fe gaat boeren toch iet te lijf als krakers? QeidócQowumt trekvogelsblijven steken in nasi en gezond bier Hoofdverdachten in Ardanta- fraudezaak blijven ontkennen lEUWi Bloeddonoren testen op hepatitis C ENLAND VRIJDAG 9 MAART 1990 PAGINA 3 yjjarige kandidaat _ir gemeenteraad B^AAG In het Brabantse Roosendaal (66 de 16-jarige Stefan Brouwer kandi- gteld voor de gemeenteraadsverkiezin- e mavo-scholier mag zelf nog niet 'in maar volgens de kieswet mag hij ijcozen worden omdat hij binnen vier chahttien wordt. Stefan is gevraagd door jtievoorzitter A. de Man. Deze zegt (hoefte te hebben aan een verkiezings- Man: „Ik vond het zó origineel dat ;n van zijn leeftijd lid wordt van een je partij. En hij haalt zo'n hoge cijfers ajol. Dit is gewoon een jongen die voor ;iek uit het goede hout is gesneden, on welke partij hij in de toekomst gaat kawoordigen". D66 heeft één zetel in raad. Genscher tulp Met een royaal gebaar giet de Duitse ambassadeur Otto von der Gablentz champagne over een pot tulpen. Hij vernoemde daarmee de gele tulpen naar de Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher. Rechts de kweker van de tulp C. van den Berg uit Anna Paulowna. Genscher heeft z'n vernoeming te danken aan z'n inzet voor de Europese eenwording. FOTO: PERS UNIE Ritzen wil AIO's eerder minder dan meer betalen DEN HAAG Minister Ritzen van onderwijs wil assistenten in opleiding (aio's) eerder minder dan meer salaris geven. Ritzen zegt dat in een interview met een aantal universiteitsbladen die vandaag verschijnen. In feite zijn aio's im mers vooral student, stelt Ritzen. „Misschien moeten we de aio's toch maar weer een gewone student-sta tus geven, een studiefinanciering en een aparte extra vergoeding voor de uren dat zij zelf onderwijs geven", aldus de minister. Vandaag eiste het Landelijk AIO-Overleg voor de Haagse rechtbank juist een salarisverhoging voor zijn achter ban. Oud-staatssecretaris Calmeyer overleden DEN HAAG Oud-staatsse cretaris en luitenant-generaal buiten dienst M.R.H. Calmeyer is in Den Haag op 94-jarige leeftijd overleden. Hij was van 1959 tot 1963 staatssecretaris van defensie in het kabinet De Quay. Calmeyer was van 1949 tot 1951 plaatsvervangend chef van de generale staf, daarna directeur van het Defensie Studiecentrum in Den Haag en militair adviseur van de Nederlandse vertegenwoordi ging bij de Noordatlantische Raad. In 1955 trad hij uit mili taire dienst, een jaar later werd hij kamerlid voor de CHU. Maatwerk helpt bijstands moeders eerder aan baan DEN HAAG Bijstandsvrouwen moeten individueel worden benaderd en begeleid door aTbeidsbureaus en sociale diensten bij het zoeken naar betaald werk. Maatwerk biedt betere kansen op succes dan een alge mene aanpak. Tot die slotsom komt staatssecretaris Ter Veld van soci ale zaken in haar aanbiedingsbrief bij een rapport van Research voor Beleid te Leiden in opdracht van het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid. Ter Veld vindt in het rapport een bevestiging van haar voorstellen om bijstandsmoeders ruimer te laten profi teren van bijzondere bijstand op weg naar betaald werk. Bij de Raad van State ligt momenteel een voor stel van haar om bijstandsmoeders een bijdrage te ge ven in kosten van scholing en kinderopvang. Die kin deropvangkosten blijven het eerste werkjaar in aan merking komen voor vergoeding. k0lOGLERAAR STRAFRECHT: LfV7A-iJUlirLTl.il U JL ltn.1 llJUVlJLl X dat. zii nrotesteerden tegen dat er nrnees-verhaal wordt ziin voor de overheid om tigeT' Ier VANDAAG IN HET |lNGEN De afge- iwee weken hebben groepen boeren on- Hatd actie kunnen aa"a. Zij zijn vol begrip Rnd door degenen mJdirect in de uitoefe- fyan hun werk be- ;edLrden en de politie de]nde in alle vriende- haar medewer- werden vijf walvan de milieu-orga- ell4 