Guido de Moor was voorbestemd voor Den Haag IjOEK OYER LEYEN EN LOOPBAAN VAN EEN „HAAGSE KOMEDIANT" service GUIDO DE MOOR Markant spel van Philippe Entremont Alle grote namen in Concertgebouw Al 280.000 bezoekers voor 'Koko Flanel' Vrijheid üwiJNST/RTV CcidócSoiwcmt DINSDAG 6 MAART 1990 PAGINA 15 o-giederlandse zanger 3 fuce Low overleden niginJNCHEN De Neder- 3ndjdse zanger van ever- ligiilens en countrymuziek atselfce Low is zondag in een vanfeenhuis in Munchen over- 'HSsjen. Hij was 78 jaar. De ëaatjger, wiens naam volgens ^ra| burgerlijke stand Ernst 'eei?Jlke was, had in de jaren ?°^JF vooral succes met cow- Skedje, In de jaren '70 i Infakte hlJ. een come_back thouft godsdienstige liederen. 3reiende son8s van Low ziJn ïels f hangt een paardehoofd- ;pel]| aan de muur", „Tabak (rum", „Noach" en „Giste- h wilde ik bidden". Expositie over Otto van Rees in Utrecht UTRECHT Galerie Quintessens in Utrecht wijdt nog tot 1 april een tentoon stelling aan Otto van Rees (1884 - 1957). Met dertig schilderijen wordt een representatief beeld gegeven van de internationaal geo riënteerde avant-gardist, die van betekenis is geweest voor de ontwikkeling van de Ne derlandse schilderkunst. Vijftien jaar gele den bood het Centraal Museum in Utrecht een overzichtstentoonstelling over Van Rees. Behalve dit museum bezit ook het Haags Gemeentemuseum een representatie ve collectie van het werk van Otto van Rees en zijn vrouw Adya. Zij woonden onder meer in Parijs en Ascona, waren in 1916 in Zürich betrokken bij de dada-beweging, ex perimenteerden met technieken en stijlen. Terug in Utrecht speelde Van Rees nog een rol in de religieuze kunst. Zangeres Marianne Faithfull naar Amsterdam AMSTERDAM Zangeres Marianne Faith full treedt op 13 mei op in theater Carré in Amsterdam. Ze wordt begeleid door haar band, waarvan deel uitmaakt Barry Reynolds, die niet alleen gitaar speelt maar ook samen met Marianne Faithfull componeert. De voor verkoop start op 24 maart op diverse adressen. ^Marianne Faithfull werd in de jaren zestig op 18-jarige leeftijd wereldberoemd met het door de Rolling Stones gecomponeerde nummer „As tears go by." De zangeres raakte daarna in de vergetelheid, maar mede dankzij drie lang speelplaten oogstte zij opnieuw succes in de vvroege jaren tachtig. Daarna brak opnieuw een periode van stilte aan tot aan het eind van de jaren tachtig. Op 17 april van dit jaar wordt een nieuw album van Marianne Faithfull ver wacht. Daarna zal ze, in mei, naar ons land ko men voor één optreden. Studie Van Gogh voor/100.000,- DEN HAAG Bij veilinghuis Glerum aan het Westeinde in Den Haag is gisteren een schets in potlood van Vincent van Gogh verkocht voor 100.000,- getiteld 'Studie van twpe man nen met spade, op de rug gezien'. De schets, die is aangekocht door de gemeente Zundert, maakte Van Gogh op 14-jarige leeftijd in 1867, onder invloed van zijn toenmalige tekenleraar. Op de achterzijde staat een van de twee afgebeelde mannen nog eens. De schets was een van de stukken van negentiende en vroeg-twin- tigste eeuwse schilderijek, teke ningen en grafiek die bij Glerum onder de hamer kwamen. ami )na|JN HAAG „Er is i voen stad in Nederland rkeè zijn toneelspelers zo in Bmefeit kan nemen als Den nge|ag" schrijft Hans van steijBstreenen, directeur van pla Koninklijke Schouw- n k|rg, in het voorwoord m het gisteravond ten iop gehouden „Guido de iet por, portret van een on lags komediant". Een ™iets van leven en car- an re van de op 19 septem- nstrr 1989 op 52-jarige leef- ;ing 1 veel te