►agelijks fles verse melk voor irbeiders op 'giftige afdeling' lElNIGKEIT buitenland Volgende week eerste gesprek over hereniging Helmut Kohl geeft geen krimp =AGL. gtl Qeidó&Qowumt DINSDAG 6 MAART 1990 PAGINA 5 er<|,Amerikaanse soldaten Smokkelden drugs uit ;£Tanama naar de VS-" es H buit([EW YORK Drugshandelaren in Panama hebben e 24jerUgkerende soldaten van de Amerikaanse invasie- gnacht in Panama gebruikt om cocaïne naar de Vere en ligde Staten te smokkelen. Volgens de Amerikaanse te- begegvisieomroep CBS wisten de militaire autoriteiten van dat ije VS een drugsbende op te rollen die soldaten recru- zi^erde om de drugs op militaire vluchten naar de Vere- nooiijgde Staten te vervoeren. Daarbij zijn zeven Colombi- fles^en en twee Amerikanen gearresteerd. De Verenigde om jtaten vielen op 20 december Panama binnen om een u is"ind te maken aan het bewind van generaal Manuel "intonio Noriega, die door Washington werd gezocht fegens drugshandel. Sindsdien zijn zo'n 13.000 militai- :n naar huis vertrokken. Fransen laten zich probleemloos tellen PARIJS „De toekomst van Frankrijk voorbe reiden". Onder dat motto zijn 110.000 enquêteurs, van het Nationale Instituut voor Statistiek en Eco nomische Studies (INSEE) gisteren begonnen aan de 32e volkstelling waarvan de gegevens als basis moeten dienen voor de economische en sociale planning. De enigen die 'een beetje moeilijk doen' zijn de Bretonnen. De Friezen van Frankrijk heb ben niets tegen de volkstelling op zich, maar eisen vragenformulieren in hun eigen taal. Ze hebben opgeroepen de 'Franse' vragenlijsten te boycotten danwel uitsluitend in het Bretons in te beantwoor den. Invullen van de vragenlijsten is overigens verplicht. Wie weigert een enquêteur te ontvan gen riskeert een boete van 100 francs ofwel 33 gulden. BRUSSEL Vertegenwoordigers plus-Twee-formule de weg te effe- van de vier overwinnaars van de nen voor een vreedzaam verloop Tweede Wereldoorlog en de beide Duitslanden zullen elkaar volgende week voor het eerst ontmoeten voor besprekingen over de vereniging van de Bondsrepubliek en de DDR. Dat heeft de Westduitse minister Genscher gezegd in Brussel na af loop van overleg met zijn Europese collega's. Ambtenaren uit de Vere nigde Staten, de Sovjetunie, Frank rijk, het Verenigd Koninkrijk en de twee Duitslanden zullen elkaar vol gende week treffen. Genscher zei niet waar en op welk tijdstip het overleg zal plaatsvinden. Het is de bedoeling via de zogenaamde Vier- van de Duitse hereniging. Het resul taat zou mogelijk eind dit jaar wor-. den bekrachtigd op een topconferen tie van alle 35 landen die zijn aange sloten bij de CVSE, de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa. De Tsjechoslowaakse minis ter van buitenlandse zaken Dienst- bier heeft de landen van het War schau Pact uitgenodigd voor een top ontmoeting op 17 maart (een dag voor de verkiezingen in de DDR), om te spreken over de Duitse een wording en een veiligheidssysteem in het toekomstige Europa. Westduitse minister aan aanslag ontsnapt MUNCHEN De Westduitse minis ter van landbouw, Ignaz Kiechle, heeft zijn leven mogelijk te danken aan een misverstand bij leden van de Rote Armee Fraktion (RAF). Volgens veiligheidsdeskundigen was de RAF van plan Kiechle te vermoorden op zijn 60e verjaardag op 3 maart (zater dag) tijdens een feest waarvoor 350 gasten waren uigenodigd. Een persbu reau in Bonn ontving echter op 2 maart al een brief waarin de com mando-eenheid Juliane Plambeck