in Delfzijl binnen derjur gearresteerd om dat zij protesteerden tegen de vuillozingen van Akzo. Is hier sprake van rechts ongelijkheid? „Ik kan me levendig voorstel len dat dit door vele mensen als rechtsongelijkheid wordt beleefd", zegt hoogleraar straf recht prof.mr. D.H. de Jong van de Rijksuniversiteit van Groningen. „Bij dit soort acties moet je twee manieren van op treden van de overheid onder scheiden. In de eerste plaats gaat het om de handhaving van de rechtsorde, vooral de openbare orde. Die taak kan de overheid aanleiding geven een demonstratie of een actie te beëindigen door de zaak te verspreiden of - in het ergste geval - uiteen te slaan. Zo wordt gewoon de verstoring van de openbare orde beëin digd. Vaak zullen bij zo'n actie of demonstratie ook strafbare feiten worden gepleegd. De strafrechterlijke kant is dan dat er proces-verbaal wordt opgemaakt, of dat er mensen worden gearresteerd". „Ten aanzien van beide ma nieren van optreden bestaat er in Nederland bij de overheid een grote beleidsvrijheid. We kennen het opportuniteitsbe ginsel. Dat betekent dat je niet hoeft te vervolgen. Dan zijn er - om even bij die strafrechter lijke kant te blijven - twee dingen die worden bekeken. Ten eerste: hoe respectabel is het belang waarvoor gestreden wordt? Het lijkt er op dat het belang waarvoor de boeren strijden tot op zekere hoogte respectabel wordt geacht". „Het andere punt is natuurlijk het inschatten van de gevol gen wanneer je wél optreedt, hetzij door de zaak te beëindi gen, hetzij door strafrechterlijk op te treden. Bij zo'n massale actie van de boeren die toch wel erg boos zijn, moet je voor ernstige escalatie vrezen. Dat zal ook een belangrijke reden zijn voor de overheid om - al thans tot op heden - niet in te grijpen. Zo'n Greenpeace-actie is wat kleinschaliger. Daar kun je zonder gevaar voor es calatie sneller optreden. Dat speelt natuurlijk heel zwaar mee. Als overheid heb je een vrij grote beleidsruimte". De overheid is voor de boeren tot nu toe heel erg tolerant ge weest. Belastingkantoren zijn al twee weken geblokkeerd, evenals de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Véendam. Dat gaat toch wel heel erg ver? „Dat lijkt mij ook, al wil ik geen persoonlijk oordeel geven over deze acties. Het begint er op te lijken dat de overheid nu ook vindt dat de grenzen be reikt zijn. Als de overheid vindt dat het nu echt te ver gaat, moet ze ook consequent optreden voor zover daar vol doende manschappen voor be schikbaar zijn. De overheid f§WfmSmSM Een pantserwagen van de politie sloot gisteren de toegang tot het Binnenhof af om trekkers van de boeren tegen te houden. moet de actie dan niet alleen beëindigen, dus de openbare orde herstellen, maar tegelij kertijd strafrechterlijk optre den. Dan moet er ook worden geverbaliseerd. Ik zie natuur lijk wel heel goed dat zoiets bij zo'n massale actie niet eenvou dig is". De boeren hebben het ook zo aangepakt, dat er nauwelijks iemand directe verantwoorde lijkheid draagt. Ze hebben wel woordvoerders, maar er is geen formele organisatie. Maakt dat de zaak niet extra moeilijk? „Dat is zeker strafrechtelijk een belemmerende factor. Het wordt daardoor moeilijk om organisatoren aan te pakken. Met betrekking tot een belang rijk aantal acties lijkt het me toch niet uitgesloten dat je een groot aantal organisatoren aan zou kunnen pakken, maar het zal moeilijk zijn bewijzen rond te krijgen?" Waar denkt u aan in de be wijsrechtelijke sfeer? Blokke ren, is dat strafbaar? „Dat zal nog weieens tegen kunnen vallen. Als je denkt aan het blokkeren van het verkeer, kom je niet veel ver der dan één of meer verkeers overtredingen. Ik zie niet dat je hier een misdrijf kunt con strueren. Het gaat toch om wat lichtere overtredingen. Ik heb niet zomaar