Groen/SMD verhuist naar Rooseveltstraat Eetemakelijk XCiOÓC (SOUMWl# STAD OMGEVING/RTV Brandstichter veroordeeld tot zes maanden celstraf '"definitieve beslissing valt deze maand WEEK EINDE VVD: links college slecht voor Leiden £eidóc(Boutcmt I m ZATERDAG 3 MAART 1990 PAGINA 13 pisser 't Hooft speelt Frisch EIDEN De toneelgroep van het Visser 't Hooft Ly- eum in Leiden speelt woensdag de première van het uk „Biedermann en de brandstichters". De veertiende roduktie van de school wordt donderdag, vrijdag en za- trdag herhaald. Biedermann en de brandstichters van de «vitserse auteur Max Frisch is een klassieker in de uitstalige literatuur. Hoofdpersoon in dit tragische en gelijkertijd komische stuk is de geslaagde zakenman odfried Biedermann. Hij wordt op zekere dag gecon- onteerd met de aanwezigheid van twee gewiekste randstichters. Biedermann verschaft het duo onderdak, dat terwijl de kranten vol staan over brandstichting. r het stuk worden vervolgens vraagtekens gezet bij het ïdrag van de zakenman. Er wordt verband gelegd met jllaborateurs in de Tweede Wereldoorlog, et zoals in een klassiek drama voorziet een koor de ge- eurtenisserr van commentaar. De voorstellingen begin- en om 20.15 uur in de aula van het schoolgebouw aan de [agerstraat. Kaarten kosten vier gulden. DEN HAAG/LEIDEN De rechtbank in Den Haag heeft een 29-jarige inwoner van Lei den veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zes voor waardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat de Leide- naar vorig jaar opzettelijk zijn eigen woning in brand heeft gestoken. De officier van justi tie had drie jaar geëist. De Leidenaar werd in de nacht van zondag 12 novem ber door de politie aangehou den, enkele uren nadat zijn woning op de eerste etage aan de Schimmelstraat geheel door brand was verwoest. Hij be kende toen de brand te heb ben aangestoken om aandacht te vragen voor zijn financiële moeilijkheden. De man had een auto gekocht en daarvoor een lening van 18.000 gulden afgesloten, die hij niet kon af lossen. „Brandstichting is een merk waardige manier om aandacht te vragen voor persoonlijke problemen", hield de officier de verdachte twee weken ge leden voor, maar deze trok tij dens de zitting opeens zijn aanvankelijke bekentenis in. Hij verklaarde alleen te heb ben bekend onder zware druk van de Leidse politie en ver telde zich in feite niets te kun nen herinneren van de ge beurtenissen. „Ik weet alleen dat ik plotseling zonder schoe nen op het balkon stond, ter wijl het huis in lichterlaaie stónd. Verder heb ik een black-out", aldus de Leide- Hij herinnerde zich ook nog wel dat hij op de tafel in de huiskamer drie kaarsen had aangestoken en daarna zijn woning had verlaten om in een snackbar een portie friet te halen. De beschuldiging dat hij met de kaarsen een stapel kranten op de tafel had aange stoken, ontkende hij echter in alle toonaarden. Zijn advocaat mr. Lever vroeg daarom aan rechtbankpresident mevrouw Timmermans om uitstel van de behandeling. Hij wilde dat de rechtbank als getuige de brandmeester zou oproepen, die ook twijfels zou hebben over de oorzaak van de brand. Na een korte schorsing w(ees de president dat verzoek van de hand. Volgens haar zou de brandmeester zijn verklarin gen slechts kunnen baseren op vermoedens, zodat de recht bank het niet nodig vond de behandeling aan te houden. De advocaat pleitte daarop voor een aanzienlijk mildere straf dan de geëiste drie jaar. „Mijn cliënt is geen pyromaan. Hij moet niet worden opgeslo ten, maar worden