VdA en D66 willen □etaald parkeren ■ti centrum van Lisse EeidócSomotit CDA Noordwijk wil overlast avondtoerisme terugdringen Kinderdagverblijf 't Zonnestraaltje gaat volgende week donderdag open Onsmakelijk pakketje voor burgemeester van Zoeterwoude Lisse begint met verkeersspreekuur v :retari PEN OMGEVING EeidóeSommit ZATERDAG 10 MAART 1990 PAGINA 17 jegroepen moeten krachten bundelen IENAAR/VOORSCHOTEN Het Platform tegen aanleg ijksweg 11-West wil dat alle actiegroepen tegen de komst HQ6 jeze rijksweg de krachten bundelen. Tot nog toe voeren zii I wonderlijk actie, waarbij de aangedragen oplossingen nogal legen eikaars belangen indruisen. Overleg moet dergelijke jetsituaties in de toekomst uitbannen. Dat stelt woordvoer- Koopmans namens het Platform in een brief aan alle 070- actievoerders. Volgens Koopmans streven de actiegroepen i jncipe hetzelfde doel na: het steeds toenemende woon- irerkeer moet worden teruggedrongen. Het moet evenwel jn voorkomen dat schijnoplossingen worden aangedragen. PW nleg van nieuwe wegen zoals rijksweg 11-West, om het lP jand verkeer uit dorpskernen te weren, is volgens het irm geen goede oplossing. De actiegroep Stop Doorgaand ier Wassenaar pleitte daar onlangs nog voor om het ver- vanuit de Bollenstreek richting Den Haag buiten Wasse- te houden. Volgens Koopmans is het aanleggen van de re rijksweg voor dit doel zinloos: „Die mensen moeten dan an rijden om toch in Den Haag uit te komen. Dat doen ze Een pasklare oplossing om de toevloed van verkeer te En heeft Koopmans niet. SZI ALKEMADE Kinder dagverblijf 't Zonnestraal tje gaat volgende week donderdag met tien kin deren en drie leidingge venden van start. In het kinderdagverblijf kan initiatiefneemster Vollering in totaal zestien kinderen kwijt. Het gaat hierbij om de leef tijdsgroep van nul tot vier jaar. De benodigde subsidies krijgt 't Zonnestraaltje voorlopig on der voorbehoud. In november wordt de gang van zaken geë valueerd. Deze week verga derden de raadscommissies van welzijn en financiën over de besteding van de 80.000 gul den aan Oort-gelden die ter beschikking zijn gesteld aan de kinderopvang. De gemeente kan er personeels-, huisves- tings-, organisatie- en verzor- gingskosten mee subsidiëren. Ook mag het geld worden ge bruikt voor verbouwingskos- ten van het verblijf. Omdat Vollering toch reeds van plan was om een particulier kinder dagverblijf te stichten en niet onwelwillend staat tegenover een vorm van samenwerking met de gemeente, heeft het ge meentebestuur gekozen voor een zogenaamde „public priva te partnership", een samen werkingsvorm tussen gemeen te en particulier initiatief. Dat biedt als voordelen het sprei den van de risico's, een be perkte financiële en admini stratieve rompslomp en een beperkte ambtelijke tijd. Daar bij houdt de gemeente toch een zekere invloed op het rei len en zeilen van het kinder dagverblijf. Een van de voorwaarden die het Rijk aan de gemeente stelt om in aanmerking te komen voor subsidie is het vaststellen van regels ten aanzien van de kwaliteit van de kinderop vang. Zo worden eisen gesteld aan veiligheid, hygiëne, groepsgrootte, openingstijden, verzekeringen en vakbe kwaamheid. Draagkracht De gemeente Alkemade gaat ervoor zorgdragen dat ook minder draagkrachtigen van het kinderdagverblijf gebruik kunnen maken. Daarvoor zal een tarievensysteem naar draagkracht worden geïntro duceerd. De gemeente is voorts van plan vier kind plaatsen te reserveren voor kinderen van eigen personeel en voor kinderen met een so ciale of medische indicatie. Dit betekent voor het kinderdag verblijf een garantstelling van 36.000 gulden, te betalen uit de Oort-gelden. Voorts wordt ruim 27.000 gulden in minde ring gebracht op de boekwaar de van de Ignatiusschool waar 't Zonnestraaltje is onderge bracht. Voor het voeren van een speciaal tarievenbeleid is bijna 17.000 gulden uitgetrok ken. Hoewel de leden van de raads commissies massaal voorstan der zijn van het draagkracht- principe, is VVD-er A. van