Is een Rus op het veld verrijking voor voetbal? i uoetballerlei Topsporters nog lang geen bloem der natie CeidaeSomont STICHTING ARBEIDSZAKEN STAAT WEER TER DISCUSSIE Carnaval SPORT ZATERDAG 10 MAART 1990 PAGINA 11 t leen plaats clubs DDR in Bundesliga [UNCHEN Voetbalclubs uit de DDR zijn volgens manager Ui Hoeness van Bayern Milnchen niet rijp voor de Bundesliga. \Vij zijn bezig het aantal clubs van achttien naar zestien terug brengen om niet steeds in tijdnood te komen. Dat is al een ele operatie, die niet ingrijpender moet worden gemaakt door uimte te scheppen voor verenigingen uit de DDR. 'en eerste zouden verenigingen uit het Oosten zich via een be- aalde kwalificatieregeling moeten plaatsen. Maar dan begint et probleem pas. Hqf voetbal in de DDR heeft zich in een be- ■ekkelijk isolement gemanoeuvreerd. Dat opheffen schept een jtaal andere situatie. De spelers die dan met hun clubs even- ieel in de nieuwe Bundesliga zouden komen, willen wel ver- Wenen op een niveau dat in die competitie gebruikelijk is. Dat an nog niet". Open sollicitatie opvolging Lobanovski Rivera wil zicbt op kosten van WK Valeri Lobanovski. MOSKOU De voetbalbond van de Sovjetunie gaat voorzichtig op zoek naar een opvolger van Valeri Lobanovski als trainer van de nationale ploeg. Bondsvoorzitter Vjatsjeslav Koloskov verklaarde dat na de wereldtitelstrijd een open sollicitatie zal volgen. „Iedereen die zich geroepen voelt, kan daarop reageren. Ook Lobanovski zelf", aldus Koloskov. Lobanovski blijft in elk geval tot het einde van het evenement in Italië bondscoach. Gooien van rot fruit kost Algerije boete ALGIERS Algerije heeft van de Afrikaanse Voetbal Confe deratie een boete van 11.000 gulden gekregen, omdat bij de wed strijd Nigeria - Egypte (1-0) in Algiers de Egyptische spelers met rottend fruit en afval werden bekogeld. Volgens de voorzitter van de Algerijnse voetbalbond Omar Kezzal lokten de Egypte- naren het incident uit. Hij wil in beroep gaan. Vorige week dreigde Egypte af te reizen vanwege de dreigende houding van het Algerijnse publiek. De controverse tussen de voetbalsuppor ters van beide landen dateert van vorig jaar november. Toen plaatste Egypte zich ten koste van Algerije voor de eindronden van het wereldkampioenschap. ROME Gianni Rivera heeft zijn politieke loopbaan, die zich voornamelijk in de anonimiteit afspeelde, een nieuwe impuls ge geven. De voormalige regisseur van AC Milan en het Italiaanse nationale team eiste deze week van de regering duidelijkheid over de volledig uit de hand gelopen kosten van de renovatie en nieuwbouw van de twaalf stadions, waarin de wedstrijden van het eindtoernooi om de wereldtitel deze zomer worden gespeeld. In de begroting is uitgegaan van een bedrag van 900 miljoen gulden, maar inmiddels staat al vast dat de uitgaven minimaal op 1,3 miljard uitkomen. Interesse Irakees in Sheffield United LONDON Sam Ashimi, een Irakees zakenman wiens kantoor is gevestigd in London, heeft interesse getoond voor overneming van de Engelse tweede-divisieclub Sheffield United. Ashimi heeft een optie genomen op de overname van 63 procent van de aandelen, nu nog in het bezit van club-voorzitter Reg Brealey. Voor de aankoop heeft hij ruim vijf miljoen pond sterling (onge veer zestien miljoen gulden) nodig. Vorig seizoen had Sheffield United nog een schuld van zo'n veertien miljoen gulden. de- oJ 1, J flipt jrie )EN HAAG Het eerste ptreden van de de Rus raleri Masalatin van Vi- ;sse afgelopen weekeinde het verloren duel met 'C Twente heeft de posi- e