Cngeland voelt zich nog een Vieze oude man' ijspraak na eis n levenslang Zonder codicil niet automatisch donor TENSIEF MINISTER PATTEN TEGEN NEGATIEF IMAGO \llEUWO 'Ministers der mislukking' oete voor ontslaan arbeidsongeschikten Ademanalyse wel wettelijk bewijs in JNENLAND QeidóaQowumt WOENSDAG 7 MAART 1990 PAGINA 3 ECHT Een 54-jarige man tegen wie le- ange gevangenisstraf was geëist, is gisteren sproken. Dat gebeurde door de rechtbank in ht, waar hij terecht stond voor moord, twee de gen tot moord en bedreiging. Op 17 oktober n i schoot een automobilist op de autoweg ter 19j e van Soesterberg met tussenpozen kogels op tegenliggers. Daarbij raakte de 24-jarige P. it uit Soest dodelijk gewond. De verdenking up de 54-jarige man, maar de rechtbank is 'eNV lordeel dat de officier van justitie onvoldoen- >wijsmiddelen tegen hem heeft aangevoerd. ian is eind vorig jaar wel veroordeeld tot een sstraf van acht jaar, omdat hij in De Bilt en ruzie op een bromfietser schoot zonder te raken. In november verwondde hij na een denwisseling een man ernstig met een mes. Eerste kievitsei is lege dop BOORNBERGUM Op het provinciehuis van Friesland is maandagmiddag op het laatste moment het aanbieden vanx het eerste kievitsei aan com missaris Wiegel afgeblazen, toen bleek dat het gevonden ei niet voldeed aan de 'lottertest'. In water moet een vers 'ljipaai' onmiddellijk naar de bodem zakken, maar het door de 15- jarige Johan Vrijburg aange dragen ei bleef drijven. Ver moed wordt dat een grappen maker een oud ei in het veld heeft gelegd. Vorig jaar werd het eerste kievitsei op 4 maart aan Wiegel Politie van Volendam te close met bevolking VOLENDAM Het politiekorps van Volendam zal ingrijpend gereorgani seerd worden. Dat is nodig omdat het dertig man sterke korps te nauw is ver weven met de Volendamse bevolking. Binnen een jaar zal de helft van het per soneel worden overgeplaatst naar ande re onderdelen van het district van de Amsterdamse rijkspolitie. Volgens plaatsvervangend districtscommandant Vollebrecht is de verandering nodig om dat de meeste politiemensen in Volen dam zo'n twintig jaar op dezelfde plek werkzaam zijn en ,,dat staat een wezen lijke communicatie en frisse ideeën in de weg". De problematiek speelt elders ook maar is in Volendam duidelijker doordat in die hechte gemeenschap „weinig im port van nieuwe bewoners" plaatsvindt. Jos Brink moet Tilburgers naar stembus lokken TILBURG Het portret van tv- presentator Jos Brink prijkt sipds gisteren op een stadsbus en op affi ches in Tilburg. Met de onthulling van dit portret heeft burgemeester G. Brokx een campagne gestart die de opkomst bij de gemeenteraads verkiezingen in Tilburg op 21 maart moet bevorderen. Jos Brink, die in de jaren zestig in Tilburg heeft gewoond, krijgt betaald voor zijn hulp aan de burgemeester. Zangeres Corry Konings en de Britse voetballer David Loggie hel pen gratis mee om hun plaatsgeno ten naar de stembus te krijgen. DEN HAAG Voor transplantatie mogen alleen de organen worden gebruikt van mensen met een donorcodicil op zak en van mensen van wie de fa milie toestemming geeft. Dat is de inzet van staats secretaris Simons van volksgezondheid bij de in te voeren wet op de orgaandonatie. Hij voelt niets voor een systeem zoals dat in België wordt gehan teerd, waarbij iedereen in principe donor is, tenzij men heeft laten registreren daartegen bezwaar te hebben. De nieuwe wet is nog onderwerp van be spreking in het kabinet, maar Simons heeft de Na tionale Raad voor de Volksgezondheid alvast op de hoogte gesteld van de hoofdlijnen. Hij