2)e Sóidóelic Gotuta/nt ^Noordwijk wil school dDe Zeevlam afbreken Gemeentebestuurders bekijken waterschap Plaatselijke politici treden in strijdperk rochuri NOORDWIJK Basis- chool De Zeevlam aan de loogwakersbosstraat ■Joordwijk wordt gesloopt. )p de grond die daardoor rrijkomt wordt een nieu- school gebouwd en ilijft er nog ruimte over 5,- incljie zou kunnen worden DJOS|ebruikt voor de bouw •an negen half-vrijstaan- le woningen. Dit voorstel loet de gemeente Noord- ijk aan de commissie on- erwijs, die hierover vol- ende week woensdag ergadert. T)rie jaar geleden besloot de Onder redactie van Ton Pieters LEIDEN OMGEVING QeidóaQowuvnt ZATERDAG 3 MAART 1990 PAGINA 17 [ooge Burch garandeert -verpleegkundigen baan ;WAMMERDAM/ALPHEN De instelling voor eestelijk gehandicapten Hooge Burch in Zwammer- am garandeert aankomende verpleegkundigen van ■jwakzinnigen in 'opleiding een baan. Binnenkort rordt begonnen met een zogenaamde in service-oplei- ing voor de Z-verpleegkunde. Geïnteresseerden wor- en geselecteerd tijdens een sollicitatieronde, krijgen en halfjaarlijkse introductie en vervolgens een leer- rbeidscontract voor drie jaar. Naast het volgen van e opleiding krijgen de leerlingen het salaris volgens e cao ziekenhuiswezen uitbetaald. Na het succesvol fronden van de opleiding wordt de Z-verpleegkundi- en een baan bij de Hooge Burch gegarandeerd. Dat eeft personeelsfunctionaris F. Dales gisteren bekend- emaakt. De Hooge Burch is een instelling met plaats oor 636 geestelijk gehandicapten met volledige facili- ïire voorzieningen. Op 10 maart houdt de Hooge lurch open dag van half tien tot een uur. Gemeente kiest voor omroepvereniging Noordwijk Lokaal NOOR WIJK Omroep Noordwijk Lokaal wordt door de gemeente Noord wijk representatief verklaard. Het com missariaat van de media verlangt van Noordwijk dat het één gemachtigde aanwijst die in aanmerking moet ko men voor een zendmachtiging. De ge meente moet een keuze maken tussen streekomroep Rijnland en Noordwijk Lokaal. Burgemeester en wethouders kiezen voor de laatste vanwege het puur Noordwijkse karakter van de om roepvereniging. De representativiteits- verklaring komt dinsdag 13 maart aan de orde in de vergadering van de com missie algemene bestuurszaken. Zoeterwoudse actief in voetgangersvereniging ZOETERWOUDE M. Scheep- maker-Bergman uit Zoeterwou- de-dorp is benoemd tot consul van de Vereniging ter Bescher ming van Voetgangers (VBV). Zij neemt in Zoeterwoude de hon neurs waar voor die vereniging. Deze benoeming heeft te maken met de samenwerking op lokaal niveau tussen de Vrouwenadvies commissie voor de Woningbouw (VAC) en de voetgangersvereni ging. Scheepmaker adviseert de VAC op het gebied van verkeer en verkeersveiligheidsvraagstuk- ken. Zij woont aan de Grutto 13 in Zoeterwoude-Dorp, telefoon 01715-1107. Mozaïekwedstrijden in Lisse vervroegd LISSE De mozaïekwedstrijden die in Lis- se worden gehouden, zijn naar een vroeger tijdstip verschoven. Als nieuwe datum is ge kozen voor zaterdag 21 april. „Vorig jaar is het misgegaan omdat we de wedstrijd wat te laat in het seizoen hadden gepland. Toen hebben we het evenement moeten afblazen. We willen niet dat dit nog een keer ge beurt", aldus B. Thomas, lid van de mozaï ekcommissie. „De datum naar voren halen kan helemaal geen kwaad. Als we om ons heen kijken ziet iedereen dat de bollen de grond uitvliegen en de kans groot is dat de hyacinten vroeg zullen zijn dit jaar. En als dat niet het geval is, dan is er altijd nog ruimte om de wedstrijden weer naar een la ter tijdstip te verschuiven". Inbraak in kledingzaak ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een in braak in een kle dingzaak aan de Van Mandersloostraat in Alphen is gisternacht voor 5000 gulden aan kleding gestolen. Dieven gooiden vier trottoirtegels door de ruit van de etalage en graaiden vervol gens de kleding bij elkaar. De dieven hebben daarbij voor 10.000 