,Wij zijn de beste Polen Fundamentalisten achter coup IET DUITSE BLOED IN POOLSE ADEREN Warschau nog niet tevreden over Kohl AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB UITENLAND Ceidóc Souoant WOENSDAG 7 MAART 1990 PAGINA 5 8 )DR erkent akingsrecht JST-BERLIJN Het Oostduitse lement heeft met een grote irderheid een nieuwe arbeids- aangenomen die stakingen toe- i it, maar uitsluitingen door jjj rkgevers verbiedt. Staken was j durende de heerschappij van de jimunistische partij verboden in DDR. Een vakbond mag volgens nieuwe wet een staking uitroe- i als arbitragepogingen gefaald w )ben. De overheid mag een sta- 11 ig alleen verbieden als het natio- J belang dat vereist. De West- ei tse werkgeversvereniging "mde de nieuwe wet een rem op Duitse economische integratie. Volksfront in Oekraïne wordt politieke partij KIEV De nationalistische volksfrontbeweging Roech wil, na succesvol verlopen regionale ver kiezingen in de Oekraïne, een of ficiële politieke partij worden. Als partij zal Roech streven naar een onafhankelijke soevereine staat buiten de Sovjetunie, zo heeft een van de leiders bekendgemaakt. Nü is de volksfrontbeweging Roech nog een losse coalitie van radicale communisten, dissiden ten, vroegere gevangenen en mili eubeschermers. Zondag kregen aanhangers van Roech een kwart van de stemmen. Oost-Europa steunt anti-Cubaanse motie GENEVE In de mensen rechtencommissie van de VN heeft een aantal Oosteu- ropese landen een door de VS ingediende motie ge steund, die zich kritisch uit laat over de mensenrechten- praktijken van de Cubaanse regering. Het was voor het eerst dat Oosteuropese leden van de commissie anders stemden dan de Sovjetunie, die zich tegen de resolutie uitsprak. De resolutie werd met negentien tegen twaalf stemmen aangenomen. In de resolutie wordt „bezorgd heid" uitgesproken over de mensenrechtensituatie. Scargill 'slachtoffer' Britse roddelpers (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De controversiële Brit se vakbondsleider Arthur Scargill (52) is des duivels omdat hij door de 'Daily Mirror', wordt beschuldigd van manipulaties met geld dat zijn bond van Libië zou hebben gekre gen. De 'Mirror', het pulpblad (dagelijkse oplage: 3,8 miljoen) van kranten- magnaat Robert Maxwell, beweert dat Scargill en zijn compaan Peter Heathfield 163.000 pond Libisch geld hebben gebruikt voor de aflossing van leningen op hun woningen. Pre sident Ghadaffi van Libië zou tijdens de mislukte Britse mijnstaking van 1984-85 niet minder dan 5,5 miljoen pond cadeau hebben gedaan aan Scargills NUM. Scargill heeft een spoedvergadering belegd met het bestuurscomité van zijn bond. Hij gaat onderzoeken of een proces wegens eerroof kan wor den aangespannen. Maxwell vreest zo'n rechtzaak niet. Volgens hem zijn de onthullingen niet in strijd met de waarheid en gebaseerd op ge degen journalitsiek onderzoek. Maxwell is een grote bewonderaar van Margaret Thatcher. Met haar gelooft hij dat 'de marxist' Scargill zich door middel van de nationale mijnstaking in de jaren '80 inspande om de conservatieve regering omver te werpen. VN-commissie ziet af van actie tegen China GENÈVE De VN-mensenrechten- commissie heeft er van afgezien de schendingen van de mensenrechten in China aan de orde te stellen. Op voordracht van Pakistan en Somalië nam de commissie een motie van „non-interventie" aan. „Geen enkel land is gevrijwaard van onlusten", zo rechtvaardigde de Pakistaanse afge vaardigde de motie van non-interven tie. „Daarom moet de commissie be grip tonen voor China". Alle westerse landen stemden tegen het voorstel. Zoals bekend kostte de onderdruk king van het studentenprotest in Pe king vorig