Noordwijkerhoutse kweker heeft alleen maar tijd om te werken Stichting geeft actie voor behoud molen van Speelman nog niet op Ondernemers Sassenheim zijn ontevreden over plaatselijke politiek LEIDEN OMGEVING foidócSou/KMit WOENSDAG 7 MAART 1990 PAGINA UN Noordwijk besteedt maken plannen uit NOORDWIJK De gemeente Noordwijk laat een drietal bestemmingsplannen bui tenshuis maken. De commissie ruimtelijke ordening ging hiermee gisteren unaniem akkoord. De uitbesteding van het werk kost 170.000 gulden. Het gaat om de plannen Kern Noordwijk aan Zee, Centrum en Mid den. Bij de gemeente ontbreekt het aan tijd en mankracht om het karwei zelf uit te voe ren, aldus wethouder V. Salman. J. Voor- ham-Bartens (PvdA) attendeerde bij de dis cussie op het belang van een milieu-para- graaf in de plannen. Een suggestie die door B. Cassee-Van Noppen (Noordwijks Belang) werd ondersteund. Cassee wil voorts dat bij het maken van de plannen rekening wordt gehouden met woningbouw voor jongeren. Inbrekers stelen zilveren beeldjes VOORSCHOTEN Terwijl de bewoners thuis waren en beneden in de huiskamer za ten. sloegen inbrekers gister avond hun slag in een woning aan de Prinses Irenelaan in Voorschoten. Rond tien uur klommen dieven aan de ach terzijde van de woning langs de zonwering omhoog en kwa men via een openstaand raam één van de slaapkamers bin nen. De dochter des huizes hoorde gestommel, nam een kijkje en zag geen inbrekers maar constateerde wel dat ze geweest waren. De buit be stond uit twee zilveren minia tuurbeeldjes uit een letterbak. Politieke bijeenkomst in Noordwijkerhout zinloos NOORDWIJKERHOUT Noord- wijkerhouters zullen in de toekomst beduidend meer voor het schoonhou den van hun milieu moeten gaan be- talen. Hierover waren alle politieke partijen het gisteravond eens tijdens een forumavond in De Schelft. De door het SAN georganiseerde bijeen komst werd maar matig bezocht. De aanwezigen bestonden voornamelijk uit een honderdtal met de verschil lende partijen meegekomen „eigen parochianen". „De mensen die hier hadden moeten zitten, zitten gewoon thuis", zei CDA-fractieleider N. Sluis dan ook teleurgesteld. En omdat er vrijwel geen geïnteresseerde „buiten staanders" waren, was de foruma vond eigenlijk wat zinloos geworden. MOTORAGENT BREEKT ENKEL EN POLS WASSENAAR Een 33-jari- ge Haagse motoragent brak gistermiddag na een aanrijding op de Rijksstraatweg zijn rech- terenkel en linkerpols. De agent begeleidde een stoet tractoren richting Den Haag. dit in verband met de acties van de boeren. Ter hoogte van de Wittelaan wilde een 20-jari- ge Wassenaarse automobiliste de Rijksstraatweg op. Er viel een gat van dertig meter tus sen de tractoren op de rechter baan. De vrouw reed de uitrit uit en ging meteen de linker baan op. Daar reed echter de motoragent, die achterop de wagen van de vrouw botste en ten val kwam. Peschier commandant brandweer Noordwijk NOORDWIJK J. Pe schier is door burgemeester en wethouders van Noord wijk benoemd tot comman dant van de vrijwillige brandweer. De Noordwijker vervult daarmee een vaca ture die na het vertrek van commandant Kat meer dan een jaar heeft bestaan. Ge durende die periode nam Peschier het commando waar. Bij de benoeming is de branweerman bevorderd van adjunct-hoofdbrand meester eerste klas tot hoofdbrandmeester eerste klas. Eelco Brinkman in Rijnsburg RIJNSBURG Eelco Brinkman, oud-minister van WVC en tegenwoordig voorzitter van de CDA- fractie