Kesultaten overleg Duitse enwording strikt geheim 3e ontheiliging van Georgi Dimitrov Slovenië dreigt nu openlijk met zelfstandigheid la reneraal Aoun wil ver vrede praten !sws! lamaks Rust keert terug in Kabul Spaanse politie pakt 'snelweg'-dieven op UITZONDERLIJKE LIQUIDATIE MEUBELVEILING OPENBARE VEILING UITENLAND £etdóe0otvuHit ZATERDAG 10 MAART 1990 PAGINA 7 trdacht' politicus Schnur was formant Westduitse regering 1 NN/OOST-BERLIJN De voorzitter van de stduitse politieke partij emokratischer Auf- ich" (DA), de advocaat jlfgang Schnur, heeft Westduitse regering ja- van informatie irzien over politiek ge lige rechtszaken. heeft de Westduitse staats- etaris van binnenlandse >n Ottfried Hennig giste ren bekend gemaakt. Door zijn informatie konden de West duitse autoriteiten vele slacht offers van politieke vervolging redden, aldus Hennig. Deze verklaring volgde op geruch ten in Oost-Duitsland dat Schnur lid zou zijn geweest van de gevreesde staatsveilig heidsdienst „Stasi". Schnur, die donderdag als gevolg van de spanning met hartklachten in een ziekenhuis werd opge nomen, heeft „op erewoord" verklaard dat hij nooit Stasi informant is geweest. (Van onze correspondent Gert van Wijland) BELGRADO Hoewel tot nu toe in alle toonaar den ontkend, werd het deze week dan toch open lijk genoemd: „Als Joego slavië zich niet omvormd tot een confederatie met meer macht voor de repu blieken dan is het niet uitgesloten dat we ons af scheiden". Dit liet voorzitter Joze Knez het Sloveense parlement en de rest van het land onom wonden weten. Een woord voerster deelde daarop mee dat de noordelijke deelrepu bliek vervolgens als zelfstandi ge staat aansluiting zal zoeken bij „Europa, bij de EG". Er wordt in Joegoslavië al sinds september vorig jaar gespecu leerd over het mogelijke uit treden van de rijkste repu bliek uit de federatie. Toen ei gende het deelparlement zich via een wijziging in de repu blikeinse grondwet het recht toe om zich eventueel af te scheiden. Daarmee keerde Slo venië zich in eerste instantie tegen Servië. De competentie strijd tussen liberalisme met een open-markt-economie (Sloveense optie) en conserva tief communisme met een strak geleide industrie (Ser visch ideaal) spitsten zich toe op de situatie in Kosovo, waar afgelopen jaar tijdens diverse demonstraties tientallen doden vielen. De Slovenen veroorde len het Servisch optreden in de provincie als onmenselijk en steunen de Albanese de monstranten. Behalve in het uiteenvallen van de commu nistische partij en het daarbij behorende machtsvacuüm re sulteerde het verdere ver slechteren van de relatie eerder al tot een Servische boycot van alle Sloveense pro- dukten. De effecten hiervan werden in Slovenië aanvanke lijk zoveel mogelijk gebagatel liseerd, maar nu blijkt de in dustrie toch meer geschaad dan eerder toegegeven: „Pre cieze cijfers ontbreken, maar er zijn bedrijven die het moei lijk hebben", aldus een woord voerster van het Sloveense mi nisterie voor informatie. Re den voor de Slovenen om zich vanaf nu te onttrekken aan èen deel van hun financiële verplichtingen binnen de fe deratie. „We geven geen geld meer aan de onderontwikkel de gebieden in zuid-Servië", zo stelde Knez vast. Maar daar bleef het niet bij. De Slovenen besloten zich eco nomisch alvast losser op te stellen binnen Joegoslavië, door de eigen economische po litiek te prevaleren boven die van de federale regering. In de toekomst zullen alleen die eco nomische maatregelen van de federale regering worden overgenomen, die