MdmOoimmt Werkgroep wil sluiting Leidse vuilverbranding Goed zicht STAD OMGEVING/RTV/SPORT Radio West opent studio in Leiden Stichting 5 Mei krijgt extra financiële steun ijnland vraagt hulp TNO bij bestrijden knaagkever tn|) DONDERDAG 8 MAART 1990 PAGINA 13 i 14: 6. ewoners aaghwijk jzen orstel af or stads- rwarming f 33.9 17.9 )EN De bewoners- lissies van de Slaagh- hebben voorstellen de aanleg van stads- arming in hun buurt yezen. Struikelblok w volgens woordvoer- 12' l Schreuder de huur- jging van ongeveer F 14 9 ^en Per "^aar Waal" ig zekerheden tegen staan voor besparin- voorstellen, geformu- naar aanleiding van de s van de bewoners op nquête door de woning- herenigingen WVL en eutels en wethouder D. aar van volkshuisves- waren meer zekerheden omen over de kosten e stadsverwarming. Vol- Ichreuder was dat echter oldoende. Ze zijn door de •9 lers op een aantal pun ■9 ifgewezen, waarvan d< erhoging de belangrijk- De flats van de Slaagh- J q lebben nu nog individue- warmingsketels. Die zijn ten. Voor 1 april moet esluit vallen over de ver- 17.9 ervan door nieuwe of stadsverwarming, ader: „Een nieuwe stan- :etel levert al een bespa- ip van 40 tot 100 gulden 18. ar omdat het rendement is. We zijn het onder an- ook niet eens over de •9 itages die worden 15. erd voor de besparing' ander punt is volgens uder dat elders in de stad de Mors bewoners men zouden hebben met 9 idsverwarming. Voor de ïers van de Slaaghwijk xtra reden om voor de heid van ketels te kiezen, uder: „Het zou daar om 23.9 problemen gaan, maar mensen kiezen dan toch ;g van de minste weer- Zo'n 51 procent van de tiers sprak onlangs in de 2.9 te van de woningbouw- igingen de voorkeur uit nieuwe ketels. Ongeveer icent zou voor stadsver- ing zijn. De woning verenigingen, gemeente inergiebedrijf willen het yerwarmingsproject ech- eel graag uitbreiden tot Slaaghwijk. Volgens uder hebben de bewo- echter de mogelijkheid nieuw overleg openge- n in hun aan wethouder aar verstuurde reactie. 9. 34. Politici debatteren over problemen in wijk de Kooi LEIDEN Wijkcomité De Kooi houdt vanavond een politiek forum over onder meer de groenvoorzieningen en de ver keersproblemen in de wijk. De politici dis cussiëren vanaf 20.00 uur in het buurtcen trum over een aantal stellingen. Dat ge beurt onder leiding van X Kamphuis, di recteur van de Stichting Welzijn. Over de plannen voor Slaaghwijk wordt morgenavond gediscussieerd tijdens het door de Vereniging Bewoners Belangen Slaaghwijk georganiseerde lijsttrekkersde bat. Vanaf 20.00 uur wordt in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad gediscus sieerd door de lijsttrekkers van PvdA, VVD, CDA, Groen Links, D66, SP en Leef baar Leiden. Voorzitter van het debat is K. Walle van de stichting Welzijn. 'Conflict' tussen De Put en wethouder opgelost LEIDEN Het „conflict" tussen wethouder H. de la Mar van soci ale zaken en buurtvereniging De Put over een vergaderruimte in het Wachtgebouw bij de Mor- spoort is opgelost. De wethouder wil dat de vereniging een eigen ruimte krijgt in het gebouw. Daarover heeft de buurtvereni ging dinsdag 20 maart een ge sprek met wethouder D. Tesse- laar van gebouwen. Het plan van ambtenaren was om de buurtver eniging gebruik te laten maken van de ruimte die de Oppascen- trale in het gebouw kap huren. De Put vond dat echter geen goe de oplossing. Omdat wethouder De la Mar een jaar geleden al zou hebben toegezegd dat de vereni ging een eigen ruimte zou krij gen, werd dinsdag het vertrou wen in hem opgezegd. Gistermiddag hebben beide par tijen met elkaar om de tafel geze ten en al spoedig bleek dat er geen sprake was van een me ningsverschil. „Je kunt mij niets verwijten want ik ben de enige in het college die steeds achter jullie wensen stond", vond De la Mar. „We kunnen ons voorstel len dat je pissig bent, vooral om dat dit op een ongelukkig tijdstip, zo vlak voor de verkiezingen is gebeurd. Maar we zijn hier al zo lang mee bezig, er moet nu iets gebeuren", motiveerde I. van Buuren van De Put de actie. Wethouder wil ambtenaren over wijkteams verdelen LEIDEN Ambtenaren die buiten