SC 2 Bewondering van Heemschut voor het moderne Huys te Warmont PI ALLER LEI(DS) Groen Links: 2,3 miljoen extra voor milieubeleid Lastenverzwaring is onontkoombaar EN OMGEVING fttid&iQowiant DINSDAG 13 MAART 1990 PAGINA 13 URGERLIJKE [AND Laren-B. van RO Slavleu-S. van der Meij. P. j G. G. Moesier. F Heemskerk- Stfc. Bronmei|er-J. Hoornweg. M. E. F| (i»uwenhulzen. R. R. Jansen-F FIJI C N. Mank-M. M. L. Langeveld. H. H. Klulvers-T. Huisman. P. nama-H T A. Stroes. P. van 13 Mano. G M. M. Groenendijk-B. C Kerssen-A. J. Grelllng, T. H. 1 Verburg. A. van den Akker- n Mollerus. W. F. Vogelenzang- I «n Berge Henegouwen, A. Hof- "A i Mens. A. J. J. van Nijnatlen-B. ic*r. J. Houwen-P K. Hartong van jjtto-J. van der Vegte. D. Noor- latio van Es. E. Harmsen-M. J. A. I m. 6. C. P. M. van Houten-C. N M. Smit-A. C. M Roothaan. aatW"* Joe Cornells zn van: H- J Hartevelt, Leonleke dr. van: H. J. aars-H. M. G. van Delft. Michiel "Tarardus zn. van: J H. H. M. Im- den Brink. Laura Mar- h°'« I. den Haan-B. W. E. Kraaljvan- 1 dr. van: G. A. Voorduln-C. Theodoor George zn. van: A. HJnger-J E. van der Klaauw. Niels m Mooljman, Willem 'an Es-L. A. van der J. A. Duljndam-J. L. Esmeralda Odllla in: C. J. Raterman-L. M. d ong. Anne-Karlen Maria dr. van: |-C. M. D. Blauw. Judith dr. van: '4.1 fdee-J. L. Koot. Robin Hubertus ■P. M. C. van Ha M. Mercera, f H. Dabaj. Saskla Cecilia d David ,ri 3ui"V Dolla-G Made, Carlo Severiano van Teijllngen-D. C. M. Loriaux. (Spiian Dirk zn. van: H. A. Hons- A van Lon, Remco zn. van: J. M. van der Spek. Nlklta Ellen dr. M. van Doeveren-G. Vogels. A. E. H. Tolsma-M. E. van San- LoJ inthony zn. van: P. L. Ossevoort, 9l. Jeanne Sarah Dieudonnèe dr. 14 i Duljn-H. M. Vinke, Friso Dirk J. A. Brok-A. M. van 't i: C. C. M. van Vliet, Fleur i. A. P. van Urk-I. M C. Peter Jacobus Johannes zn. 19 l Schaap-S. H. Schut. Jannigje u-( Roppe-H. B. Verduijn. Jacob zn. Iwets-J. A. Berkhelj, Marlène Jc 19. t iden boscn. „j L van F Kelzer-J. L. Hoog- van. B. L. Elliott-S. F. J. L. P. Persoon-M. Embse. Merel Annabel dr Ef A. F. P van Ell. Alexandra Eli- ids E. A. T. de Graat-J. Gelder. Jan Beerend zn. van: B. M. van de Fliert. 21. j. Markerink geb. 29 mei 1929 n geb. 12 nov. 1897 geb. 13 dec. 1916 toen geb. 29 sept. 1925 man. C. (uwen geb. 17 nov. 1903 vrouw, geb 22 okt. 1891 gehuwd ge- G van Weerlee. R. F. Davidson 1931 man, A. J. ReIJnders geb. gehuwd geweest met: J. A. Rit- C. van de Burgt geb. 31 juli Tld geweest met xhetto geb. 16 M i 16 april 'Jirgeb. 22 maart 1932 echtgeno- '■Jtera, H. Kooreman geb Tegelaar geb. 15 d< i: C. den Os. H. de Jong geb. nan. A. Kralt geb. 17 maart M Wolthaus geb. 9 maart 1943 ion, M W. Meiman J. Tegelaar geb. 7 htgenote van: P. D. van Zeist. D. leb 6 juli 1926 echtgenot Elling geb. 23 feb. 1937 echt- M. de Zwaan. J. Kuljt geb. 18 'Jjehuwd geweest met: W. Zuur- 'T ickelkoren geb 17 juni 1907 ge- ifonpst met: J. Huizer. M. J. van Wijk 1896 gehuwd geweest met: J. Jt geb. 2 maart 1908 man. J. irc ten geb. 27 aug. 1900 gehuwd L «1 A. Goed. M. J." van Leijden 1898 gehuwd geweest met: H. I S. Jankle geb. 2 aug. 1937 der Plas geb. 8 sept. 1900. ge- A. Varkevisser. isafa *ul Él Keereweer-J. A. I van: J. S. Bakker-I der Meer, Denlse dr. van: C Herruer. Frerick Bendert C. A. i geb. ERVEEN f. J. Bogers, Alphen Kerk: 19.30 u. ds. P. Vark- It Ou s Geref. Kerk: 14. D. J. Klein Onstenk. Herv. Gem.: 19.30 u. ds. Gouda. Geref. Kerk: 19130 de Reus. Herv. Gem.: 19.00 u. Hoflenaar, Voorhout. ,nJAAN DEN RIJN Herv. Ge- h Opstandingskerk: 19.30 u. toer. ÏJ* iVEN Herv. Gemeente: 14.30 u. ds. P. Vermaat, 19.30 u. ds. C. v.d. 