Hiswa verzet de bakens HISWA Zorgen over hoge rentestand en vaarbelasting ftïidóeSomant liswa niet bang voor Boot '90 Jet Ski komt luidruchtig uit de kinderschoenen ITEEDS MEER NADRUK OP INFORMATIE EN EDUCATIE Surfmarkt kampt met tegenwind ginFonsumenteninformatie DONDERDAG 8 MAART 1990 PAGINA 7 1TERDAM De His- niet bevreesd dat de langs in Düsseldorf ge louden monster-water- jorttentoonstelling 'Boot een negatieve invloed li ieeft op het aantal bezoe kers in Amsterdam. Voor- Taselaar: „Neder- and heeft een potentieel an anderhalf miljoen wa- srrecreanten. tus ben ik niet echt onder de druk van dertigduizend Ne- „■rlandse bezoekers aan Boot 90. Prettig gestoorden hou je nu eenmaal in elke tak van sport. Kijk naar de Nederland se voetbalfans die hun club achterna reizen". Volgens de heer Taselaar on dervindt de komende voor- jaars-Hiswa wel enige concur rentie van de eigen 'Hiswa te water' die elk najaar in Am sterdam voor anker gaat. „De 'natte' Hiswa is een heel speci fiek gebeuren, gericht op een klein segment van de markt, namelijk de grotere jachten boven de zeven meter. Er zijn diverse bouwers die na de nat te Hiswa niet, of op kleinere schaal naar de voorjaars-His- wa komen" HISWA WIL SPECIALE VAARGEBIEDEN VOOR WATERSCOOTER De Hiswa wil de Jet Ski binden aan bepaalde gebieden. AMSTERDAM De Jet Ski is een nieuw feno meen op de Nederlandse binnenwateren. Kawasaki Jet Ski Europa, de onbetwiste marktleider in deze nieuwe tak van watersport, schat het aantal waterscooters in ons land op vijf- a zeshon derd. Vorig jaar zijn er 250 verkocht. De Japanse moto rengigant verwacht een jaar lijkse groei van vijftig procent. Niet iedereen is gelukkig met de luidruchtige water-straalja gers die met een snelheid van meer dan zestig kilometer per uur over het water stuiven. Van verschillende kanten wordt aangedrongen op maat regelen. „Je kunt die ontwik kelingen niet tegenhouden", meent HISWA-voorzitter Ta selaar. „Domweg verbieden heeft weinig zin. Je ziet im mers dat verbodsbepalingen op het water weinig effect hebben. Ze doen het toch. Ik denk dat het veel beter is om in goed overleg bepaalde ge bieden aan te wijzen waar men met die dingen mag va- Ook de Jet Skiërs zelf willen hun sport in goede banen lei den. Eind 1988 werd de 'Hol land Jet Ski Boating Associa tion' (HJSBA) opgericht, de Nederlandse tak van een in ternationale organisatie die toezicht houdt op races en eve nementen. ..De HJSBA stelt zich tot taak de ontwikkeling van de Jet-Ski-watersport in Nederland te bevorderen en te begeleiden. De vereniging streeft naar een veilig gebruik van de Jet Ski", zo meldt de vereniging. Jet Skiën dook in het begin van de jaren zeventig op in de Verenigde Staten. Tijdens de openingsceremonie van de Olympische Spelen in Seoul namen Jet Ski's deel aan de demonstraties op de Han-ri- vier. Jet Ski is overigens een merknaam van Kawasaki. Be halve de 'Frisbee' vliegende schotels is Jet Skiën dus een van de weinige sporten die haar naam ontleent aan een merkprodukt. Op de komende Hiswa zijn verschillende modellen een-, twee- en driepersoons Jet Ski's te zien. De prijzen variëren van 7450 tot 13.000 gulden. iMSTERDAM De His- iva verzet de bakens. Ne derlands grootste water- jorttentoonstelling legt e nadruk steeds meer op s nformatie en educatie. [orig jaar werd daar al len bescheiden begin mee remaakt. Dat kwam on- ler meer tot uitdrukking [i twee groepspresenta- ies: houtbouwers en leve- ciers van surfplanken •aden als branche naar rniten. de aanstaande Hiswa (van tot en met 18 maart in de IAI in Amsterdam) zet die 1 oerswijziging zich door. Het g antal groepspresentaties is 2 terk gegroeid. Zo