Kritische leden noemen beleid ANWB kortzichtig Britse premier Thatcher opnieuw in de problemen Versace knipt het te?) kort Senaat twijfelt nog over eenvoudiger echtscheiding Valse papieren van asielzoekers kan luchtvaartmaatschappijen geld kosten BINNENLAND/BUITENLAND CcidócSotuatit WOENSDAG 7 MAART 1990 PAGINA Perrier volgende maand weer te koop DEN HAAG Het mineraal water Perrier is begin april weer in winkels en restaurants verkrijgbaar. De flessen zijn dan voorzien van het opschrift 'nieuwe produktie'. In Frank rijk is het mineraalwater sinds vandaag weer te koop. Wegens de produktiecapaciteit komen de landen buiten Frankrijk la ter aan de beurt. Perrier raak te vorige maand in opspraak nadat er een verhoogd ben zeengehalte in het water was aangetroffen. Het bedrijf weet dit aan het te laat verwisselen van een filter. De verkoop werd wereldwijd gestaakt. baan van komeet Austin Komeet Austin ontwikkelt lange staart GARCHING Aan de pas ontdekte komeet Austin vormt zich op het ogenblik een lange staart, groter dan die van de komeet Halley. In april en mei zal het hemellichaam dicht bij de aarde komen en volgens het sterrenkundig onderzoekinstituut ESO in het West- duitse Garching op spectaculaire wijze aan de hemel verschijnen. Astronomen over de hele wereld zijn opgewonden over het voor uitzicht de komende twee maanden een werkelijk heldere komeet te kunnen zien. De komeet werd op 6 december ontdekt door de amateurastronoom Rodney R.D. Austin uit Nieuw-Zeeland. Het was toen al duidelijk dat het om een bijzonder groot object ging. Austin zal op 9 april de zon het dichtst naderen en zich in een wolk of 'coma' hullen. Daarna vertrekt hij weer de ruimte in. Als alles meezit, komt Austin op 25 mei binnen een afstand van 38 miljoen kilometer van de aarde. De komeet zal tijdens zijn nadering een staart van ijs en stof hebben ontwikkeld, die gemakkelijk te obser veren is en volgens ESO een „grootse hemelse blik" zal bieden. In middels is de Europese ruimtesatelliet Giotto uit zijn 'winterslaap' van vier jaar tot leven gewekt. Na een bezoek aan de komeet Hal ley in 1986 wordt hij nu na een sein van de aarde gereed gemaakt voor een ontmoeting met de komeet Grigg Skjellerup in 1992. Twee miljoen extra voor Unicef DEN HAAG Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) heeft 2 miljoen gulden extra ge geven voor de wereldwijde inentingscampagne van Unicef, het kinderfonds van de Vere nigde Naties. Unicef wil het percentage kinderen dat is in geënt omhoog brengen van 70 naar 80. De Nederlandse bijdrage gaat naar een inentingsproject van Unicef in Kenya. In dat land is de helft van de kinderen in geënt. Over drie jaar moet dat drie kwart zijn. Bijtgrage bijen bedreigen Texa j zu: fa )or ld ;C 1 ffl c DALLAS Texas, de grootste staat in het l van de VS, maakt zich op voor een invasie door zwerm bijtgrage bijen. De komst van de insecten de loop van deze maand, heeft onder Texaanse ren en in de toeristenindustrie lichte paniek ontstaan. De agressieve bij komt oorspronkelijk uit Brazil' waar in 1957 per ongeluk zes Afrikaanse boosaari ta bijenkoninginnen werden vrijgelaten. Zij meng zich onder de zachtaardige Europese honingbi P' 'jn dan 'UI Hun nakomelingen, die agressiever zijn soortgenoten, zijn sindsdien naar het noorden getrinn ken. Ze zouden de afgelopen drie jaar in Mej twaalf mensen een dodelijke beet hebben tot bracht. Deskundigen vrezen dat de bijen zich def 1 tief zullen vestigen in het zuiden van Texas vanw het milde klimaat. Dit zou een ramp zijn, omdat I 'S risten afgeschrikt zouden worden. Ook fruit- en entelers moeten rekening houden met ernstige ver 'ts' zen als de bijen besluiten te blijven. „AUTOMOBILIST BLIJFT TE VEEL BUITEN SCHOT" Dek- schildering NIJMEGEN De ANWB spant zich