NS 'pakt' de auto, Bovag 'pakt' de trein )uitdeweekbladei HP HN Brabants bos ruimt het veld DE TIJD ELSEVIER. d0ENE BINNENLAND Eéidae Commit DONDERDAG 1 MAART 1990 PAGINITI Afgedankte batterijen voortaan naar Twente WIERDEN Op een bedrijvenpark in Wierden (Twente) zal een grote hal worden gebouwd voor de centra le opslag van afgedankte batterijen, die vanuit het gehele land zullen worden aangevoerd. Het bedrijf dat de hal bouwt loopt hiermee vooruit op de bouw van een complete ver werkingsfabriek voor batterijen. Aan de opslag van de batterijen zal het ministerie van VROM 300.000 gulden per jaar bijdragen. De in Nederland ingezamelde batterijen werden tot eind vorig jaar naar de Oostduitse Schönberg afgevoerd. De verwer kingsfabriek zal wellicht in de loop van 1992 in bedrijf kunnen worden genomen. Steeds meer randgroepjongeren richting baan of bijscholing DEN HAAG De resultaten van de onderwijsprojecten voor randgroepjongeren zijn de afgelopen jaren verbeterd. Steeds meer jongeren stromen door naar de arbeidsmarkt of naar ver volgonderwijs en steeds minder jongeren verlaten de projecten met onbekende bestemming. Dat blijkt uit een onderzoek waar van de resultate.n zijn gepubliceerd in het maartnummer van het blad „Didactief". De 29 onderwijsprojecten bestaan sinds 1985. Ze zijn bedoeld voor jongeren die al in een zeer vroeg stadium in het voortgezet onderwijs vastlopen en niet of nauwelijks nog on derwijs volgen. De projecten zijn vooral verbonden aan vor mingsinstituten en scholen voor middelbaar beroepsonderwijs. Van de jongeren die aan de projecten deelnemen voldeed iets meer dan de helft aan de definitie van randgroepjongere van het ministerie van onderwijs. Zo'n jongere komt uit een van de eerste drie klassen in het voortgezet onderwijs, is vijftien of zes tien jaar en is door zijn gedrag in geen enkele bestaande vorm van onderwijs te handhaven, De projectuitvoerders hanteren die definitie dus niet altijd even strikt. Merovingisch grafveld opgegraven in Gennep GENNEP De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek heeft in het Noordlimburgse Gennep, nabij het dorp Venzelderheide, een zeldzaam vroeg-Middeleeuws ofwel Merovin gisch grafveld opgegraven. Het veld telt 76 graven die bij toeval werden ontdekt bij de bouw van een schuur van een graszaadkweekbedrijf. Alle graven zijn voorzien van sieraden, ge bruiksvoorwerpen, munten, een mes, pijl- en lanspunten. Aan de hand daar van heeft de provinciale archeoloog, drs. H. Stoepker, de ouderdom van het grafveld kunnen dateren op 550 tot 750 na Christus. Tevens is het graf van een paard gevonden. Rijdend vogelmortuarium bij Noordzee-conferentie ZEIST Vogelbescherming en het Natio naal Comité Zeevogels Olievrij gaan de Noordzee-conferentie in Den Haag volgen de week met een rijdend „vogelmortuari um" vol dode olieslachtoffers duidelijk ma ken, dat drastische maatregelen nodig zijn. Volgens de organisaties sterven elk jaar zestigduizend vogels voor de Nederlandse kust, waarvan veertigduizend tengevolge van olieverontreiniging. De vogelbescher mers willen dat alle nu nog legale olielo zingen op zee worden stopgezet, dat de af gifte van afvalolie aan verwerkingsinstal laties op de wal gratis wordt en dat er meer juridische mogelijkheden komen om op te treden tegen illegale lozers. Bovendien zou den de boetes flink omhoog moeten. DEN HAAG De Bovag, de bond van garagehou ders, voelt zich behoorlijk in de wielen gereden. De Nederlandse Spoorwegen is tot grote ergernis van de automobiel-lobby be gonnen met een campag ne vóór de trein en tégen de auto. Dan weet de Bo vag er ook nog wel een paar. Gisteren plaatste de organisa tie in enkele dagbladen pagi nagrote adverténties met een foto van tijdens de januari-or- kaan gestrande reizigers, sla