KURK 2000 HUIS ■RAADi Winkelen wordt steeds luxueuzer „aó sanctos" ikleintiesi i „HOE ZIT DAT DAN?" Op 59-jarige leeftijd werklooswat dan? Pasteur Reizen - 'consumenteninformatie CeidócSoivuxnt DINSDAG 6 MAART 1990 PAGINA 9 1 Betere sluiting bij isolatie waterleiding Leidingisolatie, bij water en cv-leidingen, wordt al jaren uit oogpunt van energie-be sparing toegepast. De bescher mende laag van kranten, de kens, lappen e.d. is allang ver vangen door PE-schuim. Doorgaans in lengtes van één meter met een doorsnee ope ning (in verschillende diame ters) voor het bevestigen. Het rendement hangt af van die bevestiging, want in bochten wil de isolatie nog weieens 'open gaan staan'. In die ge vallen gaat het effekt van de besparing aan warmte voor een belangrijk deel verloren. „Climasnap" is een nieuw sy steem om het isolatieschuim permanent perfekt af te slui ten. De noviteit is dan ook de sluiting zonder lijm of clips. Eenvoudig dichtdrukken en het materiaal blijft onzicht baar gesloten. Daarbij aange tekend dat in bochten de slui ting aan de binnenkant van de ronding moet zitten. De prijs per meter ligt hoger dan bij de 'bekende' buis-isolatie, maar door de besparing mag dat volgens de fabrikant geen bezwaar zijn. Meer informa tie: tel. 020 - 474041. DÜSSELDORF De consument staan verras singen te wachten. Win kelen op het westers halfrond wordt steeds luxueuzer. De detailhan del zal steeds meer zijn toevlucht zoeken in gea vanceerde en geraffineer de verkooptechnieken. De artikelen zullen steeds vernuftiger aan de man of vrouw worden ge bracht. Dat blijkt bij een rondgang door 'EuroShop 90', de groots opgezette internationale vak beurs in Düsseldorf, waar deze week de nieuwste trends op gebied van winkelinrichting, reclame en verkoop werden getoond. Meer dan duizend standhou ders, waarbij de Europese lan den het beste- zijn vertegen woordigd, presenteren zich hier onder meer met winkel- meubilair, koelinstallaties, verlichtings- en geluidstech nieken, displays en (bevei- lings)elektronika. Maar ook uit andere wereldde len wordt menig neusje van de zalm getoond. Zo zijn er de nieuwste 'sophisticated lady'- etalagepoppen van Japanse makelij en worden klant vriendelijke kassasystemen, waarbij de boodschappen di rect in plastic tassen worden verpakt, uit Amerika overge vlogen. Opvallend op deze vakbeurs, die eens in de drie jaar wordt gehouden, is vooral de verfij ning van technieken en instal laties. De winkelinrichtingen worden, in welke stijl en bran che dan ook, steeds luxer, mooier en praktischer. Daarbij wordt maar al te happig inge speeld op nieuwe gewoontes en leefstijlen. Saladebar Een goed voorbeeld hiervan is de saladebar, een gekoelde open toonbank, waar allerlei soorten rauwkost, hapjes en sauzen in afzonderlijke bak ken klaar liggen voor gebruik. Het fenomeen is overgewaaid uit Scandinavië, waar in res taurants de gasten zich zelf kunnen bedienen, en wordt straks ook in de supermarkt gepresenteerd. Topper op 'Eu roshop 90' was een grote, fraai met messing en natuursteen uitgevoerde saladebar van Ne derlands/Engels makelij. Hoe precies onze westerburen met de hygiëne omgaan, blijkt wel uit de wasgelegenheid, waar mee het meubel standaard wordt uitgevoerd. Een bijbeho rend bord vermeldt dat de ge bruikte lepels ieder uur wor den gesteriliseerd. Volgens vertegenwoordiger K. Blom is er veel belangstelling voor de saladebar. „Vers is in. Je ziet overal