„De biecht is een zegen voor de mensen DEKRANT BRENGT DE WERELD BIJII THUIS. SÉ kerk wereld beroepingen Conferentie Seoul door lang praten in tijdnood Joods-christelijke consultatie over ontwikkelingen Oost-Europa Christelijke kandidaten doen het goed bij Sovjet-verkiezingen £eidóc<SouttU «5* £eidóe6ouaa/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidócQowumt VRIJDAG 9 MAART 1990 R Nog zeker 63 gewetensvervolgden in de Sovjetunie LONDEN In de Sovjetunie zitten nog minstens 63 mensen om hun geloof gevangen. Dat blijkt uit informatie van Keston College, het Engelse instituut voor de bestudering van de gods dienst in de communistische landen. Het gaat om 27 moslims, 23 Jehova-getuigen en 13 christenen. De christenen en de Je hova-getuigen worden voor het merendeel gestraft omdat ze op grond van gewetensbezwaren militaire dienst geweigerd heb ben. De moslims zitten vast wegens verspreiding van de Ko ran. De meeste gevangenen verblijven in arbeidskampen of moeten anderszins dwangarbeid verrichten. Het is niet bekend of er ook mensen wegens hun geloof onder psychiatrische behande ling gesteld zijn. Frank Chikane door eigen kerk gerehabiliteerd JOHANNESBURG Dr. Frank Chikane, secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, is door zijn vroegere kerk in ere hersteld. De Apostolische Zendingskerk heeft be sloten de schorsing van de predikant op te heffen. Chikane werd in 1981 geschorst wegens zijn politieke activitei ten in de strijd tegen apartheid. Onder druk van de blanke 'moederkerk' brak de zwarte Pinksterkerk met de voorganger die wegens politieke daden gevangen heeft gezeten. De kerk had in 1981 bepaald dat Chikane's schorsing zou worden opge heven als hij over zijn 'politieke activiteiten' berouw zou tonen. Bovendien moest hij dan beloven niet meer in de gevangenis terecht te komen, niet meer politiek actief te zijn. Deze voor waarden zijn nu vervallen. Als de meeste mensen werkelijk zichzelf zouden kennen, werden zij ziek van afgrijzen. C. Schouwenaars ROERMOND „Het is onjuist te denken dat voor de biecht de ouder wetse biechtstoel vereist zou zijn. Ook hier in Lim burg zijn er nogal wat kerken waar dit meubi lair na het Tweede Vati caanse Concilie is ver dwenen. Maar er zijn hier ook kerken die een eigen biechtkamer hebben. De moderne biecht hoeft he lemaal niet in zo'n ouder wetse biechtstoel te ge beuren. Het gaat er om dat er een biechtgesprek plaats kan hebben". Dat zegt mgr. Gijsens voor lichter A. Jansen naar aanlei ding van het jongste initiatief van de bisschop de persoonlij ke biecht opnieuw weer in gang te doen vinden. „De biecht blijft een ongekend sterke kracht en dat heeft bis schop Gijsen in deze veertig dagentijd opnieuw willen be klemtonen. De biechtkaarten (die niet een gulden maar een dubbeltje per stuk kosten, maar wel slechts per set van tien kaarten leverbaar zijn, red.) zijn daarbij een hulpmid del. Je kunt hetzelfde zeggen van de gemeenschappelijke boetevieringen die na het concilie in zwang zijn geko men.. Ook die kunnen bijdra gen om weer persoonlijk te gaan biechten. Mgr. Ernst doet het weer op zijn eigen manier. Hij heeft een boekje uitgegeven met overwegingen over vergeving, waarin ook weer aangespoord wordt tot biechten". De biechtkaarten die door het Limburgse bisdom worden uitgegeven kunnen een lei draad zijn voor de manier waarop het sacrament van boete en verzoening kan wor den toegediend. De priester begint met een gebed, dat eventueel gevolgd kan wor den door een korte schriftle zing. Vervolgens komt de biechteling zelf aan het woord die eerst een belijdenis van schuld uitspreekt. De boete ling heeft aan de hand van de biechtkaart van te voren kun nen overdenken welke zon den hij wil opbiechten. Daar voor staan op de kaart de tien geboden afgedrukt. Bij het eerste gebod („Gij zult geen afgoden vereren, maar mij al leen aanbidden en boven alles beminnen") staan vragen als: welke afgoden heb ik?, kijk