Zuidafrika verwacht terugkeer sporters na opheffen van boycot Omwenteling bij tennisspelers niet welgevallig QeidóaQowuvnt voetballerlei Youp SPORT ZATERDAG 3 MAART 1990 PAGINA 11. I Nul op het rekest voor Andrej Jeliazkov bij de rechtbank van Antwerpen ANTWERPEN Andrej Jeliazkov heeft nul op zijn rekest ge kregen. De Bulgaar heeft bij de rechbank van Antwerpen ge probeerd een schadeloosstelling van twintig miljoen franken, ongeveer een miljoen gulden, te regelen. Eind augustus 1987, om precies te zijn op 29 augustus, werd de vroegere Feyenoorder door arbiter Goris tijdens de wedstrijd Beerschot - Witgoor Des- sel uit het veld gestuurd omdat hij de leidsman zou hebben ge spuwd. De ex-Beerschotter ontkende dat wangedrag ten stellig ste, maar werd door de Belgische voetbalbond wel voor negen maanden geschorst hetgeen voor Beerschot medio 1988 aanlei ding vormde om de Bulgaar te ontslaan. Dat was voor Jeliazkov de aanleiding om een rechtzaak aan te spannen tegen de arbiter en de bond omdat die aansprakelijk waren voor zijn werkeloos heid. Josimar beschuldigd van cocaïnegebruik RIO DE JANEIRO Josimar, de bekende rechtsachter van de Braziliaanse voetbalclub Flamengo, is gearresteerd tijdens een carnavalsbal in Rio de Janeiro. Hij zou in een toilet cocaine heb ben gesnoven. Toen hij vervolgens werd opgepakt, gaf hij de agent een klap. De voormalige international, die tijdens de we reldtitelstrijd in Mexico spectaculair scoorde tegen Polen en Noord-Ierland, werd vrijgelaten na het betalen van 70 gulden borg, nadat bij hem geen cocaine werd gevonden. Een agent verklaarde dat Josimar tijd genoeg had zich van het bewijsmate riaal te ontdoen door de drug in de spoelbak te gooien. Vette premie voor Westduitse voetballers MONTPELLIER Als de Westduitse voetbalploeg op 8 juli in Rome de finale van het wereldkampioenschap wint, krijgen alle spelers een premie van 125.000 D-Mark, een slordige 140.000 gulden. De spelers van Teamchef Beckenbauer krijgen 80.000 Mark als ze de finale verliezen. In de premieregeling staat 45.000 Mark voor het bereiken van de halve eindstrijd, 30.000 voor de kwartfinale en 25.000 voor de achtste finales. De premies kun nen hoger uitvallen als sponsors nog geld binnenbrengen. Achtste trainer Atletico Madrid in die jaar MADRID Joaquin Peiro is aangesteld als oefenmeester van de Spaanse voetbalvereniging Atletico Madrid. Peiro, een vroe ger Spaanse internationaal die eveneens in actie kwam voor In- ternazionale Milan, is de achtste trainer van de trteede ploeg uit Madrid in drie jaar. Hij volgt Javier Clemente op, die dinsdag werd ontslagen. Sinds de komst van voorzitter Jesus Gil y Gil lijkt de functie van oefenmeester bij Atletico meer op een dui ventil. Sinds hij in 1987 de leiding van de voietbalclub in han den nam werden zes trainer de laan uitgestuurd: de Argentijn Menotti, de Engelsen Atkinson en Addison en de Spanjaarden Ufarte, Maguregui en Clemente. Japan in greep voetbalkoorts rond Italia 90 ROME Het deel van de organisatie van het toernooi om het werelkampioenschap voetbal dat is belast met de verkoop van de kaarten, zegt in hoge mate verrast te zijn door de afname uit Japan. In de periode van 8 juni tot 8 juli, waarin de eindronde in Italië wordt gehouden, worden 1500 toeristen uit het land van de rijzende zon bij de wedstrijden verwacht. De helft daarvan is van plan het toernooi van begin tot eind mee te maken. Er is al voor een bedrag van bijna 10 miljoen gulden aan tickets ver kocht aan Japan. KAAPSTAD Sport is heilig in Zuidafrika. In dit land, waar vaak het recht van de sterkste de uit komst van het gevecht om het dagelijks bestaan be paalt, bestaat aan adoratie grenzende bewondering voor sportieve prestaties. r Sterk nationalistische senti menten begeleiden de sporters op hun weg naar zege of ne derlaag. De internationale boycot doet dan ook zeer. Bij Zuidafrikanen van alle rassen. Want als het om sport