fieidóe ©ou/uMil Bouw naar akkoord over 3 6 -uursweek HISWA 6 8 8 Onderzoek naar dioxine in Belgische melk 2 3 5 7 7 10 Op de hoogte Koelkasteffect houdt broeikaseffect tegen Polen vraagt legalisatie bollenpellers 14 Dagen Cratis -8- Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hailewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Maandag 5 maart 1990 81ste jaargang no. 24665 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Veel bewolking en af en toe regen. Temperatuur ongeveer 8 graden. Vrij krachtige weste lijke wind, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe hard. Woensdag en donderdag iets zachter. Man (27) zwaar gewond bij doorzagen van kogel WATERINGEN Een 27-jarige man uit Wate ringen is zaterdag zwaar gewond geraakt door een explosie. De man probeerde in zijn woning een kogel, vermoedelijk van het kaliber punt 50, met een ijzerzaag te demonteren. Hij liep over zijn hele lichaam verwondingen op door rondvliegende scherven en zal waarschijnlijk een duim en enkele vingers moeten missen. Verder raakte niemand gewond. De schade in de woning aan de Heren straat is aanzienlijk. De man had de kogel gevonden in de duinen, waar als gevolg van ae storm de afgelopen dagen veel explosie ven uit de Tweede Wereldoorlog aan de oppervlakte zijn gekomen. De man is naar het Dijkzigtziekenhuis. in Rotterdam overgebracht. Vanmorgen was zijn toestand stabiel. Gemengde gevoelens Voetballer Romario de Souza Fario van PSV denkt met gemengde gevoelens terug aan de door zijn ploeg met 9-2 gewonnen thuis wedstrijd tegen FC Den Haag. Hij maakte twee doelpunten, maar bij een nieuwe doel poging werd de Braziliaan gistermiddag ge raakt door Hagenaar Marco Gentile. Roma rio liep daarbij een gebroken kuitbeen op en moet in elk geval de Europa-Cupwedstrijden tegen Bayern München missen. De verwach ting is dat het ten minste tien weken zal du ren alvorens hij weer in actie kan komen, waardoor ook de deelname van Romario aan het WK voetbal in Italië in gevaar kan komen. Oranje-international Erwin Koeman scheur de zaterdag in de wedstrijd van KV Meche- len tegen Waregem een knieband. Hij is ten minste zes weken uitgeschakeld en moet dus de Europese bekerwedstrijden tegen AC Milan missen. foto: anp Driehonderd Nederlanders in 'krokusgips' naar huis DEN HAAG Voor een kleine driehonderd Nederlanders is de krokusvakantie op een pijnlijke wijze ten einde gekomen. Zij zijn de afgelopen dagen met gipsvluchten vanuit wintersport- land Oostenrijk naar Nederland teruggevlogen. Volgens woord voerders van zowel de ANWB-Alarmcentrale als SOS-Interna- tional is dit jaar sprake van een duidelijke toename van het aan tal 'brekebenen'. De ANWB telde 112 gipsklanten, zo'n vijftien meer dan vorig jaar in de krokus. Door SOS-International wer den 176 mensen naar ons land teruggevlogen tegen 130 aan het eind van de krokusvakantie van vorig jaar. In de Franse Alpen zijn het afgelopen weekeinde twee skiërs gered die zich zes da gen met niets meer dan sneeuw en kauwgum in leven hebben gehouden. Vorige week waren ze tijdens een tocht buiten de pis tes door een storm overvallen. Zoekacties werden door de storm gehinderd; pas zondag werden ze ontdekt door een helikopter. De man is er ernstig aan toe; zijn vriendin had slechts een be vroren teen. UITBETALING ZIEKTEDAGEN NOG BREEKPUNT WOERDEN De on derhandelingen voor een nieuwe cao in de bouwnijverheid (200.000 werknemers) zijn dicht bij een ak koord gekomen. Na een marathonzitting is het overleg in de vroege ochtend opgeschort tot vanmiddag. De invoering van de 36-urige werkweek is geen probleem meer, maar alles hangt nog op het probleem van de uitbe taling van ziektedagen. Volgens een woordvoerder vin de bouwbonden was er ofi hoofdlijnen overeen- stèmming over invoering van de 36-urigë werkweek en de loonsverhoging. De door de werkgevers geëiste verandering in het systeem van de uitbetaling van ziektedagen was voor de bonden echter onverteer baar. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat-de gesprek ken opnieuw zouden wor den afgebroken. De bonden waren woedend op de werkgevers, omdat dezen toen er op de belangrijkste punten overeenstemming was de eis stelden dat de uitbetaling van de eerste twee ziektedagen niet lan ger centraal, maar per be drijf moet worden gere geld. Volgens de bonden is de kans daardoor groot dat in veel bedrijven twee wachtdagen worden inge voerd, alvorens een werk nemer recht krijgt op een uitkering van de Ziekte wet. De overeenstemming over de 36-urige werkweek was gebaseerd op het com promis van de onderhande lingsvoorzitter, commissa ris van de koningin in Fle voland H. Lammers. In voering ervan zou niet voor eind 1991 plaatsvin den en bovendien zou een deel van de roostervrije da gen „flexibel" kunnen worden ingevuld. Nu staan alle atv-dagen vast. Daar naast zou het mogelijk moeten zijn atv-dagen niet, alleen in (halve) dagen op te nemen, maar ook in uren. Nader overleg tussen onafhankelijk voorzitter Lammers en de onderhan delingsdelegaties voor kwam dat de gesprekken weer voor geruime tijd zouden worden afgebro ken. Vanmiddag om vier uur zouden de partijen weer met elkaar aan tafel gaan. Na informeel overleg had den de delegaties zondag middag om half drie de on derhandelingen hervat. Die duurden, mede door schor singen, tot half vijf van nacht. Eerder was bekend geworden dat de stakingen vandaag zouden worden uitgebreid. Sovjetleider Gorbatsjov bracht gisteren in Moskou zijn stem uit. foto: ap Hervormers Sovjet-Unie zijn aan winnende hand MOSKOU Bij de verkiezin gen die gisteren zijn gehouden voor de parlementen van de Sovjet-deelrepublieken Rus land, Wit-Rusland en de Oek raïne zijn hervormingsgezinde kandidaten aan de winnende hand. Toch zal waarschijnlijk in veel gevallen een tweede stemmingsronde nodig zijn omdat maar weinig kandida ten gisteren meer dan vijftig irocent van de stemmen heb- len gekregen. Een van dege nen die wel direct in het par lement van een deelrepubliek is gekozen, is de radicale her vormer Boris Jeltsin. In zijn jeboortestad Sverdlovsk (Rus land) kreeg hij tachtig procent van de stemmen. Volgens de Sovjet-media is vanuit alle drie de republieken een vrij hoge opkomst gemeld. In de republieken wonen on geveer 290 miljoen mensen, twee derde van de totale Sov jet-bevolking. De bijna 150 miljoen stemgerechtigden kon den kiezen uit meer dan 11.000 kandidaten voor 1.800 zetels in de parlementen van de deel staten. Ook stonden duizenden zetels voor gemeente- en wijk raden op het spel. ,De essentie van de verkiezin- Jen is dat het volk hierin zijn nening geeft over de pere trojka. Ik ben ervan over- uigd dat de perestroika zal vinnen", zei president Gor- latsjov nadat hij zijn stem had litgebracht. Eerder had het egeringsdagblad Izvestia ech- er toegegeven dat de verkie zingscampagne was mislukt, nmdat de bevolking geen dui- ielijke informatie heeft gekre un over de procedures. In ömmige districten waren er zoor een zetel wel vijftig kan- lidaten. 'agina 4: Jeltsin in Neder- and RIJSWIJK Staatssecre taris Simons van volksge zondheid wil in ons land uit België ingevoerde melk laten onderzoeken op dioxine. De bewindsman heeft hiertoe besloten omdat deskundigen het niet uitgesloten achten dat Belgische afvalverbrandings installaties zo veel dioxine uit stoten, dat de norm voor melk wordt overschreden. Simons wil hierover overleg met de Belgische overheid. De Belgi sche Europarlementariër Staes zegt dat voor zover hem be kend de Belgische overheid niet op dioxine controleert. Nederland heeft, zo blijkt uit cijfers van het Produktschap voor Zuivel, vorig jaar ruim 200.000 ton melk en melkpro- dukten uit België ingevoerd. De invoer is ongeveer drie promille van de totale Neder landse produktie. Het meren deel betrof kant-en-klare pro- dukten in kleine verpakkin gen. Tot en met november 1989 werd 33.095 ton melk met een vetgehalte van drie tot zes procent van de zuiderburen in grote verpakkingen ingevoerd, bijvoorbeeld in tankwagens. De Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ zegt harde cijfers te willen hebben over de Belgische melk. De koepel van de coöperatieve zuivel industrie wil ook weten waar de melk in België vandaan komt. De dioxine is volgens een woordvoerder van de FNZ niet langer een