Fraaie reiswekker Sou/ia/nt-r Personeel vuilverbranding eist garanties gemeente Groen Links wil aftreden Kuijers Geen extra surveillance voor Haagweg r osten den elkaar vogeltjes- \ns en polka STAD OMGEVING/RTV ïeven iets hoog V. deze handige opvouwbare JÉÉflMHHIHft Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is wanneer u nieuwe abonnee opgeeft. 1HBS9. IS In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. [doteer als nieuwe abonnee ingaande"j Naam:Voort.: i Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) i I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand (automatisch betalen) f24,85 I I kwartaal via acceptgiro f75,10 j Stuur als dank de reiswekker naar: Naanv J j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar j^Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. -vS^j i JNjJ DINSDAG 13 MAART 1990 PAGINA 11 ekoop uit kritiek op litienota ministers Burgemeester C. Goekoop wil dat de gemeen- .ivloed krijgt op een nieuw te vormen Leids regio- Jtoiekorps. Goekoop reageert hiermee op de nota Ministers van binnenlandse zaken en justitie „Een jlitiebestel voor de jaren '90". Goekoop heeft nog- ■ritiek op de nota en verwoordt dit zo snel moge- ^ijieven aan de VNG en de Tweede Kamer. Dat isteravond tijdens de raadscommissie voor algeme- >stuurlijke aangelegenheden. De nota schetst vol- ïi een politiebestel dat wordt gekenmerkt door te ;io's, een onvoldoende rol voor de gemeenteraad J grote rol van het openbaar ministerie. De nota is èntralistisch. „De rol van het openbaar ministerie j't in het regeringsstandpunt, de rol van gemeente en is nog niet vastgelegd en over de rol van de jester bestaat veel onduidelijkheid", zo zei hij. De iieleden vielen hem unaniem bij. Leiden moet ruim ton terugbetalen aan Rijk LEIDEN De gemeente Leiden moet alsnog meer dan 111.000 gulden aan subsidies terug betalen aan het Rijk. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Kroon Het gaat daarbij om de kosten van het betaald verlof dat me dewerkers van de sociale werkvoorziening, nu bekend als De Zijl Bedrijven, op goede vrijdag in 1984 en 1985 kregen. De staatssecretaris van sociale zaken vorderde eerder 48.051 gul den over 1984 en 63.527 gulden over 1985 te rug. Het vrij geven op goede vrijdag zou in strijd zijn met de subsidieregels. Betaald verlof mag alleen gegeven worden als het plaatselijk een algemeen gebruik is bij het bedrijfsleven. Tegen de vordering spande de gemeente een Kroonberoep aan. Leiden wees er daarbij op dat ambtenaren en personeel in de gesubsi dieerde sector en van banken wel een betaal de vrije dag hebben op goede vrijdag. Boven dien zijn ook de ambtenaren die niet in het kader van de wet op sociale werkvoorziening werken bij De Zijl Bedrijven dan vrij. Dat maakte het op zich al moeilijk om de soci ale werkvoorziening open te houden. Het ambtelijk personeel zou er voor moeten terug komen. Dat kost een extra vergoeding van honderd procent en een vervangende vrije dag. De gemeente schatte de kosten daarvan over 1984 op ruim 24.000 gulden en over het volgende jaar op 11.695 gulden. Leiden wees er bovendien op dat in het geval van de ge meente Den Haag eerder was afgezien van een dergelijke vordering. Bovendien zou pas in februari 1986 voor het eerst zijn gewezen op financiële gevolgen van de regeling. Volgens de Kroon is echter niet overtuigend aangetoond dat het algemeen gebruik is in Leiden om vrij te geven op goede vrijdag. Bo vendien kon de gemeente al in 1983 op de hoogte zijn van andere uitspraken in soortge lijke zaken. Marinussen verruilt Koudekerk voor Valburg KOUDEKERK AAN DEN RIJN Ge- meentesecretaris H. Marinussen van Koudekerk gaat de gemeente per 15 juni van dit jaar verlaten. Marinussen wordt gemeentesecretaris