in de Slo veense kraam te pas komen. Daarmee werpt de vraag zich op of premier Ante Marcovic, deze week juist op bezoek bii de EG, nog wel namens heel Joegoslavië kan onderhande len over financiële steun voor zijn anti-inflatiebeleid. „Het is een kwestie van over leven. We worden gedwongen tot stappen die we eigelijk niet willen. Het praten over een ei gen economie zonder Joegosla vië is geen vooropgesteld doel. Wij zijn net zo verrast door de ontwikkelingen als de andere republieken", aldus een woordvoerster van het Slo veense ministerie van infor- •rvolg van de voorpagina) j ST-BERLIJN Hoge ctionarissen van de je Duitslanden hebben iren in Oost-Berlijn de ite voorbereidende on- tandelingen gevoerd de „vier plus twee" ierentie die volgende ik woensdag in Bonn plaatsvinden. Oostduitse onderminister buitenlandse zaken, Ernst batsch, en het hoofd van politieke afdeling van het stduitse ministerie van bui- andse zaken, Dieter Ka- p, hebben gisteren in een i van het Oostduitse minis- i van buitenlandse zaken en een half uur gespro- over procedurele kwesties bij het overleg in Bonn een rol zullen spelen. De twee lan den hebben besloten de resul taten van de gesprekken strikt geheim te houden. Bij dat overleg, waartoe vorige maand tijdens de NAVO-con- ferentie in Ottawa werd beslo ten, zullen de twee Duitslan den hun plannen voor de Duitse eenwording bespreken met de vier overwinnaars van de Tweede Wereldoorlog, de VS, Groot-Brittannie, Frank rijk en de Sovjetunie. In de DDR zijn gisteren de lijsten bekend gemaakt van de partijen die deelnemen aan de verkeizingen op 18 maart. Pe tra Blaess, woordvoerster van dé Oostduitse verkiezingscom missie, verklaarde dat 24 par tijen zullen deelnemen. Onder hen ook de voormalige com munistische partij, die zich nu PDS noemt. Andere deelne mers zijn de sociaal-democra ten; de liberale FDP; en de Al- Vliegverbinding BRD-DDR geopend BONN Vanaf vandaag kunnen West-en Oostduitse lucht vaartmaatschappijen voor het eerst directe vliegverbindingen onderhouden tussen bestemmingen in de twee Duitslanden. Tot nu toe moesten Interflug uit de DDR en de Westduitse Lufthan sa via Tsjechoslowakije vliegen om de bestemmingen in eikaars landen te bereiken. Het Westduitse ministerie van verkeer heeft gisteren laten we ten dat de geallieerden, die tot nu toe het directe vliegverkeer tussen de twee Duitslanden voor hun rekening namen, toestem ming hebben gegeven voor een directe vliegverbinding tussen Erlangen en Leipzig. Voorlopig is dit de enige directe route, zo dat ook vluchten uit bijvoorbeeld Hamburg daar gebruik van moeten maken. liantie voor Duitsland, die steun ontvangt van de West duitse CDU van bondskanse lier Helmut Kohl. Een aantal kleinere partijen zoals de Alliantie '90, de Groe ne partij, de Vrouwenpartij en de Duitse Bierdrinkers partij werden ook door de commissie toegelaten, die door het Oost duitse parlement benoemd is. De 12,2 miljoen Oostduitse kie zers zullen 400 nieuwe afge vaardigden kiezen, 100 minder dan in de huidige Volkskam- mer zitting hebben. Partijen moeten een minimum van 0,25 procent van de stemmen halen om gekozen te worden. De sociaal-democraten liggen volgens opiniepeilingen voor, maar de Alliantie voor Duits land, die bestaat uit drie chris telijke partijen, is na een aan tal optredens van Kohl op ver kiezingsbijeenkomsten in de peilingen van 17 punten om hoog gegaan naar 30 procent. De coalitie zou echter ge schaad kunnen worden door de aantijgingen dat de voorzit ter van een van drie