agons met huisvuil lijven in Voorhout CDA en VVD verbaasd over enquête 'rekeningrijden' Antillen wijzen plan van Hirseh Ballin af Uitzendbureaus benutten Europese kansen te weinig Jronk: Brussel verwaarloost ontwikkelingslanden Wim Kok bepleit opnieuw lager defensiebudget -BINNENLAND QeidóeQowumt MAANDAG 5 MAART 1990 PAGINA 3 ^olgens NIPO -enquête rtaat D66 op winst pLVERSUM Volgens een enquete van w NÏt'O behaalt D66 bij de gemeente- Ldsverkiezingen op 21 maart 9,4 procent Bn de stemmen, 5,9 procent meer dan in 16. In vergelijking met de Tweede-Ka- xverkiezingen van september zou de par twee zetels winnen. De VVD zou de otste verliezer worden: drie zetels in het Jement op basis van 12,2 procent van de t Jêmmen. In 1986 was dat nog 16 procent, .jet CDA zou in zetels gelijkblijven (54). In ïrgelijking met de gemeenteraadsverkie- 'tigen van maart 1986 wint het CDA: 34,7 tocent tegenover 28 procent. De PvdA zou 1 de Kamer twee zetels verliezen (van 49, Lar 47). De partij zou 30,2 procent van de Jëmmen krijgen; ten opzichte van '86 is dat 2 procent meer. Pleidooi voor top-hogescholen DEN HAAG In Nederland moet een derde vorm van hoger onderwijs worden geïntroduceerd. Naast de universiteiten en hogescholen (hoger beroepsonderwijs) dienen er 'top-hogescholen' te komen naar voorbeeld van de Britse 'professional schools'. Deze onderwijsinstellingen zijn bedoeld voor mensen die een hbo-opleiding achter de rug hebben en zich op het hoogste ken nisniveau van een bepaald beroep verder willen bekwamen. Dit plan hebben de 87 hogescholen in ons land vandaag aan mi nister Ritzen (onderwijs en wetenschappen) voorgelegd in de nota 'Kennis en Kwaliteit'. Deze nota bevat een aantal voorstel len ter verbetering van de kwaliteit van het hoger beroepson derwijs. Kwaliteitsverbetering is hard nodig, zo vinden de hoge scholen, omdat er een steeds grotere vraag is naar hoog opgeleid beroepspersoneel en ook omdat de concurrentie met buitenland se opleidingen toeneemt. Voorts kan het hoger beroepsonderwijs op deze manier aantrekkelijker worden gemaakt voor afgestu deerde havo-leerlingen. Arrestatie in duiventil TETERINGEN Met de hulp van een speur hond heeft de rijkspolitie gistermiddag twee'man- nen uit een duiventil in de dorpskom van Tete- ringen gehaald. De mannen waren eerder op de dag gesignaleerd door een politiepatrouille toen zij, met een vorige maand gestolen Porsche, door Raamsdonkveer reden. De inzittenden hadden volgens de politie wapens op zak. Het lukte de patrouille niet de auto tot stilstand te dwingen, een politieman moest zelfs opzij springen om zichzelf te redden. Een poging om de banden lek te schieten mocht ook niet baten. Zo'n twaalf po litiewagens hebben door een deel van West-Bra bant achter de Porsche aangereden totdat deze zich klem reed in een doodlopende straat in Tete- ringen. De twee inzittenden gingen er te voet vandoor, maar werden korte tijd later in een dui ventil aangehouden. Om wie het gaat, wil de poli tie nog niet vertellen. Scherpere controle op kredietbemiddelaars DEN HAAG Staatssecretaris Bukman van economische zaken gaat de controle op kredietbemiddelaars opvoeren. Aanleiding daarvoor is een recent onderzoek van Konsumenten Kontakt (KK), waaruit bleek dat kredietbemiddelaars misleidende ad vertenties plaatsen en discrimineren. Bij een praktijkproef van KK kregen etnische minderheden minder snel een lening aan geboden dan Nederlanders met hetzelfde inkomen. Bukman zal de Economische Controle Dienst (ECD) vragen scherper toe te gaan zien op de kredietbemiddelaars. Mogelijk Orions op inspectie in Oost-Europa DEN HAAG De kans bestaat dat Orion-patrouillevliegtuigen