in Valburg, een gemeente met 12.500 inwoners tus sen Arnhem en Nijmegen. Er is nog geen opvolger voor Marinussen. Met de gemeentesecretaris vertrekt op korte termijn een tweede ervaren spilkracht in de ambtelijk/bestuurlijke organisatie van Koudekerk. Eerder dit jaar vertrok burgemeester L.V. Elfers naar het Overijsselse Dalfsen. Koudekerk wordt warschijnlijk per 1 januari volgend jaar samengevoegd met de buurgemeenten Hazerswoude en Benthuizen tot één meente met de naam Rijneveld. LEIDEN Groen Links vindt dat wethouder F. Kuijers van cultuur moet aftreden in verband met de gang van zaken rond de Leidse Schouwburg. Volgens fractievoorzitter R. van Lint van de colle gepartij heeft de VVD- wethouder de gemeente raad „onjuiste en dus mis leidende informatie" ge geven. „Daar tillen we ontzettend zwaar aan, dat mag een ge meenteraad niet pikken", al dus Van Lint. Ook is de fractie van mening dat Kuijers „op tal van momenten niet alert heeft gereageerd". De fractie van Groen Links baseert deze mening op het rapport van de commissie voor de rekeningen die een onder zoek instelde naar de oorzaken van de financiële en admini stratieve chaos bij de schouw burg. Over het optreden van wethouder P. Bordewijk van financiën is het oordeel van Groen Links milder. De posi tie van de PvdA-wethouder staat niet ter discussie omdat zijn optreden in de ogen van Groen Links een direct gevolg is van de manier waarop de interne organisatie van de ge meente Leiden is geregeld. „De conclusies van het rapport maken wel duidelijk dat de keuzes daarvoor opnieuw moeten worden bezien. Er zijn aanpassingen van de gemeen telijke organisatie noodzake lijk", aldus Van Lint. Groen Links zal vrijdag, als de ge meenteraad vergadert over de politieke consequenties van het rapport van de commissie, een motie van wantrouwen te gen Kuijers steunen of indie nen. Behalve Groen Links hebben ook de Socialistiese Partij (SP) en Leiden Weer ^Gezellig (LWG) al een standpunt inge nomen. Zowel de SP als LWG vinden dat beide wethouders moeten aftreden. Het college van B en W heeft vandaag een standpunt ingenomen over de conclusies van de commissie voor de rekeningen. Voorts is vandaag een beslissing geno men over de posities van de directeur en de adjunct-direc teur van de schouwburg. In een verklaring schrijft LWG dat „de meest krankzin nige frase in het rapport van de commissie voor de rekenin gen komt uit de mond van wethouder Bordewijk". „Er worden vele tienduizenden guldens vermist uit de ge meentekas. En hoe verklaart de wethouder dit: Dat hij tot nog toe weinig aandacht aan de administratieve organisatie heeft gegeven, omdat hij hier in voor zich als verantwoorde lijk wethouder geen rol ziet weggelegd. Het zal moeilijk zijn een Leidenaar te vinden die dit smoesje voor waar aan-, neemt", denkt B. Stöxen van LWG. LEIDEN Betere ver lichting, meer sociale con trole en een aantal ver keersmaatregelen. Dat zijn de oplossingen die burgemeester C. Goekoop gisteravond aandroeg om de situatie op de Haagweg te verbeteren. Extra politiesurveillance zit er voor de bewoners voorlopig niet in. Dat bleek tijdens de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenhe den. Boze bewoners van de Haag weg klommen onlangs in de pen om zich te beklagen over de overlast die jongeren in het weekeinde veroorzaken. Be halve geluidsoverlast zou daar bij ook 'aanzienlijke schade worden aangericht. Stuksnij- den van autobanden, afbreken van antennes, lopen over au to's, uitrukken van planten en diefstal zijn hier voorbeelden van. De overlast wordt vol gens de bewoners veroorzaakt door jongeren uit de Stevens hof die de Haagweg als route naar en van de binnenstad ge bruiken. De bewoners eisten in de brief op korte termijn