partijen, Wolfgang Schnur, een voor malige medewerker van de gehate staatsveiligheidsdienst Stasi geweest zou zijn. De PDS zal, ondanks het lijsttrekker schap van premier Hans Mo- drow, die een zekere populari teit bezit, waarschijnlijk slech te resultaten behalen en daar door niet aan de regering deel kunnen nemen omdat geen van de linkse partijen een coa litie met de communisten wil YRUT De christelijke generaal Michel Aoun ft de christelijke en moslimleiders opgeroepen om desbesprekingen te houden die een einde maken i de 15 jaar oude burgeroorlog in Libanon. Aoun klaarde dat hij zelfs wilde afzien van zijn bezwaren ïn het akkoord van Taif. wapenstilstand tussen de troepen van Aoun en de strijders de Libanese strijdkrachten van de rivaliserende christelijke Ifr Samir Geagea heeft al zeven dagen stand gehouden. In de ïchten, die een maand duurden, zijn 750 mensen om het le- gekomen en meer dan 2.000 personen gewond geraakt, hristelijke generaal verklaarde dat er geen gevechten, die zelfvernietigend" noemde, tussen zijn troepen en die van [ea meer zullen plaatsvinden. Hij verklaarde ook dat de af ten van Taif, waar onder meer werd bepaald dat moslims iristenen een gelijk aantal afgevaardigden in het parlement [en krijgen, niet opgezegd hoefden te worden. Aoun heeft steeds verzet tegen het akkoord van Taif, dat in de zomer 1989 tussen christelijke en moslim-parlementariërs gesloten dat voorzag in de installatie van een nieuwe Libanese pre- ;t. Aoun riep vervolgens zichzelf tot president uit. Ook is hij :n het uitblijven van een schema voor de terugtrekking van 40.000 man Syrische troepen in Libanon, die door Aoun als bezettingsleger worden gezien. Geweld in Katlehong Een verdwaalde boomstronk en een uitgebran de auto zijn de trieste resten van een dag vol geweld in het Zuidafrikaanse Katlehong. Bij zwarte factiestrijd in dit woongebied bij Johan nesburg, kwamen vrijdag 19 personen om het leven. De Zuidafrikaanse minister van wet en orde, Adriaan Vlok, heeft gisteren gedreigd om de noodtoestand in te stellen in zwarte thuislan den en woonoorden, als geen einde komt aan het geweld. In Bophuthatswana deden zich op nieuw onlusten voor. Bij rellen in dit thuisland zijn tot nu toe zeven doden en naar schatting 500 gewonden gevallen. FOTO: AP SI w Belasting-protest Demonstranten voor het Forum hotel in Glas gow waar premier Margaret Thatcher logeert. De Britse premier is in Schotland voor een drie daagse rondreis. De betogers richten zich tegen de invoering van de 'poll tax', een nieuwe per sonele belasting. De afgelopen weken heeft deze belastingwet in Groot-Brittannië al tot veel protesten geleid, die regelmatig gepaard gingen met geweld. (Door onze correspondent Hans Kuitert) PESHAWAR De rust is weergekeerd in de Af ghaanse hoofdstad Kabul, vier dagen na de poging tot staatsgreep. Het tele foon- en telexverkeer is weer hersteld, zodat wes terse diplomaten vanuit de hoofdstad konden be vestigen dat winkels weer open zijn en inwoners zich weer op straat wagen. Regeringsgebouwen zijn ern stig beschadigd door bombar dementen door de opstandige luchtmacht. Troepen die presi dent Najibullah trouw zijn ge bleven, ruimden gisteren puin in Kabul. Volgens berichten uit de Afghaanse hoofdstad zijn er bij de couppoging zeker 25 burgers en een beperkt aan tal soldaten omgekomen. Er worden geen gevechten meer gemeld rond de luchtmachtba sis Bagram, ten noorden van Kabul. Westerse diplomaten bevestigden gisteren berichten dat de basis is gebombardeerd door