in de Tweede Ka mer, komt morgenavond naar Rijnsburg. In het ka der van de komende ge meenteraadsverkiezingen houdt Brinkman in De Voorhof een inleiding met als thema „Groen licht voor de jaren '90". Na de inlei ding is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De aanvang is om acht uur, de toegang is vrij. Jaarlijkse uitvoeringen Excelsior NOORDWIJK De jaarlijkse uitvoering van fanfarekorps Excelsior worden gehouc' op donderdag 15, vrijdag 16 en zaterdag maart. Plaats van handeling is dorpshuis Kuip aan de Zeestraat 1 in Noordwijk-Binn De uitvoering bestaat uit optredens van het kest, de majorettes en minirettes, de dm band en de toneelgroep. Deze groep brengt blijspel „Ik ben jij en jij ben ik". De v< lingen beginnen om half acht. }X d™ itiel voorst L| Jivak zoekt voorzitter VALKENBURG Na tien jaar trouwe diei legt Aty de Vries de voorzittershamer van vak neer. Het bestuur de Valkenburgse stil ting voor jeugdactivieteiten zoekt daarom e opvolger die tijd en zin heeft een jeugdvakj tieweek op te zetten en zorg te dragen vt een nieuw theaterprogramma voor 1991. Vi meer informatie: tel. 01718-72989. Voorschoten wil Omroep Rijnland opnieuw steunen VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten is bereid Omroep Rijnland opnieuw representatief te verklaren. Omroep Rijn land kan de representati- viteitsverklaring ontvan gen indien de Lokale Om roep Voorschoten de kans krijgt onder de paraplu van Rijnland, maar met een eigen identiteit, crea tief bezig te zijn op radio- gebied in Voorschoten. Op dit standpunt stelde zich gisteren de commissie al gemene zaken. De commissie moest gisteren kiezen tussen Omroep Rijn land en de Lokale Omroep Voorschoten (LOV). Omroep Rijnland kreeg »vijf jaar gele den de representativiteitsver- klaring van de gemeenteraad. Zo'n verklaring is nodig om te kunnen uitzenden. Inmiddels is de LOV ontstaan. Die om roep wil de gehele dag gaan uitzenden en per dag twee uur Voorschotens nieuws geven. Bij CDA. VVD en PvdA was er een lichte voorkeur voor Omroep Rijnland merkbaar. D66 wilde geen voorkeur uit spreken, maar gewoon uitzoe ken of samenwerking tussen beide groepen niet mogelijk is.. Burgemeester P. Cannegieter: „Het is natuurlijk volkomen onjuist wanneer wij een groep actieve vrijwilligers ge.en kans geven iets te doen voor het dorp". De bereidheid bij Omroep Rijnland om samen te werken met de LOV bleek echter nog steeds niet verder te gaan, dan een opgaan van de LOV in de redactie van Omroep Rijnland. De LOV is bereid tot samen werking mits zij dit mag doen onder eigen naam en verant woordelijkheid. NOORDWIJKERHOUT „Waarom gaat een Noordwijkerhoutse kwe ker niet naar een werk groep over bloemen of vaste planten?- Hij heeft geen tijd, zegt hij. Want hij heeft alleen maar tijd om te werk'en. Maar dan zeg ik: je moet ook tijd ne men om na te denken hoe je werkt". Aan het woord is Gerard Heemskerk, zelf kweker en samen met Leo Teeuwen afge vaardigde van de LTB in de „structuurwerkgroepen" die twee jaar geleden ontstonden na de presentatie van het ge ruchtmakende rapport over de situatie en de toekomst van de Noordwijkerhoutse en Zilkse kwekers. Volgens het structuur rapport zouden zo'n 100 tot 200 van vooral de kleinste kwekers feitelijk geen toekomst hebben als er niet iets wezenlijks in hun werkwijze verandert. Heemskerk: „Driehonderd kwekers waren er toeij aan wezig. Daarom hadden we voor een nadere bespreking van het rapport