vraagt de adviesorganen nu al te gaan werken aan een ad vies over de materie, zodat de ontwerpwet zo snel mogelijk kan worden ingevoerd. Het kabinet ver wacht in mei klaar te zijn met de nieuwe wet. Verzekeraars soepeler bij aids en erfelijkheid DEN HAAG Er komt een studie van de ver zekeraars en de overheid naar de mogelijkhe den om mensen die besmet zijn met het aidsvi- rus HIV (seropositieven) toch voor een uitke ring bij overlijden in aanmerking te laten ko men. Verder hoeven kandidaatverzekerden die uit erfelijkheidsonderzoek informatie hebben over hun toekomstig ziektebeeld daarover geen mededelingen meer te doen bij een aanvraag. Dat in tegenstelling tot eerdere standpunten van de verzekeraars. Het Verbond van Verze keraars heeft dit gisteren in een gesprek voor gesteld aan de ministers Kok van financiën, Hirsch Ballin van justitie en staatssecretaris Si mons van volksgezondheid. De bewindslieden hadden om zo'n gesprek gevraagd omdat zij be zig zijn met een kabinetsstandpunt over de pro blemen rond aids en verzekeringen. ■VANDAAG I INHET mi HAAG Het haardvuur lie] pert, het personeel in de gajentie van de Britse am- vdeur beweegt geruisloos het glanzend parket, be- Ul ig balancerend met zil- L i theekannen en schaal- lir oterkoekjes. Milieuminis- iti hris Patten (46), zojuist in ^rland gearriveerd, laat Ie spreekwoordelijke gast- eid van zijn vertegen- diging in het Haagse dui- v welgevallen. 3rn moedig leunt hij achter lis in een fauteuil met pastel- ,m ige bloemmotieven. En- ij d, zo belooft hij met de op zijn hart, zal er alles loen om de derde Noord- ïinistersconferentie tot e z ucces te maken, na moeten verder gaan met schoonmaak van onze dzee", verkondigt Patten, an il glimlachend. Voor de ontatie met zijn collega's, ngeland meermalen heb- asfgenoemd als de grootste tis^iler van de Noordzee, is ,n jbsoluut niet bang. „Een en schone omgeving is ialler belang. Wij erken- zorg die daarover ook indere lidstaten leeft. En id zal dan ook met voor stellen komen om aan die zorg tegemoet te komen. Daar kunt u van op aan". Als enige dele gatieleider op de derde Noord- zeeconferentie voelde Patten zich gisteren geroepen een aparte ontmoeting met de pers te organiseren. Groot-Brittan- nië gaat immers gebukt onder het imago van een 'vieze oude man' die ongegeneerd door blijft gaan met het dumpen van rotzooi in zee. Dat imago behoeft volgens de Britse dele gatie dringend bijstelling. Het offensief voor een positie vere beeldvorming werd al vo rige maand geopend: Patten kondigde toen aan dat Enge land in 1993 defintief stopt met het dumpen van chemisch af val in de Noordzee, overigens drie jaar later dan tijdens de tweede Noordzeeconferentie in Londen was afgesproken. Gis teren kwam Patten met een nieuwe concessie. Het storten van zuiveringsslib in de Noordzee zal in 1998 afgelopen zijn. Met deze twee maatrege len hoopt de Britse delegatie tijdens de conferentie weer enigszins in de pas te lopen met de overige zeven Noord- zeestaten. 'Aanmodderen' De gastvrouw van de Noord zeeconferentie, de Nederlandse minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat, denkt daar echter anders over. Stop pen met de dumpingen van in dustrieel afval in 1993 is vol gens haar mooi, maar eigenlijk drie jaar te laat. De belofte om in 1998 ook een einde de ma ken aan de dumping van slib kwalificeerde zij gisteren als „aanmodderen". „Dat moet eerder kunnen, ik wil de Noordzeestaten op een eerdere datum vastpinnen", zei ze in een reactie op het Britse be sluit. Patten is zich echter van geen kwaad