goede man, misschien een beetje naïef" Gerrit en de dubbele aanpak van boze boeren Milieudefensie wil melk uit fles CfiidócSoirtcmt Politiek Partij Parlement -5RGEJ CHROESJTSJOV OVER ZIJN VADER: 'AIMENLAND ZATERDAG 10 MAART 1990 PAGINA 5 11 HAAG Ruim ze- jaar is Ruud Lubbers j ninister-president. In e tijd had men hem maar op één echte kunnen betrappen, tras in de herfst van toen de premier per- ijk meende te >n ingrijpen in het conflict tussen actie- nde ambtenaren en amiddels overleden 41 l-minister Rietkerk binnenlandse zaken. r de leuze „Boos op gingen de ambtenaren lizenden de straat op. Het enhof werd keer op keer Jig gemaakt, bijvoorbeeld brandweerlieden met inspuiten, het vuil werd meer opgehaald en de tverd niet meer bezorgd, lies uit protest tegen het van het kabinet de inarensalarissen met 3,5 fnt bruto te verlagen, [sommige gemeenten een je-Wereldachtige aanblik i gekregen door het vuil [aat, werd het Lubbers te Zonder overleg met wie ook verscheen hij in in NOS-Journaal. Als de enaren ophielden met acties, zou het kabinet de 3ed salariskorting beperken tot 3 procent, beloofde hij. Minister Rietkerk die met de ambtenarenbonden moest on derhandelen, werd witheet van woede. Door toedoen van Lubbers was hij in één klap zijn enige 'wisselgeld' tegen over de bonden kwijt. Na de uitspraak van Lubbers zat er voor Rietkerk niets anders op dan te hopen dat de acties ooit vanzelf zouden ophouden. Dat gebeurde uiteindelijk ook, dankzij de publieke veront waardiging over de smeerboel in de straten en het niet ont vangen van post. De volks woede werd zo groot dat de rechter de vuilinisophalers en postbestellers gelastte weer aan het werk te gaan. Vuilniszakken Dezer dagen zwierf in een aantal gemeenten weer de in houd van vuilniszakken over straat. Nu waren actievoeren de boeren de oorzaak. Uit woede over verlaging van de graanprijzen hadden zij onder meer het terrein van de Vuil Afvoer Maatschappij in Wij ster hermetisch afgegrendeld. Vele dagen kon er geen vuil niswagon in of uit. Een kort geding hielp niet, omdat de rechter in Assen niet wist wie hij precies verantwoordelijk moest stellen. Tractoren heb ben geen kentekenplaten en dus valt niet na te gaan wie de eigenaars zijn. De toestand was nog grimmi ger geworden, doordat een lid van de Tweede Kamer had moeten onderduiken. Jan van Noord, landbouwspecialist van het CDA, had het gewaagd te zeggen dat de protestacties niets zouden helpen. Immers, de landbouwprijzen worden vastgesteld in Brussel en daar kan de Nederlandse regering niets aan veranderen. Van Noord waarschuwde de boeren dat zij het risico liepen de Mo biele Eenheid op hun dak te krijgen. Die opmerkingen lok ten zulke ernstige bedreigin gen uit aan het adres van het Drentse kamerlid, dat de bur gemeester van zijn woonplaats Dwingeloo zijn veiligheid niet meer kon garanderen. Onder die omstandigheden be sloot Lubbers opnieuw tot een solo. Afgelopen maandag, toen landbouwminister Gerrit Braks in Brussel vertoefde waar hij op een Euro-vergade ring pleitte voor de Neder landse graanboeren, kwam de minister-president op een CDA-manifestatie in Hooge- veen met een eigen aanbod op de proppen. Als de akkerbou wers instemden met een flinke productiebeperking van graan, dan zouden wellicht de prijzen weer op het oude niveau ge bracht kunnen worden. De prijsdaling in de EG was im mers alleen bedoeld om het reusachtige graanoverschot in de Gemeenschap te doen slin- De protesterende boeren, die in de hoop op een toezegging van Lubbers de blokkade