den Boogaard tegenstander van een controle op het inko men van de ouders. „Inko menscontrole hoort bij de ge meente thuis en niet bij 't Zon nestraaltje", aldus Van den Boogaard. De liberaal pleitte voor een ander systeem om toch het draagkrachtprincipe tot uitdrukking te laten ko men. Wethouder L. Beelen gaat in november van dit jaar de besteding van de Oort-gel den evalueren. Pas daarna wordt het beschikbare geld de finitief verdeeld. „Uiteindelijk heeft niemand iets aan een eventueel failliet Zonnestraal tje aan het einde van het jaar", zo zei Beelen. laar zijn in de duinen gevon den een tweetal damesman tels, een dameshoed en onder- kleeding. Een onderzoek in den bodem, waar vermoede lijk onlangs gegraven was, le verde niets op' Uit Zoeterwoude: „Naar we vernemen zal de autobuson dernemer van den dienst Zoe- terwoude-Leiden binnenkort overgaan tot den aankoop van een nieuwe autobus?'. „In Oostelijk Groningen, waar gebrek aan drinkwater is, wordt een emmer drink water aan de huizen ad 2 1/2 cent verkocht". Van de Leidse winkelstand. „De Breestraat is heden (15 mrt.'30) een keurige zaak rij ker geworden in perceel 53, waar voorheen een hotel was gevestigd. De fa.Lanfers, die haar bekende Sporthuis voor heen aan de Hoogewoerd ge vestigd had, heeft haar zaak hierheen overgebracht en we kunnen niet anders zeggen dan dat zulks een belangrijke verbetering is. De ruimte is hier veel grooter, waardoor de ruime keuze beter tot haar recht komt. De zaak ziet er keurig uit en maakt alzoo den indruk van een voortreffelijk eerste klas sporthuis. Zelfs de roeisport is er niet vergeten. Want een roeimachine stelt de roeiers in de gelegenheid voortaan ook binnenshuis te trainen". Nieuwtje uit Ned.Oost-Indië. „Aneta seint uit Medan: Te Sipoholon, gelegen in de af- d.Bataklanden, is hagel ge vallen. Deze gebeurtenis bracht groote beroering te weeg onder de bevolking". Maandag 10 maart '30 was het voor „den heer M.Aniba en zijn echtgenoote, wonende Middelweg 33, Leiden, een dag van gouden vreugde. De heer Aniba herdenkt vandaag zijn 50-jarig jubileum als smidsknecht bij de firma M.Langezaal en Zonen, Hooi gracht. Met voldoening en te vredenheid kan hij terug zien op die halve eeuw, welke hij bij één en dezelfde firma werkzaam was en die vol doening en tevredenheid was blijkbaar wederkeerig, want de firma heeft dit feest op plezierige, hartelijke wijze ge- De jubileumviering werd be gonnen zooals bij goede Katholieken gebruikelijk is met een H.Mis, uit dankbaar heid in de Mon Père-kerk op gedragen. Daarna gebruikten de feesteling en zijn echtge noote het ontbijt bij de familie Langezaal. Om 11 uur had de „officieele huldiging" plaats, waarbij de burgemeester (door drukke werkzaamhe den) niet tegenwoordig kon zijn. Er waren veel toespra ken en geschenken. De jong ste Langezaaltj^Ê kwamen in dichtvorm het echtpaar felici- teeren en schonken ook bloe men. De patroons verrasten den jubilaris met de mede- deeling, dat aan hem de bron zen medaille verbonden aan de Oranje-Nassau-orde was toegekend. De Harmonie „Pe- rosi" zal vanavond een sere nade brengen voor het huis van den heer Aniba". ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse burgemees ter Houdijk vond onlangs een merkwaardig post pakket in zijn brievenbus. In een krant waren uit werpselen van paarden verpakt. De burgemeester maakte melding van deze onsmakelijk verrassing tij dens de rondvraag van de vergadering van de com missie openbare werken. In Zoeterwoude floreert de paardesport. Tientallen lief hebbers beschikken over zo'n trouwe viervoeter. Paarden zijn zo langzamerhand zelfs een vertrouwd beeld in de Zoeterwoudse straten gewor den. Met alle gevolgen van dien. Immers de dieren doen hun behoefte waar het zo uit komt en opruimen is er vrij wel nooit bij. Blijkbaar is ie mand daar niet al te gelukkig mee en heeft dat op een wel heel bijzondere manier ken baar willen maken bij Zoeter- woudes eerste burger. In de rondvraag werd naar aanleiding van Houdijks