van de stichting Ar- leleidszaken Betaald Voet- al (SABV) weer eens in et middelpunt van de langstelling geplaatst. SABV is de instantie, beslist of een voetbal- ?r uit een land van bui- ;n de Europese Gemeen- :hap in ons land mag irijpelen. het kort komt het èr op eer dat de SABV beoordeelt zo'n speler een aanwinst be- beikent voor het vaderlandse anoetbal. Is men die mening biegedaan dan wordt aan het -linisterie van sociale zaken positief advies uitgebracht e e ntrent een werkvergunning, fot etgeen dus geschiedde met Tb?n van de twee Russen, die 1 jitesse enige tijd geleden in ictejit glasnost-tijdperk naar Arn- haalde. De ander, Sergei 544 roetov, kreeg vooralsnog ien toestemming om op de ederlandse velden te acteren. :gen die beslissing is Vitesse beroep gegaan, maar de mhemse eredivisieclub lijkt iloos als het eerste optre- van diens landgenoot en •rmalig clubgenoot van 13KA Moskou, Masalatin, als aadmeter wordt genomen. hu' oochelaar asalatin toonde zich afgelo- >n weekeinde een onbegre- ;n goochelaar annex mislukt apezewerker. Tegen FC wente gaf hij vrijwel louter por ploegmaats misverstane ikballetjes ten beste en achtte voorts met de nodige limelarijen een strafschop te ;rsieren. De trucs van Masa- tin werden overigens steeds lorzien door scheidsrechter ario van der Ende, die er et eenmaal een pingel in zag. et optreden van Masalatin lakte meer dan ooit de De stichting Arbeidszaken heeft nog geen uitspraak gedaan over de Rus Victor Sokol, die bij RKC een contract kan krijgen. Op de foto Sokol (links) en trainer Leo van Veen van RKC. foto: PR vraag actueel naar de handel wijze van de SABV, een voor het grote publiek wat onduide lijk instituut dat eind jaren -ze ventig het levenslicht zag. Als logische voortzetting van het toen al enige jaren mede door de overheid geïnspireerde Budget Bewakings Instituut (BBI), dat waakte over de fi nanciële gezondheid van ons vaderlandse profvoetbal. Ove rigens was de huidige sectie voorzitter, drs. Martin van Rooijen, nog geruime tijd voorzitter van $et BBI. Waar het BBI zich aan duide lijke cijfers moet houden voor wat betreft het al of niet posi tief reageren op begrotingen en dergelijke, kan de SABV aanzienlijk flexibeler opere ren. Het uit vertegenwoordi gers van FBO (werkgevers- clubs), VVCS (spelersvakbond) en WON (trainersbond) be staande college dient namelijk een aanbeveling of afwijzend advies te geven op basis van nogal vage normen. Reden voor de voorzitters van FC Utrecht en Roda JC, die beide met een afwijzing van respec tievelijk Tomario (Por) en Fa rina Aus) te maken kregen, om te pleiten voor het opdoe- Verrijking foto: dijkstra Het begint al met de vraag wie een verrijking kan betekenen voor het Nederlandse prof voetbal. Maar voorts zijn crite ria als hoeveel interlands heeft de betrokkene gespeeld, hoe oud is hij en welke Nederland se concurrenten (en met welk prijskaartje) zijn in de markt. Nogal subjectieve uitgangspun ten, die op zijn minst alle mo gelijke ruimte bieden voor persoonlijke interpretatie. Maar wat kwalijker is: ook mogelijkheden biedt voor ille gale makelaars, lieden die zich in het schimmige grensgebied bewegen van wat mag en niet mag. De „geruchten" rond Ger La gendijk, de adviseur van alge meen directeur Martin Snoeck bij Feyenoord, rond de trans fer van de Tsjechoslowaak Stanislav Griga was wat dat betreft illustrerend. Lagendijk, zo werd gesuggereerd, zou niet helemaal duidelijk hebben kunnen maken waar een ver schil van op zijn minst een ton vandaan kwam bij die