meer politiesurveillance. Als dat niet zou gebeuren, zouden ze het heft in eigen hand ne men, zo schreven ze. Goekoop toonde zich verbaasd over de brief. „Het is de eerste keer dat de bewoners B en W benaderd hebben. Het ver wondert me dat ze meteen het zwaarste geschut in stelling brengen. Overigens denk ik niet dat de overlast op de Haagweg de overlast hier in de binnenstad overstijgt. Het is echter nieuwe overlast, on- staan door de Stevenshof", be greep de burgemeester. De burgemeester somde een aantal maatregelen op, maar wist niet op welke termijn die ingevoerd konden worden. „Dat is afhankelijk van het budget dat de college-onder handelingen opleveren voor het piko-crimiproject", zo zei hij. Goekoop vond extra poli tiesurveillance niet zo'n goede oplossing. „Zeker op zo'n bui tenweg is dat maar een momentopname". Informatie-avond over studentenflat LEIDEN Architect L. Bosman en ambtenaar E. Bunt van ruimtelijke ordening zijn morgen aanwezig op een voorlichtings avond over de toekomstige studentenhuisvesting aan de Vijf Meilaan. Zij belichten het plan voor de 16 woningen en onge veer 220 kamers in zes tot tien woonlagen. De informatie-avond wordt gehouden in de recreatiezaal van het naast de bouwlocatie gelegen bejaardenhuis Rosenburch. N De afnemers Energie- en Wa- zieinig Rijnland in de komende ja- arschijnlijk te ma lt een tariefsverho- ior water. In 1991 zou dat ongeveer gulden zijn, in 1993 ;r zes gulden. ;t uit de meerjarenra- 591-1995 die op 28 loor de aandeelhouders pesproken. Ook wordt inge stijging van het iéitstarief voorgesteld, t de consument een der per jaar. n de meerjarenbegro- e komen tot een slui- igroting voor elk van rdelen van het bedrijf voldoen aan de ver- om forfait te betalen voormalige eigenaren llf bedrijven die in de jn opgegaan. Zonder fhoging zou dat niet iktriciteitsvoorziening, verwarming en de wa- iening leveren nu ver- Daar moet een einde en. De EWR wil daar- Waterprijs in 1991 en ft tien cent en in 1993 I cent per kubieke me iogen. erste meerjarenraming verder een inkrim- n het perseelsbestand tien procent genoemd lelijkheid om geld te n. Het gaat dan om 150 ilaatsen. Directeur eerdere belofte dat er (edwongen ontslagen in dat de inkrimping koste gaat van de dien- n de EWR. Daarnaast ezuinigd op investerin- dalen vanaf 1993 van 75 miljoen per jaar. DIRECTEUR VOORKOMT ACTIES LEIDEN De 26 perso neelsleden van de vuil verbranding in Leiden eisen van de gemeente de garantie dat er geen gedwongen ontslagen vallen als de installatie dicht gaat. Verder willen ze de toezegging dat nie mand er in inkomen op achteruit gaat. Het Leidse college van B en W heeft vandaag een besluit genomen over deze eisen. Ook het bestuur van de Ge meenschappelijke Vuilver branding Leiden (Gevulei) heeft vandaag vergaderd over onder meer de persone le gevolgen van de sluiting. Gistermiddag wilden dê wet houders F. Kuijers (reini ging) en P. Bordewijk (perso neel) nog geen enkele toezeg ging doen tijdens een verga dering in de kantine van de vuilverbranding in Leiden- Noord. De bijeenkomst, waarbij zo'n twintig werkne mers aanwezig waren, was belegd door de vakbonden. Dat gebeurde .nadat het per- soneel 's ochtènds al dreigde het hek van de vuilverbran ding dicht 'te doen zodat geen vuil meer kon worden afge leverd. „De directeur heeft dat voor een moment uit ons hoofd gepraat in verband met de besprekingen die worden gehouden. Onze eer ste eis was dat Bordewijk kwam praten en dat is ook gebeurd", aldus een woord voerder van het personeel, Vakbonden, personeel en wethouders spraken gistermiddag in de kantine van de vuilverbran ding over de gevolgen van de sluiting. De vergadering was belegd nadat het personeel gister ochtend al dreigde over te gaan