gaat, vallen alle scheidslijnen als bij toverslag weg. Voor de recht geaarde Zuida- frikaanse liefhebber van rug by is het stadion Newlands (Nuweiand voor de Afrika ners) gewijde grond. Te verge lijken met de magische klank van Wembley voor de voetbal liefhebber of die van Wimble don voor de tennisfanaat. De hoogste eer, die een rugbyer kan bereiken, is een plaatsje in het nationale team, de Spring- bokken. De afgelopen vijftien jaar was Newlands het Sym bool van een verstoten sport- volk. De Zuidafrikaanse rug- by-liefhebber moest zich be helpen met tweederangs teams of met selecties samengesteld uit rugbyers die voor grof geld bereid waren in Kaapstad te komen spelen. Vele Zuidafri kanen - blank, zwart of bruin - vinden dat de internationale sportwereld hen oneerlijk be handelt met alle tjoycots. Ze hebben nooit begrepen waar om de politiek de sport niet met rust kon laten. Zelfdis cussieerden - en vochten - ze soms bitter over van alles en nog wat, maar niet over sport. Want sport is van iedereen. Meetellen Na de magische toespraak van president De Klerk op 2 febru ari hebben ze nieuwe hoop ge kregen. Zeven van de tien Zuidafrikanen hopen op een spoedige opheffing van de sport-boycot. „We willen in terlands, we willen de Spring- bokken toejuichen, we willen onze teams weer naar het bui tenland sturen, we willen la ten zien dat we nog meetel len", aldus menig sport-lief- hebber in Kaapstad. Of, zoals een rugby-fanaat met van emoties verstikte stem zei: „Wat zal het heerlijk zijn om wereldkampioen Australië te kloppen". Zodra de sportboycot wordt beëindigd, zullen tientallen Zuidafrikaanse rugbyers en cricketers, die nu in Italië, Frankrijk en Engeland als „huurlingen" met hun sport een aardig inkomen bij elkaar spelen, naar verwachting naar hun vaderland terugkeren. De „trekvogels" staan te trappe len van ongeduld om de natio nale eer te helpen verdedigen. Niet alle sportlieden zijn door de boycot getroffen. Tennis sers zijn altijd redelijk aan hun trekken gekomen, al zagen één of twee van hen zich ge noodzaakt een andere nationa liteit aan te nemen. Zola Budd heeft, zoals zoveel Zuidafrika nen, twee paspoorten, maar zij moest soms, naast de wedstrij den op de atletiekbaan, ook buiten de stadions rennen; voor haar leven. Boksers is nooit een strobreed in de weg gelegd. Gary Player is Zuid- afrika's beroemdste en rijkste sportman. Op 's werelds golf banen heeft hij ongehinderd een fortuin van vele miljoenen bij elkaar kunnen slaan. Rugby Rugby wordt al meer, dan hon derd jaar gespeeld in Zuidafri ka. In 1891 speelde een Engels team hier voor het eerst een serie interlands. De sport heeft bijna een miljoen beoefenaren en staat model voor alle spor tieve sentimenten in dit land. Professor-doctor Danie Cra ven, „Dok" in de volksmond, is al bijna zeventig jaar aktief in d'e Zuidafrikaanse rugbywe- reld. Hij speelde zeven seizoe nen in het nationale team, ook als aanvoerder, was manager van diezelfde Springbokken, lid van de nationale selectie commissie, lid van de nationa le rugbyraad, het hoogste rug- by-orgaan in het land, en se dert 1956 is hij president. Hij heeft een paar boeken over rugby op zijn naam staan. „Dok" staat er bekend om dat hij voor niets en niemand opzij gaat en nooit een blad voor de mond neemt. Hij was één van de eerste blanken die het ANC in het buitenland opzocht. Toen de vorige staatspresident, Pieter Botha, dat vernam, riep hij Craven ter verantwoording en, zo wil de overlevering, schopte hem na een woorden wisseling zijn kantoor uit. Craven (79) is een veelzijdig man, met drie doctorstitels achter zijn naam: antropologie, psychologie en lichamelijke opvoeding. Bovendien ver leende de universiteit van Stellenbosch, zijn woonplaats, Golfer Gary Player heeft niet veel hinder ondervonden van de internationale sportboycot. Hij is nu de rijkste sportman van Zuidafrika. FOTO: SP hem een eredoctoraat in de fi