twee avonden gepland want er zouden na tuurlijk weer zoveel mensen komen. En zo'n grote groep, dat discussieert niet gemakke lijk. Het werden twee avonden van 20 man. Dat is ongeveer 15 procent van de kwekers. Dat viel wel even tegen. Ze hebben het rapport en de aan bevelingen gelezen maar het Leo Teeuwen en Gerard Heemskerk: De Noordwijkerhoutse kweker moet specialiseren. merendeel doet er niks mee. Het ligt in de kast". Specialiseren „Specialiseren" was een van de aanbevelingen in het rap port. En dat is wel nodig in Noordwijkerhout. Teeuwen: „Ze hebben een boerderij en bollenteelt en zomerbloemen en nog eens wat vaste planten. Ze zijn vier ondernemers tege lijk. En al die kleine teeltjes hebben ook allemaal je aan- FOTO: HENK VAN DEN ENDE dacht nodig. Ze zijn het hele jaar aan het planten en aan het rooien. Een Noordwijker houtse kweker produceert van december tot moederdag. Dan valt hij stil en dan volgt de zo mer. Hij is niet in staat iedere dag opnieuw produkten op de veiling aan te voeren. Als je gespecialiseert heb je iedere dag handel. De afnemers vra gen steeds meer om die jaar- rondlevering. Je moet als bloe- menkweker zorgen dat je alle dagen op de veiling zit. Dan maak je alle dagen mee, de goede en de slechte en aan het eind van het jaar kun je de re kening opmaken". Gebleken is volgens het struk- tuurrapport dat grote partijen van gespecialiseerde bedrijven gemiddeld hogere prijzen ma ken. Maar ook werkt het wer ken met één gespecialiseerd produkt veel efficiënter en worden machines intensiever gebruikt. Bovendien wordt de kwaliteit beter. Maar er is nog iets. Heemskerk: „Een Rijns- burgse kweker verplaatste zijn bedrijf naar het gebied Kloos- terschuur en koos toen ook voor één teelt. „Het geeft rust in ons bedrijf", zei hij me. Kijk, een kweker in Noordwij kerhout heeft altijd wel een soort toekomst. Dan werkt hij geen 1750 uur per jaar maar dan stopt hij pas na 2750 uur. Het zijn keiharde werkers. Dan hebben ze net wat beleg op hun sneetje brood. Er zit gewoon een groot deel van de kwekers ruim beneden een re delijk loon voor de arbeid". Toekomst Dat is inderdaad een van de conclusies van het structuur rapport. Nu is er een groep veelal oudere kwekers die re deneren dat het hun tijd wel zal duren. Zij hebben vaak geen opvolger. Heemskerk: „Maar de rest? Toen we na de presentatie van het rapport die twee avonden belegden, dach ten we een start te kunnen maken voor een aantal werk groepen over specialisaties. Daar zat toekomst in. Maar dat is toen niet gelukt. Nu zijn er twee werkgroepen, te weten voor rolkassen en voor vaste planten. Je kan er absoluut veel van elkaar leren. Ik vind het jammer dat blijkbaar niet in staat zijn geweest om de mensen er dichter bij te be trekken. Als je op woensdag middag door het Westland rijdt, zie je overal kwekers naar iemand anders toe fietsen om te gaan kijken Daar stikt het van de werkgroepen. Daar weten ze allang hoe het moet". „Maar laat ik gewoon eens precies uitleggen hoe zo'n werkgroep werkt. Steeds moeten bijvoorbeeld twee kwekers een bepaald produkt voorbereiden, informatie ver zamelen. En anders gaan ze maar naar de Dienst Land bouw Voorlichting. De infor matie sturen ze op naar de tien andere leden van de werk groep en ze behandelen het produkt op een afgesproken datum eens in de maand. Mijn ervaring is dat er heel openlijk en eerlijk wordt gepraat. Ik verwacht dat deze manier van werken een sneeuwbaleffect