werken, zoals onder meer bij de gemeentereiniging en di rectie groen gebeurt, kunnen best in wijkteams gaan werken. Dat zei H. van Dongen, lijsttrek ker van de PvdA, gisteravond tijdens het politiek spektakel in Buurthuis Groenoord. Aanlei ding hiervoor was een stelling waarin een complete reorganisa tie van de gemeente in ambtena- renwijkteams werd voorgesteld. Van Dongen wil echter niet alle ambtenaren over alle wijken op delen. „Dat lijkt me niet ver standig", zei ze. W. Hêttinga (CDA) stelde een „ombudsman" voor. „Eén amb tenaar per wijk die voor de be woners als aanspreekpunt geldt en die de wegen kent". C. Ver geer (SP) wil afgevaardigden van wijkorganisaties daarente gen bepaalde ambtelijke be voegdheden geven. J. Laurier (Groen Links) zei dat het „de wijkbewoner worst zal zijn hoe de gemeentelijke organisatie er uit ziet. Het creëren van een aanspreekpunt, zodat problemen snel opgelost kunnen worden, dat is wel zinvol". Architect Van Oerle krijgt gouden speld LEIDEN Wethouder M. van der Mo len reikte vanochtend aan architect H. van Oerle de gouden speld van de stad Leiden uit. Van Oerle die vandaag 85 jaar is geworden kreeg deze onderschei ding voor zijn werk en betrokkenheid bij diverse restauraties in de Leidse binnen stad waaronder Het Gravensteen, de Lo- dewijkskerk en het Elisabeth Gasthuis hof. Verder geniet Van Oerle bekend heid voor zijn ontwerpen van onder an dere het politiebureau van Breda en het Academisch Ziekenhuis van Paramaribo. Van Oerle was naast architect 25 jaar lid van de Vereniging Oud Leiden en voor zitter van de Archeologische Begelei dingscommissie. BRIEYEN NAAR MINISTER EN PROVINCIE LEIDEN De Werk groep Vuilverbranding Merenwijk vraagt mi lieuminister Alders van milieu in een brief de Leidse vuilverbranding te sluiten. Ook de pro vincie krijgt een brief, waarin wordt gevraagd de procedure voor slui ting te beginnen. Tot slot wordt in een brief aan de gemeenschappe lijke vuilverbranding Leiden (Gevulei) bepleit de vergunning niet meer te gebruiken. De brie ven worden vandaag verstuurd. Dat bleek gisteravond tijdens het politiek spektakel in Buurthuis Groenoord. De vertegenwoordigers van de Leidse politieke partijen zitten duidelijk met de Leid se vuilverbranding in hun maag. Bewoners uit Groe noord drongen namelijk met klem aan op sluiting van de vuilverbranding. „Er is op nieuw onderzoek nodig naar de uitstoot hier in Leiden. Als die even hoog is als in Alkmaar, dan valt aan slui ting niet te ontkomen. We zitten dan echter met een af valprobleem. Daarom vroe gen we aan de provincie en de minister om een locatie voor een nieuwe vuilver branding aan te wijzen. Mi nister Alders moet maar be perkingen opleggen aan het indienen van bezwaarschrif ten en dergelijke, anders lo pen we zo weer een jaar ver traging op", zei H. van Don gen, lijsttrekker van de PvdA. Beetje ziek Een wijkbewoner meldde vervolgens dat hij „een beet je ziek" werd van deze zich al sinds 1983 voortslepende discussie. „Wie van de par tijen durft het nemen van een raadsbesluit aan, waarin wordt gesteld dat het ding binnen twee maanden dicht moet", daagde hij de politici achter de tafel uit. W. Hêt tinga (CDA) noemde dit „een goedkope verkiezings stunt. De hogere overheid laat dit raadsbesluit toch weer terugdraaien. Overi gens is de ernst van de zaak best doorgedrongen". Daar ging het de bewoner echter niet om. „Je moet je als ge meente hier duidelijk over uitspreken en nog wel voor de verkiezingen, zodat we weten wie waar voor staat. We hebben ons toen toch ook uitgesproken voor een kernwapenvrije gemeente", was zijn argument. J. Laurier (Groen Links) noemde begin 1994 als „mo ment waarop het afgelopen moet zijn". C. Vergeer (SP) stelde voor de vuilverbran ding „radicaal" te sluiten en „met ingang van morgen se rieus werk te maken van ge scheiden inzamelen, herge bruik, compostering en der gelijke". De grote partijen, CDA, VVD en PvdA waren het met de bewoners eens, maar wisten geen oplossing voor het afvalprobleem dat ontstaat bij sluiting van de vuilverbranding. Over het nemen van een raadsbesluit sprak