over gang van Griga van Sparta Praag naar Rotterdam zuid. Tevens ontstond er een „ver dichting" omtrent Lagendijks invloed bij de parallel lopende overgang van de Pool Wlodi- mierz Smolarek van Feye noord naar FC Utrecht, waar- bij de speler bepaald niet stond te trappelen om te verhuizen maar wel moest vertrekken om de komst van Griga bij Feyenoord mogelijk te maken. Overigens ontpopt de Tsjecho slowaak zich nauwelijks als een verrijking voor het Neder landse voetbal. Hetgeen de be slissing van de SABV om de Rus Masalatin het groene licht te geven er nog wat mer kwaardiger op maakt. Theo Vonk, de trainer van het Vi tesse bedwingende FC Twente was daar afgelopen weekein de nogal sarcastisch over. „Kennelijk zijn de normen door „Arbeidszaken" verlegd", sprak de Twentse trainer, daarbij waarschijnlijk wel wat overmoedig geworden door de zege van zijn ploeg. Schijn tegen Maar de typering van Vonk lijkt wel degelijk hout te snij den. Waar directeur Jan Ha gen het natuurlijk niet mee eens is. De bijna een jaar in functie zijnde Hagen, die de naar een buitenlands commer cieel bureau vertrokken Jac ques Kranendonk opvolgde, is van mening dat de SABV cor rect en oordeelkundig werkt. Hoewel hij de schijn tegen heeft. Wat te denken van de ommezwaai rond Henryk Bo- lesta, die aanvankelijk bij Roda JC geen permissie kreeg om te blijven maar na enig Kerkraads lobbywerk alsnog het groene licht kreeg? Jan Hagen ontkent - uiteraard - dat in de wandelgangen als nog een andere draai is gege ven aan de kw'estie-Bolesta. De socioloog, die zelf nooit in clubverband voetbalde maar wel twee jaar lang coach was van het Arnhemse dameshoc keyteam Upward, meent dat ook hierbij de rechte weg is bewandeld. Verder wil de van het ministerie van WVC af komstige Hagen niet ingaan op de argumentatie voor en de in houd van adviezen inzake voetbaltransfers. „Wij geven slechts advies aan het ministe rie van sociale zaken, dat dan vervolgens al of niet een werkvergunning afgeeft". Ook over de twee Russen van Vitesse wil Hagen, .die Arn hemmer is en zich regelmatig bij Vitesse op de tribune laat zien, niets zeggen. En dus ook niet aangeven waarom Masa latin wel en Kroetov geen ver gunning heeft gekregen. Ove rigens kan de SABV nog wel betrokken raken bij het beroep, dat Vitesse bij Sociale Zaken heeft aangetekend. „Maar daar is ons nu nog niets van bekend", aldus Hagen. „We wachten af". Kwestie geld De SABV deelt uiteraard de mening niet dat het college met wisselende criteria werkt voor wat-het uitbrengen van adviezen betreft. „Het is ge woon vaak een kwestie van geld", vertelt Hagen. „De top clubs hebben meer geld èn daardoor meer mogelijkheden om topspelers „vanuit het bui tenland aan te trekken. Dat is de reden waarom de grote clubs vaker dan de kleine bui tenlandse spelers inlijven. En niet omdat wij als stichting de grotere clubs bevoordelen. Maar wat bovendien telt is het Stanislav Griga in actie tijdens feit dat we ook intensief aan voorlichting doen. Clubs bena deren ons om te vernemen wat de criteria zijn en beslui ten dan vaak zelf al op grond van toegestuurde documenta tie niet eens een aanvraag voor een werkvergunning te doen. Dat hebben bijvoorbeeld recentelijk FC Groningen, Telstar en Emmen gedaan". Pal Fischer. foto: dijkstra Adviezen Jan Hagen brengt zijn advie zen aan Sociale Zaken uit met de heren Brouwer, Nijland en Van Bijster veld (namens de FBO), Derek van der Vós (VVCS) en Houben (WON) onder neutraal voorzitterschap van Jur van der Gijp als op volger van Martin