Gerommel in de marge van een vuile Noordzee Terug naar de meisjesscholen? Extra beraad ANWB over milieubeleid DE «V BINNENLAND EeidócSou/icwit vrijdag 9 maart 1990 pagik Opa geeft Staat schuld zwangerschap kleindochter HEEMSTEDE *De 60-jarige grootvader P. van Wijk uit Heemstede stelt de Staat aansprakelijk voor een 'miljoe- nenschade' omdat een kinderrechter niet heeft voorko men dat een hulpverlener in 1983 zijn toen 15-jarige kleindochter zwanger heeft gemaakt. Het meisje was door de kinderrechter onder toezicht gesteld van de Kinderbe scherming en verbleef bij haar hulpverlener. De grootva der heeft bij de Haagse rechtbank een verzoek ingediend voor een getuigeverhoor van onder anderen de betrok ken kinderrechter mevrouw mr. A.Chr. Blom. Volgens Van Wijk is mevrouw Blom bij herhaling gewezen op de intieme relatie tussen het meisje en gevraagd die relatie onmogelijk te maken. De kinderrechter beperkte zich echter tot het advies het meisje 'de pil te laten gebruiken'. Van Wijk begroot de kosten van levensonderhoud van zijn kleinkind op 234.000 gulden. Daarnaast zegt hij in toaal 4,5 miljoen gulden schade te hebben geleden. Prof. Heertje moet student alsnog voldoende geven AMSTERDAM Prof. A. Heertje moet de student R. Lambach alsnog een zes ge ven voor zijn tentamen economie. Dit op straffe van een dwangsom van 500 gulden voor elke dag dat hij dit nalaat met een maximum van 50.000 gulden. Dit heeft de fungerend president van de rechtbank in Amsterdam, U. Bentinch, gisteren beslist in een kort geding dat de student had aan gespannen tegen zijn hoogleraar. Lam bach was het oneens met de vijf die hij van Heertje had gekregen voor zijn tenta men economie en was daartegen al in het verweer gekomen via verscheidene be roepsinstanties en commissies aan de Uni versiteit van Amsterdam. Het is voor zo ver bekend de eerste keer dat een student via de rechter zijn gelijk haalt over de be oordeling van examenwerk. Pleidooi voor statie geld op pvc-produkten TILBURG Binnen afzienbare tijd moet er statiegeld worden geheven op produkten die ge maakt zijn van de giftige kunstof pvc. Daardoor kan de dioxine-uitstoot bij vuilverbrandingsin stallaties in Nederland met minimaal de helft worden teruggebracht, hetgeen goed is voor het milieu. Dat zei Lucas Reijnders, hoogleraar aan de uni versiteit van Amsterdam en medewerker van de Stichting Natuur en Milieu, gisteren in Til burg na afloop van een studiemiddag over de haalbaarheid van een Europees Milieuorgaan. De statiegeldregeling zou vooral moeten gelden voor duurzame pvc-produkten zoals tuinstoelen en bijvoorbeeld op de kunststof-ombouw van computers en andere (elektronische) apparatuur. Politiek tevreden met nieuwe tijden van winkelsluiting DEN HAAG De coalitiepartners CDA en PvdA hebben overwegend po sitief gereageerd op het voorstel de win kels een half uur langer open te laten. De CDA-fractie nam „met instemming kennis" van het akkoord. De PvdA had liever flexibele openings- en sluitingstij den gezien dan een verzwaring van de taak van het winkelpersoneel. De PvdA-woordvoerster noemde het com promis „minimaal" maar ook een „stap op weg naar flexibilisering". Volgens de VVD'er Broos van Erp is nog geen sprake van een liberalisatie van sluitingstijden zoals deze partij voorstaat, maar hij noemde het compro mis „een begin van iets". D66 sprak van een 'kruideniersbenadering'. VVD: 75 min. extra voor bestrijding kleine misdaad (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD-frac- tie in de Tweede Kamer wil dat het rijk jaarlijks 75 miljoen extra uittrekt ter voorkoming en bestrijding van veel voor komende criminaliteit. Daar- ONVERZETTELIJKE BRITTEN WERPEN SMET OP RESULTAAT naast vinden de liberalen dat de overheid een dringend beroep op bedrijven en wo ningbouwverenigingen moet doen om ook meer geld uit