5 )DR vreest claims roegere eigenaren Zuidafrikaans leger naar Bophuthatswana oor Franse politiek blijft West-Afrika een 'achtertuin' ^ITENLAND CcidóeSowmtt DONDERDAG 8 MAART 1990 PAGINA 5 ^vervaller krijgt rs smartegeld YORK De jury van een Ame- mse rechtbank heeft bepaald dat dief ten onrechte door de politie neergeschoten toen hij iemand eerde te beroven. Aan hem is 4,3 ien dollar (ongeveer 8,5 miljoen >n) smartegeld toegekend. De 29- Bernard McCummings heeft een van tweeëneenhalf jaar uitgeze- vegens poging tot beroving, maar n als invalide de gevangenis uit. lij zijn arrestatie in 1984 afgevuur- ;hot beschadigde zijn ruggemerg, door hij verlamd is geraakt. De caat van de twee betrokken poli- jenten gaat in beroep tegen de raak. Schj Doomsday Clock op tien voor twaalf CHICAGO De Doomsday Clock, het symbool voor het gevaar van een atoomoorlog tussen de twee super machten, is vier minuten teruggezet. Hij staat nu op tien minuten voor middernacht.De klok staat jaarlijks op de voorpagina van het Ameri kaanse Bulletin voor Atoomweten schappers. De wetenschappers die de klok terugzetten, zijn van mening dat de omwentelingen in Oost-Euro pa het risico op een atoomoorlog aanzienlijk hebben teruggebracht. De wijzers waren in 1988 voor het laatst verzet; toen met drie minuten. In 1953 was het gevaar 'voor een atoomoorlog volgens de wetenschap pers het grootst. Leider Afghaanse coup gevlucht naar Pakistan ISLAMABAD De Afghaanse minister van de fensie generaal Shah Nawaz Tanai, die met de hulp van moslim-verzetsstrijders heeft gepro beerd president Najibullah aan de kant te zetten, is gisteren met zijn gezin en een tiental hoge Af ghaanse officieren in vliegtuigen van de Af ghaanse luchtmacht naar Pakistan gevlucht. De Afghaanse militairen zouden daar allen politiek asiel hebben aangevraagd. Het is nog steeds on duidelijk of president Najibullah de dinsdag te gen hem ondernomen couppoging heeft door staan. De luchtmachtbasis bij Bagram, de belang rijkste van Afghanistan, zou nog steeds in han den van de opstandelingen zijn, terwijl de hoofd stad langzamerhand weer onder controle komt van strijdkrachten die trouw zijn aan de regering van president Najibullah. YS sluiten actie tegen Libië niet uit WASHINGTON De Verenigde Staten hebben Li bië ervan beschuldigd in een fabriek in Raljta che mische wapens te produceren. Washington is „zeer bezorgd" over deze ontwikkeling en heeft opgeroe pen tot internationale pogingen om daaraan een ein de te maken. Libië heeft de Amerikaanse aantijgin gen ontkend. Een woordvoerder van het Witte Huis wilde niet speculeren over de maatregelen die de VS zullen nemen, maar hij sloot een militaire operatie niet uit. De VS, zo werd gisteren bekend, zullen tus sen juli en september van dit jaar alle chemische wa pens verwijderen die nog in de Bondsrepubliek Duitsland liggen opgeslagen. Het gaat om 400 ton gifgas, overigens slechts een procent van totale Ame rikaanse voorraad. Opnieuw brand in hotel in Cairo CAIRO In het centrum van Cairo is vanochtend opnieuw brand uitge broken in een hotel. Nadere bijzon derheden over de brand in het Shep- heard hotel in de diplomatenwijk van Cairo onbreken nog. Het vuur, dat volgens een ooggetuige op het dak van de vijf-sterren-accomodatie was ontstaan, wordt door de brandweer met groot materieel bestreden. Verleden week kwamen bij een brand in het Sheraton hotel in de noordoos telijke wijk Heliopolis 17 gasten om het leven en raakten 70 anderen ge wond. [ERENIGINGSPROCES MOET TRAGER" tot' IT-BERLIJN Met vjenbarende brieven de Russische leider eei ïail Gorbatsjov en dé se bondskanselier nut Kohl heeft de lev, duitse ministerpresi- Hans Modrow be- rming en begrip ge- J gd voor de mensen in "land die na 1945 ei- !jommen hebben ver- itora^en of gebruiken. De tea s bestaat dat de voor- rpar ge eigenaren hun be- tomen opeisen nu de s eenwording als vast- id mag worden be- uwd. oppt irieven zijn eind vorige erki al in Moskou en Bonn past ekomen, maar zelfs