I i In nieuwe schooljaar weer pabo in Leiden STEM LOKAAL Een cadeau van formaat Gemeenten Bollenstreek zoeken alternatieven voor afvoer huisvuil STAD OMGEVING/RTV eidenaar drie jaar bezig om ^lantaarnpaal te verplaatsen Wijkdienst Leidse politie krijgt het steeds drukker Dok niet-Nederlanders doen mee aan referendum „Ik hoef niet zo nodig te veranderen" Dit is de derde afleve ring in de serie over de lijsttrekkers van de in de Leidse raad vertegen woordigde politieke par tijen. Zij werden een ge deelte van de dag verge zeld door een van onze verslaggevers. Vandaag een portret van Henriët- te van Dongen van de Partij van de Arbeid. Op maandagavond 19 maart, twee dagen voor de verkiezingen, ontmoe ten de lijsttrekkers van de vijf grootste partijen elkaar tijdens een door de Leidse Courant geor ganiseerd openbaar de bat in De Waag aan de Aalmarkt. Dat begint om 20.00 uur. fileren", geeft Van Dongen Leefklimaat „De PvdA", zal ze later zeg gen, „komt nog steeds op voor de doelgroepen waarvoor de partij altijd heeft gestaan. Voor de groep die het maatschappe lijk gezien niet het allerpret tigste heeft". In Leiden het leefklimaat houden zoals het is en voor sommige groepen ver beteren, dat is volgens haar het belangrijkst uit het verkie zingsprogramma van de afde ling Leiden: werkgelegenheid scheppen, zorgen voor goede onderwijsvoorzieningen en er voor zorgen dat Leidenaars kunnen genieten van hun stad, bijvoorbeeld op cultureel gebied. „De PvdA is altijd ver nieuwend bezig", vindt ze. „Er zijn altijd nieuwe ideeën en wensen en dat moet ook. En daar is extra geld voor nodig". Een receptie sluit de officiële bijeenkomst op het Louise af. Van Dongen zachtjes tegen een man: „Hé, ben je afgeval len?" „Ja", knikt de man niet zonder trots. „Hoe heb je dat gedaan, dan?" vraagt ze gretig. „Gewoon, minder eten", ant woordt de man weer. Van Dongen neemt haastig af scheid. Het is kwart over vijf, de taxi wacht. JANET VAN DIJK KATWIJK/REGIO De gemeenten in de Duin- en Bollenstreek zijn op zoek naar andere manieren om hun huisvuil kwijt te ra ken. In acht dorpen wordt nu een week geen vuilnis opgehaald vanwege de blokkade van de VAM in Wijster. De directeuren van de afdelin gen gemeentewerken van de gemeenten die zijn aangeslo ten bij het Vuilafvoerbedrijf Duin- en Bollenstreek hebben vanmorgen over de situatie vergaderd. R. de Best, secretaresse van het Vuilafvoerbedrijf Duin- en Bollenstreek: „Tot nu toe is in de gemeenten Katwijk, Rijns burg, Valkenburg, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout, Lisse en Hillegom één week geen vuilnis opgehaald. Wan neer de acties nu nog langer gaan duren gaan we de tweede week in en wordt de situatie echt zorgelijk. Vandaar dat de gemeenten op zoek gaan naar andere mogelijkheden". De negentien VAM-wagons, die sinds vorige week maan dag Vol huisvuil stil stonden bij het overlaadstation in Voorhout, zijn gisteren rich ting Wijster vertrokken. In de plaats daarvan zijn twintig lege wagons naar Voorhout 'gegaan, waarmee het over laadstation zijn voorraadbun- ker heeft kunnen leegmaken:' Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen maand (automatisch betalen) f24,85 kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar t ^LeidseCourant, Antwoordnummer998,2501 VC Den Haag. Ceicbe Somo/nt DINSDAG 6 MAART 1990 PAGINA 11 in touw om een lan- rnpaal te laten verplaatsen, een brief aan de gemeente- iad vraagt hij hiervoor