trekken voor misdaadpreven tie, bijvoorbeeld door de aan stelling van bewakers en huis meesters. Deze voorstellen staan in de nota 'Samenleving en Veilig heid' die de kamerfractie van de VVD gisteren heeft gepu bliceerd. Hierin wordt uitslui tend aandacht besteed aan de veel voorkomende criminali teit zoals diefstal, inbraak, straatroof en vandalisme. La ter dit jaar zal de fractie nog een nota presenteren, waarin de strijd tegen de zware mis daad centraal staat. Met het bedrag van 75 miljoen gulden aan extra rijksgeld wil de VVD onder meer de vol gende maatregelen financie- uitbreiding van de politie met 700 arbeidsplaatsen; het inzetten van werklozen als toezichthouders op straat, zonder politie-bevoegdheden (in navolging van het suc cesvolle experiment met de 'stadswachten' in Dor drecht); aanstelling van een tweede concierge bij grote scholen gemeenschappen; verbetering van het toezicht in het openbaar vervoer en op NS-stations. Voorts heeft de VVD voorge steld het iustitie-apparaat te ontlasten door meer delicten buiten de sfeer van het straf recht te houden. In middelgrote steden straks hele dag files NIJMEGEN Het gemotori seerde verkeer in de middel grote steden in Nederland zal binnen tien jaar volledig vast lopen, als de landelijke en ge meentelijke overheden niet snel een beter en milieuvrien delijker beleid gaan voeren. Dat is de belangrijkste conclu sie uit een onderzoek dat twee studenten van de Vakgroep Milieukunde van de Katholie ke Universiteit in Nijmegen. De studenten onderzochten de verkeerssu.'atie in Nijmegen, maar die problematiek is vol gens hen exact gelijk aan de verkeersproblemen in de an dere middelgrote steden in Nederland. Uit het onderzoek blijkt dat het autobezit in de komende tien jaar nog met 30 procent zal toenemen, ondanks allerlei milieumaatregelen van de overheid. Dat betekent dat dan in de steden van zeven :V.v. uil* Cocaïne verbrand Een zwaar bewaakte vrachtwagen met cocaïne voor d gang van de vuilverbrandingsinstallatie in Amsterdam-N. Gisteren werd daar de ruim 3000 kilo cocaïne verbrand vorige week in IJmuiden in vaten met passievruchtensapsn. aangetroffen. De partij was de grootste die ooit in Europ Fan onderschept. In totaal werden tien arrestaties verricht. FOTO; LEDEN GELDERLAND HOPEN OP OMMEZWA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De resul taten van de derde Noord- zeeconferentie zijn door de deelnemende ministers met een mengeling van teleurstelling en vreugde begroet. De milieu-bewe ging is ronduit ontgoo cheld. „De vervuiling van de Noord zee zal de komende jaren doorgaan, alleen in een wat langzamer tempo", meent de internationale milieu-federatie 'Seas at Risk'. Greenpeace sprak van een 'gemiste kans om de Noordzee te redden' en 'gerommel in de marge'. Gastvrouw minister Maij- Waggen van verkeer en wa terstaat gaf na afloop van de conferentie ronduit toe dat zij er niet in geslaagd was op alle fronten de gewenste resultaten te boeken. „Op twee belangrij ke punten hebben we de con ferentie niet tot een goed ein de kunnen brengen. Maar daar staat tegenover dat we ook belangrijke vorderingen hebben gemaakt". Met name de onverzettelijk heid van de Britse milieumi nister Patten leidde ertoe dat de acht Noordzeestaten forse concessies moesten doen. Zo gaf Patten geen krimp toen hij gisteren van alle kanten werd aangevallen op de dumpingen van rioolslib die tot 1998 zul len doorgaan. Ook de Britse weigering om de storting van industrieel afval in zee vol gens afspraak in 1990 te beëin digen wierp een smet op de conferentie. Patten hield vast aan 1 januari 1993 als eindda tum, met een mogelijke uitloop van enkele maanden. De overige delegatieleiders staken hun boosheid over- de Britse opstelling niet onder stoelen of banken. Terwijl Pat ten al zijn koffers pakte om het vliegtuig te