£eicUe6ou/tont Braks geeft boeren geen duimbreed toe 3 4 5 7 8 15 16 17 Element oL Tientallen doden bij scheepsramp in Peru Doorbraakje bij N oordzeeberaad 14 Dagen Gratis £eidóe@ou7ta/nt ZE Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Donderdag 8 maart 1990 81ste jaargang no. 24668 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 HET WEER Veel bewolking, in de loop van de middag enkele opkla ringen. Minimumtemperatuur omstreeks 8, middagtempera- tuur ongeveer 10 graden. Mati ge tot krachtige wind, draai end naar west. Na hét week einde meer opklaringen en enige daling van temperatuur. lse meur: vitsei - De eerste kie ren van dit jaar vonden in de Be- Krist uit Wa- en vond gister- twee eieren in jiland in de om- van Tiel. Krist zijn vondst di- ar een handelaar 12,50 per stuk eerlegde namens staurant in Brus- Opnieuw rellen over 'poll tax' LONDEN De invoering van een nieuwe per sonele belasting, de zogehten 'poll tax', blijft voor onlusten zorgen in Engeland. In en rond het gemeentehuis van Southampton werd een uur lang tussen demonstranten en politie ge vochten. In het gemeentehuis van Newcastle stelden activisten het brandalarm in werking en werden papieren uitgestrooid over de hoof den van de gemeenteraadsleden. Ook daar moest de politie een aantal demonstranten met geweld verwijderen. Het Sociaal-Democratische Lagerhuislid, David Owen, wiens fractie in stemde met de nieuwe belasting, werd in Ply mouth door een woedende menigte belaagd. Een vrouw richtte een waterpistool op de parle mentariër. Bij de ongeregeldheden werden gis teren in het hele land totaal zo'n 30 personen gearresteerd. De 'poll tax' levert een aanzienlij ke lastenverzwaring voor de burgers op. Politiemensen slepen in Bristol een demonstrant weg. Nederland goedkope vakantiebestemming DEN HAAG Het drankje op een terras en de dagelijkse boodschap pen zijn in Nederland goedkoper dan in veel andere landen, zo blijkt uit een onderzoek van de Consu mentenbond. De Nederlanders vin den vooral Hongarije, Indonesië, Joegoslavië en Turkije duidelijk goedkopere vakantielanden dan hun eigen land. Griekenland, Por tugal en Tunesië bleken slechts wei nig goedkoper. Vooral de Scandina vische landen zijn veel duurder; de prijzen in Spanje, Frankrijk, Italië, Groot-Brittannië, Luxemburg, de Verenigde Staten, Oostenrijk en Zwitserland zijn iets hoger dan in Nederland. 'Nieuwe' hond nog erger dan pitbull LONDEN De Britse onderwereld heeft een nieuw wapen: de 'bandog'. Deze spe ciaal gefokte hond overtreft zijn soortgeno ten in agressie en kracht. Het dier, dat zo'n zestig kilo weegt, is een kruising tussen een Amerikaanse pitbull, een buldog, een Rott weiler en een Rhodesische dog. De Britse dierenbescherming heeft inmiddels alarm geslagen, omdat zij zich grote zorgen maakt over de snel groeiende populariteit van de bandog. Voor dierenbeschermer Tim Wass is het dier „de verschrikkelijkste hond" die hij ooit heeft gezien. „Het klinkt ongeloof lijk. Maar als je bokser Frank Bruno, de be kende Britse zwaargewicht, in een kamer zou opsluiten met een bandog, zou alleen de hond eruit komen". )EN HAAG Boze ikkerbouwers zijn van- norgen massaal in actie ;ekomen, nadat minis ter Braks gisteravond G(^een duimbreed had oegegeven aan hun ei- en. Op diverse plaatsen n het land verzamel den zich honderden tp boeren om langzaam naar de Randstad te rij den en de wegen af te sluiten. De boeren zijn uiterst te leurgesteld dat minister Braks gisteravond in het overleg met hun voorman nen heeft gezegd, dat hij niets te bieden heeft. Er is volgens de minister