Oplossing in de maak in affaire-Zandbelt Gereformeerden nog huiverig voor 'dienst der genezing' brieven van lezer kerk wereld beroepingen Dr. Chikane: nieuw model democratie nodig ÊcidóGSotwaC GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidócQowuvnt DINSDAG 6 MAART 1990 PAGI1 m Zwarte predikanten: handhaaf sancties tegen Zuid-Afrika LUNTEREN Zwarte Zuidafrikaanse predikanten hebben maandag sterk aan gedrongen op handhaving van de econo mische sancties tegen Zuid-Afrika. Als de druk zou worden opgeheven, dan komt de regering-De Klerk terug op haar beloftes, zo zei ds. Sam Buti tot de gereformeerde synode in Lunteren. Hij is voorzitter van de NGKA, de voormali ge NG-dochterkerk voor zwarten in Zuid-Afrika. De moedige stappen van president F.W. de Klerk waren groten deels het gevolg van de economische druk van buitenaf, aldus de blanke pre dikant Nico Smith, actuarius van de Ne derduitse Gereformeerde Kerk in Afrika (NGKA). „We moeten niet denken dat De Klerk vrolijk en vrijwillig naar de onderhandelingstafel is gegaan." De be roerde economische situatie van het land dwong hem iets te doen. Volgens Buti zou president De Klerk pas echt bekeerd zijn, als hij vergeving zou vragen van al diegenen die 27 jaar gevangen hebben gezeten. De blanke Nederduitse Gerefor meerde Kerk heeft volgens Buti haar kansen voorbij laten gaan. Nu hebben de zwarte NG-kerken het vportouw geno men bij de politieke veranderingen. Als de synode van de blanke NG-Kerk dit najaar de apartheid niet als zonde af wijst, blijft deze kerk in wezen op het zelfde pro-apartheidsstandpunt staan. De molenaar denkt dat het graan alleen groeit om zijn molen te doen draaien PARTIJEN ZWIJGEN OVER REGELING CONFLICT UTRECHT Kardinaal Simonis heeft gisteravond in het conflict met de Zwolse pastoraal werker André Zandbelt nog geen knopen doorgehakt. De aartsbisschop bezint zich komende weken op een voorstel dat Zandbelt hem in een gesprek heeft gedaan, aldus mgr. Simo nis' woordvoerster. Beide partijen hebben afge sproken dat zij over de oplos sing die in de maak is niets naar buiten zullen "brengen. Zij willen slechts kwijt dat het gesprek in Utrecht „verhelde rend" is geweest. Mgr. Simo nis had Zandbelt uitgenodigd voor een gesprek over de con sequenties van artikel 11 (ein de arbeidsovereenkomst) .van het rechtspositiereglement voor pastoraal werkers. De Zwolse pastor kreeg eind vorig jaar van mgr. Simonis te horen dat hij niet langer als getuige mocht optreden bij een kerkelijk huwelijk. Zand belt weigerde de huwelijken waarbij hij was betrokken, voor sanering voor te dragen. Hij acht dit een aantasting van de integriteit van zijn pastorale opstelling. Het kerkelijk wetboek bevat overigens een uitzondering clausule dat nonnen en leken bij een kerkelijk huwelijk mogen assisteren als er geen priester of diaken beschikbaar is. Van de kant van het aartsbis dom waren behalve de kardi naal vicaris-generaal dr. A.J. Vermeulen en econoom dr. J. Klok bij het gesprek aanwe zig. Na Zandbelt ontvingen zij het voltallige bestuur van de St.Michaëlsparochie te Zwol le, die zich volledig achter Zandbelt heeft gesteld. Het conflict tussen mgr. Simo nis en Zandbelt heeft inmid dels landelijke proporties aan genomen. De Acht Mei Bewe ging, de Vereniging Gehuwd en Ongehuwd Priesterschap en de Federatie van Vereni gingen van Pastoraal Wer kenden hebben hun steun toegezegd aan de actiegroep St. Michael, die druk doende is overal handtekeningen voor Zandbelt te verzamelen. De actiegroep, die eind janua ri voor de woning van mgr. Simonis demonstreerde, stuurt alle parochies een boekje waarin het conflict uit de doeken wordt gedaan. Bediening In antwoord op Zandbelts brief waarin hij zijn weige ring