halen noemde de Duitse milieuminister Töp- fer het bedroevend dat Enge land niet akkoord wil gaan met een door alle landen ge wenst verbod op de dumping van radioactief afval onder de zeebodem. De Belgische minis ter Smet sprak van „zeer scherpe tegenstellingen in standpunten, als gevolg waar van compromissen gesloten moesten worden". De Deense minister Dybkjaer meende dat Patten tijdens de conferentie „zeer weinig tot geen bewe ging in standpunten" had ge toond. „Wii zijn akkoord ge gaan met deze verklaring om uur 's morgens tot zeven uur 's avonds continu files staan. Die files veroorzaken een on aanvaardbaar niveau van luchtvervuiling. Nu al over schrijdt de luchtvervuiling, zo wel in uitlaatgas als in lawaai, in de steden de toelaatbare grenzen. In sommige gevallen is sprake van een zeer ernstige overschrijding. Elsevier weigert rectificatie Centrumdemocraten AMSTERDAM Het weekblad Elsevier weigert een rectifica tie van het artikel over de financiële steun van neo-nazi's en de Moonsekte aan de Centrumdemocraten. De jurist van de partij van Janmaat, mr. Van Heiningen, had per fax rectificatie geëist. De redactie van het weekblad liet weten de aangevoerde argu menten weinig indrukwekkend te vinden en over voldoende materiaal te beschikken om de argumenten van de jurist te weerleggen. AMSTERDAM Iedere huis vrouw die in haar puberteit op de Middelbare Meisjesschool (MMS) heeft gezeten, weet waarom rabarber nooit in een aluminium pan mag worden gekookt. De lessen in exacte vakken richtten zich op de MMS namelijk vooral op de natuur- en scheikundige pro cessen die vrouwen dagelijks zouden tegenkomen. Het toe komstperspectief van meisjes was immers vanzelfsprekend: trouwen en kinderen krijgen. In de jaren zestig werden plei dooien gehouden voor afschaf fing van de specifieke meisjes scholen. Jongens en meisjes moesten dezelfde ontplooiings kansen krijgen. Dat leek het beste te worden gewaarborgd door kinderen van beide sek sen in één klas te zetten en ze dezelfde lessen te laten volgen. Nu, vijfentwintig jaar later, zijn op een enkele na alle meisjesscholen verdwenen, maar van gelijke kansen is nog steeds geen sprake. Jongens domineren in de klas. De stu dieresultaten van meisjes lij den daaronder. Zeker als het gaat om de exacte vakken zo als natuur-, wis- en scheikun de. Ook de campagne 'Kies Exact' heeft niet het bedoelde effect gehad. Meisjes hebben wel jes. meer belangstelling voor exac te vakken, maar kiezen die niet in het eindexamenpakket. In feministische kringen gaan daarom stemmen op meisjes en jongens weer gescheiden naar school te sturen. Pure nostalgie Het feministische maandblad Opzij organiseerde gisteren ter ere van de internationale vrouwendag een discussiebij- 1 meisjes. Er gaan stemmen op om 1 samen te stellen met alleen meis- foto: sp eenkomst in Paradiso in Am sterdam over de vraag 'Terug naar de nonnenschool?' „Nee", antwoordde minister Ritzen van onderwijs, de eerste spre ker op de bijeenkomst. „Het verlangen naar een aparte school voor meisjes wordt in gegeven door pure nostalgie. De nonnenschool is eerder een stap terug dan een stap voor uit „Door te pleiten voor meisjes scholen wordt de suggestie ge wekt dat de achterstand die meisjes oplopen wordt veroor zaakt door het bestaan van ge mengde scholen. Mannen- en vrouwenrollen zijn echter geen gevolg van het onder wijssysteem, maar van de in richting van onze samenle ving. Pas als vrouwen daad werkelijk op alle niveaus in de samenleving meedraaien, wordt het voor meisjes op school zinnig om andere keu zes te maken dan ze nu ma ken". aldus de onderwijsminis ter. Op dit punt bestreden de voor standers van de herinvoering van de meisjesschool de minis ter niet. Mathilde van den Brink, Europarlementariër en ex-voorzitter van de Raad voor het Jeugdbeleid, bena drukte echter dat