Snoeck. Hij meent dat de SABV in de on der zijn bewind behandelde zaken nog niet echt in de fout is gegaan. Ook niet met Aja- cied Fischer en Feyenoorder Roth. „Fischer werd door Ajax begeerd op een moment dat Pettersson langdurig gebles seerd was", vertelt Hagen. „Dat Fischer nu niet of nau welijks meer speelt, heeft slechts te maken met het feit dat Ajax nu met de twee Zwe den twee buitenlanders in de ploeg heeft. Roth (die door chronische blessures nauwe lijks in actie komt voor Feye noord; red.) was een ander ge val. De beslissing hem alsnog een verlenging van zijn werk vergunning te verschaffen was gebaseeerd op jurisprudentie, die bepaalt dat iemand die al bijna „voetbal-Nederlander" is in ons laifd recht heeft op werk. Kalusha van PSV was weer een ander geval. Onze stichting had tot een negatief advies besloten, maar doordat de speler een langdurige rela tie had met een Nederlandse vrouw was dat voor Sociale Zaken aanleiding om hem toch toestemming te geven hier te blijven". Manipuleren Het spreekt bijna voor zich dat juist bij dit laatste soort argu menten de mogelijkheid van manipuleren groot is. Net als in het geval van Gunder Ben- gtsson bij Feyenoord. „Wij hebben over hem een positief advies uitgebracht op basis van de pertinente voorwaarde dat hij slechts als technisch di recteur zou gaan opereren", vertelt Hagen. Maar wat volgt er als dat in de praktijk niet gebeurt? „Dat is dan niet onze zaak, maar die van de trainersvakbond. Wij zijn niet aangesteld aan waak hond", zegt Hagen. Bengtsson verzorgt bij Feyenoord overi gens normaal de veldtraining, maar de WON heeft daarover nog geen kik laten horen. Dus toch klasse-justitie? Hagen, een uiterst formeel pratende en denkende oud-ambtenaar, heeft er geen oordeel over. Wel over de criteria die de SABV aanlegt bij het beoorde len van mogelijke transacties. „Daarbij wordt gekeken naar de vraag of er een vacature is. Verder of de vacature is ge meld bij ons. Dan of er vol doende moeite is gedaan door de club of door Arbeidszaken om die vacature in te vullen. Zo ja in al deze gevallen, dan dient te worden bezien of de voorgestelde speler een aan winst is voor de club en het Nederlandse voetbal. Pas als aan al die voorwaarden is vol daan kunnen we een positief advies uitbrengen", aldus Ha gen, die nog stelt: „Niet één si tuatie is gelijk aan een ande re", zegt hij. „Ook het moment in het seizoen waarop een be paald zaak speelt kan van in vloed zijn. Dan wil het nog wel eens lijken alsof er met twee maten wordt gemeten". Een afwijzing Onder het bewind van Hagen is er door Sociale Zaken slechts één afwijzing gevolgd op een positief advies. Dat be trof de Portugees Antonio Ma ria Rosa de Conceicao, voor wie FC Utrecht interesse had. Inmiddels traint veelvoudig international Victor Sokol (30) van Dynamo Minsk bij RKC. Doordat deze echter na het sluiten van de transfertermijn in Nederland arriveerde zal zijn eventuele entree pas voor volgend seizoen aan de orde komen. Discussie over die eventuele overgang zal dus pas over ruim een half jaar kun nen ontstaan. Daarbij zal overigens Karei Jansen geen rol meer spelen. De VVCS-voorman, die vanaf de oprichting een rol speelde bij de stichting Arbeidszaken, trad vorig jaar terug na de „af- faire-Kalusha". Sindsdien is de spelers vakbond, gezien de te behartigen belangen geen al te groot voorstander van het bin nenhalen van buitenlanders in de Nederlandse competitie, slechts door één man verte- genwoodigd. „Maar we hebben wel degelijk voldoende over leg met de