jong gestorven Lai teur, door Haagsche iidd (urant-journalist Coos ™èfsteeg' kenjiido de Moor was een kome- ona*nt. Buiten theaterkringen •or (tekent dat vaak: Aansteller, ?rk®ppenmaker. Aan het toneel mjat het voor: vakman, all- i ophnd theaterdier, iemand die ischfh in alle genres als een vis evot het water voelt. Hij werd udeporen in Den Haag in een le vtistiek gezin (vader kunst en. nilder Christiaan de Moor) read was voorbestemd om in Het Schiagje te gloriëren. „We wis- n op de toneelschool alle- de tal dat Guido later directeur len h de Haagse Comedie zou wijrtrden. Dat had-ie gewoon dorp zijn gat hangen" zei klas- ar noot Willem Nijholt. Na zijn aarddexamen lag er al een tele- I. lm van Paul Steenbergen CDpr De Moor klaar. Met het elhingende verzoek te bellen, Laijndat er onzerzijds veel be- itenigstelling bestaat". Een luxe >-frjd\e tijd. Dan zat je goed. De s (oor zou echter beginnen bij ouijet Rotterdams Toneel. Daar i sat ook actrice Trins Snijders, enigen jaar eerder van de toneel school gekomen. Er was wat it lussen die twee. Trins Snijders Coos Versteegs boek: „Toen i hem zag, had ik iets van: oh Steunfonds vernoemd naar De Moor en Steenbergen DEN HAAG Directeur van de Koninklijke Schouwburg Hans van Westreenen maakte giste ren bij de presentatie van het boek over Guido de Moor de oprichting be kend van een steunfonds, dat vernoemd is naar twee van de grootste acteurs •van de Haagse Comedie: Guido de Moor en Paul Steenbergen. Het is de be doeling dat uit het De Moor Steenbergenfonds jaarlijks een prijs wordt gegeven aan een talentvol jong acteur of actrice, „van wie verwacht mag worden dat ze mogelijk eenzelfde carrière in het theater kunnen opbouwen als de naamgevers aan het fonds", aldus Van West reenen. Daarnaast worden uit het fonds gelden vrij gemaakt voor de renovatie van de Koninklijke Schouwburg. Dubbelorkest ïetiet Mahler's tegende negende symfonie van Mahler r de symfonie-orkesten van het ininklijk Conservatorium Den i het Sweelinck Conservato- n Amsterdam. Dirigent Kent Na- to. Schönbergzaal van het Ko- iklijk Conservatorium, Den Haag. rhalingen vanavond in het Con- rtgebouw te Amsterdam en mor- navond in Vredenburg te Utrecht. IJdel Op de Vrije School in Den Haag speelde de jonge De Moor al toneel. Eric Schneider - tegenover wiens Faust hij la ter zijn Mefisto zou neerzetten bij de Appel - zat er twee klas sen hoger: „Het best kende ik hem van de interscholaire voordrachtsavonden. We kwa men elkaar altijd op de slota- vond tegen en dan won ik. Hij werd telkens tweede. Dat is wel een keer of vijf gebeurd. Zijn grote triomf was, toen hij werd aan genomen bij de Am sterdamse toneelschool en ik werd afgewezen". Dat toela- tinsgexamen aan de Toneel school, nog tijdens zijn dienst tijd, liep bijna mis. De Moor kreeg twee weken zwaar ar rest omdat hij alle brandblu- sapparaten had leeggespoten. Na veel soebatten werd hij on der begeleiding van de militai re politie in een busje naar Amsterdam gebracht. Aan de Amsterdamse Marnix- straat spreidt hij meteen het speelse gemak ten toon dat la ter zijn handelsmerk zou wor den, maar dat hem tegelijk dwars zou zitten. Een zeer jon ge Erik Vos is er een van zijn leraren. „Hij had een weerzin wekkend gemak om meteen alles te doen, zoiets van: zeg 't maar en ik doe 't". Journalist Eelke de Jong noteert bij De Moors debuut dat hij „aan kor daat uitziende doch tegelijk ro mantisch aangelegde idolen als Alain Delon en Jean-Paul Bel- mondo doet denken". Wan neer het Rotterdams Toneel ophoudt te bestaan, komt De Moor toch naar Den Haag en Paul Steenbergen. Het eerste opzienbarende succes krijgt hij (en de hele Haagse Comedie) via de Duitse gastregisseur en toneelvernieuwer Peter Zadek met Wedekinds 'Voorjaars ontwaken'. Guido de Moor: „Alle kunstjes die ik in de loop van de tijd had aangeleerd moest ik van hem weer afle ren. Van al die theatereffectjes werd hij ziek. 