geven alle S everanciers van navigatieap- »aratuur in een speciaal pavil- j| oen samen informatie over de T lijna onbegrensde mogelijkhe- len van hun noviteiten. Ook f vaarscholen, leveranciers van notoren, de surfsector, hout- a louw en overheidsinstellingen 0 die met de watersport te ma- 13*5 ken hebben, presenteren zich 3' collectief. folgens de heer G. W. van der 2 -oo, manager van de 35e His- <i va, biedt de nieuwe opzet een 8 lantal voordelen. „Omdat 3* leelnemers de kosten kunnen O! ëlen, zijn opvallende en ver- 73 orgde presentaties eerder mo- 13S [elijk. Dit maakt de tentoon- 1100 telling weer aantrekkelijker 'jj| oor de bezoeker. Verder kan gj e consument veel makkelij- 251 ter algemene en objectieve in- ttM ormatie over produkten krij- W |en". fljeen files M Uiswa-voorzitter A. A. Tase- laar is blij met de nieuwe 2» loers. „De beurs wordt voor 9 t/m 18 maart 1990 AMSTERDAM ral De Hiswa gaat op vrijdag 9 maart voor het publiek open en sluit zondag 18 maart. Openingstijden: elke dag van 10.00 tot 18.00 uur (op donderdag 15 en vrijdag 16 maart van 10.00 tot 22.00 uur). Toegangsprijs vijftien gulden, kinderen en senio ren 7,50 gulden. Bij de NS- stations zijn goedkope Trein-Toegangsbiljetten ver krijgbaar. het publiek overzichtelijker en informatiever. Dat is belang rijk, want wij willen mensen die overwegen aan watersport te gaan doen over de streep trekken. Dat is onze opzet". Taselaar is niet bang dat een toename van het aantal water sporters leidt tot lange files op de toch al volle Nederlandse waterwegen. „Ruimte genoeg. Er worden steeds nieuwe ge bieden ontsloten. Op het IJs- selmeer, in Zeeland, zelfs in Friesland zijn nog mogelijkhe den. Maar dan moet er natuur lijk wel iets worden aan de infrastructuur, de door gaande routes, openingen van bruggen en sluizen en dat soort zaken". Een inventarisatie door de Hiswa bracht boven water dat het Nederlandse waterwegen- net met een totale lengte van zesduizend kilometer nog steeds een groot aantal knelpunten telt. Zo is ruim dertig kilometer vaarweg te ondiep en zijn 32 van de 899 bruggen over de hoofdroutes te laag. Ook de bediening van veel bruggen en sluizen laat volgens de Hiswa te wensen over. Gerekend in uren wordt een kwart van alle bruggen en sluizen te weinig bediend. Dat probleem is des te knellender, omdat die uren goeddeels in het weekeinde vallen. Tevreden stelt Taselaar vast dat de afkalving van de moge lijkheden voor de toervaart in Nederland sinds 1985 tot staan is gekomen. „Er wordt ge werkt aan oplossingen voor problemen en aan het weg werken van obstakels. De wa tersport staat weer meer in de politieke belangstelling. Er wordt tenminste weer aan ons gedacht. Vroeger was dat niet het geval". Exposanten Op de Hiswa tonen 350 expo santen alle typen pleziervaar tuigen van simpel visbootje tot droomjacht zeilplan ken, Jet Ski's, zeilen en mas ten, motoren en onderdelen, accessoires, navigatieappara- tuur, reddingsmiddelen en an dere toebehoren, hengel- en onderwatersportartikelen en watersportkleding. Er wordt informatie gegeven over onder meer ligplaatsen, stalling, ma kelaardij, jachtontwerpen, re paratie, verzekeringen en vaaropleidingen. Het Neder lands Bureau voor Toerisme en de ANWB besteden uitge breid aandacht aan de oever recreatie, charters en verhuur. De Hiswa richt de schijnwer per ook op enkele grote water sportevenementen die Neder land dit jaar voor de boeg heeft, zoals de Viering van het honderdjarig bestaan van het Koninklijk Nederlands Water sport Verbond (onder meer ge- pavoiseerd met enkele wereld kampioenschappen), de cam pagne Nederland Waterland die drie jaar lang de recreatie ve waterige