verantwoordde en zich daarbij met name beriep op zijn aanstelling door kardi naal Alfrink had vicaris Ver meulen vorige week geschre ven dat „wij dat niet als een positief antwoord kunnen verstaan. Dat betekent dat een pastorale oplossing, zoals wij die graag hadden gezien, niet meer mogelijk lijkt. Doordat u zich als pastorale werker niet heeft onthouden van de sacramentenbediening, heeft u gehandeld in strijd met de beperkingen van het kerkelijk wetboek en met de pastorale opdracht die u van de bisschop hebt ontvangen, in strijd ook met het rechtspo sitiereglement voor pastorale werk(st)ers." „Hoewel door uw antwoord het uitzicht niet gunstig lijkt, hopen wij met u op een oplos sing die recht doet aan uw persoon en werk. Daarbij is dan wel verondersteld dat u in uw persoon en werk res pect toont voor de opdracht die u van de bisschop hebt ge kregen, en voor de Kerkorde, juist op het voor de Kerk zo wezenlijke terrein van de sa cramentenbediening," zo schrijft Vermeulen. Artikel 11 spreekt over in trekking van de goedkeuring door de bisschop indien de pastorale verzorging door de pastorale werker in strijd met de leer van de Kerk is of in dien de pastorale werker niet of onvoldoende pastoraal functioneert. De Vereniging van pastorale werk(st)ers in het aartsbis dom, waarvan Zandbelt ove rigens de voorzitter is, deelt zijn opvatting dat verkondi ging, dopen, ziekenzalving en assistentie bij een kerkelijk huwelijk tot de taken van een pastoraal werk(st)er behoren. Bidden om vrijlating Een Tibetaans meisje huilt en bidt tijdens een mars, om te proberen een ter dood veroordeelde Tibetaanse student vrij te krijgen uit een Chinese gevangenis. Op vijf maart 1988 werd Lobsang Tenzin gearresteerd door de Chinese autoriteiten, toen hij meededd aan demonstratie voor Tibetaanse vrijheid. FOTO: AFP „Oekrainse katholieken krijgen onvoldoende steun van Vaticaan" LVOV De Oekrains-Ka- tholieke Kerk voelt zich on voldoende gesteund door het Vaticaan. „Vertegenwoordi gers van het Vaticaan geven ons lang niet altijd de bijstand die we nodig hebben", zegt aartsbisschop Vladimir Ster niuk in een gesprek met het Oostenrijkse persbureau Kathpress. Sterniuk vindt het een slechte zaak dat de Oekrains-Katho- lieke Kerk tot nu toe niet be trokken is bij de besprekingen tussen het Vaticaan en de Russisch-Orthodoxe Kerk over de toekomst van zijn kerk. „Ze moeten niet over ons, maar met ons praten", al dus de 'tweede man' van de kerk die in 1946 door Stalin werd gedwongen op te gaan in de Russisch-Orthodoxe Kerk. Niet alleen in West-Euröpa, maar ook in het Vaticaan be staan volgens Sterniuk veel misverstanden over de Oek- rains-Katholieke Kerk, die met Rome is verbonden, maar de oosterse liturgie viert. De aartsbisschop verwijst daar voor naar de „leugens" over geweld van Oekrainse katho lieken tegen leden van de Russisch-Orthodoxe Kerk. Voor de opstelling van de Russisch-Orthodoxe Kerk heeft Sterniuk weinig goede woorden over. „Zij behandelt ons als een soort nieuwe sek te, die opeens overal opduikt en nieuwe gemeenten in het leven roept. Maar wij zijn een kerk, wij zijn onderdeel van de Rooms-Katholieke Kerk en hebben dezelfde rechten als deze kerk". Nieuwe Russische vertaling van de bijbel MOSKOU/STUTTGART De synode van de Russisch- Orthodoxe Kerk heeft beslo ten dat er een nieuwe Russi sche vertaling van de bijbel komt. De huidige vertaling dateert van 1875. Een commissie onder leiding van metropoliet Alexej van Leningrad zal samen met en kele vertegenwoordigers van de Wereldbond van bijbelge nootschappen werken aan de nieuwe vertaling. In het verleden hebben de Russisch-Orthodoxe Kerk en de Sovjet-autoriteiten zich steeds verzet tegen plannen voor een nieuwe bijbelverta ling. Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Ter Aar A.N. Rietveld te Amerongen. Beroepen te Aalst C. van Vliet, kandidaat te Woerden. Be roepen te Aalst C.'van Vliet. kand. te Woerden: te Ochten (toez.) A. den Besten te Kamperveen; te Wezep (toez.) P.J. den Admlrant te Kampen. Gereformeerde Kerken Beroepbaar: M.H. Valk, Rólklaver 162, 8265 KX Kampen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Rotterdam-West R. van Beek te Veenendaal (Pnielkerk). Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Gouda en te Zuidlaren (tweede pred.plaats) H. Drost te Rot terdam-Oost; te Vollenhove-Kadoe- len P.M~ de Wit te Bergentheim. LUNTEREN De Gere formeerde synode heeft maandag aparte diensten der genezing vooralsnog van de hand gewezen. In deze kerkdiensten wordt voorbede gedaan voor zieken en is er ruimte voor handoplegging en eventueel ziekenzalving. De synode, bijeen in Lunte ren, was het met geringe meerderheid (38 - 31) eens met de opvatting dat zulke diensten thuishoren in de plaatselijke gemeente. De ad viserende synodecommissie vreesde dat door aparte dien sten de eenheid der gemeente gevaar loopt. Bovendien blij ken er bijna nergens aparte diensten der genezing te wor den gehouden. De dienst der genezing is in de loop der eeuw door de kerk verwaarloosd, terwijl het hier toch om een voluit kerkelijke opdracht gaat, zo schreven de deputaten (des kundigen) voor het contact met de Charismatische Werk gemeenschap Nederland. Deze teruggang schrijven zij ook toe aan „de verschraling van ons geestelijk leven dat niet erg thuis is in de ruimte van de Geest en van het gebed". De deputaten erkennen dat zieken te hoge verwachtingen van aparte diensten der gebe den kunnen hebben. Zo'n dienst is overigens iets heel anders dan gebedsgenezing. Deze „dubieuze" vorm, zoals grootscheepse gebedsgene zingscampagnes, is ook vol gens de deputaten theologisch en pastoraal onaanvaardbaar. Bovendien gaat het daarbij om slechts één aspect (de li chamelijke genezing) en niet om de heelheid van de mens als geestelijk, psychisch en li chamelijk wezen. Deputaten, die graag hadden gezien dat hun rapport nu reeds de gemeenten kon wor den toegezonden, kregen de opdracht de openstaande vra gen over de dienst der gene zing in een notitie voor te be reiden die dit najaar in- de sy node aan de orde komt. Conciliair Proces De synode heeft ingestemd met de voortgang van het conciliair proces voor gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping. Wel moet ge probeerd worden meer jonge ren ervoor te interesseren en moeten de theologische vra gen. over het milieu nader worden uitgewerkt, zo besloot de gereformeerde synode te Lunteren unaniem. Ter synode bestond grote waardering voor het proces, dat vooral op plaatselijk vlak de kerken heeft geconfron teerd met de grote problemen die mens en natuur bedrei gen. Ook was er lof voor de oecumenische toenadering als gevolg van het proces. „Op de Kerkendag zag ik onze eigen kardinaal Simonis rondschar relen," zo liet ds. J. de Kievit zich ontvallen, hetgeen dè ge reformeerde synodepraeses ds. E. Overeem later het woord „scharrelkardinaal" deed gebruiken. Toch waren er'ook bedenkin gen. Het „ontzettend optimis me" staat in schril contrast met de werkelijkheid van mi lieuvervuiling, landloze boe ren in Brazilië en het groei end egoïsme in het westen, al dus de Friese ouderling H. Bruinsma. Hij miste de bede 'Here, redt ons'. De voorzitter van de gerefor meerde steungroep, dr. H. Kouwenhoven, waarschuwde in een reactie voor pessimis me. „We mogen het er niet bij laten zitten omdat de zonde val ons de pas naar een betere toekomst afsnijdt." Op d£ volgende Kerkendag in 1992 zal er vooral aandacht moeten zijn voor