tot acties. foto: wim van noort die benadrukt dat er nog geen echte stakingsplannen waren: „Het hek dichtgooien betekent niet dat we niet zouden doordraaien. Er ligt hier vuil zat, we kunnen da gen doorgaan". Als het gemeentebestuur niet op de eisen ingaat, wordt als nog actie ondernomen. „Het personeel is hiervoor niet verantwoordelijk, en kan de rekening dus niet gepresen teerd krijgen. De gemeente heeft een probleem met de vuilverwerking, maar het personeel mag niet als een soort vuilniszak worden ge bruikt", zo zei K. *Voormeu- len, regiobestuurder van de AbvaKabo. De bonden willen dat binnen drie weken een sociaal sta tuut van kracht wordt, waar in onder meer wordt gere geld dat voor het personeel een passende functie wordt gezocht. „Wij baseren ons op het sociaal statuut dat enkele jaren geleden met de bonden is gesloten. Daarin staat dat de gemeente een inspan ningsverplichting heeft om zoveel mogelijk passend werk te zoeken. Andere ge meenten binnen de Gevulei zijn ook bereid om daaraan mee te werken. Maar ik zie niet dat dat tot een absolute garantie kan leiden", ant woordde Bordewijk. „Het gaat te ver om ons daar van- Je voren op vast te leggen. Op dit moment heb ik geen ga rantie in mijn zak zitten". Als die garantie wordt gegeven, dan wordt afgeweken van het beleid dat geldt voor het overige gemeentepersoneel. Bordewijk wilde niet ingaan op de vraag hoe groot hij de kans acht dat het college te gemoet komt aan de eisen van het personeel. S. Scheenstra, vice-voorzitter van de Gevulei en burge meester van Oegstgeest, was iets optimistischer: „Het lijkt me een vanzelfsprekende zaak dat we niet kunnen overwegen om iemand te ontslaan". Met alleen een toezegging van de Gevulei nemen de bonden echter geen genoe gen, zei Voormeulen later. „De gemeente Leiden is de werkgever en dus hebben we veel meer aan de garantie van de gemeente Leiden dan aan een garantie van de Ge vulei. Als de gemeente Lei den die garantie niet geeft, t N Roebels rui de zwarte markt, uwen voor .de dou- 'olksdansen in een warmende sfeer in looi van de kolcho- ?ze herinneringen de negen leerlin- n de Eerste Leidse vereniging nog ïugen. ij zondag in het holst nacht thuis kwamen bezoek aan Estland, de Baltische Sovjet- iken. De kinderen wa- ir de regering van de litgenodigd om als eer- ideajderlandse groep een komen nemen op een in de buurt van de l|kei ld van Estland, Tallin. r'nfs om eens met eigen zien hoe de mensen in vjetstaat leven, werd Leidse leerlingen, in variërend van 9 tot 12 it beide handen aange- De ontvangst op de ef.g vormde de hoofmoot slopende reis van acht .die een flinke aanval Tgo| P de conditie van de f sc 'n- 2471de reis met de ijsbreker van Travemünde naar al een waar avontuur atzelfde gold eens te >or de vier uur duren- rsteek van de Finse ad naar Tallin met de he vèerboot, de Georg 'erse kinderen kunnen aardig woordje mee- over het begrip zee- në'n el 'gemak was in één klap !"en bij de aankomst bij de schilderachtige school op het platteland rondom Talin. Het bezoek kon al niet meer stuk na een ritje in een snel wagentje, getrokken door vu rige Russische paarden die ei gendom waren van de boerde rijgemeenschap de kolchoze Haiba, waarvan de Keneu- school deel uit maakte. De op hun paasbest uitgedoste schoolkinderen verdongen zich op de monumentale trap om een glimp op te vangen van de westerse bezoekers „We voelden ons net de ko ningin. Iedereen kreeg een bosje sneeuwklokjes aangebo den", vertellen de Leidse kin deren. Het eeuwenoude schoolge bouw, tót 1940 eigendom van een Duitse baron die bij het uitbreken van de oorlog zijn vaderland opzocht, viel erg in de smaak bij de kinderen. De erbarmelijke staat waarin het oude landhuis verkeerde al vijftig jaar lang was