De Vries wil geen Polen in bollensector toelaten Kinderdagopvang nabij in Warmond Noordwijkse ouderei willen nieuw eentrui 'De Wieken' noemen Bewoners van Tranendal willei^/ garanties voor betaalbare huur LEIDEN OMGEVING £eidóaQowianl VRIJDAG 9 MAART 1990 PAG PvdA Noordwijk wil meer haast met kinderopvang NOORDWIJK Met de realisering van kinderopvang moet meer haast worden gemaakt. PvdA-raadslid L. Kramer-Crama zei dit gisteren in de commissie welzijn bij de behandeling van de nota uitgangspunten voor het ac- commodatiebeleid. Kramer deed de suggestie de kinderop vang uit de nota te lichten en het afzon derlijk te bekijken, omdat men anders in tijdnood dreigt te raken. L. de Graaf- Schriek (CDA) zei dat het kinderwerk zowel in Zee als in Binnen moet worden ondergebracht. Willem Plug (Groen Links) merkte op dat ook het peuter- speelzaalwerk in het gedrang zit. Er moet volgens hem snel worden gezocht naar een oplossing. FNV huldigt jubilarissen VOORHOUT Tijdens de algemene ledenvergade ring van de Voedingsbond afdeling Voorhout zijn een vijftal leden gehuldigd. Dit gebeurde gisteravond in het Parochiehuis. Het wa ren mevrouw L. Borst en de heren C. H. van Dam en L. C. van Schie die 40 jaar lid zijn en de heren J. I. van Kampen en G. Ver mond die hun 25-jarig lidt- maatschap vierden. Zij ont vingen hun onderscheiding uit handen van districtbe stuurster Jet Grimbergen. Oranjevereniging wil meer leden OEGSTGEEST De Oranie Vereniging Oegst- geest wil meer leden. Het ledental beweegt zich al jaren rond de duizend. Het bestuur van de vereni ging wil nu het programmaboekje huis aan huis verspreiden in de hoop meer leden te krijgen. Dit werd gisteren bekend gemaakt tijdens de algeme ne ledenvergadering door voorzitter Luyckx. De bestuursleden M. Kuntze-Storm en A. Hulshof- Thomas werden herkozen. Afscheid werd geno men van B. Westerduin, die werd opgevolgd door M.A.A.B. Rijks-Doornebal. Op dit ogenblik kent men nog één vacature. De jaarlijkse kermis aan de Lijtweg gaat reeds op woensdag 25 april open. Dit jaar is de grote ring- rijderij teruggekeerd naar het Wilhelminapark nadat vorig jaar een experiment daarmee in de Oegstgeester bloemenbuurt was mislukt. Nieuw is een grote instuif die op zondagmiddag 29 april in een plaatselijk zalencentrum wordt gehou den. Herdershond vergiftigd NOORDWIJK Een bewoonster van de Oude Zeeweg meldde gisteren bij de Noord- wijkse politie dat haar hond was vergiftigd. Ze had de 6I/2 jaar oude bastaard herders hond uitgelaten en waarschijnlijk at de hond in een tuin het gif op. De dierenarts heeft sectie op de hond ver richt en constateerde dat het dier inderdaad is vergiftigd. Brinkman: oplossing problemen akkerbouwers ligt in Brussel RIJNSBURG De oplossing voor de problemen van de akkerbouwers ligt in Brussel, aldus L.C. Brinkman gisteren tijdens een bijeenkomst van het CDA Rijnsburg. Volgens de voorzitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer moet er op de wereldmarkt worden gezocht worden naar een grotere afzetmarkt. „De problemen kunnen niet langer vooruit worden geschoven. Haal een paar wijze mensen bij elkaar om zo samen met de boe ren een oplossing te vinden", aldus Brinkman. Lijsttrekker van het CDA Rijnsburg W. Glasber gen benadrukte nog eens dat er vanuit Den Haag steeds meer een beroep wordt gedaan op gemeen ten. Zij krijgen steeds meer taken en het wordt daardoor ook steeds moeilijker het huishoudboek je sluitend te krijgen. Voor wat betreft het milieu zal de gemeente de komende jaren diep in de beurs moeten tasten. Rechtdoor op rotondeZil Wii ,MS' WASSENAAR Een 43-jarige Haagse autom vergat gisterochtend om de rotonde te nemen bij Oldebarneveldtweg en de Langekerkdam. Ze reec door de verhoging op, ramde een verkeerspaal en de het bollenperkje door. Aan de andere kant rotonde kwam de auto ondersteboven tot stilsta °,n^ vrouw kwam met