geen geld om de graanprijs te verhogen. „Verdere acties hebben geen zin". Ook ziet de minister niets in een bemiddelaar. „Er valt niets meer te bemiddelen. Alle argumenten zijn uit gewisseld", aldus de kei harde opstelling van Braks. Het beleid van de minister werd vanmorgen door de landbouwspecia- listen in de Tweede Ka mer gesteund. Actiecoördinator Wilem Schaap zei in een reactie dat Braks de boeren heeft uitgedaagd. „Hij wil ons in Den Haag hebben. Nou, 'et. vei uki londerden tractoren rijden over de A-28 van Groningen naar Assen. Overal in het land kwamen vandaag boeren in actie na het teleurstellende overleg met minister Braks. foto: pers unie dan- kan hij ons krijgen". Schaap hoopte vanmorgen dat de boerenacties niet uit de hand lopen. „Maar of we nou kapot gaan door de ME of door dit land bouwbeleid, het kan de boeren niets meer schelen. Het publieksvriendelijke is nu echt over. De geest is uit de fles. Het wordt nu echt oorlog". Boeren uit de omgeving van Den Haag blokkeer den in de loop van de och tend met 140 tractoren het ministerie van landbouw. Een kleine groep van 25 boeren stelde zich op bij het Congresgebouw waar de internationale Noord- zeeconferentie plaatsvond. Vanuit de richting Zoeter- meer reden 200 boeren over de A-12 naar Den Haag. De politie had rond het middaguur nog abso luut geen idee hoeveel boeren er uiteindelijk naar Den Haag zouden komen. Naar schatting driehon derd trekkers blokkeer den vanaf tien uur de Af sluitdijk aan de Friese kant, waardoor het ver keer tussen Noord-Hol land en Friesland geheel tot stilstand kwam. Het verkeer op de A-28 bij As sen en Hoogeveen werd ook geheel geblokkeerd, omdat meer dan duizend boeren uit het noorden daar met hun tractoren verzamelden. De commissaris van de koningin in Drenthe, Wim Meijer, heeft de acties af gekeurd. Naar zijn mening is de tolerantiegrens gena derd. Het begrip van de burgers, die inmiddels doordrongen zijn van de akkerbouwproblematiek, wordt op deze wijze ern stig op de proef gesteld, al dus Meijer. Pagina 3: „Akkerbouwer kan niet meer van poli tiek verwachten" oge Raad l>t partij rlijke nneptelers HAAG De politie niet optreden tegen de van hennepplanten als aannemelijk kunnen n dat zij de gewassen ien voor het zaad en de s. Dat is het gevolg van uitspraak van de Hoge die bepaalde dat het :n van hennepplanten tuinbouwdoeleinden in strijd is met de Opi- ét. Hennep werd vroe- veel gebruikt voor de uktie van touw, de laat- aren voor de produktie hasj uit de de hars en huana uit de gedroogde iren van de plant. Mr. Spong, die een kweker 555 hennepplanten bij de i Raad verdedigde, zegt de uitspraak verstrek- le gevolgen heeft voor politieoptreden. De poli- eeft de laatste jaren hon en kilo's hennepplanten eslag genomen die wer- gekweekt in volkstui- Kassen en woningen. LIMA Een scheepsramp op de Amazonas-rivier in Peru heeft aan mogelijk tachtig mensen het leven gekost. De ramp voltrok zich ter hoogte van de stad. Iquitos, 980 kilometer ten noordoos ten van de hoofdstad Lima. Volgens de havenautoriteiten van Iquitos konden 127 van de 210 opvarenden van de „Andresito" worden gered na de aanvaring met het vrachtschip „Yacu Cas- pi". Gevreesd wordt dat de overigen zijn meegesleurd door de sterke stroming van de Amazonas, die bij Iquitas drie kilometer breed is, en zijn omgekomen. Overlevende passagiers zeggen dat de verantwoordelijke machinist op het schip dronken was. Zakkenrollers slaan slag in binnenstad LEIDEN Zakkenrollers hebben gistermiddag in de Leidse binnenstad flink huis gehouden. Bij de politie kwa men zes