in zijn is et ingsverklaring voor de heolskammer had Modrow er s ni en nog over gezwegen. iens< e brief aan Gorbatsjov is o( Modrow dat ook in een deriigd Duitsland de eigen- wiegelingen van de DDR roei^ter discussie mogen wor- lovel ieuu den gesteld. Hij verzoekt de oovjet-Unie dringend 'met haar rechten als overwin ningsmacht van de Tweede Wereldoorlog en met gebruik-' making van haar belangrijke internationale invloed met be trekking tot een later verenigd Duitsland op de bres te staan voor het veilig stellen van de eigendomsverhoudingen in de DDR". Om zijn voorstellingen te ver wezenlijken stelde Modrow een gemeenschappelijk en ge coördineerd optreden van de regeringen in Oost-Berlijn en Moskou voor. „Het is altijd de bedoeling van de wederzijdse samenwerking geweest," aldus Modrow, „vooral door de schepping van volkseigendom en coöperatieve eigendoms- vormen sociale verworvenhe den voor de mensen te garan deren en uit te breiden". Ook in de brief aan Kohl wijst Modrow op de noodzaak in deze kwestie rechtszekerheid te scheppen. Met het oog op de Europese samenwerking lijkt het hem verstandig, de na de Tweede Wereldoorlog ontstane eigendomsorde in de DDR niet ter discussie te stellen. Volgens hem moet dit standpunt uit gangspunt zijn in de verdere Pluim De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl kreeg gisteren een pluim van Washington voor zijn besluit van dinsdag Polen geen voorwaarden te stellen voor een Duitse garan tie inzake de Poolse westgrens, die officieel wordt erkend door Washington. De Sovjetu nie had dinsdag al instem mend gereageerd. Kohl stelde gisteren onmiddellijk de vier vroegere geallieerden, Vfe, SU, Frankrijk en Groot-Brittannië èn Polen op de hoogte van het besluit van zijn coalitierege ring over de onschendbaar heid van de Poolse westgrens. Hij verwierp de kritiek van Modrow: „na de verkiezingen over tien dagen in de DDR is Modrow premier af, ik vind het niet zo belangrijk wat hij nu te zeggen heeft". Modrow zei gisteren dat Bonn door middel van geruchten en door het opzettelijk laten uit lekken van gegevens, de DDR onder druk zet om snel in een monetaire unie met Bonn te stappen. „Het is een kwestie van eenwording, niet van Anschluss ofwel opslorpen. Daarmee is men het in Mos kou volledig eens en niet al leen daar". De Westduitse bondskanselier is vandaag in het NAVO- hoofdkwartier in Brussel om met de kleinere lidstaten van het bondgenootschap te praten over de politieke en militaire aspecten van de Duitse een wording. Opiniepeiling DDR-premier Modrow heeft steun gekregen vanuit de Bondsrepubliek. Uit opiniepei lingen blijkt dat de meeste Westduitsers ook willen dat de hereniging minder snel gaat. Zij zijn bang zij dat het samen gaan met de oosterbuur hun hoge levenstandaard zal aan tasten. De helft vreest hogere belastingen en bijna tweederde (62 procent) is tegen een zoda nige samensmelting van de beide munteenheden dat de Oostduitsers hun munt op een 1:1 basis kunnen inwisselen te gen de krachtige Deutsc- hmark. Boze demonstranten gisteren in Bophutatswana. De betogers stichtten brand in regerings- en bedrijfsgebouwen en riepen om het aftrden van de president. FOTO: ap JOHANNESBURG Zuid-Afrika heeft van daag legertroepen ge stuurd naar het thuisland Bophuthatswana om er de orde te herstellen. Dit is gebeurd op verzoek van president Lucas Mangope, wiens aftreden door tien duizenden demonstranten is geëist. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Botha heeft aangekondigd dat het leger van Zuid-Afrika „zal samenwerken" met dat van Bophuthatswana om de veilig heid binnen dit „onafhankelij ke" thuisland te verzekeren. Volgens de politie zijn gisteren 14 mensen gedood en ongeveer 500 gewond geraakt toen tien duizenden demonstranten in twee steden in het Zuidafri kaanse thuisland hun protest kracht bijzetten door winkels en bedrijven in brand te ste ken en aan het plunderen te slaan. In de regio Garankuwa opende gisteren de politie het vuur op een menigte van circa tienduizend betogers die het aftreden van de „corrupte" Mangope eiste en inlijving bij Zuid-Afrika. Bophuthatswana is het tweede van de tien Zuidafrikaanse thuislanden waar nu sprake is van politiek geweld. In Ciskei braken onlusten uit nadat mi- litiaren zondag een einde had den gemaakt aan het 18-jarige bewind van president Lennox Sebe. De Zuidafrikaanse rege ring stuurde op verzoek van de nieuwe machthebber, gene raal Oupa Gqozo, troepen naar dit thuisland. Bij de rellen in Ciskei zijn inmiddels al 27 do den en 550 gewonden geval len. Machtsfactor Het lijkt erop dat het systeem van zwarte thuislanden, waar mee in de jaren zestig een be gin werd gemaakt en dat de Zuidafrikaanse regering ziet als een perfecte manier van rassenscheiding, zijn langste tijd gehad heeft. Sommigen zijn zelfs hard op weg uit te groeien tot een belangrijke machtsfactor in de stijd tegen de apartheid. Zo verschenen de nieuwe machthebbers in Ciskei op hun eerste perscon ferentie na de coup met func tionarissen van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) aan hun zijde. Generaal Gqozo wekte met name veel enthou siasme toen hij bekendmaakte dat het ANC in Ciskei voort aan vrij zijn politieke activitei ten kan ontplooien. Hij zei verder te streven naar het op heffen van de formele onaf hankelijkheid van Ciskei en naar de hereniging van het ge bied met Zuid-Afrika. Traditionele thuislandleiders, zoals Sebe in Bophuthatswana, zien zich in toenemende mate geconfronteerd met jonge acti visten, die het principe van de thuislanden afwijzen omdat dit volgens hen de zwarte bevol king bindt aan de meest geïso leerde en onderontwikkelde delen van Zuid-Afrika. Hervormingen De thuislanden werden in het leven geroepen door de toen malige Zuidafrikaanse presi dent Hendrik Verwoerd. Hij streefde ernaar alle zwarten tot burgers van de afgelegen thuislanden te maken. Zij zou den plaatselijke autonomie krijgen, terwijl de blanken de nationale economie en rege ring in handen zouden hou den. In de tien thuislanden, die zo'n 13 procent van het Zuidafrikaanse grondgebied beslaan, woont ongeveer de helft van de 28 miljoen Zuida frikaanse zwarten. De huidige president, F.W. de Klerk, heeft ondanks al zijn hervormingen, nog geen enke le wijziging aangebracht in het systeem van de thuislanden. Evenmin heeft hij gereageerd op de wens van een aantal van hen om zich opnieuw bij Zuid- Afrika te voegen. Het enige gebaar dat De Klerk in de richting van de thuislanden heeft gemaakt, is dat hij ze heeft uitgenodigd deel te ne men aan het overleg over een nieuwe grondwet, die de zwar ten een stem moet geven in het bestuur van Zuid-Afrika. Of dit overleg ook zal leiden tot een herziening van het sy steem van de thuislanden valt nog te bezien. Litouwen mogelijk dit weekeinde onafhankelijk MOSKOU Het parle ment van Litouwen staat klaar om zich dit week einde volledig onafhanke lijk te verklaren van de Sovjetunie. Zaterdagavond komt de Litouwse Opper ste Sovjet, het parlement, bijeen om de procedurele kant van de zaak te rege len. Zondag zal vervol gens de onafhankelijkheid worden uitgeroepen, aldus het Litouwse Volksfront Sajudis. Bij de jongste verkiezingen in Litouwen hebben de aanhan gers van Sajudis, dat voorstan der is van onafhankelijkheid, een ruime parlementaire meerderheid weten te behalen. De Litouwers willen de onaf hankelijkheid versneld uitroe pen, nog voordat maandag het Congres van Volksafgevaar digden in Moskou bijeenkomt om over de machtsuitbreiding van de Sovjet-president te pra ten. Dit voorstel geeft de presi dent onder meer de bevoegd heid weerbarstige Sovjet-repu blieken hard aan te pakken. Sommige Litouwers vrezen dat Gorbatsjov deze zal gebrui ken om de onafhankelijkheid van de Baltische staten tegen te houden. Sajudis verwacht niet dat Moskou naar geweld zal grijpen, maar een economi sche blokkade zou Litouwen in grote problemen kunnen brengen. Sajudis verwacht dat de onaf hankelijkheidsverklaring grof weg