JÜOÓC CSOil/tCUlt AT stad omgeving/rtv ÉTreintaxrs kunnen niet aan Voor zonzoekers ALLER LEI(DS) Leidse raadsleden geschrokken van berichten vuilverbranding Leiden De treintaxi hervoert vanaf het Leid- Leid»e station wekelijks tus sen de acht- en negen- honderd passagiers. Het Pedicure Voor bewoners van de nieu we seniorenflat in de Stevens hof en voor andere 55-plus- sers die daar vlakbij wonen wordt een pedicurespreekuur gehouden. Een afspraak kan gemaakt worden door tussen 18.00 en 19.00 uur te bellen met tel. 01717-7610. Het spreekuur heeft plaats in de flat aan de Dobbedreef 250. Artiesten Melanie, Rick Hill en Barry van Vliet zijn zondagavond te gast in café 't Centrum aan de Nieuwe Beestenmarkt 13. De presentatie is in handen van Leidse Kees. Aanvang 21.00 Drugs Voorlichter H. Langendoen van de Leidse politie is dins dag te gast in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Val kenpad. Daar wordt voor vrouwen een thema-ochtend gehouden over het onderwerp „Drugs en drugsgebruik". De bijeenkomst begint om 9.30 uur en duurt tot 11.30 uur. Kosten: 2,50. Kinderopvang aanwezig. Muziek Jacques de Coo, lid van het Genootschap voor Tsjechische muziek houdt maandag een lezing over de Tsjechische componist B. Martinu. De le zing begint om 20.15 uur in de kapelzaal van K O, Oude Vest 45 in Leiden. Vasten Vasten is het onderwerp dat maandag centraal staat tijdens de maaltijd van water en brood bij het Knooppunt voor Jongerenpastoraat en Diaco naat. Van 18.00 tot 18.30 uur wordt gezamenlijk gegeten en gesproken in het pand aan de Oude Rijn 44b. Voor informa tie: tel. 071-120070. Oerdans Een cursus Oerdansen wordt vanaf 6 maart gegeven in de studio Dance Action. Oerdans is een kunst, waarbij het li chaam wordt uitgenodigd om te dansen. Simpele patronen en eenvoudige stappen geven het lichaam alle tijd om op te warmen. De cursus wordt van 9.30 tot 11.30 uur gegeven. In formatie en opgave bij Oer dans aan de Lammenschans- weg 105, telefoon 071-143610. Kinderen Voor ouders die nog niet zo lang geleden gescheiden zijn of dat binnenkort gaan doen houden het Fiombureau en de Drieslag in Leiden een cursus Omgaan met kinderen bij scheiding. Voorlichting daar over wordt maandag gegeven. Belangstellenden zijn welkom vanaf 20.00 uur bij het Fiom bureau aan de Langegracht. Diabetes De Leidse afdeling van de Di abetes Vereniging Nederland houdt dinsdag een voorlich tingsavond. Onderwerp is het ontstaan van voetproblemen bij diabeten als gevolg van niet goed ingestelde bloedsui- kers. Internist J. Radder en podologe J. Beij houden over dit onderwerp een lezing. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in de aula van gebouw 50 van het Academisch Zieken huis Leiden aan de Wasse- naarseweg 6. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam Voorl.: \drr. j Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatisch betalen) f24.85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de zonnerbril naar Postcode/plaats: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar I leidse Courant, Antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. £ckLc Goumnt JDONDERDAG 1 MAART 1990 PAGINA 9 utosljunct-directeur houwburg voorgeleid lutobi RiJ)EN De adjunct-directeur van de Leidse is vanochtend voorgeleid voor de 29. ter-commissaris van de Haagse rechtbank. openbaar ministerie wil het voorarrest van !8-jarige Leidenaar verlengd hebben. De werd maandag aangehouden nadat onre- latigheden aan het licht waren gekomen ïr een provinciale subsidie voor het interna- volksdansfestival. jou