niemand zich uit. Bewoners stipten tegelijker tijd het probleem van door de wijk denderende vuilnis wagens, vrachtwagens met verontreinigde grond en vliegas aan. Ze stelden een ontsluiting van de Hallen- weg voor, zodat de wagens voortaan over de Gooimeer laan zouden rijden. Hettinga beloofde de opmerkingen mee te nemen naar de ge meenteraadsvergadering. Ton Hogenboom: „De sfeer proeven in Leiden". FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN Nu nog ruikt het aan de Oude Rijn 57 naar lijm, linoleum, verf en andere vluchtige stof fen. Vanaf morgen heerst er de bedrijvigheid die ei gen is aan het maken van regionale radio. Radio West opent dan officieel zijn Leidse vestiging in het Marca-gebouw op de hoek van de Hooigracht en de Oude Rijn. „Dan kunnen we de verslag geving uit de Leidse regio be ter verzorgen. Meer nieuws en met een hogere geluidskwali teit", aldus Ton Hogenboom, die de scepter over het Leidse „filiaal" gaat zwaaien. Hogenboom is twee dagen voor de offiële start vanuit het Leidse een en al enthousiasme. Hij heeft duidelijk zijn stek ge vonden aan de Oude Rijn. Die stek bestaat uit een studio ruimte die van alle benodigde apparatuur is voorzien. Hele maal af is het nog niet. Hij zit nog tussen de losse kabels en doosjes. Koffie kan hij nog niet aanbieden en een kapstok is evenmin voorhanden, maar de apparatuur werkt. Een deel van de ruimte wordt gedeeld met Omroep Rijnland. Die lokale omroep krijgt ver der de beschikking over een grote en een kleine studio en een ruimte voor de televisie. Vandaag wordt de zendmast op het gebouw geplaatst. Door de stormen van de afgelopen weken werd die klus steeds uitgesteld. „Hier kan ik wer ken op de manier zoals ik vind dat er regionale radio gemaakt moet worden. Met goede appa ratuur en goede verbindin gen", omschrijft Hogenboom de voordelen van de Leidse vestiging. „We kunnen ook slagvaardiger opereren". Lei den is volgens Hogenboom naast Den Haag belangrijk voor Radio West. „We willen er zitten, sfeer proeven en we kunnen profiteren van de cen trumfunctie die Leiden heeft voor de Rijn- en Bollen streek". Doordat Rijnland en West op één vloer komen te zitten is samenwerking mogelijk. „Maar ik zie dat toch niet snel op grote schaal gebeuren", meldt beroeps-radiomaker Ho genboom. „Ik zeg niks over de kwaliteit van <le vrijwilligers bij Rijnland. Maar ik betwijfel of het snel tot uitwisseling van items komt". Hij wijst daarbij op het kwaliteitsverschil tus sen de cassettes van Rijnland en de banden waar West mee werkt. Wel denkt Hogenboom dat de medewerkers van Rijn land gebaat zijn bij „een kijkje in de keuken van een profes sionele radio-organisatie". De eerste feestelijke uitzen ding is morgen een speciale editie van „Maatwerk op stap". Een luchtig programma waarin mensen tweedehands spullen kunnen aanbieden, vanuit dansschool Castelein aan de Hooigracht. De studio wordt geopend door NOS-voorzitter Joop van der Reijden, waarna negen hardlo pers van de Leiden Roadrun- nersclub met een bandje via Voorschoten, Leidschendam en Voorburg naar de West-stu dio in Rijswijk lopen. Dat bandje wordt dan vanuit Rijs wijk uitgezonden. „Dat is sym bolisch voor hoe we in het verleden radio moesten ma ken". Rond kwart voor drie worden de lopers met een an der bandje terug verwacht. Vanaf 16.00 uur gaan de lijst trekkers van PvdA, CDA, D66, VVD en Groen Links in debat vanuit de nieuwe studio. ;iden wordt afgesloten •or verkeer bij smog )EN Leiden wordt uitzondering wordt gemaakt el afgesloten voor ™rPolitj^ dici als zij hun taak moeten uitoefenen. Al moeten zij het gebruik van hun wagens zo- veel mogelijk tot een mini- heid. Dat staat in het mum beperken, iboek „Verkeersmaat- Autobussen mogen eveneens waarin W0I"den ingezet. De vervoers bedrijven zetten extra bussen in. Taxi's worden gecontro leerd op illegaal taxi-rijden. eer als de luchtver- finiging direct gevaar vert voor de volksge- Smog", Leidse politie-optre- voor een totaal rijver- op grond van de Wet Alleen als busvervoer niet mo- ïtverontreiniging It beschreven. rit van de Rijksweg 4 bij age Rijndijk, de Lage ijk bij de Spanjaardsbrug, gelijk is, mogen zij worden in geschakeld. Anderen kunnen een ontheffing krijgen, zoals bijvoorbeeld landbouwers die noodzakelijke werkzaamheden moeten uitvoeren. Werkne- !