is om Glasnost en perstrojka heersen in West-Afrika JAMMER DAT HET ZO'N MOEILIJKE NAAM IS msns DE NISSAN MICRA 1.2 Hitenl. and I CeidócSOUtCMlt DONDERDAG 1 MAART 1990 PAGINA 7 BESPREKINGEN TUSSEN ISRAËL EN SYRIË 1999.- i kleintjes i 3)polec NISSAN COTONOU Glasnost en perestrojka breken ook door in West-Afrika. De snelheid waarmee het marxisme, in navolging van de omwentelingen in Oost-Europa, ten onder gaat heeft nieuwe krach ten ontketend. „Zoiets heeft Afrika nog nooit meegemaakt", merkte een Westerse diplomaat ver baasd op. De marxistische regering in Benin deed gisteren afstand van haar machtsmonopolie. Dictator Mathieu Kerekou be noemde oppositieleider, Ne- cophore Soglo, tot premier. Ook komen er vrije verkiezin gen. President Kerekou, die sinds 1972 aan de macht is, schafte december vorig jaar al het marxistisch-leninisme als staatsideologie af: Hij verleen de amnestie aan verbannen politieke tegenstanders en hield een conferentie over een nieuwe grondwet waaraan de meest uiteenlopende mensen deelnamen: van voodoo-pries- ters tot uit ballingschap terug gekeerde ex-presidenten. Dit vrije politieke debat werd door de Beninse bevolking gevolgd via directe, ongecensureerde verslagen op radio en televisie. Dagen achtereen liepen bur gers en soldaten door de stra ten van de hoofdstad Cotonou met transistorradio's aan hun oor. Een van de belangrijkste redenen voor de onverwachte openheid in Benin is volgens Max Kiniffo, leider van een van de vele politieke partijen die de afgelopen weken als paddestoelen uit de grond re zen, dat de westerse donoren het eisen. De jaren van wanbe heer en „doordringende cor ruptie", zoals de Wereldbank in een vertrouwelijk rapport schreef, hebben het land aan de rand van een faillisement gebracht. Gabon In Gabon begon het met de studenten. In januari voerden zij massaal actie in de hoofd stad Libreville. De regering, door de economische crisis ge dwongen strikte bezuinigingen door te voeren, trekt volgens de studenten te weinig geld uit voor hun opleiding. De onrust sloeg over naar de bevolking, die sinds de terugval van de olieprijs in de jaren '80 de no dige economische noodmaatre gelen moest incasseren. Deze week staakten medewerkers van de telefoon- en telex- dienst, het vliegveld en de electriciteitsmaatschappij. President Bongo is in de 23 jaar dat hij aan de macht is nog nooit zo onder druk gezet. Hij heeft de Democratische Partij van Gabon (PDG), de enige politieke partij die is toe gestaan, opdracht gegeven de „democratische hervormingen waar de bevolking terecht op wacht" voor te bereiden. Maar het is de vraag of de bevolking geduld genoeg heeft en of zij genoegen neemt met alleen politieke veranderingen. Ivoorkust len, wat een unicum zou zijn in het Westafrikaanse land. Houphouët-Boigny leidt Ivoor kust al sinds de onafhankelijk heid in 1960. Het 84-jarige staatshoofd wist burgeroorlo gen en chaos te voorkomen ondanks de grote verscheiden heid aan etnische groepen en stammen in Ivoorkust. En hoewel het land niet rijk be deeld is met delfstoffen, bloei de de economie dankzij een op de landbouw gericht ontwik kelingsbeleid, met als voor naamste exportprodukten ca cao, koffie en hout. Door de scherpe daling van de prijzen van cacao en koffie in 1987 stortte het land in een econo mische afgrond. Ook in Ivoorkust roeren voor al de studenten zich. Dagen lang hebben zij betoogd tegen het beleid van president