foidóc(2owumt IE STEM LOKAAL Voorzonzoekers m 'rojectbureau voor neer evenementen Jn Groenoordhallen ,Er is een sterke afkeer van de VVD aan het groeien" rote toeloop ij activiteiten jnd vrouwendag li' i VRIJDAG 9 MAART 1990 PAGINA II STAD OMGEVING/RTV jdse hoogleraar iuyt naar Utrecht ;N De Leidse hoogleraar r. dr. C.J.M. Schuyt verruilt voor Utrecht. Dit heeft een •hter van de Utrechtse univer- evestigd. Schuyt, die aan de liversiteit Leiden empirische rie doceert, is door de Utrecht- julteit Sociale Wetenschappen jdragen voor een nieuwe leer- £5 algemene sociale wetenschap- P n het bijzonder vraagstukken I naatschappelijke verdeling en aardigheid. Schuyt zal in sep- r aan zijn nieuwe baan begin- Vaarom Schuyt uit Leiden ver- s niet bekend. Op de universi- Bar was niemand bereikbaar immentaar. vijfde school in wijk van de baan Aanvragen voor basisscholen in de Stevenshof afgewezen DEN HAAG/LEIDEN Er komt voorlopig geen intercon fessionele basisschool of een protestants-christelijke basis school in de Stevenshof. Dat heeft afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State beslist. In 1986 werd een raadsbesluit genomen, waarin stond dat een vijfde basisschool in de Stevenshof interconfessioneel moest worden. De P.C. School vereniging in Leiden ging hiertegen bij de provincie in beroep. Zij wilde een tweede protestants-christelijke basis school in de wijk realiseren. De provincie gaf de schoolver eniging gelijk. De gemeente ging hierop in beroep bij Raad van State, die daarmee afspra ken die waren gemaakt tussen schoolbesturen terzijde schuift. Volgens de Kroon hebben de partners die afspraken zelf al doorkruist. De schoolvereniging stelt dat een tweede protestants-chris telijke basisschool na vijftien jaar 190 leerlingen zal hebben. Volgens de gemeente heeft een dergelijke school pas be staansrecht als er dan 200 leer lingen zijn. Dat vindt de Raad van State ook. De schoolvereniging was het niet eens met het hanteren van een prognose over een pe riode van vijftien jaar. De Raad van State vindt dat ech ter wel terecht omdat een vijf de basisschool jn de wijk een miljoeneninvestering betekent. „Er komt dus geen protes tants-christelijke school. Maar een interconfessionele school komt er ook niet. De besturen van de interconfessionele on- derwijsverenigingen konden niet met krachtige argumen ten aannemelijk maken dat ouders uit de Stevenshof be wust voor deze school zouden kiezen. De Raad van State verwacht dat de school op lan ge termijn niet aan de stich- tingsvoorwaarden zal vol doen", zegt P. Peters, hoofd van de gemeentelijke directie onderwijs. Volgens Peters is de zaak voor de gemeente nu „volledig en definitief afgedaan. De ge meente is klaar. Wil iemand toch een vijfde school in de Stevenshof, dan zullen ze die zelf aan moeten vragen en zelf de prognoses en dergelijke moeten maken. De gemeente helpt niet mee. Wij beschou wen de Stevenshof niet meer als een nieuwbouwwijk, maar als een gewone wijk". Hedy d'Ancona in praatshow LEIDEN Minister Hedy d'Ancona van WVC is zondag gast bij de maan delijkse praatshow van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit (LWH). Zij wordt onder meer aan de tand ge voeld over de wet gelijke behande ling. De directeur van de Nederland se Vereniging tot Integratie van Ho moseksualiteit COC, Anja van Koo- ten Niekerk, wordt ondervraagd over de koers die het COC in de jaren ne gentig gaat voeren. Derde gast is de Leidse wethouder van onderwijs en emancipatiezaken Henriëtte van Dongen. De bijeenkomst heeft plaats in de sociëteit van LWH aan de Lan- gegracht 65 en begint om 16.00 uur. VAN DER REUDEN: „Regionale omroepen vormen grote bedreiging voor Hilversum" LEIDEN „De regionale omroepen vormen een grote bedreiging voor de landelijke omroe pen die vanuit Hilversum uitzenden". Dit zei NOS-voorzitter drs. J.P. van der Reij- den vanmorgen bij de officiële opening van de hulpstudio van Radio West in Leiden. De samenwerking tussen Radio West en de Omroep Rijnland, die vanaf vandaag in één pand aan de Oude Rijn zijn ondergebracht, noemde Van der Reijden „uniek". Hij meent dat deze vorm van samenwerking elders in den lande navolging verdient. 