om je heen dat mensen steeds meer naar de oude, vertrouwde bakker gaan en de zogenaamde verswinkels floreren ineens wonderwel. Dat heeft allemaal te maken met andere leefgewoontes, onze moderne leefstijl. Mensen werken, hebben het druk en kiezen vobr gemakkelijk eten, snel maar goed. Diepvriespro- dukten en rauwkost gaan daarbij hand in hand." Dat bevroren en gekoelde arti kelen momenteel veel worden gekocht, blijkt wel uit de nieuwste en meest complete installaties. Talloze variaties worden op de beurs getoond. En daarbij valt op dat de ont werper nu eens plezierig aan de klant heeft gedacht: handi ge, halve deurtjes van glas, op ooghoogte en geen obstakels midden op het looppad, maar koelinstallaties aan de wand, zodat ieder winkelwagentje er langs kan rijden. De winkel wagens blijken op 'Euroshop 90' een verhaal apart. Menige fabrikant is hiermee aan het stoeien geweest, zodat op de beurs een scala van ontwerpen en mogelijkheden aanwezig is. Een Duitse firma heeft zo'n traditionele draadjeskar voor zien van een elektronisch ont- vangsysteem. Zodra de klant binnenkomt wordt hij door de kar begroet en allerhande re clameboodschappen komen eveneens op een kleine scherm te staan. Een ander wagentje heeft zelf een zendinrichting en regis treert zo alle handelingen en looproutes van de klant. En een internationale organisatie heeft niet alleen karren in alle vormen, kleuren en maten in huis, maar voorziet ze voor de klant, die even wat moet uitre kenen, ook handig met een te- lapparaatje. Al even klantvriendelijk is een nieuw De saladebar met wasgelegenheid. Een gekoelde open toonbank, waar allerlei soorten rauw kost, hapjes en sauzen in afzonderlijke bakken klaar liggen voor gebruik. foto: pers unie Zweden, waarbij het gewicht van elk produkt gelijk met de kosten kan worden afgelezen. Een Duits concern heeft een rondlopend bandsysteem be dacht, waardoor de boodschap pen niet langer in elkaar wor den gedrukt. Bovendien kan de klant met dit systeem beter en ongemerkt op mogelijke diefstal worden gecontroleerd. Beveiliging Aan winkelbeveiliging wordt overigens in de jaren negentig veel aandacht besteed. De elektronische 'poortjes', die een signaal produceren wan neer iemand er langs loopt met door clips beveiligde arti kelen, zijn er in alle maten en kleuren en kunnen nu ook op drie verschillende hoogtes mensen controleren. Het gesloten tv-circuit, waar door de klant via een bewe gende camera in de gaten wordt gehouden, hoeft niet langer in het oog' te lopen. Want er zijn nu, haast levens echte etalagepoppen op de markt, waarvan de ogen als camera's fungeren. En of dat alles niet genoeg is heeft een fabrikant ook nog vrijwel on zichtbare stickertjes ontwor pen, die signaaltjes uitzenden wanneer ze niet langs een be paald afrekensysteem zijn ge weest. De nieuwste technieken kunnen mensen overigens ook bedotten. Zo brengen grote en kleine verlichtingsbedrijven lampen in verschillende kleu ren op de markt. Bij het ene soort verlichting ziet brood er vaal en hard uit. In een ander soort licht is hetzelfde brood goudbruin en glanst de korst je aantrekkelijk tegemoet. Dezelfde techniek zal straks ook in de supermarkten wor den gebruikt. Alledaagse arti kelen zullen in een ander lam plicht staan dan de meer luxe zaken. Evenals de juwelier en de boetiekeigenaar met deze verlichtingsstunt hun voordeel zullen doen. Zichzelf respecterende winke liers en directies