de schrik vrij. De auto is totar nield. Sieraden buit bij inbraal VALKENBURG Bij een inbraak in een woni jaar het Bux-gemeest^r Van der Haveplantsoen in Valk,jet zijn gisteren sieraden buitgemaakt. De diefstal W([Che sen half twee 's middags en negen uur 's avor „ent pleegd- ort De inbrekers kwamen binnen door de achterdeu nip te breken. Het hele huis is doorzocht. - NOORDWIJKERHOUT Minister De Vriës (soci ale zaken) acht het „nage noeg uitgesloten" dat in Nederland Poolse werk nemers worden toegelaten om te gaan werken in de bloembollensector. Hij zei dat gisteren op een bijeen komst van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in het Leeuwenhorst Con gres Centre in Noord wij- kerhout. De bollensector kampt met een tekort aan arbeidskrach ten. Volgens De Vries zullen voor deze vacatures in eerste instantie inwoners van Neder land moeten worden aange trokken. „Uitkeringsgerechtig den zullen werk moeten aan- -vaarden als dat voorhanden is, ook als dat tijdelijk van aard is en de beloning weinig hoger dan een uitkering". Blijkt het in de tweede helft van 1990 niet te lukken in ons land voldoende werknemers te vinden voor de de bollenteelt, dan komen inwoners van EG- landen in aanmerking waar voor het zogenaamde vrije verkeer van werknemers geldt. Biedt ook dat onvol doende soelaas dan wil De Vries het contracteren van Spaanse en Portugese werkne mers mogelijk maken. Slechts in het uiterste geval zal toe stemming voor het aantrekken van Polen worden gegeven, zo stelde de bewindsman. Momenteel werken veel Polen illegaal in de bollenteelt. Zij zijn de slechte economische si tuatie in hun land ontvlucht en stellen weinig eisen aan sa laris en arbeidsomstandighe den. De Poolse regering aan vaardt deze uittocht stilzwij gend. De Vries zei dat hem nog geen voorstellen van de Poolse re gering hebben bereikt om Poolse arbeidskrachten offi cieel toe te laten. Wanneer dit gebeurt zullen die voorstellen echter zeer kritisch worden bekeken, zo maakte hij duide lijk. In geen geval acht hij het dan aanvaardbaar dat afwij kende arbeidsvoorwaarden worden gehanteerd. De Vries riep verder de werk gevers in de bollenteelt op zich in te spannen voor verbetering van de arbeidsomstandighe den. Hij vroeg zich af of. de groei in deze sector in de laat ste dertig jaar zich voldoende heeft vertaald in een betere zorg voor de eigen personeels voorziening. Weer protest Voorschoten tegen aanleg Rijksweg-11 VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten gaat bij de minister pro test aantekenen tegen de mogelijke opname van Rijksweg 11-West in het Structuurschema Verkeer en Vervoer. De commissie openbare werken drong gisteren aan op deze brief. Eerder stuurde de ge meente Wassenaar, een notoir voorstander van de omstreden weg, een plei dooi aan de minister. „Voorschoten blijft veel te net jes en voorzichtig bij de be strijding van deze weg", was de teneur van de reacties gis teravond. Binnen de gemeente Voorschoten wordt verwacht dat al half april een beslissing genomen wordt over het wel op niet opnemen van de weg in het structuurschema. In een r-apport, dat medio fe bruari is uitgebracht, wordt de minister geadviseerd de weg in het schema op te nemen. Het rapport is opgesteld door een klankbordgroep bestaande uit vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat van de directie Zuid-Holland, de Rijksver keersinspectie, de provincie Zuid-Holland, en ambtelijke vertegenwoordigers van de ge meenten Leiden, Voorschoten en Wassenaar. De gemeente Wassenaar was het echter niet eens met de cijfers en stuurde daarover een brief aan de mi nister. Als de weg zou worden opgenomen in het schema, be tekent dat nog niet dat hij wordt aangelegd. De besluit vorming daarover kan nog ja ren duren. Bezoeker winkel steelt 1700 gulden LISSE Een onbekende man heeft gistermiddag uit een winkel in winkelcentrum