bewust. „De stor tingen van chemisch afval zijn geheel conform de afspraken die tijdens de vorige conferen tie zijn gemaakt. Toen is im mers bepaald dat een uitzonde ring gemaakt kon worden voor de storting van afval dat niet schadelijk is voor het zeemilieu en waarvoor geen opvang op land mogelijk is. Welnu, wij hebben ons gehouden aan de letterlijke betekenis van de overeenkomst: enige schade van dit afval is niet aange toond". De Britse minister rangschikt veel van de kritiek onder het hoofdstuk 'de pot verwijt de ketel'. De verontwaardiging over de Britse dumpingen leidt de aandacht alleen maar af van de vuiligheid die de ande re landen zélf in zee laten stro men, betoogt hij. Om daar in één adem aan toe te voegen: „Ik mag hopen dat nu wij heb ben aangekondigd te stoppen met de dumpingen de aan dacht weer op de hoofdoorzaak van de vervuiling wordt ge richt: de aanvoer van gif uit de grote rivieren van het vaste land". Wil gastvrouw minister Maij-Weggen de conferentie tot een succes maken, dan doet zij er wijs aan niet alle pijlen op Engeland te richten, vindt de Britse delegatieleider. „Ik heb haar bij eerdere gelegen heden leren kennen als een formidabele politica die zeer professioneel en effciënt op treedt. Ik hoop dat zij tijdens de conferentie veel tact, diplo matie en een goed begrip van de feiten aan de dag zal leg gen". Waddenzee Eén van de verkeerd begrepen feiten die Patten in dit ver band noemt, is de opvatting dat de Britse lozingen van rioolwater en meststoffen in de Noordzee een bijdrage leveren aan de vervuiling van de Wad denzee, de zeehondensterfte en algenplagen voor de Noorse kust. „Wij hebben daar onder zoek naar gedaan. Aangetoond is dat Britse meststoffen door de stromingen in de Noordzee de Waddenzee niet bereiken. Ook de algenbloei is niet aan ons toe te schrijven". Harde sancties, zoals minister Maij-Weggen voorstaat om de eventuele resultaten van de derde conferentie 'vast te spij keren', daar is Patten geen voorstander van. Hij veert op van zijn stoel. „Ik denk niet dat wij er veel mee opschieten door allerlei sancties in te voe ren en bepaalde lidstaten be straffend toe te spreken. Ik noem een voqrbeeld. U kunt het Kanaal bestempelen tot 'special area' waar geen olie geloosd mag worden. Maar dan vrees ik dat schepen hun tanks al buiten dit speciale gebied zullen legen, bijvoorbeeld bij de nadering van het Kanaal". Minister Maij-Weggen heeft 'Aiders moet delegatie leiden' DEN HAAG Groen Links vindt het „een vol strekt verkeerd signaal" dat staatssecretaris Dankert van buitenlandse zaken de Ne derlandse delegatie leidt op de Noordzee-conferentie. Volgens Groen Links had milieu-minister Alders aan het hoofd van de Neder landse afvaardiging moeten staan. De delegaties van de andere deelnemende landen worden ook geleid door de ministers van milieu. Pre mier Lubbers en minister Van den Broek van buiten landse zaken voelden niets voor het voorstel Alders als nog Dankert te laten ver vangen. Minister Maij-Weggen krijgt 106.000 handtekeningen aangeboden van scholieren uit Alkmaar, die met hun milieu-actie 'No time to waste' ('geen tijd te verliezen'; 'waste' betekent ook afval) de steun hadden van Greenpeace. foto: anp ELKE ACHT UUR NIEUWE SCHADELIJKE STOF IN NOORDZEE echter al overleg geopend met de Europese Commissie om in EG-verband strengere wetten ingevoerd te krijgen waarmee ook Engeland in de toekomst op de vingers getikt kan wor den. Van de Britse oproep tot het tonen van tact bleek zij gis teren niet gevoelig. Met een glas sherry-kleurig Noorzee water