pend op strechers in een NS- station. „Waar u zou zijn met de trein", zo luidt het sarcas tisch. Het begin van een recla me-oorlog. „Al enkele maanden plaatst de NS steeds meer nare adverten ties die tegen de auto zijn ge richt", constateert Bovag- woordvoerder Rob Boon. „Het begon met een televisiespotje rond de Kerstdagen waarin een kerstboom volgehangen werd met autobanden en ver volgens zijn naalden verloor. Er is meteen een brief naar de NS gegaan met de boodschap: moet dat nou zo? Maar het zwartmaken van de auto ging door. Op een keer is de maat Gevarendriehoek De laatste steen des aanstoots vormde voor de Bovag een ad vertentie van de NS waarin een gevarendriehoek met slip pende auto is afgebeeld. „Waarom zou u onnodig risi co's nemen staat erbij. „Bij na iedere automobilist heeft het wel eens meegemaakt. De schrik als de wielen de greep op het wegdek dreigen te ver liezen. En de opluchting omdat het achteraf nèt goed ging. We zouden best wat beter mogen weten welke gevaren we lo pen als we met slecht weer de weg opgaan". Gememoreerd wordt dat het aantal verkeers doden stijgt en er volgt een pleidooi dat het daarom beter is bij storm, regen of mist de trein te nemen. Boon: „In deze advertentie wordt het beeld nogal scheef getrokken. Het lijkt wel of alle problemen opgelost zijn als ie dereen maar de trein neemt. Maar de NS is nu al nauwe lijks in staat de 600.000 studen ten met OV-jaarkaarten te vervoeren. Bovendien: als het weer echt slecht wordt, is de NS de eerste om niet meer te rijden. Ons motto luidt al ja ren: ga een beetje vriendelijk met elkaar om. We moeten immers de verkeersproblemen samen met de NS oplossen. Dan gaat het niet aan om el kaar zwart te maken. Door nu fel terug te slaan hopen we dat de NS op zijn schreden terug keert". Boon voegt daar dreigend aan toe: „Zo niet, dan kunnen we desnoods elke dag NS-on- vriendelijke advertenties ma- De advertentie waarmee de Bovag gisteren uithaalde naar de ken. Versta me niet verkeerd: we hebben liever dat wij en de NS onze advertentieguldens aan zinvoller zaken besteden, bijvoorbeeld door de kwaliteit van het openbaar vervoer te verbeteren". De NS blijkt er echter weinig voor te voelen zijn adverten- tie-beleid te veranderen. „De advertentie met de slippende auto is er één uit een serie van vier. Er moeten er nog twee geplaatst worden", meldt NS- woordvoerder Van der Lin den. In het vierluik wordt een aantal voordelen van het openbaar vervoer versus het autoverkeer belicht. Zoals het feit dat de trein bij mist 140 kan blijven rijden terwijl de auto's stapvoets moeten gaan. Er is ook een advertentie waarin gewezen wordt op de smog die het autoverkeer ver oorzaakt en één die er de aan dacht op vestigt dat de trein geen last heeft van files. Van der Linden: „Wij probe ren te bereiken dat de twijfe laars wat langer stilstaan bij de vraag: neem ik nu de auto of zal ik de trein pakken Uit onderzoeken is gebleken dat mannen vooral de veiligheid zwaar laten wegen, vrouwen wat meer belang hechten aan het milieu. Daar spelen we op in, overigens op grond van keiharde feiten. Want het is gewoon waar dat het aantal verkeersdoden stijgt". De NS-woordvoerder weer spreekt dat de auto in de ad vertenties onnodig zwart wordt gemaakt. „De adverten ties zijn vooraf getest en daar uit is gebleken dat de doel groep heel goed in staat is door al het geschrijf heen te kijken. De boodschap dat de trein soms een alternatief kan zijn voor de auto blijkt goed over te komen. Natuurlijk is het niet zo dat de trein alle auto mobilisten kan vervoeren. Maar buiten de spitsuren en zeker buiten de Randstad is er nog volop capaciteit". Droevig De Bovag is droevig gestemd over de aanval op het imago van de auto. Boon roept in herinnering dat vorig jaar nog