van de VAM al voor de helft had den opgeheven, geloofden aan vankelijk hun oren niet. Het aanbod van de premier leek veel verder te gaan dan hun eigen eisen (een hogere hecta retoeslag en een betere rege ling in geval van bedrijfs beëindiging). Toen de boeren van alle kanten werd verze kerd dat Lubbers het wel de gelijk meende, raakten zij in een hoerastemming. Ook de resterende tractoren werden uit Wijster teruggetrokken en het kamerlid Jan van Noord mocht weer 'opduiken'. Nog 24 uur zou de euforie duren, want daags daarna herhaalde Lubbers zijn aanbod nog eens in de Tweede Kamer. Vol verwachting gingen de voorzitters van de centrale landbouworganisaties derhalve woensdagavond naar het de partement van landbouw om met minister Braks de sugges ties van premier Lubbers uit te werken. Een paar uur later stonden zij gedesillusioneerd weer buiten. Braks had hun niets anders kunnen bieden dan de week daarvoor. Hoe zat het dan met de toezeg ging van Lubbers? Volgens Braks hadden de boeren de opmerkingen van de minister president „verkeerd geïnter preteerd". Er kon geen sprake van zijn dat Nederland op ei gen houtje de graanprijzen zou verhogen. „Daarmee zouden we ons buiten de Europese Ge meenschap plaatsen", legde Braks uit. In deze uitleg zat opgesloten dat Lubbers een tweede ernsti ge fout had gemaakt. Zijn niet volmaakte kennis van zaken had hem ertoe gebracht din gen te beloven of tenminste te suggereren die geheel buiten zijn competentie lagen. Lub bers 'oplossing' van het graan- probleem was alleen mogelijk geweest met steun van de EG. En Braks had tevoren gewe ten, zo vertelde hij na zijn te rugkeer in Den Haag, dat hij in Brussel geen handen op el kaar zou krijgen. Groot-Brit- tannië en Frankrijk bijvoor beeld, die nog lang niet aan hun productieplafond zitten, voelen er niets voor de over- producerende boeren in Ne derland te helpen ten koste van hun eigen, zich 'keurig' gedragende akkerbouwers. Het enige wat Braks bereikte was dat de Europese Commisie zal bestuderen of de huidige braakleggingsregeling kan worden verbeterd. Volgens Braks is de premie op braak legging nu te laag om het be oogde effect (produktiebeper- king met 1,5 procent) te kun nen sorteren. Niet ontduiken Maar Nederland zou toch zelf een aanvullende premie kun nen geven? Nee, ook daar wil Braks absoluut niet van horen. Ons land moet de EG-regels niet willen ontduiken, vindt hij. Op andere fronten zijn de Nederlandse boeren immers wél gebaat bij een goed func tionerend EG-landbouwbeleid. De zuivelsector bijvoorbeeld profiteert nog steeds op grote schaal van 'Brussel'. Moet een aantal graanboeren dan maar failliet gaan of hun bedrijf sluiten? Ja, zei Braks, zelf zoon van een boer in het Brabantse Odiliapeel. „Dat klinkt hard, maar de akker bouw ondervindt nu wat ande re bedrijfstakken al eerder hebben ondervonden. Als ie mand om wat voor reden dan ook niet meer kan concurre ren, zal hij zich moeten aan passen, dat wil zeggen econo mischer gaan werken, of moeten verdwijnen. „Net zoals dat bijvoorbeeld destijds met de leerlooierijen, de textielin dustrie en de scheepsbouw is gebeurd", aldus Braks. Hii wees erop dat een overheid niet ten eeuwigen dage de we- reldprijzen kan blijven aan vullen met subsidies. Het hui dige graanoverschot van 27,5 miljoen ton kost de EG zo'n tien miljard gulden aan subsi dies per jaar. Op zich heeft Braks alle gelijk van de wereld en gaat het in derdaad niet aan dat zijn colle ga Lubbers, notabene een oud ondernemer, achter zijn rug om de wet van