Consumentenbond stelt melkdrinkers gerust £cidócSouocmt wt eft -iden ^pij) te mager BELGEN WETEN NIETS OVER DIOXINE Zöltgens hekelt Werkgevers Schellingwoude naar Stoommuseum CDA'er Van Noord duikt weer op evreden bouwvakkers voortaan 36 uur aan het werk ?AG"NENLAND DINSDAG 6 MAAT] 1990 PAGINA 3 eubeleid ANWB leidt nieke ledenvergadering ^0T]HAAG De ANWB houdt donderdag in ior het eerst sinds haar oprichting in 1883 luitengewone ledenvergadering. Reden Je bijeenkomst is de fundamentele kritiek antwoljg ANWB-leden op het milieubeleid van wor^anisatie. De protesterende leden, afkom- t met lit Gelderland, verwijten de ANWB een ang loost ichtig milieubeleid: enerzijds pleit de or- tie voor de uitbreiding van het openbaar er en het sparen van landschap en na- paar aan de andere kant spant ze zich in Jneer autowegen en tunnels. Volgens de ijk ;n jat n on£ chenjleid te voeren dat het autoverkeer in be ing neemt. Directeur P. Nouwen van de zal tijdens de buitengewone ledenver- ig het beleid van de organisatie toelich'- vol' gen 1 Een alk komt in het Friese Anjum bij van de schoonmaakbehan- deling die hij heeft ondergaan. Honderden soortgenoten die de kust niet hebben kunnen bereiken drijven dood in zee rond. foto: anp Honderden vogels besmeurd met olie ANJUM Langs de Friese kust en op de Waddeneilanden zijn de afgelopen dagen honderden met olie besmeurde vogels aangespoeld. De olie is waarschijnlijk afkomstig van een schip dat vorige week tij dens de storm illegaal heeft ge loosd. Zo'n vierhonderd vogels zijn inmiddels binnengebracht bij het vogelopvangcentrum De Fügelspits in Anjum. Volgens medewerkster G. Wiersma kan de helft van de verzwakte vogels, waaronder zee koeten en alken, nog worden ge red. Op de Noordzee drijven nog honderden dode vogels die door de zuidwesterwind niet naar de kust konden zwemmen. Bevolkingsonderzoek kan borstkanker terugdringen DEN HAAG Een regelmatig terugkerend be volkingsonderzoek naar borstkanker kan het aan tal sterfgevallen onder vrouwen jaarlijks met 600 terugdringen. Dit wijst een onderzoek van de Erasmus-universi- teit dat in opdracht van het ministerie van volks gezondheid is verricht. Het gaat met name om on derzoek van vrouwen tussen de 50 en 70 jaar. De kosten verbonden aan een nationaal bevolkings onderzoek, waaraan zo'n 500.000 vrouwen kunnen deelnemen, worden geraamd op 45 miljoen gulden per jaar. Nu nog sterven jaarlijks ongeveer 5.000 vrouwen aan borstkanker, een van de belangrijk ste doodsoorzaken onder vrouwen. De onderzoe kers stellen voor vrouwen vanaf hun vijftigste le vensjaar eens in de twee jaar voor het maken van een röntgenfoto op te roepen. Britten stoppen slib-lozingen LONDEN De Britse minister van landbouw John Gummer heeft gisteren in Londen be kendgemaakt dat Groot-Brittannië uiter lijk 1998 zal stoppen met de lozing van mil joenen tonnen zuive ringsslib in de Noord zee. De lozing was al lange tijd een doorn in het oog van de andere Noordzeestaten. De Britse minister deed zijn toezegging vlak voor de Noordzeeconfe- rentie, die morgen in Den Haag begint. Rottumeroog dreigt zandbank te worden GRONINGEN Rottume- roog, het kleinste en meest noordelijke Waddeneiland van Nederland, heeft veel te lijden gehad van de stormen van de afgelopen weken. Wanneer zich de komende tijd meer van dergelijke stormen blijven voordoen, dreigt dit eiland een zandbank te worden. Dat ver klaarde gisteren J. de Boer van het ministerie van land bouw en visserij tijdens een bezoek aan dit onbewoonde eiland. Volgens De Boer is er met name aan de oostzijde veel stormschade en zijn er honder den meters duin weggeslagen. rhbtenaren nsterdam 'achtiii I Dken 1 e kesyolg van de voorpagina) ÉCHT Alleen de afde- kmsterdam was en bleef en in Utrecht fel gekant M het