Gestileerd wapen is „geplukte kip" ALLER LEI(DS) Leidse zwemploegen zoeken erkenning op Winterkampioenschapl Maximale bruidstaarthoogte 1,79 meter Politiek touwtrekken om bouwproject Kloosterland or 'C DE KRANT BRENGT LEVEN IN UW BROUWERIJ. KUNST/RTV SPORT LEIDEN ftzidae Couaant donderdag 8 maart 1990 pagin, [up Schevenings songfestival om „gouden microfoon" SCHEVENINGEN Promo tie van de Nederlandse lichte muziek in het buitenland..Dat is het doel van het „Holland Casino Scheveningen Festi val", dat op 13 en 14 septem ber voor het eerst wordt ge houden. Twaalf artiesten uit de hele wereld strijden dan in een groots opgezet zangcon cours in het Circustheater te Scheveningen voor de tv-ca- mera's om een prijzenpakket van 40.000 gulden. De organisatie is in handen van de stichting Toerisme Den Haag. Deze wil naast het wek ken van internationale belang stelling voor de Hofstad vooral het Nederlandse lied onder de internationale aandacht bren gen. De deelnemers worden geselecteerd uit de 64 landen die aangesloten zijn bij de Fe deration Internationale des Organisations des Festivals (FIDOF). Iedere deelnemer is verplicht twee composities uit te voeren. Eén uit het eigen land en één van een Nederlandse tekst schrijver, vertaald in het En gels. De composities worden door de deelnemers uitgevoerd onder begeleiding van het Me- tropole Orkest, ondersteund door een „backing group". Onder de plannenmakers voor het festival, dat voortaan elk jaar in september in Scheve ningen wordt gehouden, be vinden zich de tv-omroepen KRO en VARA en de eerder genoemde stichting, bestaande uit onder anderen tv-producer John de Mol (senior) en wet houder C.V. Martini. De jury bestaat uit afgevaar digden van alle deelnemende landen. De winnaar of winna res van het Holland Casino Scheveningen Festival gaat naar huis met een gouden mi crofoon en een geldprijs van 10.000 gulden. LEIDEN Het Hoog heemraadschap van Rijn land krijgt een nieuwe huisstijl. De invoering er van kost naar schatting 400.000 gulden. Maar nog voor verdere uitwerking ervan is het schetsontwerp omstreden bij sommige le den van het eigen bestuur, de verenigde vergadering. Het lid P. van Rijn ging zelfs zover om het tekeningetje van het gestyleerde wapen te om schrijven als een „geplukte kip onder een geschilde aardap pel". De kritiek van Van Rijn werd door verschillende ande re leden gedeeld. Zij vonden vooral dat het huidige wapen met zijn „historische" karakter behouden moest bliiven. Dat wapen is een afgeleide van „Geplukte kip onder een ge schilde aardappel". ILLUSTRATIES: PR een achttiende eeuws symbool en wordt sinds 1964 gevoerd. Zover kwam het echter niet, uiteindelijk werd het voorstel voor de huisstijl met 28 tegen 3 stemmen aangenomen. Daaraan ging wel een heftig discussie vooraf. Dijkgraaf E. baron van Tuyll van Seroos- kerken stelde niet dramatisch te willen doen over het voeren van een wapen. „Het gaat om communicatie, herkenbaar heid. Iedereen die het vignet ziet moet denken: „Rijnland, droge voeten, schoon water". De naam Rijnland op zich zegt zo weinig, er zijn hier zoveel bedrijven die deze naam voe ren. Daarom hebben we geko zen voor het vignet". De ge styleerde vorm was bovendien voorgelegd aan de Hoge Raad van Adel en op aanwijzingen van die kant aangepast. De schamper bedoelde verge lijking van