Boze boeren blokkeren Leidse vuilverbranding Goedmerk Ml MODE m pparatuur voor rekeningrijden *\ost 65 gulden Echtpaar licht tientallen geestelijken op Etiopië kondigt hervormingen aan 14 Dagen Gratis 6 ga 3 INDEN sident Arthur Scargill, de Brits nationa- HET WEER Dinsdag 6 maart 1990 81ste jaargang no. 24666 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Verkeersminister Maij-Weg- gen wil het systeem halverwe ge de jaren '90 in de Randstad invoeren. Er zouden zo'n 140 meetpunten komen, waar in de spits een tarief Van 3 gul den gaat gelden, zo stond in een vorige maand naar de Tweede Kamer gezonden voortgangsnotitie. Verder zal een dalurentarief van 0,30 cent geheven worden, zo blijkt nu. Als bij het passeren van een meetpunt de transactie niet tot stand komt - bijvoorbeeld om dat het passagepasje leeg is - wordt een naheffing gestuurd. Die gaat volgens het enquête formulier vergezeld van een administratieve naheffing van ongeveer 30 gulden. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRAM&ËHS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Bax uit bekerstrijd DOESBURG De zaalvoet ballers van Bax zijn uit de na tionale bekerstrijd. De Voor- houtse formatie werd gisteren in Doesburg 'met 6-4 afge troefd door het team van Leo Lobel Docshop. 18 PAGINA'S Consumenten bond stelt melkdrinkers gerust Geen schot in overleg Europese automarkt Sören Lerby heeft geen moeite met „tropenweken" Leidse wethouder Van Dongen hoeft j j niet zo nodig te veranderen I Verbreding A4 in Leiderdorp ja mogelijk door 1 aquaduct I m Pieter Janssen verschafde Oudhoornse kerk in Alphen eeuwige roem Ook Katwijk wil vliegtuigen a a Fokker niet in 1/1 Valkenburg I i EXTRA BIJLAGE VOETBAL 0P TV Wolkenvelden en vrijwel overal droog, in het zuiden ook af en toe zon. Minimum temperatuur ongeveer 7. mid- dagtemperatuur omstreeks 12 graden. Matige westelijke wind, in het noordelijke kust gebied krachtig. igen tandartsboor ;jken geteld iJÈVE De dagen van de tandarts- lijken geteld. Verscheidene onder is zijn erin geslaagd om moleculen «leren die de bacterie aan tanden i kleven waardoor de gaatjes in de |en ontstaan. Ook is resultaat ge it bij het bestrijden van deze bacte- met behulp van anti-lichamen. De ltaten werd gepresenteerd op een rnationale conferentie in Genève. dartsen maken nu al steeds meer nik van moleculaire biologie voor bestrijden van tandvleesaandoenin- die het verlies van tanden veroorza- Het onderzoek staat nog in de kin zoenen en er zijn nog miljoenen voordat praktische resultaten worden verwacht. AbvaKabo akkoord met cao ambtenaren UTRECHT De AbvaKabo, de grootste ambtenarenbond, zal morgen officieel akkoord gaan met de loonsverhoging van 2,6 voor ambtenaren per 1 april. De overgrote meerderheid van de bondsraad, het hoogste orgaan van de AbvaKabo, heeft het twee weken geleden bereikte onderhandelingsresultaat tussen de bonden en minister Dales van binnenlandse zaken gisteren goedgekeurd. Eerder al lieten andere ambtenarenbonden weten positief te zijn over het cao-pakket. Het is daardoor vrijwel ze ker dat het onderhandelingsresultaat wordt omgezet in harde cao-afspraken. Alleen de CMHF, de centrale voor middelbare en hogere ambtenaren, wijst het akkoord af. Volgens de CMHF krijgt hoger personeel te weinig loonstijging. Woordvoerders van een groot aantal AbvaKabo-afdelingen lieten weten dat hun achterban kritiek heeft op enkele onderdelen van het cao-pak- toch tevreden is over het totale resultaat. Minister Dales Pagina 3: Ambtenaren Amsterdam vinden cao te mager FOTO: DIJKSTRA Maij-Weggen wil vaker overleg