neerkomt op een bevesti ging van de Litouwse onaf hankelijkheidsverklaring van 1918. Litouwen was, evenals Estland en Letland, tussen de twee wereldoorlogen onafhan kelijk. De drie republieken zeggen in 1940 onder dwang te zijn toegetreden tot de Sovjet unie. Radio Vilnius meldde gisteren dat de Litouwse president Al- girdas Brazauskas maandag een onderhoud heeft gehad over de afscheiding van zijn republiek met Sovjet-leider Michail Gorbatsjov. Deze pre senteerde hem een rekening van 21 miljard roebel (bijna 65 miljard gulden) voor de inves teringen die de Sovjetunie in Litouwen heeft gedaan. Vol gens Brazauskas zal onafhan kelijkheid de Litouwse econo mie onder zware druk zal zet ten omdat Gorbatsjov duidelijk heeft gemaakt dat Litouwen in dat geval zijn handel met Mos kou dient te voeren in harde buitenlandse valuta in plaats van roebels. De handel van kleine Sovjetrepubliek met de rest van de Sovjetunie beloopt ongeveer 25 miljard gulden. „Dat is gen groot bedrag, een derde van ons totale nationaal produkt, en het is erg moeilijk te zien hoe we dit meteen in harde valuta kunnen doen", zo zei Brazauskas gisteravond voor de Litouwse televisie. Maar er is geen reden „onszelf en anderen bang te maken" over de economische gevolgen van een Litouwse afscheiding, aldus Brazauskas. Een zelf standig Litouwen zal er vol gens hem economisch zoveel beter voor staan, dat de schul den aan Moskou daarbij zullen verbleken. :IJS Het 'Afrika- ^d' is een van de wei zaken in de Franse fcek waarover links en ts het eens zijn. Al jaar, want sinds De lie de onafhankelijk- verleende aan de J ïse koloniën op het .fte continent is de ïse invloed daar nau- jks veranderd. daar dat de huidige onrust in 'Frans-Afrika' Parijs in hoge mate bezighoudt. Waar de beroemde en beruch te Afrika-adviseur Jacques Foccart de 'affaires' voor De Generaal regelde, daar stuurt Tonton zijn zoon Jean-Chris- tophe. Mitterrand junior, Afri ka-adviseur van zijn vader, leidde vorig jaar de uiterst moeilijke besprekingen over de .schuldaflossing van Ivoor kust, een van de trouwste bondgenoten. Het was, zo heet het officieel,- een blijk van de hoge achting voor de „Afri kaanse vrienden van Frank rijk". De vaak persoonlijke band tussen president Mitter rand en zijn collega/vrienden wordt daarom vaak als garan tie beschouwd voor de Franse strategische belangen (vijf mi litaire basis in Afrika, waar zo'n 7000 man zijn gelegerd) en de bescherming van de francofonie (tegen het opruk kende Engels). Achtertuin Zoals de Amerikanen over La- tijns-Amerika waken, zo be schouwen de Fransen een groot deel van zwart-Afrika als hun achtertuin. De ontgin ning van de grondstoffen is meestal een zaak van Franse bedrijven. Menig ex-kolonie bleef na de onafhankelijkheid aangewezen op het moeder land. Hoewel er een 'strikte contro le' is op de besteding van Frans ontwikkelingsgeld, en premier Rocard onlangs be zwoer dat niet staatshoofden, HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES maar de bevolking daarvan profiteert, tikt Parijs zijn 'Afrikaanse vrienden' niet graag op de vingers wanneer er hier en daar wat aan de strijkstok blijft hangen. De Gabonese alleenheerser Omar Bongo bijvoorbeeld lijkt 'carte blanche' te hebben. De voormalige PTT-ambtenaar, die voor zijn bekering tot de islam nog Albert-Bernard heette (en in het zadel werd geholpen door onder anderen Jacques Foccart), .kreeg een paar jaar geleden de buitenge wone eer van een driedaags staatsbezoek aan Parijs. Een goedmakertje voor hem aange dane 'beledigingen' in de vorm van negatieve artikelen in de Franse pers over zijn kapitale huizen in Frankrijk, Zwitser land en Californië. De Gabo nese president-zakenman zou bij de tien rijkste mannen ter wereld horen. Geen vragen Terwijl Frankrijk zich toch graag mag opwerpen als de 'universele verdediger van de mensenrechten' is de veront waardiging nogal selectief als het Afrika betreft. De bepaald niet juichende rapporten van Amnesty International over de