even een ernstig delict voorhanden waar het onder zou kunnen vallen. Dat is natuurlijk ookeen beetje een kenmerk van ons straf recht. Iets moet ergens straf baar zijn gesteld, anders is het niet strafbaar. Dat is een goed uitgangspunt natuurlijk. Het is een belangrijke bescherming voor de burgers dat duidelijk is wat wél en wat niet straf baar is. Met dit soort acties is het daardoor wel vaak lastig om er strafrechtelijk een vin ger achter te krijgen". Wat verwacht u van een even tueel optreden van de politie? „De boeren zijn zo geladen, dat als je er tegen optreedt er heel wat geweld naar voren komt. Je staat als overheid niet in absolute zin machteloos. Je kunt besluiten om met een grote politiemacht een eind aan de acties te maken. Dat wordt dan een veldslag, denk ik. Op zichzelf gaat onze over heid die niet uit de weg. Dat kun je ook zien bij ontruimin gen van kraakpanden. Toch ligt het probleem kennelijk in de morele sfeer. Je gaat boe ren toch niet te gauw op de zelfde manier te lijf als kra kers... Ik denk dat zoiets ook meespeelt. Als de acties nog grimmiger worden, dan zie ik die veldslagen toch nog ont staan. Ik denk dat je het als overheid niet veel verder kunt laten gaan. Je moet nu öf met concessies komen, öf er een eind aan maken. Je moet geen concessies doen en de acties toch door laten gaan. Je moet nu als overheid kiezen. An ders ben je niet duidelijk". BAREND STRANG m onze verslaggevers) EP Met opmerke- veerkracht, is het sje Wezep op de Ve er gisteravond in .ge il de plotselinge inva- an achthonderd boze ■|n op te vangen, die un kruistocht tegen Haag' plotseling in ilaatsje bleven steken. Trekvogels' zelf waren (lien nog het meest ver- met het onverwachte Wezep. Toen ze rond 's ochtends uit Gro- Drente en zuidoost- (and vertrokken, hadden Ben tot einddoel van de Strit uitverkoren. Maar in (uur van de strijd werd ten de tractor maar heie naar Den Haag te sturen. I het werd voorlopig al- Wezep. In allerijl ver- Ie een plaatselijk restau- Voor de boeren een nasi- lijd in de stoffige loods de actievoerders waren ondergebracht. Keurige obers, in stemmig zwart en met vlin derdas, dienden het eten op. Bier was er ook, in kratten te gelijk werd het aangevoerd. „Maar allemaal alcoholvrij', zei bevoorrader Theo Schuur uit Emmercompascuum. - „De stemming is geladen, je weet maar nooit. We willen niet dat de vlam in de pan slaat. Bij een demonstratie moet je nooit drank gebruiken, dan kan het snel verkeerd lopen". Voor het nietige kantoortje van de portier, helemaal ach ter in de loods, verzamelde zich een lange rij wachtenden bij de enige plek met een tele foon. „We moet'n toch moeder de vrouw maar 'ns even ver tellen dat we op de Veluwe blijven", verkondigde een ak kerbouwer met de tongval van z'n streek. De stemming onder de boeren was na de grimmige rit snel omgeslagen in ontspanning en berusting. Voor het oog al thans, want wie bij de boeren informeerde naar de weinig heilvolle toekomst van de ac tie stuitte zonder uitzondering op onverzettelijkheid. „Zolang we niet door pantserwagens en ME worden tegengehouden gaan we door", riep een ak kerbouwer uit Hornhuizen. „Lubbers kan wel roepen dat de grens van de tolerantie is bereikt. Maar dan moet je ons in Hoogeveen niet eerst hoop geven en het twee dagen later weer inslikken". Wieringermeer In Wieringermeer hadden driehonderd Friese boeren gis teren al het besluit genomen weer naar huis te keren. Zij waren eerder op de dag over de Afsluitdijk Noord-Holland binnengereden. Actieleider E. Vogels blies de aftocht omdat verdere acties in dit stadium zinloos zouden zijn. i „Weer een dag naar de blik sem. Wat een kater. We had den vol moeten houden en door moeten gaan", jammerde een jonge boer. „Nu zijn de mensen warm. Volgende week wordt het