kant van ons land aan de grote klok hangt, de eerste Open Dag Waterrecrea tie (op 21 april) en Sail 1990 (van 9 to 14 augustus). Droomschepen Een 'droge' steiger, waaraan de grotere schepen liggen af gemeerd, vormt het hart van de Hiswa. Hier zijn de droom schepen te zien. Aan sommige van die varende paleizen hangt een prijskaartje met mil joenenbedragen. Een wereld primeur is de 'Trintella 448S' (tot vorige week Juba 1370 ge naamd), een in Nederland ont wikkeld en gebouwd alumini um zeiljacht van 13,70 meter. Het heeft een zeiloppervlak van 116 vierkante meter. Kos ten: 950.000 gulden, exclusief btw. Met dit snelle en uiterst luxueuze superjacht wil jacht werf Anne Wever uit 's-Herto- genbosch de concurrentiestrijd aanbinden met de Finse poly ester-bouwers die deze betrek kelijk kleine marktsector (ver koop wereldwijd maximaal tweehonderd schepen per jaar) domineren. De vele noviteiten die in de RAI-hallen op een droogje lig gen te glimmen van trots illus treren dat het comfort aan boord steeds groter wordt. Goed sanitair, moderne keu ken- en navigatieapparatuur, Op de komende Hiswa, Nederlands grootste watersporttentoonstelling, worden dit jaar 350 exposanten verwacht. verwarming e.d. zijn geen uit zondering meer. Die voorzie ningen zijn er op gericht het varen veiliger te maken en het seizoen te verlengen. Dat geldt niet alleen voor motorjachten, maar ook voor de grotere ty pen zeiljachten. Steeds meer modellen worden uitgerust met dichte kajuit en dichte stuurkuip. Sfeer speelt op de komende Hiswa een belangrijke rol. Er is een surfparadijs, compleet met sneeuwwit palmenstrand, er zijn tropische drankjes, zo merse modeshows, een surfsi- mulator en zang en dans uit Sri Lanka, dat als gastland op treedt. Het maritieme verle den, waarin de kerels van ijzer en de schepen van hout wa ren, herleeft in het nostalgisch houtpaviljoen. Houtbewerkers tonen er hun vakmanschap te gen de achtergrond van een stoere lemsteraak. Het beken de watersportcafé 'Ome Ko' uit Muiden verhuist voor tien dagen naar de RAI. .Sailor Shop Vorig jaar begon de Hiswa met de directe verkoop van water sportkleding, surfartikelen, kleine scheepsbenodigdheden e.d. Het enthousiasme van be zoekers en handelaren is voor de organisatoren aanleiding de verkoop dit jaar verder uit te bouwen. Een groot aantal wa tersportwinkels presenteert zich gezamenlijk als 'The Sai lor Shop'. Vorig jaar werd op de Hiswa voor veertig miljoen gulden aan watersportartikelen ver kocht. De werven noteerden hetzelfde bedrag aan opdrach ten en nog eens 250 miljoen aan offertes. AAD STRUIJS „JACHTWERVEN MOETEN VOOR ZICHTIG ZIJN MET INVESTEREN" «AMSTERDAM De gol ven van enthousiasme die de Hiswa overspoelen zijn 1 gekroond met enkele ge- mene schuimkoppen, ten teken dat er zwaar weer op til is. 3 De heer A. A. Taselaar, voor- il zitter van de Hiswa (de Neder landse vereniging van onder nemingen in de bedrijfstak [Waterrecreatie) is bezorgd over |de hoge rentestand. „Op dit moment zitten de jachtwerven vol met orders. Maar voor op drachten op langere termijn die met financiering tot stand moeten komen, zou de hoge rentestand wel eens een pro bleem kunnen zijn. De werven moeten dus voorzichtig zijn met investeren". Volgens Taselaar kan de bran che een les leren uit het verle den. „Vanaf het midden van de jaren zestig leek het of de bomen tot in de hemel groei den. De jachtwerven inves teerden toen flink in uitbrei dingen. Toen de markt aan het einde van de jaren zeventig, begin jaren tachtig terugviel, was de capaciteit té groot. Dat leidde tot een behoorlijke sa nering in de jachtbouw. Zeker de helft van de bedrijven ver dween. Als de