„Straatsburg wil onder Duitse druk hogere graanprijs" Nog geen verbod wegwerpverpakking „Vuilverbrander past beter in stad' Beckers: Den Haag verliest invloed «INENLAND Ccidóc Qowtcwd MAANDAG 12 MAART 1990 PAGINA 3 a lodborstje'volgt Qf de ffeeltie on '<J de geeltje op jTERDAM Er komt een w briefje van 25 gulden. Het [biljet komt op 27 maart in iop en is ontworpen door de nde ontwerper Jaap Drup- Net als het huidige biljet |i 25 is het nieuwe bankbiljet wegend rood van kleur. Het t de naam van het water- roodborstje. Het huidige je van 25, met daarop de af- ling van Jan Pietersz Swee- dateert van het begin van de zeventig. Het huidige tientje rerigens een paar jaar ouder, iat biljet nu ook snel wordt angen, wil De Nederlandsche niet zeggen. Het nieuwe biljet van 25 gulden komt op 27 maart in omloop. foto: anp Buurtonderzoek na vondst babylijkje ROTTERDAM Het gistermid dag in de Rotterdamse wijk Alexanderpolder gevonden baby lijkje is onderwerp van een uitge breid onderzoek in vier flats van dertien verdiepingen die stervor mig om de vindplaats staan. De politie is er niet zeker van of het lijkje uit één van de flats afkom stig is of daar misschien neerge legd is van elders. De juiste doods oorzaak wordt vandaag na sectie bekend. Zeven spelende kinderen vonden het lijkje in de struiken. Sommi gen dachten dat het een pop was. Zij spraken een vrouw aan die de politie waarschuwde. Nekkramp in Brunssum BRUNSSUM Een 10- jarig meisje uit Brunssum is met nekkramp opgeno men in het De Weever ziekenhuis in Heerlen. Donderdag overleed een 4-jarig meisje aan nek kramp in het ziekenhuis van Brussum. Beide meis jes zijn leerlingen van de basisschool Rumpenerhof. Deze school is enkele da gen gesloten vanwege de grote ongerustheid die onder de ouders is ont staan. Het 10-jarig meisje dat in het ziekenhuis van Heerlen verblijft maakt het redelijk goed. Agente bewusteloos na mishandeling EINDHOVEN Bij de aanhouding van twee jongemannen uit het Bra bantse Son is zaterdagnacht een poli- tie-agente in Eindhoven bewusteloos geschopt. Tijdens een straatpatrouille werd de vrouw door één van de mannen on zedelijk betast. Bij de daarop volgen de aanhouding werd de agente door de dader met een schoen in haar ge zicht getrapt. Zij verloor daarbij het bewustzijn en moest met inwendige bloedingen in de nek naar het Ca- tharina-ziekenhuis worden gebracht. De twee jongemannen zijn in hech tenis genomen. De agente verblijft nog in het zie kenhuis ter observatie. Tankcleaning bestraft vervuilen met ontslag ROTTERDAM Werknemers van het Rot terdamse scheepsreinigingsbedrijf Tankclea ning krijgen ontslag als ze door onzorgvuldig handelen het milieu vervuilen. De directie gaat daartoe over na drie waarschuwingen, zo hebben de ongeveer zeventig personeelsleden in een brief te horen gekregen. Directeur J.A. Langeberg: „We moeten voorzichtig om gaan met afvalstoffen, daarom stellen we aan alle medewerkers, van hoog tot laag, scherpe eisen". Tankcleaning is evenals Booy Clea ning aangewezen voor tankreiniging in de Rotterdamse haven. De directie voelt dé hete adem in de nek van de officier van justitie, controleurs van de Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond (DCMR) en de gemeente Rot terdam. EURO-PARLEMENTARIËR VERBEEK: HAAG De leiders de actievoerende ak- h jouwers die vandaag iet Drentse provincie- te Assen hun eerste irek voerden met de missie De Koning, er vanuit dat dit manschap het kabinet voor de boeren en de gse politiek aanvaard- oplossing voor de inproblemen zal kun- bieden. door de boerenvoorman- Jan Geluk en Klaas Dijk- gekoesterde hoop is nog ewakkerd, omdat Euro- imentariër Herman Ver- (Groen Links) gisteren de radio aankondigde dat 'Europese Parlement don- ag in Straatsburg onder van de Duitse christen- icraten akkoord zal gaan voorstel tot graan- rerhoging van drie pro- en een opschorting van medeverantwoordelijk- lieffing. Daardoor zou de prijs precies het door de rbouwers gewenste ni- bereiken. Dit zou hen in stellen de huidige malaise •erbuggen en het kabinet in samenwerking met de nissie De Koning in alle plannen voor nieuwe vor- 's' van produktiebheersing len ontwikkelen. Jit zeker is dat we moeten n van het huidige markt- :ht beleid. We