P. van Rijn met een sticker deed Van Tuyll deugd. „Het zou heel goed zijn, als het geschikt is als sticker. Hopelijk wordt die verspreid in een oplaag van vijf miljoen en komt hij op alle agenda's en schooltassen terecht. Het beeld is het enige middel dat we hebben om herkenbaar te zijn. Het gaat er niet om of het mooi is of niet, maar of het communiceert of niet". Concordia Muziek- en showband Concor dia verzorgt zaterdag haar jaarlijkse uitvoering in de Stadsgehoorzaal. Er is voor die avond een wervelende show ingestudeerd rond het thema Amerika. Majoretten, junio ren- en seniorenkorps werken mee. Karei Boe ff die dertig jaar tamboer-maitre was neemt op deze avond afscheid. 'De voorstelling begint om 20.00 uur. Kaarten zijn te koop bij A. Kromhout, Sophiastraat 33, 071-219404 en aan de zaal van Concordia, Langegracht 61 tussen 19.00 en 21.00 uur. Toonkunst De Taffehzaal van het Rijks museum van Oudheden aan het Rapenburg is de plaats waar het Toonkunstorkest Leiden zaterdag optreedt. Ben Hurrelbrinck soleert in het eerste pianoconcert van Beet hoven. Voorts worden werken ten gehore gebracht van Mo zart en Brahms. Het concert begint om 20.15 uur. Toegang 12,50 (CJP/P65 10). Rommelmarkt In het verpleeghuis Sint Elisa beth Gasthuishof aan de Cae- ciliastraat wordt zaterdag een kleding/rommelmarkt gehou den. De opbrengst wordt ge bruikt voor de organisatie van ontspannende activiteiten voor de bewoners. De markt duurt van 10.00 tot 15.00 uur. Ruilbeurs Verzamelaars van postzegels, munten, suikerzakjes en der gelijke zaken kunnen zaterdag terecht in Buurthuis 't Spoor tje. Ruilvereniging Konings- kerk houdt van 10.00 tot 16.00 uur een ruilbeurs in het buurt huis aan de Bernhardkade 40. Ruilmateriaal meenemen! De toegang is voor niet leden één gulden. Dia 's Een diaselectie van begraaf plaatsen wordt zondag getoond in buurthuis Cornelis Jop- pehsz. De gedenktekens zijn over de hele wereld gefotogra feerd. De plaatjes variëren van het mausoleum van Lenin tot het graf van een circusartiest. De voorstelling begint om 15.00 uur in het buurthuis aan de Oppenheimstraat 6a. Dichters Vier dichters dragen zondag middag voor uit eigen werk. Dat gebeurt bij Verbaal Sig naal in sociëteit De Burcht. Het optreden van Ton Jansen, Wim van Broekhoven, Arthur Crucq en Michael Lensen be gint om 14.30 uur. Kaarten Muziekvereniging De Burcht houdt zondag een kaart- en sjoelmiddag in haar clubge bouw aan de De Rijpstraat 21 in Leiden. Deelname kost tweevijftig. Aanmelden: 071- 212983. 55-plus Het Leids Dameskoor treedt zondagmiddag op in verzor gingstehuis Haagwijk aan de Beethovenlaan 2 in Leiden. Het koor maakt deel uit van een ontspanningsmiddag voor 55-plussers. Ouderen kunnen vanaf twee uur en tegen beta ling van twee gulden terecht in het tehuis. Voor vervoer: 071-768711. WASSENAAR Tijdens de laatste weken van deze raadsperiode worden nog enkele belangrijke beslui ten genomen over de in vulling van zogeheten snipperlocaties in of nabij het centrum van Wasse naar. Het gaat hier om de plaatsen Molenweg, Kloosterland en Ernst Ca- simirstraat. Voor de be spreking van het bouw plan van 44 woningen op Kloosterland waren giste ren zoveel belangstellen den naar de raadscommis sievergadering in raadhuis De Paauw gekomen dat de publieke tribune te klein was. De 44 woningen worden ge