'Je bent ijdel als de pest' riep hij". Het werd het begin van De Moors grote theatercarrière. Met soms wel vijf hoofdrollen per jaar. Binnen de Haagse Co medie zou - anders dan elders - een evolutie plaats vinden. Leider Steenbergen voelde dat een nieuwe tijd om nieuwe vormen vroeg. Het HOT-thea- Guido de Moor. ter kwam. De Moor daarover: „De jongeren die zo nodig moesten, werden eerst als as sistent betrokken bij de regies van de ouderen. In de kritie ken las je ineens dat bij stuk X, geregisseerd door Paul Steenbergen, duidelijk de in vloed van Guido de Moor te zien was". Guido de Moor ging regisseren. Eerst in het HOT, daarna de Koninklijke. Als ac teur kreeg hij zijn eerste Louis d'Or, voor de rol van Julien in Anouilhs 'Maak Mevrouw niet FOTO: MILAN KONVALINKA wakker'. Hij werd medebepa lend voor het gezicht van de Haagse Comedie. Hagenaars gingen 'naar Guido kijken', waarbij de rol die hij speelde er nauwelijks meer toe deed. Hij regisseerde - mijlpaal - voor het eerst de grote mees ter, Paul Steenbergen - en tu toyeerde hem ook voor het eerst - in Horvaths 'Geschich- ten aus dem Wienerwald'. verdriet De 'jonge hond' was serieus to neelmaker geworden. Die in Den Haag een merkwaardige tijd tegemoet zou gaan. Succes vol en bekritiseerd. Vormings toneel, maatschappelijk enga gement zijn de nieuwe tenden- zen. De Haagse Comedie had jarenlang de beste zaalbezet ting van Nederland gehad, maar een deel van de kritiek leek de poten onder het gezel schap te willen wegzagen en de Raad van de Kunst betut telde steeds meer. Het zelfver trouwen van het gezelschap wordt aangetast. Trins Snij ders: „Dat hele proces heeft zo aan hem gevreten. Hij ging kapot van verdriet". In '73 was Steenbergen weggegaan, Guido de Moor (inmiddels in de gezelschapsraad) wil ook veranderingen. Meer avon tuur, meer durf. Voor hij het weet is hij de nieuwe directeur van de Haagse Comedie. De aanvallen, vooral door Jac Heijer in de NRC, gaan on danks De Moors succesregie van 'Amadeus' (met Willem Nijholt als verrassing') door. De Moor belde hem op: „Ik zei iets van: 'Hardstikke bedankt zeg voor je artikel'. Hij zei: 'O ja, meen je dat nou?'. Ik zei: 'Ja, en als je (krachtterm) ooit nog een keer zoiets schrijft, ram ik je helemaal in elkaar!' Daarna heb ik hem geloof ik een jaar niet meer in de schouwburg gezien". Tragiek De tragiek van Guido de Moor zal dubbel worden. Hij maakt zijn meest interessante theater. Regisseert o.m. een opvallende 'Hamlet'. Maar met de Haagse Comedie gaat het minder. In '85 is Guido de Moor het moe. Hij vertrekt als artistiek direc teur. „Ik wil nog een beetje rondkijken" zegt hij. En dat doet hij. In Warschau regis seert hij een Poolse 'Hamlet' (publieksprijs), bij De Appel speelt hij Mefistofeles. Hij scheidt van Trins Snijders, vertrekt bij zijn gezin. In de Koninklijke kijkt hij naar 'In wankel evenwicht': „Op het toneel stond mijn vrouw to neel te spelen met mijn vrien din - en ik zat op rij zeven toe schouwer te zijn. En dan dat stuk. Ik heb het zelf nog aan gekaart, maar nu rolde het in al zijn meedogenloosheid over me heen in een regie die zó kil was en zo anders dan wat ik