weer een hele toer om alle mensen bij elkaar te krijgen. Maar mij zien ze niet meer. Er ligt nog werk van twee weken. Zodra het droog wordt moet ik het land op om te zaaien en dat is precies waar de politiek op heeft gewacht". De akkerbouwers waren er zo op gebrand om door te stoten. Niet naar Schiphol („dat is nooit echt de bedoeling ge weest") maar naar de Coen- tunnel in Amsterdam. Een blokkade van Neerlands meest verstopte tunnel zou politiek Den Haag wel mores leren. Dat de politie daar een wapen stokje voor zou steken, wisten de boeren zeker. „Tuurlijk. Maar kijk eens naar zo'n busje van de ME. En nu naar onze trekkers. Dat is toch geen par tij voor ons". Verbijsterd keken de meeste boeren voor zich uit toen het besluit genomen werd niet verder te gaan. De vrijdag had het hoogtepunt moeten wor den van weken actie voeren. „Dit is geen climax, maar een anti-climax. Als we teruggaan hebben we verloren. Boeren zijn als een kruiwagen vol kikkers. Als je niet doorrijdt, springen ze er één voor één uit", aldus een teleurgestelde boer. Zo'n tien boeren zetten de monstratief koers richting Amsterdam in de hoop dat de rest in hun kielzog zou volgen. Niemand volgde, waarop het kopgroepje zich alsnog be dacht. Rond half zes zaten alle boeren weer op de trekker richting Friesland en slaakte actieleider Vogels een zucht van verlichting. „We moeten het netjes houden. Ik wil geen rotzooi. Als we door waren ge reden was het tot een confron tatie gekomen. En wat bereik je daarmee? Allemaal camera's erop en negatieve publiciteit". Veendam In Veendam kwam 's avonds op geweldloze wijze een eind aan de twee weken durende blokkade van de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Volgens burgemeester Apotheker was het ingrijpen van de ME nood zakelijk, omdat de boeren 's morgens het computercentrum van de Rijksdienst lam hadden gelegd. Hij vond dat intolera bel, omdat de politie niet meer kon beschikken over noodza kelijke gegevens voor het op sporen van criminelen, de af gifte van rijbewijzen, apk-con- troles en het inschakelen van familieleden bij zware ver keersongevallen. Ook actie voerder Henk Doornbosch achtte de tijd rijp om de blok kade af te blazen. „Het was niet meer verantwoord". Apotheker heeft geen moment gedacht dat de ontruiming door de ME zou escaleren. „Ik heb in die twee weken de ac tievoerders leren kennen als redelijke mensen. Ik ging er dan ook vanuit, dat de ontrui ming geweldloos zou gebeu ren. Er was voor mij geen re den om te veronderstellen, dat de situatie zich zou verhar den". Met opzet had burgemeester Apotheker de tachtig man ME niet uitgerust met 'provoce rende kleding' als wapenstok en schilden. „Ze zagen er net zo uit als onze Veendammer politie". Even voor de politie actie riep trainer Nienhuis een aantal ME'ers die zich zaten te vervelen op voor een partijtje voetbal tegen zijn selectie. Die confrontatie eindigde in een gelijkspel. AMSTERDAMS ONDERZOEK: AMSTERDAM Onderzoe kers van de Rode Kruis Bloed bank Amsterdam, het Centraal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst en de GG&GD in Amsterdam heb ben vastgesteld dat in Amster dam 0,7 procent van de bloed donoren positief was in de he patitis C antistoftest. Uit eerder onderzoek bleek al dat 2,3 procent van de patiën ten die veel bloedtransfusies krijgen hepatitis C ontwikke len. De onderzoekers pleiten nu voor zo'n test voor alle bloeddonoren. Het onderzoek is vandaag gepubliceerd in het medisch tijdschrift The Lan cet. zaakte ontsteking van de le ver. Het vervelende van C is dat ondanks de ernstige gevol gen een patiënt er weinig van merkt, niet geel wordt en zich hooguit wat grieperig voelt. Hepatitis C is de belangrijkste complicatie van bloedtransfu sie. De Gezondheidsraad schatte onlangs dat