abinet moet wijze mannen lige speelruimte bieden Koud kunstje om krengen van honden te fokken" NVSH: seks is meer dan geweld rsoepeling regels efouderadoptie Aio's eisen ten minste betaling minimumloon PJ INLAND CcidócSoiVUMlt ZATERDAG 10 MAART 1990 PAGINA 3 l/T v ;ti •af en boetes in Ardanta-zaak Officier van justitie mr. A. heeft voor de Bredase rechtbank en van vier jaar en geldboetes tonnen geëist tegen de twee ex- lrn' ren van Ardanta Uitvaartverzor- ;e Volgens de officier hebben de fis- ;ud-de bedrijfsvereniging nog zo'n 7 gest gulden te goed van de verdachten >v's: de lonen van dragers zouden 1 n uitbetaald en een van de direc- =>fLoU depositogelden voor de uit- s 'zorging privé hebben gebruikt, de verdedigers is de officier niet gelijk omdat het onderzoek langer ooi n het Verdrag van Rome toegesta- leeft geduurd en omdat de officier achte in de voorpubliciteit stelsel- eeft neergesabeld. Vonnis op vrij- Meer hartoperaties in AZ Maastricht MAASTRICHT Volgens de Stichting Nederlandse Hartpatiënten is er geen sprake van opheffing van de luchtbrug naar Londen, nu het Academisch Zie kenhuis Maastricht het aantal hartope raties dit jaar uitbreidt van 735 naar 800. De stichtiong is er verbaasd over dat de directie van het ziekenhuis heeft inge stemd met de uitbreiding terwijl ze vol gens de stichting eerder deze week nog heeft verklaard dat een capaciteit van minimaal 1.000 operaties nodig is om in de behoefte te kunnen voorzien. Een uitbreiding met slechts 65 operaties zal voor de Maastrichtse wachtliistproble- men geen enkele uitkomst bieden, aldus UTRECHT De Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming (NVSH) gaat proberen het grote publiek er van te over tuigen dat seks meer is dan geweld. De pas benoemde landelijk coördinator drs. M. Maassen, vindt een „nieuwe nuchterheid" wel op zijn plaats. Seksualiteit is de laatste jaren volgens de nieuwe NVSH-cdördinator te veel als negatief gespreksonderwerp aan de orde geweest. Incest, kinderporno, ver krachting en ander seksueel geweld hebben het plezier in seks vergald, vindt hij. De NVSH merkt dat in „een gigantische stij ging van het aantal hulpvragen". Maassen waarschuwt voor massahysterie, wijzend op „Oude Pekela" en „De Bolderkar". PREMIER LUBBERS: Asiel verlenen aan veroordeelde Indonesiërs (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net wil politieke gevange nen in Indonesië, die 25 jaar geleden ter dood wer den veroordeeld, politiek asiel verlenen in ons land. Minister-president Lub bers heeft dit gisteren ge zegd voor de VAR A-radio. Vorige maand werden in op dracht van de Indonesische re gering vier mensen geëxecu teerd wegens het begaan van 'misdrijven' ten tijde vap de mislukte, communistische staatsgreep in 1965. Verschei dene mensenrechtenorgansa- ties hebben gewaarschuwd dat de Indonesische regering mo gelijk al komend weekeinde nog eens zes politieke gevan genen om deze reden ter dood zal brengen. Minister Van den Broek van Buitenlandse Za ken heeft gisteren al contact gehad met de Indonesische au toriteiten over een mogelijke asielverlening. Wat Van den Broek precies besproken heeft, wist de premier niet. „Het moet heel voorzichtig en ver trouwelijk besproken wor den", aldus Lubbers. Nederland maakte eind vorig jaar bekend dat het de ontwik kelingshulp aan Indonesië op nieuw gaat bekijken. Hierop is in Djakarta negatief gerea geerd. Minister Pronk zal de zaak aan de orde stellen wan neer hij als IGGI-voorzitter volgende maand een bezoek brengt aan Indonesië. Ook de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Gemeenschap, heeft Indonesië verzocht te stoppen met het voltrekken van dit soort dood vonnissen. Loek Hermans kandidaat voor Zwolle