'atorkerk: 19.30 u. ds. L. hlehemkerk: 19.30 u. ds. Hoef. Geref. Kerk: 19.30 u. Herv. Gemeente: 19.30 u. ds. K. J. Jansen, li. Kerk: 19.30 u. ds. M. J. JJJj V0UDE Geref. Kerk: tIs. P. Huisman. AAN DEN RIJN Herv. 8: Dorpskerk: 19.30 u. ds. Z. AAN ZEE Herv. Ge- nieuwe Kerk: 19.30 u. ds. P. Oude Kerk: 19.30 u. ds. H. aranat ha-cent rum: 19.30 u. Berg. rk: Open Hof: 19.30 u. ds. J. voort. Vredeskerk: 19.30 u. Mink. ERK AAN DEN RIJN 19.30 u. ds. W. A. v.d. m. bidstond in Herv. kerk. irk: 19.30 u. ds. W. A. v.d. n. d. in Herv. kerk. EN Herv. Gem.: 19.30 u. Herv. Gemeente: Paulus- 00 u. ds. J. Verdijk. Geref. dJ"1- dienst met Herv. Kerk. *f. Kerk: 10.00 en 19.30 u. Dijken. Geref. Gem.: 19.30 OOP ïlerv. Gem.: 19.30 u. v. Mourik EEN Herv. Gem.: 19.00 u. de Graaff. VENNEP Herv. Gem.: W. F. v.d. Staat, Uithoorn, ^lerk: 19.30 u. ds. G. Rang. jri ef. Kerk: 15.00 en 19.30 u. ka( n Roekei. of VIJK Herv. Gemeente: «i, «rk: 19.30 u. ds. C. v.d. |Ute, eref. Kerk: Buurtkerk: 19.30 J. Ruitenberg. Vinkenlaan: af, ds. R. S. Elgersma. fd ERWOUDE Herv. Gem.: ds. T. H. v.d. Hoeven. IRG Herv. Gemeente: j'l'd 19-30 u- ds. Smaling. |d, «rk: Petrakerk: 19.00 u. ds. ,n mmanuelkerk: 10.00 u. ds. 00 u. ds. Ribberink. Chr. Ge- |4C 15.00 en 19.30 u. ds. J. ..Ij, k, Bunschoten. ..TjHEIM Herv. Gem.: 19.30 W. Biewinga. Geref. Kerk: ds. R. W. Biewinga in Herv. J-3J BUI 'RG Z.H. Herv. Gem.: dr. C. Vermeulen. Geref. -30 u. drs. S. Oegema. ■Iö 'AAR Herv. Gemeente: „V 19.30 u. ds. C. N. van Dis. 3WIUGGE Herv. Gem.: 19.30 e"s n 't Hof. ^JOVEN Herv. Gem.: 19.00 1 Haan. Geref. Kerk: 19.30 Jkstra. n9 'ERDAM Herv. Gem.: ds. T. Poot, Woerden. Geref. '•30 u. drs. P. B. Bulkema. WAAR HET OUDE KLOOSTERKLOKJE NOG ELK HALF UUR KLEPT LANGS OMWEGEN Het verleden schijnt de noordelijke Nederlanden niet zo rijk met kastelen al dan niet geruïneerd en omringd door slot grachten en majesteuze buitenplaatsen bedeeld te hebben als de ons omrin gende landen, vooral Duitsland, Frankrijk, Brittannië en België. Maar die indruk is dan ook alleen maar schijn; de werkelijkheid is wel anders. Ons grondgebied ligt niet zozeer bezaaid met trotse burchten en andere adellijke woon oorden, maar wel vinden we vooral in het oosten en zuiden soms de koste lijkste voorbeelden van cultuurmonumenten op dit gebied. Het enige was (of is), dat aan de be scherming van deze erf goederen niet altijd de nodige (financiële) aan dacht is besteed, laat staan dat deze erfstukken geschraagd werden door het particulier initiatief, zoals elders. Toch is het historisch zwerk in dit opzicht aan het opkla ren, de laatste 15 jaar. Dit is onder meer te danken aan ruimere subsidie-mogelijkhe den en fiscale faciliteiten. Zo iets is koren op de molen van Heemschut, de