gulden schade aange richt. CDA Alphen houdt grote schoonmaak ALPHEN AAN DEN RIJN Het CDA-raadslid H. Habermehl gaat vandaag met twee partijgenoten uit frustratie het achtergelaten vuilnis langs de oevers van de Zegerplas opruimen. Habermehl doet dat omdat een wedstrijd onder de Alphense scholen, waarbij de scholen moeten zorgen voor een schoon plein, een volledig fiasco dreigt te worden. Een bezoekje van de CDA-milieuwerkgroep leverde deze week de trieste aanblik op van slechts twee schoolpleinen die enigszins de toets van kritiek van de opruimers kon doorstaan. Half maart moeten desondanks de prijzen worden verdeeld. Habermehl wil met zijn actie zelf het goede voorbeeld geven. „Het zelf opruimen van vuilnis is een van de activi teiten die niet bij wet zijn geregeld. Dat mag ieder een", aldus de christendemocraat. Hij verwacht een flink aantal uren bezig te zijn. WONINGBOUW EN SCHOOL OP VRIJKOMENDE GROND Lid Sl Veel minder inbraken in Sassenheim Basisschool De Zeevlam in Noordwijk gaat binnenkort onder de slopershamer. Op dezelfde plaats wordt een nieuwe school gebouwd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE REGIO De burgemees ters J.M. Huffman en F. Winkel van respectieve lijk Noordwijk en Noord- wijkerhout stelden giste ren achtereenvolgens een jiieuwe stuw en een ge maal in hun gemeente in werking. Burgemeester D. Brouwer de Koning van de gemeente Woubrugge verplaatste gistermiddag de laatste hoop zand ter voltooiing van de be schoeiing langs de Does in Hoogmade. Deze serie van officiële hande lingen had plaats tijdens een kennismakingsdag van be- stuurders van 22 gemeenten met het beheersgebied van het nieuwe waterschap „De Veen- en Geestlanden", dat vroeger „De Oude Veenen" heette. Dit waterschap is 1 januari uitge breid met de Rijnlandse Polde rafdelingen Zuid- en Midden geest. In Duivenvoorde te Voorscho ten maakten de gemeentebe stuurders kennis met dijkgraaf J.B. Uit den Boogaaert. Van daar reisde het gezelschap per bus door het gebied Duingeest naar Noordwijk. Daar stelde burgemeester Hoffman tijdens een kletterende hagelbui een stuw op het kruispunt van de Langevelderweg met Duin- schoten in werking. Deze stuw verbindt via een duiker onder de weg het oppervlaktewater van 't Langeveld met de Noordzijderpolder. Deze 150.000 gulden kostende stuw maakt het oude gemaal bij de Bavo en het gemaal Pennings in Noordwijkerhout overbodig. Burgemeester Winkel stelde in Noordwijkerhout een spik splinternieuw gemaal nabij Westerhout in de wijk Zee burg in werking. Het 250.000 gulden kostende gemaal moet de Noordzijderpolder voozien van water uit de boezem van Rijnland. Na een tocht op de rondvaartboot om het oor spronkelijke gebied van De Oude Veenen te bekijken, werden de laatste werkzaam heden aan de aanleg van de nieuwe beschoeiiing langs De Does bewonderd. Burgemees ter Brouwer de Koning ver plaatste er met een forse schop het laatste hoopje zand. Burge meester Brouwer de Koning vertelde de aanwezigen dat de oude beschoeiing nog dateerde uit 1574. Hitier bij de rouwplechtigheid van de overleden student Horst Hessel. FOTO: PR ent een doode rat. Koop nog heden een doosje, van 50 ct. en ƒ1". „Vanaf 5 Maart tot 20 April heeft de Burgemeester van Hillegom alle muziekvergun- ningen in café's, zoowel voor in de week als Zondags, inge trokken. Blijkbaar acht de Burgemeester muziek in de Vasten niet op haar plaats". Een bekendmaking!! „Onder- geteekende Mej. Ch. van 'Noort, Doezastraat no. 19 te Leiden, deelt hierbij mede, dat alle praatjes welke over haar in omloop zijn over eene meer of minder goede behan deling door het „Kappers huis", J.Rijnbende, op grove onwaarheid berusten. Deze firma blijft zij daarom in het grootste vertrouwen aanbeve len. Ch.van Noort". Hoe het Patronaat in Ter Aar op twee avonden een uitvoe ring gaf en waarbij menig maal „de lachspieren wer den opgewekt". „Na de fan fare hield nu de