cuUe (Somcmt™ Boeren staken acties Levensbehoefte T'l 9 11 12 Rapport: Kuijers verantwoordelijk voor schouwburgaffaire 5EMIDDELAARS KRIJGEN TIEN DAGEN DE TUD iaS wil dat identen "sieger Maan m 14 Dagen Gratis £cidóc@outmit HET WEER 0 m Vrijdag 9 maart 1990 81ste jaargang no. 24669 Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Losse nummers f. 1,35 'De Nieuwe Nationale Ideeënbus'. Een programma over innova ties in bedrijven die een succes werden. Over ondernemers en vóór ondernemers. En voor alle mensen die belang stellen in onder nemend en innovatief Nederland. Eigenlijk gewoon voor iedereen. Innovatiecentra, omdat vernieuwen uitdaagt. AUTOVERHUUR F.PRAN&I1I3S Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 ADVERTENTIES 9 t/m 18 maart AMSTERDAM I „Biecht zegen voor de mensen" 'Je gaat boeren toch niet te lijf als krakers?' Gerommel in de margevan een vuile Noordzee Poolse kwestie is nog niet voorbij Karpov straft slordigheidjes a Timman U meedogenloos af V Bij Groen Links Leiden groeit sterke afkeer van VVD Woubrugge wil sluiproute legaliseren Sassenheimse wethouder Drenth wil geen bijwagen worden Minister De Vries is tegen Polen in bloembollen sector i sprak met nep-Rafsanjani INGTON President Bush heeft verleden een telefoongesprek over de gijzelaars in ,n gevoerd met een man die zich valselijk voor de Iraanse president Rafsanjani. Presi- »1 woordvoerder Fitzwater zei niet te weten man is die voor Rafsanjani speelde en wil- niet vertellen hoe men erachter was geko- at het om een grappenmaker ging. Volgens ter werd het Witte Huis gebeld door ie- die zei dat hij een Iraanse regeringsfunctio- vas. De man zei dat Rafsanjani een gesprek net Bush over de Amerikaanse gijzelaars in in en liet een telefoonnummer achter waar- sanjani kon worden gebeld. „We hadden de achterdocht en hebben het een en ander ókken. Maar de president voerde uiteinde- :h het telefoongesprek", aldus Fitzwater. Hij liet zeggen wat Bush met de valse Rafsanja- ft besproken. LEIDEN Cultuurwethouder F. Kuijers is eerstverantwoordelijk voor de gang van zaken rond de Leidse Schouwburg. Dat staat in het rapport van de raadscom missie voor de rekeningen. De commissie vindt dat de wethouder niet „de juiste en daardoor misleidende informatie" heeft verschaft en acht dit verwijtbaar. De commissie begon 14 februari met het on derzoek. Wethouder P. Bordewijk van financiën is veel minder verantwoordelijk, vindt de commissie. Dat komt omdat er verschil is in de manier waarop beide wethouders zich ten opzichte van hun ambtelijk ap paraat gedragen. Kuijers is te veel met details bezig op managementniveau, Bor dewijk laat meer over aan zijn ambtena renapparaat. De commissie vindt het vreemd dat Kuij ers zo lang heeft gewacht met het aan pakken van veel structureler zaken, waarvan iedereen al lang wist dat ze niet klopten. De commissie doelt dan op de fi nanciële en administratieve chaos bij de schouwburg. De commissie heeft tijdens het onderzoek tevens een aantal data op een rijtje gezet en vindt dat de wethouder te laat heeft gemeld dat het een chaos was bij de schouwburg. De wethouder had tijdens de begrotingsvergadering in oktober 1989 financiële gegevens moeten geven. Het college heeft een actieve informatie plicht. De wethouder wordt dan ook ver wijtbaar nalaten aangerekend. De com missie spreekt zich niet uit over het feit dat de wethouder moet opstappen. Dat wordt aan de gemeenteraad overgelaten, die vrijdag 16 maart bijeenkomt in een extra raadsvergadering. De directie culturele zaken was in juli 1989 op de hoogte van een mogelijke overschrijding van het budget van de Schouwburg met een ton. Exacte aard en omvang waren nog niet bekend aange zien er nog administratieve boekingen uitgevoerd moesten worden. In septem ber bleek dat het niet om een overschrij ding maar om een kastekort ging van ongeveer 120.000 gulden. Aangezien er nog steeds gedacht werd aan een admini stratieve fout, kreeg de directie van de schouwburg opdracht nader onderzoek te verrichten. Dit leidde niet tot bevredi gende resultaten, zodat de directie finan ciën zelf met een onderzoek begon. Ook VB Accountants kreeg