bouwd in een U-vormig ge bouw, een soort modern Was senaars hofje, en hebben de bestemming ouderen of jonge starters. De gemiddelde huur van een woning wordt ge raamd op 520 gulden. De pu blieke tribune was in hoofd zaak bevolkt door omwonen den die namens inspreekster mevrouw M.J. van Ameron- gen protesteerden tegen de voorgenomen ontsluiting voor auto's voor dit complex. Van Amerongen: „Wij waren ver bijsterd toen wij begin deze week ontdekten dat er al vast omlijnde plannen bestonden met betrekking tot de ontslui ting van het Kloosterland. Tij dens gesprekken met gemeen te-ambtenaren was ons steeds gezegd dat er niets zonder overleg met de bewoners van de aangrenzende woonwijk Spinbaan zou plaatsvinden. Er is steeds gezegd dat er slechts een voet- en fiets doorgang zou komen. De raad wilde" hier .immers geen autoverbinding. Er zou niets gebeuren zonder overleg. Van enig overleg heb ben wij niets gemerkt en wa ren die sussende woorden soms bedoeld om ons in slaap te sussen? De drukte die de door u voorgestelde ontsluiting gaat geven is voor ons onaan vaardbaar". Onduidelijk De argumenten van mevrouw Van Amerongen werden door de woordvoerders van alle fracties overgenomen. Uitein delijk werd gekozen voor het onderzoeken vam een ontslui ting van het woningcomplex via de parkeerplaats Klooster land. VVD'er J. Vos sprak genten bij de Rijksoverheid om dit woningbouwproject in de sociale sector uit te voeren. J. Vos: „Wij verzoeken dan ook het college alternatieve plannen te ontwikkelen voor middenklasse koopwoningen". Hetgeen de CDA raadsleden M. van Rij en C. Overdevest woedend deden reageren rich ting VVD met verwijten als zou deze partij zich niet aan afspraken en collegeprogram zich willen houden en woord breuk pleegt. In grote haast stelden zij een communiqué op met de titel: CDA knokt voor sociale woningbouw, en ver der: „VVD ondergraaft plan Kloosterland. Door nu te ko men met het verzoek om alter natieven in de vrije sector op deze plaats, zaait de VVD ver warring richting Provincie voor wat betreft de herverde ling van contingenten en han delt in strijd met gemaakte af spraken. De VVD zwalkt met het oog op de verkiezingen", aldus Overdevest en Van Rij. Na een fel en langdurig debat in de commissie ruimtelijke ordening en openbare werken werd uiteindelijk besloten dat de 44 woningen in de sociale sector in een U-vorm worden gebouwd en de ontsluiting via het Kloosterland-parkeerter- rein zal plaatsvinden. Ook werdbesloten dat slechts een in het groen liggende wandel en fietsroute zal worden aan gelegd van de woonwijk Spin baan naar de Gang die op het dorpsplein uitkomt. 'ARIJ ihrijv LEIDEN De elite van zwemmend Nederland neemt in de komende twee weekeinden in Drachten deel aan de Ne derlandse Winterkampi oenschappen (NWK). De Leidse zwemverenigingen Zijl/LGB en LZ 1886 ver trekken met maar liefst 119 startbewijzen naar het hoge noorden. De Zijl zoekt vooral bij de senio ren naar erkenning, ter wijl LZ bij de jeugd kans rijk wordt geacht. De Zijl-coach George Siever- ding, die zijn sporen in de zwemwereld al verdiend heeft, realiseert zich dat een succesvol verloop van de NWK zijn ambitieuze plannen verder gestalte geven. Toch stelt Sieverding nu al vast dat zijn ploeg niet naar behoren zal presteren. Het is eenmaal ongeschreven wet dat de trai ners