gaat hebben. Binnen tien jaar is de sneeuwbal aan het rollen. En die moet gaan rollen door de kwekers te informeren via bijvoorbeeld de pers". GERARD DE KLERK SASSENHEIM De on langs opgerichte Stichting Oud Sassenheim gaat door met haar actie om de mo len van Speelman voor sloop te behoeden. Uit het feit dat de gemeente de stichting twee maanden de tijd heeft gegeven om met voorstellen voor be houd van de molen te ko men, put de stichting moed. „Daarmee geven de politieke fracties aan dat behoud van de molen een dorpsbelang is", aldus Oud Sassenheim in een persbericht. Volgens Stichting Oud Sassen heim is het behoud van de mo len, die in nieuwbouwwijk Postwijk staat, zo lanzamer- hand een zaak van regionaal en landelijk belang geworden. Men maakt dit onder andere op uit het feit dat Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland voor behoud van de oude stel lingmolen pleiten. Volgens de stichting zegt GS, in een door de commissaris van de konin gin ondertekende brief, een subsidie voor technische bij stand toe mits de gemeente raad van Sassenheim mee werkt. Belangstelling voor de actie voor behoud van de molen van Speelman is ook getoond door de Bond Heemschut, die in Nedrland het behoud van monumenten, landschappen en cultuur-historische waar den voorstaat, en door het weekblad De Molenaar. In de uitgave van vandaag wijdt dit blad een artikel aan' de Sassen- heimse molen. „Sloop van dit type molen, waarvan er nog maar weinig in Nederland over zijn, zou nationaal te be treuren zijn", zo schrijft De Molenaar. Volgens Oud Sassenheim gaat het argument van de gemeen te dat behoud van de molen verlies van geplande wonin gen betekent nauwelijks op. „In de molen zelf kan ge woond worden en bovendien levert de molenaarswoning twee wooneenheden op", zo vindt de stichting. Overlast zal de molen volgens Stichting Oud Sassenheim ook niet ople veren. „Er is vrijwel geen ko renmolen in Nederland die niet dicht tussen de huizen staat. De slanke molen torent hoog boven de daken uit en de wieken draaien geluidloos", al dus de stichting, die voorts zegt becijferd te hebben dat herstel van De Speelman rond de negen ton zou gaan kosten. „En dus niet miljoenen zoals is gesuggereerd". Oud Sassenheim heeft burge meester en wethouders van Sassenheim gevraagd archeo logisch bodemonderzoek te mogen laten doen rond de mo len, voordat de aannemer op het terrein gaat bouwen. Vol gens de stichting heeft ook de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek daarvoor belangstelling. Om steun te den werf actie" gestart. Voor vijfentwintig gulden per jaar kan men „vriend" van de stichting worden. De molen van Speelnrtan, die volgens de Stichting Oud Sassenheim behouden moet blijven. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Herindeling Rijnstreek is splijtzwam in PvdA me- o< ookp( al bij je t RIJNSTREEK D< herindeling in de Rijn streek leidt tot ningsverschillen bij d> PvdA. Dat bleek gisteravond bij een ge sprek tussen de socia listen van de Streekfe- deratie Rijnstreek eri een PvdA-delegatie van de fractiecommis sie voor binnenlandsejai zaken. De federatie wil een herindeling op kleinere schaal, waar bij Woubrugge/Hoog made en Ter Aar bui ten schot blijven. Dal zou ook in overeen stemming zijn met het5 verkiezingsprogramma van de PvdA, waarbi; ervan wordt uitgegaai dat er heringedeeld wordt op basis van vrijwilligheid en als de noodzaak is aange toond. ind» De