Ameland bezorgd om veiligheid VOLDOENDE RESERVES BIJ VERZEKERAARS VAN STORMSCHADE BINNENLAND £cidóc(3outtMit ZATERDAG 3 MAART 1990 PAGIffl Naar een eerste voorzichtige schat ting hebben de stormen die ons land de laatste we ken teisterden, be halve dodelijke on gevallen ook meer dan een miljard gulden schade ver oorzaakt. In hoe verre kunnen de verzekeraars deze verplichtingen nog wel aan?Raakt de pot na acht ramp zalige stormdagen inmiddels niet in zoverre leeg dat gedupeerden am per nog schadeloos gesteld kunnen worden. Of staan burgers en bedrij ven grote premie verhogingen te wachten? DEN HAAG Een woordvoerder van een der grootste Nederlandse ver zekeringsmaatschappijen Delta Lloyd, haastte zich vorige week voor de tele visiecamera te vertellen dat het allemaal zo'n vaart niet zou lopen. Zijn maat schappij had voldoende reserves opgebouwd om aan elke storm het hoofd te kunnen bieden. Bovendien zou elke catastrofe voor een deel worden gedekt door een herverzekerings maatschappij, een internatio nale multinational, waar maat schappijen als Delta Lloyd op hun beurt zijn verzekerd. Maar hoe is het met de mid delgrote en kleine verzeke ringsmaatschappijen gesteld? Directeur mr. R.J.K. Pellink- hof van de in Amersfoort ge vestigde Levob Schadeverze keringen bevestigt dat zijn vennootschap deze weken ste vig schade heeft geleden. Le vob is een middelgrote onder neming en landelijk aftief op gebied van ziektekosten-, le vensverzekeringen, motorijtui gen- en opstalverzekeringen. Van de 500 verzekeringsmaat schappijen die ons land telt, staat Levob op de 35e plaats. En in totaal int Levob zo'n 100 miljoen gulden per jaar aan schadepremies. Pellinkhof: „De schadeclaims zijn voor Levob fors, maar be slist niet desastreus. Net als vrijwel alle Nederlandse ver zekeringsmaatschappijen heb ben wij een herverzekerings contract afgesloten, waarop we de laatste twaalf tot vijftien jaar overigens geen beroep hoefden te doen. Ook wij heb ben uiteraard de nodige reser ves opgebouwd. En al zullen deze nu wel een deuk oplopen, ons verzekeringsbedrijf is der mate solvabel, dat van proble men geen sprake is". Ook De Amersfoortse laat de zelfde optimistische geluiden horen. Economisch-directeur E.J. Schilstra: „Zoveel rampen achter elkaar is uitzonderlijk. Maar daar staat tegenover dat we ook veel goede jaren heb ben gedraaid. En zo zit de hele verzekeringswereld in elkaar: je moet reserveren voor slech tere tijden". Voor de middelgrote bedrijven is het minder doorzichtig hoe veel schade nu precies door hun verzekerden is aangege ven. Pellinkhof schat dat Le vob zo'n twee tot drie miljoen gulden aan opstalschade zal uitkeren en dat is al een kwart van de jaarlijkse premie-in komsten. Collega-verzekeraars zouden echter al dertig pro cent moeten uitbetalen. Bij de Amersfoortse is alleen het aantal schademeldingen bekend. Dat waren er na de eerste storm van 25 januari, 4400 en de laatste week zijn daar nog eens 500 meldingen bijgekomen. Bovendien komen de prijsopgaven voor herstel trager binnen dan' normaal. Aannemers, loodgieters en au tobedrijven zijn de afgelopen weken zo overstelpt door werk, dat mensen zelfs staan te dringen voor een rij nieuwe dakpannen of een nieuwe mo torkap en er weinig tijd over schiet voor de administratieve afhandeling van de schades. Spectaculaire schadegevallen zijn tot dusver niet bij de re gionale maatschappijen ge meld. De ernstigste gevallen zijn enige compleet afgebrande huizen en bedrijfspanden, af gewaaide of omgekrulde da ken en vernielde auto's en ca- Daken en caravans Met de catastrofes voor de glastuinbouw hebben deze maatschappijen niets van doen. Tachtig procent van de glastuinbouw is verzekerd bij een werkmaatschappij van.de Hagelunie in Den Haag, waar alleen al na de eerste storm 12.000 schademeldingen (in to taal voor zo'n 