Vereniging tot bescherming van cultuurmo numenten in Nederland. Het tijdschrift Heemschut staat in zijn februarinummer stil bij de activiteiten van de Stich ting Behoud Particulieren Historische Buitenplaatsen en aan de Nederlandse Kastelen stichting en kasteelbewoners zelf. In onze regio werd daarbij het Huys te Warmont aangedaan. Een stukje Hollands glorie. De hele natuur daar loopt op het ogenblik uitbundig uit. Over enige tijd is het Huys weer door het groen en zeeën van bosanemonen ingekapseld en het gevogelte begint er dol driest te zingen. Sta maar even stil en de goddelijkste exemplaren en kampioenen van het hoogste lied spelen er verstoppertje met de mens die in opperste bewondering is. De calèches rijden er niet meer af en aan, de bedienden lopen er niet meer met wal mende fakkels bij te lichten, de rococo-feesten en de lamp jes en vetpotten zijn uitge- Huys te Warmont: wit monument tussen opklimmend oud en jong groen. doofd. Ook de pruiken zijn vergaan. Je ziet er nu hooguit nog een tuinman die, in dienstverband, bospaden ef fent en onnutte uitlopers van struiken en andere bosschages insnoeit en naar je kaart vraagt, want niet Jan en alle man zijn hier voetstoots toe gelaten. En er zijn de huur ders. Appartementen Maar 't Huys te Warmont blijft altijd de moeite van het bezoeken (en bewonen) waard. Dat vindt ook de heer G.Kortenbout van der Sluijs, die op het kasteel woont en bestuurslid is van de stichting „Huis te Warmond". Het is al tijd interessant het verhaal te horen van iemand die op een echt kasteel woont. Zelfs in „moderne", hedendaagse om standigheden kan zoiets nog opzien baren. Aan het artikel in Heemschut wil ik het een en ander ontlenen. Het „Huys te Warmont" staat dus „in een rustige, landelijke omgeving even ten noorden van Leiden, temidden van een bosrijk park in de nabij heid van de Kagerplassen. Het huis is een mooi voor beeld van een kasteel dat al tijd particulier bewobnd is ge weest. Het is al enkele tiental len jaren in zeven apparte menten verdeeld". Tot 1960 was het familiebezit, daarna was het korte tijd eigendom van de gemeente Warmond en van de provincie Zuid- Holland. Toen binnen het provinciebestuur de menin gen verdeeld raakten over plannen om het huis een meer publieke functie te ge ven, zagen enkele bewoners kans het huis te kopen en on der te brengen in een stich ting „Huis te Warmond". Welnu, deze stichting restau reerde het huis en ging het in gedeelten verhuren. Het huis heeft uitsluitend een privé-functie, maar het park is beperkt voor het publiek toegankelijk. De Stichting Het Zuid-Hollands Landschap heeft er de eigendom van. Twee gebouwen in het park zijn in gebruik als resp. bos- wachteröwoning en als parti culiere woning. G.Kortenbout van der Sluijs een naam die in waardigheid niet on derdoet voor die van patrici sche voorgangers op 't Huys is kasteelheer nieuwe stijl. Het bevalt hem prima. „Een moderne flat heeft natuurlijk voordelen, maar dit heeft meer karakter. De afmetin gen van de kasteelkamers zijn voor hedendaagse begrippen minder handig. Met de verde ling van het gebouw in zeven LUCHTFOTO: CC ZOETERMEER appartementen is het inte rieur