van super marktketens zullen zich in de jaren negentig uitsloven om zich een aparte huisstijl aan te meten. De één zal het zoeken in het Italiaanse: donkerrood, veel 'koper, glas en natuur steen. De ander kiest voor Scandin? ";sch grenen en een derde de Engelse (groen en sta stijl. Maar de code hierbij dat de klant altijd in een mooie, exclusieve en voor al zeer verzorgde omgeving wordt begroet. Er is één nadeel bij alle ver nieuwingsdrang: hoe schitte rend zo'n pand er ook uitziet, de consument zal er al gauw aan gewend raken. Beweging en extravagantie moeten dat alles daarom ondervangen. Be wegende lichtspots in étalages, prachtige, bewegende étalage poppen of een flitsende, vier meter hoge en pratende King Kong in de zaak? Het kan zo gek nog niet zijn, of de consu ment moet er op voorbereid zijn. Alles moet kunnen in de jaren negentig. HELMA VAN DEN BERG Het zal je maar gebeuren, na jarenlang dag in, dag uit te hebben gewerkt, op oudere leeftijd als een „stuk vuil" af gedankt te worden. Geen werk meer, ontslag en aange wezen op een uitkering van de een of andere sociale instel ling. Met deze heden ten dage nog steeds voorkomende de sastreuze verandering van een volwaardig erkend maatschap pelijk werkend individu, in een feitelijk niet meer meetel lende, uitzichtloze oudere „uit keringstrekker", werd Her man Leeflang geconfronteerd. Na ruim 36 jaar zijn beste krachten iiv dienst van zijn baas als loodgieter te hebben gesteld, ontving hij, kort na zijn 59e verjaardag de jobstij ding dat het bedrijf wegens ge brek aan orders drastisch moest inkrimpen. Voor de ou deren, onder wie Herman, was geen plaats meer. Een ontslag- vergunning werd aangevraagd bij het Gewestelijk Arbeidsbu- ro. Voor Herman en zijn lotge noten rees de vraag in hoever re zij aanspraak op een werk loosheidsuitkering konden ma ken. In het kader van de Stelsel herziening van de Sociale Wetgeving per l-l-'87 is voor al de werkloosheidswetgeving nogal ingrijpend gewijzigd. In de nieuwe werkloosheidswet is in feite sprake van een „drie- fasen"-traject. Het recht op de basis-uitkering is de eerste fase. De potentiële uitkerings trekker dient voor de basisuit kering aan een tweetal voor waarden te voldoen. De werk loosheid moet tenminste 5 ar beidsuren per kalenderweek bedragen óf 50% verlies van de wekelijkse arbeidsduur ziin. De tweede voorwaarde is dat moet worden voldaan de zoge naamde „referte-eis". Dit laat ste houdt in dat in de 12 maan den onmiddellijk voorafgaan de eerste werkloosheidsdag tenminste gedurende 26 we ken arbeid in dienstbetrekking moet zijn verricht. De basisuit kering duurt een half jaar. De wettelijke uitkering bedraagt 70% van het dagloon (maxi maal 265,87) van de betrok kene. Gezien de staat van dienst van onze Herman en zijn totale verlies aan arbeids tijd, komt hij in elk geval in aanmerking voor een half jaar W W-uitkering. Verlengde uitkering Om voor een langere, verleng de, uitkering in aanmerking te kunnen komen, gaan we de tweede fase van het WW-tra- ject eens nader belichten. Na en aansluitend aan de basisuit kering wordt deze verlengde uitkering verleend, indien aan de „3 uit 5"-eis wordt voldaan. Deze voorwaarde houdt in dat de werkloze in de vijf jaar aan de werkloosheid voorafgaan de, gedurende drie jaar in dienstbetrekking tenminste 8 uur per week moet hebben ge werkt. Wordt aan deze voor waarde voldaan dan bestaat recht op een verlengde