opdracht een on derzoek in te stellen. Uit dit laatste rap port bleek in november 1989 dat het om meer ging dan een administratieve ver gissing. De Leidse politie hield vervol gens 5 januari de adjunct-directeur van de schouwburg aan op verdenking van verduistering van 132.000 gulden. De Lei- denaar werd twaalf dagen later weer vrijgelaten. De directeur van de schouw burg werd 21 februari aangehouden op verdenking van oplichting en valsheid in geschrifte. Nadat hij had toegegeven met declaraties te hebben geknoeid werd hij weer vrijgelaten. De adjunct-directeur werd 26 februari opnieuw gearresteerd. Hij had met de aanvraag voor subsidie voor internationale volksdansfestival ge knoeid. f ki 7 HAAG De Nederland- oorwegen vinden dat stu- n met de invoering van V-jaarkaart vroeger hun ■I lit moeten. Hiermee zou I iwachte drukte tijdens de I ndspits kunnen worden tomen. Tegelijkertijd m studenten van de üsche Universiteit in na een enquête voorge- de colleges juist later te beginnen. lil voor korting op hun >eurs, krijgen studenten januari een openbaar- I21lberskaart. Naar verwach- :ullen de studenten mas- [ebruik gaan maken van taart waardoor bussen en In in de ochtendspits Dl zullen raken. Tijdens verleg met de Tweede rleden hebben de Spoor- i geopperd de colleges iniversiteiten en hoge- n eerder te laten begin- idat de eerste stroom stu- kv •andelijke Studentenvak- vindt het idee te gek woorden. Vroeger op- grijpt volgens de vak- te veel in in het sociaal van studenten. Boven- vindt de bond het niet dat de reistijden van de tarkaart moeten worden Hoewel planten en bloemen niet horen tot onze eerste levensbehoeften, hebben veel mensen tegen woordig voor deze luxe-artikelen veel geld over. Het grootste deel van wat de elfduizend kwekers in ons land verbouwen aan kamerplanten en snijbloe men mag dan naar vele „buitenlanden" gaan, iede re Nederlander gaf vorig jkar toch altijd nog 41 gulden uit voor de aanschaf van planten. Voor zichzelf of als geschenk. We lezen het vandaag al lemaal in „In en om de Kas", de land- en" tuinbou- wrubriek van de Leidse Courant. De krant die voor velen wel degelijk als een levensbehoefte wordt ge zien. Of als een geschenk aan zichzelf. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. I Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: I Straat: - J Postcode/Plaats: i Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 070 - 3190 885 <L°> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. ii HMÜIIIlflHIll Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Minimumtempera tuur omstreeks 5, middagtem- peratuur ongeveer 11 graden. Wind uit zuidwest tot west, aan de kust krachtig tot hard. Na maandag opklaringen. De politiekeet van waaruit gewaakt wordt bij de woning van de Spaanse consul aan de Herengracht. FOTO: ANP Twee Italianen gedood bij schiet partij voor woning Spaanse consul AMSTERDAM Twee Italia nen zijn gisteren het slachtof fer geworden van een schiet partij dichtbij het huis van de Spaanse consul in Amsterdam. Beide slachtoffers hadden spuiten en lepeltjes bij zich voor drukgsgebruik. Volgens de politie lijkt de schietpartij „op een afrekening in de on derwereld". De schietpartij had plaats om kwart over zeven plaats bin nen een groepje van zeven of acht man die op de Heren gracht liepen. Eén slachtoffer werd van dichtbij neergescho ten. Daarop volgde een scho tenwisseling waarbij ook een tweede man dodelijk werd ge troffen. Of hij heeft terugge schoten is nog niet duidelijk. Een politieman die bij de wo ning van de Spaanse consul de wa hield op het moment van de schietpartij, heeft op de da ders geschoten. Miar het is nog niet duidelijk of hij daders heeft geraakt. De politie legt geen verband met eerdere aanslagen op de Spaanse ambassade en Spaanse vestigingen in Den Haag. Over de daders van die aanslagen is nog niets bekend. De politie richt het onderzoek op de Bas- kische afscheidingsbeweging ETA. Bij de aanslagen is ver moedelijk uit Nederland zelf hulp geboden. Sindsdien is er ook bij de woning van de Spaanse consul in Amsterdam politiebewaking Albanië wil isolement beëindigen NEW YORK Albanië heeft laten