Afkicken in de gevangenis Pinal naie Grlimpje hoop voor de armzaligen van haar ZELFS JUNKIETAAL TABOE IN DRUGSVRIJ OPVANG CENTRUM UNA ZATERDAG 10 MAART 1990 PAGINA 27 )rugsgebruik, stelen m aan geld te komen, eroordeling, celstraf itzitten. En dan weer in voren af aan. Dat is oor veel verslaafden et gebruikelijke beeld, de gevangenis verheersen de beloftes ver afkicken en een ieuw leven beginnen, laar buiten de muren ntdekken ze dat ze omweg geen ander ven kennen dan de cene'. Afkicken in de vangenis: vergeet het -ijiaar. De verleiding is :zien de levendige andel in verdovende ^liddelen in deze richtingen maar al te oot. Sinds een klein lar heeft een deel van penitentiaire ^richtingen De i'ruisbergin jjoetinchem als enige in ederland de stemming van rugs vrije ehandelbajes'. erslaafde detineerden die ïmotiveerd zijn om af j kicken bereiden zich 3 ier voor op een 'cleane' lekomst. Na een Aarzelende start begint toeloop van junks die noeg hebben van hun mitende bestaan te DOETINCHEM - Wie naar het Drugsvrij Opvang Centrum in Doetinchem komt om zijn gevan genschap te combineren met een afkickpoging, moet stevig in z'n schoenen staan. Het relatief simpe le leven in een gevangenis waar je behalve de dagelijkse arbeid je da gen kunt slijten in ledigheid, is in het DOC, zoals deze drugsvrije ge vangenis in de wandelgangen ge noemd wordt, ver te zoeken. Hier moeten gedetineerden zélf werken aan een nieuw bestaan. En blijken ze dat in de loop van het program ma niet te willen of te kunnen, dan gaan ze maar weer terug naar een gewone gevangenis. Dat is simpel gezegd de filosofie achter het Drugsvrij Opvang Centrum in Doe tinchem. Het DOC biedt onderdak aan dertig gedetineerden die er serieus aan willen werken van hun drugsverslaving af te komen. „Eigenlijk zijn wij een behandelgevange nis, maar we mogen het niet zeggen". J. M. J. Föllings is hoofd van het DOC. Hij doelt met zijn opmerking op het ge geven dat gevangenissen geen therapeu tische inrichtingen zijn en dus ook in principe geen mensen mogen behande len. Toch kwam juist vanuit de politiek twee jaar geleden de vraag waarom er ei genlijk geen drugsvrije gevangenissen be stonden en of daar niet wat aan gedaan kon worden. Fluks werden plannen op gesteld voor een drugsvrije gevangenis in Doetinchem, die in mei vorig jaar van start ging. In het tijdsbestek van maximaal een half jaar werken de gedetineerden in het DOC aan een leven zonder drank, drugs of medicijnen. „De gedetineerden begin nen hier na aankomst met in een ver hoogd tempo af te kicken, zoveel moge lijk zonder vervangende middelen. Als je bedenkt dat de mensen die hier bin nenkomen gemiddeld tien jaar aan de drugs zijn, dan moeten ze er betrekkelijk hard tegenaan", schetst Föjlings het regi me van het DOC. „Als mensen hier ko men, zijn ze stuurloos. Behalve het af kicken proberen we hen allerlei dagelijk se dingen opnieuw aan te leren. Een dag en nachtritme, persoonlijke verzorging. Kleine, vanzelfsprekende zaken die voor een verslaafde echter helemaal niet zo vanzelfsprekend meer zijn". Wie de op name-afdeling met goed gevolg doorlo pen heeft en in staat is enigszins volgens een normaal ritme te leven, komt in de volgende groep terecht. Daar begint, door middel van groepsgesprekken en veel lichamelijke activiteit, de strijd te gen de drugs pas goed. „Arbeid, sport en werken in de buitenlucht zijn hier heel belangrijk", meldt Fóllings. „Na tien jaar harddrugs heeft het lichaam veel ge leden. Door veel bezig te zijn krijgen de verslaafden weer waardering voor hun lichaam. Weten weer wat voor gevoel het is om 's avonds lekker moe te zijn". Het dagprogramma bestaat verder uit groepsgesprekken, onder meer met men sen van het CAD en de reclassering, on derwijs en de gewone huishoudelijke za ken. Onder begeleiding van rpaatschap- pelijk werkers proberen de gedetineerden hun leven na de gevangenschap alvast een beetje op poten te zetten. Zodat ze na afloop van hun detentie niet meteen terugvallen in de 'scene'. Heksenjacht Verslaafden die in het DOC terechtko men zullen zélf moeten werken aan hun toekomst. „We willen ze per se niet doodknuffelen", zegt Föllings met grote