jaar aan honderden, zo niet duizenden mensen het leven. Archeologen vinden 4000 jaar oude parel MANAMA Het golfstaatje Bahrayn is in grote vervoering gebracht door de vondst van een vierduizend jaar oude parel. Volgens Robert Killick, de leider van de gezamenlijke Brits-Bahraynse archeologische expeditie die de vondst deed, heeft de parel een roze kleur en een diameter van vier millimeter, onge veer de grootte van een traan. Het ge beurt zelden dat men parels uit de an tieke oudheid vindt omdat parels an ders dan gouden en zilveren siera den meestal vergaan. Volgens Kil lick is de gevonden parel afkomstig uit het Dilnum-tijdperk. 40 tot 45 eeuwen geleden, toen Bahrayn als handelscen trum fungeerde tussen Mesopotamië en de Indus-vallei in West-Azie. Tot 1945 was Silezië Duits. Na de oorlog is lei het grondig in| 'gepoloniseerd' en heet hiihet 'Slask'. Ongeveer 250.000 inwoners van het district, iets ,m minder dan de helft, irj iroelen zich Duits. De teiharde verkiezingsstrijd om een zetel in de senaat heeft de afgelopen weken de druk op de je ketel vergroot. „Wij o( sijn de ketting die he Polen en Duitsland verbindt". dePOLE Heuvelachtig, lerig, vervuild en som- r is het land rond Opo- het vroegere Duitse oèipeln. Uitgestrekte iri- istriële complexen met neltorens, schoorstenen hoogovens: Opole dijkt Jtstekend geschikt om er n permanente depressie te lopen of een chroni- yhe astma. 5 n Opole (110.000 inwoners) moeilijk voor te stellen dat betere tijden heeft gekend. Poolse lente is er nog niet t doorgedrongen. Plaatselij- 11 jongeren zijn al vroeg op de h ind stomdronken van de ;ksdka. Na 21.00 uur mogen de .ë'rsgeen alcohol meer verko- dus er is haast geboden. :èediening in eethuizen is ouderwets 'communis- B-onvriendelijk'. district Opole is bij de jste, tussentijdse yerkiezin- voor een zetel in de senaat rschapen in een strijdtoneel sen Solidariteitskandidate vrouw Simonides narts Król, die in Duitse tij-. Heinz Krol zou hebben heten. Simonides, onder er hoogleraar pedagogie, is e weken geleden de verkie- gen ingegaan met de slogan ask, een thuis voor ons al- in genstander Król pleit voor :bl er rechten voor de Silezi- in ie minderheid van Duitse v gine. De eerste ronde m ie verkiezingsstrijd eindigde a beslist. In de tweede ronde haalde Solidariteitskandida- Simonides een klinkende iai ïrwinning: zij kreeg 67 pro- ït van de stemmen. Na het kendmaken van de uitslag i regelmatig onrustig in en -aid Opole. Met name de da itse minderheid kan de pi laag maar moeilijk ver en appen. Huidige grens van Polen Voormalige Poolse gebieden ingelijfd bij Rusland Voormalige Duifse gebieden ingelijfd bij Polen i~n firnr iiin Pnlrn aug-1939 derheid in het gebied. Een uit barsting van de jarenlang on derdrukte frustraties is geens zins uitgesloten. Op bushaltes staan hakenkruizen gekalkt met daaronder de naam van vakbondsman Walesa. De 'Duitse' Sileziërs kunnen grofweg worden ingedeeld in twee categoriën: aan de ene kant degenen die hun ger- maanse afstamming via een 'Deutsche Freundschafts Kreis' in de regio willen be nutten om een uitreisvisum irificatie het eind van de Tweede :reldoorlog heeft het de op- tkende Russische leger vele .jy izenden Duitse Sileziërs |n moord. Daarna kwamen de olse benden, die de overge ven Duitsers van hun bezit- gen beroofden. Direct na de log zijn de meeste resteren- Duitsers, vrijwillig of ge- I ongen, weggetrokken uit de ik olse gebieden ten oosten n de Neisse en ten westen de Oder. De overige ,be- iners tekenden bij de 'verifi- lie' een verklaring dat zij h als volbloed Pools staats burger zouden gedragen. De o- pengevallen plaatsen zijn ver volgens opgevuld met vluchte