samen met de NS een plan is gepresenteerd voor een ver- voers-combikaart die automo bilisten korting geeft op trei nabonnementen. „Sedert 1987 hadden we een goede ver standhouding met NS en streekvervoer in een overleg groep en een platform dat zich bezighoudt met Nederland als distributieland. Daarin is nu de klad gekomen. Ik hoop dat we die draad weer snel kun nen oppikken".. Van der Linden tilt niet zo zwaar aan de media-oorlog. De teksten van de NS-adverten- ties zijn „niet agressief", meent hij. De tegen-advertentie van de Bovag bestempelt hij als een „overreactie". Van der Linden voeltniet de minste behoefte op zijn beurt weer te reageren op het NS-onvrien- delijke beeld dat de Bovag heeft opgeroepen: „Het is niet de bedoeling rollebollend over straat te gaan. Aan deze pole miek werken wij verder niet mee". PAUL KOOPMAN Arbeidsinspectie moet wao gaan terugdringen DEN HAAG De Arbeidsin spectie kan een belangrijke rol spelen bij het terugdringen van de groei van het aantal ar beidsongeschikten. Daarmee draagt het indirect bij aan de sociale vernieuwing, het bin nen het arbeidsproces houden van mensen. Dat heeft minis ter van sociale zaken De Vries gezegd bij de viering van het eeuwfeest van de Arbeidsin spectie in Den Haag. De vie ring, gisteren, werd bijge woond door Koningin Beatrix. Jaarlijks groeit het aantal ar beidsongeschikten met 60.000, van wie er 18.000 in de wao te rechtkomen als direct gevolg van hun arbeidsverleden. In het huidige tempo komt het schrikbeeld van een miljoen arbeidsongeschikten rond de eeuwwisseling nabij. Terugdringen van arbeidson geschiktheid vergt grote aan dacht voor preventief beleid, het voorkomen van arbeidson geschiktheid, aldus De Vries. Ook sociale partners hebben dat benadrukt in hun voorstel len voor de aanpak van de wao-groei. Dat vergt volgens de bewindsman voortdurende aandacht voor de arbeidsom standigheden als onderdeel van het ondernemingsbeleid. En juist de controle op die om standigheden is een taak van de arbeidsinspectie. Bedrijven die niet bereid zijn hier aan dacht aan te besteden krijgen de inspectie op hun dak. In dergelijke bedrijven zal strin gent worden toegezien op de naleving van de wettelijke be palingen, aldus De Vries. SUSKEENWISKE DE BEZETEN BEZITTER (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery Productions ONGELOOF OVER ILLEGALE HOUTKAP BIJ AID DEN HAAG De Alge mene Inspectie Dienst (AID) gelooft niet dat er de afgelopen tien jaar in Noord-Brabant honderden hectares bos illegaal zijn gekapt. De veldpolitie in Boxtel maakte hier giste ren melding van. In ande re bosrijke gebieden zoals de Veluwe, Overijssel en Drente, zegt de veldpolitie niet te kampen met groot schalige illegale houtkap. „Laat ze eerst maar eens met harde feiten komen want dit kan ik me niet voorstellen. De veldpolitie heeft te weinig in formatie om te concluderen dat er honderden hectaren bos illegaal zijn gekapt. Er zullen best individuele zaken zijn, maar ik weiger te aanvaarden dat in Brabant de hand wordt gelicht met de Boswet", aldus H. Vromen. Hij is een beetje boos. Hij is controledeskundige bij de AID, die in Nederland de controle uitoefent op de Boswet. Commandant H. de Man van de veldpolitie in midden- en oost Brabant vindt 'het niet vreemd dat de AID niet weet dat er stiekem bomen worden gekapt. „De AID houdt toe zicht op legale boskap en wat hier gebeurt is illegaal", aldus De Man. Rapverbod Boseigenaren die de bijl willen zetten in bomen moeten dat melden bij Staatsbosbeheer. Deze kan een kapverbod op leggen, maar dat gebeurt zel den. Binnen drie jaar moeten de boseigenaren de grond heb ben herbeplant. De AID con troleert de kapmeldingen' en gaat na drie jaar kijken of de eigenaren de verplichting zijn nagekomen. „In meer dan ne