zich verantwoordelijk stelde voor de aanslag, nog voor die gepleegd was. De volgende dag liet de RAF per brief weten dat de aanslag mislukt was „door onvoorziene omstandigheden". kOEMEENS PROLETARIAAT NA CEAUSESCU KAREST Nee, zegt instantin Teodorescu, ier zullen we maar niet binnen gaan, hier ank dp te veel schadelijke iffen en de exportmede- sierfyerker leidt ons snel ver- Lf*iepr, naar een ander ge- 0ffgjeelte van Semanatoerea Bukarest. In deze fa- :irkïjriek van landbouwma- j de hines werken achtdui- fend arbeiders, van wie onder zeer euripchte omstandigheden, en I nij organiseren zich nu en b^eigen met een staking als de jtuatie niet verbeterd wordt. ie portretten van Ceausescu er niet meer, maar in verschillende hallen van èmanatoerea zijn nog wel eeds leuzen te lezen over de ëldhaftigheid der arbeiders f adie de natie met hun ijzeren nge.uisten opbouwen, ruktaar zou niets verkeerds aan Gar<jn, zegt Constantin Teodores- er i, als Ceausescu die woorden an eiet besmet had. Als de dicta- ;attigr ze niet verkracht had door i, fl* arbeiders ermee te onder- aarotukken. Nu gelooft niemand stofj meer en moeten ze weg. ide ladat in naam van de arbei- kte prsbeweging in Roemenië param verpauperd proletariaat is moet een nieuw be en tón worden gemaakt, waarbij joor het eerst daden belangrij- moer zullen zijn dan woorden, an o^e man die Semanatoerea Ihoet reorganiseren is Ion Se- ijl genescu, directeur sinds 22 1989. Hij werd op ielane dag, die in Bukarest alge- ingeleen als 'de dag van de revo- wordt beschouwd, door bijkfet personeel naar voren ge- itijnéhoven om de oude directeur a's p vervangen. Eigenlijk ziet hij nge ^et zoveel problemen. Ja, hier T-shh daar kunnen de sociale om- n eeiandigheden verbeterd wor- verffen, maar over de bedrijfsvoe- bordjng is hij niet ontevreden. En roogjat particulier eigendom en iet bjmcurrentie betreft: daar teloifeeft hij nooit zo over nage- gebi&cht. „Onze fabriek heeft een Y Ajaditie in het procuderen van indbouwmachines sinds Ï45", zegt hij. „Nu maken we boral combines, voor de Onze machines zijn mis- hien niet zo goed als de wes- ;e, maar naar onze maatsta- :n zijn ze prima. We exporte- n ze ook naar China, pjechoslowakije en de Sovjet- ^et eniSe gro*e probleem e ti|t we hebben is de toeleve- van banden. Die hapert. e^aarbuiten staan nu verschil- ge ^nde machines die klaar zijn, laar nog niet verkocht kun- 'exppn worden omdat er nog ctj^pen banden onder zitten". lanfcuritate iroeger, vertelt Semenescu, laakten de communistische ftrtij en de Securitate hier de lenst uit. De partij had een Ureau in het bedrijf nu is I 4ar de export-afdeling geves- ^kd en bepaalde in feite lat er gebeuren moest. De di- mjcteur had niets anders te ^ien dan de bevelen opvolgen. e Securitate had één man in lingf fabriek gestationeerd. Hij ngt.joest gewaarschuwd worden ekerf als er iets gestolen was, of als er gedronken werd, want dat was ook verboden. En als een van de arbeiders naar het bui tenland wilde, gaf het rapport dat de Securitate over hem maakte de doorslag bij de be slissing of hij wel of geen vi sum kreeg. Ook bepaalde de man van de Securitate wie van het personeel wel in aan merking kwam voor een za kenreis naar het buitenland en wie niet. Semenescu: „Op 22 december was hij opeens ver dwenen en daarna hebben wij hem nooit meer gezien". Semanatoerea is eigendom van de staat. „Natuurlijk", zegt Se menescu. Of het beter zou zijn als dat niet zo was, weet hij niet. „Ik heb