akkoord. Volgens (jat zjch wej neer. bij het besluit van de voopad, moest de AbvaKa- roup1 middels acties sterk entieP ma^en voor een sala~ itbreiretering van 5 onder ig van voorzitter Van de ir meent echter dat er neer haalbaar is dan 2,6%. •grootegd bij het bedrag dat is ngenirokken voor allerlei aan- r honP inkomens-, scho- en werkgelegenheids- ®n'jegelen komt de totale itbreiipmte volgens Van de gaar op 4,2 De hoofdste- AbvaKabo, die met 250 naar de bondsraadsver- jing in Utrecht was afge- ontkende dit en stelde de loonruimte hooguit de aft is- ..Daardoor blijven de achterlopen op ^bedrijfsleven", aldus de verklaring. De n het|.e afdelingen maakten t en [r duidelijk dat hun leden verwfiereid zijn Dr er[te voeren. r meer loon rende- DEN HAAG De Consu mentenbond vindt dat melk uit België met een gerust hart gedronken kan worden. De bond is niettemin blij dat staatsse cretaris Simons van volks gezondheid een onderzoek instelt naar de aanwezig heid van dioxine. Volgens woordvoerder Jan Hakkert van de Consumenten bond moet er onderscheid worden gemaakt tussen melk die rechtstreeks van de boer wordt betrokken en melk die van een fabriek afkomstig is. „Een melkfabriek, ook in Bel gië, kent vele aanbieders. Door alle melk te mengen wordt melk met een te hoog dioxine gehalte zo verdund dat er ten slotte geen sprake meer is van overschrijding van de nor men". Op het totale aanbod van melk gaat het volgens Hakkert om betrekkelijk wei nig boeren die schade onder vinden van de vuilverbran dingsinstallaties. Niettemin is hij blij dat er een onderzoek komt omdat België veel verou derde verbrandingsinstallaties telt. Houdbaar Nederland heeft vorig jaar ruim 200.000 ton melk en melkprodukten uit België in gevoerd, dat komt neer op 18 procent van de totale melk- consumptie. Volgens een woordvoerder van het Pro- duktschap van Zuivel is het niet eenvoudig te achterhalen in welke winkels de produk- ten terecht komen. „Detaillis ten kopen via de groothandel in, de produkten worden daar na over het hele land ver spreid". Dat Nederland zoveel melk uit België invoert is volgens een woordvoerder van de Konink lijke Nederlandse Zuivelbond onder meer te verklaren door de import van lang houdbare melk. Dit produkt, verpakt in plastic flessen, wordt in ons land niet geproduceerd. Daar naast worden veel kant-en- klare produkten in kleine ver pakkingen ingevoerd. De Keuringsdienst van Waren is inmiddels een onderzoek ge start naar de aanwezigheid van dioxine in Belgische melk. Het onderzoek gaat ongeveer tien dagen duren. Monsters De Belgische autoriteiten we ten niets over het eventuele dioxinegehalte van koemelk en beschikken ook niet over apparatuur om dit te meten. Naar aanleiding van de klacht van staatssecretaris Simons heeft een groep ambtenaren van verschillende ministeries gisteren opdracht gekregen binnen 48 uur een plan uit te werken voor het nemen van monsters, aldus een woord voerster van het ministerie van volksgezondheid in Brus sel. In afwachting van dat onder zoek, dat naar verwachting zes tot zeven weken in beslag zal nemen, wordt niet overwogen de consumptie van melk te ontraden. Er zou evenmin aanleiding bestaan om melk van bedrijven in de buurt van vuilverbrandingsovens apart te houden. De Vlaamse staatssecretaris van milieu, Theo Kelchter- mans, zei gisteren dat een acht jaar geleden uitgevoerd onder zoek heeft uitgewezen dat de neerslag van dioxine in de buurt van de Belgische instal laties ver beneden de Neder landse normen ligt. Sindsdien kan de situatie er alleen maar beter op zijn geworden, omdat één centrale is gesloten en het filtersysteem van een andere is geperfectioneerd. Volgens Kelchtermans levert het drin ken van Belgische melk dan ook geen gevaar op. (Van onze parlementaire redactie) vanUM