Nederlands, maar een Europees probleem, waarvoor danook in Europees verband een oplossing moet worden gevonden. De zuivel industrie vindt dat de over heid de afvalverbrandingsin stallaties hard moet aanpak ken. Zij is het zat nog langer slachtoffer te zijn van de ver vuiling. Tekort Onderwijs lijkt blijvend DEN HAAG De overschrijdingen op de onderwijsbegro ting lopen dit jaar opnieuw in de honderden miljoenen gul dens. Minister Ritzen van onderwijs komt minimaal 300 mil joen en misschien zelfs wel 700 miljoen gulden tekort op zijn begroting voor 1990. Daarnaast is het risico groot dat deze tendens van overschrij dingen zich in de komende jaren doorzet. Dit schrijft de taakgroep begrotingsdoorlichting, die eind vorig jaar door Ritzen is ingesteld, in een rapport dat vanmiddag aan de be windsman is aangeboden. De taakgroep onderzocht een uit- gavenbedrag van 18,4 miljard gulden, ongeveer tweederde van de totale onderwijsbegroting. De onderzoeksresultaten laten voor 1994 in het gunstigste geval een tekort van 900 miljoen gulden zien, in het ongunstigste geval van twee mil jard gulden. (ADVERTENTIE) ZUURKOOL EN SPEKLAPJES Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees inde aanbieding cn Zuurkool AQ naturel, pak 500 g T*/ Speklapjes met zwoerd, 500gAM"3.75 n /IQ kilo OiT1*/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) 9 t/m 18 maart Dagelijks geopend van 10-18 uur. Gratis pendeldienst volg borden UJ RAI. AMSTERDAM raï Trein -I- Toegangbiljetten bij NS stations Lenin zwaar verankerd Met een kraan en staalkabels kregen Roemeense arbeiders gisteren eindelijk beweging in het zwaar verankerde standbeeld van Lenin in Bukarest. De arbeiders waren Lenin zaterdag al met snijbranders en pneumatische hamers te lijf gegaan, maar de vader van de Russische revolutie bleef hun pogingen weerstaan om hem van zijn voetstuk te krijgen. De Raad van Nationale Eenheid, het tijdelijke parlement van Roemenië, besloot vrijdagavond het beeld op het Plein van de Vrije Pers te laten verwijderen. Toen arbeiders zaterdagochtend het karwei begonnen, zagen ze tot hun verrassing dat het acht meter hoge en zeven ton zware beeld met grote bronzen staven in zijn fundering was vastgezet. Op de borst van Lenin staat te lezen: Voorwaarts kameraden, laat de Securitate-mensen verder met rust. foto: epa NOORSE ONDERZOEKERS: OSLO Voor een spoedige stijging van het zeeniveau als gevolg van het zogenoemde broeikaseffect hoeft niet te worden gevreesd. Er zal zich namelijk eerst een koelkastef fect voordoen, doordat de op warming van de aarde in de poolstreken tot veel extra sneeuwval zal leiden. Tot deze conclusie is een aan tal klimatologen in afzonder lijke onderzoeken gekomen. Door de extra sneeuw aan Noord- en Zuidpool zal de ijs laag daar groeien en ontstaat een koelkasteffect, dat de ge volgen van het overigens niet door hen in twijfel getrokken broeikaseffect de eerste tijd volledig neutraliseert. Volgens het Noorse weerinsti- tuut zijn verschillende gletsjers daar verleden jaar ondanks de zachte winter aanzienlijk ge groeid. De verklaring daar voor wordt gezocht in het gro tere pak sneeuw dat bij de ho gere temperatuur is gevallen en dat het smelten van het ijs verhinderde. „Het stijgen van de zeespiegel wordt hierdoor vertraagd en mogelijk zal die zelfs tijdelijk -iets gaan dalen. We krijgen daardoor meer tijd om plan nen te maken voor de kustge bieden", zegt Gunnar Mathi- sen van het Noorse ministerie van milieu, van wie onlangs een boek verscheen over het broeikaseffect. In een VN-rap- port dat in juni wordt gepubli ceerd, zal ook uitgebreid aan dacht worden besteed aan het koelkasteffect, kondigt Mathi- sen aan. WARSCHAU Het Pool se ministerie van arbeid heeft gevraagd om legali sering van de seizoenar beid van Polen in de Ne derlandse bollenpellerij. De honderden Polen die jaarlijks voor een bijver dienste naar Nederland komen, moeten onder be tere omstandigheden hun werk kunnen doen. Dit verzoek heeft directeur mevrouw G. Debicka van het bureau vakbondszaken van Warschau overgebracht aan een delegatie van de Neder landse vakcentrale CNV. CN V-bestuurder A. Westerla- ken zegde