ook het on derwijs haar steentje kan bij dragen aan een volwaardige deelname van vrouwen in de maatschappij. Bovendien is er volgens haar wèl het nodige mis met de onderwijsstructu ren. „De scholen zitten vol met stereotypen. Vrouwen ge ven les aan de klassen in de onderbouw, mannen in de bo venbouw. Als ouders actief worden in de school zijn het vrouwen die worden ingezet als leesmoeders en mannen die zitting nemen in de medezeg tot e in c genschapsraad. De vrouw! *nte ke uitzonderingen hieropw de kerstengeltjes in de boi eska van de positieve actie. Met hebben dus maar weinig vo beelden waaraan zij zich kic nen spiegelen". Proef Het Haarlemse Coornheif, ceum start volgend jaar zesjarig experiment, waa de exacte vakken aan jon{ en meisjes apart worden gi ven. De proef is eiger vooral gericht op de lera: Veel leerkrachten zijn zich melijk niet bewust van de schillende behandeling van leerlingen. Overigens zijn het niet all de mèisjes die achterstan oplopen in hun ontwikkel Hetzelfde geldt voor jong met weinig sociale vaardij den. Dit punt werd sle door een enkeling even a~ stipt op de bijeenkomst, zullen jongens steeds vaker confronteerd worden vrouwen die niet van plani hun man van a tot z te ver gen. Het is van het groc belang dat ook jongens weten waarom rabarber in een aluminium pan worden gekookt. ELSBETH KEG PCB-voorraden, onder meer verantwoordelijk voor de onvruchtbaarheid van vrouwtjes-zeehonden, moeten vóór 1999 op verant woorde wijze vernietigd worden. Beëindiging verbranding op zee vóór eind 1991. Het grootste karwei zullen de deelnemende landen krijgen DE BEZETEN BEZITTER aan het volgens plan terug dringen van de geloosde voe dingsstoffen in de Noorzee. Alle deskundigen waren het er over eens dat hiervoor structurele veranderingen in de landbouw, met mogelijke inkrimping van veestapels no dig zijn. Mestoplsag Concrete afspraken voor het terugdringen van het mestge- bruik in de landbouwsector hebben de ministers gisteren echter niet gemaakt. Deze ge voelige kwestie zal in 1993 tij dens een ingelaste conferentie met de landbouw-ministers opnieuw ter tafel komen. De nationale plannen beperken zich vooralsnog tot de bouw van rioolwater-zuiveringsin stallaties en mestopslag-facili- teiten. De Belgische minister Smet liet doorschemeren dat haar land met de bouw van zuive ringsinstallaties nog proble men verwacht. Het gewest Brussel, dat zijn ongezuiverd rioolwater op de Nederlandse Schelde loost, heeft ruim 55 miljoen gulden voor de bouw van deze installaties uitgetrok ken terwijl een kleine 1,4 mil jard gulden nodig is. „Maar ook het gewest Brussel is aan de afspraken van de Noord- zee-conferentie gebonden", al dus mevrouw Smet. De afspraken die in Den Haag zijn gemaakt, dragen overi gens geen wettelijk bindend karakter. De Europese Com missie, ook in het Congresge bouw vertegenwoordigd, heeft echter beloofd al volgende maand enkele afspraken in EG-richtlijnen te zullen vast leggen. Maij-Weggen toonde zich daarover zeer verheugd. „Via EG-wetgeving hebben we een extra stok achter de deur", aldus de minister. Protest Gedurende de tweedaagse conferentie gaven milieugroe peringen uit heel Europa luid ruchtig blijk van hun protest tegen de trage besluitvorming. De ministers werden bij aan komst en vertrek steeds uitge jouwd door als Neptunussen verklede demonstranten. Een wagen van de Nederlandse vo gelbescherming toonde voor het Congresgebouw de 'oogst' van één weekeinde olieslach toffers rapen; enkele honder den dode zeevogels. In 1992, zo zijn de conferentie gangers overeengekomen, zal opnieuw worden gekeken of de aangescherpte regels voor de lozing van olie effect heb ben gehad. Vogels worden daarbij niet geteld. In 1995 ko men de deelnemers in Kopen hagen opnieuw bijeen om na te gaan of iedereen zich aan de afspraken heeft gehouden en