PvdA-fractieleider.Wöltgens heeft gisteravond fel V°°laald naar de werkgevers in Nederland. Op een partij- ;re éiikomst in Bussum hield Wöltgens een pleidooi voor ver- vooitènde maatregelen voor bedrijven zodat daar langdurig n sm^ozen WOI"den aangenomen. Daarnaast stelde Wöltgens dat "irijfsleven moet opdraaien voor de miljarden-overschrij- op de inmiddels afgeschafte Wet Investeringsrekening Volgens Wöltgens gaat het financieel gezien uitstekend bedrijfsleven. Maar de ondernemers schieten in een aan lichten fors te kort. Zo moet er veel meer worden geïnves- iin milieuvriendelijke produkten en produktieprocessen, al- Töltgens. De houding van de werkgeversorganisaties bij de ierhandelingen is ronduit bedroevend, meent Wöltgens. luele werkgevers zeggen dat zij hun maatschappelijke ver- irdelijkhëid kennen, maar hun organisaties onttrekken "laaraan door geen afspraken te willen maken over de be- 'ng van de langdurige werkloosheid. Daarnaast'moeten be- volgens Wöltgens veel meer doen aan scholing van hun mers. „Het menselijk; kapitaal is Nederlands beste grond- Wöltgens vindt ook dat bedrijven verplicht moeten worden brei "tneente berekent waarde onroerend goed ai .HAAG Voor alle heffingen op basis van de waarde van •mei rend goed, zoals onroerend-goedbelasting en waterschaps- liers ïgen, gaat de gemeente de taxatie en vaststelling van de ranglde voor zijn rekening nemen. Tot dusver bepalen diverse Dnacfaties voor afzonderlijke heffingen de waarde. De werkgroep waarin provincies, gemeenten, rijk en de Unie die waterschappen samenwerken, heeft met de betrokken be- i slieden overeenstemming bereikt. Het kabinet moet nog een itief oordeel geven. dicapten en etnische minderheden aan té nemen. Het 98 jaar oude stoomgemaal Schellingwou- stoommachine, een scheprad en de ketel de, dat werd gebouwd tijdens de aanleg van worden overgebracht naar het Stoommu- het Noordzeekpnaal om het IJ op peil te hou- seum in Medemblik. Schellingwoude is al den, wordt gesloopt. De 204 ton wegende sinds 1949 'met pensioen'. foto: anp DEN HAAG „Laat ik over de acties van de ak kerbouwers en de toestan den. om mijn persoon maar niet te veel meer zeggen. Maar zeker is dat de emoties hoog oplaaien. Ik heb de boeren weer eens goed leren kennen. Zeker is ook dat we op ons 'onderduikadres' goed Verzorgd werden, maar het was fijn om weer ge woon thuis te kunnen ko men en naar de kerk in Dwingeloo te kunnen gaan". Uiterlijk onbewogen gaf het Drentse CDA-kamerlid Jan van Noord gisteren in Den Haag een toelichting op zijn tijdelijke onderduikactie, waartoe hij zich vorige week gedwongen zag omdat boze boeren hem hadden bedreigd. Burgemeester J. van der Laan van Dwingeloo had dit de CDA'er geadviseerd, nadat deze zich in het openbaar had uitgesproken voor het het in zetten van de mobiele eenheid tegen de protesterende boeren. Nu de situatie zich 'enigszins genormaliseerd' heeft, het noemde, keerde Van Noord op zijn Haagse post terug. Evenals de andere landbouw- specialisten in de Tweede Ka mer, Huijs en Van Zijl (PvdA), Blauw (VVD) en Ter Veer (D66) is Van Noord benieuwd, of minister Braks tijdens het gisteren begonnen tweedaagse beraad van de Europese land bouwminister er in slaagt ge hoor te vinden voor zijn plan nen om het flankerend beleid voor de akkerbouwers uit te breiden. De drie Centrale Landbouwor ganisaties (CLO's) stuurden Braks op de valreep nog een telegram waarin ze nogmaals eisten dat de minister zich zou inzetten voor verhoging van de graanprijs tot het niveau 1988-1989. Op de agenda van de Landbouwraad staan prijs voorstellen van de Europese Commissie voor het komende seizoen, maar men verwacht niet dat daarover deze dagen besluiten zullen worden geno men. Eind maart treffen de landbouwministers elkaar