ZWOLLE Loek Hermans (38), de mediaspecialist van de VVD in de Tweede Kamer, zou de belangrijkste kandidaat zijn om mr. G. Loopstra op te volgen als burgemeester van Zwolle. Het partijbestuur van de VVD heeft bevestigd dat Hermans naar het burgemees terschap heeft gesolliciteerd. Volgens de VVD is het zeker dat Zwolle een VVD-gemeente blijft. Het CDA had zich sterk gemaakt een christen-demo craat benoemd te krijgen. «HAAG „Geen betere af- elijkheden voor en meer steun van irheid!" Zo simpel de drie Centrale jouw Organisaties lerfc) eind januari de ei- 1 hl n de akkerbouwers ;ide!n oproep aan de anhf e Kamer om verde- Paing van de graan- voorkomen. In lijkheid gaat het, remier Lubbers het nog eens aan- ang om een uiterste r zij pliceerde problema- tiek met nationale, regio nale en Eöropese raak vlakken. Een van de belangrijkste vraagstukken waarmee het bemiddelingsdriemanschap De Koning, Meijer en Wiegel te maken krijgt is de inkomens vorming van de ruim 13.000 akkerbouwers in ons land. Een aantal van hen die al vijf jaar lang negatieve opbreng sten boekt, vindt een forse jaarlijkse hectaretoeslag als compensatie noodzakelijk. Minister Braks wilde onder aanhoudende druk van de ac tievoerende akkerbouwers niet verder gaan dan een over vijf jaar uitgesmeerd steunbe drag van 1050 gulden per hec tare. Om voor zo'n bijdrage in aanmerking te komen zou een akkerbouwer moeten aanto nen dat het gemiddelde fiscale onzuivere inkomen uit zijn be drijf in de jaren 1986-1987 en 1987-1988 minder heeft bedra gen dan 34.000 gulden. Het in komen wordt dan tot dit be drag aangevuld. Het steunbedrag bedraagt ver der volgens Europese richtlij- nèn 6600 gulden per volwaar dige arbeidskracht per jaar tot een maximum van twee ar beidskrachten per bedrijf. Voor de akkerbouwers is dit bod onvoldoende. De drie wij ze mannen, zoals boerenleider Klaas Dijkstra de bemidde laars noemde, zullen dus moeten nagaan of er in dit bod nog enige rek zit. Beëindigingsregeling Braks toonde zich ook bereid de akkerbouwers tegemoet te komen die een punt achter hun bedrijfsactiviteiten willen zetten. De minister werd het met de landbouworganisaties eens over het wegnemen van de zogeheten 'bovengrenzen' van deze regeling. De minister wil de premies voor de vrijge maakte grond verhogen. Voor de eerste tien hectare zou er 5 mille per hectare worden uit betaald, voor de volgende 10 hectare 4000 gulden en 3 mille voor de derde tien hectaren, enz. Tevens wil de minisater bekijken of de maximum-leef tijd van de 'beëindigers' (nu 54 jaar) kan worden verhoogd. Braks heeft toegezegd dat er een lijst van aanpassingsinves teringen, met premies van 20 en 15 procent in de akker bouw wordt opgesteld. Voor milieu-investeringen wil hij de boeren ook tegemoet komen. De regeling voor technologi sche vernieuwing wordt ook verbeterd. Scoringskansen Juist op dit laatste punt en op het vlak van de beeindigings- regeling en ook het gebied van de hectaretoeslag (die in Duits- De drie 'wijze mannen' rond minister Braks. Van links naar rechts Wiegel, Braks, De Koning en Meijer. FOTO: ANP Gezien de opmerking van Braks over nationale budget taire consequenties zouden er nog wel enkele kansen zijn om het pakket maatregelen zoda nig te verbeteren dat de ge middelde akkerbouwer er vrede mee heeft. land wel wordt gehanteerd) plus de inkomenssteun zijn er voor de commissie-De Koning mogelijkheden om te scoren. De commissie moet zich ver volgens gaan verdiepen in een mogelijke herstructurering van de bedrijfstak, waarbij er tenslotte minder akkerbou wers resteren dan thans. Te vens zou er een aanzet moeten komen voor een vorm van dwingende produktiebeheer- sing. De hamvraag is uiteraard of het kabinet bereid is de drie bemiddelaars enige financiële speelruimte te gunnen, voor zover dat de harde Europese afspraken niet te boven gaat. ALEX SNELLEMAN IAAG Het kabi- :eft gisteren inge- met een wetsont- ran minister Hirsch (justitie) om de re- ,erDor stief ouderadop- gr versoepelen. Het nstwerp zal binnen- an de Tweede Ka- orden aangeboden. ■efouderadoptie is bij- Bd sprake wanneer een Hen vrouw met kinde- It een andere partner Duwen of samenwonen, loop van tijd kan deze partner de kinderen [ien(idaar geen bezwaar te- )elir !