gentig procent van de gevallen is herbeplant", weet Vromen. Maar als mensen nu niet mel den dat ze bomen gaan kappen omdat ze helemaal niet van plan zijn om er andere voor in de plaats te zetten? Vromen: „Dat zien onze controleurs en anders het publiek wel". De Man lacht minzaam. „Ille gale kap gebeurt sluipend in moeilijk toegankelijke gebie den. Geen complete bosgebie den aan de rand van de weg, maar stukjes bos, vaak moei lijk bereikbaar". De comman dant basseert zijn schatting van honderden hectares ver dwenen bossen op drie zaken in zijn werkgebied. Twee mensen uit zijn team werken al geruime tijd aan een onder zoek naar een boomkwekerij in Sint-Oedenrode, die veertig tot vijftig hectare bos in het beschermde Dommeldal zou hebben gekapt om er cultuur grond van te maken. Cultuur grond is tien tot vijftien keer zo duur als bosgrond. mS Houtkap wel of niet illegaal In Bladel zouden twee boseige naren samen acht hectare bos hebben gekapt. Volgens De Man geven deze zaken een ge middelde weer van het bos dat in de Brabantse schemer hét veld ruimt. Vromen daarente gen spreekt van incidenten, evenals consulent Geerling van Bos- en Landschapsbouw in Noord-Brabant. „Er is veel van de kleinschaligheid van het Brabantse landschap ver dwenen, maar honderden hec taren bos? Dat lijkt me een slag in de lucht. Daar zijn ab soluut geen gegevens over". Omvangrijker De Man onderbouwt zijn waarnemingen met die van het publiek. Nu de illegale houtkap naar buiten is geko men, komen er allerlei mel dingen binnen van mensen die ergens een perceeltje bos mis sen. De AID hecht geen enke le waarde aan die publieke ob servaties. Vromen: „Op veel plaatsen zijn bomen verdwe nen door ruilverkaveling, maar dan zijn ze elders herbe plant. En dat weet het publiek niet". Andere bosrijke districten van de veldpolitie maken geen melding van grootschalige clandestiene boomkap. „Maar hier heb je ook minder parti culiere bosbezitters", merkt commandant J. van den Berg van de veldpolitie in Overijs sel op. Hij acht het niet uitge sloten dat in Brabant honder- i de Brabantse bossen? foto: sp den hectaren bos illegaal zijn verdwenen. Op de Veluwe wordt misbruik gemaakt van de stormschade en zijn er landbouwers die een stukje bos 'afsnoepen', maar over het al gemeen gaat het volgens com mandant Hardeman om krui melwerk. De Man is ervan overtuigd dat de illegale boskap in andere districten omvangrijker is dan de veldpolitie vermoedt. „Het gebeurt elders ook, maar de tijd en menskracht ontbreekt om het zichtbaar te maken. Het werk is erg arbeidsinten sief. Wij hebben twee mensen die hierin zijn gespecialiseerd en nog komen we handen te kort", aldus De Man, die de of ficier van justitie zal vragen om steun van plaatselijke poli tiekorpsen. De veldpolitie in Nederland valt onder de rijkspolitie en telt zeven groepen. Uit bezui nigingsoverwegingen wil de rijkspolitie ze allemaal ophef fen. Met de 'onthulling' over de houtkap wil De Man aange ven dat een milieu-specialisme binnen een politiekorps onont beerlijk is. Of de veldpolitie de ernst van houtkap opblaast om het vege lijf te redden, durft de AID niet te beweren. De groeps commandant van Overijssel zegt dat zijn collega's in Boxtel al jaren over het probleem van de illegale houtkap spreken. MONIQUE VAN DE VEN Sterven voor een hamburger/f* Niet bepaald types van don't worry, be happy. George Steiner en Hans Magnus En- zensberger, dit keer de gid sen door de weekbladen. Kosovo als het nieuwe Sera- jewo, brandhaard van de Derde Wereldoorlog? Het gelijk van Stalin ('De Duitse natie zal blijven bestaan')? Brengt de dood van Deng Xiaopeng straks een oplos sing voor China? Wint Har ry Mulish de Nobelprijs? En de vraag der vragen: 'Is het waardiger te sterven voor een regel uit de Koran of