weer in Luxemburg. Daar zou men de prijzen definitief moeten vaststellen. „Minister Braks", aldus Van Noord, „heeft de motie van CDA en PvdA in feite ver op gerekt. Een prima zaak. Ik ga er vanuit dat de minister de dekking van die uitgaven in eerste aanzet binnen zijn eigen begroting kan vinden, zodat de zaak niet verder aan de minis terraad behoeft te worden voorgelegd". Later deze week praten de landbouwspecialis- ten met Braks over de resulta ten van het jongste overleg in Brussel en voeren ze ook een voorbereidende gesprek voor het landbouwberaad in Lu xemburg. „Dat overleg wach- ten we nu maar eerst rustig af", aldus Van Noord, „dan kijken we later verder". ALEX SNELLEMAN Op een uitzonderlijk druk bezochte verkiezingsbijeenkomst van het CDA in Hoogeveen passeert voorzitter Maarsing van de afdeling Veenkoloniën van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond de partijtop van de christen-democraten. Van links naar rechts: fractievoorzitter Brinkman, premier Lubbers, vice-voorzitter Van Montfrans en partijvoorzitter Van Velzen. foto: anp Braks ondervindt begrip van Europese collega's (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Lubbers zei dat produktiebeperking en omschakeling ervoor zullen zorgen dat de prijzen niet ver laagd hoeven te worden. Maar de premier wees erop dat produktiebeperking ook zal betekenen dat het aantal mensen dat in die sector werkt, wordt ingekrompen. Daarom is solidariteit nodig, aldus Lubbers. Een van de voormannen van de actievoerende boeren, W. Schaap, zei in de toezegging van Lubbers geen aanleiding te zien de acties op te schorten. Binnen de akkerbouwsector werd tot nu toe verdeeld ge dacht over produktiebeheer- sing. Zeker als het om een ver plichte regeling gaat. Minister Braks heeft gisteren de Europese landbouwminis ters laten weten niet van plan te zijn de stabilisatie-mecha nismen voor de graanboeren, die onder meer voorzien in een produktieplafond van 160 miljoen ton graan per jaar en een prijsverlaging van 3 pro cent als die plafonds worden overschreden, te wijzigen. Braks heeft zijn collega's wel op de hoogte gesteld van de steunmaatregelen die hij de actievoerende Nederlandse ak kerbouwers heeft aangeboden. Die maatregelen passen overi gens in het beleid dat de Euro pese Gemeenschap al in 1988 heeft vastgesteld. De Neder landse bewindsman zei na af loop van het overleg veel be grip van zijn collega's te heb ben ondervonden voor de Ne derlandse situatie. (Van onze sociaal- te %onomische redactie) den HAAG De 16.000 rvakkers die bijna weken lang hebben akt voor een 36-urige [week, zijn vandaag aan het werk ge- De bouwvakkers - evenals de werkge- - tevreden met het :esultaat dat gisteren, naanden van onder- ielingen, is bereikt. •uwbonden FNV en CNV en van een 'doorbraak' et massale verzet gevers tegen verdergaan- rbeidstijdverkorting. De gevers ontkennen door lieën te zijn gegaan. Vol gens hen is de tendens naar collectieve atv juist omgebogen naar uitbreiding van flexibel in te roosteren en per bedrijf te regelen vrije dagen. De werkgevers verwachten geen enkel werkgelegenheid seffect van de verdere arbeids tijdverkorting. De bonden daarentegen gaan er vanuit dat er met ingang van 1991 jaarlijks drie- tot vierduizend nieuwe arbeidsplaatsen bij zul len komen. De cao-partners zijn verder overeengekomen dat tweehonderd mensen, af komstig uit groeperingen van etnisch-culturele minderhe den, werk en scholing krijgen aangeboden. De cao heeft een looptijd van twee jaar en geldt voor de 250.000 werknemers in de be drijfstak. Verder is een loons verhoging van 3 procent over eengekomen: 1,5 procent wordt uitgekeerd op 1 april en de overige 1,5 procent op 1 ja nuari 1991. De automatische prijscompensatie, voor dit jaar geraamd op 2 