lang niet ge noeg in voor een zuiniger gebruik van de auto. De bond stelt zich te veel op als automobielclub die al leen oog heeft voor de be langen van de automobi list. Puk van Meegeren is één van de» 130 kritische ANWB-leden die de milieudiscussie binnen de vereniging willen aanzwen gelen. Juist een club die zich beweegt op het terrein van vervoer en recreatie moet in zijn beleid verantwoord met het milieu omgaan, vindt hij. Met het huidige kortzichtige beleid snijdt de vereniging zichzelf volgens hem in de toe komst lelijk in de vingers. Van Meegeren noemt het beeld dat de ANWB nu van zichzelf uitdraagt op z'n minst tweeslachtig. „Aan de ene kant komt de ANWB met technische oplossingen zoals katalysatoren en zuinigere motoren om auto's schoner op de weg te laten rijden, maar In de Gelderse afdeling van de ANWB is voer, anderzijds maakt zij zich sterk voor beroering ontstaan over het milieubeleid uitbreiding van het wegennet. Tijdens van de bond. Kritische leden vinden dat het huidige beleid riekt naar tweeslach tigheid. Enerzijds pleit de ANWB voor het stimuleren van het openbaar ver een buitengewone ledenvergadering morgen in Ede, de eerste sinds de op richting in 1883, bieden de ongeruste ANWB-leden 130 handtekeningen aan. aan de andere kant is de bond voor uitbreiding van het we gennet. Dat is tegenstrijdig, want je stimuleert zo het auto gebruik waardoor het effect van milieumaatregelen ver valt. Bovendien is de automo bilist in de toekomst gebaat bij hardere maatregelen". Een radicalere opstelling te genover de eigen leden en de overheid zou de ANWB vol gens Van Meegeren en zijn kritische mede-leden heel wat geloofwaardiger maken. „De statuten tonen aan dat de ANWB de zorg voor het mi lieu tot één van zijn taken re kent maar dat veel te weinig waar maakt. Ik ben ervan overtuigd dat het gros van de leden veel milieubewuster is dan de ANWB nu denkt. Echt niet iedere automobilist be schouwt de auto als het hoog ste goed". Buiten schot In de openbare discussie over het milieu zou de ANWB'daar om moeten pleiten voor verla ging van maximumsnelheden, vermindering van het autoge bruik en het stimuleren van het openbaar vervoer. Van Meegeren vindt dat de ANWB een grenzeloos vertrouwen stelt in louter technische maat regelen terwijl de automobilist zelf buiten schot blijft. Het rapport 'Schoon op Weg' dat twee jaar geleden door een aantal milieu-organisaties is uitgebracht, biedt in de visie van de verontruste ANWB-le den genoeg handvaten voor effectieve maatregelen. „Onze houding is beslist niet irreëel. Volgens dit rapport is het wel degelijk mogelijk een concreet vervoersscenario te ontwerpen dat zowel de belangen van weggebruikers als de zorg voor het milieu in de gaten houdt. Het gaat ons ook niet om afschaffing van de auto maar om een verstandiger ge bruik ervan". In de praktijk zal er telkens een spanningsveld bestaan tus sen de automobilist en het mi lieubehoud. Als belangenvere niging voor hoofdzakelijk au tomobilisten kiest de ANWB dan in eerste instantie voor de eigen doelgroep. „Daarvoor zijn al die mensen toch lid ge worden?", is de reactie van woordvoerder Kroon van de ANWB op de aantijgingen vanuit de achterban. Hij wijst erop dat milieu geen hoofddoel van de club is. „Onze leden verwachten praktische hulp. Als wij ons als milieugroep gaan profileren verliezen we ons bestaansrecht". Kroon ontkent voorts dat de ANWB geen oog voor het mi lieu heeft. Volgens hem staat de vereniging weliswaar op de bres voor behoud van de auto, maar mengt deze zich waar nodig in de discussie voor ver antwoord autogebruik. Als voorbeeld noemt Kroon de combi-kaart. Dat is een geza menlijk plan van de ANWB en de Bovag om autogebruikers die kiezen voor het openbaar vervoer, reductie op de we