spelersvakbond", haast Hagen zich te zeggen. Waarbij ook een niet onbe langrijke rol is weggelegd voor arbeidsbemiddelaars Ton van Dalen en Bob Maaskant, die beiden voor twintig uur in de week in dienst zijn van de SABV. De stichting waakt er voor clubgebonden mensen te betrekken bij bepaalde trans acties, zoals onlangs onder Snoeck bij Griga en Kiprich. Arbitrage De SABV houdt zich overi gens ook bezig met arbitrage zaken en onderscheidde zich recentelijk bij de problemen rond John de Wolf en en Pie- ter Keur, voor wie respectie velijk FC Groningen en FC Twente meer wensten te ont vangen dan Feyenoord wilde betalen. De SABV legde daar eer meer in, maar kan daar mee toch niet de indruk weg nemen soms wat „lichtvaar dig" te opereren. Waardoor het bijvoorbeeld mogelijk is dat de Rus Masalatin nu op de Nederlandse voetbalvelden rondhuppelt, terwijl er van zijn soort spelers niet alleen dertien in een dozijn gaan, maar ze bovendien in eigen land nog zijn te vinden ook. Maar zo lang er (illegale) ma kelaars opereren in het inter nationale voetbalcircuit, waar tenslotte van de nodige walle tjes valt te eten, zullen er transacties ontstaan, die de toets der kritiek niet kunnen doorstaan. „Maar", besluit Jan Hagen, „wij gaan natuurlijk niet op de stoel van de trainer zitten. Die moet bepalen of een speler slaagt of niet". FRANK WERKMAN )EN HAAG Niet altijd, naar wel vaak behelst 'etenschappelijk onder- oek het intrappen van pen deuren. Het leidt tot onclusies die met iedere BF-methode (Jan, Boere, 'luitjes) al lang was ont- ekt. Met het afgelopen 'oensdag gepresenteerde apport „Knelpunten in rechtspositie van de öpsporter" was dat niet nders. de Nederlandse (niet pro- ssionele) topsporters de ver slijking met een uitgeknepen itroen moeiteloos doorstaan, risten we immers al veel lan- De waarde van de door •hockeyer Heiko van Stave- en getrokken conclusies ligt dan ook voornamelijk in at de verantwoordelijke mi- ister Hedy d'Ancona nu voor et eerst met de neus op de iiten is gedrukt, jn dat is al een hele verbete- 'Hg, zo waren de direct be rokkenen het volledig eens. iamens de belangenvereni ging „Topsport in het geding" (TIG) reageerde Hein Vergeer met de blijdschap die een jon getje siert bij het krijgen van z'n eerste verjaardagscadeau. „Dit is een prima aanzet", al dus de voormalige wereldkam pioen. Die, toen het pakje een maal was geopend, echter wél een slag om de arm hield. „Het moet niet het zoveelste rapport zijn, dat onaangeroerd in een bureaula verdwijnt". De topsporter van weleer ging met zijn toch hoopvolle reaktie op het onderzoek maar even voorbij aan het wetenschappe lijk gehalte ervan. De „rechts- §ositieregeling" waarvoor Van taveren na jarenlang denk werk voor pleitte, mag dan zijn gebaseerd op zorgvuldig juridisch onderzoek naar de si tuatie in vier takken van sport (volleybal, hockey, schaatsen, atletiek), de historische wor tels die daarbij werden ge raakt, zijn ronduit knullig ver woord. Wie anno 1990 zegt dat „de beroepssport zich uit de amateursport heeft ontwik keld", lijkt weliswaar een gel dig standpunt te verkondigen, maar die gangbare opvatting heeft niets van doen met histo rische werkelijkheid. In sport en als atletiek en schaatsen was het al in de vorige eeuw gewoon dat sporters in klare munt kregen betaald voor hun inspanningen. Haalbaarheid Als dergelijke onjuistheden niet al te zwaar worden beoor deeld en het rapport op haar mérites wordt ingeschat, leidt het geen twijfel dat met de pu blicatie een stap in de goede richting