delegatie uit de Twee i de Kamer staat nog altijd n op het standpunt dat de sajc menvoeging van Leimui-1 den, Rijnsaterwoude er r ot Woubrugge (Jacobswou de), alsmede de fusie tus sen Nieuwveen, Zevenho ven en Ter Aar (Aarweij j den) doorgang kan vinden De federatie hield de frac tiecommissie gisteravonqnmi voor dat het bruuskerenzo c van de regjo door dear z Tweede Kamerfractie niet eei aleen de regio, maar ooi vai de PvdA zal schaden. p. Steun voor het alternatie zal herindelingsplan wen el i echter nog niet verkregen Volgens de federatie zijn I de argumenten van staats-an: secretaris mevrouw Deatie: Graaf-Nauta voor het hui-c dige plan van herindelingdt j niet overtuigend. Volgensiuv, de staatsecretaris zou het v landelijk karakter de Rijn- elij! streek beter bewaard blij-1* ven als er grotere gemeen ten komen. De federatie a stelt dat juist bij grotere vee van oorsprong landelijke b gemeenten, zich verstede- a lijking voordoet, zoals bij- voorbeeld bij Alphen den Rijn is gebeurd. In de zogenaamde Memo- rie van Antwoord van r vrouw De Graaf zijn ook fouten aangetroffen: er be- staan geen directe busver-Ned bindingen tussen Wou-i Pc brugge en Leimuiden enken tussen Zevenhoven en Temoe Aar. Ook opmerkingen 1 over de bevolkingsaanwas in Zevenhoven en Nieuw- veen kloppen niet. Het enige steekhoudende argu f ment is dat de inwonertal len bij het alternatief vol gens de norm te laag blij-1 ven: onder de 8000 inwo ners. Maar, zo stelt de fe deratie, op basis van het^TI huidige regeerakkoord (e r' mag alleen nog worden 'eel heringedeeld als er be-5""* stuurlijke knelpunten zijné1 en kunnen kleinere ge-'e meenten, zelf al hebben ze e minder dan 5000 inwo ners, blijven bestaan. Die knelpunten zijn er in delnta Rijnstreek niet, aldus deorei federatie. °er s C .11e ■Hg ghs SASSENHEIM „Wij zijn ontevreden over het beleid dat de gemeente de laatste vier jaar heeft ge voerd". Woordvoerder K. Turk van- de Onderne mers Vereniging Sassen heim (OVS) liet er tijdens de gisteravond gehouden politieke avond in De Oude Tol geen twijfel over bestaan dat „zes jaar praten over de verplaat sing van de weekmarkt zonder uiteindelijk resul taat te boeken de spuiga ten uitloopt. „We hopen dat de plannen om de markt te verhuizen naar de Vaartkade en de Oude Haven doorgang zullen vinden". „Vooral het CDA kreeg het zwaar te verduren met de be schuldiging van Turk: „Tij dens overleg was u het altijd met de OVS-standpunten eens maar zodra het op stemming aankwam werden de rollen omgedraaid". Ook de FNV - een ongenode gast tijdens deze politieke bijeenkomst - drong aan op een oplossing op korte termijn voor de weekmarktpe rikelen De gedachte zou hier bij vooral uitgaan naar het Es- senplein dat voldoende ruimte zou bieden. VVD-fractieleider H. van Dorssen sprak zich volmondig uit voor een weekmarkt aan de Vaartkade en de Oude Ha ven. Hoewel de overige partij en de mening waren toege daan dat eerst overwogen moet worden of er geen ander locaties de voorkeur zouden verdienen zoals het plein voor het nieuwe raadhuis in het Koningspark of het Boschplein propageerde J. Herskens (PvdA) een opknapbeurt van de Oude Haven en een betere relatie met het overige gedeel te van het winkelerf. De verplaatsing van het vlees bedrijf van der Mey leverde voor politiek Sassenheim geen enkel probleem op. Iedereen is voorstander van verplaatsing. OVS-voorzitter Turk zei - on der supervisie van oud-CDA- kamerlid J. de Boer - dat