directeur een leuke interessante voordracht over André le Taille, een jon geling die geleefd heeft van 1914 tot 1926 in België. Menig jongeling kon hier een lesje uit trekken op allerlei gebied, vooral in dezen tijd, daar er herhaalde malen werd aange drongen op de vorming van de jeugd. Nu kregen wij „De weerwraak der kabouters", oorspronkelijk anti-alcoho lisch blijspel in 3 bedrijven, door P. Servatius v^n Ensche de, Minderbr. Capucijn. Dit was werkelijk een mooi spel en 't wekte menige keer de lachspieren op. De spelers hebben zich goed van hun taak gekweten al was die voor sommigen weieens lastig. De fanfare gaf nog eenige num mers ten gehoore, waarmee het programma geëindigd was". „In een vol Concertgebouw in Amsterdam werd op 4 Maart een meeting gehouden van de Protestanten, Katholieken en Israëlieten, om te protesteeren tegen de godsdienstvervol ging in Rusland. In de bm- geving, waar zich veel com munisten verzamelden, werd scherp gepatrouilleerd door de politie. De bereden politie voerde ettelijke malen char ges uit. Vóór de vergadering verscheen ook Dr. Koch op het tooneel. In een auto reed hij voorbij, onder het zingen der Internationale. Hij werd gesommeerd door de politie niet meer in de buurt te ko- Leidenaar getroffen door hartaanval LEIDEN Een 75-jarige Lei denaar is na een aanrijding op de Boshuizerkadë ter plekke aan een hartaanval overleden. Hij reed met zijn personenauto in de richting van de Duinhof. Hij raakte door een onhandige manoeuvre een 82-jarige Leid- se fietsster aan de achterkant. Hierdoor kwam de vrouw ten val. De man hielp de vrouw overeind, sprak troostende woorden en haalde een deken uit de auto. Plotseling werd hij echter getroffen door een hartaanval. Reanimatie in het Academisch Ziekenhuis in Leiden mocht niet baten. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA SASSENHEIM In het tweede half jaar van 1989 zijn in Sassenheim aan merkelijk minder wonin ginbraken gepleegd dan gebruikelijk in een perio de van zes maanden. To taal werd van juli tot en met december elf keer in gebroken. In het eerste half jaar van 1989 en het tweede van 1988 was dat respectievelijk 26 en 27 keer. Dit staat te lezen in een rap portage die de groep Sassen heim van de rijkspolitie deze week het licht deed zien. Een verklaring voor de sterke da ling van het aantal inbraken in woningen heeft de politie niet. In het rapport houdt men het op een toevallige, positieve uitschieter. Het rapport vermeldt voorts veel cijfermateriaal over de politie-activiteiten in het het tweede gedeelte van vorig jaar. Zo zijn gedurende die pe riode in Sassenheim zeventig fietsen gestolen. Vijftien kon den er weer door de politie bij de rechtmatige eigenaren wor den terugbezorgd. In de zes maanden kwamen bij de politie 146 inbraaka larmmeldingen binnen. In alle gevallen bleek het om loos alarm te gaan. Totaal 2.863 voertuigen werden op hun snelheid gecontroleerd. Bijna een kwart overtrad de maxi mum snelheid: 672 bestuurders kregen een proces-verbaal. De hoogste snelheid die binnen de bebouwde kom werd gemeten, bedroeg 104 kilometer per uur. Warmond In Warmond deden zich in het afgelopen jaar nauwelijks ver anderingen in de aantallen misdrijven voor. Alleen het aantal fietsendiefstallen steeg opmerkelijk. Werden in het eerste half jaar van 1989 nog zeven rijwielen ontvreemd, een half jaar later was dat aan tal achttien. REGIO De gemeente raadsverkiezingen van 21 maart naderen met rasse schreden en overal treden de plaatselijke politici te gen elkaar in het strijd perk. In Noordwijkerhout, Sassenheim en Hillegom worden dinsdag de eerste politieke bijeenkomsten gehouden. De lijsttrekkers van alle partij en die in Noordwijkerhout aan de gemeenteraadsverkie zingen deelnemen, zijn uitge nodigd op de forumavond die dinsdag 6. maart in De Schelft wordt gehouden. De discussie wordt voorgezeten door B. van Leeuwen. De aanvang is half