stelligheid. Een betrekkelijk grote mate van vrijheid hoort daarbij. Zo onder gaan de DOCers twee keer per week een urinecontrole, maar een heksenjacht op drugs is er niet bij. Dat lijkt inderdaad vreemd voor een inrichting die er prat op gaat drugsvrij te zijn, erkent Fóllings. „Maar als iemand gebruikt heeft komen we er toch wel achter. In de gevangenis is het binnensmokkelen van drugs een soort sport. Hier proberen we dat ele ment weg te nemen door te zeggen: als je gebruikt hebt, prim^, maar dan word je overgeplaatst. Dan is er hier geen plaats meer voor je". „Gedetineerden die hier wat langer zitten, kunnen één keer in de maand verlof krijgen. Vooraf moeten ze een programma voor dat weekeinde op stellen met een aantal taken, bijvoor beeld woonruimte zoeken. Als iemand van weekendverlof terug komt en ge bruikt heeft, geeft hij dat zelf meestal al aan. We zetten 'm dan apart in afwach ting van wat er verder moet gebeuren. Overplaatsing is in principe het gevolg, maar vaak blijft zo iemand hier. Want als iemand ondanks allerlei mooie woorden tóch gebruikt heeft, kan dat voor hem de erkenning zijn dat hij hulp nodig heeft, dat hij het toch niet alleen kan. In die zin kan het dus een positief effect hebben". Ook die redenering is onderdeel van de benadering van gedetineerden in het DOC. „Eigen verantwoordelijkheid, daar draait het om. Een junk heeft de neiging om altijd met het regime in de slag te gaan. Daar doen we hier dus niet aan mee. Iemand die niet mee wil werken, prima; wij gaan wel een deurtje verder. Zo'n jongen krijgt geen extra aandacht. Wij zeggen gewoon: wil jij het niet, dan willen wij het ook niet. Wij bieden een programma aan, maar niets is verplicht. We gaan geen energie steken in mensen die niet gemotiveerd zijn. Ze zullen er zelf achter moeten komen dat niet wij, maar zij zélf het meeste last hebben van hun verslaving". Mensen die in het DOC verblijven moeten ook iets aan hun soms zeer dui delijke 'junkgedrag' doen.. „Zelfs junkie- taal is hier uit den boze", zegt Föllings. „Junks moeten allerlei dingen opnieuw leren. Zoals: hoe neem je op een fatsoen lijke manier de telefoon aan, hoe schrijf je een normale brief aan de Sociale Dienst". Met het afkicken in het DOC komen soms grote problemen op tafel. „Bij jon geren zie je vaak dat ze, doordat ze al die tijd alleen maar bezig zijn geweest in het voorzien van hun behoefte aan drugs, stil zijn blijven staan. Niet zelden zie je dat mensen indertijd een neurose hebben onderdrukt met behulp van drugs. Met het verdwijnen van de ver slaving komt dat weer boven". Het is niet de taak van het DOC om daar ter plekke iets aan te doen, maar meer om de verslaafden zover te krijgen dat ze ook na hun vrijlating contact houden met hulpverleners. Omdat het DOC nog maar zo kort draait, is nog weinig te zeggen over de resultaten van het experiment 'afkicken in het DOC'. „Maar de Nijmeegse Uni versiteit is een onderzoek begonnen om te kijken wat deze mensen na hun deten tie doen, zodat we na verloop van tijd weten waar de mensen terecht zijn geko men". FRANCISCA MULLER OTTERDAM - Het begint ieestal met een paar losse haren i de kam. Of met een kapper die jn geknip staakt en zorgelijk wijst de eerste kaling rond de kruin, aama is er geen ontkomen meer $n: langzaam maar zeker wijkt de largrens en begroet de blozende hedel het nieuwe daglicht 's och- nds met steeds meer enthousias- in hie. ,S Sir hei aal worden, voor sommigen kan het :n hele bezoeking worden, vooral als nmaal het besef doordringt dat er geen :g terug is. „Een kaal hoofd", noteerde erard Reve met het grimmige plezier in degene die de dans ontspringt, „is n bezit voor het leven". Natuurlijk, zou je je druk maken over wat min- haar, de zon schijnt er niet minder n. Maar toch, echt leuk is het niet. /ant de maatschappij oordeelt hard ver de armzaligen van haar. Kaalheid aat voor verval, voor slijtage en (te) oeg oud worden. >e Rotterdamse psycholoog J. Passchier eent dat mannen bang zijn om samen et het haar ook hun kracht en manne kheid te verliezen. Misschien schuilt enige waarheid in: verloor Simson iet zijn kracht nadat hij van zijn haar erd beroofd? oe dan