Muiterij in Sovjetmarine Wie executeert de meeste misdadigers? FICTIE BLIJKT DE WAARHEID Bommen Izvestia Kordaat £cidóc@ou/tcuit AMERIKAANSE TUSSENTIJDSE VERKIEZINGEN: Rijzende ster Krijgsraad Verraden LONDEN - De Russische krant Izvestia heeft haar lezers verrast met het bericht dat de nieuwe Amerikaanse film 'The Hunt for Red October', met in de hoofdrol Sean Connery, gebaseerd is op een werkelijk gebeurde muiterij in de Sovjetmarine. De wanhopige po ging van de muiters de terrioriale wateren van Zweden te bereiken liep uit op een tragedie - en een KGB kogel voor hun leider. Het is oktober 1975. De tragedie begint in de grauwe havenstad Riga, de hoofd stad van Letland. In de weinige groezeli ge bars die Riga rijk is, houden zich meer Russen dan Letten op, bescher ming zoekend tegen de koude, vochtige zeewinden. Het zijn veelal zeelui van Breznjevs enorme nieuwe marine, met een kater van de regimentsfeesten een dag eerder wegens de 58e verjaardag van de Glorieuze Bolsjewistische Oktoberre volutie. Een clandestiene fles wodka on der de dikke marinejas is geen uitzonde ring, de knapen kunnen wel een 'poki- melka' gebruiken, een glaasje tegen de nadorst. In de haven ligt het fregat Storozjevoi - de Wachtpost - voor anker. Maar niet voor lang. In het hoofd van een man is een plan gerijpt, waarop hij, zo als hij later toegeeft, drie jaar heeft lopen broeden. Valeri Michailovitsj Sablin, een kapitein derde klasse, kijkt verder dan de toege stane horizon. In het rustigste, donkerste deel van de nacht, zo rond half vier, als een groot deel van de bemanning nog aan wal is, kiest de Storozjevoi het rui me sop. De situatie is echter niet nor maal. De kapitein en zijn meest loyale officieren en onderofficieren zitten opge sloten in hun hut. De gewone beman ning volgt net als anders de bevelen op; bevelen echter van Sablin, die met een tiental getrouwen het gezag heeft overge nomen. Er is maar één woord voor; muiterij. Een paar^uur later zendt Sablin via de radio aan boord een eis aan de leiding van de Sovjetmarine: „Verklaar het ter ritorium van de Storozjevoi vrij en onaf hankelijk van staats- en partijorga nen Maar er is geen „of anders". Op dat moment heeft de Storozjevoi de Golf van Riga en het territorium van de Sovjetunie al verlaten en zet koers naar het dichtstbijzijnde Zweedse grondge bied: het eiland Gotland. Gebrom in de lucht kondigt echter de nadering aan van een gevechtsvliegtuig. Het schip wordt beschoten en waarschuwingsbommen worden gelost in de open zee voor de Storozjevoi. Zo'n 21 zeemijlen buiten de territoriale wateren van de Sovjetunie en nog maar 50 mijl van de bescherming van de Zweedse rechtspraak, wordt de Storozje voi tegengehouden, geënterd en terugge sleept naar de Letse haven Liepaja. Ge ketend worden de muiters van boord ge voerd. Voor de meesten van hen bete kent de toekomst moeilijke jaren in Si berische strafkampen. Voor Sabin is er geen toekomst meer: hem wacht de ko gel. Het klinkt als een thriller, en dat is het ook geworden. Het boek 'The hunt for Red October' van de Arperikaan Tom Clancy is gebaseerd op de geschiedenis van Sablin. Het verscheen in 1984 en is nu verfilmd met in de hoofdrol Sean Connery als kapitein Marko Ramius, de leider van de muiterij. Clancy heeft altijd beweerd dat zijn boek gebaseerd is op feiten. In de gebruikelij ke formulering in het voorwoord dat alle personages in het boek op fictie berusten worden de volgende uitzonderingen ge maakt: de admiraals Sergei Gorsjkov en Joeri Padorin, de overloper Oleg Pen- kovski en diens Britse chef Greville Wynne en ook een zekere Valeri Sablin, die in het boek een minder belangrijke rol toegekend krijgt dan hij in werkelijk heid gespeeld heeft. 