jaarlijks 1.600 patiënten het virus krij gen na een bloedtransfusie. Bij 800 mensen mondt dat uit in een chronische leverontste king en bij 160 mensen ont staat een blijvende leverbe schadiging. De onderzoekers stelden vast dat ongeveer 65 procent van de gevallen van hepatitis C na een transfusie is te voorkomen als alle donoren op het virus getest zouden worden. Rechtbank verbiedt gids over rijscholen DEN HAAG De nationale rijscholen-gids mag niet meer ver spreid worden. Dit heeft het gerechtshof in Den Haag bepaald in een hoger beroepszaak. Deze was aangespannen door zeven rij schoolhouders. De rechter trekt de gegevens over slagingsper centages van de in de gids genoemde rijscholen in twijfel. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) zegt „zeer on gelukkig" te zijn met deze uitspraak. In opdracht van het minis terie van verkeer en waterstaat heeft deze dienst vorig jaar ok tober de gids uitgebracht in samenwerking met de ANWB en de Bovag. In de gids worden per streek de scholen opgesomd die met hun aantallen geslaagden op of boven het gemiddelde ko men. De gedachte was dat hiermee het kaf van het koren zou worden gescheiden. De zeven rijschoolhouders hebben steeds beweerd dat er sprake is van misleiding. Een kort geding in deze kwestie had het zevental verloren. Volgens een ANWB- woordvoerder zijn alle 80 duizend exemplaren, die vooral via de ANWB-kantoren zijn verspreid, inmiddels verkocht. Schoolkinderen in Estland Ruim twintig kinderen uit onder meer Leiden, Wassenaar en Noordwijk in het centrum van de hoofdstad van Estland, Tallinn. De reis is een initiatief van de basisschool de Eerste Leidse Schoolvereniging. De kinderen worden in de nacht van zondag op maandag weer in ons land verwacht. Het bezoek zal worden gevolgd door een tegenbezoek van een school uit de Sovjetunie. FOTO: ANP Artsen zonder Grenzen helpt Roemeense gynaecologen AMSTERDAM De organisatie Artsen zonder Grenzen gaat een project opzetten voor bijscholing van Roemeense gy naecologen en verloskundigen. Het is vooral de bedoeling artsen op de hoogte te brengen van recente ontwikkelingen op het gebied van geboorten regeling. Dictator Ceausecu had anticonceptie verboden zodat in Roe menië op grote schaal illegale abortussen werden verricht. Van ontwikkelingen op het terrein van de moderne gynae cologie zijn de Roemenen niet op de hoogte. iAIBAAI' door WILLEM RUSTIER BREDA De twee hoofdver dachten in de Ardanta-fraude- zaak hebben voor de Bredase rechtbank ontkend dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan valsheid in geschrifte en belas tingfraude. Officier van justi tie mr. A. Franken heeft tot nu toe steeds gesteld dat de twee bewijsbaar voor acht mil joen gulden hebben gefrau deerd. Zij zou vandaag met haar eis komen. De dagvaarding vermeldt on der andere het zwart uitbeta len van dragers, het achter over drukken van betalingen voor inkooppolissen voor uit vaarten, fraude van de ven nootschapsbelasting en het fout invullen van verzamel loonstaten voor de bedrijfsver eniging. Volgens de 54-jarige hoofdver dachte G.N., voormalig direc teur van Ardanta Uitvaartver zorging BV, zou hij volgens het onderzoeksteam voor in totaal 22 miljoen hebben ge fraudeerd. De verdediging be schuldigde de officier ervan dat zij N. en de 47-jarige mede verdachte M. van S. uit het Westbrabantse Rijsbergen, stelselmatig via de media zwart heeft gemaakt. Getuige-deskundige J. Dijk man uit Wilnis verklaarde dat deze affaire te veel onduidelijk laat en daarom niet voor de strafrechter thuishoort. Hij is onder meer belastinginspec teur bij het ministerie van fi nanciën in Amsterdam ge weest en was ook opsporings ambtenaar bij de Fiscale In lichtingen- en Opsporings dienst.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3