ermee gedaan zou hebben, dat ik voor het eerst de afstand voelde tussen mij en mijn ver leden. Daar stond mijn Haagse Comedie, dat wat 25 jaar het mooiste is geweest wat er be stond, en ik zat ernaar te kij ken en voelde mij de weggelo pen echtgenoot". De Moor krijgt weer een Louis d'Or (Faust), van Paul Steen bergen ontvangt hij de Steen bergen-penning en er komen nog twee kanjers van rollen: Hofreiter in 'Het wijde land' (Publiekstheater) en zijn laat ste, Axel in 'Hebriana' bij het nieuwe Haagse gezelschap. Het Nationale Toneel. Hij is dan al ziek. Het idee iets van zijn car rière in boekvorm vast te leg gen ontstaat. Guido de Moor heeft eerst bedenkingen, ver telt schrijver Coos Versteeg. Maar krijgt gaandeweg plezier in het idee. Zoveel „dat hij me zo vaak mogelijk - zelfs wan neer zijn conditie het feitelijk niet toeliet - wilde spreken. Hij wist dat de tijd drong". Wie van die „Haagse komedi ant" heeft genoten, hóórt deze rijk geïllustreerde hommage in huis te hebben. BERT JANSMA „Guido de Moor, portret van een Haags komediant" kan besteld wor den door overmaking van f. 32,50 (incl. fl. 5,- verzendkosten) op giro - 268990 t.n.v. Koninklijke Schouw burg met vermelding Boek Guido de Moor. Tevens is het verkrijgbaar bij het bespreekbureau van deze krant, bij de kassa van de Koninklijke Schouwburg en bij boekhandel Paagman en De Bijenkorf. Voordelige aanbieding van het boek: portret van een Haagse Komediant lil, overvol was gisteravond it podium van de Schönberg- in het samenwerkingspro- van het Koninklijk Con- 'atorium van Den Haag en Sweelinck Conservatorium Amsterdam. Niet minder 120 aankomende orkest- auihsici die zich de afgelopen at ègen onder leiding van Kent [ano hebben gestort op de leisende partituur van de rejgende symfonie van Mahler, resultaat? Verbluffend, ler's laatste voltooide sym- te is magistraal, expressief, van uitersten, superieur, p pspronkelijk, even rijk aan ivoud als aan demonie, vol- sommige musicologen een is dat het opschrift zou inen dragen: „Mitten wir Leben sind von dem Tod ifangen". Geen peuleschil ervaren orkestmusici, -lat moet het dan niet zijn conservatorium-studen- t pleit voor het niveau van de conservatoria dat deze mfonie in aanmerking kon nen voor het instuderen, dat het werk dan ook tot klinken wordt ge- icht moet een indrukwek- mde prestatie genoemd wor- in. Een prestatie waarvoor fent Nagano tekende. bracht het werk gister- ritond, inclusief korte pauzes Jssen de onderdelen, in tach- g minuten en dat wijst op een olking waarin ruimte was tor het opbouwen en afwer- i, zonder gejakker maar zonder gezwijmel. Even- Ichtig zette hij de vier delen ter, met alle aandacht voor diverse orkestgroepen larbij hij de spreekbuis van 'ihler was, helder en overtui- Het orkest reageerde rfect en behoudens enkele fakke plekken bij de eerste plengroep onderstreepten de wsici met volle inzet het ge- Icht van hun opleiding. ADRIAAN HAGER door COOS VERSTEEG. Op het hoogtepunt van zijn carrière overleed Guido de Moor (1937-1989). Vele jaren was hij dé gezichtsbepalende acteur/regisseur van de Haagse Comedie. Maar liefst vier maal won hij de 'Louis d'Or' de belangrijkste Nederlandse theaterohderscheiding. Coos Versteeg sprak in de laatste weken voor De Moors dood bijna dagelijks met hem over zijn werk, over zijn leven. Die gesprekken vor men, in combinatie met herinneringen van fa milie, collega's, vrienden en vriendinnen, de basis van 'Guido de Moor - portret van een Haagse komediant'. 