'The Hunt for Red October' is het soort boek dat de propagandisten van het Kremlin altijd minachtend hebben afge daan als Koude-Oorlogsverzinsels. Het verhaal heeft echter een wending geno men die zelfs Clancy niet had kunnen voorzien: Moskou speelt open kaart. James Bond heeft geen geheime docu menten uit het Kremlin hoeven smokke len om aan te tonen dat de muiterij op de Storozjevoi geen westers verzinsel was. De regeringskrant Izvestia kwam met het schokkende verhaal. Izvestia splitste het artikel, getiteld 'Was er een muiterij op een Sovjettorpedoja^- ger?' in twee delen. Het eerste deel is een verslag van Izvestia's correspondent in Washington over de ophef rondom de nieuwe film en de onuitroeibare geruch ten over het verhaal erachter. Het tweede deel, de echte bom, is een commentaar van majoor-generaal Boris- kin, hoofd van een riieuwe, in het kader van de glasnost in het leven geroepen dienst: Het Opperste Militaire Aankla gers Directoraat voor de Supervisie van de Wetnaleving door KGB-Agenten. Of ficieel is Boriskin belast met de - meest al posthume - rehabilitatie van tot ver getelheid gedoemden die nu 'incorrect' blijken te zijn beoordeeld. De Sovjetkrant houdt de twee artikelen strikt gescheiden. Er wordt geen oordeel gegeven over de verschillen tussen de ge kruide Amerikaanse versie en de bijna verontschuldigende verklaring van de Ann Richards, wier politieke loopbaan ten einde kwam toen ze weigerde te antwoorden op de vraag of ze ooit drugs heeft gebruikt. WASHINGTON - Wie de indruk heeft dat Amerika zich in een neer waartse spiraal bevindt, ziet zich gemakkelijk bevestigd in de manier waarop de politiek van de jaren ne gentig nu in de VS gestalte krijgt. Er zijn in het komend najaar tussentijd se regionale en landelijke verkiezingen en de kandidaten worden eigenlijk maar op twee onderwerpen getest: hun opvat-, ting over de bestrijding van misdaad en drugs. In de staten Florida, Texas en Ca- lifornië wordt de toon maar al te duide lijk gezet. In Florida verschijnt dezer da gen gouverneur Bob Martinez, die graag herkozen wil worden, in zijn tv-reclame- spot met op de achtergrond een grote foto van Ted Bundy. Bundy is een 'se riemoordenaar' die vorig jaar ter dood is gebracht. „Ik heb nu in totaal negentig doodvon nissen getekend", zegt de gouverneur met de louche blik van de overledene in zijn rug. En terwijl hij zijn ogen tot spleetjes knijpt ten teken van vastbera denheid, voegt hij eraan toe: „Ik geloof in de doodstraf, ik geloof dat dat de juis te straf is voor iemand die een ander van het leven heeft beroofd". Bob Martinez is van de Republikeinse Partij, die vanouds 'hard' is tegen mis dadigers. Maar ook de wat genuanceer dere Democratische Partij kan intussen niet meer achterblijven. In Texas, waar Democraat en hoofdofficier van justitie Jim Mattox een gooi doet naar het gou verneurschap, zijn de kandidaten in een nog verbetener wedijver verzeild geraakt over wie de meeste criminelen naar het hiernamaals zal zenden. Mattox richt zich tot de huiskamers met de trotse verklaring dat hij als strafver- volger persoonlijk getuige is geweest van dertig executies. Uit zijn onbewogen ge laatstrekken wordt duidelijk dat hij ook de volgende dertig zonder problemen zal gadeslaan. Mattox is een harde jongen, een 'tough guy', dat is duidelijk. Maar herkiesbaar gouverneur Mark White, ook Democraat, is evenmin een doetje. Hij laat in zijn tv-spot een hele dodenga- lerij van geëxecuteerde boeven zien en zegt: „Als gouverneur heb ik er voor ge zorgd dat deze mensen de ultieme straf kregen en dat Texas nu veiliger is dan voorheen". Ook in Californië moeten de Democra ten zich van hun meest kordate kant la ten zien. Want uit een enquête is geble ken dat maar.liefst tachtig procent van de Amerikaanse bevolking voor de doodstraf is. Dianne Feinstein, voorma geschieden i< ZATERDAG 10 MAART 1990 PAGINA lig burgemeester van de progressieve stad San Francisco en nu gegadigde voor het gouverneurschap van Californië, kiest een iets andere, maar ook aanspre kende stijl. In haar campagne-optredens omschrijft ze in 'grafische details' hoe moord eruit ziet. „Er stroomde een klei ne rivier van bloed over de vloer en de hersenen plakten tegen het plafond". Behalve dat weerstand tegen de dood straf voor politici in de meeste Ameri kaanse staten neerkomt op politieke zelf moord, kan nu ook het onderwerp drugs heel gemakkelijk de doodsteek beteke nen voor iemands aspiraties. Dat blijkt opnieuw in Texas, waar tot vorige week Ann Richards (Democratische Partij) de kansrijkste kandidaat voor het gouver neurschap was. Maar toen kwam die tv- uitzending waarin een journalist haar vroeg of ze ooit in haar leven drugs heeft gebruikt. En drugs zijn inmiddels een ta boe in Amerika. De reactie van Ann Ri chards: aarzeling. Ze