ik teveel televisie?, drink of eet ik te veel? Zo worden bij elk gebod vra gen gesteld. Grote interesse Er zijn inmiddels vijftiendui zend biechtkaarten de deur uitgegaan. Priesters die het schrijven van mgr. Gijsen hebben ontvangen hebbben ze besteld, maar ook individuele gelovigen, aldus voorlichter Jansen. Ook buiten het bis dom Roermond blijkt interes se te bestaan. Inmiddels is een nieuwe oplage gereed. Pastoor A. Vreeburg van de Leidse Lodewijkparochie juicht het initiatief van de Limburgse bisschop om de biechtpraktijk te herstellen van harte toe. Volgens hem is de biecht ten onrechte in dis krediet geraakt. „De kerk' schrijft voor dat het grote kwaad altijd gebiecht wordt. Voor het kleine kwaad geldt dat niet. Toch heeft de kerk de devotiebiecht, waarin die dagelijkse zonden werden op gebiecht, altijd willen bevor deren. Zij zag daarin een mid del om het grote kwaad te De biecht is onderwerp in vele films, bijvoorbeeld in True Confessions met Robert de Niro in de rol van pastoor. foto: pr vermijden. Grote fouten zou- actie daarop is toen de fout moeten doen: minder vaak, op te voeden. Er bestaat in weer een den immers minder kans krij- gemaakt de biecht dan maar duidelijker gericht. In die zin onze parochie nor, Tnon Wam Ao VritieV ia af te schaffen. Maar dan zou heb ik sinds ik hier pastoor biechtpraktijk. Rond hoogtij- je juist iets aan die sleur werd geprobeerd de mensen dagen als Kerstmis en Pasen Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Arnhem H.J. Ruis te Utrecht: te Arnhem mw.B.J. Ruis-La- zonder te Utrecht. Benoemd tot vica ris te Utrecht (herv.geref.) mw.J.H.M.E. Broeyer-Bogers, wo nende aldaar, die deze benoeming heeft aangenomen. Benoemd tot vi caris te Utrecht mw.P.J. van der Lin den, wonende te Houten, die deze benoeming heeft aangenomen. Be roepen te Kootwijk-Kootwijkerbroek B.J. van Vreeswijk te Ridderkerk. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Enschede-Oost C. van der Leest te Harlingen. Beroepen te Brunssum-Treebeek voor het evan gelisatiewerk te Venlo e.o. H. Drost te Rotterdam-Oost. zijn er zeker zo'n driehonderd tot driehonderdvijftig mensen die hier weer te biechten gaan en verder is er elke zaterdag gelegenheid tot biechten". „De biecht heëft een enorme psychologische uitwerking" meent pastoor Vreeburg. „Het is een zegen voor de mensen. Het is niet voor niets dat nu er niet meer gebiecht wordt de spreekkamers van psychia ters en psychologen overvol zitten". „Mensen reageren ook wel in de trant van: fijn dat ik er van af ben. Maar dat is na tuurlijk niet juist. Als je gelo vig bent, besef je dat je ver antwoording hebt af te leg gen, dat je in het reine moet zien te komen met jezelf". Kapelaan S. Nevelstein van de H. Petrusparochie in Gul pen zegt dat het initiatief van bisschop Gijsen geen novum is en dat hij elk iaar de aan dacht op het biechten vestigt. Hij denkt dat een nieuwe biechtpraktijk nog het gemak kelijkst kans van slagen heeft bij een jonge generatie. Ook in het vanouds zo katholieke Limburg is ze zo goed als ver dwenen, ook al bestaat er vrijwel overal nog wel gele genheid tot biechten. „De jon geren staan er nog onbevan gen tegenover in tegenstelling tot de ouderen". Overigens is het voor hem duidelijk dat de biechtpraktijk opnieuw in op komst is. „In het begin van de jaren zeventig had je hooguit drie of vier biechtelingen. Nu heb je een beduidend grotere kern van zo tegen de honderd mensen. Daar zijn ook jonge ren onder". Hij constateert dat veel mensen die wel te biecht gaan dit liever niet doen bij hun eigen pastoor. Veel mensen gaan te biecht in de hier vlakbij gelegen St. Be- nedictusabdij. Dan zijn zij anoniem, de druk van de soci ale controle die ze hier dan kennelijk voelen, is dan weg". SEOUL De meeste deelnemers aan de we reldconferentie in Seoul zijn het erover eens, dat gerechtigheid het kern woord is van het conci liair proces voor gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping is. Zij stemmen daarmee in met wat de secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, dr. Frank Chi kane, eerder deze week heeft De conferentie besprak vrij dag een rapport met de reac ties uit de 20 werkgroepen op het eerste deel van het werk document. In dit deel wordt een beeld gegeven van de si tuatie in de wereld op het ge bied van vrede, gerechtigheid en het milieu. Voorts wordt ingegaan op de betekenis van het verbond van God met de mensen. De conferentie besloot de aan neming van het rapport uit te stellen tot maandag. Er had den zich ongeveer 40 sprekers aangemeld voor de discussie, van wie er wegens tijdgebrek slechts ongeveer tien het woord kregen. Van degenen die wel aan het woord kwa men, klaagden velen, dat on voldoende aandacht was be steed aan een situatie van on gerechtigheid in de wereld, zoals het lot van de Indianen in de Verenigde Staten of dat van de Palestijnen. Een Afri kaanse afgevaardigde zei, dat zijn werelddeel geheel was genegeerd. „Ik zou zeer te leurgesteld naar huis gaan, als dit rapport zo zou worden aangenomen' gevaardigde. Het besluit tot uitstel .van de aanneming van het rapport aldus deze af- begin van de conferentie aan kondigde, lijkt niet te vermij den. Diverse werkgroepen vonden betekent, dat de conferentie het eerste deel van het werk- in grote tijdnood dreigt te ko men. Als morgen de werk groepen bijeen zijn geweest, resten nog slechts twee zittin gen op zondag en twee op maandag voor de bespreking van het gehele werkdocu ment. De spraakverwarring, die de secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, ds. W.R. van der Zee, voor het document te negatief over de situatie in de wereld. Hoewel vele afgevaardigden erken nen, dat de mensheid op weg lijkt naar zelfvernietiging, spreken zij tegen dat de situa tie hopeloos of rampzalig is. Zij ontlenen hun hoop vooral aan de strijd van volksbewe gingen voor meer gerechtig heid en vrede en een schoner milieu. HEPPENHEIM De Inter nationale raad van joden en christenen ICCJ houdt in au gustus een consultatie over de ontwikkelingen in Oost-Euro pa en de invloed ervan op de joods-christelijke betrekkin gen. Op deze besloten bijeen komst in Praag zullen verte genwoordigers uit bijna alle Oosteuropese landen aanwe zig zijn. Kortgeleden werd in Praag een Overlegorgaan van joden en christenen in Tsjechoslo- wakije opgericht. Daarin ne men de protestantse kerken, de Rooms-Katholieke Kerk en de Joodse Gemeenschap deel. De bijeenkomst in Praag wordt gehouden in samen hang met de algemene verga dering van de ICCJ aldaar. Oorspronkelijk zou deze ver gadering deze zomer in Jeru zalem plaats vinden. Er is tot verplaatsing besloten omdat de Israëlische afdeling (Inter- faith Israel) in grote financië le problemen verkeert. Ook hebben de christelijke kerken in Israël hun meewerking ge weigerd. Verder speelde de complexe politieke situatie in Israël een rol. Doordat in Israël ook de moslims bij het gesprek tussen joden en christenen zijn be trokken, werd het niet raad zaam geacht de conferentie in Jeruzalem te laten plaats vin den. De ICCJ zal de 25e sterfdag van Martin Buber op 11 juni herdenken met een speciale bijeenkomst in het Martin Bu- berheim in Heppenheim, waar het ICCJ-secretariaat is gevestigd. Gastspreker is de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl. Graham bij de Brandenburger Tor De Amerikaanse evangelist Billy Graham is in Berlijn al begonnen met zijn werk: het brengen van het Evangelie. Nu nog op kleine schaal, bijvoor beeld door het uitdelen van godsdienstige lectuur aan Oostduitse grenswachten bij de Brandenburger Tor (foto), maar morgen massaal. Dan zal hij spreken bij het Rijks daggebouw. Volgens Graham biedt een verenigd Duitsland 'ongekende mogelijkheden' voor de verkondiging van de christelijke boodschap. FOTO: DPA MOSKOU-LONDEN Ze ker zeven onafhankelijke christelijke kandidaten zijn bij 'de verkiezingen in