Boeren vrezen voor toekomst Loonstrookjes kloppen vaak niet Melk besmet door vuilverbranding Alkmaar en Zaandam Boerenprotest kost Haagse politie al een half miljoen Kwart miljard aan Cocaïne in ^aten vruchtensap Buien en gladheid hinderen verkeer jNNENLAND CcicLeSomant DONDERDAG 1 MAART 1990 PAGINA 3 Inderdelen vliegtuig fleruild voor koffie LZE RIJEN De Koninklijke Marechaussee 5ft vier beroepsmilitairen aangehouden in ver- [d met diefstal op militair terrein. Eén van de ar- jtanten, een man uit Schaesberg, bleek gestolen egtuigonderdelen met zijn broer te verruilen voor ;lf «ken koffie. De broer van de man is volgens de irechaussee een verwoed verzamelaar van vlie- Jderdelen. In zijn woning werden schietstoelen, .Jars en elektronische apparatuur gevonden. De irjrechaussee had vier auto-busjes nodig om alle in te laden. Bij de hoofdverdachte wer- achthonderd pakken koffie gevonden, die zijn op zijn beurt had gestolen uit een restaurant hij werkt. De drie andere verdachten, allen op vliegbasis Gilze Rijen, stalen vlieg- ücken van piloten. SOFTWAREHUIZEN MAKEN GROTE BLUNDERS DEN HAAG Elke maand ontvangen in Nederland honderdduizenden werkne mers een verkeerd bedrag aan netto-sala ris. De softwarehuizen die met computers de lonen berekenen maken zoveel fouten dat salarissen tientjes tot duizenden gul dens kunnen afwijken, zowel naar boven als naar beneden. Dit blijkt uit een onder zoek dat registeraccountant A. Greefhorst uit Rotterdam heeft uitgevoerd in op dracht van het computerblad PC+. Het tijdschrift was benieuwd naar de proble men waarmee softwarehuizen kampen na aanpassing van de belastingwetgeving (Oort). De resultaten vindt het blad ont hutsend. Van de 220 loonberekeningen die de 22 deelnemers aan de test moesten maken, waren er slechts zestig juist. Greefhorst keurde 113 berekeningen af en noteerde dat 47 rekensommen niet waren gemaakt. Opvallend is dat de score van de test niet samenhangt met de reputatie of omvang van een softwarehuis. Gerenom meerde bedrijven maken niet minder fou ten dan kleine bedrijfjes die in de avond uren parttime medewerkers inschakelen. Het bedrijf met de hoogste score (vijf goe de antwoorden van de tien) heeft slechts drie mensen in dienst. De volgens Greef horst bedroevende resultaten hebben alles te maken met een tekort aan loontechni- sche kennis en het verkeerd inbrengen van gegevens. „Het meest frustrerende is dat het voor een leek niet is na te rekenen of zijn of haar salaris klopt. De loonadmi nistratie heeft daar al moeite mee", aldus Greefhorst. De accountant pleit voor meer loontechnische kennis in de softwarehui zen en een controle door deskundigen. „Je zou kunnen denken aan een soort van keurmerk voor de programma's die de lo nen uitrekenen". Politiepet moet meer vrouwen gaan passen DEN HAAG De ministeries van binnenlandse zaken en justitie heb ben ingestemd met een plan om in vijf jaar het aandeel van vrouwen bij de politie op te schroeven tot een kwart. Nu zijn er gemiddeld zeven vrouwen op 93 mannen bij de politie. Het plan zal verder worden uitge werkt door een landelijke politie- emancipatiecommissie. Die moet de korpsen gaan informeren en advise ren over maatregelen om meer vrou wen te werven en in dienst te hou den. Zo dient er een landelijk meld punt te komen waar politievrouwen hun klacht kunnen deponeren over mannencultuur en ongewenste inti miteiten op het werk. Dronken man vlucht tijdens oogoperatie NIJMEGEN Een 18-jarige jon gen is gisternacht in Nijmegen tijdens het hechten van een oog- wond uit het ziekenhuis ont vlucht. Met de naald en hecht- draad nog hangend aan zijn oog werd de jongen later in de nacht door de politie opgepakt. Volgens de politie was hij dronken. De oogwond liep hij op na een vecht partijtje. Nadat hij per ambulance naar het ziekenhuis was ver voerd en een arts zijn gescheurde ooglid behandelde, begon de pa tiënt tegen te stribbelen. Bij te rugkomst heeft de arts zijn be handeling zonder problemen af kunnen maken. ictj— .ONSCHULDIGEN WORDEN GESTRAFT' ZAANSTAD „Het nieuws over de dioxine- uitstoot van