ook, mannen proberen graag an haargebrek te camoufleren, bijvoor- eeld door listig hun hoofdhaar aan de jkant van het hoofd te laten groeien en :t als een matje over de schedel te dra- :ren. Het verschijnsel is van alle tijden: /ajUlius Ceasar, wil de overlevering, droeg ^Jiist daarom een lauwerkrans, als een atste cosmetisch redmiddel om kaal- eid te verhullen. De cosmetica-indus- ie heeft miljarden verdiend met half- ïchte middeltjes, waaraan een heilzame erking werd toegeschreven. Meestal leef het enige aantoonbare effect een ge portemonnee. inds 1987 is er echter nieuwe hoop oor mannen met kaalslag op de sche el. Het toverwoord is minoxidil, dat al is het bij een beperkte groep - aan- >onbaar resultaat heeft. Dit jaar komt aar ook dabao bij, een kruidenlotion it de traditionele Chinese geneeskunde, aarvan wetenschappelijk enige werking vastgesteld. .dj. Eerst maar minoxidil, het middel dat al in 1974 door het Amerikaanse bedrijf Upjohn werd ontdekt. t)e firma wilde pillen maken om de bloeddruk te verla gen. Er was één vervelende bijwerking: een krachtige haargroei op ongewenste plekken. Men besloot van de bijwerking een hoofdwerking te maken en stopte het middel in een lotion die precies op kale plekken kon worden uitgesmeerd. Het Rotterdamse Dijkzigt-ziekenhuis, toch al geboeid door de kaalheid, besloot het middel in 1987 uit te proberen op tweehonderd proefpersonen. Na het eer ste bericht verdrongen tienduizend kaal- hoofdigen zich op de stoep en werden de telefoons een week geblokkeerd. De di recteur smeekte via de televisie met bel len te stoppen. Op het hoofd van de tweehonderd gese lecteerde mannen, tussen 18 en 49 jaar, werd een cirkeltje met een diameter van 2,5 centimeter getekend, waarna de nog aanwezige haren minutieus werden ge teld. Daarna kregen honderd proefperso nen minoxidil mee naar huis en de hon derd anderen - zonder dat ze het wis-- ten - een nepmiddeltje met dezelfde geur en kleur. Drs. A. Ie Mair was als assistent-genees kundige bij de proef betrokken. „Na een jaar had een derde van de proefnemers nog geen haargroei. Bij twee derde was er wel sprake van enige haartoename, en bij de helft van een cosmetisch accepta bel effect". Sommigen hadden er, na hertelling, 200 tot 350 haren bijgekregen. Lang niet gek, vindt Le Mair, vergeleken met de ge middeld honderd haren die de meesten in hun cirkeltje hadden. „Maar bij de ge boorte heeft de mens zo'n 1135 haren per vierkante centimeter, in vergelijking daarmee is de toename natuurlijk weer niet echt spectaculair". Een verder nadeel: na een jaar stopte de tiaarverbetering bij de meeste proefper sonen. En bij het beëindigen van de kuur bleek het nieuwe haar weer uit te vallen. De conclusie: minoxidil is er voorlopig alleen voor doorzetters met een gespekte beurs. Eén flesje kost bijna acht tientjes, een kuur op jaarbasis 860 gulden. Wie veertig jaar blijft smeren, is ruim 38.000 gulden kwijt. En geen ziek tekostenverzekeraar die het betalen wil. Even leek het erop dat minoxidil goed koper beschikbaar kwam. Handige za kenlieden duikelden een lijst met be Kale hoofden; sinds enige tijd is er een glimpje hoop. Hoewel de uitwerking van het middel minoxidil bij onze redacteur Jelle Boonstra geen enkel effect heeft gehad. FOTO: FREDD Y SCHINKEL standdelen op en brachten het middel als 'cosmetisch lotion' in de handel. Voor een iets lagere prijs kon het door kappers, drogisten en postorderbedrijven worden verkocht. De triomf duurde kort: het Dijkzigt-zie kenhuis klaagde meteen bij de Reclame Code Commissie over Rimoxidyl, een van de varianten. In advertenties werd het Rotterdamse onderzoek alleen maa^ zonnig voorgespiegeld. Bovendien was steeds een kale man afgebeeld, die na Rimoxidyl-gebruik een haardos had ge kregen, waar zelfs King Kong met een steels oog naar had gekeken. In juli vorig jaar verbood de Haarlemse rechter definitief de verkoop van alle lo tions. Hij oordeelde dat „kaalheid een ziekte, dan wel een gebrek".is. Vandaar dat minoxidil ook maar als geneesmid del moest worden gezien. Sindsdien is het alleen nog via huisarts en apotheker verkrijgbaar. Le Mair is er blij mee. „De gebruikers moeten