weten dat het bereid is deel te nemen aan de Conferentie voor Vrede en Samenwerking in Europa (CVSE). Dit heeft een Italiaanse regeringswoordvoerder gisteren in New York gezegd. De functionaris meldde tevens dat VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar Albanië op 11 en 12 mei zal aandoen tijdens zijn rondreis door Oost-Europa. Daar mee is Albanië's traditionele afkeer van politieke en militaire bondgenootschappen voorbij. Tot nu toe weigerde Albanië met alle overige Europese landen, Canada en de Verenigde Staten deel te nemen aan de CVSE in Helsinki omdat die overheerst zou zijn door de NAVO en het Warschau Pact. De CVSE is het enig beschikbare platform voor discussies over de nieuwe Euro pese orde na de stormachtige veranderingen in Oost-Europa en de versnelde vereniging van Duitsland. Eind dit jaar moet de CVSE bijeenkomen om de basisprincipes voor militaire veilig heid en economische samenwerking tussen de deelnemende sta ten vast te leggen. Omstanders grijpen overvaller supermarkt Omstanders hebben gistermid dag een man aangehouden die even daarvoor een supermarkt aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp had overvallen. Er is sprake van tenminste nog één andere dader, maar die is nog voortvluchtig. De ongewa pende overvallers kwamen rond half zes de supermarkt binnen en deden een greep in één van de kassa's. Daarbij werd een gering bedrag buit gemaakt. Hoeveel precies kon de politie nog niet zeggen, maar het zou om hooguit en kele honderden guldens gaan. De overvallers vluchtten na hun daad naar buiten, waarbij er één, naar later bleek een 18-jarige inwoner van Den Haag, werd ingerekend door voorbijgangers. Hij is'door de politie meegenomen. Naar de overige daders - of het om in totaal twee of meer overvallers ging, kon de poltie vanmorgen nog niet zeggen - wordt ge zocht. Op de foto wordt de overvaller door de politie afge voerd. FOTO: WIM VAN NOORT )EN HAAG De [raanboeren hebben vanmorgen alle acties n het land gestaakt. De ictieleiding riep de ak kerbouwers daartoe op, ïadat een commissie jestaande uit oud-mi- ïister De Koning en de ommissarissen van de koningin in Friesland »n Drenthe, Wiegel en' tfeijer, had besloten te aan bemiddelen in het onflict. Er komt nu en wapenstilstand van ien dagen. e achthonderd Groningse, ïrenthse en Overijselse Iieren, die de nacht in We- p hadden doorgebracht, jn in de loop van de och- nd in één lange kolonne nswaarts gekeerd. Bij hun •sluit speelde tevens mee at de overheid blokkades iet langer zou tolereren, lit vrees voor een blokkade Schiphol waren van- norgen vroeg 150 ME'ers iet pantservoertuigen op toegangswegen naar de ichthaven gestationeerd. )ok in Amersfoort had de ilitie een cordon paraat, risteravond werd de blok ade van de Rijksdienst oor het Wegverkeer in ^ifeendam opgeheven, nadat lurgemeester Apotheker de opdracht had gegeven n te grijpen. 'ijdens het bestand dat nu n acht wordt genomen zal ie bemiddelingscommissie en oplossing moeten vin- en. Minister Braks (land- iouw) voerde vanmiddag jS5j verleg met de drie leden, ml ifoor de actievoerders staat HE le eis van een hogere W [raanprijs, gekoppeld aan broduktiebeheersing, nog 'oorop. De boeren geven de «middelaars tot 17 maart De mobiele eenheid in Veendam dringt het publiek terug dat nieuwsgierig de actie van de boeren voor de Rijksdienst van het Wegverkeer volgt. de tijd met een aanvaardba re oplossing te komen. „Komt die èr niet, dan ko men we zo weer terug", al dus één van de actievoer ders. De Haagse burgemeester Havermans Haag verklaar de vanmorgen vroeg nog dat de boeren in Den Haag welkom zijn als ze zich aan de spelregels houden. Ha vermans reageerde met zijn uitspraak op de waarschu wing van premier Lubbers aan het adres van de protes terende boeren dat de grens van wat getolereerd kan worden, bereikt was. Vanmorgen verzamelden enkele tientallen boeren zich nog op het lieveld. Zij besloten om elf uur hun actie af te blazen, nadat bekënd was gewor den dat de boeren in Wezep naar huis terugkeerden. Pagina 3: 'Trekvogels' blijven steken in nasi en gezond bier

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1