'Guido de Moor - portret van een Haagse ko mediant' beschrijft in 152 pagina's het leven en de carrière van èén van de grootste Neder landse acteurs van deze tijd. Het boek bevat ruim 140 foto's, merendeels van theaterfoto graaf Pan Sok, maar ook vele opnamen uit particuliere collecties. Een overzicht van Guido de Moors rollen en regies maakt deze uitgave compleet en on misbaar voor iedere toneelliefhebber. [R E D U C T I E B 0 N"1 J voor het boek: I GUIDO DE MOOR I portret van een Haagse Komediant J door Coos Versteeg. Normale prijs f 27,50 Tegen inlevering van deze bon is het boek, vanaf dinsdag 6 maart aanstaande, verkrijgbaar voor slechts f 22,50. Het boek is te koop aan de balies van: - Stadsvestiging Haagsche Courant/ dagblad Het Binnenhof, Spuistraat/hoek Spui in Den Haag, geopend van ma. t/m vr. 9-17 uur. - Sijthoff Pers, Koopmansstraat 9, Rijswijk. - Goudsche Courant, Markt 26, Gouda. HAAGSCHE COURANT/ DAGBLAD HET BINNENHOF U kunt het boek ook per post ontvangen. U bestelt het boek door overmaking van f 27,50* (incl. verzendkosten) op gironummer 663050 t.n.v. Sijthoff Pers, Den Haag. Vermeld duidelijk: boek Guido de Moor Bij verzending per post geldt geen gereduceerde prijs. Het Nederlands Kamerorkest speelt in de Philipszaal met Philippe Entre mont als dirigent en solist werk van Strauss en van Beethoven. Maan- dagavond. De bekende pianist Philippe Entremont is niet de eerste die naast zijn solisten-loopbaan na enige tijd ook het dirigeerstok je heeft opgenomen. Dat is in de eerste plaats voor de kun stenaar een verrijkende erva ring en leidt bovendien op den duur tot een veelzijdiger car rière. Het komt natuurlijk voor dat een solist vindt dat de dirigent die voor het orkest staat van andere uitgangspun ten uitgaat dan hijzelf, kortom dat de samenwerking niet op timaal is. Wanneer zoals gisteravond in de Philipszaal pianist Philippe Entremont van achter de pia no met èen of twee handen, al naar gelang die beschikbaar zijn, het orkest dirigeert, heeft hij zelf alles in de hand. Hoog stens moest hij hier en daar een inzet aan het orkest zelf overlaten omdat hij geen han den over heeft om die aan te geven. Er ontstond een in alle opzichten hechte samenwer king, zowel wat betreft de tempi, de dynamiek en inzet ten, als de interpretatie. Entremont houdt het eerste pi anoconcert in C, op. 15 koel en helder, met een zeer scherpe accentuering van de ritmiek en van sommige contrasten. Daardoor kregen de beide snelle hoekdelen een markant en pittig profiel en werd het langzame middendeel enigs zins in deze richting meege trokken en klonk minder ly risch dan gebruikelijk. Ener zijds ging dit uit van de solist dirigent die het eerder char mant dan innig speelde, an derzijds is de klank van het orkest, de kale violen voorop, ook niet direct bevorderlijk voor een zoet romantisch mo ment. Het Nederlands Kamerorkest, dat ik lang niet meer hoorde, blijkt zich niet tot een veer krachtig en gedisciplineerd ensemble te hebben ontwik keld, althans gerekend nar de prestaties van deze avond. Weliswaar waren de prestaties na de pauze bij Beethoven be ter dan ervoor bij Strauss, maar toch was de algehele in druk die van een nie£ erg ho mogeen ensemble waar de kale vioolklank zijn stempel op drukt. In de toneelmuziek „Der Bürger als Edelman" rijgt Strauss talloze tierlantij nen, grapjes en zoete melo dieën aan elkaar op een ma nier zoals alleen hij dat kan. Je moet ervan houden, maar dat gaat wel een stuk gemak kelijker als de muziek homo gener, vloeiender en met meer esprit wordt gespeeld. De diri gent