WW- uitkering. Afhankelijk van het zogenaamde arbeidsverleden kan deze uitkering minimaal een half jaar tot maximaal vijf jaar duren. Voor de bereke ning van het arbeidsverleden, wordt uitgegaan van een feite-- lijk- en een fictief arbeidsver-' leden. Het feitelijk deel is het aantal arbeidsjaren" dat in de laatste vijf jaar voor de werk loosheid in loondienst is ge werkt. Het fictief arbeidsver leden wordt vastgesteld op ba sis van het aantal jaren, gele gen tussen de 18e verjaardag en 5 jaar voorafgaande aan de eerste werkloosheidsdag. Onze Herman voldoet ook aan de voorwaarden van deze tweede fase. Zijn feitelijk arr* beidsverleden bedraagt 5 jaar, en zijn fictief verleden komt neer op (59-5-18) 36 jaar. Een totaal arbeidsverleden derhal ve van 41 ja^r. Volgens de werkloosheidswet geeft dit recht op de maximale verleng de uitkeringsduur van 5 jaar. Ook deze verlengde uitkering wordt gebaseerd op 70% van het dagloon van de werkloze. Tenslotte nog de derde fase in de werkloosheidswet, de ver volguitkering. De oudere werkloze, bij aanvang van de werkloosheid 57,5 jaar of ou-. der, behoudt het recht op een vervolguitkering. Dit tot de eerste dag van de maand, waarin hij of zij 65 jaar wordt. De vervolguitkering, óók op Herman van toepassing, be draagt ook 70% maar dan van het wettelijk minimumloon. J. RAKERS F amilieberichten Diep bedroefd maar dankbaar voor zijn liefde en zorg waarmee hij ons gedurende zijn leven heeft omringd, geven wij u kennis dat in gelovig vertrou wen op God zeer plotseling van ons is heengegaan mijn lieve man, onze vader en opa NOL VAN TIEM op de leeftijd van 66 jaar. M. P. van Tiem- van den Broek Rina en Nico Tamara Cassandra Lida en Bert Isabel Sebastiaan Anneke en Lex Frans en Elly Maarit Leo en Mary Roy Tim Greet en Leo Arnold 5 maart 1990. Prins Bernhardlaan 2, 2159 LG De Kaag. Er zal een avondwake gehouden worden op woens dag 7 maart om 19.00 uur in de parochiekerk H. Joannes Evangelist te Buitenkaag, waarna gele genheid tot condoleren in de kerk. De gezongen Uitvaartmis zal worden opgedragen op donderdag 8 maart om 10.30 uur in voornoem de kerk, waarna wij hem zullen begeleiden naar zijn laatste rustplaats op het -kerkhof aldaar. Nol ligt opgebaard in het mortuarium van de kerk. Na een welbesteed en aktief leven is, in vol vertrou wen in God, zacht en kalm heengegaan onze lieve moeder en oma MARIA CATHARINA FRANCISCA DOLLE-TREL weduwe van Bernardus Johannes Dolle in de gezegende leeftijd van 94 jaar. F. L. J. Dolle T. E. Dolle-Willemsen Arne Feye Indse Ritsaert Correspondentieadres: Hofdijck 30 2341 NC Oegstgeest. De overledene is overgebracht naar het mortuarium van Huize „Roomburgh", Zaanstraat 151 te Leiden. Aldaar is gelegenheid tot condoleren en afscheid nemen op vrijdag 9 maart van 9.30 tot 9.50 uur. Hierna zal om 10.00 uur een gezongen Uitvaartmis voor haar worden opgedragen in de kapel van Huize „Roomburgh". De begrafenis zal circa 11.30 uur plaatsvinden op de R.K. begraafplaats „Zijlpoort", Haven 64 te Leiden. Tot ons groot verdriet is tijdens zijn geliefde sport geheel onverwacht van ons heengegaan onze geliefde broer, zwager en oom JOOP VAN WOUW Hij is maar 55 jaar geworden. Zijn levenslust en zijn humor zullen ons altijd bijblij- 4 maart 1990. Boekhorstlaan 19, 2215 AX Voorhout. Er zal een avondwake gehouden worden op woens dag 7 maart om 19.00 uur in de H. Bartholomeus- kerk te Voorhout, waarna gelegenheid tot condole ren