voor aanvang gedrevener zijn dan de zwemmers. „Een slechte zaak", aldus Siever ding. Hanneke Koopmans is zonder twijfel de prinses van de Zijl- ploeg. Koopmans start op vijf persoonlijke nummers, zoals 100 en 200 meter schoolslag en 100 meter vrije slag. Of er blinkend metaal op de finish wacht zal met name van haar geestelijke gesteldheid afhan gen. Fysiek behoort ze tot de beste zwemsters. Ria Willemse zal in Drachten ontbreken. Willemse, al jarenlang toon aangevend schoolslagzwem ster, heeft last van een zware schouderblessure. Ook voor medaille-kandidate Barbara de Wit is het te kort dag. De Wit herstelt momenteel van ge scheurde enkelbanden. De ge zusters De Kier, waarvan Su- zette uitkomt op de 100 en 200 meter schoolslag en de oudere Yvonne van start gaat op de 100 meter school- en de 100 meter vlinderslag, stellen enigszins teleur. Robin Sprinkhuizen is de be langrijkste troef bij de heren. Hij komt uit op zes individuele nummers. Sprinkhuizen heeft dit jaar een enorme progressie doorgemaakt en zal naar ver wachting spoedig aansluiting met de EJK-groep krijgen. Met name op de 100, 200 meter rug en de 100 meter vrij is hij kanshebber. Om de kar van de ploeg te trekken is meer nodig dan hard zwemmen, toch kan Marcel de Natris deze taak toegewezen krijgen. De Natris is hard op weg zich in de top van Nederland te nestellen en verschijnt individueel vier maal op het startblok (50, 100 meter vrij, 100 meter vlinder, 200 meter wissel). De grillige Onno Joustra behoort kwalita tief tot de beste zwemmers maar zijn trainingsijver laat soms te wensen over. Joustra, die uit een héél diep dal is ge komen, zal naast de 100 meter schoolslag deelnemen aan di verse estafettes. Aan Vincent Bekhuis zit een triest verhaal vast. Bekhuis is vanwege disci plinaire maatregelen naast de A-ploeg gezet. Zijn gemis zal de harmonie in de vier maal 100 meter wissel voor heren schaden maar dat neemt de bikkelharde Sieverding voor lief. Wander Halderman, de stilist bij uitstek doet het rusti ger aan, maar zal toch op de estafette aantreden. Tenslotte rest de immer alleen trainende Bram Pronk. Hij zal proberen zich op de 100 meter rug in de top te zwemmen. De estafettes geven de sterkte van de vereniging in de breed te aan en ook hier hebben De Zijl en LZ enkele goede af vaardigingen. Het vlaggen schip van De Zijl is ongetwij feld de herenploeg op de vier maal 100 meter wisselslag. Volgens Sieverding pakt dit kwartet goud. Opmerkelijk is dat nog een tweede ploeg Zijl- ploeg op nummer aantreedt. Ditzelfde geldt voor de vier maal 100 meter vrij. De snelste Zijl-ploeg op deze afstand streeft naar een gemiddelde van 51.5. Hiermee ligt een top drie plaats in het verschiet. Bij de damesploegen legt het ont breken van De Wit en met name Willemse te veel ge wicht in de schaal. Toch moeten de dames op de vier maal 100 meter vrij, vier maal 100 meter wissel en de. vier maal 200 meter vrij zich bij de eerste vijf kunnen zwemmen. Een dergelijke klassering wordt ook verwacht van de heren op de vier maal 200 me ter vrij. LZ-zwemster Fleur Bakker gaat op maar liefst elf num mers van start. De grootste kansen worden haar op de 100 meter schoolslag toegedicht. Bakker, speedo-kampioene op deze afstand, komt ook op de erk c langere vrijeslag-afsta in „C goed uit de verf. Uitstek ;Vonc tweede met tien