de afvalver werkingsinstallatie in Zaanstad is voor ons ver pletterend", zegt veehou der W. Kamper. Hij runt zijn bedrijf met 35 melk en kalfkoeien op een steenworp-afstand van de afvalverbrandingsinstalla tie in Zaanstad. Hij is bang voor de toekomst van zijn veehouderij, die zijn familie sinds 1910 in bezit heeft. Kamper pacht de grond van de gemeente Zaanstad, net als veel van zijn collega's. Zijn houding is tekenend voor de onzekere toestand waarin de veehouders zijn terechtge komen. „Het is onterecht dat onschuldigen zoals wij boeren worden gestraft, terwijl de schuldigen buiten schot blij ven. Het is een vernederende zaak", zegt hij geëmotioneerd. De veehouder heeft geen goed woord over voor de afvalver brandingsinstallatie. Personeel van de installatie zou tegen over hem eerder hebben ver klaard dat de installatie niet deugt. Kamper: „Dat ding is constant stuk. Er komt allerlei rook, roet en rottigheid uit. Het is een wrak. Een groot schandaal vind ik het. We kunnen ons vee niet meer ver kopen en de melk wordt apart opgehaald. Morgen kopen we onze eigen' melk in de winkel en dat hebben we nog nooit gedaan". Meer affaires De Stichting Natuur en Milieu sluit niet uit dat er zich de ko mende tijd nog meer „dioxine affaires" zoals in Noord-Hol land gaan voordoen, omdat er bij andere afvalverwerkings installaties nog weinig onder zoek is gepleegd. Volgens Na tuur en Milieu zou dan kun nen blijken dat niet alleen de norm voor dioxine-uitstoot overschreden wordt, maar dat dat ook van andere stoffen het geval zal zijn. De milieu-orga nisatie vindt dat er in feite maar één echte oplossing is: het verbranden van afval zo veel mogelijk terugdringen. De Consumentenbond is ver baasd dat er niet eerder maat regelen zijn genomen na de overschrijding van de dioxine- norm in melk in het gebied ten noordoosten van Zaandam. De organisatie vindt dat het nu tijd wordt dat er perma nent rond alle verbrandingsin stallaties metingen worden 'verricht. van de voorpagina) j)EN HAAG Evenals vorig in de Lickebaertpolder bij (vlak bij de Af- 'alverwerking Rijnmond) het eljeval was, blijkt nu ook de nelk van het vee in de omge- 'ing van de vuilverbrandings- ■vens bij Zaanstad en Alk- Piaar ernstig besmet te zijn Laet het giftige dioxine. Bi de buurt van de verbran in Alkmaar was eind vorig jaar eveneens jen hoge concentratie dioxine in de melk geconstateerd, maar recente metingen toon den aan dat het dioxinegehalte inmiddels weer onder de nu nog geldende maximale ver vuilingsnorm blijft. Toch heeft minister Alders gisteren besloten dat het Alk- maarse afvalverwerkingsbe drijf over twee maanden dicht moet omdat men daar nog steeds niet heeft gereageerd op herhaalde verzoeke^ het ver brandingsproces te verbeteren. De Zaanstadse vuilverbran ding mag (zij het onder strenge voorwaarden) nog in werking blijven. Voor de veehouderijen in de omgevipg van Zaanstad heeft minister Braks van landbouw gisteren de 'noodtoestand' af gekondigd. Dit betekent dat de melk van het vee uit de omge ving niet meer mag worden verhandeld en dat ook het vlees van de koeien niet in de verkoop mag komen. Volgens Braks lijden de boeren uit de omgeving van Zaanstad hier door tezamen een verlies van 5 miljoen op jaarbasis. Deze schade alsmede de indirecte schade (zoals het waardever lies van de grond) zal op het vervuilende bedrijf worden verhaald. Vorig jaar zomer heeft Alders' voorganger Nijpels naar aan leiding van de Lickebaert-af- faire nieuwe normen vastge steld voor de uitstoot van dioxine, kwik en stikstofoxy- den door vuilverbrandingsin stallaties. Deze normen, vol gens Alders „de strengste ter wereld", zullen uiterlijk in no vember 1993 door alle vuilver- brandingsbedrijven moeten worden "gehanteerd. Ondanks protesten van de afvalverwer kers piekert Alders er niet over deze normen weer te ver soepelen. Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne zal volgens de minister door gaan met het nemen van melkmonsters op veehouderij en in de omgeving van vuil- verbrandingsbedrijven. Op dit moment is er overigens vol gens hem en minister Braks geen reden tot ongerustheid over de vervuiling van melk in andere gebieden ons land. De boeren bezetten gisteren onder andere het gebouw van het CBS in Voorburg. Het bord op één van de trekkers laat geen misverstand bestaan over de intenties van de akkerbouwers.foto: milan konvalinka ACTIES GAAN DOOR DEN HAAG De Haagse politie raakt in financiële problemen door het voort duren van de acties van demonstrerende boeren. Elke actiedag worden er tientallen extra agenten ingezet, die twaalf uur per dag werken en de overu ren krijgen uitbetaald. Dat kost de politie onge veer 50.000 gulden per dag; bij elkaar is dat tot nu toe zo'n half miljoen. De politie krijgt de extra kos ten niet vergoed; het is niet gebuikelijk dat de politie voor demonstraties een rekening naar de minister van binnen landse zaken stuurt. De Haag se politie hoopt dan ook dat re gering en akkerbouwers op korte termijn een oplossing vinden voor het conflict. Daar ziet het vooralsnog niet naar uit. Overleg tussen topambte- Biesheuvel vervangt Van Noord DEN HAAG Het CDA heeft mr. P. Biesheuvel, neef van de gelijknamige oud-premier, benoemd tot tijdelijk eerste woordvoer der voor landbouw. Hij neemt de plaats in van het Drentse kamerlid Van Noord, die wegens dreige menten van actievoerende boeren op een schuiladres verblijft. Biesheuvel zegt te erkennen dat de akker bouw er slecht voor staat, maar ziet geen kansen voor inwilliging van de ei- naren van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij en actievoerende boe ren leverde gisteren niets op. De boeren blijven daarom de komende dagen actie voeren. - Wel was er in Friesland en de Flevopolder een kleine door braak. De akkerbouwers be sloten de blokkades van de vuilstortterreinen in die pro- yincies op te heffen. De eis van de boeren voor aparte zendtijd op de televisie kon niet ingewilligd worden. Vol gens een woordvoerder van het Commissariaat voor de Media biedt de wet daartoe niet de mogelijkheid. Het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt heeft aan gedrongen op produktiebe- heersing. Met hun voorstel kan de huidige impasse in de akkerbouw worden doorbro ken, menen zij. De Informatiseringsbank in Groningen had berekend een schade van vier ton te lijden als de boeren het kantoor mor gen nog zouden blokkeren. De boeren beëindigden echter vanochtend hun actie, waar door onder andere de uitbeta ling van de studiebeurzen niet in gevaar is gekomen. GROOTSTE VANGST IN EUROPA JjMUIDEN/HAARLEM De Haarlemse politie aeeft bij een bedrijf in s<!Jmuiden een partij van ^.000 kilo cocaïne in be Er zijn in 'Jotaal acht arrestaties ver dicht, drie Nederlanders ïjn vijf Zuidamerikanen. >e partij cocaïne zat verbor en in vaten met passievruch tensap, afkomstig uit Latijns- Amerika. De partij is de groot ste die ooit in Europa is onder schept. De waarde ervan vordt geschat op tenminste 150 miljoen gulden. Jen team van de politie in [aarlem en Velzen en de FIOD had de zaak al sinds éind januari dit jaar in onder- koek. Het team besloot dinsdag feen lege loods in IJmuiden te observeren. Gisteren werd tot actie overgegaan. Acht ver dachten waren op dat moment bezig met overladen van de pakketten cocaïne van vaten met vruchtendrank in karton nen dozen. Vrachtauto De ruim honderd vaten, waar in elk zo'n dertig pakketten cocaïne zaten, waren dinsdag al per vrachtauto aangevoerd. Een deel van de verdachten kwam gisteren per bestelauto naar de loods. Onder de arrestanten zijn drie Nederlanders, een 46-jarige vrouw en mannen van 36 en 22 jaar, allen uit Haarlem. De andere vijf zijn Colombianen of Spanjaarden tussen de 25 en 35 jaar. De politie heeft huiszoekingen Sedaan in Haarlem, Amster- am en Wieringerwaard. Op een adres in Haarlem zijn drie wapens in beslag genomen. Tot twee jaar cel voor 'drugsf amilie' MAASTRICHT Vijf leden van één Maastrichtse familie (va der, zoon, dochter, schoonzoon en tante) zijn door de rechtbank in Maastricht voor handel in drugs tot beduidend lagere straffen veroordeeld dan de officier van justitie bij de behandeling van deze zaak had geëist. De maximumstraf bedraagt twee jaar in plaats van de geëiste 4,5 jaar. De man van de tante, die door Justitie wordt gezien als het grote brein achter de Maastrichtse drugshandel, staat 7 maart terecht. 