in de kerk. De gezongen Uitvaartmis zal worden opgedragen op donderdag 8 maart om 10.30 uur in voornoem de kerk, waarna wij hem zullen begeleiden naar zijn laatste rustplaats op het kerkhof aldaar. Joop ligt opgebaard in het mortuarium van „Huize Agnes", Herenstraat 45 te Voorhout. JOOP VAN WOUW Wij verliezen in hem de nestor van ons 8e team en bovenal een fijne vriend. Als een sieraad van de vereniging zullen wij aan hem blijven denken. JOOP VAN WOUW Wij verliezen in hem de nestor van onze vereniging en bovenal een fijne vriend. Als een sieraad van de vereniging zullen wij aan hem blijven denken. JOOP We zullen je missen. MEDEDELING Familieberichten kunnen dagelijks tot 8.30 uur 's-morgens worden aangeboden. Voor de zater dagkrant tot vrijdagavond 17.00 uur. Van aanlevering na genoemde tijdstippen kan plaatsing NIET worden gegarandeerd Haar handen hebben voor ons gewerkt Haar hart heeft voof ons geklopt Haar ogen hebben ons tot het laatst gezocht. Tot onze grote droefheid is geheel onverwacht van ons heengegaan, voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk, onze zorgzame moeder, schoonmoeder, lieve oma en overgrootmoeder, zuster, schoon zuster en tante JOHANNA PETRONELLA NOZEMAN-SLEGTENHORST weduwe van Eduard Jacobus Marie Nozeman op de leeftijd van 87 jaar. Joop en Joke Kees en Miep Ruud en Els Joke en Theo Ria en Piet Antoinette en Mark Sonia en John Kleinkinderen en achterkleinkinderen Leiden, 5 maart 1990 Huize „Roomburgh" Zaanstraat 151 Moeder is opgebaard in het fnortuarium van Huize „Roomburgh". Wij gedenken haar tijdens een Avondwake op woens dag 7 maart te 19.00 uur in de kapel van Huize „Roomburgh", waarna gelegenheid tot condoleren. Donderdag 8 maart wordt om 11.00 uur in genoem de kapel de H. Eucharistie voor moeder gehouden, waarna om circa 12.30 uur de bijzetting in het fami liegraf zal plaatsvinden op de R.K. begraafplaats „Zijlpoort" aan de Haven 64 te Leiden. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de kapel van de begraafplaats. Krijgen uw voeten wel de zorg die ze verdienen? Scholl weet wat voeten moeten! SPECIAALZAAK Hooigracht 4, Leiden. Tel. 071-131770. Van Kempen Parketvloeren Steenbakkerstraat 7 Katwuk industrieterrein t Heen017l8-23321 atelier öe l'art Tel. 071-225900 LAMMERMARKT 43 - LEIDEN TEL. 071-12 66 18 KURKPARKET Haarlemmerstraat 236, Leiden 071-146128 071-122244 LEIDSE COURANT i kennismaking Welke vrolijke spontane JON GEDAME tot 40 jaar, liefst met Christelijke beginselen, wil ken nis maken met jongeman 30+ met baan. Wie schrijft? Reak- ties met foto tel.no. worden alle beantwoord. Brieven onder no. LC 42895 van dit blad. DIVERS PERS. GEVRAAGD vraagt voor het komend seizoen ervaren touringcarchauffeurs Soli, na tel. afspr. met dhr. J. H. Witte. Tel. 070-3841313. Medewerkers gevraagd voor vast werk op onze rozenkwekerijen. Fa. G. Th. Rodewijk en Zn. Hoofdweg 1964 Buitenkaag. Tel. 02524-4448. Sotaweg 32 Roelofarendsveen. Tel. 01713- 14253. Golden Retriever PUPS, Labra dor pups, ouders HD-vrij, La- brador teef, 2 jr. 08878-1318. MALTHEZER LEEUWTJES 8 aangeb Dierenhandel v.d. Klaauw. In de Bogaard. Rijswijk. T.k. YORKSHIRE TERRIERS 10 weken oud, vader en moeder aanwezig. Tel. 070-3636547 AUTOMARKT Gebr. Opdam B.V. Lid STIBA, grote sortering onderdelen van recente schadeauto's in alle merken en alle bouwjaren. Tevens verkoop nieuwe onder delen. Inkoop sloop- en schadeauto's met afgifte van wettelijk goedgekeurd vrijwaringsbewijs. Voorschoterweg 41, Valkenburg Z.H., tel. 071-315101. Afdeling Japanse onderdelen, Haringkade 2. Katwijk ZH, tel. 01718-28131 Goedkope Autoverzekering, bel Zaalberg, 071-132732. Gesprei de betaling mogelijk. Tevens voor al uw geldleningen, 071- 132732. Opel Kadett 1.2 S Rood, 3-deurs, bouwj. 