«eliiTnd«Y"ffiliê'stie-- mers kunnen met autobussen de Willem de Zwii- van en naar het bedrijf wor de Zijlbrug worden ben vervoerd. Belangrij'k voor oten Op vijf andere het verlenen van ontheffingen onder meer bij de is dat verplaatsing te voet, per holweg, controleren poli- fiets dan wel per bus of trein enten het rijverbod. Een absoluut onmogelijk is. iraak in Sassenheim &4 i m Pr IENHEIM Inbrekers hebben gisternacht eurocheques, Ikaarten, 300 gulden aan contanten en een kistje met waar- tieren gestolen uit een woning aan de Elbalaan. De daders len binnen via de schuifpui aan de achterzijde. Hulp bij invullen belastingformulier Bezorgde en blije gezichten wisselden elkaar gisteren af in buurthuis De Mirt/Honken. Onge veer twintig mensen lieten zich daar helpen bij het invullen van hun belastingformulier. Het is het achtste jaar dat het buurtcentrum aan de Driftstraat en de belastingdienst bewoners in De Kooi helpen. Het invullen duurde per persoon ongeveer een kwartier. In de meeste gevallen kon direct worden 'uitgerekend of de betrokke nen geld terug kunnen verwachten of juist moeten bijbetalen. Mensen waarbij het invullen ingewikkelde problemen opleverde werden doorverwezen. De hulp is ooit opgezet omdat er duidelijk be hoefte aan was. Er volgen nog drie mogelijkhe den om hulp te krijgen bij het invullen van het belastingformulier. Dat kan op de donderdagen 15, 22 en 29 maart. In totaal worden ongeveer, honderd mensen verwacht. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN De Stichting 5 Mei Comité Leiden krijgt wellicht een extra subsidie van 10.000 gulden. De stichting had dit aangevraagd, omdat Bevrij dingsdag dit jaar het karakter van een nationale feestdag heeft. De stichting wil extra activiteiten opzetten. B en W stellen voor de subsidie inder daad toe te kennnen. Het comité organiseert voor 5 mei in de ochtenduren een grote herdenkingsdienst in de Pieterskerk. „Soldaat van Oranje" Eric Hazelhoff Roelfs- ema is als spreker uitgenodigd voor deze bijeenkomst, 's Mid dags houdt de stichting een muzikaal omlijste historische optocht door de binnenstad. Met onder meer historische voertuigen. Daarnaast wordt onder meer een tentoonstel ling in De Waag gehouden over de mobilisatie 1939-1940. In totaal heeft de stichting 30.000 gulden nodig. De reste rende gelden probeert zij door middel van sponsoring bijeen te brengen. Het voorstel wordt maandag behandeld in een commissievergadering. Bas de Gaay Fortman debatteert in Leiden LEIDEN Bas de Gaay Fort man debatteert dinsdag 13 maart in Leiden tegen de stel ling „Samenwerking met Oost-Europa dupeert de Derde Wereld". Hij vormt samen met twee anderen een team dat de strijd aanbindt met een team van voorpleiters. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het Academiege bouw aan het Rapenburg. LKEN VAN GEMEENLANDSHUIS AANGETAST )EN De balkcon- :ties van het Gemeen- shuis van het Hoog- nraadschap Rijnland aangetast door de e knaagkever. Inmid- is een uitgebreid on- oek begonnen naar de waarin het zestiende se pand aan de Bree- it verkeert. Het hoog- toraadschap heeft de van TNO ingeroepen een methode te vin- om de knaagkever ef- ef en toch milieu- Adelijk te bestrijden. heeft dijkgraaf E. van 1 van Serooskerken giste- aan de vere nigde vergadering het be stuur van Rijnland. De ke ver werd onlangs ontdekt bij de 45.000 gulden kostende res tauratie van het goudleren be hang in de grote zaal van het gebouw. De hoge friezen in de zaal waren aangetast evenals de tonvormige gewelven. La ter bleek de kever ook in an dere delen van het gebouw te hebben huisgehouden. De ke ver is onder andere over de hele zolderverdieping en in di verse andere balkconstructies aangetroffen. Volgens Van Tuyll moeten de kevers zijn achtergebleven na de restauratie in 1971. De maatregelen die toen zijn ge nomen, hadden kennelijk niet genoeg effect. Van Tuyll: „Het is