twee keer 5.000 gulden aan subsidiegel- Lal in eigen zak hebben gestoken. Naar zijn en omdat hij eerder bedragen had voorge laten om dansgroepen te betalen. Bovendien S(^HJt hij valse gegevens verstrekt om subsidies ng arjhet Rijk en provincie binnen te halen. Nieuw pand voor Wegloophuis LEIDEN Het Wegloophuis in Leiden krijgt een nieuw on derkomen. Het is de bedoeling dat dat pand, waarvan het adres niet bekend wordt ge maakt, in juni of juli wordt be trokken. Het gaat om een woonhuis, dat groter is dan het huidige onderkomen. Een woordvoerder van de organi satie meldt dat thans zes jonge ren kunnen worden opgevan gen, terwijl in het nieuwe ge bouw plaats is voor twaalf per sonen. Het Leidse college van B en W heeft een ton krediet beschikbaar gesteld voor de renovatie van het pand. Stichting vraagt om behoud pand Ico-Athibu LEIDEN De stichting In dustrieel Erfgoed Leiden (STIEL) wil dat het voorma lige bedrijfspand van Par- mentier aan de Lammer markt, waar tot voor kort Ico-Athibu was gevestigd, alsnog onder bescherming van de monumentenwet komt. Dat staat in een brief die de stichting aan de minister van WVC heeft gestuurd. De ge meentelijke monumentencom missie oordeelde vorig jaar maart dat het pand beschermenswaar- dig was, maar de gemeenteraad besliste uiteindelijk anders. De stichting, die als doel heeft het behouden van oude fabrieken en authentieke bedrijfspanden heeft zich nu tot de minister d'Ancona gewend. Het voormalige pand van Ico-At hibu is in handen van een pro jectontwikkelaar uit Katwijk. Die liet door een architectenbureau tekeningen maken voor het pand. STIEL is bang dat deze plannen het einde van het Par- mentier-pand betekenen. Volgens STIEL is het pand een van de oudste negentiende eeuw- se textielfabrieken van Neder land. Afbraak zou volgens de stichting „het uitscheuren van een belangrijke bladzijde uit het fysieke straat-archief van wer kend Leiden betekenen". Man valt meisjes lastig in Oegstgeest OEGSTGEEST Enkele meisjes van rond de twaalf jaar hebben gisteravond bij de politie aangifte van het feit dat zij waren lastig ge vallen door een man. De man, die een verwarde indruk maakte, stond op het fietspad onder de A44 en begon toen de meisjes passeer den obscene taal uit te slaan. Daar bij maakte hij aan duidelijkheid niets te wensen overlatende bewe gingen. Omdat twee van de meis jes dezelfde man vanmorgen op nieuw in Oegstgeest zagen lopen, verwacht de politie de schennis pleger binnenkort aan te kunnen houden. Presentiegeld naar Roemenië LEIDEN Het CDA-raadslid W. Hettinga roept de Leidse po litici op om geld te geven voor het opzetten van de democratie in Roemenië. Hij stelt in een brief aan de raadsleden onder meer voor dat zij die 21 maart zitting hebben in de stembureaus hun presentiegeld afstaan. De raadsleden die geen zitting heb ben, kunnen eenzelfde bedrag (ongeveer zestig gulden) aan Roemenië ter beschikking stel len. Andere belangstellenden uit de stembureaus kunnen even eens geld storten. Duur geintje OEGSTGEEST Een 20-jari- ge Leidenaar werd gister avond in Oegstgeest aangehou den wegens rijden onder in vloed. De politie zag een auto stilstaan met de voorwielen op de stoep en de bumper tegen een verkeerspaal. Toen de po litie naar de auto toereed, reed deze weg. Na aanhouding ver klaarde de bestuurder dat hij een geintje had willen uithalen met zijn vriendin die in een andere wagen een stuk achter hem reed. Hij had haar willen laten schrikken door een aan rijding in scene te zetten. De blaasproef wees uit