begeleid", aldus mr. Lever. Commissie bezig met afronding onderzoek Leidse Schouwburg LEIDEN De raadscommissie voor de rekeningen rondt het on derzoek naar de gang van zaken bij de Leidse Schouwburg lang zaam af. De commissie beschikt over voldoende relevante gege vens om met het opstellen van het rapport te beginnen. De secretaris van de commissie, J. Olivier, stelt de eerste concepttekst op. Afgelopen woensdag heeft de com missie een medewerker van VB Accountants, de comptabele van de gemeente en de hoofdboekhou der van de afdeling administratie algemene dienst gehoord. De laat ste twee hebben de commissie on der meer geïnformeerd over de behandeling van de betaalop drachten van de schouwburg door de afdeling administratie algeme ne dienst. Het waarnemend hoofd van cultu rele zaken, A van der Ree. is op nieuw gehoord. Dit in verband met het tijdstip van de eerste con statering van het kastekort. Ook is hij gehoord over de wijze waarop betaalopdrachten van de schouw burg, voorzover die via zijn afde ling liepen, werden gecontroleerd. Cultuurwethouder F. Kuijers moet nog het een en ander toelichten, dat doet hij komende week. LEIDEN De drukke rijen annex uitgeverijen Groen/SMD verhuizen volgend jaar van de Langebrug naar een nieuw complex aan de Rooseveltstraat. Een overeenkomst hierover met projectontwikkelaar Korswagen uit Rotter dam wordt nog deze maand verwacht. H. Amptmeijer van de ge meentelijke directie eco nomische zaken toonde zich verheugd: „Ik ben blij dat de Groen-groep voor Leiden behouden is gebleven". In september van het vorig jaar liet R. Maas, lid van het managementteam van SMD, weten dat de bedrijven uit de binnenstad weg wilden en naar een nieuwe locatie op zoek waren. Het parkeer- regime en de daarmee sa menhangende irritatie als mede ruimtegebrek deed het van oudsher Leidse concern beslissen uit de binnenstad te vertrekken. Roomburg werd als oplossing gezien maar ook een locatie buiten de stad werd niet uitgeslo ten. Standpunt Wethouder T. van der Nat stelde zich op het standpunt dat Groen/SMD voor Lei den behouden moest blijven. De gemeente heeft volgens een ambtenaar van de direc tie grondzaken een bemid delende rol gespeeld tussen Groen en Korswagen: „Aan het behoud van Groen hech ten we als gemeente een mo rele waarde. We konden dat echter financieel niet bege leiden", aldus de woordvoer der. Hij geeft daarme aan dat de huidige panden van de uitgeverijen SMD, Ma- zijk, Onderwijspers, J.J. Groen Zn, alsmede de drukkerij Groen, studio Lo- ridan en verzendboekhandel AV Boek niet door de ge meente zullen worden aan gekocht „deal" In de overeenkomst van Groen en Korswagen wordt door de laatste een nieuw gebouw neergezet en maken de panden aan de Lange brug, die nu in bezit zijn van Groen, deel uit van de „deal". De nieuwe bestem ming van deze panden is nog onbekend. Directeur J.J. Groen en A. den Hollander van Korswa gen B.V. zijn uiterst voor zichtig in hun commentaar. Zolang de beslissing niet de- fintief is, wil Groen alleen kwijt dat er nog diverse op ties zijn waarvan „Zuid- West" er een van is. Den Hollander wil alleen kwijt dat er nog deze maand kno pen doorgehakt gaan wor den. Hij meldt wel dat als de overeenkomst doorgaat de bouw een jaar gaat duren en dat de verhuizing over an derhalf jaar een feit kan Taart voor de hockeycaptain Met „Wij hebben weer een wereldkampioen in ons midden", ver welkomde de Leidse burgemeester C. Goekoop hockeycaptain Mare Delissen gisteren op het Leidse stadhuis. Enkele wethou ders en ambtenaren waren