losofie. Jarenlang was hij in het dagelijks leven professor aan deze universiteit. Ook op andere terreinen is hij nooit te beroerd geweest om zijn nek uit te steken. Enkele jaren ge leden bepaalden ambtenaren dat een kerkje voor kleurlin gen in Stellenbosch, vijftig ki lometer van Kaapstad, moest verdwijnen. In het kader van de groepsgebiedenwet, zo had de bureaucratie verordon neerd, bleek het kerkje plotse ling in „blank" gebied te staan. Redden „Alleen rugby kan Zuidafrika nog redden", zegt Dok Craven en hij meent het. „De sport is hard, robuust, en leert een man om te incasseren zonder een kik te geven. Rugby bindt samen, op het veld en op de tribunes. Het versterkt het wij-gevoel tegenover het ik- gevoel van de individuele sporten. Bij elke interland is het hele volk verenigd in zijn steun voor de Springbokken. Dat gevoel van eenheid zal Zuidafrika voor de ondergang behoeden". Hij heeft nauwelijks een goed woord over voor de regering. „De regering is de oorzaak van de problemen. Die heeft ge probeerd zijn apartheidswaan zin aan de sportwereld op te leggen. Die schreef ons voor dat we op Newlands aparte tri bunes, aparte toegangen, apar te wc's moesten hebben voor de verschillende rassengroe- pen. Ik heb ze verteld dat ze naar de hel konden lopen. We hebben ons er niets van aange trokken". „De regering had de apartheid al lang geleden overboord moeten zetten. We hebben ons altijd tegen de sportboycot verzet, en het bittere is dat we in feite tegen onze eigen rege ring streden. Onze strijd, onze pleidooien zijn mede de oor zaak van de veranderingen die komen gaan. Ik durf te zeg gen, dat wij, de rugby-wereld, de weg geëffend hebben. Het duurt niet lang meer of Zuid afrika speelt weer in de grote sportstadions van de wereld". Thatcher Craven denkt dat de Engelsen het eerst overstag gaan. Hij heeft zijn hoop gevestigd op Margaret Thatcher. De IJze ren Dame heeft per slot van rekening ook als eerste de teu gels laten vieren op het gebied van economische sancties. Hij verwacht dat ze op sportgebied Voor Nederland heeft hij geen goed woord over. Zoals ontzet tend veel Zuidafrikaners voelt Craven nog steeds een sterke bloedband met Nederland. Ze beroepen zich daar vaak op en voelen zich verraden. „Neder land heeft geprobeerd Zuid afrika te vernietigen, en doe je nu eenmaal niet met een af stammeling. Die mag je hoog stens terechtwijzen", aldus Craven die wordt gedreven door idealisme. „Ik heb heel veel aan de sport te danken. Letterlijk en figuurlijk zijn hele werelden voor me open gegaan. Ik wil dat de jeugd van vandaag dezelfde kansen krijgt. Daarom doe ik dit nog. Ik stop pas als het Zuidafri kaanse rugby weer volledig op wereldniveau meedraait". LEO ENTHOVEN ONDANKS TOESTAAN VAN STARTGELDEN VOOR VOORAL TOPPERS IN NIEUWE ATP-OPZET ROTTERDAM Min of meer gelijktijdig met de omwenteling in het Oost blok is ook in tennisland een opmerkelijke machts wisseling doorgevoerd. Zonder bloedvergieten, maar wel ten koste van een aantal vastgeroeste bobo's, hebben de prof tennissers, verzameld in de ATP, per 1 januari het heft in eigen hand geno- Onder meer tijdens de zeven tiende editie van het ABN We reldtennistoernooi, dat morgen in Rotterdam de laatste dag beleeft, blijkt dat de „schade" voor de hoofdrolspelers be perkt is gebleven. Al mokte Yannick Noah eerder deze week, net als Boris Becker en John McEnroe, hartgrondig over zijn eigen spelersbond. „Het zijn de verdomde regels van de ATP, die mij dwingen dit soort snert-toernooien te spelen. Het liefst zou ik direct met vakantie gaan en me op mijn gemak voorbereiden op het gravelseizoen. De regejs laten dat nu eenmaal niet toe. Maar reken erop dat men mij volgend jaar op deze onder grond niet meer zal zien", foe terde de aan zeilen verknochte Fransman nadat hij in de eer ste ronde was gestuit door de dekselse Eindhovenaar Paul Haarhuis. De ATP, de Associa tion of Tennis Professionals, hanteert