aan- icht en hulp. ,EIDEN Een bewoner van en is op het spreekuur van wet- Anna Paulownastraat is al houder H. de la Mar (sociale za ken) geweest. „Je wordt echter het bos ingestuurd. Van de wet houder heb ik in december be richt gehad dat de lantaarnpaal onder de EWR valt, er was de Alexanderstraat staat vol- overleg en ik zou er van horen. jis de schrijver een lantaarn- Nu in februari is er nog niets tal die de sociale veiligheid in gebeurd of besloten, dus vraag brandpoort sterk zou kunnen ik u als gemeenteraad hier iets erbeteren. Daarvoor moet de aan te doen", zo schrijft hij te- aal echter vier meter ver- leurgesteld. vd laatst worden. De briefschrij- Wethouder De la Mar wist gis- >r heeft over zijn voorstel al teravond desgevraagd niet ze- jbeld naar de gemeente, ge leld naar de Energie- en Wa- __r0 ,e9{ »rvoorziening Rijnland (EWR) de paal wel verplaatst, zo zei hij. ker of deze lantaarnpaal al is verplaatst. In ieder geval wordt LEIDEN Buren accepteren steeds minder van elkaar, waar door er over en weer irritaties ont staan. De wijkdienst van de Leidse politie is er dagelijks mee bezig. Het aantal klachten dat de wijk dienst van de Leidse politie in 1989 behandelde, is met ruim 400 stuks gestegen naar 1300. Dat staat onder meer in het jaarverslag over 1989 van de Leidse politie. Een van de actiepunten in het „Sleutelplan" van de Leidse politie is het bevorderen van de leefbaar heid in de woonomgeving. De wij kagenten bemiddelen bij burenru zies en steeds optredende geluidso-» verlast. Elf milieu-agenten houden toezicht op de zorg voor het mi lieu. In 1989 werden 155 milieu klachten behandeld, hiervan kwa men klachten over verontreini ging van het oppervlaktewater en bodemverontreiniging het meest voor. In totaal kwamen 575 klach ten over geluidsoverlast van hore cagelegenheden binnen. In 1989 werd de parkeerpolitie omgevormd tot een dienst par keerbeheer. De controle op fout- parkeerders werd verhoogd. Het aantal parkeerbonnen dat in 1989 werd uitgedeeld in de binnenstad steeg met 7000 naar 38.523 stuks. Belangrijk actiepunt in het Sleu telplan is de veiligheid. De crimi naliteitscijfers zijn iets gestegen, van 10.752 in 1988 naar 10.886 in 1989. De delicten in agressieve sfeer namen evenals de vermo gensdelicten toe. Het algemene op lossingspercentage steeg daarente gen met 3 procent (tot 23 procent). Het aantal fietsendiefstallen nam sterk toe, het aantal aanrandingen daalde sterk. Vernielingen en inbraken in wo ningen komen ook minder voor volgens het verslag. Verkeer Het aantal geregistreerde aanrij dingen bleef de laatste jaren onge veer gelijk, zo meldt het verslag. Het aantal gewonden nam toe van 403 in 1988 naar 478 in 1989. De meest voorkomende ongevalsoor zaken waren onder meer onver wacht afremmen, verkeerde par- keermanoeuvres en geen voorrang verlenen. De gezamenlijke aanpak van de gemeentepolitie Leiden en de rijkspolitiegroepen uit de regio voor het gebruik van alcohol in het verkeer is geslaagd. In alle maanden van 1989 werden alcoho lacties gehouden. In totaal werden 5948 bestuurders aangehouden. Hiervan kregen er 151 een rijver bod opgelegd, 143 bestuurders kre gen een proces-verbaal. Het aantal automobilisten dat onder invloed van alcohol verkeerde daalde van negen naar vijf procent. Leidse erfpachter kan nu canontermijn zelf bepalen LEIDEN De Leidse erfpachter kan in het vervolg zelf bepalen of de canon voor vijf jaar of voor 