Sovjetvliegtuigen die Na jibullah te hulp kwamen toen de hele luchtmacht hem in de steek liet. Radio Kabul maakte gisteren be'kend dat president Najibullah schoon schip heeft gehouden door het politbureau van regerende D B D A te ont doen van leden van de Khalq- vleugel, de groep die achter de coup zit. Naast coup-leider en oud-minister van defensie Shahnawaz Tanai is ook Said Mohammad Gulabzoi gewipt. Gulabzoi, een oud-minister van binnenlandse zaken, heeft al eerder geprobeerd Najibul lah in een paleisrevolutie aan de dijk te zetten. Hij werd ruim een jaar geleden als am bassadeur verbannen naar Moskou. Onduidelijk is of Gu labzoi ook zijn ambassadeurs- post is kwijtgeraakt. Naast deze beiden werden nog vijf andere Khalq-aanhangers uit de partijtop gezet. „Najibullah probeert zo weer greep te krijgen op de partij, maar de Khalq-vleugel heeft grote aanhang onder essentiële delen van het leger, zodat moet worden betwijfeld of hij het op langere termijn zal red den. Er zijn duidelijke signalen uit Moskou, waaruit blijkt dat de Sovjetleiding geen vertrou wen meer in Najibullah heeft", aldus een westerse di plomaat gisteren. De verzwak te positie van Najibullah blijkt ook uit de gestadige stroom be richten uit andere delen van Afghanistan. Er wordt mel ding gemaakt van voortgaande overwinningen van het Isla mitische verzet, dat de com munistische regering al 10 jaar bestrijdt en nu zij-aan-zij strijdt met rebellerende leger onderdelen. Over het lot van coup-leider Tanai bestaat nog steeds onduidelijkheid. Vol gens de Pakistaanse regering bevindt hij zich met verzetslei ders in Afghanistan, maar er blijven berichten komen dat hij in Pakistan is. )FIA Elke woensdag vrijdag is hij te bezich- ^;en, tussen 2 en 5 uur 's iddags: Georgi Dimi- dv (1882-1949). De grote on van het Bulgaarse lk ligt gebalsemd in n mausoleum op het 9 ptember-plein in Sofia. ie hem komt bezichti- n moet zich eerst tussen dwingende blik van 2 ewachten doorwringen -O i vervolgens via drie |g Ifschemerige gangen in heilige der heiligen icht te komen. hoe Dimitrov geboren werd in een arbeidersgezin en hoe hij als 20-jarige lid werd van „de Partij", en een „proletari sche revolutionair" werd. Schuilnamen Toen in Bulgarije in 1923 een rechts-autoritair regime aan de macht kwam, dook Dimi trov onder en ontvluchtte hij het land. Hij werd actief bin nen de Communistische In-, aantastbaar instituut, en ze - ternationale (Cominterm) en tionaal kapitaal en zijn van onschatbare waarde", zei To- dor Zjivkov altijd. Maar de woorden van Todor Zjikov hebben hun waarde in Bulga rije verloren, de staats- en partijleider viel in ongenade en nu dreigt Georgi Dimitrov in zijn val te worden meege sleept. Tot grote schrik van de Bulgaarse communisten. Zij beschouwen hem nog altijd .als een nationale held, een on- kunnen er maar moeilijk aan wennen dat er Bulgaren zijn die hem crimineel noemen en een moordenaar. „Ik kan dat niet accepteren", zegt de .dame, die ons bij het Georgi Dimitrov Nationaal Museum wat brochures ver schaft. „Dimitrov is de be stemming van mijn leven", voegt ze er verklarend aan toe. En dat moet ook wel, als je leeft in een museum waar zelfs de pijp van de overlede ne als relikwie wordt gekoes- reisde daarvoor onder diverse schuilnamen door Europa. Zijn standplaats was Berlijn, ook nadat Hitier Duitsland in zijn greep gekregen had, en daar werd hij in 1933 geaccep teerd op verdenking van het in brand steken van de Reich stag (mede-arrestant Marinus van der Lubbe kreeg hiervoor