me dedeling ook gesproken over de gevaarlijke situaties die zich regelmatig met paarden voordoen op straat. Vooral op de Noordbuurtseweg, op weg naar de manege 'aan het Mo lenpad, is het nogal eens mis als paard en auto in eikaars nabijheid komen. Commissie lid Van der Salm, woonachtig nabij de manege, vreest dat ongelukken niet kunnen uit blijven. Met regelmaat consta teert hij dat met name kinde ren de paarden niet of nauwe lijks in bedwang kunnen hou den. Volgens burgemeester Houdijk is het weren van paarden van de openbare weg niet eenvou dig. „Dat is zoeken naar een vierkante cirkel. Een vergun ning heb je niet nodig. Een punt van zorg is het wel", al dus de burgemeester. LISSE Wethouder J. Meulenmans-Seelen van Lisse houdt dinsdag, voorafgaande aan de vergadering van de commissie openbare werken, een verkeersspreekuur. Het is de bedoeling dat dit voortaan elke maand gaat gebeuren. Tijdens het spreek uur kunnen de burgers terecht met allerlei klachten en sugges ties die betrekking hebben op het verkeer. Het spreekuur is van zeven tot acht uur 's avonds. Wie de wethouder wil spreken moet vooraf telefonisch een afspraak maken. Moeilijke tijden voor bollensector BOLLENSTREEK De bloembollensector maakt moeilijke tijden door. Het te lage prijsniveau van veel pro- dukten in 1988 heeft zich in '89 voortgezet. Op een enkele uitzondering na wordt er bin nen de sector onder kostprijs niveau geproduceerd. Dit schrijft F. Zandbergen, secre taris van de Koninklijke Alge mene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB), in het jaarverslag over seizoen '88 - '89. Zandbergen vindt dat de huidige situatie noopt tot overleg en studie om tot struc turen te komen die te sterke rentabiliteitsschommelingen kunnen voorkomen. Volgens Zandbergen zou meer samenwerking en verminde ring van onderlinge concur rentie tussen handelaren een positieve bijdrage kunnen zijn. Daarnaast bepleit de KAVB- secretaris verdere sortiments- en kwaliteitsverbetering. „De overtuiging bestaat dat dit het marktverlies kan compense ren. De KAVB steunt het ini tiatief om te komen tot een kwaliteitskeurmerk en meent dat er door de gehele keten - dus in preparatie- en handels bedrijven - een integrale, kwa liteitscontrole zou moeten ko men", aldus Zandbergen in het jaarverslag. NOORDWIJK Het CDA Noordwijk wil de overlast van het avond toerisme terugdringen. Het aantal bar-dancings moet worden verminderd en dergelijke bedrijven moeten weg uit het woon gebied. De partij schrijft dit in het verkiezingspro gramma. In verhouding tot het aantal inwoners en de badgasten zijn er te veel discotheken, zo me nen de christen-democraten. Het CDA bepleit het weren van auto's van barbezoekers uit de woonwijken, een krach tig optreden van de politie, en, als de overlast niet verder ver mindert, het vervroegen van de sluitingstijden. De partij van lijsttrekker Ruud Dessing wil dat wordt onderzocht of het mogelijk is een zwarte lijst van discobezoekers aan te leg gen. Ook inzet van particulie re bewakingsdiensten bij toe ristische attracties is volgens het CDA het overwegen waard. De partij wil dat Noordwijk meer de nadruk gaat leggen op het verblijfstoerisme. Verant woorde initiatieven voor de vestiging van nieuwe hotels of pensions moeten door de ge meente worden gesteund. Ook moet de congresfunctie van Noordwijk worden versterkt, moeten kampeerders in het Langeveld de ruimte krijgen en wil men met „elk-weer- voorzieningen" meer toeristen naar Noordwijk trekken. De Hoofdstraat moet in de zomer maanden en in de weekeinden worden afgesloten. Overigens willen de christen democraten dat niet alle aan dacht op het toerisme wordt gericht. De agrarische sector mag niet worden vergeten en er moet worden gestreefd naar het aantrekken van een zo breed mogelijk aanbod van kleinschalige bedrijven. Het CDA wil een wethouder aanstellen voor milieu. Die zal onder meer een milieubeleids plan moeten opstellen. De christen-democraten willen dat in Noordwijk het afval ge