Felix Houphouët-Boigny en lieten zich niet afschrikken door het harde optreden van de politie. De studenten eisen het aftre den van Houphouët-Boigny en invoering van een meerpartij- enstelsel. Met deze eisen stel len zij zich op een lijn met het Ivoriaanse Volksfront, een or ganisatie die al jaren probeert toestemming te krijgen bij ver kiezingen kandidaten te stel De protesten zijn zich steeds meer gaan richten tegen dé .president die, ondanks de eco nomische malaise, miljoenen spendeerde aan de bouw van de omstreden basiliek Onze Lieve Vrouw van de Vrede, een getrouwe kopie van de Sint Pieter in Rome. Het bouwwerk heeft naar schat ting 300 miljoen gulden gekost, een bedrag dat Houphouët- Boigny en zijn familie zeggen uit eigen zak betaald te heb ben. Daarover bestaan bij de studenten twijfels. Van onze correspondente Willy Werkman) !L AVIV In het diep- geheim heeft de ont- jeting plaatsgevonden, n gesprek tussen Syri- 1ie en Israëlische ambte- Iren in een hotel in een jn de buitenwijken van Oostenrijkse hoofdstad [enen. De datum: 29 ok- 1989. Deelnemer Israëlische zijde: een (-directeur-generaal van 2{t ministerie van buiten- jjidse zaken, die in het irleden ook betrokken as bij geheim overleg jet Libanon en Iran. Een fiverwachte kans op fede in het Midden-Oos- jruzalem ontkent ten stellig- dat de geheime ontmoeting <jeft plaatsgevonden. Damas- js, aldus een anonieme bron, woedend dat het nieuws uitgelekt. En met dat alles de nieuwe wind die vanuit ^Brië waait op zijn minst de ^[oeite van het noteren waard. 10iafez el Assad, de Syrische (esident, schijnt besloten te febben via de onderhande- yigstafel te bereiken wat hem i het slagveld (voorlopig) niet 1|et gaat om Golan-hoogvlak- die in 1967 tijdens de Zes- jjaagse Oorlog door Israël ^erd veroverd en inmiddels is i6annexeerd. Assad heeft Tinds zijn pijnlijke verlies geen 4ag afstand gedaan van zijn foom de „zionistische enti- gjit", zoals hij Israël noemt, #in de kaart te vegen. In 1973, ffjdens de Yom Kipoer-oorlog, I35fiel hij samen met Egypte Is- j&ël aan en leek het er even op 12jat zijn wens in vervulling zou 2pan. J'ending 3j)e oorlog nam, na een atoom- l3Ïomwaarschuwing, een voor ^sraël gunstige wending en indsdien genieten Israël en Frederico Fasano maakt tijdens een persconferentie bekend dat hij de uitdaging aanneemt. FOTO: AP Kranteartikel leidt tot duel MONTEVIDEO Een heus duel om de geschonden eer van een Uruguayaanse officier van politie. Geen fictie, maar werke lijkheid in het Uruguay van nu, waar een wet uit 1920 duelleren toestaat. Plaats en datum zijn nog niet vastgesteld, maar de duellerenden zijn de 55-jarige Saul Claveria, een bijzonder kwaad hoofd van politie van de provincie San José, die Frederico Fasano (52), uit gever van het dagblad La Republica, heeft uitgedaagd uit woede over een artikel in diens krant. Een door de regering ingestelde ere-rechtbank heeft het duel al goedgekeurd. Fasano heeft laten weten dat hij de uitdaging zal aannemen, maar dat hij wel ongewapend zal verschijnen omdat, zo vindt hij, „het verstand het moet winnen van het wapen". Dat Fasano geen wapens meeneemt biedt hem overigens geen bescherming, want de wet bepaalt dat het legaal is de tegenstander bij een officieel goedgekeurd duel te doden, ook als deze ongewapend is. Aanleiding voor dit alles is een artikel in La Republica waarin werd beweerd dat twee auto's, die op naam stonden van Clave