het Vleesbedrijf van Van der Mey aan de Gouverneurlaan zo spoedig mogelijk uit de dorps kern moet verdwijnen: „Nog vanmiddag zag ik de inhoud van een vleeskar over de straat gaan, ik moet er niet aan denken dat ik dat van avond op mijn bord krijg". Velden Wim Blom, die gisteravond de sportfederatie Sassenheim ver tegenwoordigde stelde het fo rum een drietal vragen: Hoe denken de partijen over de voorstellen van de stuurgroep sportvelden, hoe beoordeelt men de plannen van de VVD voor een nieuw sportcomplex aan de rand van Postwijk en bovendien vroeg hij duidelijk heid over de datum waarop de sportvelden gereed zouden zijn. Op de laatste vraag luidde het antwoord unaniem: „We weten dat niet maar we hopen zo' gauw mogelijk". Over de VVD-plannen voor verplaat sing van het sportcomplex wa ren zowel D66 als de PvdA het eens. Ook de uitgangspunten die de stuurgroep sportvelen hanteert hij de huidige pla nontwikkeling werd door alle partijen als positief ervaren. De bodemsanering in Sassen heim - zo'n 40 locaties volgens de CDA'er H. de Vries - zal de komende jaren een behoorlijke aanslag op de gemeentelijke reserves betekenen. Vooral van Dorssen was erg somber over deze financiële gang van zaken. Dit in tegenstelling tot de overige -partijen, die van mening zijn dat de gemeente lijke reserves ruimschoots toe reikend zijn. „Er was voordat we grote investeringen deden als het gemeentehuis, het zwembad en het sportvelden complex een reserve van 32 miljoen. Daar is nog 12'/2 mil joen van over. Dat lijkt riant maar van de 12'/2 zijn er 12 ge blokkeerd zodat er weinig overblijft waarover we redelij kerwijs kunnen beschikken. Bij de eerstvolgende klappen zitten we aan de grond", aldus Van Dorssen. Jongeren Deze opmerking viel bij Hens- kens allerminst in goede aar de: „Als de VVD zoveel beren op het pad ziet dan hadden ze niet akkoord moeten gaan met de bouw van een nieuw ge meentehuis en zwembad. Van Dorssen kaatste de bal terug: „Het is maar waar je prioritei ten liggen: Het gemeentehuis kon uitgebreid, een zwembad hadden we al, maar de sport velden en de weekmarkt gan bij ons voor". Mevrouw H. Tijdeman, woon achtig aan de B.B. de Vroom- enstraat maakte gisteravond duidelijk in al het politiek ge krakeel mogelijkheden voor de Sassenheimse jeugd te mis sen. Ze werd hierbij gesteund door een bestuurslid van de FNV. Tijdeman, die zich zor gen maakt over de jongeren die met de regelmaat van de klok op bepaalde plaatsen van het dorp doelloos rondhangen, merkte op: „Er moet een jeugdwerker komen". Zowel Henskens als van Dorssen deelden de mening dat er iets in die richting ondernomen moet worden. „Maar het heeft geen enkele zin met een jeugd- uu: Edi: dit honk te komen", zei HeP c kens. J. van der Ploeg, zitter van de R.K. Bond ouderen in Sassenheim, plei wel voor een jeugdhonk A. Dros van de Teylingerla stelde het panel voor het v keerscirculatieplan nog e< grondig te evalueren. „We een dorp waar door heenge 1 den wordt in plaats van ni fke toe". De problemen zoudvj vooral liggen aan de Parkla ige de van Pallandtlaan, de T< vr; lingerlaan en de Westerstra l mi Met name de laatste route i meer en meer de functie ki filn gen van een hoofdontsluitini Jew weg met alle kwalijke gev ove gen vandien. Een nieuw kru m punt ter hoogte van de En) ivie zou het verkeer naar Nooi Unh vijk en Lisse buiten Sass< iteii heim moeten houden. hed

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14