meldingen binnen van vrouwen die in de periode van twaalf uur tot half drie zonder het te merken van hun portemonnee werden beroofd. De gevallen deden zich voor op de Haarlemmerstraat, de Vis- en de Aalmarkt en op het« Stadhuisplein. Volgens een van de aangeefsters zou het om een drietal buitenlanders gaan. Een van leidde het slachtoffer af en de anderen rolden de portemonnee. Koningin niet naar kroning keizer Akihito DEN HAAG Koningin Bea trix zal naar verwachting een Japanse uitnodiging afslaan om op 12 november de kro ning van de Japanse keizer Akihito bij te wonen. Officieel wordt de Japanse uitnodiging nog „bestudeerd". Maar vol gens goed ingelichte bron in Den Haag „is het niet waar schijnlijk dat de vorstin zal gaan, uit respect voor de slachtoffers van de Japanse bezetting van Nederlands-In- dië". Waarnemers in Den Haag achten het waarschijnlijk dat prinses Margriet Neder land bij de plechtigheid zal vertegenwoordigen. Haagse vrouw is slachtoffer moord LEIDEN Een recherche-bij standsteam van de politie gaat een onderzoek instellen naar de dood van H. Kartal uit Den Haag. De 27-jarige vrouw werd dinsdagavond in de.wo ning van haar broer aan het Jaques Urlesplantoen in Lei den dodelijk gewond door een kogel afkomstig uit een revol ver. Dit wapen werd naast het lichaam aangetroffen. Zelf moord wordt door de politie nog niet geheel uitgesloten, maar volgens voorlichter D. Graveland: „Gaat het er toch steeds meer op lijken dat dit een gewelddadige dood is ge weest". Het bijstandsteam be staat uit 15 rechercheurs ónder hoofd leiding van de inspecteur P. Heskes. Groot aantal inbraken in vrachtwagens opgelost BODEGRAVEN De rijkspolitie van Bodegra ven heeft in samenwer king met de tactische en technische recherche van het district een twintigtal inbraken in vrachtauto's opgelost met de aanhou ding van drie Schiedam mers en twee Rotterdam mers. De eerste verdachten werden begin dit jaar al op heterdaad betrapt bij een inbraak in een vrachtwagen die gepar keerd stond in Reeuwijk. In middels heeft het vijftal dief stallen bekend in onder meer Koudekerk in Oegstgeest. De buit omvatte partijen vlees, kaas, meubels, gereedschap pen en verf. Topman Ballast Nedam al enkele weken in cel Saudi-Arabië DEN HAAG Topman A. Boomhouwer van het Neder landse bouwconcern Ballast Nedam zit sinds enkele weken gevangen in een militaire gevangenis in Saudi-Arabië. Wat de aanklacht tegen Boomhouwer is, weet het ministerie van buitenlandse zaken niet. Ballast Nedam wenst geen commen taar te geven. Boomhouwer is als projectleider betrokken bij de aanleg van twee militaire vliegvelden in Saudi-Arabië. De Nederlandse ambassade in Riyad heeft de zaak in onderzoek. Vrijspraak Emil Macri, offi cier van de Se- curitate die tij dens de Roe meense revolu tie op 21 de cember optrad als lijfwacht van dictator Nicolae Ceausescu en zijn vrouw Ele na, werd giste ren, samen met djie van zijn cbllega's, vrij gesproken door het militair tri bunaal in Buka- rest. Volgens de rechtbank waren Macri en de andere lijf wachten slechts militai ren die hun or ders uitvoer den. De vier Se- curistas waren ervan beschul digd dat zij de Ceausescu's geholpen had den bij hun mis lukte vlucht per helikopter uit Bukarest. foto: epa (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De mi lieu-organisaties Greenpe ace en Seas at Risk zijn nog niet erg enthousiast, maar minister Maij-Weg gen meent toch een door braakje te hebben bereikt tijdens de derde Noord- zeeconferentie in Den Haag. De acht deelnemende landen kwamen gisteren overeen de uitstoot van zeventien