1983, 85.000 km. Goed onderhouden (APK en VVN). Na 18 uur 070- 3553719. Luxe auto's vanaf 30,- p.d. Autoverhuur PRANGERS, Lei derdorp, 071-894040. 1e klas 2e hands fietsen In alle soorten en maten met garantie en service. Bonaparte Rijwielen Leiden, Boommarkt 8 Tel. 071-124.124 Gouda, Nieuwe Haven 51A Tel. 01820-25040 Haarlemmerstraat 207, Leiden Tel. 071-140005 Irislaan 63. Oegstgeest Tel. 071-174917 Occ. PIANO'S en vleugels geh. gerev. of nagezien in onze eigen werkplaats Grote sortering nieuwe piano's en vleugels. Voll. gar 1e stembeurt transport gratis. H. Bouman, Noordeinde 105, Den Haag. 070-3659689. Donderdagavond koopavond T.k. wegens omstandigh. KEY BOARD PSR 4500 met voetpe daal en sustainpedaal, Roland, 60 Cup, 3500.-. Tel. 070- 3638473. i woonschepen WOONBOOT 14x3 m. ijzeren casco met ligplaats te Leiden. Pr 35.000.-. Inl. Hans Kok b.v 02940-10506. ZAKEN EN FINANCIERINGEN Snel geld nodig? Bel nu Topkrediet! Over elk bedrag tussen 1.000.- en 100.000.- kunt u desgewenst binnen een dag beschikken, ook al heeft u elders een lening lopen. Desgewenst gratis thuisbezorgd. Enkele voorbeelden doorlopend krediet: netto in theor. looptijd maandtermljn handen Incl. rente 10.000.- 72 x 200.- 20.000.- 72 x 400.- 40.000.- 72 x 800.- 50.000.- 72 x 1000.- Tarieven vanaf. Maandrente: 1.050%. Eft. jaarrente: 13.4% Bel 010-4022666 tot 's avonds 21.00 uur. Topkrediet Rotterdam Belasting adm. kantoor Belastingaangifte Inl. tel.: 01719-47144 Jongeman zoekt woongelegen heid in Leiden. Oegstgeest omgeving. Tel. 04930-17737. T.k.a.: eengezinswoning te Oegstgeest. Grunerie 59. Ind. entree, ruime woonk., keu ken en kelder. 1e verd.: 3 sl.k. douche. 2e verd.: zolderruimte. Vr.pr. 169.000,- k.k. Inl. Verdouw Assurantie Oegstgeest Tel. 071-155120. Oegstgeester gegadigden ge nieten voorrang m.b.t. verkrij ging woonvergunning. LOODGIETERSBEDRIJF Firma Olierook voor al uw loodgieters- werk, dak, riool, sanitair Vrij blijvend prijsopgave. 24 uur service door geheel Z. Holland. Tel. 070-3950211. i lessen en clubs Verkeersschool Tempo 33,90 per les, div. aut* 071-122046 te les 3,95 Ook vrachtwagen en autobus. Tel. Zonder omwegen uw RIJBE WIJS. Bel voor een spoedcur sus, rechtstreeks (en gratis) het centrale nr. 06-0229.229. ZODIAC-RUBBERBOTEN- SHOW. Spec. Hebor-aanbie- dingen van 9 t/m 17 maart In onze showroom, plm. 30 model len en div. merken, nieuwe en tweedehands. Hebor Water sport. Spangesekade 48-49 Rotterdam, 010-4157177. Te koop gevraagd: ijzer, meta len en SLOOPOBJECTEN. Tel. 01691-18116. TANDENGOUD 13.50, sloop- goud 10.50 cash/gram. Van Ruiten antiquair. Kort Rapen- Kunstgebitten - reparaties Dag. v.a. 9 u.. zaterd. 9-13 u. C van Berge Henegouwen Vronkenlaan 23, Leiderdorp. Tel. 071-892777. BELASTINGCONSULENTE geeft advies, verzorgt uw aan gifte 071-410565. Achterstand geen bezwaar. Mevr. Salomè. HELDERZIEN DE. onthult uw toekomst, liefde, geld, gezondheid, geluk. Occul te bewerking/bescherming. Tel. 070-3452633, Den Haag, J.P. Ltd. Tax Consults voor al uw BELASTINGPROBLEMEN Tel. (0711-318862.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9