loeterwoude doet alles oor behoud Groene Hart „Onze voormannen en Braks sollen met onze belangen" -I n DA en YVD niet op voorhand iegen nieuwbouw voor Utopia ALLER LEI(DS) Jegstgeest wil grof vuil op afroep ophalen Ceidóc (Boutoiit Oegstgeest beslist zelf over polder DE WAAKHOND MOET NU AL GAAN GROMMEN" ai£IDEN'& OMGEVING WOENSDAG 7 MAART 1990 PAGINA 13 oeterwoude bereid tot renovatie van veld SJZ lETERWOUDE De commis- welzijn van Zoeterwoude was Hkt er gisteravond over eens dat ^■iets moet gebeuren aan het trai ningsveld van voetbalvereniging "J \l. Maar de technische en finan- ïiUiele uitvoering laten de commis- '"jj >leden liever over aan de com- lies openbare werken en fi- jj nciën. novatie van het trainingsveld moet 5.000 gulden kosten. Wethouder H.S. faniewski-Wijnands meldde dat SJZ el wat zelfwerkzaamheid kan ver- hten om de kosten te drukken. Daar- werden genoemd het renoveren van •UÏden en het maaien van bermen. Maar krijgt de vereniging mogelijk een huurverhoging van 25 procent. L'DA- woordvoerster J. Berkouwer merkte op dat haar fractie per se tegen kunstgras is en dat dus-renovatie feitelijk de enige mogelijkheid is. Het progressieve com missielid W. Ooijendijk sprak van een hoge investering. Nu ga^t het om ruim anderhalve ton terwijl vorig jaar ook al fors is geïnvesteerd in de trainingsac commodatie. Als er wat moet verande ren dan zal er in ieder geval iets moeten komen dat duurzaam, betaalbaar én al tijd bespeelbaar is, zo bracht Ooijendijk naar voren die stelde: „Kunstgras of iets anders, als het maar geen modder is". De VVD, bij monde van H. van der Kooi, is eveneens van mening dat er iets moet gebeuren aan de trainingsaccom modatie omdat de situatie op dit mo ment vrijwel uitzichtloos is. OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest is niet zonder meer voorstander van woningbouw in de Broek- en Simontjespolder. „De polder is ons beleid", aldus wethouder Kohlbeck gisteren in een vergadering van de commissie openbare werken. CDA'er Hellinga voelde de wethouder aan de tand over een uitlating die giste ren in een artikel in deze krant stond. Kohlbeck zou darin hebben gezegd geen bezwaar te hebben tegen woningbouw in de polder als de buurgemeenten dit zouden wensen. De wethouder antwoordde Hellinga dat het hier wel om een erg vrije interpretatie ging. „Oegstgeest heeft een structuurplan en daarin is gekozen voor het groen blijven van de polder. Ten aanzien van wonen, werken en recreatie zoekt Leiden ruimte en de gemeente wil best met nog vijf andere een globaal intergemeentelijke structuurschets maken. Zeker vooruitlopend op de provincie die er ook iets aan wil doen. De Broek- en Simontjespolder is duidelijk ons beleid. Maar wij zullen ons daarom nog niet verzetten tegen een gemeenschappelijke visie zo die er over mocht ontstaan", aldus de wethouder. Dit laatste wil niet zeggen dat dit een instemmen met „volbouwen" zal zijn. „De gemeenteraad heeft het huidige structuurplan van Oegstgeest goedgekeurd en zal als het er op aankomt over de polder wel of niet beslissingen nemen. )ETERWOUDE Het 1 roene Hart van Zuid- olland heeft mogelijk beste tijd gehad. De ik op de provincie lid-Holland om te bou- voor honderdduizen- woningzoekenden kt een ernstige bedrei- ng te worden voor het oen tussen de verstede- kte gebieden van Den aag, Zoetermeer en Lei- De gemeente Zoeter- joude, die zichzelf de aakhondfunctie van het roene Hart heeft toege- :ht vreest dat nog dit de aanval op haar 5 ndelijke gebied zal wor- ingezet. Vandaar dat steren bij de presentatie het ontwerp-bestem- lingsplan Landelijk Ge- J ed gelijk duidelijk werd imaakt dat de gemeente :h met hand en tand zal irzetten tegen de aantas- ïg van haar groene pol- ts. Daartoe is zelfs een eciale nota, getiteld loeterwoude, 't blijft oen" geschreven. OR