in dit eerste expe rimentele jaar het uitgangs punt dat voor een plaats op de wereldranglijst alleen wordt gekeken naar de veertien bes te toernooiresultaten van elke speler. Ten tijde van het bewind van de MTC (Men's Tennis Council) en de vrouwe lijke tegenhanger WITA (sa men in de ITF, de Internatio nal Tennis Federation) ver werkte de computer alle pres taties van één jaar. Sleutelwoord Het belang van deze mondiale lijst is en blijft puur terug te voeren op geld. Evenals voor heen geldt het woord „dollars" ook in de huidige ATP Tour (die dit jaar 78 toernooien be slaat) als sleutelwoord bij alle onderhandelingen. Zo onder vond ook Wim Buitendijk, sinds enige jaren directeur van het toernooi in Ahoy' en sinds kort ook van het zomerse gras- toernooi in Rosmalen. „Voor mij is er niet zo gek veel ver anderd", aldus Buitendijk, die daarmee impliciet toegeeft wat jarenlang een publiek geheim is geweest. In 1980 werd het Rotterdamse toernooi opge schrikt door de als wereldpri meur geldende onthulling dat Guillermo Vilas uit handen van Buitendijk startgeld had opgestreken. Sindsdien veran derde er weinig. Dergelijke lokkertjes golden voor de ITF als volstrekt on aanvaardbaar, maar nu de spe lers zelf de touwtjes in handen hebben ligt niemand daar meer wakker van. „Het is zelfs toegestaan", zo weet ook Bui tendijk, die voor zijn toernooi van 1990 zo'n vijf ton aan prij zengeld en ongeveer drie ton startgeld op tafel legde. Voor dat laatste bedrag lokte hij vijf spelers uit de top 20 naar Rot terdam. Van hen schreef Jim my Connors al voor aanvang van het toernooi af („Het was toch goed voor de voorver koop", aldus Buitendijk) en overleefden Mancini (als twee de geplaatst), Noah (derde) en Steeb (vierde) de eerste ronde niet. Belachelijk Paul Haarhuis, de opmerke lijkste Nederlander tijdens het Wereldtennistoernooi, vreest dat de wisseling van de wacht en de daarmee gepaard gaande legalisering van startgelden van nadelige invloed zal zijn op de hoogte van zijn bankre kening. En van die van andere „modale" spelers. „Het is dui delijk dat de topspelers meer gaan verdienen", stelt de Eindhovenaar. „Dat vind ik redelijk en daar heb ik helemaal geen moeite mee. Maar de toppers moeten niet, zoals dat nu gebeurt, gaan zeuren dat de spelers rond de honderdste plaats te veel ver dienen. Belachelijk! Het voor deel van de nieuwe ATP Tour is dat de toernooien sterker bezet zullen zijn, maar het ge vaar van startgelden voor de toppers is dat er minder prij zengeld overblijft voor de an deren. We hebben daar als spelers natuurlijk zelf wel wat over te zeggen, maar toernooi directeuren zijn nou eenmaal moeilijk te beïnvloeden". Bui tendijk wil Haarhuis wel ge ruststellen. „Als ik minder prijzengeld beschikbaar zou stellen, zou ik waarschijnlijk meer startgeld moeten gaan betalen om ook de andere ten nissers te kunnen halen". Regeltjes Behalve op het gebied van de pecunia is de machtsovername ook van invloed op de spelre gels van de internationale toernooien. De Engelsman Ed ward Hardisty treedt deze week namens de ATP in Rot terdam op als „supervisor" en heeft in die rol het laatste woord bij conflicten tussen spelers en scheidsrechters. Ge wapend met een telefoonboek- dikke map vol voorschriften volgt de 50-jarige Hardisty, in gehuurd als full-time ^kracht, alle partijen. In zijn boek „Ru- les en regulations" zijn meer dere regeltjes 'veranderd. Har disty: „De inschrijving voor de kwalificatie-toernooien sluit eerder, waardoor er minder chaos is. Om de snelheid van het spel te bevorderen is de tijd die spelers hebben voor het in het spel brengen van de bal teruggebracht van dertig naar 25 seconden. En het aan tal stappen bij straffen voor wangedrag is verkleind tot drie. Daar is onder meer John McEnroe al het slachtoffer van geworden". Onwetend van deze spelregel wijziging liep McEnroe op. 21 januari tijdens het Grand John McEnroe mag tijdens Grand