later de doodstraf). De in drukwekkende wijze waarop Dimitrov zijn eigen verdedi ging voerde en onder meer Goering aftroefde, bezorgde hem internationale roem. In Moskou werd hij na het pro ces als een held ontvangen en zo verging het hem ook toen hij in 1945 in Bulgarije terug keerde. In het museum in So fia wordt daar gretig melding van gemaakt. Maar geen woord over de manier waarop Dimitrov na 1945 de democra tische partijen in Bulgarije uitschakelde, nergens ae naam van Nikola Petkov, de leider van de Agrarische Par tij, die op last van Dimitrov na een showproces ter dood werd gebracht en absolute stilte over Traich Kkostov, de vice-premier die in 1949 op bevel van Dimitrov geëxecu teerd werd omdat hij een spion voor de Britten zou zijn geweest. Oppositie Voor informatie daarover is men aangewezen op de oppo sitie, verenigd in de Unie van Democratische Krachten. Woordvoerder Georgi Spas- sov: „Volgens ons is Dimitrov één van de hoofdschuldigen aan de huidige situatie van Bulgarije. Sinds 1934 verbleef hij in de Sovjet Unie, dus hij wist wat Stalins socialisme in hield, hoe die miljoenen men sen gevangen hield en moor dend rondging, hoe zelfs 600 Bulgaren in de Sovjet Unie vermoord werden. En wat deed hij bij zijn terugkomst in Bulgarije? Hij voerde hier met geweld het model van Stalin in. Nikola Petkov veroordeel de hij in het openbaar tot de dood, nog voor er ook maar een rechtszaak geweest was. En de dood van Traicho Ros tov heeft hij vanuit de Sovjet Unie, waar hij zijn laatste da gen sleet in een sanatorium, per brief verordonneerd. Wij vinden daarom dat Dimitrov uit zijn mausoleum moet wor den gehaald en gewoon op de begraafplaats moet worden begraven. Zonder enig eerbe toon". De nieuwe gevormde Agrari sche Partij Nikola Petkov zoekt het ook in die richting, zij het op wat gematigder toon: „Mythes zijn er om ont- mythogiseerd te worden", zo schrijft de partij in zijn or gaan. „Maar ondanks alles blijft Georgi Dimitrov de held van het Reichstag-proces. Wij zijn tegen haat en wraak. Wij pleiten niet voor verwoesting, maar voor opbouw. Laat het mausoleum daarom blijven bestaan, maar dan als monu ment voor de vrije Bulgaarse geest, en begraaf het gebal semd lichaam van Dimitrov op menselijke wijze in zijn ge boorteplaats". De voormalige heilige zelf ligt er intussen onaangedaan bij, zijn huidskleur onnatuurlijk geel, als van een pop. Vérle den week klommen demon stranten op het balkon van het mausoleum, recht boven zijn gesloten ogen, op de plaats waar Zjikov militaire parades placht af te nemen. Zij riepen om het einde van het communisme en onthei ligden daarmee, aldus het stadsbestuur, de gedachtenis aan Georgi Dimitrov, de grote zoon der natie. Dat was inder daad precies wat de demon stranten bedoelden; de ont heiliging van Georgi Dimi- HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES 11782 Streng ondervraagt Van Noort de Spaanse bevelheb- „Met welk recht hebt gij ons aangevallen?", vraagt hij. Maar Spanjool geeft geen rechtstreekse antwoorden. Ongetwijfeld «ft Van Noort niet met een vreedzame koopvaarder te maken, ^aar met iemand, die het meeste verwacht van de kaapvaart... wanneer het schip wordt doorzocht, vinden de mannen l Van Noort een kist vol kostbaarheden, buit gemaakt op En gelse schepen. Dan wordt de Spanjaard spraakzamer. Zeker, die kostbaarheden zijn geroofd, zegt hij. Maar weet Van Noort wel, dat hem nog een veel rijkere buit wacht, wanneer hij naar de kust van Zuid-Amerika zeilt en daar de Spaanse goudschepen, komende