in de burgemeesterskamer bijeen om Delissen te ontvangen. De 25-jarige student rechten speelt bij HGC in Wassenaar, maar hij woont in Leiden. Reden genoeg voor de burgemeester om hem een prent van het stadhuis, een Leidse das en een taart met Leidse sleutels in de vorm van hockeysticks aan te bieden. De student vond de ontvangst erg leuk en beloofde deze ook een plaatsje te geven in zijn herinneringen rond het wereldkampioen schap. Hij hoopte nog een keer terug te kunnen keren, „want dat betekent dat we weer wereldkampioen zijn", zo zei hij. FOTO: WIM VAN NOORT Opschuiven Mocht aanschuiven niet lukken, dan is opschuiven of afschuiven een goede oplossing voor het Leidse parkeerprobleem. (Dit is de tweede aflevering in de serie over alternatieve parkeermoge- lijkheden. Deel 1 verscheen in de krant van vorige week zaterdag). FOTO: WIM VAN NOORT Bijdragen: Gerard van der Hoeven, Gerard de Klerk, Ru- dolf Kleijn en Karin Swiers. Strijd Nog maar amper drie weken voor de gemeenteraadsverkie zingen maken de Leidse poli tieke partijen zich druk om van alles. Maar zelfs van de schijn van een verkiezings strijd is nog steeds niets te be speuren In spannende af wachting van de resultaten van het onderzoek van de raadscommissie voor de reke ningen naar de gang van za ken binnen de Leidse Schouwburg, houden in elk geval de grotere partijen zich agstvallig stil. Hooguit worden met grote ernst de financiële onderbou wingen van de eigen verkie zingsprogramma's gepresen teerd. De stukken dus waarin is geprobeerd de begroting zo te herberekenen dat het erop lijkt dat de eigen wensenlijs- tjes eenvoudig en snel zijn te realiseren. Het mag dan zo zijn dat de weken voor 21 maart vol strekt worden overschaduwd door de schouwburgaffaire, toch is het een vreemde ge waarwording dat de lijsttrek kers zelfs niet geneigd lijken te zijn gezellig kleine katjes aan elkaar uit te delen. Er is één uitzondering: De Pietje Bell van de Leidse ge meenteraad; Bernhard Stöxen. Zijn partij Leiden Weer Gezellig (LWG) is ont staan uit het caféleven. Heel toepasselijk heeft ze dan ook het bierviltje nieuw leven in geblazen als campagnemedi um. Daarop prijkt de tekst: „Blijven we nog even? Stem lijst zeven". De tweede helft van die kreet die overigens niet op het viltje prijkt luidt: „Bent u niet voor ver tier, stem dan maar lijst vier". Voor de goede verstaander: Groen Links prijkt op lijst 4. En Groen Links is in tegen stelling tot LWG een tegen stander van het vrijgeven van de sluitingstijden van cafés. In haar verkiezingsprogramma gaat Groen Links nog iets verder. Daarin wordt gepleit cafés voor vier uur 's middags geen drank meer te laten schenken. De stellingname van LWG mag dan triviaal zijn, maar klein links lijkt op deze manier toch gehuld te aan in een groene trui met lauwe knopen. Namen Een „ij" met punten of een „y" zonder punten. Het CDA Zoeterwoude heeft grote moeite met het juiste gebruik van deze letters in namen. Zo wordt Theo van Steyn in een officieel persbericht van zijn eigen CDA aangekondigd als Theo van Steijn. Wethouder Van der Heijden, toch al heel wat jaartjes actief in de Zoe- terwoudse politiek, staat bin nen zijn eigen partij te boek als Van der Heyden. Maar daarmee zijn we er nog niet. Het moet gezegd dat het CDA de onjuiste lijn consequent doorzet, want Marianne van Teijlingen-van Bemmelen wordt in hetzelfde CDA-pers- bericht aangekondigd als Ma rianne van Teylingen. Het CDA gaat echter nog ver der. Cok Roessen, inmiddels ook al een ervaren raadslid, heet volgens