1ROOTSE PLANNEN VOOR OPWAARDERING EIDEN De gemeen- hijke directie Groe- jordhallen wil meer Irenementen naar de trekken. Hiervoor [ordt een apart project- ïreau gekoppeld aan directie, die er zelf nelijk geen capaciteit jpor heeft. Directeur A. Jong heeft grootse nnen met de Groe- >ordhallen. Hij noemt „upgrading". De Jsten komen volgens fm „beslist boven de nullen". Hij hoopt innen enkele maanden jln haalbaarheidsvoor- jel in te dienen bij B en 'kt aantal evenementen in Groenoordhallen is toege- [men, maar het projectbu- j moet meer evenemen- naar de hal krijgen, karvoor moet de hal zelf torden opgeknapt. De Jong bemde het terrein van de Groenoordhallen „het slechtste stuk van Leiden. Het zakt, zakt en het zakt nog". Via een werkgelegen heidsproject wil hij dit ter rein aanpakken. De aanrij- route moet worden verbe terd en het aangezicht van de hal eveneens. Dat laatste kan bijvoorbeeld met licht kranten. In de hal moet een nieuwe vloer (oppervlakte is 8000 vierkante meter) worden aangelegd. Deuren en muren moeten beter weggewerkt kunnen worden en het 19 meter hoge dak moet kun nen worden verlaagd. De Jong denkt ook aan een ver dieping op het restaurant. Pas over enkele maanden is duidelijk wat de kosten zul len zijn. Veemarkt De veemarkt wil hij verster ken. Samen met andere markten wordt een onder zoek naar de positie van de veemarkt verricht. „De aan voer van vee staat nog steeds onder druk, daar moeten we ons in de loop van hët jaar over beraden". De uitkomst van het onder zoek wordt in mei verwacht. De veemarkt is de belang rijkste pijler voor de omzet van de Groenoordhallen. De aanvoer van vee is volgens De Jong gestabiliseerd, „de enorme dalingen zijn eruit". Over 1989 is de omzet van de veemarkt met 200.000 gulden gedaald. De sector evenementen heeft de be groting gehaald, de omzet van de sportsector is ge daald. Dat laatste komt on der meer door de bouw van sporthallen in de regio. De sportdagen die „leeg" blij ven, worden overgeheveld naar de evenementensector. Toch is de bezettingsgraad van de Groenoordhallen nog boven de 80 procent, „onbe schoft hoog", volgens De Jong. Het tekort op de ex ploitatie van de Groenoord hallen bedraagt 274.000 gul den. Dat is overeenkomstig de begroting. De Jong wil vooral investeren om ook de toekomst er rooskleurig uit te laten zien. ^énkeltjes en koffie tussen pilaren gemeente knapt zelf Stadsgehoorzaal op EIDEN De gemeen- lijke directie Groe- rordhallen wil de oorgevel van de Leidse adsgehoorzaal zelf op- inappen. Tussen de pi- ren kunnen winkeltjes et een glazen pui wor- in gerealiseerd en een jffiecorner. Het is de edoeling dat de win- els een opening krijgen /aar de binnenkant van i Stadsgehoorzaal en 'aar de Breestraat. Het afond in de entreehal ordt verlaagd.' kosten van het plan dat )g in details moet worden tgewerkt zijn nog niet be- ald. Directeur A. de Jong omschreef het als een voor zet uit de koker van de di rectie Groenoordhallen. De Jong rekent echter op de in vesteringsruimte van 1,6 miljoen gulden die in het nieuwe beleid voor de Stads gehoorzaal is opgenomen. Het college van B en W moet nog over dit geld on derhandelen. Als De Jong de ruimte krijgt, dan wordt de voorgevel aangepakt, het to neel en de voorzieningen voor onder meer artiesten in de catacomben. De directeur gaat ervan uit dat de politieke wil aanwe zig is om geld te steken in de cultuursector. „Volgens de cultuurnota moet de Stads gehoorzaal het bruisend cen trum worden van de Bree straat. Daarnaast zijn er de herinrichtingsplannen voor de Breestraat. Met deze plannen wordt de facade wat levendiger, zonder aan tasting van de gevel". De concurrentie van project ontwikkelaars zoals Erica en Improma, die ook plannen hebben voor de Stadsgehoor zaal, doet hij