gaf alles degelijk en dui delijk aan maar leek ook niet goed ingesteld op dit vrolijke allegaartje van oud met een krullerige nieuwe facade. ERIK BESIER AMSTERDAM Onafhankelijk van impresariaten heef-t het Amsterdams Concertgebouw vrijwel alle gro te namen van de wereld uitgenodigd in het seizoen 1990-'91 op te treden. Een van de hoogtepunten daaruit moet worden het concert dat de Staatskapelle Dresden onder leiding van Bernard Haitink komt geven op 16 april 1991, als onderdeel van de serie Zes We reldberoemde Symfonie-orkesten van het Concertgebouw. De andere orkesten van naam zijn het Cleveland Orchestra onder leiding van Christoph von Dohnény, het St. Louis Symphony Orchestra o.l.v. Leonard Slatkin en het Philadelphia Orchestra met Riccardo Mutti. Bovendien zijn uitgenodigd zes grote Baro- korkesten, waaronder het English Chamber Orchestra onder lei ding van Jeffrey Tate, die volgend jaar chef-dirigent wordt van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Ook is er een serie Re citals door grote Solisten, met Mitsuko Uchida, Isaac Stem, Itz- hak Perlman, Vladimir Feitsman en Kiri te Kanawa. De En glish Baroque Soloists brengen concertante uitvoeringen van Mozarts opera's La Clemenza di Tito en Idomeneo. DEN HAAG De Vlaamse speelfilm „Koko Flanel" met in de hoofdrol de komiek Ur- banus is een groot succes aan het worden in de Nederlandse en Vlaamse bioscopen. Naar schatting heeft de film na dit weekeinde in ons land al 280.000 bezoekers gehad in anderhalve week draaitijd. Terwijl de eerste Urbanusfilm, 'Hector' - ook een succes - in totaal 780.000 bezoekers trok in ons land. In de Krokusvakantieweek versloeg 'Koko Flanel' de pre mièrefilms 'Born on the fourth of July' en 'Shirley Valentine' zelfs met ruime voorsprong. Volgens een woordvoerster van de Nederlandse distribu teur, de Motion Picture Group, geldt het succes niet alleen de Randstad, maar het hele land: „In provincieplaatsen als Gou da, Den Bosch sneuvelen de records. Bioscoopeigenaren hebben dit tijden niet meege maakt. Ergens in het zuiden moest 'Koko Flanel' volgens contract plaatsmaken voor de première van 'Born on the fourth of July' en naar een kleiner thea ter verhuizen. Daar deed de film het zelfs beter dan de Amerikaanse concurrent. Dus verhuist 'Koko Flanel' weer terug. Het zal na de vakantie wel wat minder druk worden, maar er wordt nu al gereserveerd voor de volgende weekeindes". 'Koko Flanel' wordt overigens in grotere theaters en met veel meer kopieën uitgebracht dan 'Hector' indertijd. Men geloof de in Nederland toen niet zo in een mogelijk succes van de Urban us-komedie. Suzanne Vega naar Den Haag DEN HAAG Dichteres/zan geres Suzanne Vega zal als on derdeel van een tournee door Europa Den Haag aandoen. Ze treedt op 11 mei op in het Con gresgebouw. De voorverkoop begint zaterdag op diverse adressen. Suzanne Vega werd door haar debuutalbum in 1985 bekend over de hele wereld. (ADVERTENTIE) dinsdag 13 maart verschijnt |deze krant met een speciale Ipagina m w mmm door René de Cocq Vrijheid blijheid - het klinkt zo aangenaam, het klinkt zo tolerant. Maar de vrijheid van de een betekent lang niet altijd ook de blijheid van de ander. Dat was zo'n beetje de uitkomst van de televisiediscussie die we zaterdagavond (en vanmiddag in de herhaling) bij de NCRV beleefden over het fenomeen 'sex op de buis'. In 'Keek op de weekgaf Kees van Kooten een paar weken geleden al aan hoe dat zo'n beetje werkt: moeder gaat naar bed. vader laat de hond nog even uit, drentelt nog wat door het