de PR-mensen van het CDA Cock Roessen. Dat is echter nog niets verge leken met kandidate Mies van der Krogt. Nou staat het wel chic om de naam te schrijven met „ch", dus Van der Krocht, maar zo staat het niet in het bevolkingsregister. Dat kan nog wat worden bin nen het Christen Democra tisch Appel. Eerder deze week meldde deze krant al dat op het CDA-verkiezingsaffiche staat dat Joke Berkhouwer als nummer een bij het CDA staat genoteerd. In werkelijk heid neet zij" Berkouwer zon der „h". Dat was voor CDA- secretaris Gerard van der Hulst goed doorgegeven aan de drukker en dat kan wor den afgedaan met .jammer, volgende keer beterMaar met de andere namen is wel erg slordig omgesprongen. Er is echter een troost voor de komende raadsperiode. Van der'Krogt, Van Steyn en Van der Heijden staan op een on verkiesbare plaats, terwijl Van Teijlingen en Cok Roes sen helemaal niet meer voor komen op de CDA-lijst. En Berkouwer noemen we straks gewoon mevrouw de fractie voorzitter van het CDA. Kan er niks meer mis gaan. Of toch? Want er komen immers twee CDA'ers met precies de zelfde naam in de gemeente raad. Sjaak van der Salm van de Noordbuurtseweg en Sjaak van der Salm van de Noord Aa gaan in ieder geval de groene kleuren van het CDA hooghouden. Aangezien bei den directeur op een boerderij zijn is het verwijzen naar het beroep geen oplossing. Het zal wel „Sjaak Noordbuurt" en „Sjaak Noord Aa" worden. Fiks De gemeente Leiden besloot in mei 1989 met een FIKS cultuurveranderingsproject te beginnen, onder het motto: De dienstverlening aan de burgers moet worden verbe terd. Volgens de tweede voortgangsrapportage is er veel op gang gekomen binnen het stadhuis. De Leidse bur ger heeft er echter nog niet zoveel van gemerkt. Zaken die hout snijden, zoals bijvoor beeld de zaterdagopenstelling van de afdeling burgerzaken in het stadhuis, werden na dat was gebleken dat het mo gelijk was vrolijk van de baan geveegd. „Zinvolle ideeën konden op heden echter niet worden uit gewerkt. Plannen worden nou eenmaal gemakkelijker gemaakt dan dat ze worden uitgevoerd", steken de ambte naren die de voortgangsrap portage hebben opgesteld ver volgens de hand in eigen boe zem. „De snelle eerste-gene- ratie-ideeën zijn of te weinig talrijk geweest, of (ook zeer Leids) uitgevoerd zonder ze aan de grote klok te hangen", luidt de verklarende tekst. Maar in 1990 moeten vooral de meer structurele en diep gaande zaken worden aange pakt, luidt de optimistische veronderstelling. De „werkgroep extern" was kort na de startdag met enke le concrete projecten aan de slag. Maar dat duurde niet lang, blijkt uit de rapportage. „Het afgelopen kwartaal heeft de werkgroep extern dan ook geen activiteiten in gang ge zet. Zaken als het Stations plein vergden van vele be trokkenen heel veel flexibili teit, initiatief en klantgerichte samenwerking". In de toekomst wordt onder meer gewerkt aan: „een in ventarisatie van allerlei soor ten samenwerkingsprojecten, met daarbij een analyse van wat nou zorgt voor een FIKSe aanpak, en welke zaken zor gen voor stagnatie van goede plannen of een verkokerde aanpak". Het blijkt dus dat het cultuur veranderingsproject na negen maanden al lekker opschiet en heel veel resultaten heeft geboekt. Vooral de Leide- naars hebben er'al van gepro fiteerd. Het wordt tijd dat de Leidse burgers eens het heft in eigen hand nemen en een FIKSe bezem door het stad huis halen. Kip Waar ging het nu eigenlijk om tijdens de vergadering van de Noordwijkerhoutse ge meenteraad vorige week don derdagavond? Op