werven nu bij tijds maatregelen nemen, is er niets aan de hand. Ik ben be zorgd, maar niet pessimis- De explosieve groei van de rente komt op het moment, waarop het de Nederlandse jachtbouw weer voor de wind gaat. Na een dieptepunt in 1985 (toen er in ons land onge veer tweeduizend pleziervaar tuigen werden verkocht, tegen vijftienduizend in 1977), is er sprake van een duidelijke groei. Die loopt parallel met de economische ontwikkelingen in Nederland. Vorig jaar werden in ons land ruim drieduizend pleziervaar tuigen verkocht, waarvan de helf van Nederland fabrikaat. Het totaal aantal pleziervaar tuigen in ons land steeg tot 213.500. Nederland heeft daar mee de grootste 'bootdichtheid' van West-Europa. De Neder landse werven exporteerden vorig 2406 schepen met een to tale waarde van 314 miljoen gulden. Belangrijkste afne mers zijn West-Duitsland, Ita lië, Frankrijk en Engeland. Vaarbelasting Ook de aangekondigde invoe ring van de vaarbelasting, in 1992, vormt een domper op de aanstaande Hiswa. Voorzitter Taselaar:' „Wij zijn in principe tegen vaarbelasting. Maar als die er dan toch komt, dan moet de opbrengst ervan niet naar de algemene middelen gaan, maar gebruikt worden voor het verbeteren van de in frastructuur voor de water sport. Een doelbelasting dus. Alle andere heffingen bij bruggen en sluizen en tolgel den moeten dan verdwijnen. Alleen dan lijkt vaarbelasting acceptabel". De Hiswa vreest dat vaarbe lasting belemmerend werkt op de ontwikkeling van de water sport. „Voor veel mensen wordt het dan een dure grap. Zij zullen afhaken. En als de watersport een duw krijgt, heeft dat consequenties voor de fiscus. De opbrengst van de vaarbelasting zal lager zijn dan het verlies aan andere belas tinginkomsten uit de water sport. Minder watersporters betekent minder omzet, onder meer in de winkels aan de wal. Vorig jaar werd becijferd dat de omzet in deze branche zo'n anderhalf miljard gulden bedraagt en dus honderden miljoenen in de schatkist doet belanden. De daarmee gemoei de werkgelegenheid bedraagt tienduizend arbeidsplaatsen. Bovendien heeft de overheid er een niet gering belang bij dat binnenlands en inkomend toerisme gestimuleerd worden door een toename van het aan tal watersportconsumenten". .Zwemvest met formaat van polshorloge gj—ISTERDAM 'RZ ij Yachting' introduceert de Hiswa de Aqua j, een revolutionair reddingsvest dat om de pols wordt gedra ai en dat nauwelijks oter is dan een pols- In het doosje bevindt zich een opgevouwen nylon ddingskussen. Door een k aan de handle wordt iet automatisch opgebla- V Een lijn houdt het ddingskussen verbonden Jij] met de drenkeling. In op- logi geblazen toestand kan het <[L kussen een volwassene van meer dan honderd ltj kilo dragen. De lichtge wicht Aqua Boy is ontwik keld omdat is gebleken dat veel zeilers, vissers, wa terskiërs, kanoërs e.d. en zwemvest dragen. Zangrijkste argument DSf daarvoor is dat zo'n on handige pakket de bewe gingsvrijheid belemmert. IJ De Aqua Boy is eenmalig te gebruiken, kost 79,95 gulden en is vanaf 19 maart te koop in de water- tportwinkel. ot De Aquay Boy is nauwe- lijks groter dan een pols horloge en kan in opgebla zen toestand een volwas sene dragen. AMSTERDAM Na een stormachtige opmars is de surfplank in de luwte be land. De totale omzet van de Nederlandse surfmarkt (planken en accessoires) maakte een vrije val van ruim 200 miljoen gulden in 1983 naar nauwelijks 80 miljoen in 1988. De industrie registreerde die plankenkoorts met de precisie van een thermometer en be zorgde de surfplank vijf jaar geleden een bijzondere nazaat: het funboard. Die gestroom lijnde afstammeling schikt zich niet meer in de rol