aarzelde en werd dus ongenadig verder ondervraagd door journalisten en bloedruikende politieke rivalen, waarop ze haar toevlucht nam tot een principiële weigering te antwoor den, met een beroep op haar recht op privacy. „Jij wilt de staat Texas gaan besturen en beroept je op privacy? Terwijl iedere po litieagent en iedere vrachtwagenchauf feur die in Texas een baan wil, die vraag moet beantwoorden?!", zo scoorde te genstrever (maar partijgenoot) Mark White. En Mattox voegde eraan toe: „Wat denk je dat Williams met jou en onze partij gaat doen als jij tegenover hem komt te staan zonder dat je deze vraag hebt beantwoord?". De naam Clayton Williams zindert de zer dagen door de Amerikaanse media als een rijzende Texaanse ster, die de po litieke mode van de jaren negentig zou kunnen gaan bepalen. Deze Republikein is in korte tijd reusachtig populair ge worden en lijkt nu in plaats van Ann Ri chards af te stevenen op een verkiezing tot gouverneur. Williams is een onvervalste cowboy, ei genaar van een grote runderranch, trots op zijn persoonlijke knokpartijen met al lerlei deugnieten en liefhebber van bier, rodeo's en kermissen. Williams vindt dat gevangenen „rotsen moeten gaan splijten". Over wat hij denkt van de doodstraf wordt hij niet eens onder vraagd. Dat zie je zo wel aan hem. Het verschijnsel-Williams is volgens veel ontwikkelde Amerikanen als ken merk van een toekomstig politieke ni veau uiterst verontrustend. Amerika blijft op complexe problemen onweer proces was Sablin volgens Boriskin kaïn en toonde hij geen berouw. Dit laatste ii het verbijsterendst voor de Russische le zers. Waar eens het publiek alleen te ho ren kreeg van het berouw van crimine len voor hun executie, wordt nu gemek dat ten minste één van hen de dood in ging in het geloof dat wat hij gedaan ha< juist was. Dat Sablin misschien niet zozeer een cri mineel als wel een misleide held was, i de opruiende boodschap voor de Russei die getraind zijn in lezen tussen de r< gels. Boriskin sluit de mogelijkheid ni< uit dat de lezers van vandaag met de lei der van de muiters zullen sympathise ren: „Veel mensen zeggen dat over d< politieke overtuiging van Sablin nu hee anders geoordeeld zou worden dan iiai 1975. Was hij niet misschien een voorlo per van onze perestrojka, de huidige her vormingen, waartoe ook de overtuigini behoort dal avonturisme, ook in politier ke zin, vooral wanneer gebaseerd op on wettige daden en gebruik van geweld niet gerechtvaardigd is en slechts leid tot pui;e en simpele criminaliteit". Het Kremlin heeft nu in feite toegegevei dat de ware tragedie van de Storozjevo niet ligt in de poging tot muiterij en d#( onderdrukking daarvan, maar in hef web van onwaarheden dat de Sovjet maatschappij daar omheen gewevei heeft. Izvestia's correspondent in Was hinton komt tot een bittere conclusie „Het is een droevige stand van zakei dat het Westen dissertaties kan schrijvei over gebeurtenissen in ons land waar w< zelf niets van afweten. Het is afschuwe- se schrijversmaar zij schreven ero ver toen wij dat niet deden". PETER MILLAR JT (c) The Times, Londen - staanbaar antwoorden zoeken in oude, simplistische benaderingen. „De wereld is sneller dan ooit aan het veranderen. Europa en Japan halen ons met rasse schreden in. En in die onzekerheid lijken de Amerikanen eerder houvast te zoeken in vertrouwde dan in nieuwe instrumen ten", zegt professor David Schneider, politicoloog aan de Harvard Universi teit. Een van die vertrouwde instrumen ten is het particuliere wapenbezit, op de bestrijding waarvan ook al zowat de po litieke doodstraf staat. Tachtig procent van de huishoudens beschikt nu over een of meer schietwapens, het percenta ge stijgt nog steeds en de zwaarte van de wapens eveneens. Vooral de semi- en volautomatische aanvalswapens komen steeds meer in trek. Het aantal doden dat jaarlijks in Ameri ka valt door kogels uit al dat schiettuig is opgelopen tot dertigduizend. Wapen geweld is een epidemie in Amerika. „We vermoorden onze toekomst. Dit heeft niets meer met beschaving te maken. Met de Sovjetunie komen we ontwape ning overeen, maar in ons eigen binnen land is eèn wapenwedloop aan de gang waarmee Amerika zich isoleert van de internationale gemeenschap van be schaafde landen", is de opvatting