lingen uit Wit Rusland en Oekraine (oostelijk van het huidige Polen). De voormalige Duitse gebie den werden in sneltreinvaart 'gepoloniseerd'. Duits aan doende namen kregen een Poolse klank en de Germaanse taal werd op geen enkele school meer onderwezen. De Poolse bevolking van Dviit- se afkomst vormt nu een min- Referendum bepleit over 'Duitse' gebieden MÜNCHEN De toekomstige status van de vroeger Duitse gebieden in Polen moet door een referendum beslist wor den. Dat heeft de secretaris generaal van de Bond van Verdreven Duitsers, Hartmut Koschyk, gisteren in München gezegd. Hij wil dat niet alleen de in die gebieden wonende Duitsers en Polen, maar ook de mensen die er na de oorlog weg moesten, mogen zeggen of de streken bij Polen blijven of weer onderdeel worden van Duitsland. Ook zouden ze, bij wijze van voorschot op een Europese vredesorde, „geëuro- peïseerd" kunnen worden. Koschyk moet niets hebben van een „dictaat tot het erken nen van de grens door Polen" en is tegen het zonder meer opgeven van de Duitse gebie den ten oosten van de Oder- Neissegrens. Als gevolg van de „annexatiepolitiek door Po len" moeten de ex-bewoners hun aanspraken proberen te verrekenen met de „deporta tiemisdaden door Polen". Ei- gendoms- en vermogensrech ten zouden bij elke volken rechtelijke regeling een rol moeten spelen. Volgens Ko schyk is Polen weliswaar de baas in de Duitse gebieden in het oosten, maar mist het de „territoriale soevereiniteit". voor de Bondsrepubliek te krijgen. (Op grond van hun af komst krijgen ze een zogehe ten 'PO-nummer' waarmee ze een visum kunnen krijgen.) Aan de andere kant zijn er de Sileziërs die zich weliswaar Duits voelen, maar onder geen voorwaarde hun geboorte grond willen verlaten en ac cepteren dat deze in 1945 Pools grondgebied is geworden. Vaderland De Duitse gezindheid van die renarts Henryk/Heinz Krol- /Krol (41) in het plaatsje Krapkowice blijkt al uit het feit dat hij een Generalkonsul van de DDR over de vloer heeft. Krol wordt er door zijn tegen standers onder meer van be kent Krol dat. Hij spreekt slechts een paar woorden Duits. Vader Johann (71) spreekt de taal vloeiend. Hij was in november 1988 bij een bezoek van de BRD-minister Genscher aan Polen de aan stichter van de Duitse bewegi- ging in en rond Opole. Wat wil zoon Heinz nu in feite? Król uitspraak: Kroel): „Ik wil onder geen voorwaarde dat dit gebied Duits wordt. Ik wil hier blijven wonen, in vriendschap met de Duitsers, maar ook met de Polen. Dit is ons vaderland. Ik wil dat de Duitse minderheid rechten krijgt. Ik vraag aandacht voor onze problemen. Er is een tijd geweest dat geheim agenten aan de ramen luisterden of binnen Duits werd gesproken. Zelfs in de keuken moesten de Duitse opschriften van de pot jes. Op kerkhoven gingen kruisen met Duitse teksten te gen de vlakte. De strijd van de Polen tegen de Duitsers gaat nog steeds door. Kijk maar naar de bedreigingen aan mijn Hart Vader Johann: „Ik ben gebo ren in Hirschberg (het huidige Jelenia Gora) als 'Krol'. Ik weiger mijn naam te verpool- sen. Ik laat me nog eerder doodslaan". Król jr' pleit voor de Silezische identiteit, wat dat dan ook moge wezen. Hij wil invloed van de 'Reichsdeutscher' op regionaal en nationaal politiek en cultureel niveau. „We willen Duits mogen spre ken, de taal van ons hart. Pas dan kunnen we ons hier thuis- voelen. Als dat niet kan, lopen we weg". Tot nu toe is het niet tot ern stige uitbarstingen gekomen omdat de Sileziërs nog steeds prijs stellen op vriendschappe lijke relaties met de Poolse in- worters. Het kan volgens Krol ook anders. Vader Johann: „Onze politieke tegenstanders overbelichten onze slechte ei genschappen. We