startbew m d( is Bianca Hoeks. Zij heefi UI-t d dervonden dat kampi worden eenvoudiger is dai erste te blijven. Hocks is na ee let rugval weer in opmars, k dailies liggen echter nog e ten haar bereik. Dat la geldt eveneens voor Bouwmeester en A Hoenselaar. Deze jonge d zullen beide op de 100 en meter schoolslag. Bianca geling stelt met haar sta wijs op de 100 meter vlind iedereen tevreden. Karin stra behoort evenmin kanshebsters. Niettemin een verrassend optreden, name op de 200 meter vrij g EJK-invitatie kunnen be nen. Haar oudere zus, Pai worden wel kansen toega Haar mogelijkheden li vooral op de 100 en 200 rug. Voor Saskia de Ki liggen de medailles niet het grijpen. De nieuwba LZ-zwemster heeft, ge haar zes startbewijzen, AAI enorme voortuitgang gebc j; ai< Rii rlo innapnc vprtrpkt - f* v\ Bij de jongens vertrekt chard van Duyvenbode acht startbewijzen ricL Drachten. Voor van Duyie. E bode liggen er reële kanseat zi de. 400 meter wissel, den da meter vlinder en de dul afstand hiervan. Christia Groot zal zich verschil] aa doelen voor ogen gesteld erscJ ben. Ten eerste verdedij ling zijn titel op de 200 meter oesj] Daarnaast zijn de zilveren^' t daille op de 100 meter ri de bronzen medaille op d meter vlinder voor ver !rsv ring vatbaar. De gebro erta; Schouten hebben het a erlai startbewijzen broederlijk tfaa: deeld, ieder zes. Voor liggen de kansen op df u meter vlinder. Dennis, v digt twee titels, op de 1(!r? r 200 meter schoolslag. An Jit van Weerden is de enige van de LZ-equipe. Van \>nke: den behoort op de schoi eer tot de top van Nederlanden si indei Coach Robert van Zijp i:nne van overtuigd dat enkele ekke fette-ploegen hoge ogen zussis gooien. Vooral de vier aar 100 meter wisselslag eskui meisjes onder de 16 behoo et ie de sterkste ploegen. Daar ;t ve voorziet hij op dezelfdeeatie goede prestatie van het; iets gens-kwartet onder de 16an e DICK KERKVïaarb CNV De afdeling Noordwijk van de Hout- en Bouw bond CNV, de Christe lijke Federatie Over heidspersoneel en Wel zijnszorg CFO, de Ver- voersbond CNV, de Hout- en Bouwbond af deling Noordwijker- hout, de Industrie- en Voedingsbond CNV en de Dienstenbond CNV houden morgen in Dorpscentrum De Rank aan de Golfbaan in Noordwijk een geza menlijke propaganda- feestavond. Spreker is Th. Swart, penning meester van het CNV. Daarna treedt toneel vereniging 't Centrum uit Rijnsburg voor het voetlicht met het blij spel „Bloemen voor BarbaraDe feesta vond begint om kwart voor acht. KTS De Katholieke Techni sche School Voorhout neemt morgen twee nieuwe lokalen in ge bruik. In de ruimtes worden de vakken bouwtechnieken en technische informatica gedoceerd. Het lokaal voor het laatste vak kori mede dank zij steun van het ministe rie van onderwijs en verschillende bedrijven uit Voorhout en omge ving worden gereali seerd. De officiële ope ning is onderdeel van een compleet middag programma dat de KTS geïnteresseerden uit het bedrijfsleven aanbiedt. Een rondleiding en een toelichting op de KTS- programma 's maken daar eveneens onder deel van uit. Brigitte De zangeres Brigitte treedt morgenavond op in Blues Brothers aan het Henri Dunantplein in Hillegom. Brigitte is onder meer winnares van VARA's Songfesti val en werd tijdens het nationale songfestival vorig jaar vijfde. De zaal gaat om negen uur open. Country In De