Blokhuis in Lisse 1700 gulden gestolen. De eigenaresse van de zaak ging rond half één even naar het toilet en zag bij terugkomst in de winkel een voor haar vreemde man op een krukje achter in de zaak zitten. Toen de vrouw vroeg wat de man daar deed, ant woordde hij dat hij op de baas zat te wachten. De vrouw zei dat die niet aanwezig was, waarop de man vertrok met de mededeling dan later op de dag maar even terug te ko men. De echtgenoot van de vrouw, die even later terug kwam, ontdekte dat uit zijn aktetas die naast het krukje stond een bedrag van 1700 gul den was ontvreemd. Dieven stelen vlees VOORSCHOTEN Bij een slagerij aan de Schoolstraat in Voorschoten is gistermorgen vroeg voor 3.500 gulden aan vlees gestolen. De dieven gin gen er ook vandoor met scha len ter waarde van 600 gulden. De daders kwamen binnen door het slot van de achter deur open te breken. WARMOND Kinderda gopvang komt steeds dichterbij in Warmond. Inmiddels is gebleken dat de gemeente kan rekenen op een bijdrage in het ka der van de zogenaamde Oort-geleden van 35.000 gulden voor zeven kind plaatsen. Verpleeghuis Mariënhaven heeft zich vrijwel garant gesteld voor anderhalve kind plaats en het bedrijf TOPA uit Voorhout voor twee kindplaatsen. Uitge gaan wordt van een prijs van 12.000 gulden per kindplaats. Het kinder dagverblijf zal straks 15 volledige kindplaatsen kunnen tellen. In eerste instantie zal het echter gaan om 15 kindplaatsen gedurende de ochtenden en 10 kindplaatsen voor de middagen. De kinderen tussen 0 en 4 jaar worden opgevangen in een nog te bouwen onderkomen naast peuterspeelzaal De Woe- zel aan de Endepoellaan. De gemeente zal een financiële garantie moeten verlenen van 69.000 gulden, inclusief Oort- gelden. Het kinderdagverblijf zal op den duur volledige op vang moeten bieden: van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 18.00 uur.De totale exploitatielast wordt geschat op 180.000 gulden. De Stichting Maatschappelijke Dienstverlening, die pers oneelsproblemen heeft zal geen kinderopvangplaatsen te gen gereduceerd tarief krijgen. Ook het verzoek van een War- mondse basisschool om een plaats te rerveren voor het kind van een leerkracht wordt niet gehonoreerd. Straks zul len door middel van loting plaatsen worden toegewezen. Aan de hand van een wacht lijst worden de aanmeldingen vervolgens afgewerkt. Er zal een werkgroep worden gevormd die bestaat uit verte genwoordigers van de Stich ting Peuterspeelzaal en de ge meente. Deze zal de bouw van de kinderdagopvangverblijf voorbereiden. Waarschijnlijk zal de architect van de nieuwe peuterspeelzaal ook het kin derdagverblijf ontwerpen. Het is de bedoeling dat er één Stichting komt voor peuter speelzaal en kinderdagverblijf.. De voorstellen worden maan dag in de commissie welzijn' besproken. Bouwplan terrein voormalige Kamsteeggarage krijgt vorm De bouwplannen voor het terrein van de voormalige Kamsteeg- winkels komen enkele flatwoningen. Op de plaats van de e garage aan de Dorpsstraat in Noordwijkerhout beginnen vorm te ke garage is in de plannen een aantal kleine garages g krijgen. Er zijn momenteel tekeningen voor de bouw van een voor particuliere autobezitters. De winkels zouden via de drietal winkels aan de Dorpsstraat waarvoor ook het oude bij de zijde kunnen worden bevoorraad, garge behorende woonhuis moet worden afgebroken. Boven de foto: henk van de CDA vindt verkeersdruk Voorhout onaanvaardbaar VOORHOUT Het CDA in Voorhout vindt de verkëers- druk in het dorp onaanvaar- baar. Daarom moet er een rondweg komen en moet op plaatsen waar dit mogelijk is een maximum snelheid van dertig kilometer ingevoerd worden. Deze suggesties doet de partij in een speerpuntenprogram ma. Op deze twee pagina s tel lende samenvatting van het verkiezingsprogramma geven de Voorhoutse cristendemo- craten aan welk beleid zij voorstaan. Een andere