het eerste gezicht leek de discussie heel duidelijk en was alleen de af loop, zachtjes uitgedrukt, wat onverwacht. Gesproken werd over een collegevoorstel om kleine agrariërs de mogelijk heid te bieden hun veldschu- ren te vergroten van 50 naar 100 vierkante meter. Het CDA was voor, maar VVD, PvdA en D66 waren tegen, omdat gevreesd werd dat straks honderden schuren de horizon van het buitengebied verder gaan vervuilen. Het voorstel dreigde dus te wor den weggestemd. Omdat wet houder Piet Heemskerk (VVD) afwezig was, beteken de dat in dit geval dat de stemmen zouden staken: ze ven stemmen voor en zeven stemmen tegen. Theo Nulkens (CDA) betoog de daarop dat het in de prak tijk alleen maar gaat om een stuk of vier gespecialiseerde kwekers van vaste planten. Het collegevoorstel vroeg ech ter duidelijk toestemming tot vergroting voor alle kleine agrariërs zonder bouwblok die dus afhankelijk zijn van hun werkschuurtje van 50 vierkante meter. Wil Hof (PvdA) vroeg dan ook direct of het voorstel dan niet ge woon gewijzigd kon worden zodat deze „fout" in het colle gevoorstel hersteld kon wor den. Toen het CDA tien mi nuten schorsing van de verga dering aanvroeg, verwachtten vriend, vijand, pers en ambte naren dat de christendemo craten met dit gewijzigde voorstel zouden komen: „ver groting van veldschuren moet mogelijk zijn in speciale ge vallen". Tot grote verbazing van iedereen bracht het CDA gewoon het oude plan op de vergadertafel, dat vervolgens dus inderdaad werd wegge stemd zoals het CDA kon we ten. Blijkbaar had men daar liever een lege dop dan een half ei. Waarom? Kip „Stemmenwinst", denkt ie dereen dan in deze ujd van naderende gemeenteraadsver kiezingen. Het CDA wil de stemmen binnenhalen van alle agrariërs die een grotere schuur willen bouwen. Maar om hoeveel stemmen gaat het feitelijk? Volgens CDA'er Nulkes om hooguit 40 geval len, 40 agrariërs die klein zijn en bovendien geen bouwblok hebben. Een heel politiek spel dus vorige week alleen om de stemmen van 40 agrariërs en hun echtgenotes te verdienen die het CDA toch wel groten deels had gekregen. Ofwel: liet het CDA die paar vaste- plantenkwekers die die hon derd vierkante meters hard nodig hebben om een kas (in plaats van een veldschuur) te zetten voor stekmateriaal, ge woon vallen om een „heel ei" binnen te halen? Het ging raadslid Nulkes in ieder geval wel om die vier vasteplantenkwekers. Het ging Nulkes ook om die 40 kleine kwekers met een veld- schuurtje. Misschien dat hij zich daarom wel „versprak" toen hij het getal van vier vasteplantenkwekers noemde. Toen gebeurden ec namelijk allerlei vreemde dingen in een tot dan toe glasheldere discussie. Op dat moment kwam de PvdA eerst met de logische wijziging van het voorstel om vergroting toe te staan maar dan alleen in spe ciale gevallen. Maar dat was de bedoeling niet van het CDA. Er zat namelijk een an gel in de voorgestelde wijzi gingen van het bestemmings plan. Behalve het voorstel tot vergroting van de veldschu ren was er ook een herziening voorgesteld voor de grootste Noord wijkerhoutse agrarische handelsbedrijven en daar ging het om mogelijke uitbreiding tot in totaal duizenden meters. Dit voorstel haalde het wel. Toen CDA'er Cees van Duin op een gegeven moment de discussie van partijgenoot Nulkes overnam benadrukte hij daarbij tot twee keer toe de vergelijking: „waarom de groten wel en de kleintjes niet, waarom de groten nog meer roomboter geven en d^ kleineren de margarine niet eens gunnen?" Kip Toen werd duidelijker dat het om meer