Slam- toernooien niet meer vloeken. FOTO: AP Slam-toernooi in Melbourne als eerste tegen diskwalificatie op. Bovendien werd hem een boete in rekening gebracht van 6500 dollar (samengesteld uit 5000 dollar wegens vloe ken, 1000 voor de diskwalifica tie en 500 voor oneigenlijk ge bruik van zijn racket). McEn roe's beroep tegen deze geld straf werd vorige week ver worpen, waardoor hij zich bij een volgend Grand Slam-toer nooi (Roland' Garros, Wimble don, Flushing Meadow) in fei te geen enkel scheldwoord meer kan veroorloven. Het overschrijden van de boete- grens van 7500 dollar betekent immers automatische uitslui ting voor een volgend Grand Slam-evenement. Oftewel: één verkeerd woord in Parijs en „Big Mac" kan Winïbledon op zijn buik schrijven. Microfoons dere heethoofden in het ver volg nog maar moeilijk te vol gen zijn door de televisiekij kers. „Ter verbetering van het image", zoals het officieel heet, heeft de spelersvakbond im mers besloten dat bij hun toer nooien geen televisie-micro foons meer mogen worden op gesteld aan de kant waar de stoel van de hoofdscheidsrech- ter staat. „Dat moet een grote re vrijheid van discussie ople veren", legt Edward Hardisty uit. Waarbij hij meteen aante kent dat de nieuwe maatrege len een grotere druk leggen op de schouders van zowel spelers als rechtsprekers. „Boris Bec ker heeft zich er al over be klaagd dat er te streng wordt opgetreden. Dat zal binnen kort bij de evaluaties zeker ter sprake komen". Een andere wijziging die on der de heerschappij van de spelers is doorgevoerd heeft, niet verwonderlijk, betrekking op de maten van de shirtrecla me. Het blijft weliswaar milli meterwerk, maar een vergro ting van de reclameruimte van 12.9 naar 19.4 vierkante centi meter betekent een winst van zó'n vijftig procent. Ook de zweet- en haarbanden mogen nadrukkelijker worden volge- kalkt. Houtrust Het door de (in een riante villa in Ponte Verda Beach in Flo rida gehuisveste) ATP inge huurde Engelse marketingbu reau IMG heeft inmiddels be cijferd dat bij de ATP-toer- nooien in 1990 (exclusief de vier Grand Slams) in totaal al 37 miljoen dollar méér te ver dienen valt. Dat betekent een winst van 32 procent ten op zichte van vorig jaar. Boven dien is de spelersbond voor de komende drie jaar verzekerd van 56 miljoen dollar extra aan televisie- en reclamerech ten. En omdat ook in tennis- land-na-de-revolutie de bomen tot de hemel (b)lijken te groei en, is de koek nog lang niet op. Dat merkte onder andere Wim Buitendijk, die de status van zijn toernooi dit jaar zag kelde- Wlm Buitendijk beschermt zijn eigen Rotterdamse ATP-toer- nooi. FOTO: SP ren naar die van de zogenaam de „World Series". Dat betekent dat in de zelfde week in totaal slechts twee ge lijkwaardige toernooien mogen worden georganiseerd (in de praktijk is dat er nu één; in Memphis). Zijn vroegere kwa lificatie als „Championship Se ries-toernooi" (met nu overi gens een door de ATP gega randeerd startveld van zeven spelers uit de top 20) verbood gelijkwaardige concurrentie in dezelfde week. Erg veel zor gen lijkt Buitendijk zich niet te maken, maar hij vreest vooral in eigen land de opkomst van meerdere aasgie ren. De plannen van Piet van Eijsden, die het ATP-toernooi op Het Melkhuisje organiseert, om ook in het Haagse Houtrust te komen tot een toernooi van kaliber, stuit bij Buitendijk dan ook op bezwaar. Dit jaar (november) behoort de i het eerst te houden „Peugeot Dutch Open" (dat voorheen werd afgewerkt in Valkens- waard) nog tot de onbeduiden de serie „Challenger-toernooi- en", maar Van Eijsden dringt volgende week bij de ATP aan op statusverhoging. „Waarom niet?" menen Hardisty en „ATP Tour Road Manager" Vittorio Selmi in koor. „Om dat het niet goed is voor het hele Nederlandse tennis'1, meent Buitendijk. „Ik ben bang voor overvoering en zal bij de ATP mijn eigen tent verdedigen". ROB LANGEVELD door Frank Werkman Tot dusver was ik Youp van 