dat de Lei denaar teveel gedronken had. Hij kreeg een boete van 250 gulden. )ppascentrale en buurt- 'ereniging naar Wachtgebouw EIDEN Het wachtgebouw bij de Morspoort moet worden erhuurd aan de Leidse Oppascentrale. Die moet de ruimte één mnd in de week afstaan aan buurtvereniging De Put in de •ude Morsch. Dat is het voorstel van de gemeentelijke directie ^bouwen. Het college van B en W moet daarover nog een be- uit nemen. Het zaaltje was oorspronkelijk bestemd voor soci- il-culturele doeleinden. Daarom mochten een reclamebureau n een horeca-exploitant niet langer gebruik maken van de iimte. Ook de oude buurtvereniging in de wijk, d'Oude lorsch, kon de zaal niet meer gebruiken. De ruimten van deze fganisaties staan al een jaar leeg, dit tot verontwaardiging van b nieuwe buurtvereniging. De Put voerde steeds aan dat wet- ouder H. de la Mar een toezegging zou hebben gedaan dat de ereniging van het gebouwtje gebruik kon maken. Omdat het Éng om een nieuwe buurtvereniging werd de buurtvereniging hter onderaan de lijst van ruimtezoekende organisaties gezet, orige week probeerde de club het Wachtgebouw nog op ludie- e wijze te kraken. De Oppascentrale is al jaren op zoek naar ys-feschikte kantoorruimte. De administratie wordt nu bijgehou- 5*" en in de woning van de coördinatrice. Het is de bedoeling dat V p organisaties zelf de beschikbare ruimte een opknapbeurt ge- 5,'-. en, aldus een ambtenaar van de gemeente. Inwendig letsel na frontale botsing LEIDEN Bij een ver keersongeval op de Ka- naalweg hebben een man en een vrouw uit Alphen inwendig letsel opgelo pen. Een auto bestuurd door een 32-jarige man uit Leiderdorp kwam uit de richting van de Hoge Rijndijk en maakte ter hoogte van Roomburg een on gelukkige inhaalmanouvre. De auto bestuurd door een 26-iari- ge Alphenaar met naast hem zijn vrouw kon niet meer wij ken. De wagens botsten fron taal waarbij grote schade ont stond. De Leiderdorper bleef ongedeerd. VRAGEN OVER VUILVERBRANDING LEIDEN Leidse raads leden van de PvdA, WD en Groen Links hebben een lijst met vragen opge steld naar aanleiding van de problemen met de Zaanse en Alkmaarse vuilverbranders. In de brief aan het college van B en W stellen ze dat ze „geschrokken" zijn van de berichten hierover. Zo vragen de raadsleden zich af of er door het RIVM al me tingen zijn verricht in Den Haag en Leiden, of er binnen kort nog metingen worden ge houden en of er van eerdere metingen al een uitslag be kend is. De vragenlijst is ge maakt door Christa de Boer (PvdA), Gerard Bakker (VVD) en Rob van Lint (Groen Links). Ook willen de raadsleden we ten of het technisch concept van de Leidse vuilverbranding te vergelijken is met dat van Alkmaar of Zaanstad. Wat zijn de consequenties voor de vuil verbranding in Leiden nu de vuilverbranding in Alkmaar wordt gesloten en mogelijke sluiting van die in Zaanstad dreigt, vragen de raadsleden zich af. De raadsleden willen verder dat het college nog maals aandringt bij Gedepu teerde Staten om stappen te ondernemen om de bouw van de nieuwe installatie op Ypen- burg te bespoedigen. Tot slot willen ze weten of het college rekening houdt met een moge lijke sluiting van de Leidse vuilverbranding, de gevolgen daarvan en de maatregelen die dan moeten worden getroffen. De raadsleden willen binnen een week antwoord. 3rdeii I659G avoni 0 experiment is op 1 fe- bruari begonnen en de prognose was toen dat er week 770 passagiers z4n de treintaxi zouden Xfctappen. 