gebruikt gaan worden voor inspectievluchten boven Oost-Euro pa en de Sovjetunie. Volgens een woordvoerder van het ministe rie van defensie wordt er eerst binnen NAVO-verband over deze kwestie gesproken. De Orions zouden uitermate geschikt zijn om wapenakkoorden te verifiëren. Defensie wilde geen ver dere bijzonderheden meedelen. t Voorhout Huisvuil de Duin- en Bollen- Ireek wordt nog niet 'eitar de VAM in Wijster vaïrvoerd. De wagons met ciil blijven voorlopig nog jan j bet overlaadstation in oorhout staan en dit be kent dat in de Bollen- reek geen huisvuil kan orden opgehaald. In °"fijster wordt vuil uit on- P.(jr meer Katwijk, Rijns- c ïrg, Valkenburg, Noord- 6 ijk, Noordwijkerhout, oorhout, Lisse en Hille- '^im verwerkt. uirecteur E. Ribberink van da >t vuilafvoerbedrijf Duin- en ei jllenstreek heeft nog geen estemming gekregen huis- lil naar het Drentse Wijster te vervoeren. Wel hebben zich vanmorgen voor de poort van dë VAM in Wijster Drentse vuilniswagens gemeld, in de hoop dat de protesterende boe ren hen zullen doorlaten. In de loop van de ochtend voer den deze overleg met de direc tie van de VAM, maar volgens voorzitter A. Maarsingh van de Veenkoloniale Christelijke Boeren- en Tuindersbond ver liep dit „zeer spannend; het is een kwestie van leven of dood". De VAM heeft voorbe reidingen getroffen om, zodra de besprekingen daartoe aan leiding geven, in overleg met wegvervoerders en de NS snel een einde te maken aan „de onhoudbare situatie". Ook in Haarlem dreigen ern stige milieuhygiënische pro blemen door zich opstapelend huisvuil. Het gemeentebestuur heeft de inwoners opgeroepen het huisvuil zo lang mogelijk binnen te laten staan, maar steeds meer mensen melden dat in hun woningen een door dringende stank ontstaat. Daarom zetten steeds meer mensen hun huisvuil toch aan de straat. De protesterende boeren heb ben vanmorgen ook elders hun acties hervat. In Delfzijl zijn de bedrijven Akzo en Al- del geblokkeerd. In Winscho ten is de toegang tot het Rijks archief versperd en in Utrecht de Rijkskantorenflat. De vuil verbranding in Leeuwarden is geblokkeerd en verder zijn be lastingkantoren in Groningen, Delfzijl, Hoogezand en Win schoten met tractoren omsin geld. Ook het Groninger stadhuis en de hal van het NS-station wor den geblokkeerd, waardoor reizigers niet bij de loketten kunnen komen. Wel zijn de perrons bereikbaar. De gren zen met de Bondsrepubliek zijn vandaag in Groningen ook afgesloten. Premier Lubbers heeft een nieuw gesprek met de boeren afgewezen. De drie Centrale Landbouworganisaties hebben, op aandringen van de actie voerders, het afgelopen week einde de bewindsman bena derd voor een dergelijk ge sprek. Zij wilden vooral praten over de mogelijkheden de druk in de Europese Gemeen schap op te voeren. Lubbers heeft hen vanmorgen evenwel laten weten dat hij in dit stadi um geen enkele behoefte aan een gesprek heeft. Hij heeft eerder gezegd het onbegrijpe lijk te vinden dat de boeren de voorstellen van minister Braks van landbouw als onvoldoende van de hand hebben gewezen. d el Vla; jin aat uw stem 0 iren op ï>ensdag 21 hehaart", stond te sntfözenop een bord 5 vw de moskee in Amsterdam waar PvdA-vice- lier Wim Kok verkiezings- Ijeenkomst jwoonde. Vervoermiddel van de toekomst In Amsterdam vond zaterdag een wonderbaarlijke geboorte plaats. Uit het opengezaagde dak van een vierwieler kwam een tweewieler naar boven, het vervoermiddel dat de auto in de hoofdstad zou moeten terugdringen. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De frac ties van CDA en VVD in de Tweede Kamer willen dat minister Maij-Weggen opheldering verschaft over de enquête die haar ministerie wil houden over het systeem van elektronische tolheffing rekeningrijden' De ANWB is ronduit boos over het onderzoek. Hoofddi recteur Nouwen van de ANWB noemde het plan van Zaterdag bevestigde een woordvoerder van minister Maij dat er de afgelopen we ken ruim duizend auto's zijn gefotografeerd op- snelwegen in de Randstad. De eigenaars van de voertuigen krijgen een enquêteformulier toegestuurd waarin hun mening wordt ge vraagd over het systeem van rekening rijden. Zo wil het ministerie onder meer weten of men er bezwaar tegen heeft dat het ministerie te zijner tijd precies vastlegt welke elektro nische meetpunten de automo bilist is gepasseerd. Volgens CDA en VVD is een dergelijke manier van doen in strijd met de belofte van de minister dat bij de tolheffing de privacy van de automobilist zal wor den gewaarborgd. Maij-Weggen wil het reke ningrijden vanaf 1995 op grote schaal invoeren om daarmee onder meer de nieuwe tunnels in de Randstad te betalen, de exploitatietekorten van het openbaar vervoer aan te zui veren en het autoverkeer te rug te dringen. De Tweede Kamer heeft al eerder grote bedenkingen tegen het sy steem geuit. De ANWB wijst het van de hand als een ordi naire belastingmaatregel die geen effect heeft op het mi lieu. Volgens ANWB-topman Nou wen is het zinloos een onder zoek te starten als nog ondui delijk is of het rekening rijden wordt ingevoerd. Eerst zou er een discussie moeten komen over de vraag of elektronische tolheffing op de snelweg in de Randstad gerechtvaardigd is uit oogpunt van een gelijkma tige lastenverdeling. Volgens het ministerie worden de uit slagen van het onderzoek, dat wordt uitgevoerd door het Verkeerskundig Studiecen trum in Groningen, al binnen een maand verwacht. WILLEMSTAD Het plan van minister Hirseh Ballin van justitie het ko ninkrijk op te splitsen in vier rijksdelen heeft op de Antillen weinig indruk gemaakt. Nu, bijna drie maanden nadat de minis ter zijn plan had ont vouwd, blijkt dat geen van de achttien politieke partijen op de Antillen het plan volledig steunt. De grootste partijen op Cura sao wijzen het voorstel van Hirseh Ballin zelfs radicaal af door te blijven staan op de sta tus aparte voor Curasao. In andere gevallen worden, voor al door de partijen op de klei ne eilanden, een aantal voor waarden voor verwezenlijking ervan ingebouwd, die haaks staan op de inzichten van Hirseh Ballin. Dat blijkt uit de partij-programma's, die tot nog toe zijn gepubliceerd in ver band met de verkiezingen van 16 maart en uitlatingen van vooraanstaande politici. Naast Nederland en Aruba met zijn status aparte, zouden de Antillen in de toekomst moeten bestaan uit een Bene denwinds deel, bestaande uit Curasao en Bonaire, en een Bovenwinds deel, dat St. Maarten, Saba en St. Eustatius moet omvatten. Hoewel Hirseh Ballin in januari geen bijzon derheden over zijn plannen bekendmaakte, werd op de Antillen de conclusie getrok ken dat Curasao het bestuurs centrum moest worden voor het Benedenwinds rijksdeel en St. Maarten voor het Boven winds rijksdeel. Huis in Zundert op geboorte grond Van Gogh wordt geveild ZUNDERT Het huis in Zundert dat staat op de plek waar Vincent van Gogh hon derd jaar geleden werd gebo ren, wordt openbaar geveild. De vrijwillige veiling is 22 en 23 maart in Breda. Het geboor tehuis van de schilder bestaat niet meer. Het pand dat nu on der de hamer komt, staat wel op dezelfde plaats. In het pand is nu een woningbureau geves tigd. De eigenaar kocht het en kele jaren geleden en liet het grondig restaureren. Hij wil er nu een prijs voor hebben die hem in staat stelt elders in Zundert een