is gezet. Al blijft het de vraag of het voorgestelde „statuut voor de topsport" ook daadwerkelijk haalbaar is. En zelfs éls het zover mocht ko men, moet de werking ervan maar worden afgewacht. Zo bestaatin België sinds 1975 een dergelijk statuut, dat zelfs kracht van wet heeft. De toe passing ervan („Louter als stok achter de deur inzake doping- kwesties", aldus Van Stave ren) lijkt niet de meest ideale vorm. Toch wordt het tijd dat er in elk geval iets gaat gebeu ren, zo zei men woensdag in koor. Sinds schaker Hans Böhm (ook TIG) drie jaar gele den de situatie samenvatte in de zin „Topsporters bestaan niet in Nederland" is er wei nig ten goede gebeurd. Böhm, destijds: „We zijn er wel, we bieden veel werk aan de di verse media, we bieden plezier aan grote groepen mensen, we brengen via lotto-totogelden en de ontelbaar vele vormen van belastingheffing geld bin nen, we worden als ambassa deurs voor Nederland gezien, er worden volksliederen ge speeld en de nationale drie kleur gaat omhoog, wat zo'n aardig beeld oplevert; maar we bestaan niet. In onze maat schappij heeft degene die niet werkt en daarom een uikering van de overheid krijgt, meer rechten dan de topsporter, de gene die de bloem der natie zou moeten zijn". Kwetsbaar Van Staveren, en met hem d'Ancona, pleiten derhalve voor verbeteringen. Onder meer op het gebied van sofciale verzekeringen, studie, milita- rie dienst, loopbaanplanning en de verschuiving van lid maatschapsverhouding naar arbeidsverhouding in de rechtsbetrekking van de sport er en de bescherming van zijn kwetsbare positie daarin. Ter illustratie: botsingen tussen so ciale dienst en sporter zijn nog altijd aan de orde van de dag. Het bekendste geval was zon der twijfel wielrenster Moni que Knol die tijdens de Olym pische Spelen in het buiten land vertoefde en daarmee haar uitkering verspeelde. „Omdat ze niet beschikbaar was voor de arbeidsmarkt", luidde het toenmalige com mentaar van de sociale dienst. Volgens Jan Loorbach, verte genwoordiger van het „comité Topsport" van NSF/NOC blijft het vooralsnog dweilen met de kraan open. „Voor de huidige topsporters geldt bij het uit voeren van hun ambities nog altijd het credo dat het gaat om het verdelen van schaar ste. Dit onderzoek moeten we dan ook beschouwen als een strijd tegen achteruitgang. Vanuit juridisch oogpunt zijn er nog vele hobbels te nemen op de weg naar een daadwer kelijk statuut, dat rechten en plichten van de topsporters vastlegt. Maar dit rapport is al heel wat". Vergeer: „Ik heb in mijn loopbaan minder geld Hein Vergeer: „Er is nog overgehouden dan Jaap Eden. Die verdiende zo'n 5000, gul den, kun je nagaan. Dat is na tuurlijk een krankzinnige situ atie. Ook heb ik veel proble men ondervonden, omdat ik zo nodig in militaire dienst moest. Als ik kijk naar de hui dige overeenkomsten van schaatsers bij hun bond, dan zijn dat in feite nog steeds wurgcontracten. Alleen maar plichten en geen rechten. Kijk, die omstandigheden zijn te verbeteren. Als dat niet ge beurt, blijven topprestaties in amateursport toeval. Dat is te gek om los te lopen". HENK RUIJL door Frank Werkman Joao Havelange komt uit het land van het carnaval, dat onlangs het openbare leven in Rio en verre omgeving nog danig ontregelde. Waar vooral de dames zich dit jaar echter op straffe van een stevige boete in meer textiel moesteh steken dan voorheen, gaf de Braziliaanse voorzitter van de wereldvoetbalbond zich eens te meer bloot als notoire geldwolf. Juist in de periode van het soms bloedstollende maar