in de hand onderstreepte zij gisteren nog eens: „In 1992 zal er nog steeds tweehonderd duizend ton industrieel afval in de Noordzee gedumpt wor den. En ik hoef u niet te ver tellen waar dat vandaan PAUL KOOPMAN DEN HAAG De afspra ken die in 1987 tijdens de tweede Noordzee-confe rentie in Londen zijn ge maakt over het terugdrin gen van de vervuiling zijn te onduidelijk gebleken. Als gevolg van die vaag heid heeft elk Noordzee land er zijn eigen uitleg aan kunnen geven, waar bij onderling vaak grote verschillen optraden. Dat concludeert het Studiecen trum voor Milieukunde van de Erasmus-Universiteit in Rot terdam na een onderzoek in opdracht van Greenpeace. De onduidelijkheid in de afspra ken uit 1987 heeft er volgens het onderzoek toe geleid dat een aantal landen weinig is opgeschoten bij de schoon maak van de Noordzee. Dit wordt nog versterkt doordat per land verschillende opvat tingen bestaan over de 'best bestaande technieken' om de vervuiling van de zee terug te dringen. De auteurs van de Rotterdam se studie menen dat door nauwkeuriger omschreven middelen en doelen en door betere samenwerking tussen de Noord zee-staten, de veront reiniging van de Noordzee in 2010 grotendeels tot het verle den kan behoren. Zij tekenen daarbij aan dat door het ge bruik van nieuwe technieken in sommige landen dit doel al in 2000 te bereiken valt. Volgens Greenpeace verdie nen de bewindslieden die van daag en morgen in Den Haag vergaderen de titel 'ministers der mislukking'. De organisa tie is van mening dat ook in de aanloop naar deze Noordzee conferentie te weinig pogingen zijn gedaan om tot scherpe af spraken te komen. Een uitzon dering wordt gemaakt voor Denemarken, het land dat tot nu toe al het verst is gekomen in het terugdringen van de vervuiling die met name via de rivieren de Noordzee be reikt. Greenpeace is teleurgesteld dat voor de conferentie een lijst is opgesteld van slechts 37 stoffen waarvan de lozing met de helft terug moet. De milieu organisatie wijst erop dat nog elke acht uur in de Noordzee een nieuwe schadelijke chemi sche verbinding terecht komt. V ven zijn en 'oor drie ie 1 n in m< erstaking. def anp t HAAG Boete of ning voor een werk- ir bij het ontslaan res- ievelijk in dienst ne- van een arbeidsonge- kte. Minder ziekte- >remie voor bedrijven een laag ziektever- l Dat zijn de twee naamste maatregelen staatssecretaris Ter van sociale zaken nemen om het aantal iidsongeschikten terug te dringen. Ter Veld reageert hiermee op de voorstellen van een werk groep van werkgevers, werk nemers en ambtenaren. Die werd door haar voorganger De Graaf ingesteld toen de nood klok werd geluid over de snel le groei vain het aantal ar beidsongeschikten naar het miljoen. Eind vorig jaar onder streepten kabinet en sociale partners in hun pakket sociale afspraken het belang van ver mindering van het aantal ar beidsongeschikten. Werkgevers die een arbeids ongeschikte in dienst nemen zullen daarom een bonus krij gen die gelijk is aan een aantal keer het bruto maandsalaris van de betrokken werknemer. Als een arbeidsongeschikte echter wordt ontslagen, dan moet een boete worden be taald. Voor de hoogte daarvan zijn twee varianten mogelijk. Ofwel er wordt een voor elk bedrijf gelijke boete opgelegd, ofwel de boete wordt per be drijfstak vastgesteld. Om de kleine werkgevers niet te zwaar te belasten zal de boete niet hoger zijn dan vijf procent van de totale salarislast. De werkgeversorganisaties VNO en NCW zijn teleurge steld dat (nog niet) gekozen is voor differentiatie in de wao- premie, waar kamerbrede