'GAAIBAAI' door WILLEM RITSTIER (Vervolg van voorpagina) Op de rijkswegen waren door buien, gladheid en windstoten wat ongevallen zonder ernstige gevolgen. Er waren ongeveer twintig auto's bij betrokken. In Limburg moest de weg Weert-Nederweert-Meijel worden afgesloten omdat er twintig tot dertig bomen overheen lagen. Ook wa ren er weer wat vrachtwa gens de dupe van het weer. Vooral in het noorden de den zich in het begin van de ochtendspits enkele aanrijdinkjes voor door gladheid. De Zeeuwse zeeweringen heb ben opnieuw aanzienlijke schade opgelopen. De duinaf slag en de dijkbeschadigingen hebben echter geen gevaar voor doorbraak opgeleverd. Aan de kust van Zeeuws- Vlaanderen, Walcheren en Schouwen-Duiveland is er over een totale lengte van on geveer 30 kilometer zes tot tien meter duinafslag. Op het strand van Vlieland zijn dertig vaten met de giftige stof dipenteen aangespoeld. Diverse vaten zijn lek. Burge meester Van de Langenberg heeft de bewoners van het eiland afgeraden op het strand te komen. Bij het inademen van de stof kunnen longaan doeningen optreden. Van welk schip de vaten, met elk 170 li ter van de giftige stof, is nog niet bekend, aldus de Kust wacht IJmuiden. De tweede grote stormperiode van dit jaar heeft gisteren op nieuw levens geëist. Daarmee is het totale aantal slachtoffers in drie dagen op 65 gekomen. Het gebied dat door de aan houdende storm werd getrof fen strekte zich uit van Zwe den tot Sicilië en Griekenland. Een buitenkansje voor de strandvonderij en de douane: een flin ke lading hout die gistermorgen bij Castricum was aangespoeld. Een Noorse vrachtvaarder had de partij overboord gezet om het schip voor ondergang te behoeden. foto: anp EG geeft geld aan stormslachtoffers BRUSSEL De Europese Gemeenschap zal financiële steun ge ven aan aan gezinnen die bij de storm van de afgelopen dagen familieleden hebben verloren. Hiervoor is 1,7 miljoen ecu (ecu 2,30 gulden) uitgetrokken. Een half miljoen ecu gaat naar het Verenigd Koninkrijk, dat het zwaarst is getroffen. Naar Neder land gaat 100.000 ecu (230.000 gulden). Vliegtuigbom blootgespoeld DOMBURG De Explosieven Opruimingsdienst heeft op het strand van Domburg een vliegtuigbom uit de Tweede Wereld oorlog onschadelijk gemaakt. De duizendponder was door strand- en duinafslag bloot komen te liggen. De bom werd gis termorgen door een wandelaar aangetroffen. Bij het onschade lijk maken moesten ramen van panden in een straal van 750 meter geopend worden. De gedemonteerde bom zal op zee tot ontploffing worden gebracht. Oefeningen in BRD afgelast DEN HAAG De landmach toefeningen Twin Rider, die gisteren in de regio Hildes- heim in de Bondsrepubliek hadden moeten beginnen, zijn als gevolg van de slechte weersomstandigheden afgelast. Tijdens een voorbereidende kleinere oefening bleek dat bij manoeuvres in groter verband waarschijnlijk aanzienlijke schade aan openbare wegen, bermen en terreinen zou wor den aangericht. Ook zouden voor eigen troe pen en Duitse .burgers gevaar lijke verkeerssituaties kunnen ontstaan door modder op de wegen. Aan de oefening zou den ruim tweeduizend militai- deelnemen. Winter zachtste sinds 1706 DE BILT Deze winter (december 1989, januari en februari 1990) is ex treem zacht, aan de natte kant en heeft een vrijwel normaal aantal uren zon. Met een gemiddelde tempera tuur van ongeveer 6 graden Celsius tegen 2,5 graden Celsi us normaal, is de winter de zachtste sinds het begin van de temperatuurmetingen in 1706. De gemiddelde temperatuur bedroeg in december 4,8 gra den, in januari 5,7 graden en in februari 7,6 graden. Opval lend is dat nu drie achtereen volgende winters heel zacht waren. Deze werden voorafge gaan door drie koude winters, zodat de gemiddelde winter- temperatuur over de afgelopen tien jaar niet uitzonderlijk is.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3