altijd hartverwarmende feestgedruis in de buurt van Copacabana werd bekend dat Rio de Janeiro vooral in carnavalstijd één van de meest criminele bolwerken ter wereld is. Reden voor tienduizenden toeristen om Brazilië, overigens een land met een ferm inflatiecijfer, maar links te laten liggen. Om aan de ontwaarding van het voetbalgeld wat te doen, heeft Havelange een proefballonnetje opgelaten, dat in een bonte carnavalsoptocht niet zou misstaan. Weliswaar toucheert de FIFA reeds eêri gigantisch bedrag voor bijvoorbeeld een toernooi om de wereldtitel. Maar dat is Joao niet genoeg. Joao wil 1 meer, veel meer. Joao wil te veel. Wat wil de vitale voetbalbobo? Simpel: meer geld.' En hoe valt dat binnen te halenMeer reclameboodschappen! Hoe Door een voetbalwedstrijd in vier perioden van 25 minuten te verdelen. Dan ontstaan er drie pauzes: twee van drie minuten en één van een kwartier. Dat levert in totaal 21 minuten zendtijd op, de lengte van pakweg vier STER- blokken. Joao Havelange weet de vroeger bruin/wit gespikkelde knikker aardig uit te melken, Maar zo langzamerhand begiM de bejaarde Braziliaan kennelijk te denken dat het 't hele leven bal is en we nog steeds in de jaren zestig leven. Met een zwart /wit kijkkast in de hoek van de kamer, met één zender, zonder afstandsbediening. De gruwel van iedere televisie- reclamemakende ondernemer. Je kunt namelijk nog zo'n fraaie spot in elkaar laten knutselen, de electronische grillen van de willekeurige kijker zijn niet aan banden te leggen. Joao Havelange gaat er voor het gemak maar van uit dat de doorsnee kijker zelfs te lui is om tijdens de door hem voorgestelde drie pauzes met de knoppen te spelen. Om nog maar te zwijgen over sanitaire stops, een wandelingetje naar de koelkast of de trommel met pretletters en fuifnummers. Hij wijst de potentiële sponsor slechts op de totale kijkcijfers bij zo'n evenement. De Braziliaan stelt dat het medium televisie de sport veel voorspoed heeft gebracht. Voor wat de ontwikkeling tot dusver betreft, klopt dat verhaal wel zo ongeveer. Maar zijn redenering is eenzijdig. Voetbal op televisie kén mooi zijn, met de nadruk op kan. Al te vaak tegenwoordig zie je echter wedstrijden, waar je van gruwt. Hardheid, taktiek, vandalisme, allemaal factoren waardoor de sport als kijkspel steeds meer afglijdt. Maar dat is niet Joao's eerste zorg. Hij heeft meer belang bij het rollen van het geld dan van de bal. Dat het projectiel veel te vaak stilligt, is hem kennelijk een zorg. Meer pauzes moeten er komen, terwijl er al zo vaak sprake is van onderbrekingen. Blessures, vrije trappen, wissels, allemaal onwelkome interrupties van een toch al vaak onaantrekkelijk schouwspel. Een beetje slimme regisseur zou al kans zien om tijdens de pakweg dertig a veertig minuten durende natuurlijke pauzes zes tot acht STER-blokken te persen. De amusementswaarde van hun bedrijfstak is vaak ook al lang niet eens meer een zorg voor de tegenwoordige voetbalprofs. Als het haar maar goed zit en de bankrekening vol. En maar mekkeren om meer poen, net als Havelange nu doet. Laat de betrokkenen eerst eens proberen om het niveau van hun produkt wat op te krikken. Desnoods maar met brancardiers die verplicht iedere (quasi)geblesseerde naar de kant halen en tijdstraffen voor spelers, die nog niet eens tot 9,15 kunnen tellen. Joao Havelange moet maar lekker bij het carnaval blijven, ondanks het feit dat samba voetbal toch al niet meer bestaat met die tango-ballen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11