genbelasting te verlenen. „Wij vinden dat we voldoende in de discussie bijdragen. Ik vrees dat de mensen die zich nu roe ren toch tot een minderheid binnen onze vereniging beho ren. We moeten allereerst aan de verwachtingen van onze le den beantwoorden". MILAAN De langste benen en kortste rokken zijn altijd al te zien op de shows van Gianni Versace in Milaan. En terwijl ie dereen dacht: nu kan het niet korter meer, blijkt Versace trucjes achter de hand te hebben om het onmogelijke waar te ma ken. Vooraf had Versace al laten weten: „Voor de jaren negen tig treedt een nieuwe vrouw op de voorgond. Een actieve vrouw, die behoefte heeft aan een garderobe met wisselende mogelijkheden, zodat ze niet altijd moet terugvallen op het maandelijkse mantelpak". En hoe ziet die mode voor de wer kende vrouw er dan uit? Nog korter dan kort. Hiertoe voor zag Versace de nietige lapjes textiel van een vals zoompje, dat vanonder de echte rand komt piepen. Letterlijk het einde. Niet alleen in omslagrokjes wordt de schaar gezet, maar ook in nieuwerwetse 'schaats- rokjes', die Versace bestempelt als „de omgekeerde V-lijn". In de couturecollectie wordt zo'n zwart jurkje ook aan de bo venkant uitgehouwen in acco lade vorm, zodat een soort van onderjurkje overblijft, 't Is een poos geleden, maar France Gall droeg zoiets in het roze toen ze het Eurovisie Songfes tival won met „Poupé de Cire, Poupé de Son". Een vuurrood exemplaar met schouwkraagje gaat schuil onder een aanslui tend jasje met vergulde kno pen, zodat het lijkt of er hele Versace is de koning van het korte. Maar zoals dit model showt, weet zijn collega Genny de schaar bijna even goed te hanteren. FOTO: ANSA maal niets onder wordt gedra gen. Versace laat intussen geen verfpotje onberoerd. Regenjas sen uit de couturecollectie zijn pistachegroen, seringenpaars of zuurtjesroze. Parka's zijn alom tegenwoordig, vaak met een vorstelijke kap en soms met een enkele houtje-touwtje als aansluiting. Op het eerste gezicht lijkt het allemaal wat te: te kort en te bont. Maar wanneer de Versace-klanten de zaal verlaten niet alle maal zo piep, noch zo slank dan ogen ze toch heel elegant in hun keuze van het vorig seizoen. LILY ARMON SUSKE EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER (c) Standaard Ultgeverl|/Wavary Productions DEN HAAG Pas volgende week zal blijken of staatssecre taris Kosto van justitie door een meerderheid in de Eerste Kamer wordt gesteund bij het wetsvoorstel om de procedures bij echtscheiding op een aantal punten te vereenvoudigen. De fracties van PvdA en CDA konden Kosto gisteren in het debat over het wetsvoorstel nog niet van steun verzekeren, terwijl de VVD verdeeld zal stemmen. PvdA-senator Van der Meer wil er met haar frac tie nog eens over nadenken. Namens het CDA zei woord voerder Wagemakers dat ook deze fractie de definitieve ba lans nog moet opmaken. Daar bij tekende hij aan dat het CDA daarbij „grote betekenis" toekent aan de uiteindelijke opstelling van coalitiepartner PvdA. De grootste moeite heeft de senaat met het voor stel om echtscheidingen in be paalde gevallen mogelijk te maken zonder betrokkenheid van advocaten. De echtelieden die een huwelijk willen afbre ken kunnen in bepaalde om standigheden gebruik maken van een sterk vereenvoudigde procedure via het invullen van een formulier. Uiteindelijk toetst de rechter of voldaan is aan de voorwaarden om het huwelijk te kunnen ontbinden. Bijna alle deelnemers aan het debat vroegen zich af of de scheidende partners wel in staat zijn over de soms zeer in gewikkelde details van een scheiding een goed gefundeerd oordeel te kunnen hebben. Bo vendien zou er sprake kunnen zijn van het tekenen van het echtscheidingsformulier on druk. Het regelen van i scheiding via het formuliei echter niet in alle gevallen i i0 gelijk. Zo moeten beide ech ,n noten de Nederlandse natioU] liteit hebben, mogen er gi minderjarige kinderen zijn mag het verzoekschrift gei verzoek bevatten tot to&n ning van een uitkering w levensonderhoud. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Thatcher zit in de problemen. De afgelopen dagen is het Britse pond verder gekelderd, heeft opnieuw een minister aan gekondigd ontslag te ne men en wordt het protest tegen de nieuwe eigen domsbelasting, de 'poll tax', feller. Opnieuw is de vraag aan de orde of Thatcher de verkiezingen die uiterlijk in 1992 ge houden moeten wor den wel haalt. De internationale geldmarkt is kennelijk van mening dat Thatchers problemen nu nog groter zijn dan afgelopen na jaar, toen haar minister van fi nanciën, Nigel Lawson, op stapte. Dit keer is het That chers minister van Wales, Pe ter Walker (57), die uit het ka binet stapt. Nog niet direct, maar toch Thatchers grootste probleem is het systeem van personele be lasting die zij wil invoeren: de 'community charge' die in de volksmond 'poll tax' wordt ge noemd. Deze werd vorig jaar in Schotland ingevoerd. En dit jaar zijn ook Engeland en Wa les aan de beurt. Tot vorig jaar was de omvang van de eigendommen bepa lend voor de hoogte van de be lasting: hoe groter een land goed, hoe meer belasting er moest worden betaald. Alleen eigenaren betaalden belasting. Bij invoering van de nieuwe belastingmaatregel betaalt ie dereen vanaf 18 jaar eenzelfde bedrag, of hij nu onroerend goed bezit of niet, en ongeacht zijn inkomen. De hoogte van het te betalen belastingbedrag wordt bepaald en geïnd door de gemeente. Opstand Engelsen en Welshmen drei gen nu in opstand te komen. Maar de 'poll tax' is Thatchers troetelkindje. Thatcher vindt het nieuwe systeem beter dan het oude omdat welgestelde Britten (zoals zijzelf) voortaan niet zwaarder worden belast dan Britten die er minder warmpjes bijzitten. Zelfs de al lerarmsten moeten betalen, maar die krijgen achteraf het grootste deel van hun gemeen tebelasting terug in de vorm van uitkeringen, zo is haar re denering. Jan Modaal ergert zich dood aan de 'poll tax' omdat inmid dels al is gebleken dat vrijwel iedereen veel meer moet gaan betalen dan Thatcher het volk had voorgehouden. „Dit komt", zo tracht de Britse pre mier zich te verdedigen, „doordat socialistische ge meentebesturen doorgaans te veel uitgeven. Hun wanbeheer heeft tot gevolg dat hun bur gers meer belasting moeten betalen". Er worden demonstraties op touw gezet tegen de 'poll tax' en gedreigd met passief bur gerlijk verzet, waaronder niet- betaling van de nieuwe belas ting. Naakt Gisteren moest de Britse poli tie in actie komen en arres teerde 21 demonstranten toen bij het gemeentehuis van Bris tol de protesten een steeds ge welddadiger karakter kregen. Vijf agenten raakten gewond. Het handgemeen met de de monstranten, brak uit nadat bekend werd dat de gemeente raad het hoogste belastingta rief van het land had vastge steld. Een 25-jarig model ke tende zich gisteren naakt vast aan het parlementsgebouw in Londen. Zij hield een protest bord tegen de nieuwe belas ting voor haar hoofd en trok vooral de aandacht van Japan se toeristen die, aldus een woordvoerster van de politie, het model gretig op de foto zetten. De politie sneed haar los en voerde haar mee naar het bureau. Een tussentijdse parlements verkiezing, die op 22 maart wordt gehouden in het kiesdis trict Mird-Staffordshire, staat al volledig in het teken van de 'poll tax'. Hetzelfde geldt voor de ge meenteraadsverkiezingen van Margaret Thatcher. 