125 miljoen gul den) binnenkwamen. De meest voorkomende scha des voor de overige maat schappijen hebben te maken met het dak. Afgewaaide dak pannen en grind op auto's, af gebroken antennes en omver getrokken bomen, die even eens voor de nodige brokken zorgden. Verder hadden ra men en dakkapellen veel van de storm te lijden, evenals schuren, overkappingen en andere bouwsels. In rustiger tijden moet de ge dupeerde wachten met her stelwerkzaamheden tot een expert van zijn verzekerings maatschappij de schade heeft getaxeerd. De laatste weken worden echter andere normen gehanteerd. Pellinkhof: „Het zou ondoen lijk zijn om iedereen met een kapot dak maar te laten wach ten tot wij het sein op groen zetten. Daar zou nu te veel tijd mee gemoeid zijn. We hebben nu als vuistregel genomen dat elke gemelde schade onder de 2000 gulden ongezien gerepa reerd mag worden. „Mocht het dan zo zijn dat de schade tijdens het werk tegen valt, dat moeten de mensen natuurlijk wel even contact met ons opnemen. Maar voor de rest proberen we ook de middelgrote schades zonder veel discussies zo vlug moge lijk te regelen. Achteraf sturen we steeksproef-gewijs dan wel een expert langs om de zaak de controleren. Want de erva ring leert nu eenmaal dat er soms van de gelegenheid ge bruik wordt gemaakt om iets méér te vernieuwen dan de storm rechtvaardigt. Als zink poreus ,s of een dakkapel is bijvoorbeeld zo verrot, dat elk zuchtie wind het bouwsel kan wegblazen, dan wordt niet of maar ten dele uitgekeerd". Alleen WA Veel schade aan auto's en ca ravans kan evenmin op verze keringen worden verhaald. Wanneer objecten namelijk al leen WA zijn verzekerd ko men vernielingen door vallen de bonen of pannen voor ei gen rekening. Pellinkhof: „Veel mensen heb ben ei geen weet van, maar voor een paar tientjes premie méér kadden ze wel deze kos ten vergoed gekregen. Wani met «en mini-casco-dekking zijn calamiteiten, als ongeval len net dieren, brand- en stormschade meeverzekerd". Nieuwbouw Een ls voor de verzekerings maatschappen is dat ze er tot voor kort van uitgingen dat nieuwe, brandveilige gebou wen minder kans lopen i beschadigd te worden, blijkt dat juist deze pand met storm en rukwinden v kwetsbaarder zijn dan de t ditioneel gebouwde huizen de jaren dertig. Het zijn ji de nieuwbouw-panden wa van de daken en dakbedi king de storm niet hebb overleefd. Evenals de nieu' aluminium-constructies in glastuinbouw veel eerder in stormwind bezwijken dan oude staalconstructies. Reden voor de Hagelunie binnenkort een enquête ond de leden te houden, om te zi welke glasconstructies zich I beste hebben gehouden. 0 de overige verzekeringsma schappijen zullen gezamenl met preventiebureau's een derzoek gaan instellen schadegevoelige en kwetsba bouwconstructies en -matei len beter te kunnen lokali ren. Volgens Pellinkhof en Scl stra is het niet denkbeeldig juist deze nieuwe panden d voor een extra-risicodragen premie in aanmerking kom< HELMA VAN DEN BFjf Vooral de Waddeneilanden hebben het weer zwaar te verduren gehad. Ameland liep de meeste schade op, al was het alleen al met het oog op de toeristen. Je zult je auto toch maar aan de haven van Holwerd hebben laten staan... Nee, reclame voor een goedkope overtocht vormde die storm van het begin van de week niet. Dat de autokassa van rederij Wagenborg ter hoogte van Pieterburen werd teruggevonden, kan nauwelijks een troost vormen. Toch was het in zee spoelen van auto's maar een inci dent. Het afkalven van de duinen is het grote pro bleem. Over vele kilometers verdweneh vele tiental len meters. AMELAND In buien is het windkracht negen. De vuurtoren van Hollum schudt soepel heen en weer. De vuurtorenwach ter is op zijn post. Normaal zit hij 's winters thuis, want hij is met z'n twee overgebleven collega's wegbezuinigd naar z'n pieper. Nu is hij opgeroe