vrijwel geheel in zijn waarde gelaten. Er is een aan tal grote kamers, maar er zijn ook veel kleine kamers. Dit brengt bijvoorbeeld proble men met zich mee voor de meubilering. Ook het wonen met een groot gezin zou niet meevallen. Een moeilijkheid is ook dat de flats qua oppper- vlakte wel groot zijn, maar dat het aantal kamers klein is. Maar het zou beslist jammer zijn als je grote zalen in kleine kamers ging verdelen". Samenwonen De „kasteelheer" vindt het van groot belang, „dat je goed met de andere bewoners moet kunnen opschieten. Je ziet el kaar meer dan in een gewone flat". De stichting kijkt wel uit wie ze als huurder tot het kasteel toelaat. Er is een lange Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. wachtlijst voor degenen die graaf of baron willen spelen, maar als het er op aan komt zijn er mensen die niet ge schikt zijn, en anderen die al woonruimte gevonden heb ben. ;,Het gaat dan toch vrij moeizaam", vindt de hoofdbe woner. „We proberen als stichting toch het liefst jonge re mensen met kirlderen, zo dat alle leeftijden in het huis vertegenwoordigd zijn". Het Huys te Warmont dateert in de huidige vorm van 1777, toen het middeleeuwse kas teel na aankoop door Cornelis Pieter baron van Leyden die zich per koets of paard verplaatste tot een eigen tijdse buitenplaats werd ver bouwd. Tot de Franse tijd was het huis de zetel van de Heer lijkheid Warmond, voorloop ster van de huidige gemeente die praktisch de zelfde gren zen heeft. Je kon er vissen om het huis en in de Kagerplas sen, waarvan de heerlijkheid het visrecht bezat. In 1960 moest je naar het gemeente huis voor een visakte. Overi gens bevonden zich binnen de heerlijkheid nog vier huizen die in de geur van eerbied waardigheid inmiddels ver dwenen zijn: Alkernade (waar haalden ze het vandaan), En depoel, Tingnagel en Lock- Het kloosterklokje Over Tingnagel gesproken; Huys te Warmont houdt een eerzame traditie hoog: elk half uur kunnen bewoners en spaarzame parkwandelaars het getingel in zich opnemen van een van de oudste luid- klokken van Nederland bo ven de rivieren, die bij de Moerdijk hun meester hebben gevonden in het Hollands Diep. Het is overigens (zegt men) een klokje van rond 1200, waarschijnlijk afkomstig van het voormalige St.Barba- raklooster te Warmond. Het is alsof de middeleeuwse zusters (dames die „in de wereld" meestal niet meer ^an de maatschappelijke bak konden komen) nog steeds tot het koorgebed of officie worden opgeroepen. Tijdens de tach tigjarige oorlog, na het beleg en ontzet van Leiden (toen alle opstallen buiten de wal len der stad met de grond ge lijk werden gemaakt om on derkomen en „bezetting" te voorkomen), zou het huis her bouwd zijn met gebruikma king van stenen (klooster moppen?) van het verwoeste nonnenklooster, waar toen de getijden verstomd waren en de bewoonsters verdreven. Maar als het klokje nu tingelt rond het middaguur, weten kasteelheer en andere bewo ners dat het lunchtijd is. Het Angelus wordt er in elk geval niet meer gebeden. Dan knort nog slechts de maag. De eie ren zijn dan misschien hard gekookt en de landman in de omgeving smeert er een snee bruinbrood; als het klokje ge klept