de gevolgen van de Europese eenwording, vond ds. J.E. van Veen, voor zitter van de stuurgroep van het conciliair proces. Op aan dringen van kardinaal Simo nis („er zal een christelijk Eu ropa of geen Europa zijn") ko men daarbij ook de culturele wortels van dit continent aan de orde. Tenslotte is in- dat jaar ook de ontdekking van Amerika, 500 jaar geleden, een actuele zaak, aldus Van Veen. Twee opvolgers prof. Weijland LUNTEREN Binnen de Gereformeerde Kerken komt er één deputaatschap voor oe cumene. Tot dusver waren de oecumenische zaken verdeeld in binnen- en buitenland. De synode moet hier in april haar toestemming nog aan ge ven, zo bericht de voorlich tingsdienst van de Gerefor meerde Kerken. van dr. H.B. Weijland als ad viseur in algemene dienst van de synode. Zijn werk voor oe cumene binnenland wordt dan overgenomen door dr. L.J. Koffeman, secretaris oe cumene buitenland, die in de nieuwe constructie verant woordelijk voor al het oecu menische werk van de Gere formeerde Kerken wordt. Tot Weijlands opvolgèr als theologisch adviseur van de synode werd maandag be noemd dr. F.T. Bos, predikant te Nieuwegein. Het betreft hier een deeltijdfunctie van 20 procent (een dag per week). Bos (45) is vele jaren lid van de synode geweest. Bovendien was hij van 1979 tot 1987 de- putaat voor de contacten met de theologische faculteit van de VU. Hij is aan deze univer siteit gepromoveerd bij prof. dr. C. Augustijn. WERELDRAAD WIL CONSULTATIE OOSTBLOKLANDEN EN DERDE WERELD SEOUL Er zijn nieuwe modellen van democratie nodig, vindt dr. Frank Chikane, secretaris-gene raal van de Zuidafrikaan se Raad van Kerken. „Noch het kapitalistische sy steem, noch het socialistische systeem blijkt te werken. Bei de systemen met hun opvat ting over democratie hebben de problemen in een land als Zuidafrika niet kunnen oplos sen", aldus Chikane tijdens een persconferentie tijdens de wereldconferentie over- het concilair proces in Seoul. De kerken kunnen helpen bij het ontwikkelen van de nieuwe modellen, vindt Chikane. De secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Emilio Castro, wees erop, dat de nieuwe situatie de Oost- Europeanen tot het zoeken van een rjieuwe levensstijl dwingt. Er is in Oost-Europa grote bewondering voor het economische systeem van het westen, maar de invoering van het marktsysteem mag volgens hem niet doen verge ten, dat het socialistische sy steem ook bepaalde positieve kanten had, zoals volledige werkgelegenheid. Het is een zaak van de Oosteuropese landen te onderzoeken, hoe een „vrije en verantwoordelij ke samenleving"- tot stand kan worden gebracht, aldus Castro. Castro kondigde aan, dat de Wereldraad een consultatie wil houden tussen de kerken in Oost-Europa en de kerken in de socialistische landen van Dr. Frank Chikane. de Derde Wereld. Het doel is een bezinning op de ontwik kelingen in Oost-Europa en de gevolgen daarvan voor de theologie. Het beleid van Sovjetpartijlei der Michail Gorbatsjov heeft secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, een ideologisch va cuüm in de wereld geschapen. Dit vacuüm biedt een histo risch unieke mogelijkheid om de bedreigingen voor het voortbestaan van de mens heid aan te pakken. Chikane was dinsdag de eer toebedeeld de belangrijkste toespraak te houden tijdens de wereldconferentie van het conciliair proces voor gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping in Seoul. Gor batsjov heeft met zijn beleid van perestrojka en glasnost het overleven van de mens heid gesteld boven het belang van een bepaalde klasse, natie of ideologie, aldus Chikane. Daarmee is het gemakkelijker geworden regionale conflicten als die in Angola en Namibia op te lossen. Bovendien heeft Gorbatsjovs