huis, zet 'om het ook eens te ziende televisie nog even aan en kijkt stiekem naar Pin Up Club of Club Verotique. Tot zover is het nog redelijk onschuldig. Maar in 'Rondom Tienmaakten we kennis met het feit dat het dit seizoen in ijltempo toenemende aantal blootprogramma 's verantwoordelijk kan worden gesteld voor veel echt, diepgaand relatieleed. Vrouwen voelen zich achtergesteld, beledigd zelfs, door het gegeven dat hun man kennelijk plezier beleeft aan het bekijken van het jonge bloot op de buis. De vrijheid van de man gaat dan wel heel duidelijk ten koste van de blijheid van de vrouw. Het is te hopen dat de makers van de diverse 'club'- programma's ook hebben meegekeken naar Rondom Tien. Dan zouden ze in elk geval hebben kunnen leren dat hun eenzijdige aanpak van seksualiteit (alleen gericht op het bloot-om-het-bloot, zonder verdere erotische of emotionele lading) veel zinnige kritiek ontmoet. Maar gezien de karrevrachten flauwe woordspelingen waarmee ze hun programma's verbaal begeleiden zullen ze voor dit soort argumenten denkelijk niet gevoelig zijn. Dat die programma's seksistisch zijn, dat zal niemand ontkennen. Daar zijn ze voor gemaakt, dat is hun bestaansgrond. Opmerkelijk was dan ook de toch nog grote tolerantie waarop ze ook in deze discussie mochten rekenen. Er waren maar weinig tegenstanders die ze echt om die reden zouden willen verbieden. De meeste tegenstanders zeggen toch zoiets van 'je hoeft niet te kijken', 'je kunt de tv toch uitzetten In het programma kwam ook de heer Dorenbos aan het woord, fervent bestrijder van openbaar bloot, uitgaande van de gedachte dat het evangelie bloot verbiedt buiten de echtelijke slaapkamer. Een Don Quichotte, zou je zeggen, en ik heb ook wel eens om hem gelachen. Maar deze keer dwong hij toch respect af, ik moet het toegeven, vooral met zijn openhartigheid over de prikkels die ook hem niet onberoerd laten bij het zien van erotische beelden. Seksisme, overigens, is niet voorbehouden aan de erotisch bedoelde magazines, films en videobanden. Het komt ook voor in programma's waar je het in eerste aanleg niet zou verwachten. Studio Sport seksistischZeker, ook Studio Sport is seksistisch. Twee voorbeelden. Het eerste komt uit de aflevering van zondagavond, waar in een reportage de selecties werden bekendgemaakt voor de komende shorttrackkampioenschappen. Bij het opnoemen van de geselecteerde dames kregen we ze allemaal te zien, de camera brengt de meisjes 'closein beeld. Bij de heren volstond men met het noemen van de namen. Tweede voorbeeld: de mini- reportage van Mart Smeets naast de tenniswedstrijd waarin Paul Haarhuis werd uitgeschakeld. Hij liet de camera inzoomen op Haarhuis' vriendin op de tribune en registreerde haar reacties, minutenlang. Een leuke meid. zo te zien. Smeets zou, daar wil ik wat om verwedden, nooit op de gedachte van zo'n reportage gekomen zijn als het ging om een minder mooi meisje, en al helemóél niet als het ging om damestennis en er vriendjes op de tribune zaten. Je ziet dat ook altiid bij Franse tennisreportages. Iet straks maar eens op bij 'Roland Garros'. Elke keer als het spel even stilligt zoekt de camera naar spectaculaire juffrouwen op de tribune. Akkoord, je ziet dan ook wel close-ups van heren, maar die worden uitgezocht op hun beroemdheid; dames halen de televisie daar op hun uiterlijk. Cameralieden en regisseurs zijn, u raadt het al, voor 99 procent van het mannelijk geslacht, en dat zal de kijker weten ook. I

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15