heeft en hij tot inkeer had kunnen komen. Restauratie Zo heeft het Huys te War mont als een volwaardig cha teau aardig wat kruisjes ach ter de rug. In 1960 was er een grondige restauratie, ofschoon het gebouw niet in een uitge sproken slechte staat verkeer de. De verbouwing was dan ook niet ingrijpend en aan het interieur hoefde nauwelijks iets gedaan te worden. Vol gens G.Kortenbout van der Sluijs is de bewoning „uiter aard gunstig voor het behoud van het gebouw. Lekkage wordt meteen gesignaleerd. Als dit soort huizen leeg staat, komt er vaak enorme schade. Het kleine onderhoud wordt door de bewoners zelf ver zorgd, grotere klussen komen voor rekening van de stich ting als huisbazin, al dan niet gesubsidieerd door de over- Het is edel van de verhuur der, dat hij een pluim geeft aan het gemeentebestuur van Warmond: „Je bent altijd van de goodwill van de gemeente afhankelijk. Tot nu toe heb ben wij steeds de medewer king van de gemeente gehad. De stichting doet zo min mo gelijk een beroep op over heidssubsidie". Dit siert de in stelling die het Huys te War mont overeind weet te hou den. Ook Heemschut consta teert, dat de instandhouding van dit monumentale pand derhalve op „een fraaie ma nier gegarandeerd is". Dank baarheid is hier op z'n plaats. Hoe het er ook staat, staat het; als het er maar staat. Dat is het voornaamste. Ook bij het Huys te Warmont. Hopelijk tot in lengte van dagen. VVD ZIET NAUWELIJKS MOGELIJKHEDEN VOOR NIEUW BELEID LEIDEN Ook voor de VVD staat vast dat een lastenverhoging voor de Leidse burgers de komen de jaren onontkoombaar is. Dat bleek gisteravond tijdens een politiek forum in het stadhuis, dat was georganiseerd door de Studievereniging voor po liticologen in Leiden (SPIL). „Uitgangspunt van de VVD is dat een lastenverzwaring zo veel mogelijk moet worden voorkomen. Maar op dit mo ment moet ik helaas zeggen dat door de extra kosten die de sluiting van de vuilverbran ding met zich meebrengt een lastenverhoging onontkoom baar is", zo zei lijsttrekker T. van der Nat. Bij de andere fo rumleden riep dat de vraag op hoeveel geld de VVD over heeft voor nieuw beleid. „Daarin zijn wij heel terug houdend", antwoordde Van der Nat. „In ons programma staan veel minder voorstellen voor nieuw beleid dan in de programma's van andere poli tieke partijen". M. van der Molen (PvdA) wees hem erop dat in het VVD-verkiezingsprogramma onder meer wordt voorgesteld om extra geld uit te geven aan het cultuurbeleid. „Uw partij genoot Geertsema heeft pas nog gezegd dat er maar geen nieuw cultuurbeleid moet ko men als dat een verhoging van de lasten met zich meebrengt. U concentreert zich nu alleen op het besluit om de vuilver branding te sluiten", consta teerde zij. Van der Nat ant woordde dat een afweging moet worden gemaakt en dat moet worden bekeken of er bezuinigingen mogelijk zijn. „Hypocriet", noemde lijsttrek ker H. de la Mar van Groen Links de opstelling van de VVD. „Reken uw eigen pro gramma maar eens na. De VVD wil behalve extra geld voor cultuurbeleid ook een lange tunnel bij het station die veel meer geld kost dan wat de gemeente nu heeft gereser veerd. Natuurlijk is iedereen- tegen een