maatre gel die volgens het CDA Voor hout moet worden genomen, is aanleg van beveiligde over steekplaatsen. Dit zou moeten gebeuren bij de Voorhoutse scholen, de winkelcentra en bij Huize Agnes. De partij staat voorts positief tegenover de komst van een NS-station, maar is wel van mening dat eerst voor- en nadelen daar van onderzocht moeten wor den en dat met alle betrokke nen gedegen overleg gevoerd moet worden. Wethouder Bedijn (rechts) reikt de eerste diaserie uit aan W. Krewinkel, directeur van de Bronchorstschool. foto: henk van den ende Dia's zijn verrijking voor Noordwijks verkeersonderwijs NOORDWIJK In aan vulling op de verkeersme- thode „Straatwerk" die de Noord wijkse basisscholen sinds een jaar in gebruik hebben voor het verkeers onderwijs, beschikken de scholen sinds gisteren over een aanvullende dia serie. De serie werd ver vaardigd in opdracht van de gemeente en gaat uit van de plaatselijke ver keersomstandigheden. De diaserie geeft verkeerssitu aties weer die veel voorkomen op vier verschillende routes die veel door scholieren wor den gebruikt. Dat zijn de tra jecten Vinkeveld-Bronck- horstschool, Duinpark-Zee- honk, Grashoek richting Lei den en Pickéstraat (Noordwijk Binnen) - College Leeuwen horst. De serie werd op vrijwillige basis gemaakt door Tim Boy enk, voorzitter van de leef- baardheidsvereniging Kritisch Noordwijk en tevens lid van de Fototroep X-65. Verwacht wordt dat de dia's niet alleen nuttig zullen zijn bij het ver keersonderwijs, maar dat ook ouders er wat aan kunnen hebben. De serie kan tijdens ouderavonden getoond wor den. Volgens wethouder J. Bedijn (PvdA) gaan ouders niet altijd even zorgvuldig om met de verkeersveiligheid, bijvoor beeld bij het brengen en halen van de kinderen met de auto. Ouders zouden volgens hem wat meer de auto moeten laten staan. Wethouder Bedijn, die gisteren in het Noordwijkse raadhuis de eerste diaserie uitreikte aan de heer W. Krewinkel, direc teur van de Bronchorstschool, meldde dat de commissie ver- keerseducatie zeer content was met het werk dat Boyenk afle verde. Boyenk zelf pleitte in een korte speech voor de in stelling van een maximum snelheid in de woonwijken van 30 kilometer per uur. Dat kan volgens hem een forse bij drage leveren aan het terug dringen van dodelijke onge vallen in het verkeer. Politie Wassenaar betrapt vierduizend snelheidsovertreders WASSENAAR De vijf ra- darsnelheidsmetei-s langs de Rijksstraatweg hebben in de maanden januari en februari van dit jaar 4281 snelheids- overtreders geregistreerd. De camera bij de Houtlaan heeft de hoogste snelheidsovertreder op de kiek genomen. Deze au tomobilist reed 166 kilometer op een gedeelte waar 50 kilo meter per uur gereden mag worden. De camera die op het verkeerslicht bij de Rozenweg is gemonteerd heeft in deze periode 1433 weggebruikers geregistreerd die door rood licht reden. De Wassenaarse politie kan de resultaten nog nief vergelijken met de voor afgaande twee maanden. „Dat was een aanloopperiode", al dus een politiewoordvoerder. NOORDWIJK Het ou- derencentrum aan de Sint Jeroensweg moet De Wie ken gaan heten. De naam is afgeleid van de molen die jaren geleden in de buurt van de bouwplaats heeft gestaan. G. Slats van de Raad van Zorg betoog de dit gisteren in een ver gadering van de commis sie welzijn. De commissie ging unaniem akkoord met de bouw van de oude- renaccommodatie. Op het terrein aan de Sint Je roensweg komen twintig se niorenwoningen en een ont moetingscentrum. Voor de bouw moet de aan het bouw terrein grenzende gymzaal wijken. De kosten bedragen bijna 1,2 miljoen gulden. De Stichting Gecoördineerde Be jaardenzorg (SGBN) moet een malig 72.000 gulden bijdragen voor de inventaris en verder jaarlijks 15.000 gulden betalen. „Maar hiermee is wel de maxi male financiële grens bereikt", aldus Slats. Hij wees er nog op, dat de duidelijke extra