s Voor wat hoort wat' Reis of 2000 voor 'gezonde' werknemers Politie bewaakt politie Onze PC's zijn ervaren genoeg om u nu zo'n f 3.000,- te besparen j NNENLAND CcidócSoUOCMlt ZATERDAG 3 MAART 1990 PAGINA 3 oerenacties Maan na eekeinde oor !N HAAG De boeren 'an ook volgende week ge:or met hun acties. Ak- rbouwers in Den Haag •klaarden gisteren dat de voorstellen die tus- minister Braks en het ndbouwschap over tafel den gegaan volstrekt on tdoende vinden. actievoerders houden vast hun eis van een hectare- w slag voor iedereen van 500 h den. De drie Centrale ïdbouworganisaties hebben eis inmiddels laten val- omdat het zinloos is hier- te blijven hameren, nu zo- 1 Braks als premier Lubbers vierkant van de hand wij- De organisaties vinden dat de acties publieks- -ion endelijk moeten blijven en zij jven de verantwoordelijk- slar id daarvoor bij de actiecomi- leggen. blokkade bij de vuilafvoer- latschappij (VAM) in Wijster urt voort. De president van rechtbank in Assen, mr. E. ineveldt, duidde gisteren de ikkade weliswaar als on- ihtmatig aan, maar wees de van de VAM en enkele an- re vuilafvoermaatschappen Die hadden opheffing van blokkade geëist omdat de ignatie in de vuilverwerking onaanvaardbare toestanden leiden in de 88 gemeenten afval naar de VAM afvoe- Anneveldt oordeelde dat ,s voldoende vast is komen te njian dat de gedagvaarde par- :n, het Drents Landbouw inootschap (DLG) en dertien leren uit de omgeving van lijster, betrokken zijn bij de rganisatie en uitvoering van blokkade. De VAM hoopt met een civiel-rechterlijke rocedure de boerenblokkade beëindigen. Ook wil men luw overleg met de actie- erders. ister Dales van binnen- |dse zaken heeft in een brief 1 de commissarissen van de ningin gesteld dat er gren- zijn aan de demonstratie-' ie ijheid van de boeren. De re- oi ring acht blokkades, niet aweiiger aanvaardbaar indien •waardoor de belangen van de voi lat, volksgezondheid, bedrij- reëi'n of burgers geschaad wor- hiin. el epiier Lubbers, die zei het chti ibegrijpelijk te vinden dat de n daanboeren de voorstellen Braks afwijzen, liet zich in Hi ortgelijke bewoordingen uit. e acties van de boeren ne- keim zo langzamerhand buiten lid oportionele vormen aan, al- Lubbers. Den Haag lieten diverse >1 ti aren zich inschrijven als wo- ;laa ngzoekende. Ze demon ie eerden met ongeveer hon- rd tractoren voor het ge- aaiuw van de gemeentelijke jof enst volkshuisvesting. Ver- r hebben ze voor hèt kan- or van de agrarisch sociale va ndsen gedemonstreerd. Een oep van veertig Zuidhol- dieiidse boeren bracht een be- itinjfck aan het strand nabij Was- e e naar, waar ze hielpen bij het zo ihogen van de duinen. Daar- i werden de tractoren gestald Pijnacker, waar ze maandag ;er worden (ADVERTENTIE) optiek 's-Gravenhage L v. Meerdervoort 135 i. Hoytemastraat 107 IFr. Hendriklaan242 Heulstraat 19 m GAAIBAAI' -APVEETEWnE- WOO, RAAR ZIT IK MOÓI MEE, 5PRWT. 'Pief wordt wijzer UTRECHT De Vrou wenbond FNV wacht met smart op een overheids campagne voor jongens. Een campagne die zich al leen richt op de economi sche zelfstandigheid van meisjes (zoals de 1990- maatregel) heeft niets te maken met emancipatie. Bovendien bevordert het niet echt het zelfvertrou wen van meisjes. Dat zei voorzitter M. van Veen van de Vrouwenbond FNV gisteren in Utrecht bij de presentatie van de videoband „Geknipt voor later". De video gaat over meisjes en economische zelfstandigheid. „De over heidscampagne is pas baanbrekend en roldoor- brekend als jonge mannen aangesproken worden op hun verantwoordelijkhe den in de zorg en opvoe ding van kinderen en in het verzorgen van zichzelf en het huishouden", zei Van Veen. ..MET WO IK TWEE ZlOEVENPE KEOAMf gtOKKEN I0KPE INTCORUCE(?E*J... ADVERTENTIE Dus waarom meer geld investeren dan noodzakelijk. Restart B.V. organiseert in Leiden op 8,9 en ÏO maart 1990 weer de drie bekende landelijke computer- verkoopdagen. U kiest uit een complete range IBM's en IBM compatible occasions. PC's of printers. Waar u bovendien drie maanden schriftelijke garantie op krijgt. Logisch, als je in aanmerking neemt dat Restart B.V. een dochter Is van de Infotheek Groep. Vul nu de direct-bon in voor de nieuwste lijst van aanbiedingen. Of bel de speciale infolijn. 