vervui lende stoffen in de lucht vóór 1995 met ten minste vijftig procent terug te dringen. Voor kwik, lood, cadmium en dioxi ne is afgesproken dat de lozing via de rivieren niet met 50 maar met 70 procent moet worden gereduceerd. „Een vrij goed resultaat na een stevige discussie", zo kwalifi ceerde de gastvrouw van de conferentie het bereikte ak koord. Nederland had de ver vuiling van de Noordzee via de lucht zélf op de agenda ge plaatst. Dat alle deelnemers, en vooral Engeland, zo snel akkoord gingen met de para graaf was voor Maij-Weggen een aangename verrassing. Vanmorgen is de conferentie vroeg hervat. Een museumbe- zoek van de delegaties werd afgelast om geen tijd te verlie zen. Pagina 4: Britten geven geen krimp NA'S Sociale vernieuwing krijgt gestalte „Milieu Tsjechoslowakije Is een totale catastrofe" Voor Franse politiek blijft West-Afrika een achtertuin HISWA verzet de bakens KV Mechelen treurt om gemiste kansen Bayern-PSV duel zonder charme Zoeterwoudse wethouder Van der Heijden waarschuwt voor volbouwen polder Bewoners Veenderpolder willen geen wandelpad Noordwijker gaat hotel niet uit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE HISWA SPORT KUNST/RTV LEIDEN/REGIO 13/1 RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU Advies aan kabinet: winkels langer open UTRECHT De vakcentrale FNV en de Dienstenbond FNV zijn tegenstander van langere openingstijden van de winkels. De Dienstenbond or ganiseert eind deze maand re gionale actievergaderingen die kunnen leiden tot werkonder brekingen en stakingen. De bonden verzetten zich te,- gen het gisteren uitgebrachte meerderheidsadvies van een door minister Andriessen van economische zaken ingestelde werkgroep. Daarin staat dat de winkels door de week een half uur langer open kunnen blij ven en op zaterdag een uur. Het maximaal aantal uren waarop winkels geopend mo gen zijn, wordt van 52 naar 55 per week uitgebreid. Het ad vies wordt rqogelijk omgezet in een wetsvoorstel om de Winkelsluitingswet te wijzi gen. Daarover zal het parle ment zich dan moeten uitspre ken. De kwestie van langere open stelling sleept al jaren. Tot nu toe wisten detailhandel en bonden zich met succes te ver zetten tegen langere openings tijden vanwege het ongemak voor het personeel. Het meer derheidsadvies blijkt die pat stelling te doorbreken. Het on- dernemersverbond KNOV noemt de voorgestelde wijzi ging een evenwichtig compro mis. Goed nieuws voor somber gestemden onder ons die denken dat ze in de toekomst veel meer belasting moeten gaan betalen dan nu. Het blijkt geen enke le zin te hebben om stijgende overheidsuitgaven met belastingverhoging te financieren. Op de lange duur blijkt aat slecht voor de werkgelegenheid en voor de economische groei.' Dat staat zwart op wit in een proefschrift dat vandaag in Rotterdam wordt verdedigd door J. van Sinderen. Hij heeft daarvoor een economisch model ontwikkeld. Daarin legt hij sterk de nadruk op aanbod-elementen. En om dat laatste gaat het ons, natuurlijk. Als onderstaande bon immers door velen wordt ingevuld, neemt.de belasting voor de bezorgers van de Leidse Courant weliswaar toe, maar zijn we toch door zo'n aanbod nieuwe lezers in ons element. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) I kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl Postcode/Plaats. (voor controle op bezorging) I Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 070 3190 885 I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proelabonner worden geweigerd. i 11.111111

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1