vraag en aan bod probeerde te frustreren. Maar Braks is er wel medever antwoordelijk voor dat in de jaren '80-'83 de graanprijzen zijn verhoogd met maar liefst zeventien procent, waardoor de produktie omhoog vloog. Tot 1988 is vervolgens niets gedaan om dat effect tegen te gaan. Daarom mócht Braks niet verwachten dat de graan boeren zonder slag of stoot ak koord zouden gaan met maat regelen uit Brussel, waar zij nu pas het wurgende effect van ondervinden. In dat opzicht had Lubbers het gelijk wel aan zijn kant. RIK IN 'T HOUT 5TERDAM Nikita Tlun [ejevitsj Chroesjtsjov, 1953 tot 1964 leider de Sovjetunie, wordt Ie eerste plaats geasso- uimjrd met zijn schoeisel. orisch zijn de televi siebeelden waar te zien is de machtigste man de Sovjetunie tijdens vergadering van de enigde Naties met z'n ien op tafel slaat. 'schoen-incident' heeft n het westen niet be- populair gemaakt. Nu Chroesjtsjov het toch al ►•«lijk om voor zijn persoon enthousiasme te wekken, ie Koude Oorlogs-retoriek óf jaren vijftig en zestig i/hij veelal als een onge- m'erde, ietwat platvloerse lafgeschilderd. Zo'n 'boer' I natuurlijk in het niet de charismatische presi- van de Verenigde Staten, F. Kennedy. Het Oost conflict werd in de Wes- media ten tijde van oesjtsjov vaak versimpeld Een kwestie van fatsoen. r het Oosten, in zijn ei- ivjetunie, heeft Chroesjt- nooit grote populariteit ld. Zijn destalinisatie-po- I, die toch voor de burgers t Sovjetunie een bevrij- van een periode van re- biisie en terreur betekende, zeer omzichtig de rede rmee hij dit proces in gang was ook een geheime - ;idde niet tot massale aan- celijkheidsbetuigingen aan 'bevrijder'. En zijn econo- b.V. ;he hervormingen werden r hf rschaduwd door een slecht >hj|( lbouwbeleid dat misoog- en uiteindelijk zelfs een Icrisis tot gevolg had. js er op Chroesjtsjov als 4.90 ste sec etaris van het een- in 6 comité van de communis- n ,j he partij van de Sovjetunie ïrdaad het nodige aan te jj ken. Onder zijn bewind op bloedige wijze de 'aarse opstand onderdrukt i), werd de Berlijnse Muur Ktuwd (1961), Nobelprijs- inaar Boris Pasternak be- ipt en zijn roman Dr^ Zji- verboden (1958), werd de izinnige wetenschappelij- theorie van Lysenko kort samengevat in het mi- i bepaalt alles tot lei- ad gekozen en balanceerde g< unn «i, door de aanwezigheid van Sovjet-raketten op Cuba het voortbestaan van de wereld even aan een zijden draadje (1962). Maar de politiek van Chroesjt sjov kent ook een andere zijde. Zijn leiderschap betekende het einde van de terreur en luidde de vreedzame coëxistentie in tussen de twee supermachten. Chroesjtsjov gaf met decentra lisatie en hervormingen een nieuwe impuls a^n de Sovjet economie. Persoonlijk Inmiddels is, in deze periode van -glasnost en perestrojka, het pikzwarte beeld dat door Brezjnev en andere neo-stali- nisten, van Chroesjtsjov is ge maakt een stuk minder don ker. Maar om nu te zeggen dat Michaïl Gorbatsjov zijn voor ganger op een voetstuk plaatst gaat te ver. In ieder geval laat de huidige partijleider het toe dat positieve boeken over Chroesjtsjov kunnen verschij nen. In deze reeks valt zonder meer de publicatie van Sergej Chroesjtsjov, die in het Neder lands de titel meekreeg „Her inneringen aan mijn vader". De zoon van de voormalig par tijleider is schrijver noch his toricus. Hij is een technicus adjunkt-directeur van het instituut voor elektronisch be stuurde machines Het is ook niet zijn bedoeling ge weest om met dit boek, dat de subtitel draagt, „Kroniek van zijn laatste zeven