07 Directeur H. van Gulden van het taxibedrijf Eltax dat lm et de Nederlandse Spoor- Iwegen een contract heeft af- =igesloten voor het experi- iakk«ment, noemt de resultaten lie de eerste maand zijn ge- gboekt dan ook goed. Er zijn me drie taxi's speciaal beschik- t wan baar voor de treinreizigers kleUmaar geregeld moeten er 275;meer wagens worden inge- S65.. zet. „Dan moeten er normale ettes taxi's gaan rijden. Het aantal varieert van een tot vier", aldus Van Gulden. Hij con stateert dat drie taxi's voor het project te weinig is: „We zouden er wel een meer wil len inzetten maar daar is het eerste half jaar geen sprake van. De afspraak is dat er drie treintaxi's rijden en als dat te weinig is, dan is dat het riscio voor de onderne- De directeur vertelt dat het project meteen vanaf het be gin goed loopt: „Er is zeer zeker geen terugval merk baar. Integendeel, het aantal passagiers wordt elke dag iets groter". Vooral tussen vijf uur en acht uur is het aanbod aanmerkelijk. „En op zondagavond is er een grote piek", vertelt Van Gulden. Treinreizigers kunnen als ze een kaartje kopen voor vijf gulden een treintaxibiliet krijgen. Vanaf het Leiase station kunnen ze worden vervoerd naar adressen in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Een groot ge deelte van de passagiers gaat naar Leiderdorp en Oegst- Oneerlijk Voor de taxichauffeurs zit een negatief aspect aan het vervoeren van de treinpas- sagiers, weet de directeur: „Er komt geen portemonnee aan te pas omdat de mensen het kaartje kopen aan het lo ket. Dat betekent dat de chauffeurs ook weinig fooi krijgen". Ook andere taxibedrijven zijn niet allemaal even blij met het nieuwe project. Zij spreken van oneerlijke con currentie. Volgens een woordvoerster van de ge meentelijke directie verkeer zullen waarschijnlijk twee bedrijven bezwaar aanteke nen bij het college van beroep voor het bedrijfs leven. Dat kan nu nog niet omdat de officiële beschik king nog niet is afgegeven aan Eltax. „Er is wel een be sluit genomen, maar de offi ciële beschikking is nog niet afgegeven", legt ze uit. De bezwaarmakende bedrijven zijn Z-tax uit Leiderdorp en Koenes Car Charter in Oegstgeest. Wegens vakantie is bij beide firma's niemand bereikbaar voor commen taar. Overigens bestaat de kans dat Eltax ook bezwaar aan tekent tegen de beschikking. Dat gebeurt als de vergun ningen alleen geldig zijn voor de treintaxi's en niet voor de andere voertuigen: „Volgens de wet kunnen er geen vergunningen worden afgegeven die beperkt zijn tot een bepaald doel", aldus directeur Van Gulden. Tel 070emeente wil oude ^Jclames weer BrkSesbaar maken ^^IDEN De gemeente Lei- i/Gao is van plan de oude recla- B 3.$boodschappen op gevels goed leesbaar te maken, ingjpr de reiniging van deze i prjjWische opschriften is bij de angsropese Gemeenschap een Ediosidie aangevraagd van vijf- 070tiuizend gulden. ;ns W. van Stigt, chef van gemeentelijke afdeling inbare werken, telt Leiden [eveer veertig van dergelij- i opschriften. „Die waaiden voode jaren twintig tot en met 172fertig over uit Amerika, tor de industrialisatie deed 1de commerciële reclame intrede. De enige manier de boodschap kenbaar te 4ken aan een grote groep 70(^nsen was via deze opschrif- ,vrV'. Van de opschriften zijn *'s gemaakt. „Een aantal is gaaf, andere opschriften i er minder goed uit. We len ze opknappen omdat "k™jt een interessant gedeelte de geschiedenis weergeeft burj ook omdat het uitingen zijn Bin pure ambachtschap en Besterschap", aldus Van Borbeelden van de histori- Bie gevelopschriften zijn te gg Sn aan de achterzijde van de ieuwe Rijn, bij de Hoge- u- berd waar op