*t- nieuwe wetsontwerp wordt voorgesteld dit veto recht onder bepaalde omstan digheden af te zwakken. De adoptie mag doorgaan als de weigering van de natuurlijke vader volgens de rechter op onredelijke gronden berust. Daarvan is onder meer sprake als de echte vader zich niet meer voor de kinderen inte resseert of geen contact meer met ze zoekt. Bovendien krij gen kinderen van 12 jaar of ouder ook inspraak over de stiefouderadoptie. Hun opvat ting is medebepalend voor de beslissing om adoptie al dan niet toe te staan. Op één punt worden de wette lijke regels voor stiefoudera doptie evenwel verzwaard. Tot* nu toe mogen verzoeken tot stiefouderadoptie pas worden ingediend als de kinderen meer dan een jaar door de adoptanten zijn verzorgd. Deze termijn wordt verlengd tot drie jaar. Koningin Anne en kroonprinses Margaretha (40) van Roemenië zijn gisteren op Schiphol gearri veerd. De vrouw van de in 1947 afgezette koning Michael en hun dochter komen het Nederlandse volk bedanken voor hun hulp aan het land na de omwenteling. DEN HAAG Uitbeta ling van het volledige sa laris volgens ambtenaren- schaal tien, met terugwer kende kracht tot de dag van aanstelling: dat was gisteren voor de Haagse rechtbank de eis van het Landelijk AIO Overleg en een aantal individuele as sistenten in een kort ge ding dat zij hadden aange spannen tegen minister Ritzen (onderwijs). De overheid beschouwt hen ten onrechte voor een deel als studenten, menen de aio's. De korting op hun salaris moet daarom worden teruggedraaid, omdat de kortingspercentages niet overeenkomen met het onderwijs dat zij genieten. Die kortingspercentages mis sen echter iedere juridische basis, betoogde mr. De Koning namens de aio's. De percenta ges zijn slechts zo gekozen om dat de toenmalige minister Deetman bezuinigingen nodig had. De Koning vergeleek de assis tenten verder met andere ca- tegoriën net afgestudeerden van de universiteiten: rechter lijke assistenten in opleiding (RAIO's) en trainees in dienst van het ministerie van buiten landse zaken. Deze jonge aca demici krijgen bij de overheid wel een volledig salaris uitbe taald. De advocaat vroeg de president om in elk geval te bepalen dat aan aio's ten min ste het minimumloon moet worden uitbetaald. Mr. De Wijkerslooth, die mi nister Ritzen verdedigde, ver klaarde dat de kortingspercen tages wel degelijk een juridi sche basis hebben en goed be redeneerd zijn. Dat de assis tenten in de praktijk veel min der onderwijs krijgen, is een zaak van de universiteiten, zei De Wijkerslooth. Mr. Porthei- ne zal over veertien dagen uit spraak doen. J (ADVERTENTIES) TOP-KYNOLOOG VAN OMMEN KLOEKE: optiek 's-Gravenhage L v. MeenJervoort 135 i. Hoytemastraat 107 Fr. HtndrikUan 242 Heulctraat 19 Tim Wass, vooraanstaand lid van de Britse Dierenbe scherming, is zich wild geschrokken toen hij het pro- dukt van de nieuwste gekte van de hondenfokkerij on der ogen kreeg: een monster op vier poten, zestig kilo gram zwaar en onovertroffen agressief. De 'bandog' is nog vele graden erger dan de vechtmachine die pitbull heet. Wass' vergelijking is onthutsend: „Als je Frank Bruno, onze zwaargewicht-bokskampioen, in een ka mer zou opsluiten met een