over aanpak vuile Noordzee (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat vindt dat de Europese landen die grenzen aan de Noordzee, vaker dan.eens in de drie jaar bij el kaar moeten komen teneinde daadwerkelijk vooruit gang te kunnen boeken met de bestrijding van de ver vuiling van de Noordzee. De minister zei dit vanmor gen voor de KRO-radio. Morgen start in Den Haag de derde Noordzee-ministersconferentie. De ministers van de acht Noordzee-landen komen elke drie jaar bijeen om de milieuproblemen van de Noordzee te bespreken. Maij-Weggen bepleitte verder een overkoepelende Eu ropese wetgeving met het daarbij behorende toezicht, in navolging van de afspraken die zijn gemaakt in het Rijnverdrag. Alleen op die manier kunnen de nu nog vrijblijvende afspraken in het Noordzee-actieplan daad werkelijk effect resorteren. Volledige amnestie voor contrarebellen MANAGUA Violeta Barrios de Chamorro, die op 25 april Ortega zal opvolgen als president van Nicaragua, heeft een volledige amnestie aan de contra-rebellen toegezegd en tevens aangekondigd dat de dienstplicht zal worden afgeschaft. Mevrouw Cha morro zei gisteren dat het' het beste zou zijn als de contra's voor 25 april gedemobiliseerd zouden zijn. Vanuit Honduras lieten de Contra's weten be reid te zijn de wapens in te leveren nu Chamorro's UNO de verkiezingen heeft gewonnen. ..Wij hebben contact opgenomen met de regering van Cha morro als een eerste stap in de rich ting van onze demobilisatie", zei con tra-woordvoerder Acevedo. Uïtgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. floorsurfen 3 heeft de wereldprimeur van indoor windsurfwedstrijden. In J Bercy-stadion staan aan één kant van een 60 meter lang, Jrdekt bassin twintig grote ventilatoren opgesteld bij het eer- Jtoernooi om de wereldtitel indoorsurfen, dat daar vanaf giste- ,|aan de gang is. De windmachines produceren een kracht van iveer dertig knopen. FOTO: AP van 800 gulden los bij deze pastoor. Die had inmiddels door dat het verhaal van de vrouw over een ernstig zieke vriend niet klopte en belde de politie die de vrouw aanhield. Om 18.00 uur kwam haar vriend naar het Leidse politie bureau om te vragen waar zijn vriendin was. De man werd meteen ingerekend. De Haagse taxichauffeur die de man had gebracht, verklaarde dat hij die dag door het stel was inge huurd als privéchauffeur en dat de rekening was opgelopen tot 416 gulden. Na verhoor bleek dat het stel gisteren voor 5000 gulden goe deren had besteld bij juweliers, bruidszaken, kledingzaken en hotels. In een Hilton-hotel had het stel de bruidssuite ge huurd. „Het duo is al drie jaar ADDIS ABEBA Presi dent Mengistu van Etiopië heeft gisteren aangekon digd dat de - enig toege stane - Arbeiderspartij van Etiopië (WPE) dras tisch gewijzigd zal wor den. De partij krijgt een nieuwe naam en de ver zetsbewegingen kunnen meepraten over het natio nale beleid. Etiopië heeft te kampen met een burgeroorlog in het noor den van het land en met een dreigende hongersnood die, als er niets gedaan wordt, vijf miljoen mensen het leven kan gaan kosten. Volgens diploma ten staat de marxistische WPE onder toenemende druk van de Sovjetunie. Mengistu's rede werd door miljoenen Etiopiërs gevolgd die in hotels en bars samendromden rond radio's en televisies. De hulporganisatie JRP, waar in drie Etiopische kerken zijn vertegenwoordigd, gaat probe ren 500 vrachtwagens met voedsel dat al maanden in havenstad Assab ligt, naar noodlijdende gebieden te bren gen in het noorden van het land die in handen zijn van het verzet. Zowel het verzet als de Etiopische