25 jaar wordt vastgesteld. Dat is het ge volg van het feit dat de meerderheid van de gemeenteraadsleden gisteravond een amende ment aannam, dat door de VVD-fractie was in gediend. De fractie van Groen Links en vier leden van de PvdA stemden tegen het voor stel. In het collegevoorstel was alleen de moge lijkheid voor een vijfjarige periode opgeno men. Volgens de indieners van het amende ment biedt een langere periode de erfpachter meer zekerheijl „Dit kan van belang zijn om tot een verantwoorde financiering van woon lasten te komen. Anderzijds kunnen er ook re denen zijn om de periode kort te houden, na melijk in het geval van hoge rentestand", al dus de VVD. LEIDEN Met ingang van het nieuwe school jaar kent Leiden weer een pabo. De Leidse Ho geschool begint 1 augus tus namelijk met een pe dagogische academie voor het basisonderwijs. Dat is een gevolg van de fusie met de Katholieke Hogeschool West-Neder land. De lessen worden gegeven in het hoofdgebouw van de Leidse Hogeschool aan de Endegeesterwatering door docenten van de katholieke hogeschool. De inschatting is dat 35 studenten aan de op leiding zullen beginnen. Als het aantal uitbreidt, worden nieuwe docenten aangetrok ken, verwacht T. Ouwer- kerk, voorzitter van het col lege van bestuur van de Leidse Hogeschool. Ouwerkerk verklaart dat de onderwijsinstelling door de fusie wettelijk verplicht is te beginnen met een pabo in Leiden. „De katholieke ho geschool heeft pabo's in Rot terdam, Den Haag en Heem stede. In de wet staat dat je pas buiten de plaats van sta tutaire vestiging dat onder wijs mag geven, als je het ook doet in de statutaire ves- tigingsplaatts. In Leiden heeft de fusie plaats en dus moet er in Leiden ook een pabo komen". In Leiden wordt volledig dagonderwijs verzorgd en er worden ook bij- en nascho lingscursussen gegeven. Over het aantal aanmeldin gen kunnen volgens een woordvoerder van de katho lieke hogeschool nog geen mededelingen worden ge daan: „De advertenties zijn net geplaatst en we bunde len de inschrijfformulieren pas volgende maand". Vol gens hem wordt ook nog na gegaan wie van de studenten die zich al eerder aanmeld den in Leiden willen gaan studeren. „De mensen die zich in november en decem ber hebben laten inschrij ven, wisten nog niets van deze plannen". In Leiden was tot vorig jaar een pabo gevestigd aan het Galgewater. Deze school was te klein om zelfstandig te kunnen blijven voortbestaan en werd opgeheven nadat fusiebesprekingen met on der meer de Leidse Hoge school mislukten. IIDEN Ook niet-Neder- ïdse Leidenaars kunnen loen aan het referendum 'olgend jaar in Leiden irdt gehouden. Gisteravond ;rd tijdens de raadsvergade- ig een amendement aange- imen waarin staat dat ieder- die stemgerechtigd is voor gemeenteraadsverkiezingen iiag deelnemen aan de volks raadpleging die gelijktijdig met de verkiezingen voor de provinciale staten wordt ge houden. Het amendement op het voor stel van D66'er P. Langenberg werd ingediend door A. Geert- sema van de VVD en A. Boot van de PvdA. Alle gemeente raadsleden stemden voor het 1 VAN DONGEN VOELT OOK WEL VOOR HARDE SECTOR 'l amendement. Langenberg noemde het feit dat de VVD- fractie „faliekant" tegen het referendum stemde, maar wel een amendement erop indien de, even uniek als het feit dat Leiden de eerste gemeente is waar een referendum zal wor den gehouden. Overigens bracht de Leidse Jongerenorganisatie voor Vrij heid en Democratie (JOVD) gisteravond een verklaring uit waarin afstand wordt geno men van het standpunt van de VVD. „Het idee dat het refe rendum een inbreuk is op onze representatieve democratie de len wij niet, integendeel, wij zien het juist als een aanvul ling op onze democratie", al dus de verklaring. Woningencomplex heet Dobbedreef Voorzitter A. Mulder van de woningbouwvereniging Leiden (WVL) opende gisteren officieel de 144 nieuwe woningen voor ouderen en invaliden aan de Dobbedreef in de Stevenshof in Leiden. Bij deze gelegenheid werd tevens de nieuwe naam van het complex bekendgemaakt. Het geheel gaat De Dobbegaarde heten. Twee leden van de bewonerscommissie Vlek 23 B hesen een Leidse vlag en onthulden een bord met de niepwe naam. De bouw van het „oogvormige" complex tussen de Dobbedreef en de Joke Smitweg heeft tweeënhalf jaar in beslag genomen. Tijdens een korte toespraak, voorafgaand aan de met druk bezochte recep tie, stak commissievoorzitter C. Kistemaker zijn hulde aan de WVL niet onder stoelen of banken: „De arme gemeente had hier geen geld voor maar de WVL heeft dit miljoenenproject toch voor elkaar gebokst", aldus een tevreden Kistemaker. FOTO: TEJO RINGERS IIDEN Een bakje [auwkost, twee droge bo nhammen, een glas melk in een kop tomatensoep. dA-lijsttrekker Hen- iëtte van Dongen luncht de kantine van het idhuis. Ze voert als wet- ider van onderwijs, so- ial-cultureel werk en mancipatie tijdens de naaltijd overleg met le en van de directie wel- ijn. Over de lopende za- nken: huisvesting van orga- t isiisaties, nieuwe locaties wr kinderopvang, de aanstelling van vier nieu- ire ondersteuningswer- :ers voor allochtone groe- r worden ook zijpaden be- randeld. Van Dongen over otterdam: „Mijn opa had een ehoenenzaak aan de Kruiska- Maar meer weet ik er niet Jan". En over het werkbezoek lisl 'an partijkopstukken aan Lei- en: „Ze zouden allemaal op en andere tijd komen, dat ras niet de bedoeling. Wallage op zaterdagmiddag komen, heb het campagnebureau n laten weten dat de scho- dan dicht zijn". doet aardig, belangstellend, tolijk. Houdt van opschieten |het overleg is na twintig mi jlten afgerond. Van Dongen brblikt of verbloost niet bij A aanhoren van het onver- jdelijke vakjargon: „hou- ïgssituaties" en „de gevoeli- fe discussie om de werkplek ken te flexibiliseren". „Zwam pen? Moet je eens bij ruimte- ®ke ordening gaan luisteren, aar gebruiken ze net zo goed akjargon. Ik moet ook wel- ns lachen als ik ze hoor pra- ii over de ene gevel die ant- x>rd moet geven op de ande- Over die afdeling kun je even mooi satirisch pro- mma maken als over een Mere directie", verdedigt ze laar" ambtenaren met verve. 'Tan Dongen ergert zich dan Jok aan mensen die stellen dat Je zogeheten „zachte sector" pet interessant zou zijn en ty- isch iets voor vrouwen. „Ik find niet dat het iets met vrouwen heeft te maken. Je hoort vaak dat het echt be langrijke werk in de stad ge beurt op andere terreinen. Daar verzet ik me tegen". Contacten Wat ze gaat doen als de PvdA weer in het college komt na de verkiezingen, is nog niet dui delijk: „Dat hangt af van de collegeonderhandelingen. Ik hoef niet zo nodig te verande ren, maar ik sluit niet uit dat het gebeurt. En als ik het zou doen, dan zou ik helemaal wil len veranderen. Niet meer de zachte sector, dus". En: „Am bities? Ik ben nu gekozen als lijsttrekker van de PvdA. Dus om de nieuwe collegeperiode in te gaan. Maar ik ben pas veertig!" Zes