pen om uit te kijken naar 28 containers die ergens stuurloos in de buurt op de Noordzee zwerven. Het komt hem slecht uit. Z'n juttersbloed kriebelt heftig. Ei genlijk had hij op het strand moeten lopen. Want het is een beetje feest aan de westkust van Ameland, 's Ochtends stortte een opengebarsten con tainer met speelgoed zijn ga ven rijkelijk aan de vloedlijn uit. Nu rapen de Amelanders plastic parachutisten, compu terspelletjes, portemonnees, elektrische klokken en fiets wielen. Vuilniszakken vol ver zamelen de eilanders, maar er zijn er ook die het grootschali ger aanpakken. Met trekker en aanhanger of met de ter reinwagen karren ze door het zand. Op Ameland vermaken ze zich voorlopig wel. Want twee batterijtjes er in en het computerspelletje werkt. Le chat et les souris, heet het. Kat en muis. En er wordt nog van alles uit de golven verwacht. Huisraad, cacao, allerlei Chi nees spul. En wat te denken van die twee witte BMW's die per container geheel zelfstan dig zee hebben gekozen Ameland is in spanning. Dertig meter In het gebouw van Rijkswa terstaat in Nes maakt dienst hoofd Tonny Overdiep zich zorgen over de duinafslag. „De veiligheid is in het geding", stelt hij onomwonden vast. Aan de westkust is sinds janu ari zes tot twaalf meter duin in zee verdwenen. De duinen aan de noordkust, ter hoogte van Nes en Buren, hebben over een afstand van negen kilome ter tien tot vijfentwintig meter prijs moeten geven. Op som mige plaatsen zelfs dertig me ter. „Daar moet je dit jaar wat aan doen". In 1980 werd aan de noordkust 2,5 miljoen kubieke meter zand opgespoten, voor de dui nen langs en aan het strand. Theoretisch zou deze maatre gel voor acht jaar voldoende zijn, maar dank zij het redelij ke weer was nieuwe zandsup- pletie in 1988 niet nodig. In de planning verscheen het jaartal 1992. „We verliezen jaarlijks vijf tot zeven en een halve me ter duin, soms tien meter, maar dat is ingecalculeerd. Door het plaatsen van rijs- houtschermen en het planten van helm pak je in het voor jaar heel wat terug. Vorig jaar hadden we een prachtig jaar. We hebben toen op die manier zestigduizend kubieke meter deze week op Ameland. Het juttersbloed ki zand gewonnen. Dat kost ons een gulden per kubieke meter; als je spuit een tientje Door de uitzonderlijk hoge waterstand van de laatste da gen bijna 2,5 meter pakt het nu allemaal wat anders uit. „We zijn nu al door de oude duinvoet heen van vóór de zandsuppletie. Dat betekent dat de veiligheid ten opzichte van 1980 is achteruitgegaan. Er zal nog dit jaar nieuw zand moeten worden aangevuld. De kosten daarvan komen in de orde van grootte van twintig miljoen gulden". Vandaar dat Overdiep zijn hoofd schudt over de toezegging van minis ter Maij-Weggen dertig mil joen extra ter beschikking te stellen voor de gehele Neder landse kust. „Een druppel op een gloeiende plaat". Deltakering Door de getijdebeweging heeft het afslaggebied zich oost waarts verplaatst. Ameland zal in de toekomst zowel aan de oost- als westkant aangroeien met twee grote zandplaten. Dat betekent dat het eiland in het midden een natuurlijke wil tot breken vertoont. Vroe ger is dat ook al eens gebeurd. Er zouden zelfs schepen dwars door het eiland gevaren heb ben In 1840 werd bij Nes al eens een stuifdijk aangelegd, die nu onderdeel vormt van de zogenaamde deltakering. Die deltakering wordt gevormd Grote stukken auin zijn verawenen. FOTO: HARRY TIELMAN door en natuurlijke duinen- formate die in de lengte over het eilind loopt en in tweede instante de dorpen beschermt. Wanner de buitenste duinen rij zou doorbreken, houdt de delta-lering de Noordzee als nog tegn. Alleen campings en kampeirboerderijen zijn dan het slagtoffer. Maar wie her innert .ich niet de twee hotels die een prooi van de Noordzee werder... Het laatste verdween in 1971 Sinds het begin