moeten toe produktiebeheersing, rbij een stabiele aanvaard bare graanprijs overeind wordt gehouden. Tevens zal het 'gat van Rotterdam', waar tal van graanprodukten het land binnenstromen, moeten worden gedicht", aldus Geluk, nadat hij door oud-minister De Koning telefonisch was uitge nodigd voor het gesprek in As sen. Geluk gaat er vanuit dat De Koning en de beide com missarissen der koningin Wim Meijer en Hans Wiegel inder daad hun 'goede diensten' aan bieden en vanavond daadwer kelijk aan de slag gaan. „Deze oud- politici hebben zo'n goede staat van dienst. Die moeten dit karwei toch kunnen kla ren", aldus Geluk. Landbouwminister Braks vindt het desgevraagd te vroeg om te 'juichen' over de moge lijke opening die er in Straats burg wordt geboden. De pro blemen zijn volgens, de be windsman 'ingewikkelder dan het Europarlement ze voor stelt'. Zijn partijgenoot Jan Sonneveld, woordvoerder landbouwzaken in het Europe se Parlement, schat de kans dat de plenaire vergadering met een prijsverhoging van drie procent akkoord gaat, zeer klein in. De PvdA'er Woltjer heeft dezelfde gedach te. Maar zelfs als het gehele EP het voorstel zou goedkeuren, heeft het nog maar de status van een advies aan de Europe se Commissie. En die moet op haar beurt weer de Raad van Ministers overtuigen. Gezien datgene wat Braks afgelopen maandag en dinsdag van de Raad te horen heeft gekregen, is de kans daarop zeer gering. Landbouwschapswoordvoer der Jef Mares kan hel nauwe lijks geloven dat de Europese landbouwministers akkoord zullen gaan met een prijsstij ging. „Het zou sprookjesachtig mooi zijn. Maar ik moet het eerst nog zien". De Groninger actieleider Schaap toont zich verheugd over deze mogelijke nieuwe ontwikkeling. Hij stelt vast dat een dergelijke omme zwaai van de landbouwminis ters mede te danken zou zijn aan de acties van de Neder- Schouten: kennis Lubbers onvoldoende (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De verwachtingen die premier Lubbers vorige week wekte bij de actievoerende landbouwers, doordat hij er een andere opvatting op na leek te houden dan landbouwminis ter Braks, zijn te wijten aan onvoldoende kennis van de premier over de actuele ontwikkelingen in de landbouwpolitiek. Dat zei het CDA-senator J.Schouten, voormalige voorzitter van het Landbouwschap, gisteren in het NOS-programma Het Capi- tool. Schouten verwees naar uitlatingen van Lubbers in de Tweede Kamer over mogelijke dwingende produktiebeheersing waaruit haast als vanzelf prijsherstel zou kunnen ontstaan. Veel Europese landen zijn echter tegen een dergelijke dwang. Volgens Schouten voelt het merendeel van de EG-lidstaten niets voor een wijziging van het huidige graanbeleid. „Er zijn wel mo gelijkheden maar die betreffen slechts technische verbeteringen in de regelingen", aldus Schouten. CDA-senator en landbouwspe- cialist Joris Schouten ging er gisteren in het televisiepro gramma Het Capitool, evenals VVD-leider Joris Voorhoeve en burgemeester H. Apotheker van Veendam, vanuit dat de 'commissie De Koning' een on derhandelingslijn zal vasthou den en er voor zal zorgen dat er voor de akkerbouwers weer 'perspectief op tafel' komt. „Want anders zijn we weer te rug bij het nulpunt", waar schuwde Voorhoeve. Het drie tal gaat ervanuit dat de com missie De Koning enige finan ciële speelruimte heeft om een goed voorstel te doen". „Als dat niet zo, dan zal het drieman schap voor de eer bedanken". Een van de oplossingen die volgens burgemeester Apothe ker zou kunnen worden aan gedragen in het eindrapport van de commissie De Koning bestaat uit een hectare-toeslag aan boeren die uit oogpunt van landschapsschoOn in Gro ningen voor nog meer 'bloei ende koolzaadvelden' zorgen. „Die recreatieve waarde moet worden beloond", aldus Apo theker. De Veendammer bur gemeester vindt dat het in de bedrijfstak akkerbouw de hoogste tijd wordt voor een andere aanpak, waarbij min stens 10 procent van de 500.000 hectaren grond een andere be stemming moet krijgen. De provinciale besturen zouden in hun regio's een oogje in het zeil moeten houden en stimu lerend moeten kunnen optre den als graanboeren andere gewassen, zoals bijvoorbeeld witlof of Parijse wortelen, zou den willen verbouwen. Voor de ene fotograaf