iel. oiir „Er is nog niet concreet beslag gelegd op ons grondgebied, maar het is overduidelijk dat het ipomenteel de verkeerde kant opgaat. Het wordt hoog tijd voor de waakhond om te gaan grommen", stelde wet houder A. van der Heijden van ruimtelijke ordening gis teren. „Er worden thans plan nen uitgebroed om in het wes ten, van onze provincie, naast de reeds geplande bouwloca ties, nieuwe en nog grotere na tuurgebieden aan het Groene Hart te onttrekken om tien duizenden woningen in de ko mende jaren te bouwen. Daar naast worden vele honderden hectaren opgeëist voor nieuwe industriegebieden. Er wordt door volkshuisvesting en eco nomische zaken met begerige ogen naar ons gebied gekeken. Kennelijk wordt niet beseft welke onschatbare waarde dit gebied heeft voor het milieu en- de gezondheid van de hon derdduizenden mensen die ons omringen", aldus Van der Heijden. Geschokt Het gemeentebestuur van Zoe terwoude is onder meer ge schokt door uitlatingen van prof. Lambooy tijdens een se minar over het Groene Hart, georganiseerd door de Kamer van Koophandel in Leiden. Lambooy stelde bij die gele genheid dat groen geen functie heeft, maar slechts een kleur is en geen criterium kan zijn voor beleid. Het Groene Hart zou een achterhaalde zaak zijn, omdat het de concurrentie strijd met het buitenland in de weg staat. De Kamer van Koophandel heeft het grasland van het Groene Hart verder omschreven als een ecologi sche woestijn, die best be bouwd zou mogen worden. Deze uitlatingen doen, aldus het Zoeterwoudse college van burgemeester en wethouders, de nekharen van de waak hond recht overeind staan. Het bestemmingsplan Lande lijk Gebied omvat hoof zakelijk het veenweidegebied dat ligt buiten de bebouwde kommen van Zoeterwoude-dorp (inclu sief Zuidbuurt) en Zoeterwou de Rijndijk. Dit typische pol derlandschap beslaat 80 pro cent van het dorp; Zoeterwou de heeft een oppervlakte van 2246 hectare. Er wonen 8500 mensen. Het waardevolle veenweidegebied vormt een ecologisch eenheid. Versnippe ring ervan, bijvoorbeeld door woningbouwgebieden bete kent dat naast een afname van het weidegebied de natuur- en landschapswaarden vrijwel ge heel verloren gaan. Het gaat daarbij om open graslandge bieden en water- en moerasge bieden. In het bestemmingsplan krijgt de melkveehouderij alle ruim te. Het veehouderijbedrijf staat garant voor een goed grasland- beheer. Vandaar dat de op dringende sierteelt zorgvuldig buiten het landelijk gebied wordt gehouden. Volgens de gemeente zijn de agrarische bedrijven in Zoeterwoude ge zond. De uitvoering vande ruilverkaveling Rijnstreek- Zuid heeft de boeren een goe de basis verschaft. Industrie In haar groene nota stelt het college dat de gemeente al vaak genoeg bijdragen heeft geleverd aan de infrastructuur rond de gemeente. Zo wordt gewezen op het industrieter rein aan de Hoge Rijndijk, waar 4500 mensen werken. Ook werd meegewerkt aan de omleidingsweg rond Zoeter woude-dorp, de aanleg van rijksweg 11, de verbreding van rijksweg A4 en de verdubbe ling van de spoorlijn Leiden- Alphen: De bedreiging van de Gèerpolder door de gemeente Zoetermeer, die op Zoeter- wouds grondgebied een water- sportgebied had gepland, kon worden afgewend. De ge meente staat, dat blijkt ook uit het nieuwe bestemmingsplan, een extensieve recreatie voor, door middel van bijvoorbeeld een fijnmazig fietspadennet. Die recreatie is van levensbe lang voor de opdringende bu ren, zoals Leiden, Leidschen- dam en Zoetermeer. Bij de ge meente bestaat toch ook enige hoop op een goede afloop, om dat minister Alders zich recen telijk sterk heeft gemaakt voor de groene bufferzone tussen Leiden/Den Haag/Zoeter meer, waartoe ook Zoeterwou de! behoort. De groene nota zal onder de aandacht van de provincie worden gebracht. Het bestem mingsplan Landelijk Gebied wordt