inspan ning in feite een extra bezuini ging op het ouderenwerk in houdt. Kritiek had Slats op en kele bezuinigingen in h Als voorbeeld noemde /eglaten van elektriscl Wethouder Bedijn zei I fraai plan te vinden, d 1 doet aan de wens om zoX Noordwijk-Binnen Noordwijk aan Zee eei vende accommodatie te ben. Uit de mededelinge 'P Bedijn bleek dat het 1 'ijkse gemeentebestuur provincie en speciale fo^1 had aangeklopt voor ee ^sse{ drage, maar nul op het had gekregen. L. de Graaff-Schriek (I die enkele jaren geleden gemeenteraad als eerstfj*1 het idee was gekomen het braakliggende terrei de Sint Jeroensweg won voor oudere Noordwij] bouwen, constateerde m< doening dat de thans da toegevoegde ruimte volgens de wensen SGBN en de ouderenbi wordt uitgevoerd. Zij meerde of in de stichtin ook de aanleg van de tui r begrepen. Dit bleek ni(,e™ geval te zijn. Verder be|' mevrouw De Graaff h richten van een kruide op het terrein, uiteraard en P gen gebruik van de beu J"?. van De Wieken. aelin. ven t KATWIJK Van de 126 woningen in de wijk Tra nendal in Katwijk moet de helft worden gereno veerd. De andere helft moet worden afgebroken en vervangen door nieuw bouw. Daardoor moet de huur betaalbaar blijven voor de huidige bewoners. Dat is de conclusie van een enquête die onder de bewoners van de wijk is gehouden. De huizen, die vlak na de oorlog zijn ge bouwd, verkeren in slech te staat. De bewoners keren zich met hun uitspraak tegen oorspron kelijke plannen van de Kat- wijkse Bouwvereniging (KBV) om alle huizen te slopen en te vervangen door nieuwbouw. De huurprijzen zouden in dat geval voor veel bewoners on betaalbaar worden. De bewo ners vielen massaal over de plannen van de KBV heen. In een bericht van de bouwvere niging werd gesuggereerd dat het sloopbesluit noodzakelijk was omdat de KBV op de rand van een faillissement zou ver keren. Onderzoek van de be woners van Tranendal wees echter uit dat de KBV nog vijftien miljoen gulden in kas had. De bouwvereniging zette haar sloopplan daarop in de ijskast. In samenwerking met de Na tionale Woningraad stelden de bewoners daarna een plan op voor het renoveren van hun woningen voor 80.000 gulden per woning. Omdat niet alle bewoners daarvoor voelden werd de enquête gehouden. De uitslag daarvan werd gister avond bekendgemaakt. Van de 126 woningen in Tra nendal zijn 45 bewoners voor renovatie en 53 bewoners voor nieuwbouw. Vijftien bewoners hadden geen voorkeur en voor vijf bewoners hoefde er hele maal niets te gebeuren. Slechts acht bewoners namen geen deel aan de enquête. Eenen dertig bewoners willen ver trekken naar een andere wijk binnen Katwijk. De bewoners van 43 huizen moeten rondko men van een aow-uitkering. De variant waarvoor het me- dendeel van de Tranendalbe woners zich nu heeft uitge sproken, houdt in het renove- HIL ïue van dertig woningt bouw van 48 eengezinsv gen, 8 grote eengezinsw °C1 gen en zestig twee-, dr "6d< vierkamer-étagewoninge Statii maximaal twee woonlage tum huurprijzen komen dan SL gerenoveerde woningen!^**" gulden per maand en ve nieuwbouw op 575 guldf maand. Om de huur met Dezt voor de mensen met ee gaar kering betaalbaar te h nieu moet de gemeente bijdra grus de bouwkosten. Op die n kan de huurprijs worde drukt. Bovendien willi Alg< bewoners dat de KBV ee Thye van de uitgespaarde kosl de ti de een of andere mani nieuv mindering brengt op de 1 bijtsh delijke huursom. Een co zijn sie van de bewoners m< zien met de KBV gaan onde verse delen over een goede u (waai king van dit plan. Als 1 in I tafel ligt, moeten de beu kan uiteindelijk hun goedke enori eraan hechten. De wijkt - ners hebben inmiddels bouwbedrijf uitgesloten v nieu\ mogelijkheid om de woningen te gaan b ,Als dat bedrijf gaat bo worden onze huizen noj ker dan ze nu al zijn". Bi ip 22 ten d M la 1F1 'AR Sartr Verw

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14