071 - 224551/071 - 224527. Kom naar Restart, Overrijn 18, Leiden. Reken op Restart. Direct-bon JA stuur mi| de nieuwste lijst van aanbiedingen en 1 de routebeschrijving naar Restart B.V. Stuur deze bon in een als briet gefrankeerde envelop y naar, Restart B.V., Overrijn IB, 2315 KA Leiden A Bosbouw ontbeert Europese aanpak BAARN Er is in Europa een gemeenschappelijke aan pak van de bosbouw nodig. Het is van groot belang dat de EG voor een lange termijn een bosbouwstrategie vaststelt die de continuïteit van de bossen waarborgt. Dat zei vice-voor- zitter mr. F. Andriessen van de EG-commissie (dageljks be stuur) gisteren in Baarn op een symposium bij het 25-jarig be staan van de Stichting Bos en Hout. De gemeenschap heeft voor de periode van 1989 tot 1992 een actieprogramma ontwikkeld. Hierbij heeft zij ongeveer 1,8 miljard gulden uitgetrokken voor bescherming van bossen, bebossing van landbouwgron den, een betere gebruik van bestaande bossen, begeleiding, organisatie en onderzoek. An driessen gaf daarbij aan dat de bosbouw in sommige opzichten een degelijk alternatief kan bieden voor de huidige proble men in de graanproduktie. Volgens voorzitter drs. G. v Aardenne van de Stichting Bos en Hout moeten er in Ne derland op korte termijn con crete en doelmatige maatrege len komen om de bossen te blijven uitbreiden. Daarvoor is niet alleen voldoende subsidie van de overheid nodig, maar ook een duidelijk beleid van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Van Aardenne wees op de belan gen die er op het spel staan bij bosuitbreiding in Nederland. Ivocaat mag orgaan met 06-lijn &RLEM De Haarlemse advo- mr. J. van der Haven mag door- i met zijn 06-lijn voor telefoni- rechtshulp. De president van de tbank in Haarlem, mr. H. van Haak, heeft gisteren in kort ge- jbepaald dat de advertenties voor 6-lijn door de beugel kunnen. Het ng tegen Telerechtshulp; zoals de heet, was aangespannen door ien organisaties op het gebied de sociale advocatuur. De eisers, name de bureaus voor rechts- en rechtswinkels, noemden de 1 ertenties van Van der Haven mis- Pol end. Volgens de Haarlemse rech- is het evenwel bij het publiek al- leen bekend dat je bij een 06-lijn cassettebandje te horen krijgt. .ede Scheepvaart Als voorbode van Sail '90 worden in het Amsterdamse veilinghuis Gijsel- man volgende week diverse voorwerpen uit de scheepvaart van vroeger geveild. Daarbij ook deze tot de verbeelding sprekende duiker suitrusting. De me vrouw die gisteren gebruik maakte van een kijkdag, heeft echter meer interes se voor een klok. Hartchirurgen reizen mee met patiënten MAASTRICHT De hartchirur gen van het Academisch Ziekenhuis in Maastricht hebben besloten elke veertien dagen vijf patiënten te ope reren in het St. Anthony Hospital in Londen. Ze krijgen daarvoor geen honorarium, maar wel een onkos tenvergoeding. Deze nieuwe vorm van een luchtbrug, waarbij niet al leen de patiënten maar ook hun ei gen chirurgen naar het buitenland gaan, is bedoeld om de lange wacht lijst in Maastricht te bekorten. Het Limburgse ziekenhuis telt meer dan 160 hartpatiënten die op een opera tie wachten, een aantal van hen al acht maanden. Identiteit onthoofd lijk bekend