een pand lankflessen zijn geschilderd de naam „G. Couperus". de hoek van de Koenesteeg bn de Hogewoerd was vroeger leesbibliotheek gevestigd: Jinnen- en buitenlandsche lek-, papier- en kunsthandel aan Los". En op een gevel op de •tanjiek van de Vrouwensteeg en Haarlemmerstaat staat te „Rookt Oranjebond. -eurige 2 ct's knaksigaar al- 1 !er verkrijgbaar". Volgens Van Stigt worden de ^schriften „keurig in overleg let de eigenaars" opnieuw ge- ihilderd. „En als ik nog een ■■de eigenaar kan vinden, dan we die om een bijdra- aldus de ambtenaar. een van de historische opschriften die worden gerestaureerd. foto: wim van noort Overeenkomst verlengd Wethouder H. de la Mar (rechts) en directeur C. Tibbe van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden ondertekenden gistermiddag een driejarige contract voor de samenwerking tussen de ge meente Leiden en het arbeidsbureau. De overeenkomst is be doeld om door nauwe samenwerking de kans op een baan voor jonge en langdurig werklozen te vergroten. Drie jaar geleden werd voor het eerst een samenwerkingsverdrag afgesloten. On derdeel van het gezamelijke project zijn het jeugdwerkgarantie plan en heroriëntatiegesprekken met werklozen. De la Mar en Tibbe zullen binnenkort ook een overeenkomst te kenen over samenwerking over werkloosheidsbestrijding onder allochtonen. De commissie sociale zaken van de gemeente en het bestuur van het arbeidsbureau moeten echter eerst nog een voorstel hiertoe goedkeuren foto: wim van noort Meerburg kan nog één maand teren op eigen geld LEIDEN De stichting Meerburg kan nog tot het einde van deze maand draaien op eigen geld. „Dan is het afgelopen, het houdt een keer op", conclu deert A. Engles van de stich ting die buurthuis Matilo be heert. De stichting staat vol gens haar met de rug tegen de muur nu de Raad van State gisteren het schorsingsverzoek heeft afgewezen waardoor de gemeente niet vérplicht is sub sidie over te maken naar de rekening van de stichting. Meerburg krijgt al sinds janua ri geen geld meer van de ge meente omdat de stichting weigert toe te treden tot de nieuwe overkoepelende stich ting Sociaal Kultureel werk In Leiden (SKIL). De stichting heeft ook bezwaar aangete kend bij de commissie voor beroep en bezwaar. Gister avond is tijdens een bestuurs vergadering besloten het be sluit van deze commissie af te wachten. Op grond van die be slissing en op grond van de ar- fumenten van de Raad van tate (die pas over vier weken beschikbaar zijn) wordt beslo ten of Meerburg alsnog zal toe treden tot de SKIL. „Het probleem is dat we geen geld hebben. Niemand is er bij gebaat als we de tent moeten sluiten", zegt Engles. Ze bena drukt dat het sociaal-cultureel werk in Meerburg is „uitge gaan" van de wijkbewoners. „Dit buurthuis is groot gewor den door de wijkbewoners. We werken met een grote club vrijwilligers. Die haken af als we naar de SKIL gaan en onze zelfstandigheid verliezen". Bij de stichting zijn zeven be taalde part-timers in dienst. Per jaar kreeg Meerburg 350.000 gulden subsidie van de gemeente. Inbraken in bestelwagens LEIDEN Bij drie verschil lende inbraken in bestelwa gens yan drie verschillende bouwbedrijven is voor enkele duizenden gulden aan gereed schap gestolen. In de nacht van dinsdag op woensdag wer den uit wagens die stonden ge parkeerd op de Tesselschade- straat, Vierlinghlaan en Roe mer Visscherstraat verschil lende elektrische boren en za gen gestolen. In alle drie ge vallen wërd een ruit van de wagens ingeslagen. Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9