jaar is ze nu onderwijswet houder. Een dergelijke periode heeft voor- en nadelen, vindt ze. „Ervaring is positief. Er zijn contacten opgebouwd, je hebt een grote kennis van' za ken gekregen. Het wordt pas een nadeel op het moment dat je je creativiteit verliest, dat gevoel heb ik zelf nog niet". Ze vertelt dat ze juist die och tend een brief heeft gehad van een directeur die afscheid nam van een Leidse school: „Hij was zeer positief, hoopt dat ik ermee doorga". Deze brief is ook het eerste onderwerp dat een half uurtje later ter sprake komt, als een aantal ambtenaren van de di rectie onderwijs zich rond de tafel heeft geschaard in de ka mer van Van Dongen om de lopende zaken door te nemen. Een van de ambtenaren grapt dat ook met de vakbonden is afgesproken „dat je gewoon wethouder onderwijs blijft". Oneerlijk Positieve geluiden. Ondanks de forse kritiek die ze heeft gehad op haar beleid om meer vrouwen en allochtonen in dienst te nemen. Die „positie ve actie" noemt ze zelf als het belangrijkste wat ze heeft ge daan als wethouder in de afge lopen collegeperiode. Vaak hoorde ze het verwijt dat het oneerlijk is, dat mannen ge frustreerd raken omdat ze geen carrière kunnen maken bij de gemeente. „Ik ben het met een deel van Henriëtte van Dongen: „De PvdA komt nog steeds op voor de doelgroep die het maatschappelijk gezien niet het allerprettigste heeft". de kritiek eens. De kansen voor mannen zijn nu tijdelijk wat minder. Maar de kansen voor vrouwen zijn jarenlang heel slecht geweest. Twee jaar geleden was er geen enkele vrouw hoofd van een directie. Nu zijn het er 3 van de 29, en er zijn vacatures, waar hope lijk ook goede vrouwen voor ten staat bij de keuze voorop, zegt ze: „Ik zou het heel slecht vinden als je als werkgever daar niet op let. Dan kom je je zelf als organisatie een keer tegen". Taxi Zelf is ze twee jaar zonder worden gevonden. Want die werk geweest. Dertien jaar ge- vrouwen zijn er wél. En als het niet gaat via het gewone patroon, dan moet er tijdelijk iets extra's worden gedaan, met de pijnlijke gevolgen van- dien. Ik benadruk altijd dat het gaat om tijdelijke negatie ve gevolgen. Hoe sneller de achterstand wordt ingehaald, hoe èerder die voorbij zijn. En mannen hebben overigens nog steeds wel kansen". De kwaliteit van de kandida- leden, toen haar dochter net was geboren. „Ik moet er niet aan denken om fulltime weer thuis te zitten". „Ben je met de auto?", vraagt ze aan het hoofd van de direc tie onderwijs. Dat is niet het geval, en de dienstfiets van de afdeling is gestolen. „Dan gaan we met de taxi", beslist Van Dongen. „Ik ben te voet", ver klaart ze even later, „ik kan niet fietsen met een rok met FOTO: TEJO RINGERS een split. Dat heb je met die officiële bijeenkomsten". Die officiële bijeenkomst is die middag in de Louise de Colig- ny Scholengemeenschap waar een contract over lessen Spaans wordt getekend tussen de school en de Spaanse am bassade. Van Dongen houdt een toespraak. „Ik heb een zin geschrapt over de exacte vak ken", vertelt een van haar ambtenaren. „Want volgens mij is de PvdA het landelijk niet eens met hoe jij daarover denkt. „Ik zou niet weten waarom kinderen niet èn ta len èn wiskunde moeten le ren", antwoordt Van Dongen. „Ik heb het eruit gehaald om dat watje wilde zeggen precies is wat CDA en VVD landelijk willen". „Ik heb er niet zoveel behoefte aan om me zo te pro-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11