bandog, zou alleen de hond er uitkomen". Mr.dr. W. van Ommen Kloeke, kyno- loog te Gorssel, deelt die verbijstering. •O kleinschalige sociale Ikten Derde Wereld.I GIRO 5850 te amersfoort. bank 70.70.70.147 GORSSEL „Eigenlijk is het te minderwaardig om over te praten", stelt Van Ommen Kloeke. Toch wil hij zijn ky- nologische kijk op de bandog geven om te benadrukken dat de kynologie helemaal niets te maken wil hebben met het ge wetenloos fokken van honden die daardoor ontaarden in vechtmachines. „Mensen die zich met dit soort zaken bezighouden hebben een afwijking. Honden als de bandog zijn het slachtoffer van de mens, van de fokker en de eigenaar. Geen enkele hond is van nature gemeen. Nee, de mens is de boosdoener. Het is de mens die via extreme fok kerij onheil aanricht. De mens is er verantwoordelijk voor dat er levensgevaarlijke hon den bestaan", zegt de oud-wet houder van Den Haag, oud topambtenaar van het ministe rie van binnenlandse zaken en oud-secretaris van de Kies raad. Van Ommen Kloeke - die een sleutelrol heeft vervuld in de totstandkoming en de recente modernisering van de Kieswet - geldt als een expert op kyno- logisch gebied. Net als zijn vrouw is hij internationaal keurmeester en fungeerde als zodanig over de hele wereld. Dat hij zelfs in Engeland kon keuren was iets heel bijzon ders, verzekert hij: „De Engel se kynologen vinden zichzelf zo geweldig, dat ze geen bui tenlandse keurmeesters nodig denken te hebben. Als je dan toch als Hollander in Engeland mag keuren is dat heel opmer kelijk". Zelf heeft Van Ommen Kloe ke op dit moment drie zeer bij zondere honden: twee Welsh Corgy's - het lievelingsras van de Engelse koningin - en een Australische veedrijver, een kruising van een herder en een dingo, een wilde Australi sche hond. Van Ommen Kloe ke introduceerde het blauwge- kleurde ras in 1948 in ons land. Ruim veertig jaar na zijn introductie telt het ras in Ne derland nog slechts een veer tigtal exemplaren. Van Ommen Kloeke wil niets te maken hebben met illegale en criminele praktijken van sommige fokkers. „Net als de pitbull is de bandog geen ras en zal ook nooit als zodanig worden erkend. Het is alleen maar een benaming voor een kruising van rottige honden die op agressiviteit worden ge fokt en die moeten vechten. Wij kynologen houden ons al leen bezig met raszuivere huis honden. Rassen hebben we ge noeg; de kynologie heeft geen behoefte aan nieuwe". Volgens Van Ommen Kloeke is het een betrekkelijk koud kunstje om krengen van hon den te fokken. „Je kunt alles fokken, want je kunt alles met alles kruisen. Alleen, je moet geduld hebben. Soms moet je vele generaties wachten voor- De 'bandog' die volgens kynologen geen raszuivere hond is. dat je krijgt wat je wilt heb ben. Er zijn tal van hondenras sen, zoals de Duitse herder, die van nature scherp zijn", zegt Van Ommen Kloeke. „Als je die honden op hun agressivi teit selecteert en daarmee tot in het extreme gaat doorfok ken, krijg je krengen. Die beesten zelf kunnen daar na tuurlijk niets aan doen. Een hond heeft de eigenschap dat- ie naar de mens luistert; hij heeft het in zich om van de mens te leren. Daar kunnen ook slechte dingen bijzitten". FOTO: AP De bandog is 'samengesteld' uit kenmerken van vier soor ten honden: de pitbull, de En gelse bulldog, de Rottweiler en Rhodesian Ridge Back. De in breng van de laatste is wel licht het meest opmerkelijk. „De Ridge Back is een hond die als bijzonderheid heeft dat- ie op de rug een strook heeft waarin het haar de andere kant opgroeit. Het is een fel beest, dat in vroeger tijden werd ingezet om weggelopen slaven te vangen". De bulldog en de Rottweiler zijn 'ingefokt' vanwege hun massiviteit en kracht. Agressief zijn