goed worden voorgelicht en de effecten moeten niet overdreven wor den. Het middel helpt lang niet bij elk type kaalheid. Een deugdelijke begelei ding is gewenst". Huisartsen, vindt hij, zijn daartoe heel wat beter geschikt dan kappers en verzendbedrijven. Dabao De Rijksuniversiteit in Maastricht on derzoekt momenteel een mogelijk twee de alternatief: het middel dabao, afkom stig uit de traditionele Chinese genees kunde. Het werd vijf jaar geleden door een monnik ontdekt in een duizend jaar oud handboek. Wat de Chinezen er zelf mee moesten (ze hebben erfelijk minder aanleg voor kaalheid) is onduidelijk, maar het toni cum met z'n negen kruiden blijkt een beetje te werken. Goedkoop is het niet: een flesje voor een maand gaat straks ten minste 169 gulden kosten. In Limburg dienden zich meteen weer achtduizend belangstellenden aan voor de proef met het gratis redmiddel. Na zorgvuldige selectie bleven er vierhon derd over. Ook hier ging de helft met een nepsmeersel (placebo) naar huis. Bij meting na een half iaar leek bij 9,4 pro cent van de 'placebo-klanten' toch een toename van haar. Bij de dabaogebruikers leek 39 procent uiteindelijk 'positief te reageren, al zegt dat subjectieve oordeel nog weinig over de daadwerkelijke haartoename en de dikte van de haardos. Onderzoeker drs. R. Borger ziet het wel als een stimulans om door te gaan: „In elk geval is dabao een veilig middel, met inderdaad een be perkte invloed op de haargroei". De eindresultaten worden binnenkort be kend gemaakt. De wetenschappers hebben nog steeds geen flauw idee waarom dabao en mi noxidil wel werken en andere middelen niet. Er bestaat een vermoeden dat de haarvaatjes op de schedel door de stof fen beter worden geopend, waardoor de haarwortels meer bloed ontvangen. Be staande haren kunnen zich daardoor be ter ontwikkelen: ze worden langer en wat dikker van structuur. Toch blijft het vreemd dat ook mannen met een nepmiddel meer haar kregen. Buitenlandse onderzoekers schreven dat deels toe aan suggestieve kracht: als iemand graag haar wil en in de werking van een middel gelooft, kan de geest misschien net een beslissend zetje geven. JELLE BOONSTRA Resultaat eigen minoxidil-proef: nul komma nul „Als u regelmatig smeert, valt het haar niet verder uit. Daarna ont staan er donsharen die snel tot vol wassen haren uitgroeien", beloofde Kobus Kortmann, de Helmondse importeur van Minoxidil in Neder land anderhalf jaar geleden aan onze redacteuren Gerrit Wolters en Jelle Boonstra. Kortmann liet een flinke doos met flesjes afleveren voor een kosteloze proef, overtuigd als hij was van de wonderbaarlijke werking van zijn middel. En heeft het geholpen? Nou nee. Een aantoonbare verbetering is niet te bespeuren, al hadden beide redac teuren het graag anders gezien. Ger rit Wolters, waar de verkaling zowel vanuit de kruin als op het voor hoofd gretig zijn werk doet, hield het op vrijdag 6 januari 1989 al voor gezien: „Na vier maanden is er nog geen effect", motiveerde Wol ters, het kwade vermoeden uitspre kend dat de haaruitval door al dat gewrijf eerder sneller dan langzamer was gegaan. Redacteur Jelle Boon stra hield het met de ovei^ebleven flesjes uiteindelijk tot vorige week vol, om een proefperiode van an derhalf jaar af te maken. „Het helpt behoorlijk", riepen colle ga's meteen al in september 1988, op een moment dat de eerste proef neming nog beginnen moest. Maar helaas, verbetering van de haargroei is een ijdele gedachte gebleven. De kalende plekken op het hoofd zijn niet overwoekerd door frisse, gezon de haren. Het netto resultaat derhal ve: niets, nul komma nul. De geneesmiddelenfabrikant Up john in Ede, na alle processen nu nog de enige rechthebbende van mi noxidil in Nederland, laat zich niet uit het veld slaan. „Geen haargroei erbij?", vraagt woordvoerster Bea van Dijk, „dat kan, het middel werkt lang niet bij iedereen. Maar is het aantal haren in de proefperiode dan aanzienlijk verminderd? Ook niet? Ziet u wel, dat het geholpen heeft. Zonder minoxidil was u mis schien wel helemaal kaal geweest". Voor alle duidelijkheid: Bea is ver koopleider bij de pharmaceut. CcidócSouAont

Leidse Courant | 1990 | | pagina 27