voor een hamburger van MacDonalds?' Ongeveer het enige licht puntje dat hij ziet, is dat er in Nederland tenminste ver se sinaasappelen voor de jus d'orange worden geperst - „Dat zie je zelfs in Califor- nië niet". George Steiner. Ha, de pianist! Nee de filo soof, schrijver, leraar, pessi mist. ,.Men vecht om een paar straten vanwege een taal, waarover niet te onder handelen valt. De oude, bit tere vlaggen worden gehe ven, de oude, bittere hym nen weérklinken. Het natio nalisme woedt door Europa". Steiner vreest vooral het fa natisme van de islam: „Tot geen compromis bereid". Zijn denkbeeldige gespreks partner in de Haagse Post is Hans Magnus Enzensber- ger, ook filosoof en schrijver van 'Ach, Europa', waarin hij de afbraak van De Muur voorspelde. Enzensberger, wantrouwend volger van politici, is gematigder. „Ik zie de mohammedanen nog niet aan de poorten van We nen staan. Een Brit als Stei ner zal zich daar drukker om maken dan ik, omdat de moslim-minderheid in Enge land zoveel groter is. Maar de islam is niet overal het zelfde". En: „Er zullen geen mensen meer met leuzen on der de Brandenburger Tor doorlopen - niet meer no dig. Het is toch opvallend dat in dat hele Duitse here nigingsdebat de rabiate uit spraken, waar je de rillingen van krijgt, uit de mond van politici en mediamensen ko men en niet uit het publiek? In de Bondsrepubliek is geen enkele betoging ge weest, geen- spandoeken, geen toortsen, geen ge schreeuw". Alle ruimte voor een lekker potje mopperen. George Steiner op z'n best. Bij zijn lezing in De Balie waren alle Nederlandse schrijvers. De Tijd: Toch een beetje vereerd? Steiner: „Nou, het zijn niet zulke goede schrij vers. Harry Mulisch was er ook. Die denkt dat hij de Nobelprijs krijgt. Moeten we dat echt geloven?". Als-ie Mulisch allang weer is ver geten (maar Mulisch hem vermoedelijk nog lang niet): „Dat is ook het eeuwige me- nigsverschil tussen mij en mijn tijdgenoten: ze zijn dol op hun academische voor rechten, ze zijn dol op hun literaire leventje, en tegelijk lopen ze weg met Fidel Ca stro en het voetbal. Dat is complete hypocrisie". Op nieuw het nationalisme: „Zal ik nu echt eens iets schok kends zeggen? Het zou wel eens zo kunnen zijn dat apartheid een hoogst nood zakelijk stadium is in de ont wikkeling van de mensheid. Wij krijgen het vreselijk be nauwd als we worden ge dwongen samen te leven met vreemden. Ik denk af en toe dat de grote droom van de menselijke solidari teit voorlopig niet te verwe zenlijken is". Voormalig voorzitster van de studentenvakbond Nicky de Hiep bezocht in Parijs uitgeweken Chinese studen tenleiders, die wachten op de dood van Deng Xiaoping. ('Wanneer is het verzet be gonnen?', 'Wat ging er mis?'). „Het afgeven op de studentenbeweging en intel lectuelen als zouden zij deca dent en verziekt zijn, heeft niet mogen baten. In 1979 stond ons nog een interne partijhervorming voor ogen, nu eisen we de ontmanteling van het éénpartijstelsel". Een telefoontje naar Boston, met Lu Li, één van dé meest gezochte 'criminelen': „Angst is een slechte drijf veer. Ik heb er geen tijd voor, er is nog veel te doen". Evenals Enzensberger blijft ook Igor Cornelissen in Vrij Nederland vertrouwen op zijn wantrouwen (tegenover politiek en politici). „Het blijft zinloos te proberen mij mijn wantrouwen af te ne men. Het lukt mij meestal vrij goed om naar de Bonds republiek te kijken als een gewone staat, in wezen niet anders, niet slechter en niet beter dan Frankrijk; Zwe den, België of Nederland. Maar als ik dan Kohl zo slir^a* en bits tegelijk hoor reager ren op vragen over de Oderr11 0 Neissegrens, dan komt daP oude gevoel van bitterheid® weer boven". Terzijde: 'Mafra 1 u dit wel lezen van Steiner? Altijd al een beetje de uit!006 straling gehad van