van de hand met „wij zijn bezig met plan nen die kunnen en die pas sen in wat we aan het doen zijn. We zijn tenslotte al elf jaar bezig in de Stadsgehoor zaal". Overigens wil de directie zich qua verhuur van de zaal meer gaan richten op de bedrijfsfeestenmarkt. „Wij vinden de Stadsgehoorzaal hiervoor uitstekend ge schikt. We kunnen een to taalpakket bieden". Hier voor zijn speciale reclame folders gemaakt. groen links-wethouder de la mar: LEIDEN „Er is een sterke afkeer van de VVD aan het groeien". Dat zegt Hans de la Mar, de 36-jari- ge lijsttrekker van Groen Links. Zijn partij streeft naar een links college met PvdA en D66. Mocht dat echter niet haalbaar zijn (en dat is het geval als deze drie partijen minder dan 22 zetels halen, vindt De la Mar) dan kiest Groen Links niet voor een voortzetting van het hui dige college met PvdA en VVD. De weerstand tegen de libera len is niet alleen ontstaan door de problemen in de Leidse cul tuursector, waar VVD-wet- houder Fred Kuijers voor ver antwoordelijk is, benadrukt De la Mar. „Het heeft mis schien wel te maken met de campagne. De VVD is heel sterk tegen een lastenverho ging, maar de partij wil wel dat er nieuwe dingen worden gerealiseerd. Zij willen bij voorbeeld ook dat de stations plannen doorgaan. Wat hun betreft gaat dat de gemeente geen vijftien maar wel dertig miljoen gulden kosten. Als ze dan zeggen dat de belasting niet omhoog mag, dan denk ik: Dat is kiezersbedrog. En wat moet je ermee? Want al' in het meerjarenbeeld wordt uitge gaan van een lastenverhoging. De VVD zegt dus: Dat willen we niet. Terwijl de VVD'ers wel meedoen met de verdeling van het geld. Dat vind ik een houding, nou, daar word ik niet goed van. Het is zo goed koop". Tegelijk met de afkeur van de VVD is de sympathie voor het CDA gegroeid. „Met name op de punten die ik belangrijk vind is de opstelling van het CDA de afgelopen vier jaar heel constructief geweest. Dan denk ik bijvoorbeeld aan het doelgroepenbeleid, het voor rang geven aan vrouwen en minderheden. Daar gaan ze behoorlijk in mee. En als ik hun programma zie, dan denk ik: Gut, gut, als Lubbers dat ziet dan streept -ie hele passa ges door". Vlag De la Mar zit in zijn wethou derskamer op het Leidse stad huis. De meubels zijn licht en modern. Aan de wanden han gen grote posters van de fak keloptocht tegen apartheid met daarbij een ANC-vlag en van Leiden, Stad van Vluchte lingen. Juist dat laatste noemt de wethouder van sociale za ken en maatschappelijke aan gelegenheden als een van de projecten die zonder Groen Links nooit zouden zijn uitge voerd. „Dat durf ik te be we- Dit is de vijfde aflevering in de serie over de lijsttrekkers van de in de Leidse raad ver tegenwoordigde politieke partijen. Zij werden een ge deelte van de dag vergezeld door een van onze verslagge vers. Vandaag een portret van Hans de la Mar van Groen Links. Op maandagavond 19 maart, twee dagen voor de verkie zingen, ontmoeten de lijst trekkers van de vijf grootste partijen elkaar tijdens een door de Leidse Courant geor ganiseerd openbaar debat in De Waag aan de Aalmarkt. Dat begint om 20.00 uur. ren, ja". Zonder de inbreng van Groen Links zou een aan tal zaken hetzelfde zijn ge gaan, geeft hij toe. „Maar an dere dingen hebben nu meer aandacht gekregen, zoals bij voorbeeld het woonwagenbe- leid, het ouderenbeleid en De Zijl Bedrijven". Dat komt, zegt De La Mar, door de andere manier van politiek bedrijven: „We kiezen wat harder voor mensen in mindere posities. Wij gaan toch op een andere manier met mensen om". Dat laatste blijkt bijvoorbeeld die middag om twee uur. De la Mar heeft een gesprek met twee vertegenwoordigsters van buurtvereniging De Put in de Oude Morsch. Zij hebben die avond daarvoor een pers bericht uitgebracht waarin ze het vertrouwen in hem opzeg den omdat de vereniging nog steeds geen vergaderruimte heeft. Eenmaal rond de tafel blijkt dat beide partijen op de zelfde golflengte zitten. „We kunnen ons voorstellen dat je pissig