de Zilveren Camera, voor de ander een bos bloemen. Afgelopen zaterdag vond in de Utrechtse Jaarbeurs de uitreiking plaats van de prijzen van de Stichting Zilveren Camera aan Rien Zilvold (rechts) en Theo van Houts. Zilvold kreeg de Zilveren Camera voor zijn fotoreportage van de december- opstand in Roemenië. Met dezelfde fotoserie werd hij, samen met zijn collega Leo Vogelzang, winnaar van de categorie 'buitenland'. Panorama fotograaf Theo van Houts kreeg de onderscheiding van Fotojournalist van het Jaar. foto: anp Kok pleit voor reparatie Oort DEN HAAG Minister Kok van financiën wil deze zomer bij de voorbe reiding van de miljoenen nota bekijken of het mo gelijk is de nadeligste ef fecten van Oort voor en kele „onevenredig zwaar getroffen" groepen te compenseren. Kok zei gisteravond in de VARA Belastingshow dat met name alleenstaanden en bejaarden met een klein pen sioen er op vooruit zouden kunnen gaan. Het lijkt de minister van financiën voor „de hand liggend" het daar voor benodigde geld daar weg te halen waar door de belastingherziening „oneven redige voordelen zijn ont staan". Kok doelde met name op be paalde groepen tweeverdie ners die er door Oort vijf tot zeven procent op vooruit zijn gegaan. Het zou vooral gaan om tweeverdieners die geza- jnenlijk ruim boven de ton zitten. Kok kon in het VARA-pro- gramma geen harde toezeg gingen doen, maar hij stelde dat hij in het kabinet er sterk voor zou pleiten dat de alleenstaanden en bejaarden met een klein pensioen ge compenseerd worden. DEN HAAG Minister Alders van milieu ziet voorlopig niets in een ver bod op wegwerpverpak kingen. Daarmee reageert hij op de campagne van de Vereniging Milieudefensie (VMD) die zaterdag van start is gegaan. Met de campagne wil de VMD producenten, winkeliers en klanten wijzen op de milieu-onvriendelijkheid van veel verpakkingen. leg met de verpakkingsindus trie in een vergevorderd stadi um en wil de bewindsman eerst de resultaten van dat overleg afwachten, alvorens wettelijke maatregelen te ne men. Pas als over een jaar nog geen resultaat is bereikt, wil de minister over een verbod nadenken. Het ministerie werkt verder aan een statiegeldsysteem voor blikjes en de pakken van on der meer vruchtensappen, zo bevestigde de woordvoerster, die verder geen mededelingen kon doen over de opzet van dat systeem. Een speerpunt in de campagne van de Vereniging Milieude fensie is melk in flessen in plaats van pakken. Volgens de VMD is driekwart van de be volking zonder meer bereid over te schakelen op melk in flessen. De industrie heeft tot nu toe niet enthousiast op de actie gereageerd. Meer betalen Uit een onderzoek van het in stituut consumentenonderzoek SWOKA in Den Haag blijkt dat de Nederlandse consument bereid is tot tien procent meer te betalen voor produkten die voorzien zijn van een milieu keurmerk. Voorwaarde daar bij is wel dat deze producten kwalitatief even goed zijn als artikelen zonder dat keur- Tien procent van de onder vraagde consumenten zei altijd een produkt met milieu-keur merk te zullen kopen als zij in de winkel de keus krijgen tus sen producten met en zonder dat keurmerk, voor een kwart van de ondervraagden is de keuze afhankelijk van het pro dukt. Naast het milieukeurmerk stonden de ondervraagden ook positief tegenover maatregelen als een verbod op de meest schadelijke producten en een belastingverlaging voor mi lieuvriendelijke producten. iM voorzichtig Drb timistisch <s RLEN DSM is voor- ig optimistisch over de tverwachtingen voor zo meldde het Lim- se chemieconcern van- jen bij de presentatie de jaarcijfers. De netto- it steeg in 1989 naar een ag van f 1380 miljoen te- Di 'ver 622 miljoen een ervoor. Het buitenge- aarijn resultaat bedroeg 345 ktriien, terwijl in 1988 er negatieve post was van 1 miljoen. Het bedrijfsre- 'fbiiat klom van 1207 mil- in 1988 tot 1383 mil- in het afgelopen jaar, toeneming van 15 pro- De omzet was ruim 6 ent hoger op 10,8 mil- tegenover 10,1 miljard Claus woont in het Rijksmu- m Paleis Het Loo in Apeldoorn Westeuropese première bij van concert van het Europese Ba- Orkest „Colleqium Europae' werken musk cheidene Oost- landen. ingin Beatrix en prins Claus in de Grote Kerk te Vlaardin- aanwezlg bij de uitreiking van