eeiKne! would-be-filosoof, Paul var Vliet. „Ik graaf dieper, daarFee* door haal ik meer overhoojf' in de mensen. Gebruik iW Pr' mijn energie niet. dan wor<Per ik depressief m Het apocalyptische besef daGV Steiner nogal eens aanhaaltfe duikt ook op in de milieudis-A cussie het besef dat er ei-i genlijk geen toekomst mee|L: is als de enorme problemerj van onze samenleving niet grondig worden aangepakt! armoede, honger, Derde We-j reld, Oost-Europa, het ver-| M vuilde milieu. Zal de milieu-rap beweging zijn succes kunnerp^ doorzetten bij een terugtre-i dende overheid en een do-jL minanter bedrijfsleven? Drl|| N. Nelissen, hoofddocent be-| stuurs- en beleidsweten-| schappen in Nijmegen, in Elsevier: „We moeten] ernstig rekening houden] met een toenemende invloed] van de economie op het leven van alledagl] Een samenleving die steedsT meer het leven van alledag programmeert en waarbij dei programmering in belangrij-p ke mate het voorrecht is vanff de 'ordre établi'. De geves-;&&<. tigde orde, die zich dan wèll zal moeten verantwoorden^ voor alles wat ze doet. Eenfë schoon produkt alleen is niet| genoeg; alles aan het bedrijf'!w zal sociaal acceptabel moeten zijn". Die route lijken de coffees hops al te hebben afgelegd, car Dealen in en gebruiken van fee: stuff in deze etablissementenjeliji heeft al een tijdje een 'lage de prioriteit' bij de politie. Eige-|nw< naar-crimineel van zo'n tent in Beverwijk: „Ik rook sinds' mijn veertiende. Dat is dus' de helft van mijn leven. Ge-j^ middeld zo'n vier jointjes per dag. Maar ben ik debiel, Cynisch en provocerend psycholoog Piet Vroon in HN-Magazine: „Ik had hem gewaarschuwd: 'Pa, je baas deugt niet, jij krijgt geen pensioen'. 'Jongen, ik heb 55 jaar zo hard gewerkt, ik krijg wel pensioen'. Bij zijn pensionering kreeg hij te ho ren dat het pensioen inder daad beperkt bleef tot zes gulden en 88 cent per week - moeder krijgt het nu nog. En hij stierf. Dat heeft me enorm aangegrepen. De die pe, absolute machteloosheid van mensen om hun leven vorm te geven. Ze hebben het geen van beiden ooit ge- kund. Vader tot aan zijn dood niet, een slaaf van zijn omgeving. En moeder nog 1 altijd al zeventig jaar lang een slavin, opgeslo- r ten in de gruwelbeelden van j haar jeugd". Over de vraag hoe rood de DDR straks bij de verkiezin- gen zal zijn: „Al in de jaren vijftig was het traditioneel j rode karakter van de DDR voor kanselier Adenauer 1 een reden hereniging af te j wijzen, onder het motto lie ver kanselier van West- I Duitsland dan oppositielei- 1 der in een herenigd Duits land. De kans dat Kohls droom ooit kanselier van een herenigd Duitsland te worden in vervulling zal gaan is minimaal, maar dat maakt zijn herenigingsijver misschien alleen maar moe diger". Een heel blad wantrouwen, daar lijkt De Groene nog het meest op. Onder de on heilspellende noemer 'De bruine buik van Oost-Euro pa' komt wel zo ongeveer al het engs aan de orde dat daar nu ook (weer) een kans krijgt. Behalve, op het eerste gezicht, Tsjechoslowakije, is het nationalisme, nationalis me en nationalisme. Neem nu Polen, waar uit de klui ten gewassen padvinders met grote adelaarsvlaggen langs de kerkbanken mar cheren. „De huidige situatie brengt het gevaar met zich mee dat er allerlei oude geesten uit de fles komen, inclusief de banieren van het antisemitisme". Of neem de skinheads in Leipzig, of de Pamjat in de Sovjetunie met zijn heftige anti-joodse ideeën. Of Kosovo. „Het land (Joegoslavië) dat eens doorging voor het redelijke, liberale, democratische voor beeld in Oost-Europa strom pelt voort in de staart van het peloton, ten prooi aan ideologieën die tot moord en doodslag leiden, bankroet, corrupt en gedemorali seerd". Het gelijk van Geor ge Steiner? DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4