Schelft in Noord- wijkerhout wordt za terdagavond door de groep Country Flavor coun trym uziek ge speeld. Het concert wordt georganiseerd door de Stichting Coun try Music Promotion en begint om negen uur. Kaarten kosten f10. Apotheek Wethouder H. Smith verrich t za terdagmid- dag om één uur de offi- Lisse. De aan de Ko ninginneweg 87 geves tigde zaak houdt dezelf de dag van elf tot drie uur open huis. Bezoe kers kunnen een rond leiding krijgen en ken nis maken met apothe ker Rob van der Vliet en zijn drie assistentes. Fancy-fair De jaarlijkse fancy-fair van de basisschool Beekbrug aan de Heer- eweg 455 in De Engel wordt zaterdag gehou den. Dit jaar staat het evenement geheel in het teken van het Wil de Westen. De markt begint om half elf en duurt tot vier uur. Origi rami In Jaap Kooy's tuincen trum aan de Heereweg in Lisse wordt zaterdag een demonstratie origa mi gehouden. Specialis ten in deze Japanse siervouwkunst tonen tussen half twee en vijf uur hun kunnen. Circus Kindercircus Elleboog geeft zaterdagmiddag een voorstelling in Tri- podia in Katwijk De circusartiesten zijn tus sen de zes en zestien jaar oud. Er zijn acroba ten, clowns, een gooche laar en dieren te zien. Aanvang twee' uur, toegang kost /4. Joop Visser De zanger Joop Visser treedt zaterdagavond op in Tripodia in Kat wijk. Visser zingt eigen liedjes en begeleidt zichzelf daarbij op gi taar. Aanvang kwart over acht. Expositie Ria Fortuiin exposeert van zaterdag 10 maart tot en met zaterdag 5 mei textielapplicaties in het Katwijks musuem aan de Voorstraat 46. Totaal zijn 25 kleurrijke applicaties te zien met als thema's leven en dood, liefde en dierlijke en plantaardige organis men. Centraal staan haar werken met vis- motieven. Oktopus Fluitensemble Oktopus, dat bestaat uit vier van het Utrechts Conserva torium afgestudeerde vrouwen, treedt zater dag op in 't Huys Dever aan de Heereweg in in Lisse. Het betreft hier het zesde concert.in een reeks van acht zaterda gavondconcerten die in het Lissese monumenta le gebouw worden ge houden. Er worden werken ten gehore ge bracht van onder meer De Boismortier, Schmidt en Tchaikov sky. De aanvang van dit klassieke kammer- muziekconcert is acht uur. Kaarten 10,50 zijn te koop bij de VVV Lisse. Houders van een CJP en Pas 65 moeten 8,50 betalen. Gunstig onderhoudscontract: bijv. 3 jaar/150.000 km 5 cent/km all-in. De Fiat Ducato is een verantwoorde keus. Een Dus gunstige exploitatiekosten. Veel opbouwmoge- Groot laadvermogen: 1000 tot 1800 kg. Met ben- lage aanschafprijs: v.a. f 20.880,-(exclusief BTW), lijkheden. Een lage laadvloer. Op verzoek pallet- zine- of (turbo)dieselmotor. Plus de zekerheid van Eén van de laagste kilometerprijzen in zijn klasse, brede zijdeuren. Royaal laadvolume: 6,5 tot 9,8 m3. een betrouwbare dealerorganisatie. anno De Fiat Ducato. Eén brpk temperament. Prijzen excl. BTW en afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Vraag de dealer naar het unieke onderhoudscontract of naar de gunstige leasevoorwaarden via Lease A Fiat. KATWIJK AAN ZEE: AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF SEINPOST B.V., DRIEPLASSENWEG 7, TEL. 01718 - 7 16 44 NOORDWIJK: AUTOBEDRIJF BEUK B.V., VAN BERCKELWEG 34, TEL. 01719 - 1 92 13 LEIDEN: AUTOBEDRIJF DE WIT, ZIJLSINGEL 36, TEL. 071 -22 36 35

Leidse Courant | 1990 | | pagina 10