van deze e«uw heeft de kust zich hier hcnderdtachtig meter te ruggetrokken. Door de zwakke plekken op te vullen met zand, heeft Rijks waterstaat van de kering een aaneengesloten geheel ge maakt Aanvankelijk kwam dat zand uit zee, maar Om mi lieuredenen gebruikt men sinds v.jf jaar plaatselijk afge graven duinzand. Daardoor zijn tegelijkertijd unieke natte duinvalleien ontstaan. Overi gens mist de kering nog zijn oostelijke voltooiing. Daar be staan problemen doordat het om particulier terrein gaat. Schuin talud De westkust heeft sinds 1800 honderten meters prijs gege ven. 0«it stonden hier zware duinen. Nu wordt het polder land n»g slechts beschermd door etn smalle rij. Na de Tweede Wereldoorlog werd er voor de kust 135.00 vierkante meter aan zinkstukken met bestorting neergelaten. „Er ligt voor een kleine veertig mil joen gulden in het water. We koesteren die door een jaar lijkse controle met peilboten. Het ziet er gunstig uit doordat de stromingspatronen veran deren. Toch hebben we vele meters duin verloren. We kunnen nu niet meer achter uit. We hebben het minimale grensprofiel bereikt". In 1979 werd er 300.000 kubie ke meter zand opgespoten. In twee jaar was tachtig procent verdwenen. Deze methode bleek in een zeegat niet te werken. Er werden toen rijen ronde palen aangebracht, lood recht ir zee, tot in de duin voet. Na de afgelopen stormen kunnen er een paar auto's te gelijk tussen het duin en de palen doorrijden... Rijkswater staat gaat de palen zo snel mo gelijk aanvullen. „Voor het recreatieseizoen moet het klaar zijn. Tussen de badgasten werken is geen doen", 2egt Overdiep. Tegelij kertijd zorgen bulldozers en kranen er voor dat alle nu loodrecht oprijzende duinen weer een schuin talud krijgen. Vervolgens worden er stuif- schermen aangebracht plant men helm. „De toeJ denkt dan: wat een mooi i' nenrijtje... Hij merkt niet het tientallen meter achterC,^ is gegaan. Trouwens, niet leen het duin is afgeslaj ook het strand is veria; Door de stroming langs kust wordt er geen zand zet. Bij vloed komt de zee dus nog dichterbij de duinvi Maar dat herstelt zich vooijaar bij noordoostenwii In het najaar zal het opspi van zand moeten gebeuren, daar tenminste geld voor schikbaar komt. Overdiep wacht het wel. De tijden men overwoog de WaddenLje landen hun natuurlijk 1 laten ondergaan liggen achter ons. „Je moet niet het oog verliezen dat de eil den een natuurlijke bufljna vormen die de Fries-Groniijjiie se kust beschermt. Was niet, dan zouden de daar een heel stuk moejjjei worden verhoogd". De gemeente Ameland er net zo over. Vandaar d; en W deze week aan de mi ter van Verkeer en Waterst een brief hebben geschr» met het dringende ve: nog dit jaar de zandsuppn uit te laten voeren. Volgerej gemeente kan er op een aad plaatsen worden gespro) van een onveilige situatie. meentesecretaris Jan de Vr „Maar wat heeft minisjTc Maij-Weggen in de knip?' De gemeentesecretaris treéfro nog om alle narigheid rond geparkeerde auto's die bij veerhaven in Holwerd in elk werden gespoeld. „Je kunt zo weinig aan doen. Je ho het en je staat machteloos. 1 ak is een trieste zaak. Als het v hogen van de dam daar al twee of drie jaar was uit steld, zou er veel minder scl de geweest zijn. Nu gaat werk het komend seizoen ginnen. Het mooiste zou als een deel van de parke plaats ook verhoogd werd" Boven in de vuurtoren ki belt nog steeds het jutte; bloed. Op Terschelling blijk V£ regenjacks, overhemden joggingpakken te zijn aan spoeld._ De vuurtorenwach herinnert zich die contaii met 28 ton appels die Amela bereikte. „Eerste klas appi verpakt als eieren, 35 guld per doosje. De Spar verkoi geen appel meer en de bakl had appeltaart in de aanb ding". De zee schuimt als nooit tei ren. Nog nergens een cont ner te zien. BAREND STRAI

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4