Geuzenpenning. uit i Westeuro- Zwaaidemonstratie Demonstranten hielden gisteren een zwaaiprotest voor het Utrechtse huis van bewaring 'Het Spoor' voor Elisabeth McCal- lister. Deze Amerikaanse vrouw zal binnenkort ons land worden uitgezet omdat zij haar dochter mee naar Nederland had geno men terwijl het meisje onder voogdij van haar vader staat. Vol gens Elisabeth McCallister werd haar dochter door haar echtge noot misbruikt. foto: anp ROTTERDAM Een vuilverbrandingsinstalla tie zou misschien beter in de stad kunnen staan dan in een weidegebied. Even tuele dioxine-uitstoot heeft in de stad niet zo veel nadelige gevolgen als in weilanden. Dit zegt P. Hoogendoorn, wet houder in Rotterdam en voor zitter van de Verenigde Afval verbranders Veabrin. Hoogen doorn reageert daarmee op kritiek van de Socialistiese Partij SP. Die partij zegt dat de vuilverbrandingsinstallatie van de Rotterdamse stadsreini ging Roteb meer dioxinen uit stoot dan de vuilverbrander VVI bij Alkmaar. De SP eist daarom onmiddellijke sluiting van de Roteb-installatie. De wethouder is echter geen voorstander van sluiting. Vol gens hem is de overlast in de stad minder groot. Dioxinen, zo licht de wethouder toe, ho pen zich op in het melkvet van koeien. Drinken van deze besmette melk bedreigt de ge zondheid. Hoogendoorn ziet niet zoveel gevaar in neerslag op planten of groenten. Die wordt bij het schoonmaken door de gootsteen gespoeld en de groente is er vrij van, aldus de wethouder. Rotterdam was eerst van plan de Roteb-oven op termijn te sluiten en samen met de ge meenten Leiden en Den Haag op de Maasvlakte een nieuwe vuilverbrander te bouwen. Hoogendoorn neigt nu echter naar oplappen van de oude in stallatie omdat de bouw van een nieuwe wordt vertraagd. Vekoma bouwt achtbanen in Sovjetunie VLODROP Het Limburgse familiebedrijf Vekoma gaat met het Russische bedrijf Stromoborudovaniye een gezamenlijke on derneming oprichten voor de bouw van achtbanen in amuse mentsparken in de Sovjetunie. De Russische partner zorgt voor de stalen constructies voor de achtbanen. Vekoma levert vanuit Nederland de treinsystemen en belangrijke technische compo nenten, zoals besturingen en aandrijvingen. De Sovjetunie telt op het ogenblik meer dan 2000 amusementsparken. (ADVERTENTIE) ÜAIBAAI' OP. FOPPE, VERGEET rolefWy OU GA OVER TOT ORDE 1/AW Pe PAG'. door WILLEM RITSTIER OM TE BÊÖNMÊW SA IK DIE KIP EENS DE SCHRIK VAM HAAR LEVEN BE ZORGEN... ARNHEM Wat Groen Links betreft begint de Haagse politiek aan in vloed zwaar in te boeten. „Het Binnenhof is uit", al dus Groen Links-fractie voorzitter, Ria Beckers za terdag op een manifestatie in Arnhem. Zij pleitte voor een verster king van de politiek op ge meentelijk niveau. Dit moet meer worden dan vrijetijdspo- litiek; professioneler, aldus Beckers. Zij wees erop dat de bevoegdheden van het Bin nenhof in hoog tempo worden overgedragen aan Brussel en aan de gemeenten. En dat is ook nodig want het blijkt dat de Haagse regels en de Haagse bureaucratie geen antwoord meer hebben op de werkloos heid, de verpaupering van de stadswijken en op verkeei^- en vervoersproblemen. Beckers vindt dat Haagse poli tici zich in de verkiezingscam pagne alleen met gemeente raadsverkiezingen moeten be zighouden als zij gemeentelijke raakvlakken aan de orde stel len. Maar deze verkiezingen zijn inmiddels verworden tot hoogstens een graadmeter voor landelijke politieke ver schuivingen, aldus de fractie voorzitter van Groen Links. Dat blijkt uit het optreden van de politieke kopstukken, die nu overal weer hun landelijke campagne voeren, zo bleek uit de woorden van Beckers. Beckers liet weten geen hoge pet op te hebben van wat de CDA/PvdA-coalitie tot nu toe tot stand heeft gebracht. Voor PvdA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Thijs Wöltgens had zij een persoonlijke bood schap. „Thijs, de wittebroods weken van het kabinet-Lub- bers III zijn voorbij en we zijn niet onder de indruk". Beckers verweet de PvdA-fractie „zich angstig stil te houden" voor de CDA-partner. „Het wordt tiid dat je duidelijk maakt wie ae baas is, Thiis, er bestaat ook nog zoiets als zelfrespect", zo voegde Beckers haar collega an de PvdA toe.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3