procent, blijft gehandhaafd. Evenwichtig Met de nieuwe cao is een loon kostenstijging van zo'n 4,5 pro cent per jaar gemoeid. Werk gevers en bonden zijh in de cao verder een eenmalige uit kering van duizend gulden voor volledig arbeidsonge schikten overeengekomen. De vut-uitkering wordt aangepast aan de loonstijging. De onaf hankelijk voorzitter van het bouwoverleg, de commissaris van de koningin in Flevoland, J. Lammers, noemde het giste ren bereikte resultaat „even wichtig". De officile onderhandelingen waren zondag, na een week van informeel overleg, offi cieel weer hervat. Zondag nacht gingen partijen echter onverrichter zake weer uiteen. De bonden weigerden name lijk in te gaan op het voorstel van de werkgevers om de uit betalingen van ziektedagen niet meer centraal, maar per bedrijf te regelen. De bonden wezen dit voorstel af uit angst dat in veel bedrijven de eerste twee ziektedagen voor reke ning van de werknemers zou den komen. Het voorstel werd gisteren bij de hervatting van het overleg uiteindelijk door de werkgevers ingetrokken. Wel zal er een studie worden verricht naar de mogelijkhe den van een nieuw betalings systeem bij ziekte. De verkor ting van de werkweek van 37 naar 36 uur gaat per 1 januari volgend jaar in. Van de 22 atv- dagen die de 36-urige werk week oplevert worden elf flexibel. Die dagen kunnen be halve in (halve) dagen ook in uren worden opgenomen. De controle op het aantal opgeno men atv-dagen loopt via de loonstrook. De elf collectieve atv-dagen vallen deels in de kerstperiode, op Hemelvaarts dag en op Goede Vrijdag. Werkweek Werkgeversonderhandelaar De Fouw ontkende gisteren dat de werkgevers als gevolg van de stakingen zijn gezwicht voor de invoering van de 36- urige werkweek. Volgens De Fouw had hij aan het begin van de onderhandelingen al het fiat van zijn leden om in te stemmen met arbeidstijdver korting. Dat het toch nog zo lang heeft moeten duren weet hij aan het feit dat de bonden vasthielden aan collectieve verkorting van de werkweek. Met de invoering van de 36- urige werkweek is voor de werkgevers wel de grens be reikt. Met eisen tot verdere atv kunnen de bonden wat De Fouw betreft „de pot op". Vol gens voorzitter Schuller van. de Bouw- en Houtbond FNV zijn de stakingen juist wel no dig geweest om het verzet van de werkgevers tegen verdere atv te breken. „De bonden ko men versterkt uit de strijd. De stakers kunnen trots terug naar de bouwwerken", aldus Schuller. De stakingen hebben de bedrijfstak naar schatting 25 miljoen gulden gekost. iAIBAAI' door WILLEM RITSTIER 7 maart Prins Claus houdt In het Nederlands Congresge bouw in Den Haag de ope ningstoespraak van de Der de Internationale Conferen tie van de Bescherming van de Noordzee. De conferen tie staat onder voorzitter schap van minister Maij- Weggen van Verkeer en Waterstaat. Prinses Mar- §riet opent in Hoogezand- appemeer het verzor gingstehuis 'Voor Anker'. Stacaravans voor asielzoekers DEN HAAG Het ministerie van WVC overweegt de aan schaf van stacaravans om mensen dat asiel in ons land aanvraagt groeit gestaag en men heeft grote problemen om de circa 20.000 mensen te huis vesten. Vluchtelingenwerk, het overkoepelende orgaan van hulporganisaties voor vluchtelingen en asielzoekers, is niet erg ingenomen met het plan en dringt er bij WVC op aan de asielzoekers op normale wijze te huisvesten. Paddentrek Boswachter Willemsen In Dronten bezig met het legen van paddenemmers. De trek van de dieren is door het zachte weer extra vroeg begonnen. Daarom is langs de wegen In Flevoland gaas gespannen en zijn emmers in de grond geplaatst om de diertjes van een dood op de snelweg te redden. Boswachter Wil lemsen zet ze nu 's-morgens veilig over. foto: anp

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3