ze van nature niet. „Een Rottweiler", zegt Van Ommen Kloeke, is een dog-achtige, net als bij voorbeeld de Sint Bernhard en de boxer. Over het algemeen zijn grote, zware honden niet agressief. Maar door kruising op verkeerde opvoeding is een Rottweiler wel agressief te méken. En dan kan-ie levens gevaarlijk zijn. Maar van natu re heeft hij meer aanleg om als bewakingshond te fungeren. Als je je daar op richt,' is het een prima hond. Hetzelfde geldt voor de bulldog - dat is van nature ook een heel vriendelijke hond. Maar één op de honderd kan een ver keerde zijn. Dat heb je bii mensen ook, alleen in veel grotere mate". Van Ommen Kloeke heeft wel zijn mening over lieden die zich om financieel gewin en uit prestige met hondse vecht machines inlaten. „Mensen die zelf laf zijn, nemen vaak een scherpe hond. Of: iemand die niet tegen zijn vrouw op kan, neemt een hond die hij kan bevelen. In beide gevallen heeft de mens een hond om iets te compenseren. Tegen dat soort mensen moet de kynolo gie beschermd worden". HARRY BRINK 'u IAIBAAI' «n Lik hou aupnoos jan de mam? hou a» KVANMU... door WILLEM RITSTIER Complete reorganisatie Vervoersbond FNV UTRECHT De leden vertegenwoordiging (bondsraad) van de Ver voersbond FNV heeft in meerderheid ingestemd met forse personele, fi nanciële en organisatori sche maatregelen bij de bond. Om de financiën op orde te krijgen, moeten tot 1994 in totaal 29 ar beidsplaatsen vervallen. De bedrijfsgroepen (havens, spoorwegen, weg- en water vervoer en luchtvaart) worden opgeheven om plaats te maken voor één ongedeelde vervoers- vakbond. Algemeen secretaris M. van Rossum zal geen func tie binnen de bond meer be kleden, al verklaart hij dat hij woensdag in een nieuwe func tie zal worden gekozen. De maatregelen moeten een einde maken aan de reeds een half jaar slepende crisis bin nen de vervoersbond, zo heeft FNV-voorzitter J. Stekelen burg gisteren meegedeeld na afloop van de bondsraad. De FNV hoopt gedwongen ontsla- fen te kunnen voorkomen oor werknemers die bij de re organisatie hun baan verlie zen, voorrang te geven bij va catures bij FNV en andere bonden. Volgens Stekelenburg biedt de uitkomst van de stem ming „voldoende draagvlak om aan de volgende klus te beginnen": het formeren van een nieuw bondsbestuur. Dat moet in mei worden gekozen. Eind juni komt de bondsraad over de nieuwe structuur te spreken. De bedrijfsgroepen moeten plaats maken voor sec tor- en concernteams die hun werkzaamheden nauw op el kaar moeten afstemmen. Bezetting bij NKF in Waddinxveen tot aan overleg WADDINXVEEN De sta- king bij NKF Kabel in Wad dinxveen wordt maandag op gegeven. Maar volgens actie- leider C. Scalzo willen de sta kers echter de bedrijfsbezet ting en de poortblokkade tot het aangekondigde overleg met de directie op 23 maart volhouden. Met de blokkade willen de stakers voorkomen dat produkten of machines naar Delfzijl worden gebracht. Leveringen aan NKF in Wad dinxveen kunnen wel door gaan. De vakbonden hebben de actie niet overgenomen. Zij zijn in juli 1989 met de directie van NKF overeengekomen dat de vestiging in Waddinxveen in elk geval tot juli 1992 open blijft. W'aclil met andijvie zeggen als ie man d a ppel moes vraagt. Stotteraars weten heus wel wat ze zes sen willen, dus in de rede vallen helpt niet Geef ze liever even de ti|d om uit hun woor den te Icomen. Dat ver mindert al sauw de spannins. Zo komt een Sesprek vlotter op sans en saan we elkaar ook 'n beetle beter be- Srijpen. Doen we dat? Informatie voor mensen met stotter- problemen bij zichzelf, in hun sezm of naaste omsevins: 01808-1531 of SVS, Postbus 119, 3500 AC Utrecht (iecf slol leraar* even ile li hl.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3