scheiden wordt opgehaald. Ook wordt gepleit voor het bouwen van energiezuinige woningen. Het CDA wijst regionale poli tie af, de partij wenst handha ving van het eigen gemeente lijk politiekorps. Uitwisseling van politie in de Bollenstreek moet wel tot de mogelijkheden behoren. Het CDA bepleit ver der een vriendelijker parkeer beleid ten opzichte van de Noordwijkse bevolking. Voorts wil men weer een eigen ambu lancepost voor Noordwijk. Een ander voorstel is het invoeren van een referendum. In het programma spreekt het CDA zich uit voor een afspie gelingscollege, gevormd op ba sis van een beleidsprogramma waarover partijen overeen stemming hebben bereikt. Het CDA denkt minimaal acht ze tels in de Noordwijkse raad te halen. Momenteel bestaat de fractie uit zeven leden, onder wie twee wethouders. Op ver kiesbare plaatsen staan twee vrouwen: het zittende raadslid Lenie de Graaff-Schriek en nieuwkomer Elly Zandwijk- Van Hage. dan moet de vrijkomende ruimte niet voor parkeerplaat sen maar voor de bouw van ouderenwoningen worden be nut. Omzetverlies PvdA en D66 betwijfelen de juistheid van het argument dat invoeren van betaald parkeren tot omzetverlies van de mid denstand zou leiden. „Van het aantal consumenten in Blok huis is tweederde afkomstig uit Lisse zelf en het is onwaar schijnlijk dat zij vanwege het betaald parkeren naar andere gemeenten zouden uitwijken. De maatregel zal vooral de consument weghouden die voor enkele boodschappen naar het winkelcentrum komt en dat leidt nauwelijks tot om zetverlies", aldus de twee par tijen. PvdA en D66 willen ver der het gebruik van milieu vriendelijke vervoermiddelen zoals fiets en openbaar ver voer stimuleren. De twee partijen vinden in het algemeen dat milieubeleid in Lisse de eerste prioriteit moet krijgen. Vandaar dat zij naast een milieuparagraaf in hun verkiezingsprogramma ook een apart milieu-plan presen teerden. Verder vinden zij dat er een wethouder voor milieu moet komen en dient de be noeming van een milieuvoor lichtingsambtenaar worden overwogen. De gemeente moet zelf het goede voorbeeld geven waar het gaat om de zorg van het milieu en daarom gebruik van milieu-onvriendelijke za ken als tropisch hardhout en chemische onkruidsbestrij dingsmiddelen niet of zeer se lectief gebruiken. iE PvdA en D66 in vinden dat er een e moet komen aan het itaald parkeren in het ^^Jrum van het dorp. De jen, die bij de komen- jemeenteraadsverkie- 'ing^en met een gezamen- lijst deelnemen, ijven dit in hun deze k gepresenteerde mi- jeleidsplan. v'j' :ns PvdA en D66 is in de auto altijd sterk ont- Omwille van de verster- van de centrumfunctie iet dorp is een groot aan- arkeerplaatsen aangelegd, uitvc jij de gemeente ruimhar- nancieel heeft bijgespron- Daarbij is altijd het uit- ipunt geweest dat parke- ratis moest zijn. PvdA en D66 vinden dat dit niet langer kan doorgaan. Het vooruitzicht van een gratis parkeerplaats zorgt op donder dagavond en zaterdag voor een steeds grotere stroom au to's. Dit is een belangrijke bron van milieuvervuiling en vormt een belemmering van het milieuvriendelijk verkeer, zoals fietsers en voetgangers. Het gevolg is talloze bijna-on- gelukken op verschillende ge vaarlijke plaatsen, zo schrijven de twee partijen in hun mi lieubeleidsplan. Om het aantal auto's in het centrum daadwerkelijk terug te dringen, bepleiten PvdA en D66 voor invoering van be taald parkeren en beperking van het aantal parkeerplaat sen. Worden bijvoorbeeld oude gebouwen in het centrum ge sloopt of bedrijven verplaatst, De eerste tien CDA'ers op de lijst. Staand van links naar rechts: Eric Bovenkerk en Dirk van Kampen. Zitend: Victor Salman, Elly Joop Willms, Wil Wijnands, Ciska Riezebos, Meindert Dobbinga, Zandwijk, Ruud Dessing en Lenie de Graaf. uwe lokalen KTS geopend luton van bouwbedrijf IBB-condor opende middag de twee nieuwe lokalen van de in Voorhout. Hij deed dit door een compu- istuurde robot in werking te stellen. Het lo- voor bouwtechnieken, dat los staat van de ge