regering heeft toestemming gegeven voor dit transport. Het voedsel is van westerse donoren en ligt al maanden in de havenstad. De JRP wil ook artsen en ver pleegkundigen meesturen om medische hulp te bieden. bezig, maar het laatste half jaar zeer actief. Ze probeerden bij geestelijken altijd eerst een paar honderd gulden los te praten, dit geld betaalden ze terug om het vertrouwen te winnen. Een volgende keer probeerden ze dan veel grote re bedragen los te krijgen", legt Graveland de werkwijze uit. Hij heeft nog geen idee om hoeveel geld het in totaal bij elkaar heeft gebedeld. Tussentijdse rekening bij veel bellen DEN HAAG De PTT stuurt telefoonabonnees in de Rand stad die plotseling veel bellen een tussentijdse rekening of waarschuwing. Reden is dat er nogal eens betalingsproblemen ontstaan als gevolg van onder meer 06-telefoontjes. Met het systeem wordt op dit moment een maandenlange proef ge daan. „We reageren pas als er zich plotseling grote verschil len voordoen. Iemand die al tijd veel belt en op tijd betaalt, zal van ons niets te horen krij gen", aldus een PTT-zegsman. Dieven halen kluis leeg LEIDEN Bij een inbraak in een bedrijf voor woninginrich ting aan de Haarlemmerstraat in Leiden is 10.000 gulden uit de kluis gestolen. Dieven ver nielden een raam. Lang niet alle produkten die door een fabrikant ter keuring worden aangeboden worden ook meteen goedgekeurd. Dat is zelfs met slechts vijftien pro cent van die produkten het geval. Ze worden hele maal binnenste buiten gehaald door de kritische keurders, maar verdienen daarmee tenslotte wel het zogenoemde Goedmerk. Dat is gisteren voor het eerst in Amsterdam toegekend. Een hele serie stichtingen staat achter deze paarse gestileerde G- krul, die - net als bij goede sommen in een school schrift - op het produkt komt te staan. Zo'n krul zou ook gerust elke dag de Leidse Courant verdie nen, ware het niet dat de keuring ervoor natuurlijk veel te lang duurt voor een zó actueel produkt als onze krant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f17,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 I I Straat: I I Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 070 -3190 885 «-°> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i1 Ceidóc (Botvuvnt bben gekregen ?r HjJnijnwerkersbond, wordt er- os 10 i beschuldigd geld van de de G lische regering te hebben Le®^ igenomen. Met dit geld ^ft hij de hypotheken op eigen huis en op het kan- 1 Rol r van de vakbond afgelost. He schrijft de Britse krant de "llo Mirror. Het zou gaan om Petra1 bedrag van 163.000 pond nny I im vijfhonderdduizend gul- 9 Sn i). Scargill heeft de beschul- k 3nj ingen ontkend. Al eerder He "en geruchten in de Britse 'onny dia verschijnen dat Scargill i. d van de Libische leider rk 14 laffi gebruikte om de grote ozee nwer^ersstaking van 1984- j.), te financieren. Enkele le- 3. 1 van de mijnwerkersbond Louis iben inmiddels om een on- zoek naar de 'Libische con- tie' gevraagd. ja Pi k ratis busreclame V .oor verkiezingen IDEN Sinds gisteren rij- klass i er voor het eerst bussen t gratis en niet-commerciële .ager 'ame voor komende ge- ïn/J« enteraadsverkiezingen. In gemeenten Leiden, Haar- -• Alkmaar, Den Helder, vanorn en Purmerend rijden schal56,1 van de NZH rond met - 3 sten als: „Stuur uw stadsbe- 1 ur, ga stemmen!" en „21 art gemeenteraadsverkie- gen, ga stemmen". LEIDEN Tientallen geeste lijken zijn het afgelopen half jaar opgelicht door een 44-jari- ge vrouw uit Noordwijkerhout en een 26-jarige Belg uit Oos tende. Het duo werd gisteren aangehouden in Leiden, maar is