ging dan om veld schuren. VVD-leider Hans Knapp probeerde tot twee keer toe aan te tonen dat een vergelijking tussen groten en kleintjes hier niet op zijn plaats was. Dat was opvallend want insiders weten dat Knapp zelden of nooit een ge geven mening nog eens her haalt. Maar Knapp had direct in de gaten waar het het CDA om ging. Ook binnen het col lege zelf werden de lijnen nu duidelijker want het voorstel voor vergroting van veld schuren werd gesteund door slechts een meerderheid van het driemanscollege. De min derheid, zijnde VVD'er wet houder Heemskerk, was tegen het collegevoorstel geweest. Een politiek spel en tegenspel CDA en VVD. Niemand zei het hardop maar nog dagen later kon men Noordwijker- houtse CDA'ers fijntjes zien glimlachen als het onderwerp van de wonderbaarlijke af loop van de veldschuren ter sprake kwam. Men had het voorstel van de vergroting van de schuren niet willen wijzigen maar het gelaten zo als het was omdat het CDA de VVD kleur had willen laten bekennen, de kleur van de grote bedrijven. Het ging het CDA niet om vier stemmen van een paar vasteplanten kwekers, niet om de 40 kleine agrariërs die afhankelijk zijn van een veldschuurtje maar wel om alle kleine kwekertjes en dat zijn honderden stem men. Het CDA wilde de hele kip. LEIDEN Als de VVD minder dan acht zetels be haalt tijdens de komende gemeenteraadsverkiezin gen, dan is de kans groot dat een links college van PvdA, Groen Links en D66 wordt gevormd. „De recente ervaringen in Den Haag en langer geleden in Leiden, maken duidelijk dat iets dergelijks in het belang van de stad dient te worden vermeden", al dus VVD-lijsttrekker T. van der Nat. Hij sprak deze woorden gister middag tijdens een VVD-ver- kiezingsbijeenkomst waar het startsein voor de campagne werd gegeven. „Bii minder dan acht raadszetels bestaat de kans dat de positie van de par tij in het college wordt ver zwakt of dat de VVD zelfs niet in het college terugkeert", al dus Van der Nat. Hij benadrukte dat de VVD „heel wat terughoudender is dan de meeste andere partijen om nieuw beleid door middel van lastenverhogingen moge lijk te maken". De partij wil proberen belastingverhoging zoveel mogelijk te voorkomen maar sluit die niet uit. Een eventuele verhoging van de belastingen moet zo evenwich tig mogelijk over de burgers worden verdeeld: „Dus niet al leen de onroerendgoedbelas- ting bij de eigenaren omdat die het toch wel kunnen betalen". Van der Nat zei verder in zijn toespraak dat de grondpolitiek een goed onderwerp is voor een referendum, een instituut waar de liberalen overigens tegen zijn. De VVD is sterk voorstander van verkoop van grond aan bedrijven en parti culieren, aldus de lijsttrekker. Als andere belangrijke punten voor de VVD noemde hij een tunnel voor het station, een vierde parkeergarage aan de westkant van dë staid, uitbrei ding van het aantal zenders op de kabel en verruiming van de sluitingstijden van horecagele genheden. Deze keukenkledingset, bestaande uit een 100% katoenen schort met bijbehorende hittebestendige wanten, behoedt u voor vlekken en pijnlijke brandblaren. De set wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer mij als nieuwe abonnee ingaande ""J Naam: Voorl.: j Straat: I Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatisch betalen) f24,85 kwartaal via acceptgiro f75,10 J Stuur als dank de keukenkleding naar: I Naam: Adres: I Postcode/plaats: I 1 Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Oen Haag iiïli

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13