het Noordzee-milieu baat heeft gehad bij de internationale conferenties. PAUL KOOPMAN Demonstranten in de hal van het Congresgebouw in Den Haag, waar de Noordzeeconferentie is gehoüden, maken duidelijk dat het voor de Noordzee inmiddels vijf over twaalf is. foto's: anp EDE De bondsraad (het parlement) van de ANWB gaat op zaterdag 9 juni praten over het milieube leid van de toeristenbond en over een verlaging van de maximumsnelheid voor auto's tot 90 kilome ter. Hoofddirecteur mr. P.A. Nou- wen van de ANWB deelde dit gisteravond laat mee aan het einde van een speciale leden vergadering van de ANWB-af- deling Gelderland in Ede. Het was voor het eerst sinds de oprichting van de ANWB in 1883 dat er zo'n buitenge wone ledenvergadering gehou den werd. Ruim honderd le den van de Gelderse afdeling hadden daarvoor gezorgd. Zij vonden het milieubeleid van hun club tweeslachtig en wil den daar over praten. Kort sa mengevat zeiden de de Gel derse ANWB-leden gister avond in Ede: de ANWB is te vriendelijk voor de auto(mobi- list), loopt teveel- aan het handje van de autolobby en denkt te weinig aan het mi lieu. Op de door zo'n tweehon derdvijftig mensen bezochte bijeenkomst werden twee door de groep verontruste ANWB- leden ingediende moties met ruime meerderheid aangeno men. Daarop deed hoofddirecteur Nouwen de toezegging dat de bondsraad over een 'harder' milieubeleid zal praten. Overi gens acht Nouwen de k )uit klein dat de Bondsraad var. ANWB zich harder dan tol laai toe tegen de auto en vóór Irus milieu zal opstellen. We nu eenmaal geen milieuv niging, aldus Nouwen. „V|M- ons staat voorop: het volei aan onze statuten. En datft; kent de belangen behafa I van 2,8 miljoen leden opt \J gebied van verkeer, ven; recreatie en toerisme. Eni der zijn we dan actief voori lieu en landschap als dat«(|) band houdt met die belanj We zijn geen milieuven ging, maar we zijn wel voor een beheerst - in het lang van het milieu mend autogebruik". Toch waren de initiatie! B0( mers van de vergadering VI Ede heel tevreden met het hee, sultaat. Mede-organisator 1 y( van Lieshout voorspelde ook andere provii ANWB-afdelingen m vriendelijke moties zullen 1 nemen en dat dat binnen wil' half jaar zal leiden tot een 1 opg' ledige koerswijziging van ANWB. Van Lieshout: willen dat de ANWB haar gen statuten serieus neemt artikel 3 van deze stati wordt gesproken over het 1 van de vereniging. Hi( staat dat 'waar nodig ANWB zich mede zal ins[ nen voor het behoud en kwaliteit van het milieu' gens ons wordt het tijd di ANWB zich de inhoud artikel realiseert". En 2 ben wil' opg, nee: lom 'da SUSKE EN WISKE De Britse minister Patten aanhoort de kritiek op het Britse mi lieubeleid. het milieu niet de grootste ver liezer te laten worden", aldus Dybkjaer. Slotverklaring Volgens de slotverklaring, die na twee lange dagen vergade ren door alle ministers werd ondertekend moeten de lan den zich aan de volgende af spraken houden: Halvering van de lozing van 32 giftige stoffen in zee via de rivieren tussen 1985 en 1995. Halvering lozing 13 giftige stoffen in zee via de lucht vóór 1995, voor enkele stof fen geldt als einddatum 1999. Vermindering lozing kwik, lood, cadmium en dioxine via water én lucht met 70 tot 90 procent in dezelfde perio de. Halvering lozing voedings stoffen nitraat en fosfaat vóór 1995, zoals al in 1987 was afgesproken, om het ri sico van algenbloei en vis sterfte te voorkomen. Enge land krijgt twee jaar de tijd een studie te doen naar de vraag of deze lozingen lei den tot verstoring van het natuurlijk evenwicht. Verbod op 16 bestrijdings middelen voor de landbouw waaronder atrazine, dat nog in de Nederlandse maïsteelt gebruikt wordt, geen eind datum. Verbod op dumping radioac tief afval onder de zeebo dem (voorbehoud Engeland).

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4