BUSSUM De identiteit van het onthoofde lijk dat dinsdag ochtend werd gevonden op de hei in Bussum is bekend. Het is de'39-jarige G. St.Aubijn uit Almere. Hij was uit Aruba af komstig, gehuwd en had twee kinderen. Hij was geen beken de van de politie. Deze tast dan ook volledig in het duister omtrent het motief voor de moord. Van de daders ont breekt tot dusver elk spoor. Verzekering tegen medische fouten gewenst ZOETERMEER Het aantal patiënten dat een schade vergoeding krijgt na het oplopen van letsel door medische fouten zou waarschijnlijk stijgen van enkele tientallen tot een kleine 5000 als hier naar Zweeds model een letselver zekering voor patiënten (PLV) zou worden ingevoerd. De Amsterdamse hoogleraar privaatrecht prof. mr. A. van Wassenaar van Catwijck becijferde dit gisteren op een symposium van de Nationale Raad voor de Volksgezond heid (NRV) in Zoetermeer. Nu is de drempel voor de meeste mensen te hoog omdat het eisen van een schade vergoeding alleen mogelijk is via het aansprakelijkheids recht. Daarbij moeten ze bewijzen dat de hulpverlener onjuist heeft gehandeld. Bij een PLV gaat dat makkelij ker. Dan hoeft alleen maar vast te staan dat de hulpverle ner van de „professionele standaard" is afgeweken. Hij wordt ook niet persoonlijk aansprakelijk gesteld, zodat hij een fout gemakkelijker kan toegeven. REGERINGSM0TTO BIJ SOCIALE VERNIEUWING: (Vervolg van de voorpagia) DEN HAAG Vollens premier Lubbers zit de 'grote winst' van het be reikte akkoord over S'Cia- le vernieuwing in hel feit dat de gemeenten neer ruimte krijgen om eei ei gen beleid te voeren De premier: „Het rijk z,l in zeer belangrijke mat te rugtreden, zowel in zeg genschap als wat de con trole op de besteding van gelden betreft". Zelf wil de rijksoverhed het 'lokettisme' tussen de veschil- lende departementen aftreken en het bureaucratische appa raat indammen. Hoe di pre cies moet gebeuren is n<g niet duidelijk. „Het zal eer hele kunst worden een goed» wis selwerking te bewerken tussen alle betrokkenen", schrift het kabinet in een brief can de Kamer. De details van let ak koord worden woensdag be kendgemaakt. Een tweede 'pijler' van het so ciale vernieuwingsbeleid be treft het meer in overeenstem ming brengen van rechten en plichten voor burgers, organi saties en lagere overheden. 'Voor wat hoort wat', wordt het centrale motto van het op treden van de overheid. Pre mier Lubbers wond er geen doekjes om: werklozen die werk of scholing weigeren zul len op hun uitkering gekort gaan worden. Binnen vier we ken wil het kabinet daarover met de gemeenten sluitende afspraken maken. De etnische minderheden zullen eveneens merken dat er een andere wind gaat waaien. Lubbers: „Ook voor migranten geldt dat bij werkweigering de uitke ring beperkt kan worden". Minderheden Voor het minderhedenbeleid komt per jaar zo'n 70 miljoen gulden extra beschikbaar. Het kabinet rekent er verder op dat. uit. het fonds 'arbeidsvoor ziening' van 1,9 miljard gul den, dat beheerd wordt door gemeenten, werkgevers- en werknemersorganisaties, aan zienlijk méér geld voor de minderheden wordt vrijge maakt. Dat is volgens het ka binet een logisch gevolg van het feit dat deze groepen een procentueel steeds groter deel van het leger werklozen uit maken. Uitgangspunt van de 'sociale vernieuwing' is volgens het kabinet dat er meer samen werking moeten komen op lo kaal niveau, gekoppeld aan een 'integrale benadering' van probleemgroepen en verbete ring van de kwaliteit van de dagelijkse leefomgeving. Wat dat laatste betreft denkt minis ter Dales onder meer aan het aanstellen van wijkbeheerders, het 'groen en schoon' maken van achterstandswijken, ver beteren van onderwijs en jeugdwelzijn en het op