jaren", een historisch verantwoord docu ment te openbaren. „Het boek draagt een persoonlijk karak ter en daarin moet ae waarde ervan dan ook gezocht wor den", schrijft bewerkster Irma Glas in haar voorwoord dan ook. Sergej Chroesjtsjov (54) is deze week in Nederland om de vertaalde editie van zijn boek te presenteren. Nederland heeft daarin een wereldpri meur. In de Sovjetunie ver schijnt „Herinneringen aan mijn vader" waarschijnlijk dit najaar. Waarom hebt U dit boek ge schreven „Ik had twee redenen Om dit boek te schrijven. Op de eerste plaats wilde ik de herinnering aan mijn vader hoog houden. Daarnaast vind ik dat we zo veel mogelijk te weten moeten komen over de geschiedenis van ons land. Zodat we van de fouten van het verleden kun nen leren. Tot nu toe is er nog geen objectieve historische analyse over de regeerperiode van mijn vader geschreven. Ik denk daarom dat mijn boek een bijdrage levert om tot een goede beschouwing te komen". Maar we hebben toch al de memoires van Chroesjtsjov. „Het publiceren van de me moires was in de periode van Brezjnjev onmogelijk. Inmid dels is het door mijn vader aan het papier gedicteerde gedach- tengoed, in het academische tijdschrift Voprosy Istorii in de Sovjetunie verschenen. Maar nog altijd zijn er veel mensen in het centraal comité en van de rechtervleugel van de partij die deze publicatie liever niet hebben. Ze willen dat Chroesjtsjovs gedachten tot in de eeuwigheid voor het grote publiek geheim blijven. In ons land groeide een generatie op die niets over het verleden weet. Niets weten van Chroesjtsjovs hervormingen in de industrie en de landbouw, zijn aanzetten tot inkrimping van het leger of dat dankzij hem het venster naar het Wes ten is geopend". Wat was uw vader voor een Hij was een eerlijk en vriende lijk mens; hield van het leven, van lachen, van mensen, van kinderen. Hij was erg in ons geïnteresseerd. Niet zozeer met vragen als hoe het op school gaat. Dat moesten we zelf maar uitzoeken. Maar meer in de persoonlijke ge sprekken. Hij hield ervan om ons het buitenleven te laten zien. Met mij praatte hij over algemeen technisch-politieke zaken, over raketten en de buitenlandse politiek. Maar niet over wat er in het cen traal comité gebeurde. Mijn vader was een man van daden. Hij was geen theoretisch be schouwer, ging niet eerst na wat Marx of Lenin over een bepaalde zaak geschreven hadden, maar koos voor prag matische oplossingen. Hij was misschien ook een beetje naïef. Bij hem stond één ding boven alle twijfel en kritiek verhe ven: de overtuiging dat de hoogste leiders en het hele partij-apparaat al hun krach ten inzetten voor de gemeen schappelijke zaak. Hij zei dat er in het centraal comité op- Sergej Chroesjtsjov rechte mensen werken, die toegewijd zijn aan de partij". Dit beeld rijmt niet bepaald met de opschudding en erger nis die Chroesjtsjov wekte met zijn maatregelen om de privi lege's van partijmensen aan te pakken. „Het enige waarin mijn vader was geslaagd, was het persoonlijk auto-park iets te verkleinen. Dat hebben ze hem nooit vergeven. Het par tij-apparaat raakte mateloos verbitterd door de maatrege len inzake het afschaffen van de privileges; en niet alleen de ambtenaren, maar belangrij ker nog, ook hun echtgenotes raakten verbitterd. Dit alles heeft geen geringe rol ge speeld in Chroesjtsjovs val", staat in „Herinneringen aan mijn vader" te lezen. Kan uw vader gezien worden als een voorloper van Gorbats- jov Sergej Chroesjtsjov: „Mijn va der geloofde dat veranderin gen alleen mogelijk