lastenverhoging. Tij dens alle politieke forums worden nieuwe ideeën naar voren gebracht. Daar doet de VVD ook aan mee, alleen die partij zegt dat dat allemaal geen geld kost". De la Mar zei niet te begrijpen dat de VVD een onderzoek wil doen naar een langere en dus duurdere tunnel bij het station „want daar is toch geen geld voor". Van der Nat reageerde daarop met de opmerking dat „nu uit sluitend globale berekenin gen" zijn gemaakt over de kos ten van een lange tunnel. Bo vendien moet over de finan ciering van een lange tunnel bij het station nog moet wor den overlegd over de bijdrage van andere partners. „Vlak voor de verkiezingen zegt de VVD: we zijn tegen lastenverhoging. Maar vorig jaar ging de VVD al akkoord met een lastenverhoging van vier ton om het meerjaren- beeld kloppend te maken. En dat is dan nog afgezien van de lastenverhoging die nodig is omdat de vuilverbranding dicht gaat", deed ook P. Lan- genberg van D66 een duit in het zakje. „Geklets", noemde Van der Nat dat. „De VVD is altijd van mening geweest dat een verhoging van de lasten zoveel mogelijk moet worden voorkomen. Maar er zijn situa ties dat dat volstrekt onmoge- Van der Molen constateerde dat „dus de rest van de voor stellen voor nieuw beleid naar de vuilnisbelt kan worden verwezen", waarop Van der Nat nogmaals zei dat „het ver kiezingsprogramma van de VVD wat dat betreft veel be perkter is dan de andere pro gramma's". Fotowedstrijd De Leidse afdeling van de PvdA organiseert in het ka der van de 1 Mei viering een fotowedstrijd met als thema „Muren". De eesrte prijs be staat uit een Leids pakket" ter waarde van 100 gulden. De inzendingen moeten voor 8 april worden ingeleverd op Oude Singel 154, 2312 RG in Leiden. Voor informatie: 071- 225913. Forum De afdeling Leiden van het Koninklijk Ondernemersver- bond (KNOV) houdt woens dagavond een politiek forum voor alle ondernemers. Lijst trekkers van de vijf grootste Leidse politieke partijen zijn aanwezig. Zij worden in toom gehouden door J. van Zijp, gerenommeerd oud-lid van de gemeenteraad. De bijeen komst begint om 20.00 uur in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Vrijwilligers Het Sint Elisabeth Gasthuis is op zoek naar vrijwilligers die de bewoners van het ver zorgingscentrum vooral in de ochtenduren en aan het be gin van de avond enige ge zelligheid kunnen bieden. Voor belangstellenden wordt donderdagmiddag een infor matiebijeenkomst gehouden. Die begint om 14.00 uur in het tehuis aan de Caecilia- straat. Inlichtingen kunnen ook telefonisch worden inge wonnen: 071-122346 Veilig (1) Speciaal voor vrouwen uit de binnenstad organiseert Buurtwerk Binnenstad een themamiddag over Veilig heid op straat. De bijeen komst wordt van 13.15 tot 14.30 uur gehouden in buurt huis De Pancrat aan de Mid delstegracht. Er is kinderop- Veilig (2) Het Leidse Groen Links Vrouwenoverleg houdt don derdag een thema-avond over sociale veiligheid in Leiden. Centraal staat wat in Leiden allemaal gebeurt en nog niet gebeurt om de vei ligheid op straat te vergroten. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in de Burchtzaal aan de Burgsteeg. Russisch Folkclub Horus houdt don derdag een opmerkelijk con cert. Het Russische kwartet SKAZ treedt dan op in De Waag. Dit kwartet bestaat uit j drie mannen en een vrouw en samen maken ze Russi sche folkmuziek. Het optre den begint om 20.30 uur en de toegang bedraagt 12,50 gulden. LEIDEN Groen Links wil dat vanaf 1994 jaar lijks een bedrag van 2,3 miljoen gulden extra wordt uitgetrokken voor intensivering van het mi lieubeleid. Daarvan moet 1,5 miljoen komen uit de gemeentekas, wat per huishouden neerkomt op een bedrag van 35 gulden. Dat blijkt uit de milieuno ta die de partij gister avond presenteerde. Groen Links wil de nota ge bruiken bij de collegeonder handelingen die worden ge houden na de gemeenteraads verkiezingen op 21 maart, zo verklaarde fractievoorzitter R. van Lint. In de nota staat onder meer dat vervuilde bodems „multi functioneel" moeten worden gesaneerd. Dat houdt volgens Van Lint niet in dat alleen een laag schone grond moet wor den aangebracht. „Dat is heel gevaarlijk voor het milieu en ook financieel gezien. Want je weet niet wat het in de toe komst kost als blijkt dat de grond toch definitief moet worden gereinigd. Het aan brengen van een zogeheten leeflaag is een kwestie van korte-termijnpolitiek". Van belang is ook, vindt Groen Links, dat op korte ter mijn wordt begonnen met het gescheiden inzamelen van af val. Burgers die daaraan niet vrijwillig voldoen zouden kun nen worden geverbaliseerd. Om het gescheiden ophalen van vuil te bevorderen moet onder meer het aantal glas bakken worden uitgebreid, meer oud papier worden opge haald en moet op meer plaat sen klein chemisch afval wor den ingezameld, bijvoorbeeld bij bedrijven. Verder wil de partij in een wijk een proef houden met de aparte inzame ling van plastic. Behalve het bevorderen van het openbaar vervoer en het fietsverkeer wil Groen Links dat meer aandacht wordt be steed aan energiebesparende maatregelen en aan de „inter ne milieuzorg" binnen de ge meente zelf. Als voorbeeld daarvan wordt genoemd het terugdringen van dienstreizen per auto van politici en ambte naren. De partij is tegen het gebruik van chemische middelen ter bestrijding van het onkruid en vindt dat ook in de bouw re kening moet worden gehou den met het milieu. Dat kan bijvoorbeeld door hét gebruik van tropisch hardhout terug te dringen en door bouw- en sloopafval opnieuw te gebrui ken. Groen Links rekent op 7 ton subsidie voor verbetering van het milieubeleid en is van me ning dat de resterende 1,5 mil joen moet worden opgebracht door de burgers, waarbij de minder draagkrachtigen moeten worden ontzien. „Op het eerste gezicht is 1,5 milioen een groot bedrag. Het is echter slechts 25 procent van de tota le ruimte die Groen Links in de komende periode wil vrii- maken voor nieuw beleid staat in de notitie. Met de sluiting van de Leidse vuilverbranding, die hoge kos ten met zich meebrengt, is in de nota geen rekening gehou den. „Dat is geen nieuw be leid, want alle partijen zijn het erover eens dat de vuilver branding dicht moet", aldus Van Lint, die daarbij stelde dat het nog onduidelijk is hoe veel kosten de sluiting met ziet meebrengt.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13