wijkni veau aanpakken van de crimi naliteit. Al deze zaken zullen echter wederom vooral door de gemeenten zélf van de grond getild moeten worden. Taalkennis Wat de minderheden betreft zal meer aandacht geschonken worden aan de opvang van in Nederland geboren kinderen Fries dorp verdeeld over kunstwerk FERWERDADEEL Twee vijftien meter hoge kunstob jecten, geïnspireerd op de pij lers van de Oosterscheldedam, verdelen momenteel de inwo ners van het Friese Ferwera- deel. Het ontwerp van de Bel gische kunstenaar Luc Deleu komt in het buitendijkse Noor- derleeg. De boeren in de. om geving zagen eerder hun wens om deze buitendijkse gebieden in te polderen niet ingewilligd. Een kunstwerk op die plek stuit bij hen dan ook op be zwaren. De middenstand ech ter ziet het project graag door gaan, vanwege het toerisme. Overigens is het nog de vraag of Deleus project van 4 mil joen te financieren valt. Groen Links: 'Binnenhof raakt uit' UTRECHT Volgens Groen Links ligt het het zwaartepunt van de politiek straks niet meer in Den Haag. Politiek wordt steeds internationaler en dat vermindert zowel de kracht van het nationale par lement als van de democratie. „Het Binnenhof raakt uit", zei fractievoorzitter Beckers van vandaag op een verkiezings bijeenkomst in Utrecht. Zij wees daarbij op het feit dat steeds meer beslissingen die voor de Nederlandse samenle ving van groot belang zijn bij de EG in Brussel worden ge nomen. Als binnenkort de Eu ropese Monetaire Unie er is, hoort een zelfstandige finan ciële en economische politiek volgens haar tot het verleden. Da commissie-Deetman, die zich buigt over voorstellen om de democratie te verbeteren, hoeft zich wat Beckers betreft nog maar met één ding bezig te houden: met haar eigen po litieke testament. Vluchtelingen al week in hongerstaking APELDOORN Zes Iranese vluchtelingen zijn sinds maan dag in Apeldoorn in honger staking om een gesprek met het ministerie van WVC af te dwingen over het toewijzings beleid van wonignen voor vluchtelingen. De staat heeft tegen twee van hen een kort geding aangespannen omdat zij de hen toebedeelde woon plaats niet accepteren. Het is de eerste keer in ons land dat een meningsverschil tussen de staat en erkende vluchtelingen zo op de spits wordt gedreven. Het geding diende gisteren, maadag is de uitspraak. Russische fysici Een jonge Russische fysicus legt met zijn Zenith-camera een de tail vast van een apparaat in het plasma-instituut van de Rijks universiteit Utrecht. Hij is met 46 andere jonge Russische fysici deze week te gast bij diverse wetenschappelijke instellingen en zes universiteiten. foto: anp BEDRIJVEN WILLEN ZIEKTEVERZUIM TERUGDRINGEN VALKENSWAARD Het wordt voor werkne mers steeds lonender om .gezond te blijven. Wie zich een jaar lang niet ziek meldt, kan bij L-arros- seriefabriek Berhof bv in Valkenswaard een bruto premie van 2000 gulden verwachten en het Til- burgse Turbine Support Europa (TSE) stelde zijn gezonde werknemer giste ren een reis van een week naar Florida voor twee personen in het vooruit zicht. Berkhof nam de rrcatregel vooral om kort durend verlet wegens ziekte in te dammen. Het ziekteverzuim bij het be drijf, waar 350' mensen wer ken, bedraagt ongeveer 10 procent (landelijk gemiddel lig even onder de 9 procent) De regeling is overigens tot stand gekomen met volledige in stemming van de onderne mingsraad. Ook TSE, een op Amerikaanse leest geschoeide onderneming, wil met de reis het ziektever zuim (9 procent) terugdringen. De 'afvalrace' is volgens ma nager Louer bedacht door de Amerikaanse directeur/mana ger. „Wil iemand in de race blijven dan moet hij 100 pro cent aanwezig zijn; dat wil zeggen niet te laat komen, niet te vroeg vertrekken, niet