aan de provincie en an dere instanties voorgelegd. In woners van Zoeterwoude en leden van landbouworganisa ties kunnen zich er binnenkort al tijdens informatie-avonden aver uitspreken. Daarna volgt de schriftelijke inspraakproce- nor OETERWOUDE CDA ieke VVD willen onderzoe- ENHen of het mogelijk is de oeterwoudse jongeren- woe ereniging Utopia aan een p°' euwe accommodatie te ilpen. Progressief Zoe- ziek^rwoude voelt niets voor 'n onderzoek. Dat bleek arstlsteren in de commissie lk elzijn. ning t progressieven vinden dat voldoende accommodaties n in het dorp en dat Utopia snoods de disco-activiteiten maar moet beperken. CDA en VVD vinden de kosten van nieuwbouw globaal becij ferd op 330.000 gulden aan de hoge kant. Er wordt naar alternatieve ruimte gezocht voor Utopia omdat met name de disco voor te veel overlast zorgt voor de gebruikers van de Klaverhal. Wethouder H.S. Graniewski- Wijnands is bereid onderzoek te doen. Namens het CDA wees J. Berkouwer op het be lang van Utopia maar zij schrok wel van de kosten die nieuwbouw met zich mee brengt. Ook VVD'er H. van der Kooi vindt onderzoek reëel maar nieuwbouw zal vol gens hem zeker niet tot elke prijs mogen plaatsvinden. W. Ooijendijk (Progressief Zoeterwoude) sprak van een verrassend voorstel van het college. Hij vindt dat slechts de disco voor overlast zorgt. De andere activiteiten van Utopia, en dat zijn er heel wat, komen best tot hun recht in clubgebouw De Westender. Ooijendijk pleitte dan ook voor meer culturele activitei ten door Utopia en het terug dringen van de disco. En dat terwijl Utopia juist de disco als een van de belangrijkste acti viteiten voor de jeugd ziet. Ooijendijk stelde dat overwo gen kan worden Utopia méér subsisidie te verstrekken als door het wegvallen van de'dis co de inkomsten teruglopen. De andere fracties voelen daar vooralsnog niet voor. Zij zijn er voorstander van het alter natief nieuwbouw op het parkeerterrein van sportpark Haasbroek nader te onder zoeken. De progressieven zijn tegen en vinden een gemeen telijke bijdrage van zo'n 250.000 gulden niet aanvaard- opershamer velt *(s Juffermans I et huis van Th. Juf- g.,5 rmans, op de hoek de Rijksstraatweg de Warmonderweg Sassenheim, is tegen vlakte Begin deze rïï*k velde de slopers- 13 mer het pand, dat vw oest wijken vanwege reconstructie van de armonderweg. On- Daj nks diverse dreige- lurrii enten in die richting een kort geding uit- ndelijk niet nodig ge- eest om eigenaar Juf- rmans ertoe te bewe- Jn zijn huis te verla- Vorige week is hij 'sb rhuisd naar een m odwoning, een soort rooncontainer". aan overzijde van de jksstraatweg en heeft |Ch ]de gemeente Sassen de im te kennen gege- gdu n dat tot sloop kon Drden overgegaan. e3to henk van oen ende Veiling Vrouwen die een bezoek willen brengen aan de bloemenveiling in Aals meer kunnen zich aanmel den bij buurthuis Op Ei gen Wieken. De excursie wordt gehouden op dins dag 13 maart. Het vertrek is 's ochtends om zeven uur. De kosten bedragen 7,50. Opgeven voor 8 maart bij het buurthuis aan het Valkenpad. Beeldjes T. Buitenhuis houdt mor gen een lezing over pijp aarden beeldjes. Deze klei ne religieuze beeldjes wer den op diverse plaatsen in Leiden opgegraven. De le zing maakt deel uit van een cyclus over stadsar cheologie. De bijeenkomst begint om 20.15 uur in de Kapelzaal van K O aan de Oude Vest 45. Kunst Primitieve kunst van de Makondes uit Tanzania is vanaf donderdag te be wonderen in Verzorgings centrum Roomburgh. Er wordt onder meer ebben houten snijwerk tentoon gesteld en verkocht. De expositie wordt tot en met 11 maart van 11.00 tot 16.00 uur gehouden in het verzorgingscentrum aan de Zaanstraat. Prediker W.J. Ouweneel uit De Bilt houdt vrijdagavond een le zing over het bijbelboek Prediker met als thema „Gods bestuur is ondoor grondelijk". De