3 mei. Verwacht wordt dat in beide gevallen de Britse con servatieve regeringspartij zwa re verliezen zal lijden. Nederlaag In afwachting daarvan gaat het almaar slechter met de Britse economie. Financiële experts voorspellen dat de 'poll tax' en andere ongunstige factoren de inflatie op negen procent zullen brengen. Drie opiniepeilingen gaven af gelopen weekeinde te kennen dat de voorsprong van Kin- nocks Labourpartij op That chers conservatieven nu zo groot is, dat een nederlaag van het huidige bewind in de ko mende parlementsverkiezin gen onafwendbaar lijkt. Voor al in dat verband wordt op nieuw gezegd dat Margaret Thatcher zou moeten opstap pen. Of zij om wille van het partij belang uit eigener beweging zal vertrekken, valt echter te bezien. Margaret Thatcher lijkt zich beter in haar element te voelen naarmate de tegen wind sterker is. DEN HAAG Staatssecreta ris Kosto van justitie over weegt een boetesysteem in te voeren voor luchtvaartmaat schappijen die asielzoekers met valse identiteitspapieren naar Schiphol brengen. De be windsman schrijft dit in antr woord op vragen uit de Twee de Kamer. Kosto vindt dat er veel te veel asielzoekers met nep-papieren naar Nederland komen. Vol gens Justitie is er kennelijk sprake van georganiseerde groepen asielzoekers, want vaak komen zij op de Amster damse luchthaven met hetzelf de 'vluchtverhaal' of met de zelfde vervalste papieren. De maatschappijen die op Schip hol vliegen weten dat ook. Zij moeten passagiers voor het aan boord gaan controleren op het bezit van geldige identi teitspapieren. Als de stroom asielzoekers met valse papie ren blijft aanhouden, wil Kos to de daarvoor mede-verant woordelijke maatschappijen beboeten. Een woordvoerster van de KLM noemde het op leggen van dergelijke boetes irreëel, omdat het vliegmaat schappijen belast met zaken waar ze niet verantwoordelijk voor zijn. „We zijn een ver voersmaatschappij en geen do cumentenmaatschappij". Op dit moment controleren maat schappijen passagiers bij het „inchecken" al op de geldig heid van reisdocumenten. De maatschappijen bezitten echter geen deskundigheid op het ge bied van bijvoorbeeld verval singen, aldus de KLM. Overi gens wordt de KLM al gecon fronteerd met dergelijke ver plichte controles in landen als de Verenigde Staten, Engeland en de Bondsrepubliek Duits land. In de VS kan per over treding een boete worden op gelegd van 1000 dollar. Kinderen van „foute ouders' zoeken steeds vaker hulp DEN HAAG Steeds nu' kinderen van ouders die in ge oorlog „fout" waren hebl er behoefte aan hulp. C ties die zich in Nederland v gil deze kinderen inzetten, mie ken dit aan het groeiend a tal meldingen, bijvoorbeeld tv-programma's over de i log. In de komende mal tri mei, wanneer het vijftig ut geleden is dat de Duitsers land binnen vielen, wordt nieuw een hausse verwal 'd „Wij hadden altijd geda its onszelf snel te kunnen opl da fen, maar dat is in geen len >p] van jaren mogelijk", zegt I Bookelman van de in 1981 jj gerichte werkgroep Herk ning. De werkgroep orgi seert op 7 en 8 april in centrum „Kerk en Wereld" Driebergen een weeki26 waarop ervaringen kuni worden uitgewisseld. Kosten hart operatie gedek;1 voor vertrek UTRECHT Verzekera hebben voor het eerst volledige toezegging ged r over de dekking van de 1 ten van een hartoperatie het buitenland voordat patiënten zijn afgere Vanmorgen zijn de vijf 1 patiënten waarover de spraken zijn gemaakt Londen vertrokken. Zij 1 den al langer dan een L-p jaar op een bypass gewac Voorzitter J. van Overvll van de Stichting Nederla se Hartpatiënten noemde I aan de ene kant een gunsl 1 ontwikkeling dat de kos zijn geregeld, maar aan j# andere kant nog steeds bi ,1 dat mensen naar het buil land moeten uitwijken, zijn inmiddels al enkele ti 11 tallen patiënten met nd luchtbrug naar een Lond h ziekenhuis gevlogen. Achi jor af kwam steeds de discd rik over de kostenvergoeding 3,11

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4