ver zuimen wegens ziekte of voor bijvoorbeeld doktersbezoek. En bij kortstondige ziekte zla iemand die niet wil afvallen snipperdagen moeten opne men". De 'race' bij TSE is op 15 januari dit jaar begonnen en loopt tot 21 december. De Industriebond FNV is fel tegenstanders van dit soort be loningssystemen. Districtsbe stuurder J. Kirkels: „Te gek om los te lopen. Wij keuren dit principieel af. Amerikanen zijn erg creatief in dit soort korte-termijnoplossingen. Structureel wordt er echter niets aan de arbeidsomstandig heden gedaan". van migranten die blijkens re cente onderzoeken al vóór de gang naar de lagere school een grote achterstand oplopen in taal- en cultuurkennis. Vol gens minister Dales zullen programma's worden ontwik keld om deze kinderen én hun moeders al in een vroeg stadi um uit het isolement te halen en te scholen. Woordvoerder Akel van het Nederlands Centrum Buiten landers (NCB) zei in een eerste reactie dat het minderheden beleid er in de kabinetsplan nen „zeer mager" vanaf komt. Zonder specifieke maatregelen voor allochtonen is een ver antwoord beleid voor etnische minderheden niet mogelijk, al dus Akel. De VVD-fractie ip de Tweede Kamer kwalifi ceert de kabinetsplannen als „oude wijn in nieuwe zakken". „De VVD lanceerde al in de jaren zeventig een plan om meer taken naar de gemeen ten te delegeren", aldus een woordvoerder. Woordvoerders van CDA en PvdA toonden zich verheugd dat er na maan den soebatten eindelijk een plan voor de aanpak van soci ale vernieuwing op tafel ligt. Eerste aardbeien Op de veiling in Zaltbommel werden gisteren de eerste aardbeien van het jaar geveild. Ze werden aangeleverd door teler A. Vink uit Dreumel (rechts) en gekocht door mevrouw Halaszi van weg restaurant De Lucht uit Utrecht. Voor 200 gram 'winterkoninkjes' werd vierhonderd gulden betaald. foto: anp ...MAG IK IMEEM6 GEEN RECLAME MEER MAK0J IMM'M 5TRIP... Een pantser wagen van de rijkspolitie be waakt het hoofdgebouw van de ge meentepolitie in Haarlem, waar acht ver dachten van de grote cocaïnesmok kel worden vastgehouden. DAGBLAD KLAAGT JUSTITIE AAN HAARLEM Het Haarlemse hoofdbureau van politie wordt sinds gisteren zwaar bewaakt in verband met de vangst van drieduizend kilo cocaïne, woensdag in IJmuiden. Vol gens de politie is tot de bewa king besloten in verband met de grote waarde van de vangst, 250 miljoen gulden. Ook de aanwezigheid van de negen verdachten in het cel lenblok van het bureau geeft aanleiding tot de uitgebreide bewaking. Zes van de verdachten zijn af komstig uit Colombia. Of zij banden hebben met de Zuida- iperikaanse drugsmaffia is nog niet uit het onderzoek komen vast te staan. Toch nemen po litie en justitie geen enkel risi co. Aan zij- en achteringang van het politiebureau staan pantserwagens van de rijkspo litie. Verder is het hek naar de parkeerplaats gesloten en wordt de hal bewaakt door po litiemensen. De hoofdredacteur van het Haarlems Dagblad, F. Nypels, heeft overigens een schriftelij ke klacht ingediend bij de mi nister van justitie over de nieuwsvoorziening rond de co caïnevangst in IJmuiden. Vol gens de krant hebben politie en justitie in deze zaak zeer onzorgvuldig gehandeld. Di verse vertegenwoordigers van de schrjvende pers zouden zijn verwijderd. De NOSs mocht echter wel opnamen maken, niet op eigen initiatief, maar na een tip van justitie zelf. Persofficier van justitie me vrouw mr. C. Hemmes-Boen der heeft dat toegegeven. De rest van de media werd pas 's avonds om negen uur tij dens een persconferentie op de hoogte gesteld van de cocaïne vangst. Ook andere media, waaronder het ANP, hebben protest aangetekend tegen de gang van zakèn.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3