geschikte woon- en kantoorruimte te vinden. Volgens makelaar Zadelhoff bestaat er internationaal flinke belangstelling voor het pand, zowel uit het (Japanse) bedrijfsleven als de filmwe reld. WIJ c>EN HAAG Neder- c indse uitzendorganisaties w g' enutten groeimogelijkhe- op de Europese markt onvoldoende, terwijl hun doo itgangspositie daarvoor elcx itstekend is. Is e stei at is de voornaamste conclu- ee van een onderzoek dat de :hil lgemene Bond van Uitzend- s hjureaus heeft laten uitvoeren in Den vfon minister Andriessen van conomische Zaken is Is d >den. Vooralsnog biedt de e hl orerende thuismarkt nog a oldoende groeimogelijkheden worden ondernemersrisi- )'s op nieuwe markten geme- rooen. Vroeg of laat zal het be id zich echter ook op andere G-landen moeten richten, Drukte op het strand ss menen de onderzoekers. Ne derlandse uitzendondernemin gen behoren tót de koplopers van Europa, zowel wat omzet als de mate van professionali teit betreft. Ons land verte genwoordigt zes procent van de wereldomzet in uitzendacti- viteiten en dertien procent van de EG-omzet, maar dat marktaandeel wordt voorna melijk op de thuismarkt be haald. Alleen in België domi neren twee- Nederlandse uit zendbureaus de markt. Ook in West-Duitsland zijn bureaus 'actief, maar verder reiken hun activiteiten niet. Intussen groeit de EG-uitzend- markt sneller dan de al be hoorlijk ontwikkelde Neder landse markt. Oorzaken zijn de toenemende aanvaarding van georganiseerd tijdelijk werk, de voortschrijdende in ternationalisering van het bedrijfsleven, de groeiende be hoefte aan (flexibel) uitzend- werk en opheffing van verbo den of versoepeling van regels in een aantal landen. Volgens het onderzoek bieden verschillende EG-landen dan ook interessante vooruitzich ten voor Nederlandse onder nemingen. Het gaat dan om zowel landen waar uitzendar beid al veel voorkomt als Groot-Brittannië, als landen met een lage - deelname aan uitzendarbeid als Portugal en de Bondsrepubliek Duitsland. Onoverkomelijke belemmerin gen zijn er niet. De dienstver lening is in wezen overal het zelfde, al is aanpassing nodig aan de bijzondere eisen die landen aan vergunningen stel len. Aan de Noordzee stranden was het gisteren ouderwets druk. De belangstelling betrof nog niet het mooie weer, maar de schade die de recente stormen hadden veroorzaakt. In Egmond in Noord-Holland zagen honderden hoeveel duin door de zee was opgeslokt. FOTO: ANP >EN HAAG De EG in russel verwaarloost de )erde Wereld. Het amb- ilijk apparaat heeft zó jn handen vol aan Oost- uropa, dat de aandacht oor de armste landen in e wereld volledig is ver- apt. Als gevolg hiervan wacht Suriname nu al ruim een jaar op een Eu ropees economisch aan passingsprogramma. Deze ongezouten kritiek op het EG-beleid uitte PvdA-mi- nister Pronk zaterdag in het TROS-radioprogramma 'Ka merbreed'. Volgens Pronk heeft ontwikkelingshulp in Brussel geen echt hoge priori teit. Hij is daarom niet opti mistisch over samenvoeging van de ontwikkelingsbudget ten van de twaalf EG-landen, zoals het PvdA-kamerlid Mel- kert heeft voorgesteld. Pronk: „Melkert vermoedt dat dit bin nen vijf a tien jaar zijn beslag zal krijgen. Ik denk dat hij zich vergist in de termijn". In de EG is bijna geen ambte naar bezig met de ontwikke ling van Afrika, aldufc Pronk. „Dat geldt ook voor arme lan den buiten het Afrikaanse continent. Suriname heeft de EG gevraagd om een econo misch aanpassingsprogramma maar Brussel laat al een jaar niets van zich horen. Helaas gaat de aandacht nu meer uit naar Oost-Europa". Volgens Pronk moet de 'socia le vernieuwing' die het kabi net voorstaat zich ook uit strekken tot de