geen ervaring met particuliere ondernemin gen", zegt hij. „In de landbouw bestaat zeker de noodzaak van privatisering, maar in de in dustrie? Ik weet het niet. Par ticuliere bedrijven produceren wel meer dan staatsbedrijven, dat weet ik wel. De nieuwe re gering moet daar maar over beslissen, na de verkiezingen". Binnen Roemenië mag Sema natoerea wèl zijn klanten re gelen (er is geen andere pro ducent van combines, dus van concurrentie is geen sprake), in het buitenland mag de fa briek ook zelf onderhandelen met potentiële klanten, maar zodra er een contract getekend kan worden, moet de overheid erbij betrokken worden. Salaris Voorheen regelde het ministe rie van buitenlandse handel alles. De prijs van de produk- ten is voor de binnenlandse markt aan regels gebonden, voor de buitenlandse markt gelden gewoon de internatio nale prijzen. Volgens Semenescu werken in zijn bedrijf meer mensen dan strikt noodzakelijk is, maar hij is niet van plan personeel te ontslaan als dat onder de huidige Roemeense wetgeving al zou kunnen. De arbeiders van Semanatoerea kregen, als alle arbeiders onder Ceauses cu, betaald naar de mate waar in ze erin slaagden de plancij- fers te verwezenlijken. Dat de den ze nooit voor honderd procent, het plan eiste te veel. En als je geen banden krijgt kun je geen combines maken, dus kregen de arbeiders nooit honderd procent salaris, nooit de 250 gulden waar ze recht op hadden. Semenescu: „Er is geen plan meer en we kunnen onze mensen gewoon uitbetalen. Ze hoeven ook niet meer langer dan veertig uur te werken". Het geld dat iedereen ver plicht maandelijks in het soci aal fonds moest storten en dat rechtstreeks naar de staat vloeide, is teruggegeven aan de arbeiders. „Sommigen, die hier al jarenlang werkten, kre gen ineens tienduizend lei te rug", aldus Semenescu. Tien duizend lei is ongeveer dui zend gulden en dat is in Roe menië een groot bedrag. „We zijn gezamenlijk bezig de arbeidsomstandigheden te ver beteren", zegt de directeur. Het gaat daarbij volgens hem in de eerste plaats om het sala ris, dat de afgelopen jaren al leen maar gedaald is, en de verwarming in de winter, die ontbreekt. Voor de arbeiders die op gevaarlijke plaatsen werken is al een regeling ge troffen, zegt Semenescu. Om dat zij blootstaan aan giftige stoffen krijgen ze elke dag een fles melk en een iets hoger loon. Dat gezegd hebbend, laat hij de rondleiding door de fa briek verder verzorgen door Constantin Teodorescu. Longziekte Teodorescu brengt ons een grote hal binnen, die welis waar niet erg gezellig, maar toch ook niet al te primitief oogt. Aan weerskanten staan machines, daar omheen de ar beiders. Een van hen voert het woord namens de nieuwe vrije vak bond. De anderen vallen hem in de rede, proberen hem te overschreeuwen en zijn het overigens helemaal met hem eens. „Nee, we zijn niet tevre den", zeggen ze. „We krijgen betaald voor wat we produce ren, en dat vinden we prima, maar als we steeds geen reser veonderdelen krijgen en de andere afdelingen niet op tijd aan ons leveren, dan krijgen wij ons geld niet. Bovendien is het werk ongezond". Hier, zegt een van hen, en hij haalt zijn duim over een van de machines, moet je kijken: „Dit stof is giftig. Het gaat in je longen zitten. Na je vijftigste word je ziek, dan krijg je sili- cose. Daarom zie je hier alleen jongere mensen. We zouden dagelijks een fles melk moeten hebben, zoals de arbeiders van de spuiterij. En het verouderde materiaal waarmee we werken