steun voor is, maar de werk nemers tegen zijn. „Met deze twee maatregelen alleen red den we het niet", aldus een woordvoerder van het NCW. HAIBAAI' door WILLEM RITS TIER UITSPRAAK HOGE RAAD: DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren uitge sproken dat iemand kan worden veroordeeld we gens het rijden onder in vloed op basis van de uit slag van een ademanalyse. Daarmee vernietigt het hoogste rechtscollege een vonnis van het gerechts hof in Den Haag. Het hof kwam daarin vorig jaar tot de conclusie dat een verdachte recht had op een tegenonderzoek. De Hoge Raad gaat niet in op de vraag wat er moet gebeuren indien de verdachte zelf uit drukkelijk vraagt om een te genonderzoek. Volgens de Hoge Raad was die vraag in deze zaak niet aan de orde. Procureur-generaal mr. Meij- ers adviseerde wel een ver dachte die tegenbewijs wil le veren, in de gelegenheid te stellen bloed of urine voor on derzoek af te staan. Zo'n on derzoek zou dan wel voor re kening van de verdachte ko men. Volgens de Hoge Raad biedt de wetgeving geen aan knopingspunt voor het recht van de verdachte op een tegen onderzoek. Er wordt door de wetgever juist op gewezen dat dit niet het geval is. De uitspraak van de Hoge Raad maakt een einde aan maandenlang gekrakeel rond de ademanalyse-apparatuur. Het gerechtshof in Den Haag vond het in november vorig jaar volkomen onterecht dat een van alcoholmisbruik ver dachte verkeersdeelnemer geen recht had op een tegenon derzoek. Volgens het hof be rust het recht op zo'n tegenon derzoek op een fundamenteel rechtsbeginsel. Een man uit Voorschoten die te veel had gedronken werd daarom vrij gesproken. De uitspraak van het hof leidde tot veel ondui delijkheid. Het gerechtshof in Arnhem kwam eind november tot een tegengesteld oordeel. Sommige politiekorpsen gaven door die uitspraak minder prioriteit aan alcoholcontroles, andere korpsen verhoogden juist de intensiteit van de con troles. Volgens de Centrale Po litie Verkeers Comissie (CPVC) komt de uitspraak van de Hoge Raad overeen met het steeds verkondigde standpunt van de politie dat de ademana lyse-tests 'rechtsgeldig' zijn. Mensen te snel naar EHBO-post UTRECHT Mensen gaan te vaak met klachten die niet ernstig of spoedeisend zijn naar de EHBO-post van het ziekenhuis in plaats van naar de huisarts. Dat legt een te grote druk op de voorzienin gen van ziekenhuizen. Boven dien kan de afnemende be trokkenheid van huisartsen bij spoedeisende hulp tot gevolg hebben dat ze op den duur vaardigheden op dit gebied kwijt raken. De Nationale Raad voor de Volksgezondheid zegt dit in een ontwerp-nota die morgen aan de orde komt in de plenaire vergadering van de NRV. Medische urgentie en bereikbaarheid van de huis arts lijken bij de keuze voor het ziekenhuis nauwelijks van belang. De eigen taxatie dat specialistische hulp nodig is, speelt wel een rol, evenals (vooral in de steden) de af stand. Bovendien wil men de huisarts liever niet lastig val len. Onderzoek heeft uitgewe zen dat een groot deel van de klachten waarmee mensen naar de EHBO-post gaan heel goed door de huisarts te be handelen is. Patiënten kunnen hun eigen situatie wel als ern stig ervaren, maar uit beoorde ling achteraf door de zieken huizen blijkt dat tussen de 40 en 90 procent van alle klach ten als 'niet ernstig' kan wor den aangemerkt. In Zoeter- meer bleek uit een onderzoek bij ambulancediensten dat on geveer de helft van de verzoe ken om eerste hulp als niet ernstig wordt beoordeeld en 15 tot 20 procent als zeer ernstig. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3