ria, smokkelwaren hadden vervoerd naar de Uruguay aanse hoofdstad Montevideo. Een ambtelijk onderzoek sprak het hoofd van politie vrij van deze smet, maar Fasano weigerde in zijn krant de aantijging te herroepen. Hij bleef er bij dat de informa tie van zijn krant correct was. Of het duel plaats vindt, hangt nu af van de secondanten die nog willen nagaan of er geen vreedzamere uitweg mogelijk is. Wahsh (wild beest) in Assad (leeuw), is door Westerse di plomaten beschreven als een meester in het politieke schaakspel. Hij weet wanneer hij geven moet en wanneer hij nemen moet. Assad behoort tot de zoge naamde Alawi-minderheid die ongeveer tien procent uit maakt van de voornamelijk sunni-bevolking in zijn land. Hij heeft zich omringd door loyalisten van zijn eigen sekte, een zijtak van de sji'itentak binnen de islam. Toen de Islamitische Broeder schap, een fundamentalistische sunni-organisatie, enkele jaren geleden in Syrië onrust ver oorzaakte, liet Assad zijn troe pen met een massamoord de opstand meedogenloos onder drukken. Ook binnen eigen kring weet hij sluw te manoeuvreren. Na dat hij in 1984 een hartaanval had gekregen, bleek zijn broer Rifaat aan het hoofd van de gevreesde inlichtingen dienst een van de sterke kandidaten in de opvolgings- strijd om het Syrische leider schap. Rifaat werd door broer president naar het buitenland verbannen en woont in Span je. Palestijnen Ook wat betreft het Palestijnse probleem heeft de Syrische president moeten terugkrabbe len. Hoewel hij de Palestijnen altijd openlijk heeft gesteund in hun strijd tegen Israël, is hij bepaald geen voorstander van een Palestijnse staat. Libanon en Palestina (zoals Israël, sa men met de bezette gebieden voor Syrië heten) vallen onder de ooit te verwezenlijke droom van „Groot Syrië". Damascus, zelf opgescheept met zo'n 600.000 Palestijnse vluchtelin gen, heeft de Palestijnse onaf hankelijkheidsverklaring van november 1988 dan ook niet erkend. Sterker nog: agenten van de Syrische geheime dienst hebben enkele malen in opdracht van de baas zelf natuurlijk geprobeerd PLO-leider Arafat te ver moorden! Maar nu de Palestijnen, dank zij de Intifada de opstand in de door Israël bezette gebie den de wereldsympathie hebben verworven en er op zijn minst een kans is op een begin van een dialoog tussen Israël en de Palestijnen, voelt de Syrische president dat hij ook op dit punt geïsoleerd raakt. Assad liet daarom via bemiddelaars aan Israël weten een oplossing voor het Pale stijnse probleem niet meer in de weg te zullen staan. Op één voorwaarde kennelijk: mee te kunnen doen aan de onder handelingen om ook zijn eigen eisen op tafel te kunnen leg gen. En die gaan vooral over de Golan. De Syrische president Assad. FOTO: AP Syrië de betrekkelijke rust van een troepenscheidings- overeenkomst op de Golan- Hoogvlakte. Assads gekrenkte eer is daarmee niet herwon nen, maar kans op succes in een nieuwe oorlog heeft hij evenmin. Zeker niet nu de Sovjetunie niet langer bereid is de Syrische militaire optie te ondersteunen. In november 1989 liet Moskou Damascus weten dat er in het vervolg al leen nog maar op defensieve wapens gerekend kan worden en de in Syrië verblijvende Russische militaire adsviseurs zijn inmiddels ook al groten deels teruggetrokken. Op hulp van zijn Arabische broeders kan Hafez el Assad evenmin rekenen. Syrië ver klaarde zich, tegen de Arabi sche consensus in, tot' bondge noot van Iran