moet vervangen worden". Als aan hun eisen niet tege moet wordt gekomen, gaan ze staken, zo dreigen de arbei ders. „Dat is onze manier om onze gevoelens te uiten. En het is sinds december toege staan". Luide knallen De arbeiders hebben gelijk dat ze klagen en dreigen, maar ze hebben nog geluk, zij werken in een van de modernere ge deeltes van de fabriek. Er zijn collega's van hen die de ganse dag verblijven in een omge ving uit de Industriële Revolu tie, waar het proletariaat, en dus het marxisme, zijn bestaan aan te wijten heeft. In een donkere hal, waar onophoude lijk luide knallen klinken en een gedreun alsof er geheid wordt, werken mannen met machines uit het jaar nul, dat wil zeggen, uit de tijd van de Tweede Wereldoorlog. Ze zijn van Duitse makelij: Erfurt. Wat vinden ze er zelf van? Ze laten hun zwarte handen zien; ze zouden wel graag handschoenen willen hebben, en zeep, om ze te wassen voor dat ze gaan eten. En schoenen die geschikt zijn voor het zwa re werk dat ze doen. Oorbe schermers hoeven ze niet. Je raakt gewend aan het lawaai, schreeuwen ze. Teodorescu haalt zijn schouders op. „Ze zijn zo gewoon geraakt aan deze toestanden, dat ze niet weten wat ze eisen moeten", zegt hij, en hij gaat ons voor, door de blubber, naar de vol gende hal. Aan de rode verf op de ruiten is al te zien dat het hier gaat om de spuiterij. Die is op dit moment buiten be drijf, omdat het middag is en de machines alleen 's ochtends gespoten worden. Dat gebeurt in een gesloten ruimte, zonder ramen, zonder deugdelijke ventilatie, zonder wasinstalla- tie om de verfresten te verwij deren. Een fles melk en een iets hoger loon, dat krijgen de arbeiders hier in ruil voor hun gezondheid. „Dit was het slechtste", zegt Teodorescu als hij ons begeleidt naar de uit gang. Nog even steekt hij zijn hoofd ergens naar binnen, maar nee, zegt hij, „hier zullen we maar niet ingaan, hier zijn te veel schadelijke stoffen". STEVO AKKERMAN Het beeld in Roemenië is niet ve van de werknemers de sluitpost el anders dan dat in andere Oosteuropese landen: in de meeste fabrieken vormt de gezondheid van de begroting. foto: ap °)E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES i tentoonstelling in IN1778 Willem van Noort en zijn stuurman gaan er op uit om pfficieluyden" en goede matrozen te werven. Er is belangstel- ng genoeg: het avontuur lokt en elke reis naar verre landen >r mledt nog de mogelijkheid schatrijk terug te keren. „Waar gaat -e reis-heen, seigneur?", wordt er gevraagd, maar Van Noort eeft ontwijkende antwoorden, want het doel van de tocht mag niet bekend worden; overal immers loeren de concurrenten en als de Heren Zeventien van dit plan hoorden, zouden zij er wel eens een stokje voor kunnen steken. Ondertussen wordt de „Fortuyn" uitgerust en zwaar bewapend. Op 23 April 1651 ver laat het schip de rede van Texel. De koers is Zuid. Francoise Sagan ontbreekt op eigen proces LYON Het proces tegen de Franse schrijfster Frangoise Sagan wegens het bezit van verdovende middelen en tegen veertig anderen die verdacht worden van het leveren van drugs aan de Parijse 'jetset' is gisteren in Lyon van start ge gaan. De 54-jarige Sagan was zelf niet aanwezig. Haar advo caat overlegde een medische verklaring waarin stond dat haar gezondheid het haar niet toelaat de 460 kilometer lange reis te maken van haar wo ning in Parijs naar Lyon. Sa gan is aangeklaagd wegens ge bruik, bezit en vervoer van verdovende middelen. De Franse schrijfster