heel moeilijk om de bonte knaagkever effectief te bestrij- den. Het beest is voor de mees te bestrijdingsmiddelen onge voelig". Een woordvoerder van Rijn land wijst daarbij ook nog op de voorbeeldfunctie die het hoogheemraadschap heeft als het om het milieu gaat. Het is immers ook belast met het toe zicht op de waterkwaliteit in het werkgebied. De bonte knaagkever leeft als larf al knagend in het hout om daarna uit te vliegen. Het is echter ook mogelijk dat het dier in holtes van dikke bal ken „uitvliegt" zonder de bui tenwereld te bereiken en zo zijn hele leven doorbrengt in het hout. Het dier wordt voor al in eikenhout aangetroffen en met name in oud iets voch tig hout dat al is aangetast door schimmel. Het kan zeer lang actief blijven en na gedu rende enige tientallen jaren constructies aantasten. Aan de buitenkant is dan niets te zien. Dat is volgens de woordvoer der van Rijnland in het Ge- meenlandshuis gebeurd. „Frie zen waar aan de buitenkant niets te zien is, zijn papierdun, breken als je er naar wijst". Pieterskerk Het is de tweede keer in rela tief korte tijd dat de bonte knaagkever is aangetroffen in een historisch gebouw in de Pieterswijk. Enige maanden eerder werd het houtetende insect aangetroffen in de kap van de Pieterskerk. Ook daar werd de aantasting niet ont dekt bij de restauratie die tus sen 1978 en 1982 plaatsvond. Volgens G. de Klerk chef van kan zich jarenlang schuilhou den. De monumentenwacht constateerde in de Pieterskerk sporen van „houtworm", waarvan eerder werd gedacht dat die niet actief waren, dat blijkt dan toch anders te lig gen". Milieuvriendelijke be strijding is, vertelt De Klerk, mogelijk door verhitting of be vriezing. „Maar dat is moeilijk wanneer het om hele construc ties gaat". De bestrijding komt in princi pe wel in aanmerking voor subsidie, maar het is een pro bleem dat er veel meer aan vragen voor restauraties zijn dan geld. „In principè is in Leiden het geld tot 2003 ver deeld". Voor de Pieterskerk is de situatie iets hoopvoller om- de afdeling monumentenzorg dat toenmalige minister Brink van de gemeente staat dat ech- man eind vorig jaar extra geld ter op zichzelf. „Het diertje voor het instandhouden van kerken beschikbaar heeft ge steld. Directeur A. Boon van het bu reau van de Pieterskerk ver telt dat de schade daar inmid dels in kaart is gebracht. „We hoeven de exploitatie van het gebouw er niet voor stil te leg gen. In overleg met de archi tect, het bestuur en monumen tenzorg wordt nu een begro ting opgesteld". Hij verwacht dat de kosten om de knaagke ver te bestrijden in de tiendui zenden guldens gaan lopen. Het totale herstel zal zelfs ette lijke tonnen vergen. Wanneer dat kan beginnen weet hij niet. Hij hoopt dat er dit jaar toezeggingen komen over sub sidies. Op basis daarvan kun nen dan eventueel leningen worden afgesloten en sponsors benaderd zodat het werk dan relatief snel kan beginnen. Coup d'Art LEIDEN In de Uitbijlage van 1 maart is gemeld dat de expositie „De Mens" met wgr- ken van Marie-Louise Dek kers, Ria Koot, Els Sluizer, Fer Hakkaert en Peter Moerekerk te zien is in Galerie Bleijen- berg aan de Breestraat. De betrokken kunstenaars ex poseren echter bij galerie Coup d'Art aan de Nieuwe Rijn 27. Hun schilder- en fotowerk is daar tot en met 17 maart te zien. Coup d'Art is op woensdag en vrijdag geopend van 10.00 tot 18.00 uur, op donderdag van 10.00 tot 21.00 uur en op zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. Met deze handige zaklamp ziet u niet goed in het donker, maar u wordt óók goed gezien. In een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in huis en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:Voorl.: j Postcode/plaats: Telefoon 1 (voor controle bezorging) i i j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I O maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de (alarm)lamp naar: I Naam: I Postcode/plaats: - Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar l^eidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. I j Cddóc Commit

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13