toe het verzoek aan minister De Vries van sociale zaken te zullen overbrengen. Volgens Debicka moeten de Poolse seizoenwerkers nu on der moeilijke omstandigheden hun werk doen. Het loon is zeer wisselend en ze zijn niet verzekerd tegen ziekten en ongevallen. Aan die situatie moet snel een einde komen, aldus Debicka. Zij hoopt dat de legalisering alleen nog voor dit het ministerie van arbeid in jaar nodig is. Als de economi sche hervormingen in Polen vruchten afwerpen, is seizoen werk in het buitenland over bodig. Directeur C. van der Zwet van het Arbeidsbureau Lisse verklaarde dat het beleid voorlopig niet verandert. „Wij hebben geen behoefte aan Po len in Nederland zolang onze eigen arbeidsmarkt nog vol doende werklozen ter beschik king heeft". Het ministerie van sociale za ken huldigt volgens Van der Zwet hetzelfde standpunt. Mi nister De Vries komt volgens Van der Zwet donderdag over deze problematiek praten in Noord wijkerhout. Foreholtespeler (55) overlijdt tijdens wedstrijd VOORHOUT De 55-jarige Voorhouter Joop van Wouw is gis termiddag, tijdens de voetbalwedstrijd Foreholte 8 - Bernardus 8, getroffen door een hartinfarct. De speler overleed in de am bulance op weg naar het ziekenhuis. Het tragische ongeval deed zich vlak voor het einde van de wedstrijd voor. Reanimatie van een snel ter plaatse gekomen arts mocht niet meer baten. Joop van Wouw was een bekende Voorhouter en prominent lid van Foreholte. Hij was jarenlang één van de steunpilaren van het eerste elftal. Vanwege het overlijden van de voetballer zijn alle gistermiddag te spelen wedstrijden, waaronder het treffen tussen de eerste elftallen van Foreholte en LDWS, Alcoholcontrole LEIDEN Bij een alcohol controle in Leiden en omge ving zijn zaterdagochtend vroeg negen automobilisten betrapt. Vijf van hen kregen alleen een rijverbod opgelegd, de anderen kregen behalve een rijverbod ook een proces verbaal omdat ze te veel had den gedronken. In de nacht van zaterdag op zondag kre gen zeven automobilisten een proces-verbaal omdat ze geen autogordel droegen. Een per soon kreeg een rijverbod om dat hij te diep in het glaasje had gekeken. Treinkaartje op postkantoor DEN HAAG De Neder- landse Spoorwegen en de PTT zijn van plan treinkaar tjes te verkopen op postkan toren. Onderhandelingen over de prijs van de kaartjes lopen nog. De plannen zullen worden uitgevoerd na een proef ge durende één jaar op 25 post kantoren in plaatsen waar reizigers nu nog geen plaats bewijs kunnen krijgen. Het gaat om postkantoren in het noorden en oosten van het land en twee Rotterdamse haltes van de Hofpleinlijn. 18 PAGINA'S Geen 'crisisdenken' over Samen op Weg Wagons met huisvuil blijven in Voorhout Kritiek op Kohl over voorwaarden erkenning Oder- Neisse grens Ella Fitzgerald opent North Sea Jazz Festival Open huis Leidse sterrenwacht Aantal klachten over discriminatie verdubbeld Logopedisten Alkemade willen problemen snel te lijf Flartinfarct treft wethouder Marselis Boswachter pleit voor vleermuis- infobunker GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND KUNST/RTV LEIDEN/REGIO RTV-PROGRAMMA S WEER/PUZZEL/MENU VAN HUIS UIT SPORT 11 Wie een jaar geleden zou hebben gezegd, dat de Berlijnse Muur spoedig zou worden afgebroken of dat Mandela dit jaar buitenlandse reizen zou gaan maken, zou op zijn minst voor fantast zijn versle ten. De feiten wijzen uit, dat het toch zo en niet anders is. In dat licht bezien zijn de verkiezingen in drie Sovjetrussissche republieken van gisteren en de machtsovername door het leger in het thuis land Ciskei weer nieuwe feiten in de zich snel ont wikkelende gebeurtenissen in de erbij betrokken landen. Dagelijks te volgen in de Leidse Courant. Tot en met het laatste nieuws uit uw eigen plaats. Blijf op de hoogte. Maar breng eerst de Leidse Courant via de bon.op de hoogte dat u dat wenst. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Voorl.: I Straat: J Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 070 3190 885 I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnenv worden geweigerd. CeidóeSotno/nt ■HTfiwmn om

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1