gaf twee jaar geleden, nadat zij bij de zaak betrokken was geraakt, op te levisie toe drugs te gebruiken. BONN De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren, on danks kritiek van coalitie genoot FDP, verklaard vast te willen houden aan zijn voorwaarden voor de erkenning van de Poolse westgrens. Kohl zei dit tij dens een persconferentie in Bonn. Ock bagatelliseerde de bonds kanselier de controverse bin nen de regering die was ont staan na zijn verklaring van vrijdag toen hij zei bereid te zijn de huidige Duits-Poolse grens te erkennen op voor waarde dat Polen afzag van de eis voor herstelbetalingen aan een verenigd Duitsland. Coalitiegenoot FDP verklaar de afgelopen zaterdag geen steun te zullen verlenen aan Kohls plannen, terwijl minis ter Hans-Dietrich Genscher (FDP) van buitenlandse zaken zondag indirect aangaf dat Kohl met deze voorwaarden de weg naar een verenigd Duitsland blokkeerde. Kohl ontkende gisteren echter dat de grenskwestie een scheu ring heeft-veroorzaakt binnen zijn regering. Wel moest hij 's avonds na een onderhoud met Genscher onder vier ogen toegeven dat „het zeer moei lijk wordt binnen de coalitie". Eerder op de dag had Kohl al toegeven dat er verschil van mening bestond, maar ont kend dat er sprake was van een crisis binnen zijn kabinet. Kohl zei na afloop van een vergadering van de CDU-par- tijtop niet te begrijpen waarom er onrust was ontstaan over zijn uitlatingen. .Volgens hem wordt het debat over de Oder- Neissegrens gemanipuleerd door „zekere lieden" om de entrée van de extreem-rechtse Republikaner in het parlement mogelijk te maken door de po sitie van de CDU en CSU te verzwakken. In december worden in de Bondsrepubliek algemene verkiezingen gehou den. Waarnemers menen ech ter dat Kohl zich niet defini tief wil uitspreken om zich niet te vervreemden van het rechtse kiezersvolk. De Republikaner willen een herenigd Duitsland binnen de grenzen van vóór 1937, dus in clusief de Poolse gebieden Si- lezië en Pommeren. Hoewel de meeste landen de Oder-Neisse- grens hebben erkend, heeft Bonn dit nooit gedaan. De Bondsrepubliek stelt zich op het standpunt dat de grens al leen door een herenigd Duits land kan worden gegaran deerd. Kohl herhaalde gisteren dat een garantie van de Oder- Neissegrens door een verenigd Duitsland verbonden moet worden aan een verklaring van Warschau dat het afziet van herstelbetalingen voor de oorlog. De bondskanselier zei ook dat hij een formele ver klaring wil hebben van de Poolse regering waarin de rechten van de 600.000 etni sche Duitsers in Polen worden gegarandeerd. Kohl zei verder geen vredesverdrag te willen tekenen met de overwinnaars van de Tweede Wereldoorlog. De Franse president Mitter rand zei gisteren dat er een in ternationale overeenkomst moet komen over de Duits- Poolse grens. De president zei dit tijdens zijn ontmoeting met de Tsjechoslowaakse parle mentsvoorzitter Alexander Dubcek. Mitterrand zal vrijdag de kwestie opnieuw naar vo ren brengen als hij de Poolse president Bogcich Jaruzelski en premier Tadeusz Mazowiec- ki ontvangt. Premier Hans Modrow van de DDR, die gisteravond voor een tweedaags bezoek in Moskou arriveerde, zei bij aankomst op de luchthaven dat de grens kwestie ook onderwerp van gesprek zal zijn gedurende zijn verblijf in de Sovjetunie. Van daag had Modrow een ontmoe ting met Sovjetleider Michail Gorbatsjov. Doorbraak nationalisten in Oekraïne MOSKOU De verkie- zingen van zondag in drie grote deelrepublieken