waren via het bestaande apparaat. Hij ge loofde in de partij. Pas aan het einde van zijn leven besefte hij dat de hervormingen op een andere wijze tot stand ge bracht moesten worden. Maar dat was in zijn tijd onmogelijk. Daarin verschilt hij met Gor batsjov. Die staat al in een an dere positie ten opzichte van het apparaat. Er bestaan we zenlijke verschillen tussen vroeger en nu. Mijn vader re geerde in een geheel andere tijdvak. Zijn economische her vormingen waren in de eerste plaats gericht op materiele be langen. Er moest worden vast gesteld wat de behoefte van ie der lid van de samenleving was en op basis daarvan moes ten er gerichte opdrachten aan iedere fabriek en kolchoze worden gegeven. Als het sy steem juist functioneerde, dan zou iedereen ontvangen wat hij nodig had. Van daaruit is het geen grote stap naar een economie van zelfstandige on dernemingen en de introductie van een marktmechanisme van vraag en aanbod. Maar deze laatste beslissende stap zette hij echter niet. Al zijn hervormingen voerde mijn va der door binnen het bestaande economische systeem. Hij reor ganiseerde maar drong niet tot in de kern door. Er konden geen nieuwe ideeën tot stand gebracht worden omdat mijn vader daar zelf nog niet aan toe was en omdat het almach tige bureaucratische apparaat hem niet toestond te ver te gaan. De kwart eeuw daarop volgende stagnatie ten tijde van Brezjnev bevestigden dit feit nog eens". Brezjnev wordt in het boek ge- presenteert als een ijdele ma terialist die volstrekt onge schikt is om het leiderschap van de communistische partij en het land te dragen. Sergej Chroesjtsjov: „Brezjnev kon aan de macht komen en blijven omdat de partijmensen moe waren moet van de her vormingen. Bovendien ging het met de economie niet zo slecht. Daarom kon Brezjnev aan de macht blijven als een figuur die iedere verandering tegenhoudt. Totdat het onmo gelijk werd om hervormingen langer uit te stellen. Toen kwam Gorbatsjov. Mildheid Chroesjtsjov zag zijn eigen af zetting merkwaardig genoeg als een persoonlijke overwin ning, als een overwinning van de koers die hij in 1956 op het twintigste partijcongres had uitgezet. Hij zei: „Mijn afzetting is het begin van democratisering. Dat het falen van een partijlei der ter discussie gesteld kon worden. Dat mijn collega's mijn aftreden, dus dat van de eerste secretaris van het cen trale comité en de voorzitter van de ministerraad konden eisen, is mijn belangrijkste verdienste. Dit betekent dat ik erin ben geslaagd Lenins par tijprincipes te herstellen. Wie had iets dergelijks voor kun nen stellen in Stalins tijd? Ze zouden spoorloos zijn verdwe nen. Nu kunnen we vrijuit met elkaar praten en zeggen wat we denken". Een opvallende mildheid die ook zijn zoon siert. Uit het boek blijkt dat Brezjnjev, die het voortouw nam in de val van Chroesjtsjov, met allerlei pesterijen de familie heeft ach tervolgd, hen het schrijven Van de memoires een tijd lang onmogelijk heeft gemaakt en zelfs het plan had opgevat om Chroesjtsjov te vergiftigen. Toch zegt Sergej Chroesjtsjov nu over Brezjnev: Ik heb geen hekel aan hem. Hij heeft slechte dingen gedaan voor het land. Brezjnev heeft de Sovjetunie in een ellendige si tuatie achtergelaten. En ik kan hem zijn handelswijze tegen over mijn vader niet verge ven. Maar aan de andere kant was hij een man die ook met volle teugen van het leven ge noot. Hij hield van vrouwen. Dat waardeer ik in hem. Hij was geen slecht mens, hooguit een slecht leider". FRANS BOTHOF ISKE EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER UltgeverlJ/Wavery Productions AMSTERDAM Het is mogelijk om in tien jaar tijd de afvalstroom die ontstaat door wegwerp verpakkingen van met name consumenten-arti kelen met 90 procent te rug te dringen. Dat meent de Vereniging Milieude fensie (VMD). De organi satie is gisteren een cam pagne gestart om produ centen, winkeliers en klanten te wijzen op de milieu-onvriendelijkheid van veel verpakkingen. Een „speerpunt" in de cam pagne van VMD, die tot de zo mer duurt, is de melk in pak ken. Een enquête van de mi lieuorganisatie onder zo'n 5.000 klanten van supermark ten door het hele land heeft uitgewezen dat driekwart zon der meer bereid is over te schakelen van kunstofverpak- kingen op melk in inleverbare flessen. Ruim 15 procent wil aan de fles, wanneer deze niet te duur, handig in het gebruik en overal te koop is. De industrie heeft vooralsnog weinig enthousiast op de aan gekondigde campagne gerea geerd. De Nederlandse Fede ratie van Kunststoffen meent dat meer onderzoek nodig is en wijst daarnaast op het over leg dat overheid, producenten en consumenten reeds over verpakkingen voeren. Ook de supermarkten staan niet te trappelen om alle pakken melk door flessen te vervan gen. Een veelgehoord argument te gen de fles is dat zij meer ruimte inneemt en extra per soneel vraagt voor inzameling en dergelijke. Ook zouden bij het spoelen van flessen scha delijke stoffen in het water te recht komen. De energiekos ten van het transport liggen Het bureau voor Praktisch Mi lieu Advies (PMA) heeft deze bezwaren voor VMD onder zocht. Volgens R. Jansen van PMA valt de vergelijking tus sen pak en fles moeilijk te ma ken waar het gaat om schade lijke stoffen in het water. Ge rekend over de gehele „le vensfase" van de fles gebruikt deze echter veel minder ener gie dan het pak, aldus Jansen. Wegwerp-verpakkingen ma ken met 1 miljard kilo afval per jaar bijna een kwart van het totale huisvuil uit. Bij win kels, dienstverlenende instel lingen, kantoren en industrie komt jaarlijks nog eenzelfde hoeveelheid afval vrij. Milieu defensie presenteerde gisteren een „scenario" om de huisvuil- berg aan wegwerp-verpakkin gen met 90 procent te verklei- Het voorkómen van verpak kingen is volgens de organisa tie in de helft van alle geval len mogelijk. Indien verpak kingen onmisbaar zijn, zou ge kozen moeten worden voor milieuvriendelijk materiaal, dus geen PVC's, aluminium en dergelijke. Herbruikbare of hervulbare verpakkingen brengen volgens VMD de hoe veelheid afval met nog eens 15 procent terug. Hergebruik na recycling kan een grote hoeveelheid van het afval opnieuw in de „kring loop" brengen. In totaal levert dit een besparing van 25 pro cent op. De verkleining van de afvalberg is volgens VMD niet alleen milieuvriendelijker maar ook kostenbesparend. Indien industrie, handel en winkels geen gehoor geven aan de „eis" van de milieuor ganisatie voor met name meer melkflessen, wil VMD haar acties een meer „confronte rend" karakter geven. Daarbij valt te denken aan blokkades en „verassingsacties" bij super markten. Hoe zal Nederland er rond de komende eeuwwisseling uitzien? Als de deze week door het kabinet gepresenteerde plannen voor 'sociale vernieuwing' benevens alle milieumaatregelen die nog in de pen zitten onverkort worden uitgevoerd, is er maar één antwoord mogelijk: ons land zal tegen het jaar 2000 een heilstaat zijn, het paradijs op aarde, het beloofde land dat werkelijkheid is geworden. Stelt u zich eens voor in welke gezegende samenleving