't Hek slechts enige keren in het theater tegengekomen. Ook op de televisie kruisten onze wegen zich wel eens. Maar we gaan elkaar vaker treffen. loop ik het risico naast de cabaretierende coryfee op de perstribune plaats te moeten nemen. Zo heeft mr. B.J. Asscher van de Amsterdamse rechtbank eergisteren bepaald. Van 't Hek mag als columnist van NRC Handelsblad worden geaccrediteerd als sportverslaggever. Daarmee is wat mij betreft echter het hek van de dam. Youp schreef tot nu cursiefjes voor de krant, die hem om tactisch-juridische redenen aan de sportredactie toevoegde. NRC Handelsblad zag de bui al hangen toen de Nederlandse Sport Pers (NSP) bezwaar maakte tegen de aanvraag voor de komiek om in juni als columnist tussen het gewone journalistieke voetvolk te kunnen gaan zitten. De NSP-afdeling service maakte terecht bezwaar, hoewel meneer Asscher het daar dus niet mee eens is. De NSP voerde voor de afwijzing van de aanvraag van Van 't Hek aan dat er dan een volstrekte willekeur gaat ontstaan bij het toewijzen van persplaatsen. Op zich is dat juist. Maar het is niet het hele verhaal. Essentiëler is het argument dat een cabaretier/ columnist geen sportjournalist is. Weliswaar is dit deel van het vak geen beschermd beroep en bestaat er dus niet zo zoiets als een diploma. Iedereen kan zich sportjournalist noemen en dat gebeurt dan ook maar al te vaak. Je hoeft er de perszaal bij grote voetbalwedstrijden maar voor rond te kijken. Daar wemelt het van de vriendjes van de vriendjes van de vriendjes. Daar zou de NSP overigens ook best wat aan mogen doen, maar daar gaat het nu niet direct om. Waar het wel om gaat, is de vraag hoe het zo ver is kunnen komen. Dan blijkt een aantal pikante zaken. De chef-sport van NRC Handelsblad, Peter de Jonge, is tevens voorzitter van de NSP, de vakbond. Als zodanig is er al sprake van belangenverstrengeling. Maar er is meer. De krant heeft de cabaretier, die het theater een jaartje wil mijden om nieuwe Bühne-inspiratie op te doen, ijlings een dienstverband voor twaalf maanden aangeboden. Formeel geen speld tussen te krijgen. Youp is daardoor officieel sportjournalist. Maar ik ben er zeker van dat we de bewuste redacteur nooit en te nimmer ergens zullen tegenkomen. Bureau-werk zal hij niet verrichten, evenmin als een berichtje natrekken of een interview maken. Tenzij NRC Handelsblad ook daar snel eên mouw aanpast. Ghostwriters heb je overal. Youp heeft nog niet eerder een voetbal verhaal geschreven, maar wordt door een landelijk dagblad toch naar een groot voetbalevenement gestuurd. Hoe zo kwaliteitskrant? Ik zie de verslagen van Youp daarom met belangstelling tegemoet. Of gaat de lolbroek slechts als stukjesschrijver? Heeft hij voor zijn cursiefjes couleur locale nodig, moet hij de plaatselijke sfeer proeven? Kan allemaal best zijn. Maar daarvoor hoeft de grappenmaker toch niet ergens op een perstribune te zitten. Inspiratie voor een column doe je ergens anders op. Televisie, kranten, radio, dat zijn de bronnen. En die zijn juist hier, in eigen land voorhanden. NRC Handelsblad heeft zichzelf ongeloofwaardig gemaakt. Bij de zichzelf zo respecterende, zo veel prijs op objectiviteit stellende Rotterdamse krant is in elk geval één ding heel duidelijk gebleken: de kwaliteit tot manipuleren. Men had Youp gewoon op een B-accreditatie naar het WK voetbal kunnen sturen. Dan had hij overal bij gekund, behalve op de tribune. Maar dan had de tekstvaste olijkerd wellicht Italiaans moeten gaan leren. En dat strookt natuurlijk niet met het idee van een jaar vakantie, dat hij zichzelf beloofde. Een goed betaald verlof ook, want Italia '90 duurt maar vier weken. Als ik Youp bij het uitoefenen van zijn „vak" wil treffen, heb ik dus weinig tijd. Nou ja, ik kan altijd nog later naar het theater gaan of naar de televisie kijken. Daar hoort Youp van 't Hek namelijk. i

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11