lezing be gint om 20.00 uur in de Streekschool aan het Lam- menschanspark 1. •STGEEST Hebben de röfiS^Stgeestenaren grof vuil in "orraad dan kunnen ze de an«jmeente bellen en dan wordt ft, steeds op de donderdagen, /erk 'gehaald. Dit plan van bur- iitul meester en wethouders Uitte gisteren op enig verzet 1 de commissie openbare wer ken, maar lijkt toch te worden ingevoerd. Hellinga (CDA) en Van Eisen (Groen Links) plaatsten enige vraagtekens bij de invoering van dit zogenoemde belsys-, teem. Van Eisen stelde zelfs dat door deze maatregel de mogelijkheden van de kring loop worden gefrustreerd. Vol gens zijn mening gaat de ge meente selecteren. Hij stelde het belsysteem aanvaardaar te achten als de gemeente een kringloopwinkel begint. Hellinga constateerde nog wat onduidelijkheden ten aanzien van het scheiden van het afval dat wordt opgehaald wordt. Wethouder Kohlbeck liet we ten dat het de gemeente gaat om vergroting varr service aan de burgers, meer grip op het grove afval en de verwerking daarvan en de scheiding van het afval. Ook Hellinga ver wees naar de mogelijkheid van een kringloopwinkel. „Grof afval bevat vele spullen die opnieuw kunnen worden ge bruikt. Waarom schakelt u de kringloopwinkel Leiden niet eens in bii uw voorstel". Kohl beck zei daar geen bezwaar te gen te hebben. Een protesterende boer sneed zich gisteren in de vingers: „Ben je bij een vuilverbranding, zijn ze uitgerekend op dat moment dicht. Waar moet ik heen met mijn vuil?" foto: wim van noort HARDERE ACTIES BOEREN NIET UITGESLOTEN LEIDEN De rook stroomt horizontaal uit de hoge schoorsteen van de Leidse vuilverbranding met de strakke westen wind. Voor de deur van de installatie lijkt het op een parkeerplaats. Keurig in het gelid staan daar vanaf kwart voor tien on geveer zestig tractoren op de stoep, een smalle strook laat het verkeer mondjesmaat door. Met tien tractoren is de toegang van de vuilver branding hermetisch afge sloten. Op elke tractor wappert een frisgroene vlag. „Voor twee dagen hebben ze nog wel rommel zat", wijst een boer naar de rokende pijp. Hij is een van de ongeveer zeven tig „foutparkerende" boeren. Ze maken deel uit van de groep agrariërs die al drie we ken lang verblijft in Den Haag en dagelijks actievoert. Giste ren „vierden" de agrariërs mi lieudag. „Het heeft zin, de mensen op de ministeries en landbouwschappen zitten rechtop in hun stoel. Ze zien dat er wat moet gebeuren. Ge noegen nemen met vage toe zeggingen is er niet meer bij", is hun mening. Erg vinden ze het niet dat de verbranding in Leiden niet ac- cuut stil ligt. Het is ook niet het doel van de actie. Laat in de middag vertrokken de boe ren immers weer, waardoor er nauwelijks achterstand ont stond bij de Gevulei. Directeur M.A. Logtenberg was gisterochtend heel erg la coniek onder de blokkade. „Als je ziet hoeveel geld er over de balk gesmeten wordt, dan mogen die boeren best wat meer krijgen. Ik zit er niet mee. Een dag het vuil niet kunnen verwerken kost onge veer 80.000 gulden. Maar die kosten worden afgewenteld op de gemeenschap. We zijn ge woon om half acht begonnen met rijden en zijn doorgegaan zolang we de wagens konden legen. Vervolgens hebben we nog een ronde gemaakt om de wagens nog een keer te vul len Luisteren 's Middags is er door de vuil- ophalers geveegd. Met een ge luidwagen werd rondgereden om de mensen erop te wijzen dat achtergebleven vuilnis binnengehaald moest worden. De medewerkers van de rein- ging dachten er net zo over als de leiding van hun directie. Ze reden stuk voor stuk met de duim omhoog langs de protes terende boeren. „We willen tonen dat het mi lieu ons hoog zit en dat we als boeren een bijdrage kunnen leveren aan het verminderen van de vervuiling. Dat we meer zijn dan subsidie-ontvan gers en dwarsliggers", vertelt een van de