wij over tien jaar terecht komen. Om te beginnen heeft iedereen die kan werken een hele of halve baan. Degenen die echt niet kunnen of niet hoeven werken (invaliden, bejaarden, moeders met kleine kinderen) genieten een riante uitkering. Werkloos is een ouderwets woord geworden. Elke werkdag verlaten zeven miljoen mensen fluitend hun huis om bij voorkeur per fiets of openbaar vervoer naar de werkplek te reizen. Auto's worden enkel nog gebruikt als rail- of busverbindingen geen soelaas bieden (wat nauwelijks voorkomt) en als er beroepshalve van hot naar her gereden moet worden. Men denke hierbij onder meer aan vertegenwoordigers en vrachtrijders. Over het algemeen laat men het echter wel uit het hoofd te lichtvaardig in de auto te stappen. Ten eerste is de prijs van een autoritje als gevolg van de her en der ingestelde elektronische tolheffingen niet mals en ten tweede is het besef dat wij voorzichtig met het natuurlijk milieu moeten omgaan inmiddels diep in alle mensenharten geworteld. Het leuke van de nieuwe maatschappij is ook dat Nederland geen enkele ontevreden ingezetene meer telt. De boeren zaaien, maaien en melken zonder morren, de ambtenaren krijgen een heel behoorlijke beloning, verplegend personeel wordt eindelijk naar waarde betaald, uitkeringstrekkers kunnen met gemak rondkomen, bouwvakkers staan zingend op de steigers, studenten weten van gekkigheid niet hoe ze hun beurs moeten opmaken, alle gevaarlijke honden zijn afgemaakt, de melk is dioxine- vrij, zure regen behoort tot het verleden, de natuur groeit, bloeit en kabbelt weer fris en schoon en er wordt niemand meer gediscrimineerd. Ook de criminaliteit is volledig uit de samenleving gebannen. Hoofdschuddend wordt nog wel eens nagepraat over drugsverslaafden die ooit bejaarde vrouwen van hun tas beroofden, auto's openbraken en in donkere straten onder bedreiging van een mes geld van hun medeburgers afpersten. Men kent het verschijnsel niet meer. Onbevreesd begeven zelfs de meest fragiele dametjes zich tot in het holst van de nacht op straat en wie alleen thuis is doet weer gewoon de deur open als er wordt gebeld. Moorden, overvallen op banken en benzinestations, winkeldiefstallen, fraude en zelfs milieucriminaliteit behoren eveneens tot het verleden. Voor de ware voetballiefhebbers is het bezoeken van een wedstrijd weer een feest. Na afloop feliciteren de supporters van de verliezende ploeg uitbundig de aanhangers van de tegenpartij, die op hun beurt antwoorden met bemoedigende teksten als „Het spijt me voor jullie" of Volgende keer beter". Op de scholen liggen de leerlingen in een deuk als een leerkracht tijdens een les over de jaren zeventig en tachtig het woord 'randgroepjongerenop het bord schrijft en uitlegt wat daar in het verleden mee werd bedoeld. Is het waar dat ze ook de muren van huizen en kantoren met verf bekladden en telefooncellen en treinen vernielden? Deden ze dat echt? Ja jongens, dat was heel gewoon in die dagen. Nederland anno 2000. Het zaad van de sociale en ecologische vernieuwing heeft vrucht gedragen. Een geest van saamhorigheid en veran twoordelijkheidsgevoel waait over het land. In de steden is een oude gewoonte van het platteland in ere hersteld: men groet elkaar weer op straat, of men elkaar nu kent of niet. Dat laatste komt trouwens maar weinig voor, want wat vroeger alleen voor popmusici en sinds maart 1990 ook voor ministers was weggelegd, is nu heel gewoon: iedereen heeft z'n eigen fanclub. TRUBBELS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5