negen. Elke Noordwijkerhou- ter en Zilker kan dezelfde avond zijn of haar kennis tes ten over de eigen woonplaats. Wat weten de dorpelingen van sport en vrije tijd in hun eigen omgeving? En wat van de po litiek, en de geschiedenis? Een computerspel van de PvdA geeft antwoord op die vragen. Van half acht tot half negen en in de pauze kan het „her- kenningsspel" worden ge speeld door steeds maximaal vier personen. De politieke partijen van Sas- senneim houden dinsdag avond een forumdiscussie in De Oude Tol. Op die avond kunnen belangengroeperingen en publiek in discussie gaan met de lijsttrekkers. De aanvang is half negen. De FNV afdeling Hillegom houdt dinsdag een foruma vond met medewerking van alle politieke partijen uit die plaats. Plaats van handeling is het KWJ-gebouw aan de Weeresteinstraat 15. Aanvang acht uur. De lijsttrekkers van de vijf po litieke partijen in Voorscno- ten ontmoeten elkaar zaterdag 10 maart tijdens een debat. Dit zijn: Frank ten Have (CDA), Jan Aikens (D66), Mieke Breu- nesse (PvdA), Sief van de Poel (VVD) en Steef Harlaar (Groen Links). Later op de avond zullen nog enkele nieu we kandidaten die op de lijst staan zich presenteren. Het de bat wordt gehouden in het buurtgebouw in Boschgeest/ Bloemenwijk. Aanvang kwart voor acht. Iedereen is welkom. Mr. P. Willeme, tot voor kort gemeentesecretaris in Oegst- geest en thans burgemeester van de Overijsselse gemeente Denekamp, zit de politieke fo rumdiscussie voor, die woens dag 14 maart in Oegstgeest wordt gehouden. Plaats van handeling is het multifunctio neel centrum, de aanvang is om acht uur. Aan het forum zullen de lijsttrekkers van de vijf partijen die thans in de raad zijn vertegenwoordigd deelnemen. Dit zijn: J. van der Reijden (CDA), H. Rijks (VVD), A. Kohlbeck (PvdA), M. Poelmans (D66) en G. van Eisen (Groen Links). Agrariërs kunnen woensdaga vond 14 maart in het Victor- huis in Noordwijkerhout met de lijsttrekkers van de Noord- wijkerhoutse politieke partijen in discussie gaan over agrari sche zaken. Op deze „gebeds dag voor gewas en arbeid" ge ven de politieke partijen eerst elk een tien minuten durende inleiding over hun standpun ten wat betreft de agrarische sector. De discussie volgt di rect daarna. Voorzitter van het forum is Peter van der Weij- den uit Sassenheim. Hij is pro- duktmanager van de bloemen- veilig Aalsmeer. De bijeen komst begint om acht uur. De sociëteit Artemis houdt maandagavond 19 maart een politiek café met een forum discussie met de lijsttrekkers van de Lissese partijen. Dick Houwaart, bekend van het ra dioprogramma Journalistenfo rum, leidt de discussie die wordt gehouden in restaurant De Beurs in Lisse. Aanvang acht uur. Noordwijkse gemeenteraad al dat de rooms-katholieke basis school De Zeevlam door nieuwbouw zou moeten wor den vervangen. Pas medio vo rig jaar ging het ministerie van onderwijs daarmee ak koord. Den Haag stelde daarbij wel de eis dat aan de operatie geen extra kosten verbonden mochten zijn. De verkoop van resterende grond moest de kosten van de bouw van het nieuwe schoolgebouw volledig dekken. De gemeente heeft inmiddels becijferd dat woningbouw op het resterende gedeelte grond het meest oplevert. Het naast het terrein gelegen makelaars kantoor Saat van Marwijk heeft ook interesse voor de grond getoond. De gemeente wil verkoop aan de makelaar, die op het terrein kantooruit breiding wil realiseren, niet op voorhand uitsluiten, maar de grondopbrengst moet dan mi nimaal gelijk zijn aan het be drag dat men bij woningbouw ontvangt. Tijdens de bouwwerkzaamhe den aan de nieuwe school zul len drie groepen in de depen dance van de school, gebouw Kwetterhof, kunnen worden ondergebracht. Verder kun nen twee groepen gehuisvest blijven in het westelijk deel van de school, waar ook de di rectiekamer en de toiletten zijn. Voor de drie resterende groepen is ruimte beschikbaar in basisschool Wakerduin, waar drie lokalen