van Sarah Brady, hoofd van de actiegroep Handgun Controll. Volgens een klein maar groeiend aanta prominente Amerikanen is ook de poli tieke onmogelijkheid om belastingen te verhogen (nadat die door voormalig pre sident Reagan drastisch zijn verlaagd een van de factoren die samenspannen tegen Amerika. President Bush heeft zijn presidentsverkiezing gewonnen met de eindeloos herhaalde belofte: „Geen be lastingverhoging!". Het is een belofte die volgens serieuze waarnemers onmogelijk nog is vol te houden en die zeer bedreigend is vooi 's lands economie en overheidsfinan ciën. Maar het woord belastingverhoginj is van kust tot kust een vloek gewordei en ook de Democratische Partij durft hef taboe niet te doorbreken. Prof. Schnei der van de Harvard Universiteit meent dat het eigenlijk alleen een 'national! schok' kan zijn, zoals een echte beurM krach, die een ommekeer teweeg kan brengen. Of een nieuwe president van het kaliber Kennedy die wel taboes durf] de te doorbreken en er, dank zij perj soonlijke uitstraling en karakter, nog steun voor kreeg ook. „Maar voorlopig wordt al ons politiek talent vermoord in een verduisterde geest, die fluistert tegen iemand die onze president zou kunnen worden: „Heb je vijftien jaar geleden wel eeris een sticky gerookt?". MARC DE KONINCK >g n lins ery\ Een Kirov-fregat van de Sovjet marine. Op zo'n schip werd in 1975 muiterij gepleegd. FOTO:.4 P overboord sprong toen het schip de ha ven uitliep. Ondertussen was een van de officieren aan boord van de Storozjevoi erin geslaagd zichzelf te bevrijden. Over de radio zond hij een dringende bood schap: „Muiterij op de Storozjevoi. We koersen naar open zee". De boodschap was niet gecodeerd en werd onderschept door de Zweedse radio-telegrafisten. Het schip had bijna de Zweedse wateren bereikt toen de bombardementen begon nen. Volgens de 'onofficiële' Amerikaan se bronnen moest 'harde taal' gebruikt worden om de Sovjetpiloten ertoe te zet ten een van hun eigen schepen aan te vallen. Boriskin ontkent echter dat er een directe luchtaanval op het schip is uitgevoerd. „Er zijn inderdaad wapens gebruikt. Maar de bommen waren niet op het schip gericht, maar ervóór. Het schip werd ook niet geraakt. Er waren geen do den of gewonden, behalve Sablin zelf. Hij was aangeschoten door de eerste ka pitein die probeerde orde en gezag aan boord van zijn schip te herstellen". Ook over het lot van de muiters ver schillen de meningen. Volgens de Ame rikanen werden Sablin en 82 anderen ge- executeerd. De correspondent van Izves tia voegt tussen haakjes aan zijn verslag toe dat „dit cijfer duidelijk overdreven is". Boriskin wuift het getal weg als „ab surd". Hij beweert dat alleen Sablin ter dood veroordeeld werd. Zijn belangrijk ste medeplichtige zou acht jaar werk kamp gekregen hebben en zes andere of ficieren en elf onderofficieren lichtere straffen. Voor de krijgsraad op 13 juli 1976 be kende Sablin zich schuldig. Tijdens zijn Sean Connery speelt de hoofdrol in de film die gebaseerd is op de geschiedenis van Valeri Michailovitsj Sablin, de man die het plan tot muiterij uitbroedde. FOTO: SP Sovjetofficier. De Russische lezer mag zich zelf een beeld vormen, er wordt 'zelfs een beroep op hem gedaan. „Het lijdt geen twijfel", zo schrijft Izves tia, „dat wat we vandaag publiceren niet alle vragen over de muiterij op de Sto rozjevoi beantwoordt. Vandaag hebben we een eerste stap gezet in de ophelde ring van de details van dit verhaal. De gebeurtenissen rondom de Storozjevoi en kapitein derde klasse Sablin zijn de afgelopen vijftien jaar omgeven met een stroom van geruchten die we niet kun nen checken. Het is daarom wenselijk dat we van ooggetuigen en deelnemers de precieze toedracht van de gebeurte nissen van 8-9 november 1975 verne men. De kapitein is bij wet veroordeeld. Het hele verhaal is echter tot dusver nog niet duidelijk. Hoe kwam hij ertoe deze stap te nemen, wat dacht hij De Amerikanen en Boriskin zijn het er over eens dat het overgrote deel van de bemanning er in eerste instantie geen idee van had dat er een muiterij gaande was. Maar op een aantal punten ver schillen zij van mening. Volgens de ver sie van Washington werd de Storozjevoi verraden door een loyale matroos die

Leidse Courant | 1990 | | pagina 34