uit Lima, overvalt? Ofschoon Van Noort weinig achting heeft voor die Spanjaard, die zijn eigen landgenoten verraadt, zal hij hem in ruil voor deze mededelingen niet ter dood brengen. (Van onze correspondent Edwin Winkels) BARCELONA De Spaanse politie heeft een deel van een gro te bende ontmanteld die toeristen beroofde op de snelwegen rond Barcelona. Van de ruim 60 leden die de bende telt, allen Peruanen, zijn er deze week 20 gearresteerd. Overigens blijft de waarschuwing van de politie en ook de ANWB van kracht om attent te zijn op de kandidaat-overvallers. In de laatste maanden werden per week drie tot vier Nederlandse automobilisten het slachtoffer, waarbij de Peruanen soms meer dan 10.000 gulden aan geld en reischeques buitmaakten. De bende opereert voor namelijk op de autosnelweg tussen de tolsluizen Granollers, vlak voor Barcelona, en Martorell, richting Tarragona. De snelweg-overvallers weten toeristen, meestal oudere over winteraars, door pech voor te wenden tot stoppen te bewegen. Vervolgens roven zij auto en caravan van hun slachtoffers leeg. Om bij de vlucht niet achtervolgd te worden, maakten de Peru anen gebruik van nood-doorgangen in de middenberm, waarvan zij de kettingen hebben losgemaakt, en reden snel de tegenover richting in. (ADVERTENTIE) Noordeindseweg 114-116 - Berkel en Rodenrijs op maandag 12en dinsdag 13 maart Ten overstaan van de deurwaarder A.H. Walter te Delft. Teneinde cashflow te realiseren ter voldoening van schuldeisers. Het betreft o.a.; 650 kavels meubelen van het betere genre, zowel modem als klassiek, o.a. leder en stof in 3 2,3 2 1 en 3+1 1 zits; hoekkombinaties, zeer fraaie collectie Chesterfields; zeer mooie collectie noten en mahonie stoelen, tafels, salonkasten, kasten, kleinmeubelen, etc.; collectie Chinese meubelen o.a; tafels, kasten, kamerschermen; 950 kavels Oosterse/Perzische tapi|ten, etc. Onder de hamer komen: o.a 100 stuks bankstellen 3 2 zits in eiken (gestoffeerd) en geheel gestoffeerd. 3 1+1 zits in stol en leder, zowel in klassiek als modern, 80 stuks wandkasten, (oogkasten, stijlkasten, aanbouwwanden (licht, donker of geloogd eiken), 60 stuks geheel gestoffeerde 3 2 zits en 3 1 1 zits, 40 stuks lederen bankstel len zowel in modern als klassiek (diverse kleuren) wo allernieuwste modellen, 40 komplete eethoeken zowel modern als klassiek (eiken) diverse modellen, 100 100 salontafels, bijzettafels, halkastjes, telefoontafeltjes, dekenkisten, laden- kastjes, bureau's, enz, enz. te veel om op te noemen. Verder komen onder de hamer: ivangrijke voorraad Oosterse-/Perzische-/Chin« e tapijti iden st ntieke en oude in een lange reeks van iaren werd opgebouwd zeer Iraaie verzamelaarsexemplaren in wol en zijde, kostbai mede hedendaagse tapi|ten in alle gangbare almetingen. zoals Sarouck Mirr Bidjar, Veramin, Tabriz, Nam, Quom, Kirman. Afghaan, Lilian en Hamadan. ee kamer-, salon-, hal- en tafelmaten, lopers, etc. etc Alle tapijten worden verkocht met certificaat van echtheid en met schriftelijk garantie van de importeur. Collectie zeer fraaie schilderijen, klokken, Chinees porcelein, Aziatica o.i boedha's en vele andere kunstvoorwerpen. Glas en kristal, zeer grote collectie unieke lampen, cassettes, enz. enz. Teveel oi Kijkdagen: zaterdag a.s. van 10.00-17.00 uur zondag a.s. van 10.00-17.00 uur Veilingdagen: maandagmiddag vanaf 13.00 uur Katalogus aanwezig, koopopdrachten worden gratis behandeld. Vervoer meubelen etc, door geheel Nederland

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7