Derde Wereld, „waar bijna twee miljard men sen door de vloer dreigen te zakken omdat zij part noch deel hebben aan de economi sche groei in de wereld". De minister erkent dat hpt huidi ge ontwikkelingsbudget (zo'n 6 miljard gulden) eigenlijk te mager is. „Daar heb ik tijdens de onderhandelingen over het regeerakkoord mee moeten in stemmen. Maar ik geef toe dat het mininumbedrag dat nodig is om structureel iets aan de armoede te doen hoger ligt". GAAIBAAI' K ZIT ve HELE PAG V MIM STOK door WILLEM RITSTIER Weer twee vaten met dipenteen gevonden HARLINGEN De brandweer heeft dit weekeinde twee vaten dipenteen gevonden, één bij Harlingen en één op het strand bij Schoorl. De vaten zijn zeer waarschijnlijk afkomstig van een Pools of Japans schip Sinds de storm de afgelopen week in ons land woedde, zijn inmiddels veertig vaten met deze giftige stof gevonden. De gassen die vrijkomen van dipenteen tasten de luchtwegen aan en zijn vermoedelijk kankerverwekkend. Man vermoord in Den Haag DEN HAAG De 48-jarige H. Narsen is zaterdag overle den aan de gevolgen van ten minste vier steekwonden in de hartstreek. De moord is 's morgens rond acht uur ge pleegd op de Hoefkade voor een eethuis. Toen de man, een Hagenaar van Turkse afkomst, in het Westeinde Ziekenhuis werd gebracht, Eleek hij al te zijn overleden. De politie kon gisteravond nog geen medede ling doen over de toedracht van de moord. Zij heeft wel vermoedens over de dader. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT PvdA-lei- der en vice-premier Wim Kok heeft zaterdag op nieuw een krachtig plei dooi gevoerd voor een verdere verlaging van de defensie-uitgaven dan in het regeerakkoord is afge sproken. Hij deed dit in een toespraak op een PvdA-manifestatie in Utrecht ter gelegenheid van de start van de cam pagne voor de gemeente raadsverkiezingen. „Als we over een paar maan den in het kabinet over de voorbereiding van de begro ting voor 1991 komen te spre ken, dan is wat mij betreft de tijd meer dan rijp voor het verbinden van conclusies aan de internationale ontwikkelin gen, die de defensie-ipspan- ning van de NAVO en van Nederland in een nieuw licht plaatsen. Het geld kunnen we goed gebruiken, een teveel aan bewapening niet", zo betoogde Kok. In het regeerakkoord zijn CDA en PvdA overeengeko men dat de defensie-uitgaven tot 1992 nog met 0,6 procent per jaar zullen stijgen en daar na zullen worden bevroren. Wat Kok betreft mag die be vriezing al eerder intreden. „Ik sta er niet om bekend dat ik gemakkelijk eenmaal ge maakte afspraken weer vroeg tijdig ter discussie stel", aldus Kok, „maar toch bekruipt mij, waar het de westerse reactie op de ontwikkelingen in Oost- Europa betreft, wel een gevoel van gezond ongeduld". FOTO: DIJKSTRA In de rijksbegroting voor vol gend jaar Kok: „De eerste echt centrum-linkse begroting van dit kabinet" zal vol gens de vice-premier ook bij zondere aandacht moeten wor den besteed aan de lagere in komens. „Er moet duidelijk een eind komen aan de scheef groei tussen lage en hoge inko mens. Het zou ongerijmd zijn en dus ondenkbaar dat het in komensbeleid haaks staat op de plannen voor sociale ver nieuwing", aldus Kok. Voor de komende twee maan den voorspelde de PvdA-voor- man een pittige discussie in het kabinet over het milieube leid: „Er zullen ongetwijfeld tussen de coalitiepartners en de bewindspersonen die elkaar veelvuldig tegenkomen wat vonken in de rondte vliegen". Het is volgens Kok de bedoe ling dat het kabinet in april met een nieuwe versie komt van het vorig jaar door het oude kabinet gepubliceerde Nationaal Milieubeleidsplan.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3