in het hele land actief ge weest. De vrouw viel gister middag de pastoor van de Har- tebrugkerk aan de Haarlem merstraat in Leiden lastig. Vo rige week kreeg zij een bedrag Enrile op borg vrij Onder escorte werd Juan Pon ce Enrile giste ren naar de rechtbank in Manila gebracht. Daar kreeg de Filipijnse opposi tieleider te horen dat hij op borg tocht vrij kan worden gelaten. De borgsom voor de 66-jari- ge senator, die verdacht wordt van een een couppoging, be draagt 8.500 gulden. De oud minister van de fensie werd vori ge week woens dag gearres teerd op verden king van een po ging, vorig jaar december, de regering-Aquino omver te willen werpen. foto: afp !N HAAG De apparatuur een automobilist moet aan- affen om aan het rekening en te kunnen deelnemen zo'n 65 gulden kosten. Dat r Zij it in de toelichting bij een de t |uète die het ministerie van lotgi keer en waterstaat onder er dan 1.000 automobilisten ft gehouden over het reke- transponder" het appa- tje dat achter de autoruit et worden geplakt kost d de 60 gulden. Voor het aadbare passagepasje, dat in 1 transponder moet worden Aai topt, moet een bedrag van i vijf gulden worden neer- :argill zou geld m Gadaffi LEIDEN Proteste rende boeren hebben vanmorgen de vuilver- brandingsbedrijven in onder meer Leiden, Den Haag en de Maas vlakte (de AVR) bezet. De boeren zetten met hun actie hun eisen kracht bij voor een ho gere graanprijs. De toegangswegen naar de vliegvelden van Eelde en Lelystad werden vanmor gen door honderden boeren met tractoren geblokkeerd. Op de luchthaven Eelde was geen enkel vliegver keer mogelijk omdat boeren af en toe met hun trekker op de landingbaan heen en weer reden. Op Lelystad konden vliegtuigen wel starten en landen. Daar trof de blokkade vooral het goe derenvervoer van en naar de luchthaven. Ook de vuil verbranding in Alkmaar en het hoofdkantoor van de Gasunie in Groningen zijn vanmorgen geblokkeerd. Duitse boeren die plannen hebben om in Nederland te protesteren tegen de proble men in de akkerbouw, zijn tot nog toe door het Neder landse actiecomité van hun voornemen afgehouden. De Rotterdamse haven is het doelwit, omdat de Duitse boeren de import van graanvervangende produk ten als de oorzaak van de problemen in de akkerbouw beschouwen. Het Neder landse actiecomité vreest dat van Duitse steun in deze vorm een negatieve invloed op de publieke opinie zal uitgaan vanwege een verge lijking met de Tweede We reldoorlog. Premier Lubbers zei gister avond tijdens een CDA-bij- Tientallen tractoren blokkeren de ingang van de Leidse vuilverbranding aan de Floris Vesterlaan. foto: wim van noort eenkomst in Hoogeveen dat hij mogelijkheden tot be leidsombuigingen ziet voor de akkerbouw als de boeren bereid zijn tot produktiebe- perking. Lubbers sprak die verwachting uit nadat de voorzitter van de afdeling Veenkoloniën van de Chris telijke Boeren- en Tuinders- bond, Maarsing, zei bereid te zijn tot produktiebeper- king. De premier die dit een prima idee noemde, pakte „die handschoen graag op". Lubbers gaf toe dat in de ja ren tachtig beleidsfouten zijn gemaakt. „De tachtiger jaren, toen iedereen de kop in het zand stak, zijn verlo ren gegaan", aldus Lubbers. Hij wees erop dat als er geen produktiebeperking komt er een situatie van uitzichtloosheid in de ak kerbouw dreigt te ontstaan en „ik weiger koude sane ringen te aanvaarden", al dus de CDA-politicus. Pagina 3: Braks onder vindt begrip van Europ se collega's; pagina 11: G meenten Bollenstreek zoe ken alternatieven voor af voer huisvuil

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1