voelen ons wel degelijk Polen. Met onze harde arbeid hebben we veer tig jaar lang bewezen dat we goede en vreedzame burgers zijn. Wij ziin de ketting en het bindmiddel tussen Polen en Duitsland. Hereniging? Uitge sloten. We bevinden ons op een eiland, op 300 km afstand van de DDR. We realiseren ons de onmogelijkheid van een hereniging". Wraak Het afgelopen jaar zijn ruim 250.000 Polen van Duitse af komst verhuisd naar de Herinnering aan het Duitse verleden in Silezië. Na al die jaren komt de weggepleisterde Duitse tekst weer aan het licht in een dorpje onder de rook van Opole. FOTO'S: HANS BOS Bondsrepubliek. De meesten komen uit verstedelijkte woongebieden in Polen. Pro bleem in Silezië is dat het Duitse bloed zich voornamelijk bevindt onder de rijkere boe ren.' van ouds gehecht aan hun grond. Johann: „Wij vormen het beste deel van Polen. Zelfs na het vertrek van de commu nisten worden wij nog steeds vervolgd. Niet door de staat of door Solidariteit, maar door het gewone Poolse volk". Via het hooggerechtshof heeft Krol inmiddels de oprichting afgedwongen van het Sozial Kulturelle Gesellschaft Min- derheitsdeutscher in Oppelner Schlesiën. Deze instelling gaat zich organiseren in dorps- en districtsgroepen, die in mei mee gaan doen aan de ge meenteraadsverkiezingen. Op vijftig kilometer afstand van de rivier de Neisse, het onaanzienlijke stroompje dat Polen en de DDR scheidt, ligt het dorp Tomaszow Bolesta- viec. De weg voert langs een kerkhof. Alleen maar Poolse namen. Op een braakliggend stuk grond achter het kerkhof liggen stapels oude stenen. Dit blijken de overblijfselen te zijn van een voormalig Duits kerk hof. Hier en daar de resten van in elkaar gestortte graf tombes. De onderliggende kel ders zijn opengebroken, de stoffelijke overschotten ver wijderd. De zinken rustplaat sen liggen schots en scheef door elkaar. Er is puin over heen gestort. „Der' Glaube tröstet, wo die Liebe weint". Zelfs in de dood hebben de Po len nog wraak willen nemen op de vroegere Duitse bezet ters. HANS BOS' (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU Polen heeft behoedzaam gerea geerd op het Westduitse voornemen de grens met Polen vast te leggen in een verdrag dat moet worden getekend door de regering van een toekom stig verenigd Duitsland en de regering van Polen. Een dergelijk verdrag zou geen verwijzingen bevat ten over het afzien van herstelbetalingen door Polen. „Het is ontegenzeggelijk een stap die overeenkomt met onze verwachtingen", ver klaarde een woordvoerder van de Poolse regering. „Maar het is nog niet wat premier Mazowiecki heeft voorgesteld". Mazowiecki wil dat al voor de eenwording van de twee Duitse staten een aanzet wordt gegeven tot het ver drag. Vrijdag veroorzaakte bondskanslier Kohl opschud ding met zijn verlangen dat Polen, in ruil voor erkenning van de Oder-Neisse-grens, af zou zien van herstelbetalin gen en dat het de rechten van de Duitse minderheid in Polen zou garanderen. Dit leidde tot een golf van kri tiek in binnen- en buiten land. Kohls regeringspart ner, de liberale FDP, was sterk gekant tegen de voor waarden. Gisteren legde de regeringscoalitie in Bonn tij dens een crisisberaad haar meningsverschillen over de erkenning van de Poolse grens bij. Er kwam als com promis uit de bus dat de par lementen van de de beide Duitslanden, na de verkie zingen in de DDR op 18 maart, een gelijkluidende verklaring zouden aannemen over de onschendbaarheid van de westgrens van Polen. Die verklaring moet dan vol gens Bonn uitmonden in een verdrag dat moet worden ge tekend door de regering van een toekomstig verenigd Duitsland en de regering van Polen. Sovjet-president Gorbatsjov heeft met