leeg staan. Een berichtje in de Leidsche Courant van zaterdag 1 maart 1930: „Het Kerkbestuur van de H.H.Engelbewaarders te Lisse heeft de bouw van de nieuwe kerk aan de Beekbrug opgedragen aan den heer W. P. de Vreede, aannemer te Noordwijk, voor de som van 232.500. Dit bedrag is alleen bestemd voor den bouw van kerk en pastorie; de toren wordt voorloopig nog niet op getrokken". In Leiden was het feest in de R. K. Vakschool voor Meisjes aan het Noordeinde. „Zooals bekend herdenkt heden de di rectrice, mevr.C.van Oerle- Nipper, haar koperen feest als zoodanig en op onvergete lijke wijze hebben bestuur, leeraressen en leerlingen dit eerste jubileum der sympa thieke en energieke directrice herdacht". „In Saigoen, de hoofdstad van Indo-China, kan men op ze kere tijden iederen avond hetzelfde verschijnsel zien, nl. hoe de koelies hun dessa's verlaten en langs de wegen loopen om daar iets te zoeken. Andere Annamieten staan in het licht der booglampen als jagers, die op den loer staan. Deze nachtelijke wandelaars zijn ook werkelijk jagers, maar... jagers van een heel bijzondere soort wild. Zij loe ren niet naar gevogelte, noch naar eenig ander wild. Zij zoeken naar een soort groote krekels, de „Ghe-conP' die daar als een kostbare lekker nij beschouwd worden. Er wordt ijverig jacht ge maakt op de „Ghe-com" om zijn lekker vleesch en om zijn groote zeldzaamheid, want hij wordt alleen maar in Saigoen aangetroffen en dan nog maar gedurende een kort seizoen. Dit gerecht komt alleen maar op de tafel der rijken, want de mooiste diertjes worden met een cent per stuk betaald. Men hoeft er zich dus niet over te verwonderen dat de koelies er ijverig jacht op ma- „Ernstige onlusten te Berlijn". „Hoe niets meer heilig is, als de politieke hartstochten zich doen gelden, is Zaterdag 1 Maart gebleken bij de begra fenis van een nationaal-soci- alistischen student Horst Wessel, die eenigen tijd gele den in zijn woning door com munisten is overvallen en .door een revolverschot zoo ernstig werd gewond, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. Vóór de begrafenis werd in het ouderlijke huis een rouwplechtigheid gehou den, waarbij behalve de fami lieleden ook Hitier en afge vaardigden van de studenten verenigingen, waarvan de overledene lid was geweest, aanwezig waren. [Toen de stoet in de Kaiser Wilhelmstrasse was aangeko men, begon de politie de na- loopers weg te dringen in de zijstraten, doch dit belette niet, dat op het Btllow-plein een menigte van duizenden samenstroomde. Hier kwam het tot een eerste botsing tus- schen nationaal-socialisten en politieke tegenstanders. Ook voor het kerkhof in de Pren- zlauer Allee was een menigte van duizenden menschen sa mengestroomd. Ook hier kwam het tot vechtpartijen. Een groep van 30 jonge com munisten deed een aanval op een der rouwkoetsen en trachtte deze om te gooien. Uit de menigte werden 3 re volverschoten op de politie gelost, waardoor echter geluk kig niemand gewond werd. Een der agenten werd door 4 communisten aangevallen en tegen den grond geslagen waarbij hem zijn gummistok en revolver werden ontno- Zelfs tijdens de ter aarde be stelling speelden zich in de aangrenzende straten schan dalige tooneelen af. De com munisten trachtten door la waai maken en zingen de plechtigheid te verstoren. Ook later moest de politie herhaal delijk ingrijpen. Nationaal-so cialisten die zich in kleine groepen naar huis begaven, werden op verschillende plaatsen overvallen, vooral in de buurt van de Alexander Platz, waarbij enkele nat.-so cialisten leelijk toegetakeld zijn". Een advertentie: Driehon derd ratten vallen ten slacht offer aan één doosje RO DENT. Na aanwending van één doosje RODENT vond een landbouwer in het noor den van Schotland 300 doode ratten. De aantrekkingskracht van RODENT is onweer staanbaar. Elk hapje beteek- ïfst /Vest e iltijder

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17