van 'beginnersplank' of 'speeltje voor heël de familie', maar gaat liever als specialistisch en hoogstaand sportattribuut door het leven. Het funboard is een hoogtech nologisch wondertje dat op aanwijzingen van de computer uit exotische kunststoffen is gekneed. De snelle plank is bestemd voor de geoefende surfer die een stevige bries de baas kan. Het woord funboard dient overigens als verzamel naam voor verschillende soor ten surfplanken die bij uitstek •ontworpen zijn om te 'plane ren'. De prijs van een com pleet funboard varieert van 1400 tot 3000 gulden, afhanke lijk van de lengte en gebruikte materialen. Extreem imago Na het stagneren van de 'be- ginnersmarkt' stortten de fa brikanten zich massaal op het funboard. Achteraf gezien minder gelukkig, omdat het extreme imago van het fun board ('snelle-jongens, gevaar lijke capriolen!') bleek af te schrikken. In de markt ont stond een vacuüm dat zo spoe dig mogelijk opgevuld diende te worden. Dus hoort de fami lieplank er weer bij. En on danks het feit dat de begin nersplank de laatste jaren dui delijk aandacht te kort is ge komen, ging dit recreatieve produkt toch stilletjes met zijn tijd mee. De ideale plank voor de begin ner heeft nog altijd een lengte van zo'n 3,60 meter, maar weegt dank zij de toepassing van nieuwe kunststoffen nog maar amper achtien kilo. Dat is een kwart minder dan vroe ger. De plank is sterker en vele malen gebruiksvriendelij ker. Ook het tuig is er wat be treft gewicht en design flink op vooruitgegaan. Voordeel voor de consument: minder sjouwen en gemakkelijker (weg)surfen. Er zijn complete beginnersplanken vanaf 1400 gulden. De prijzen voor een in ons land onmisbaar wetsuit (surfpak) lopen uiteen van drie- tot zevenhonderd gulden. Recordsnelheid In zijn algemeenheid geldt dat de surfplank zich in de loop der jaren heeft ontwikkeld van drijvende klomp kunststof tot een technisch volwaardig produkt waar serieuze re search en moderne compositie technieken aan te pas komen. Niet zonder gevolgen. De surf plank stuift met recordsnel heid over het water. Het we reldrecord staat op 74,6 km per uur. Volgens Hans van der Heijden, voorzitter van de branche-or ganisatie Holland Surf Pool, was er vorig jaar sprake van een lichte opleving. Hij noemt voor het afgelopen seizoen om zetcijfers van tachtig tot ne gentig miljoen. „In 1989 zijn er in Nederland tussen de zes tien- en achttienduizend nieu we surfplanken verkocht. Zo'n vijf- tot zesduizend daarvan zijn puur recreatieve 'beginnersplanken'. Dank zij een goede surfzomer hebben wij in 1989 een duidelijke ver jonging meegemaakt. Het tota le aantal 'opstappers' (nieuwe surfers met een eigen plank) laat zich echter moeilijk schat ten. De eerste plank is vaak tweedehands. Die markt is zeer omvangrijk. Zo'n dertig procent van de in totaal vijf tot zeshonderdduizend in Ne derland aanwezige surfplan ken is ouder dan vijf jaar". Positief Van der Heijden schat het aantal Nederlanders dat het surfen niet als vakantiever- maak, maar als serieuze sport beoefent en het water opgaat 'zodra het waait', op 250.000. „Bovendien nemen wij een verhoogde belangstelling van uit Duitsland waar. Zowel om te surfen als om te kopen. De 'specialist aan het water' ge niet de voorkeur boven de surfshop in de binnenstad van Keulen Volgens Van der Heijden heeft de markt zich het laatste jaar gestabiliseerd en is er aan le veranciers en distributiepun ten een 'harde kern' overge bleven. Hij ziet het seizoen 1990 dan ook 'zeer positief' te gemoet. Maar wel op voor waarde dat het weer mee werkt: „Als het continu re gent, ga je ook niet fietsen".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7