bent, we beseffen dat het ook op een ongelukkig tijdstip komt, zo kort voor de verkiezingen". „Niet alleen dat", reageert De la Mar. „Maar ik ben de enige die in het college zit te zeiken voor jullie. Je kunt mij niets verwij ten". Hij heeft voor de vrou wen geregeld dat ze een af spraak kunnen maken met zijn collega Dick Tesselaar, die verantwoordelijk is voor de verhuur van gemeentelijke ge bouwen. „Bel meteen even", stelt hij zijn eigen telefoon be- Wethouder Hans de la Mar tijdens het overleg met de directie welzijn. FOTO: TEJO RINGERS schikbaar. „En jullie zitten nu in het Wachtgebouw?", wil hij nog weten. „Ja", antwoordt het duo, „we hebben die ruim te gekraakt". „Ah, mijn oude hobby", lacht De la Mar. Kopietje Het overleg met ambtenaren van de directie welzijn, eerder die dag, verloopt al even onge dwongen. „Wil je een kopietje van die brief?", vraagt een ambtenaar. „Welnee, die ligt 'ergens tussen de rotzooi". Veel koffie, nog meer sigaretten en gesprekken over verpleeghui zen, werklozencursussen, een uitje van de directie, het woonwagencentrum, het We gloophuis, de sociale vernieu wing en handwerkcursussen voor ouderen. „Ik heb zo mijn voorliefdes", bekent hij later op de fiets richting De Zijl Bedrijven in Leiderdorp. „Het ouderenbe leid bijvoorbeeld. Omdat het beleid zo was vastgeroest. Het project Zijloever is heel expe rimenteel. We krijgen er vra gen over vanuit het hele. land. Bovendien is er 1,8 miljoen gulden mee gemoeid". Hij be kent eerlijk dat hij gesprekken daarover interessanter vindt dan de vergaderingen die hij bijvoorbeeld heeft gehad over de Dienstencentra. Dat leidde tot hevige discussies. „Of er in buurthuizen bingo-avonden voor ouderen konden worden gehouden. Daar hebben we ontzettend veel over verga derd. Bijna nog meer dan over Zijloever". Directeur J. ter Haar van de sociale werkvoorziening wacht hem op met broodjes. Vertelt ondertussen wat hij heeft ge hoord op een themadag over de nieuwe financiering van de werkplaatsen. „Volgens het Meer Objectief Verdeelmodel". „Gunstig, er kunnen meer mensen instromen", oordeelt De la Mar. Kiezers Hij steekt niet onder stoelen of banken dat zijn hart ligt bij De Zijl Bedrijven. „Ik wil mis schien best een andere porte feuille na de verkiezingen, maar De Zijl Bedrijven wil ik houden". Hij geeft toe: „Als ik hier binnenstap, dan denk ik: „Zó". Toen ik wethouder werd was het hier een puinhoop. Nu durf ik hier wel mensen rond te leiden, maar in 1986 niet, hoor. Toen werd ik door ieder een aangesproken over proble men. Er zijn gigantische resul taten geboekt. In 1985 was er een nadelig saldo van vijf mil joen gulden. Nu is dat 1,6 mil joen". Wie zich aanmeldt, kan bijna direct worden geplaatst. „In het nieuwe systeem moeten de mensen maar een dag op de wachtlijst worden gezet, want het rare is dat je wordt be loond voor een wachtlijst". De la Mar vertelt dat veel mensen, en dan vooral ouders van geestelijk gehandicapten, bang waren dat door de meer bedrijfsmatige werkwijze het sociale aspect van de Leidse sociale werkplaats op de ach tergrond zou raken. „Paniek verhalen", noemt hij dat. Dat wat hij bereikt heeft bin nen de muren van De Zijl Be drijven zal veel kiezers ont gaan, geeft hij toe op de terug weg. „Je ziet het aan de bui tenkant niet. Electoraal gezien is het niet zo interessant. Maar dat geldt ook voor het oude renbeleid. Er zijn denk ik niet zoveel ouderen die Groen Links stemmen. Die hebber) meestal een lange partijtradi tie. Voor de woonwagenbewo ners geldt precies hetzelfde. Als die allemaal op mij stem men, hebben we er 150 stem men bij. Maar daar redden we het niet mee. Maar het is wel politiek, het heeft te maken met een ideologie, opkomen voor de minderheden". Milieu De zorg voor het milieu noemt hij het belangrijkste punt uit het verkiezingsprogramma van Groen Links. „Daar moet geld voor worden vrijge maakt". Ook de kinderopvang is belangrijk, vindt De la Mar: „Als je vrouwen een volledige kans