tijdens de acht jaar durende oorlog tussen Irak en Iran. Nu die oorlog voorbij is en Irak zich heeft opgewerkt tot een militaire su permacht in het Midden-Oos ten, kan Assad rekenen op de wraak van zijn oostelijke buurland. Geen opwekkend vooruitzicht, zeker nu Syrië met een 40.000 man sterke troepenmacht in Libanon haar militaire handen niet vrij heeft. Wild beest Hafez el Assad hij veran derde zijn familienaam van over SANSUI gesproken Sansui A-1000 set met Bose 301 Deze Sansui set bestaat uit de A-1000 geïntegreerde versterker met een vermogen van 2x40 Watt IEC bij 8 Ohm, T-1000 tuner, D-1000 dubbelcassettedeck, CD-V 1000 Compact Disc speler en afstandsbediening voor de hele set! Samen met Bose 301 luidsprekers, met het beroemde Direct/Reflecting systeem voor stereo in uw hele kamer. Normale prijs 2499.- Compleet Niemand zal het u kwalijk nemen als u sansoe zegt in plaats van sanswie. En eigenlijk is het ook niet zo belangrijk. Want als u Sansui hifi eenmaal gehoord heeft, zult u de naam nooit meer vergeten, omdat er een grote kans is, dat u iets van dit merk aanschaft. En terecht, want op audio-gebied is het echt het beste van het beste. De moeilijke naam verandert daar niets aan. Al is het even wennen. U betaalt maar de helft bij plaatsing en de andere helft in 6 mnd. zonder rente of kosten. 1071-1222441 zoekt MTS-ers en HTS-ers Alle vakrichtingen. Voor korte- en langdurige projecten lel. 010 -4117111 ol 070-3451400 McDonalds Plein 6 Den Haag (tussen Korte en Lange Poten) heeft plaats vöor medewerkers full-time/part- time Leeftijd: 16/20 jaar Salaris: +18% v. min. loon Zondag: 50% toeslag Heb je interesse kom dan langs tussen 10.00 en 17.00 uur op donderdag of vrijdag M was het aüéén maar om de service Aalmarkt 12-14-15-16, Leiden, tel. 121782. 1e klas 2e hands fietsen In alle soorten en maten met garantie en service. Prys incl. BTWj excl. afleveririgskosten. Wijzigingen voorbehouden. Nissan is ook de maker van de Sunny, Bluebird, Prairie, Maxima, 200 SX, 300 ZX, Tbrrano, King Cab, Patrol, Vanette, Urvan en Cabstar. Alphen a/d Rijn, Autobedrijf Van Leijden BY, Koperweg 1, teL 01720-40366. Leiden, Auto Heemskerk BV., Lammenschansweg 128, tel. 071-310811. Noordwijk, Garage Abswoude BV, Nieuwe Offemweg 2, tel. 01719-19246/13150. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel 01713-12866. in rap tempo waar je wezen wilt, maar maakt de Micra ook tot één van de schoon ste auto's die er te koop is. Voorzien van elektronisch motormanagement en een geregelde driewegkatalysator met lambda- sonde voor 'n schone emissie. Beter voor de natuur èn voor je portemonnee. De Micra 1.2 is er met vijlbak of met handige au tomaat, als sportieve driedeurs of riante vijfdeurs. Natuurlijk met 3 jaar algemene garantie (met 'n limiet van 100.000 km) en 6 jaar carrosseriegarantie. De Micra staat klaar bij de Nissan dealer. Vanaf Dat schoonheid niet alleen een kwestie van uiterlijk is, is duidelijk te merken bij de Nissan Micra 1.2. Natuurlijk, 't is een zeer opvallende verschijning die niet alleen vlot oogt maar 't ook is met z'n sportieve styling en pittige acceleratie. En de tientallen standaard extra's die 'm supercompleet maken zijn ook mooi meegenomen. Maar de schoonheid van de Micra zit 'm vooral ook onder de motorkap. De soepele 4-cilinder motor van 1.2 liter en 40 kW (54 pk) brengt je niet alleen

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7