beleid geleid tot het neerhalen van de „schei dingsmuur" tussen de twee Duitse staten. Nadat Chikane had gewezen op de vrijlating van ANC-lei- der Nelson Mandela, die hij omschreef als „die verbazing wekkende en ongelooflijke leider van onze tijd", ging hij kort in op de bedreigingen voor de vrede, de rechtvaar digheid en het milieu in de wereld. De Koude Oorlog dwong alle landen ter wereld tot een keuze voor de Vere nigde Staten of de Sovjetunie en leidde tot groVe schendin gen van de mensenrechten, aldus Chikane. Als voorbeel den noemde hij de situatie in Zuidafrika, El Salvador, Haïti volgens dr. Frank Chikane, «en Chili onder Pinochet. Bovendien wordt de kloof tussen de arnme en rijke lan den steeds groter. Het plan van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Ja mes Brady, om de schulden last van de Derde Wereld te verminderen is volgens Chi kane slechts een paardemid- del. Het staat ver af van de dringend noodzakelijke ver andering van de internationa le economische orde die tot een rechtvaardig economisch systeem in de wereld moet leiden, aldus Chikane. Tenslotte beschreef de Zuida frikaanse kerkleider de „tot droefheid stemmende" situa tie van het milieu in de we reld. Noordkorea De Noordkoreaanse autoritei ten hebben een kerkelijke de legatie uit hun land geen toe stemming gegeven deel te ne men aan de wereldconferen tie over het conciliair proces die maandag in de Zuidko- reaanse hoofdstad Seoul is ge opend. De delegatie heeft aan de grens geen visum gekre gen. De afwezigheid van de Noordkoreanen is voor de an dere deelnemers des te tries ter, omdat al bij de opening van de conferentie bleek dat de deling van Noord- en Zuid-Korea de^ komende da gen een belangrijk onderwerp zal zijn. Secretaris-generaal dr. Emilio Castro van de We reldraad van Kerken zei dat de kerken onverminderd zul len blijven proberen „alle mu ren van verdeeldheid" af te breken. Maij aan de duimschroeven^ Ontzag en bewondering kenmerkten eeuwenlang latie van de mens met de zee. Gezien het onverantwcS gemak waarmee zij echter al jaren lang gebruikt worcw stortplaats, behandelt de mens de Noordzee nu ook met[i achting. Via Theems, Schelde, Maas, Rijn en Elbe loost Europa dagelijks vijftien miljoen kubieke meter chemisep val, en twintig miljoen kubieke meter huishoudelijk vuf" rioolslib in de Noordzee. Speciale schepen dumpen jaaa meer dan zeventig miljoen ton industrieel afval en ong{ verd slib uit riolen en havens. Tientallen tonnen chenji afval worden er op zee verbrand. DOOR al deze factoren is het biologisch evenwicht voll zoek. Dat besef lijkt nog onvoldoende doorgedrongen to regeringscentra van de acht Noordzeelanden. Morgen be L nen ze in Den Haag voor de derde keer aan een confer#!*- over de vervuiling van deze zee. ps VOOR deze tweedaagse bijeenkomst zijn de verwachti/ echter niet hoog gespannen. Wat Nederland betreft nister Maij-Weggen is voorzitter zou zelfs gesproken nen worden van laksheid. Ondanks haar ferme uitsprj en afgezien van een rondje langs de betrokken landen ze geen opzienbarende initiatieven genomen om de best de lozingsafspraken te verscherpen. Tot dusverre heeft ze bovendien geweigerd verderga; voorstellen van andere Noordzeelanden te ondersten West-Duitsland wil het gebruik en niet alleen de lozing,[bij dertig pesticiden verbieden. Denemarken heeft ingediend om de uiterst giftige pcb's voor 1995 uit de roi te halen. Maar Maij-Weggen zelf heeft zich op preventie! bied stil gehouden. Ze wil niet verder gaan dan uitbreil van de Exclusieve Economische Zone (EEZ) van Nederpv; tot 200 mijl. DAARMEE zouden de mogelijkheden worden vergrootpgd milieu-verontreinigingen te vervolgen. Illegale lozingen,^ er de oorzaak van zijn dat er op