politieke situatie in de diverse ex-koloniën zijn zelden of nooit reden voor bijtende Ka mervragen. Toen de nieuwe socialistische minister van ont wikkelingssamenwerking Jean-Pierre Cot zich in 1981 wat naïef als bestrijder van corruptie en onrecht presen teerde, leidde dat tot zoveel opschudding in Afrika dat hij binnen de korste keren zijn ontslag mocht indienen. Een illustratie van de heersen de harmonie tussen links en rechts werd een paar dagen geleden in woord en daad ge geven. Daags nadat de rechtse oppositieleider Jacques Chirac tijdens een bezoek aan Ivoor kust verklaarde dat de Afri kaanse landen geen voordeel zouden hebben bij een demo cratisch systeem omdat 'stam- menoorlogen dan onvermijde lijk zijn', werd een Gabonese oppositieleider en verklaard tegenstander van Omar Bongo door de socialistische minister van binnenlandse zaken, Pier re Joxe, Frankrijk uitgezet „Wegens subversieve activitei ten", zo lichtte premier Rocard enigszins ten overvloede toe. 780 l-foewel de reis vlot is verlopen, heeft Van Noort wei- succes met de handel in de Philippijnen. De inlandse vorsten n moeilijk te bewegen met Hollanders tot overeenstemming te en. Vrezen zij moeilijkheden met de Spanjolen? De Fortuyn ~TT1| van het ene eiland naar het andere, de tijd verstrijkt, maar 101 uimen blijven leeg. Dan stoot Van Noort op zekere dag op twee Spaanse schepen. De oorlog tussen de Nederlanden en Spanje is afgelopen, maar desondanks gaan de Spaanse sche pen tot de aanval over. Van Noort verdedigt zich echter met suc ces en met enkele welgemikte schoten weet hij reeds na enkele minuten één der schepen in de grond te boren. Maar nu komt het andere schip opzetten.... Sovjet-pers kritiseert Cuba MOSKOU In.de Sovjet pers is gisteren zware kri tiek uitgeoefend op Fidel Castro en werd verwezen naar het bestaan van dissi denten op Cuba. Het hervormingsgezinde blad 'Moskowskija Novosti' haalde fel uit naar de in december door Castro gelanceerde leuze 'socialisme of de dood'. Daar mee heeft „het Cubaanse volk op initiatief van de jefe maxi- mo zijn lot bepaald", aldus het blad. Volgens het bald is Ca stro's model van socialisme ge baseerd op „het volledig afzien van markteconomie, de offer bereidheid voor een idee, de vermilitarisering van de staat en de onaantastbaarheid van de partij". De krant meldt daj de ontevredenheid op Cuba groeit. Het Sovjet-beleid van glasnost en perestrojka onder vinden in brede kringen be langstelling en sympathie. Er zouden al vijftien dissidenten- groepen zijn ontstaan. Cuba heeft aangekondigd zijn militaire samenwerking met Nicaragua te staken zodra de regering van presidente Viole- ta Chamorro in Managua wordt beëdigd. „Het is onmo gelijk de militaire samenwer king voort te zetten met een regering die altijd blijk heeft gegeven van zijn afkeer jegens de Cubaanse revolutie", aldus Castro. Cuba is wel bereid de medi sche hulp voort te zetten en te helpen bij de wederopbouw van Bluefields, een stad aan de Atlantische kust die door een cycloon is verwoest. Kangoeroe met pacemaker De zeven-jarige kangoeroe Skippy, genoemd naar de tv-held, is inmiddels beroemder dan zijn naam- en soortgenoot. Deze Skip py is namelijk de eerste kangoeroe met een pacemaker. De ope ratie vond van de week plaats in de dierentuin van San Francis co. Skippy is momenteel herstellende. Hij moet een speciaal dieet volgen. FOTO: AP Rafsanjani: licht in gijzelaarskwestie WASHINGTON De VS hebben verheugd gereageerd op uit latingen van de Iraanse president Rafsanjani, dat er spoedig een einde zal komen aan de gijzeling-van zeventien westerlingen in Libanon. Rafsanjani zei dat er een einde moet komen aan het probleem, omdat de VS het gebruikt om de Libanezen te brand merken als terroristen. Een pro-Iraanse islamitische groepering in Libanon heeft een spoedige vrijlating gisteren evenwel uitge sloten. „Er is geen enkele neiging de gijzelaars te bevrijden", al dus de verklaring.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5