wil geven, dan moet de kinderopvang goed zijn gere geld. Alle wachtlijsten moeten worden weggewerkt en bo vendien moet je ervoor zorgen dat het betaalbaar is voor ou ders". Ouderenzorg, basisedu catie en sociale veiligheid noemt hij als andere belangrij ke punten. „We zijn bezig met een financiële doorrekening van het programma. We moeten zelf ook nog keuzes maken, een prioriteitenlijst maken voor onszelf. Want niet alles kan, natuurlijk. Op het eerste politieke forum werd wel twaalf miljoen op een avond uitgegeven. Iedereen deed alsof alles kan, maar dat is natuurlijk niet eerlijk". JANET VAN DIJK beidsbureau overspoeld )EN De Leidse ïouders Marietje van Molen en Fred Kuijers tten gistermiddag in kader van de interna- de vrouwendag een heten Emma-Linde. Linde, die werd ge- tst voor het buurthuis nie Mandela in de enshof, markeert het dat Nederland dit jaar ies een eeuw door tinnen wordt gere- d. Activiteiten voor iwen die in twee an- buurthuizen en op arbeidsbureau werden ganiseerd trokken Rjf\ belangstellenden. 'dee om de vrouwendag 'orstenhuis te verbinden afkomstig van raadslid 'ard Stöxen van Leiden f Gezellig (LWG). Van Molen kon zich slechts ten vinden in de motivatie !r het planten van de Terwijl Kuijers de linde ter nagedachtenis van regentes Emma helemaal niet zag zit ten. Beide wethouders ver klaarden hun aanwezigheid in het buurthuis met: „Maar dat is nog geen reden om een de mocratisch raadsbesluit niet uit te voeren". „Als principieel republikein denk ik bij het horen van de naam Emma eerder aan de ac tiviste Emma Goldberg. Ik ben erachter gekomen dat het toe vallig precies 50 jaar geleden is dat ze stierf. Zo kan iedereen zijn eigen interpretatie aan de Emma-linde geven", sprak Van der Molen in de richting van Stöxen. Hij kon kon zich vinden in de „andere" gedach- tengang. Dat kon hij niet na de woorden van Kuijers: „We hebben al zoveel herdenkings bomen dat voor je het weet op iedere boom een bordje is ge schroefd". Toch liet hij weten het achteraf niet eens zo'n slecht idee te vinden. Volkshuis Maar er waren meer activitei ten in het kader van vrouwen dag. Zo was er een themaoch tend in Het Volkshuis, door een medewerkster omschre ven als „hartstikke leuk". On geveer honderd vrouwen wa ren naar het Volkshuis geko men om onder andere wethou der Hariëtte van Dongen te horen spreken over betaald en onbetaald werk van vrouwen. Ook werd onder de vrouwen een vragenlijst uitgedeeld over dit onderwerp. Deze maakt deel uit van een landelijke en quête waarvan de resultaten gistermiddag al in Den Haag Naar schatting meer dan 500 vrouwen waren gisteren naar het arbeidsbureau aan de He rengracht gekomen. Daar werd individuele voorlichting en advisering over werk voor vrouwen gegeven. De opkomst was zo massaal dat naast de 36 bij het arbeidsbureau werkza me vrouwen ook een beroep op het mannnelijke personeel moest- worden gedaan om de bezoekers op te vangen. „Het blijkt dat er toch een grote groep werkzoekende vrouwen is en die kwamen vandaag te voorschijn", aldus Carla Pluy- maekers van het arbeidsbu- 't Spoortje Ook in 't Spoortje had men over belangstellling niet te klagen. Direct na de opening van het dagprogramma waren een kleine honderd vrouwen in het buurthuis. Naar het zo geheten „achterwerk in de kast" onstond een discussie over de 1990-maatregel die vrouwen economisch zelfstan dig maakt. „Het liep fantas tisch", aldus een van de orga nisatoren. In het Groot Auditorium van het academiegebouw werd gis teravond ook de jaarlijkse An nie-Verschoorlezing gehouden. Dit jaar viel de beurt toe aan Mieke Bal, hoogleraar vrou wenstudies in New York. Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand (automatisch betalen) f24.85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de zonnebril naar I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar 1 Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. Ltj CcicbcSommvt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11