het ge bouw verstoken gebleven van elke. vorm van onderhoud maakte hoegenaamd geen in druk op de leidse schoolkinde ren. „Juist gezellig, veel gezel liger dan ons kale gebouw", klinkt het eensgezind. De Estse school verraste de be zoekers met een uitvoering van liedjes dansjes en volks muziek. „Wat hebben die een lef", verzuchtte Sven Grunde- kun bewonderend bij het zien van een optreden van een leeftijdgenoot. Vrijheid Het verlangen om zich van de Sovjetunie af te scheiden en weer een zelfstandige Balti sche staat te vormen, leeft in iedere Est. Ook de kinderen De Leidse kinderen op straat in bepleitten vurig de vrijheid in de nationalistische liedjes die ze zongen. De strekking was zo duidelijk dat er geen tolk aan te pas moest komen om de boodschap over te laten ko men bij de Hollande kinderen. De Estse en Leidse schoolkin deren hadden trouwens toch geen enkel probleem om el kaar te begrijpen. Via een mengelmoes van Engels en ge barentaal werden al snel con tacten gelegd. Op de danbs- vloer vond Oost en West el kaar in de vogeltjesdans, Rus sische polka en de in beide culturen even hoog gewaar deerde discodreun. De meegebrachte presentjes vonden gretig aftrek bij de leerlingen van de Kerneu- school. Vooral de oer-Holland- se koetjesrepen deden het wa ter in de mond lopen bij de sovjetkinderén. Ook werd heel Talinn. wat geruild. „Ik kreeg van een meisje een ringetje", vertelt Anna Broekmans. „Toen heb ik mijn zonnebril maar gege ven. Die vonden ze helemaal te gek daar". De overweldigende gastvrij heid die het team van de ont vangende school aan de dag legde, was voor de meeste kin deren bijna te groot om onder woorden te brengen. Het beeld van Russische en Leidse kin deren die ongedwongen in het schoolgebouw ronddartelden, was alleen al de moeite van de slopende reis waard. Bij de rondleiding door Talin, dat een half miljoen inwoners telt, deden de Leidse scholieren een schat aan indrukken op. Roebels Alex Jansen:„We liepen achter de gids aan en dan opeens kwamen er mannen die je van alles wilden verkopen. Een vlag van Estland postte bij voorbeeld vijf gulden, die heb ik dan ook gekocht". Het bleek onmogelijk om aan de zwarthandelaren te ontko men. Op elke straathoek stond wel een sjofel geklede sjacher aar die probeerde aan harde Westerse valuta te komen. Uniformonderdelen, riemen, horloges en schilderijtjes: alles te koop voor een prik. „Bij de toeristenwinkel liepen een he leboel mensen rond met tassen vol roebels", vertellen de kin deren. „Die kon je kopen voor guldens en dat was veel goed koper dan wanneer je bij de bank ging wisselen", aldus de geroutineerde kenners van de zwarte markt. Marieke Wateier zou wel een poosje langer hebben willen blijven, maar ze zou nooit wil len ruilen met haar leeftijdge nootjes in Estland. „Het is daar toch wel heel anders dan bij ons. Voor even vindt ik dat wel leuk, maar ik woon liever foto: rozalie staphorst in Leiden", besluit de 10-jarige scholiere. Tegenbezoek Er moet nu hard gewerkt wor den om de kinderen uit Est land in Leiden te krijgen voor een tegenbezoek. Als alles lukt zal de delegatie uit de Balti sche staat begin mei Leiden aandoen voor een vijfdaags be zoek. De gemeente Leiden heeft al haar medewerking toegezegd om de uitwisseling van de scholieren mogelijk te maken. De leerlingen van de Eerste Leidse Schoolvereni ging zijn vast van plan om de ontvangst op hun school even imposant te maken als hun collega's in Estland hebben ge daan. „Ik hoop dat ze gauw mogen komen, want ze hebben zich zo voor ons uitgesloofd. Daar willen wij graag iets voor terugdoen", belooft de groep. „Als ze het bij ons nu maar het zo leuk vinden als wij daar". Ccidóe (Bowuvnt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11