schoolgebouwen, werd een jaar geleden brand verwoest. Het casco is herbouwd een bouwkundige firma maar de invulling, het elektra, door de leerlingen zelf. Het lo- voor technische informatica in het bestaan de schoolgebouw is geheel opnieuw ingericht met moderne, computergestuurde apparatuur waarmee de leerlingen van de bovenbouw gaan werken. Voor de inrichting van beide lokalen heeft de school van het ministerie van onderwijs dertigduizend gulden ontvangen. Ook hebber een aantal bedrijven hieraan meebetaald. Na de opening was er een presentatie van de diverse, technische beroepsopleidingen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Onder redactie van Ton Pieters. iplevi ii rojel gvaai1 ïdere erstei men vrijdag 7 maart 1930 stelde Leidsche Courant Mussoli- als voorbeeld. „De Italiaan- ie dictator heeft den oorlog ik rklaard aan de gewoonte in advertenties, étalages aanplakbiljetten vreemde oorden te gebruiken. Ad- rtenties, die vreemde lorden bevatten, zullen ortaan extra belast worden. echter de overheden, die eemde woorden gebruiken, belasting opgelegd n worden, is hun het ge- JUik van zulke strafbare lorden eenvoudig verboden, loiets mocht hier ook wel «s ingevoerd worden". J iar e iaak„ g later viel in de L.C. jaar geleden wat cor- •ndentie tussen de Neef- en Nichtjes en Oom ün op. De pagina heette lor onze Kinderen. Oom im richtte zich o.a. tot Jan alter, Leiden: „Zoo'n rijmp- maken valt niet mee, hè n? Daar moet men aanleg •or hebben, en dit heeft ie reen niet. Toch was jouw reje over „Zoo'n guit" lang et slecht, maar je moet er et langer over doen, ik wil in, je moet er wat meer zorg aan besteden. Dag Neef je". Daar kon Jan Walter het mee doen. En het Nichtje Lu cie Wijtenburg, Leiden, kreeg te lezen: „Dank voor dit twee de opstelletje. Ook dit laat ik plaatsen, al was het alleen maar om jou een plezier te doen. En broertje gaat weer beter!? Gelukkig! Dag Lucie! Veel groeten aan alle huisge- nooten!" De kleine Jan Duindam had een verhaaltje geschreven dat Oom Wim liet plaatsen: Klei ne Pieter. „Moe, meneer Pas toor vraagt of ik mijn eerste H.Communie mag doen. Van meneer Pastoor mag ik al, maar nu moet ik uwe toe stemming nog vragen". „Nu jongen, als je zoo goed en braaf blijft als altijd, en daar reken ik op, dan zullen vader en ik volgaarne toestemming geven. Maar dan ook oppas sen, dat je je niet ziek maakt, zooals 't vorig jaar, want dan gaat het niet door!" Tot Hein Hoogeboom, Hoog- made: „Wat een leuk verhaal is dat! Ik zal het bewaren tot we weer wat plaats over heb ben. En dat de duivel het wij water een afschuwelijk goedje vindt, kan ik best begrijpen. Dag Hein". Ter attentie van Marietje Haastregt in Zoeter woude: „Ik geloof niet, dat je het versje alleen of zelf ge maakt hebt..." Uit „Britsch-Indië": „De situ atie in Britsch-Indië nadert snel het critieke punt. Woens dag zal Gandhi zijn optocht houdendie de ongehoor zaamheidscampagne moet in luiden, waarmede hij de En- gelsche regeering wil dwin gen de eischen der Indische onafhankelijkheidspartij in te willigen. Eenige dagen gele den is de inlandsche leider Patel gearresteerd en de vraag, die iedereen in Britsch- Indië thans bezig houdt, is of de regeering nu ook Gandhi zal arresteeren. Zelf hoopt Gandhi, dat dit het geval zal zijn. Velen achten Gandhi's arrestatie noodzakelijk en zijn overtuigd dat de heele bewe ging zonder zijn leiding in el kaar zal storten. Uit Bombay wordt gemeld, dat Gandhi tijdens zijn „marsch der martelaren" naar Badalpur zich slechts zal voe den met geitemelk, rozijnen en hoogstens drie citroenen per dag. De deelnemers zullen zich slechts mogen voeden met voedsel van het eenvou digste karakter. Lekkernijen, thee en betel zijn hun tijdens den duur van den marsch verboden". „Bij den heer W.Brama in Noordwijkerhout is een kui kentje uitgebroed, dat drie pootjes en één vleugeltje had. Wel iets bijzonders". Een „vreemde vondst" onder Wassenaar. „Door een wande-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17