de Sovjet republieken Rusland, Wit- Rusland en de Oekraïne afge lopen weekeinde reeds in de eerste ronde gekozen. Boven dien maken de voormalige dissidenten Gleb Jakoenin en Aleksander Ogorodnikov een goede kans om bij de tweede ronde op 18 maart in de stads raad van Moskou te worden gekozen. Dit heeft Keston College, het Engelse instituut voor de bestudering van de godsdienst in Oost-Europa, bekendgemaakt. De orthodoxe christen Valeri Borsjev en Yevgeni Chern- javski, lid van de Christende mocratische Unie (CDU), ver overden in hun kiesdistrict een absolute meerderheid. Zij werden direct gekozen in de Opperste Sovjet (het parle ment) van de Russische repu bliek. In de Oekraine zijn vijf christelijke kandidaten, allen voormalige politieke gevange nen, gekozen. Na de eerste ronde hebben Ogorodnikov en Jakoenin nog goede kansen. Hoewel in Mos kou het gerucht de ronde deed dat de CIA enkele chris telijke kandidaten had be taald, kreeg- Ogorodnikov in zijn kiesdistrict twaalf procent van de stemmen. De kandidatuur van Ogorod nikov en priester Jakoenin werd in de Sovjet-krant Ra- botsjaya Tribuna scherp aan gevallen door Michail Ardov, ook een russisch-orthodoxe priester. Ardov vroeg zich af of beide heren beseffen dat ze met hun politieke activiteiten het evangelie besmeuren. Ogorodnikov, die acht jaar voor zijn geloof gevangen heeft gezeten, is oprichter en voorzitter van de CDU in de Sovjetunie. Omdat deze partij nog niet door de overheid is erkend, staat hij als onafhan- de glasnost is Ogo rodnikov nog steeds een felle kriticus van het regime. Vol gens hem heeft de hervor mingspolitiek van Gorbatsjov niet tot fundamentele veran deringen in het systeem ge leid. Geheime dienst Ogorodnikov klaagt er regel matig over dat hij en zijn geestverwanten door de ge heime dienst worden lastig gevallen. Vorig jaar oktober werden bij terugkeer uit Wes ten een bijbel en andere reli gieuze boeken van hem in be slag genomen, hoewel de in voer van religieuze literatuur zomer officieel is toegestaan. In hetzelfde weekeinde kwam een naaste medewerker van •Ogorodnikov onder verdachte omstandigheden om het le ven. Jakoenin staat vooral bekend als kriticus van de leiding van de Russisch-Orthodoxe Kerk. Hij is een van de oprichters van de organisatie Kerk en Perestrojka, die het recht op godsdienstvrijheid wil verde digen. De organisatie vindt dat de orthodoxe kerk te wei nig gebruik maakt van de nieuw verworven vrijheid en teveel aan de leiband van de partij loopt. Aanvankelijk leek het erop dat Jakoenin geen kandidaat 1 kon staan, omdat de kerkleiders weiger den hem te nomineren. Namens de Russisch-Ortho doxe kerk stonden verschil lende „baardige soutanedra gers" kandidaat, maar dezen kunnen volgens waarnemers niet tot de oppositie gerekend worden. De kerkelijke kandi daten houden toespraken over onderwerpen de morele ge zondmaking van de samenle ving,. de uitbreiding van lief dadigheidswerk en de toena dering tussen christenen en atheïsten. Ja -ir Storm in glaasje Noordzee Ltelc MINISTER Hanja Maij-Weggen had begin deze wL deciliter Noordzeewater laten aanrukken om de wercjcoze nen hoe beroerd het met onze zee gesteld is. Nonchajïttie zij het amberkleurige water in een limonadeglas „Onthoud deze kleur goed. Over vijf jaar moet het in elk geval een stuk schoner uitzien", beloofde zLen Museum Panorama Mesdag, daarmee een voorschotje p; op de volgende Noordzeeconf eren tie in 1995 te Kopejol. - gek Of de ambitieuze verkeersminister deze belofte kaiaw( maken valt nog te bezien. De milieu-organisaties diegene lang roepen dat wij onze zeeën vergiftigen, zijn er iii val al zeker van dat het niet zal lukken. Erg indruk^/"] zijn de afspraken die gemaakt zijn dan ook niet. O'^-J keer zijn de nodige ontsnappingsclausules in de slok ring opgenomen. Zo krijgt Groot-Brittannië, dat erv: tuigd is dat het storten van vijf miljoen ton rioolsli Noordzee het milieu absoluut geen schade berokkf