het ogenblik weer honP^e den met olie besmeurde vogels in Friesland aanspoelen, L,e den met straffe hand kunnen worden aangepakt. Uitbrei^jm van de EEZ-zone tot 200 mijl biedt echter geen enkele gair o tie dat er ook daadwerkelijk een betere controle komt,(e A staan dat men industrieën en schepen er van weerhoud .113, de druktst bevaren zee ter wereld te lozen. Iin*% ont de OP de valreep denkt minister Maij er nu aan vóór de afp is. dende bijeenkomst van 1995 een tussentijdse vergadef113* van ministers in te lassen. Daarop zouden korte inCj! moeten worden gemaakt met de van de landbouw en hetye delijk afvalwater afkomstige vervuiling met nitraat en |r di faat, die niet of nauwelijks is teruggedrongen. Ze overwore: nog een tweede stok achter de deur te plaatsen door erite v nog op aan te sturen de tot nu toe gemaakte vrijblijvende spraken om te zetten in Europese wetgeving. Daarmee wi 7" Frankrijk, België en Groot-Brittannië, die ze omschrijft/ i 'de traditioneel zwakke broeders' op milieugebied, on druk zetten. |^ADAT de talloze rampen die er geweest zijn het gaan van de Anna Broere of de olielozing van de Borcea al niet tot een fatsoenlijk reddingsplan hebben geleid, ook de bewust uitgevoerde dagelijkse vervuiling vanjuj^ Noordzee nog steeds onvoldoende indruk te maken. VoofaaL ter Maij-Weggen moet de duimschroeven bij de andere énkor Nederlandse ministers maar stevig aandraaien om te voon®™' men dat de Noordzee door politieke onwil niet alleen sme*°?e. blijft maar zelfs nog vuiler wordt. P V Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezondf stukken te bekorten >rd Verboden voor kinderen Zandbakken bedreigen ge zondheid kinderen, aldus wordt in de krant geconclu deerd en daar ben ik het van harte mee eens. Dagelijks sig naleer ik dat talrijke honden in zandbakken bij kinder speeltuinen ravotten, terwijl hun bazen of bazinnen er ver genoegd bij staan te kijken. Bordjes met 'Verboden voor honden' worden na plaatsing binnen de kortst mogelijke tijd gesloopt, terwijl bordjes met vriendelijke uitnodiging om honden niet uit te laten waar kinderen willen spelen .wor den genegeerd. Ter bescher ming van de gezondheid van onze kinderen blijft er blijk baar niets anders over dan de gemeentelijke overheid te vra gen bij kinderspeelplaatsen borden te plaatsen met de tekst 'Verboden voor kinde ren. Hier willen honden spe- Alle hens aan dek Onder het motto 'Alle hens aan dek' organiseert de mene Vereniging Oud Matn v personeel op 12 mei 1990Lerr grote manifestatie in de I^yö nementen/IJshal te LeLjc Het doel is oude vrierf I elkaar te bren happen te hernieu en te verstevigen. We h( dat alle oud-marinemei ren vlootpersoneel, mariniers marva's, ongeacht rang de stand en waar ook woonacfotie: de weg naar Leiden zullen ten vinden; ook zij die geen lid van onze vereni sliet zijn. De reünie begint om I itiel uur en zal na een geze dansavond eindigen om i uur. Er is een pasar M< Ketjil met verrassingen, expositie van schilders jnarineschepen, een model een B-jager (Hr. Ms. Drer schaal 1 op 75, een echte R|c0n ne-nassihap en er .worden kelen betreffende de ma verkocht t.b.v. het 'Marinf natoriumfonds'. Er zullen wat sterke verhalen woi uitgewisseld. Voor nadert formatie: Seer. B.J. Oudman, AVOM Zuid-Holland, Noorderwerf 39, 2804 IR GOUDA. ngei deb (V, H esi Jr CeidóeSou/ui/ni UitgaveWesterpers (behorende tot Sijthoff Pers) Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaaih^ per maand 24,85 per maand f. per kwartaal 74,10 per kwartaal per jaar f. 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven ovqr advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 576 515 POSTBANK NV 663 050 £PI

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2