boeren, terwijl en kele van zijn collega's door het Leidse centrum rijden en lo pen met pamfletten. Daarin wordt gewezen op de rotzooi die nu wordt verbrand en de alternatieven die de boeren kunnen bieden. Tussen hen rijdt A. van der Meulen uit Flevoland op zijn tractor rond. „Ik was de groep even kwijt en ben ze hier in het centrum maar gaan'steunen", zegt hij, terwijl hij stapvoets rijdt door de Haarlemmerstraat. De blokkade van de vuilver brandingen in het land sluit volgens Van der Meulen en zijn collega's goed aan bij de eisen van de boeren. „De graanprijzen moeten omhoog, maar dat is lang niet alles", legt een actievoerder bij de Gevulei uit, terwijl hij een broodje weghapt. Rustgewas „We zijn het beu dat er met onze belangen wordt gesold. Al jarenlang. Door de land bouworganisaties, de minister en door de EEG. De verliezen die we lijden aan de produktie van graan zijn te groot om die met de wel rendabele gewas sen te compenseren". Dat graan is echter nodig om de akkers vruchtbaar te houden. „Je moet regelmatig gewassen wisselen, graan is een rustge was en dat moet je op minstens een kwart van je land verbou wen". Zijn actievoerende collega's komen gauw bij hem staan. Ze zijn duidelijk blij met iedere „vreemde", want het is erg rustig, zeg maar saai aan de Floris Versterlaan. De buurt bewoonster die met een blad dampende koffie komt („Uit solidariteit, maar ik wil niet in de krant") wordt enthousiast ontvangen. Ze willen ook erg graag vertellen over wat hen dwars zit en waarom ze juist bij de vuilverbranding staan. „Er wordt teveel graan gepro duceerd, maar er is heel sim pel iets aan te doen. Via Rot terdam komt allerlei plantaar dig diervoedsel Nederland in. Schroot van sojabonen, granen enzovoorts. Dat is overbodig en verstoort de graanmarkt. We krijgen nu subsidie, maar dat kan over boord met een verbod op de invoer van dat spul. Verder kun je met het te veel aan graan alternatieve produkten maken, die boven dien goed zijn voor het mi lieu", melden ze, elkaar aan vullend en ondertussen steeds gedrevener pratend. „Denk maar aan bio-smeerolie. bio diesel, ethanol als autobrand stof en bio-plastic dat van zet meel en wat toevoegingen ge maakt kan worden. Allemaal te maken van granen die nu nog teveel zouden zijn. En al lemaal goed voor het milieu. En wat de vuilverbranding be treft: zakken van het zetmeel zijn afbreekbaar en je krijgt geen dioxine meer als je ze verbrandt. Maar dan begint Shell te piepen dat dat niet kan en daar voegen de minis ter en de landbouworganisa ties zich dan naar. Dat is een pot nat, onze voormannen zijn als Braks. Het is onwil". Arrogantie En passant sluipt er een boze toon in hun verhaal. Want boos zijn de boeren wel. Het hele beleid zit de boeren niet lekker. En de uitlatingen van minister Braks op maandag avond. „De arrogantie om op te merken dat het graan geen spil van de akkerbouw zou zijn. Dat is het wel. Graan is onmisbaar. Dergelijke uitlatin gen fokken de mannen wel op. We overleggen elke avond op Ockenburg in Den Haag waar we verblijven, wat de volgen de dag te doen. Er gaan steeds vaker stemmen op om hardere acties te voeren. Ik ben bang dat op een gegeven moment de jongens niet meer te houden zullen ziin. Dan gaat Neder land plat Aan opgeven denken de boe ren al helemaal niet. Boer Van der Meulen op zijn tractor in de Haarlemmerstraat: „Het is nu of nooit voor ons. We ge ven niet op. Ik heb al geregeld dat als mij even de moed in de schoenen mocht zinken, dat ik dan bel en dan zit er een an der op mijn trekker. De be reidheid wordt ook steeds gro ter. Eerst waren we bij mij in de straat nog met drie actie voerders, nu doen er tien van de twaalf boeren uit mijn straat mee. Zelfs zij die eerst zeiden: Ik nóóit". ERIK HUISMAN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13