instemming gerea geerd op de „correctie" van bondskanselier Helmut Kohl over de kwestie van de on aantastbaarheid van de na oorlogse westgrens van Po len. Eerder had hij gewaar schuwd dat alle plannen dat Duitsland in de oorlog verlo ren gebieden na de eenwor ding zou kunnen inlijven, ernstige gevolgen kunnen hebben. „Als iemand de een wording van de twee Duits- landen wil gebruiken om re vanchistische plannen te doen herleven, dan is dat on verantwoord beleid dat ern stige gevolgen kan krijgen", aldus Gorbatsjov. HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES O 11779 De reis verloopt aanvankelijk zonder incidenten. De Nd waait uit een gunstige hoek. De Duinkerker kapers houden id li gelukkig schuil en trouwens, zij hebben meer belangstelling :h or thuisvarende koopvaarders. Pas wanneer de „Fortuyn" de ;u rikaanse kust nadert, wordt bevel gegeven de kanonnen te be ng annen: een paar galjassen, met Saraceense zeerovers bemand, *nen een beetje al te dicht in de buurt. Van Noort vreest die scheepjes niet, want hij kan ze gemakkelijk van het lijf houden. De galjassen voeren de bloedvlag met een hand, die het krom zwaard vasthoudt, versierd. Na een paar waarschuwingsschoten deinzen de rovers af. Enkele dagen later steekt de „Fortuyn" over naar de Braziliaanse kust en na een reis van 150 dagen pikt het schip een gunstige Westenwind op. Het einddoel nadert. MUITENDE AFGHAANSE MILITAIREN BOMBARDEREN KABUL ISLAMABAD In de Af ghaanse hoofdstad Kabul en erbuiten duurde van daag de strijd voort, hoe wel de door de Sovjetunie gesteunde regering van president Najibullah ver klaarde dat zij een poging tot een staatsgreep heeft neergeslagen. Vliegtuigen bemand door mui tende luchtmachtpiloten die zich bij de coup-poging van ex-minister van defensie Sha- nawaz Tanai hebben aangeslo ten, vlogen over Kabul en voerden bombardementen uit. Ze werden verdreven door vu ren van luchtdoelgeschut. Ook rond de luchtmachtbasis Bagram op vijftig kilometer ten noorden van Kabul, die in handen zou zijn van de opstan dige militairen, werd vandaag nog gevochten. Daarvan zijn vermoedelijk de muitende pi loten opgestegen. De basis is volgens het Afghaanse verzet gebombardeerd door Sovjet vliegtuigen, die het bewind- Najibullah helpen zijn stellin gen te verdedigen. De initiatiefnemer van de staatsgreep, minister van de fensie generaal Shanawaz Ta nai, zou in contact hebben ge staan met Gulbuddin Hekma- tyar, een van de leiders van het islamitische verzet tegen de regering-Najibullah. Hek- matyar is leider van de ver zetsgroep Hezb-i-Islami en staat bekend als fundamenta list. In december was deze fac tie binnen het islamitische verzet betrokken bij een 'plan om de regering ten val te brengen. Daarop waren 124 mensen gearresteerd, wier be rechting net maandag was be gonnen. In Kabul heeft de re gering een avondklok inge steld. Niemand mag tussen ze ven uur 's avonds en zes uur 's ochtends de straat op. „Wij steunen de actie van de leger officieren tegen het regime in Kabul", aldus Hekmatyar tij dens een persconferentie in Is lamabad, waar in totaal zeven Afghaanse verzetsgroepen hun hoofdkwartier hebben. Tass berichtte dat het kantoor van Hekmatyar in Kabul zwaar beschadigd was, maar dat er geen slachtoffers zijn gevallen. Vertegenwoordigers van de Hezb-i-Islami in Ne derland zeiden dat er hevig is gevochten tussen regerings troepen rond het vliegveld van Kabul en dat er ruim tweehonderd doden zijn geval len. Dit bericht kon echter niet worden bevestigd. Vol gens de ambassadeur van Af ghanistan bij de Verenigde Naties zijn slechts enkele do den en gewonden gevallen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5