het verleden, niet graag in terugkeren. De in het nauw zittende liberalen zelf vinden dat er een college moet komen waarin de grootste par tijen zijn vertegenwoordigd. Handtekeningen voor Matilo LEIDEN De Stichting Meerburg is begonnen met een handte keningenactie om toch geld voor het buurthuis Matilo bijeen te krijgen. In een brief aan de bewoners in de wijk wordt om hulp gevraagd. De gemeente Leiden is per 1 januari gestopt met het uitkeren van subsidiegeld a 350.000 gulden per jaar. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Voorl.: Adres: j Postcode/plaats: Telefoon(voor controle t Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de luxe handdoek naar I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag isUrorC' I Adres: Postcode/plaats: CeicLeSouoant

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13