A eens twee jaar de tijd dat wetenschappelijk aan te toi tussen gaan de dumpingen gewoon door. Het afval meer op zee vernietigd mag worden, wordt voortaan verbrand. Volgens de milieubeweging niet meer dani f metische oplossing want vroeg of laat komen deze \j dingsgassen toch in het (zee)milieu terecht. |"l Het stevig terugbrengen van de uitstoot van giftige! waartoe de landen hebben besloten, moeten gehaald „door de inzet van de best beschikbare technologie dat geen uitzonderlijk hoge kosten met zich meej Volgens minister Maij is dat een gebruikelijke fori die echter wel inhoudt dat de techniek en de betaalb daarvan de mate van milieuzuivering bepaalt. Een ex bleem daarbij is dat enkele Noordzeelanden nog gee idee hebben hoeveel van deze stoffen zij jaarlijks in lieu brengen. Meetgegevens uit 1985 (het uitgangépi de zeevervuiling via de lucht zijn alleen van Neder! schikbaar. Hoeveel dioxine in lucht en water geloos is zelfs bij benadering niet bekend. In het licht van de ronduit dramatische situatie Noordzee-milieu biedt de slotverklaring van Den Hajj pe teksten. De vervuiling van de zee mag doorgaaiL wat een aantal stoffen betreft in een lager tempo. iLjj vangrijk die vervuiling op dit moment is heeft het mi> van VROM globaal berekend: bijeengeveegd is het e|yar van vijftien kilometer lang, vijftien kilometer breedkrd tien flatetages hoog. En dat in een gebied dat door deincj( ling al geteisterd wordt door massale zeehondenst^ plagen van giftige algensoorten. Een zee waar dageli|0n derden met olie besmeurde zeevogels aanspoelen, wa|va vissen in de monding van grote rivieren met gezwelle^ buik over de bodem schuren en waar Britse zeeliedei^. legen van de netten plastic helmen dragen omdat he|__ een agressieve uitwerking op de huid heeft. De economie en niet de natuur zélf lijkt opnieuw ruimte van de acht Noordzee-ministers bepaald te De produktie van gifstoffen in de samenleving, zo h| deze landen eendrachtig afgesproken, hoeft op geen™ wijze in het gedrang te komen. De fabrieken mogen doordraaien, de consumenten mogen doorconsumere landbouwsector mag de aarde blijven plunderen. Ver de aanbeveling „beperking van de omvang van de la na te streven", komt het verdrag niet. Wèl moet voo worden dat al deze afvalstoffen in het water terecht Dat moet een beetje minder als het kan, door opslag en vooral: door zuivering van het rioolwater. TERWIJL het milieu schreeuwt om een radicale zwaai, hebben de ministers van de acht Noordzeelane 'aanvaardbaar compromis' gesmeed. Vooral de Britse minister Chris Patten heeft zich bij het opstellen compromis van zijn slechtste kant laten zien. Om de gemaakte afspraken na te komen hoeft Nederland lieubeleid nauwelijks aan te scherpen. Ter illustratie: zestien verboden pesticiden is er in Nederland nog m in gebruik. Alleen de overeengekomen halvering vai zing van voedingsresten in zee wordt nog een hele kli de afspraken zullen daarover echter pas in 1993 wor maakt op een tussentijdse werkconferentie. Het was dan ook niet verwonderlijk dat geen van de ters na afloop van de Haagse conferentie het woord in de mond durfde te nemen. Er zullen nog vele gen nodig zijn voordat na afloop op een schoon mil klonken kan worden met glaasjes zuiver Noordzeewa Trel hier m je :naa: 1 hei Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonneeservice Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. p' Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.0ÖI Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-giro! per maand f. 24,85 per maand I per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar f. 284,50 per jaar f. i Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties *L Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. »i Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijsw^j 070 - 3902 702. AMROBANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 Jrf)

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2