van de Sovjetunie hebben pre sident Gorbatsjov een nieuw nationaliteiten-pro bleem bezorgd. Hoewel de officiële uitslag nog steeds niet binnen is, is duidelijk dat in de Oekraïne de na tionalistische volksfront- beweging Roech veel aan hang heeft gekregen. Twee van haar leiders, die ja ren in de gevangenis zaten tot dat Gorbatsjov aan de macht kwam, werden direct in het parlement van de Oekraïne gekozen. „Wij verenigen ie dereen die ontevreden is over het systeem waaronder wij le ven, van radicale communis ten tot wetenschapsmensen tot dissidenten en vroegere ge vangenen. Wij willen strijden voor een onafhankelijke, soe vereine Oekraïne, maar er be staan verschillende opvattin gen over of dit buiten de Sov jetunie moet gebeuren of in de vorm van een nieuw soort fe deratie", aldus een van de lei ders van Roech. De doorbraak van Roech (waarschijnlijk een kwart van de 450 zetels) wijst op een krachtig mengsel van nationa lisme en democratiseringsdrift, zoals dat zich ook in de Oost- zeerepubliekën heeft ver spreid. Maar doordat de Oek raïne de economische motor van de Sovjetunie is, zou een streven naar afscheiding van deze republiek veel problema tischer zijn voor het Kremlin, dan wat zich aan de Oostzee afspeelt. Roech schijnt in Lvov en an dere delen van de West-Oek- raïne af te stevenen op een to tale overwinning. Dit zijn cen tra van nationalisme sinds het gebied bij de Sovjetunie werd ingelijfd op grond van het pact tussen Stalin en Nazi-Duits- land uit 1939. „Het niveau van politisering is hier hoger dan elders in de Oekraïne", aldus een student in Lvov. „De mensen willen hier niet alleen dat er worst te koop is, maar eisen ook politieke vrijheid". Ook in de meeste kiesdistric ten van de Russische Federa tie, en Wit-Rusland deden her- vomingsgezinde partijleden het goed, al haalden zij niet onmiddellijk het vereiste mi nimum van 50 procent van de stemmen. Dat maakt een tweede ronde noodzakelijk tussen de twee hoogst geëin digde kandidaten, of geheel nieuwe verkiezingen in het geval er slechts één kandidaat was. Deze wordt gehouden op 18 maart. Een van degenen die wel di rect werden gekozen was de leider van de radicale hervor mers, Boris Jeltsin. In zijn dis trict, Sverdlovsk in de Russi sche Federatie, haalde hij in één keer ruim 80 procent van de stemmen. Jeltsin, gisteren op bezoek in ons land. wilde nog niet zeggen of hij zal po gen president van de Russi sche Federatie te worden. De huidige president, politburolid Vitali Vorotnikov, werd ook direct herkozen. De opkomst in de verschillen de parlementen van onafhan kelijke kandidaten zal, naar verwachting, binnen de com munistische partij tot fractie vorming leiden. Als de partij straks haar machtsmonopolie definitief opgeeft, zullen zelfs tal van oppositiepartijen ont staan. De tweede rondes tussen twee kandidaten of nieuwe verkie zingen werden zondag al ge houden in districten van de Oostzeerepubliek Litouwen, waar de democraten een week tevoren waren doorgebroken bij parlementsverkiezingen. De doorbraak van het Volks front Sajudis zette zich hier onverminderd door. Jong geleerd... Een Libanees jongetje speelt met het geweer van zijn vader. De jongen kwam zijn vader bezoeken in een van de stellingen die de christenen in Bayrut hebben ingenomen in hun onderlinge strijd. Momenteel probeert Alberto Sozzi van het Vaticaan te bemiddelen tussen de christelijke facties. FOTO: EPA

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5