V Overeenkomst OJEC en Raad van Kerken opgeheven De rijst die we samen delenvoedt £cidóc Soiuatin brieven van lezer m kerk wereld Actie Weigering belastingvoordeel: kleine twee ton mSr GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CöidócSouocmt DONDERDAG 1 MAART 1990 PAGI1 Oude feestdagen in DDR weer ingevoerd BERLIJN De regering van de DDR heeft de kerkgenoot schappen voorgesteld Paasmaandag, Hemelvaartsdag en de dag van boete en gebed (10 dagen voor het begin van de Advent) als feestdagen weer in te voeren. In overwegend katholieke streken hebben werknemers bovendien vrij op Sacramentsdag (elf dagen na Pinksteren). In overwegend protestantse streken kan Hervormingsdag (31 oktober) weer worden gevierd. Ver der wil de regering toestaan dat katholieken op Driekoningen (6 januari) en Allerheiligen (1 november) voor kerkbezoek on betaald verlof kunnen opnemen. Ook wil de regering twee joodse feestdagen invoeren. Als de kerkgenootschappen met het voorstel instemmen, kan de nieuwe regeling op korte ter mijn worden ingevoerd. Katholieken in VS willen modernere kerk NEW YORK Een groep Amerikaanse ka tholieken is op aswoens- dag begonnen aan een ac tie die moet leiden tot een meer eigentijdse kerk. De groep. Oproep tot Actie genaamd, plaatste een pagina grote advertentie in de New York Times en wil 100.000 handtekeningen inzamelen voor een petitie aan het Vati- caan. Daarin wordt onder meer gepleit voor toelating van gehuwden en vrouwen tot het priesterambt, moderni sering van de moraal inzake seksualiteit en anticonceptie, grotere financiële openheid en meer tolerantie ten aan zien van kritische theologen. De Newyorkse hulpbisschop Moore behoort tot degenen die de petitie al hebben on derschreven. Volgens de actiegroep wordt de geloofwaardigheid van leerstellingen van de rooms- katholieke kerk over een vreedzame en rechtvaardige samenleving aangetast door haar eigen, in veel opzichten nog feodale structuur. Op alle niveaus binnen de kerk moet ruimte komen voor meer deelname van de gelovigen en dienen zij mee te kunnen be slissen over bisschopsbenoe mingen en andere beleidsza ken. Daarnaast zou de kerk zich meer in moeten zetten voor minderheden, meent de groep. Het initiatief voor het plaat sen van de advertentie wordt gedragen door 92 katholieke instanties en 4.500 individuele personen. Behalve hulpbis schop Moore van New York behoren tot de onderteke naars de theoloog Charles Curran, aan wie enkele jaren de leerbevoegdheid aan de Katholieke Universiteit" van Washington werd ontnomen, de schrijver James Carroll en de historicus David O'Brien. Het initiatief is afkomstig van 'Call in Action', een organisa tie van progressieve katholie ken in Chicago. De organisa tie wil op deze wijze geden ken dat 25 jaar geleden het Tweede Vaticaans Concilie werd afgesloten. „Er is sinds het Concilie in de kerk iets op gang gebracht", aldus voorzit ster Mary Ann Savard van Call in Action'. „Gelovigen vragen om meer participatie in de kerk, maar de vooruit gang is verhinderd door ver ouderde structuren en verzet tegen veranderingen". Gereformeerde Kerken nemen het op voor boeren LEUSDEN De Gereformeerde Kerken in Nederland heb ben er bij de regering op aangedrongen de akkerbouwers nieuw perspectief te bieden. De boerenacties van deze dagen illustreren onzes inziens vooral hoe volstrekt uitzichtloos de akkerbouwers hun positie ervaren, aldus het Centrum voor Gemeenteopbouw van de Gereformeerde Kerken in een brief aan minister Braks van landbouw, natuurbeheer en visserij. De brief is mede ondertekend door synodevoorzitter ds. E. Overeem. Het Centrum voor Gemeenteopbouw onderhoudt via zijn commissie Kerk en Bedrijfsleven contacten met de boeren en hun organisaties en weet daarom van „de al jaren durende zorg onder boeren over hun bestaansmogelijkheden". Men moet niet zo dom zijn alles te willen weten. Koos J. Versteeg AMERSFOORT De Raad van Kerken heeft ingestemd met het voor stel van het Overlegor gaan van Joden en Chris tenen in Nederland (OJEC) om de overeen komst tussen beide orga nisaties op te heffen. Krachtens deze overeen komst uit 1985 zou het OJEC altijd door de raad worden geraadpleegd in voor joden gevoelige kwesties. Voorts zou er jaarlijks worden overlegd. Dat heeft de voorzitter van het OJEC, dr. S. Schoon, mee gedeeld. Volgens Schoon functioneerde de overeen komst niet goed. Het OJEC werd door buitenstaanders vaak verantwoordelijk gesteld voor beslissingen van de raad, waar het part noch deel aan had. Delegaties van de raad en het OJEC hebben woensdag voor Prof. D.C. Mulder FOTO: SP het eerst met elkaar gespro ken sinds het OJEC begin no vember vorig jaar het regel matige overleg met de raad opschortte. Aanleiding voor dat, besluit was het optreden van de voorzitter van de raad, prof.dr. D.C. Mulder, bij een door de PLO georganiseerde viering van de intifida, de op stand van de Palestijnen in de bezette gebieden, en de uit roeping van de Palestijnse staat. Mulder pleitte bij die gelegenheid voor dubbele loy aliteit van de kerken: naar jo den en naar Palestijnen. Volgens Schoon zijn de scher pe meningsverschillen tussen beide partijen over het optre den van Mulder bij de PLO- bijeenkomst blijven bestaan. Vooral van joodse zijde werd in emotionele bewoordingen het optreden van de voorzit ter van de raad afgekeurd. Ds. G.H. van de Graaf, vice- voorzitter van de hervormde synode, bleek ook aan de juistheid van de handelwijze van Mulder te twijfelen. Hij vroeg zich af, of dat geloof waardig was naar de joodse gemeenschap. Bij beide delegaties, aldus Schoon, bleek woensdag geen enkele behoefte te bestaan om een nieuwe afspraak over enig permanent overleg te maken. Wel werd de bereid heid geuit met elkaar in con tact te treden, als een van bei de partijen dat wenselijk acht. Zo behoudt het OJEC de vrij heid de Raad van Kerken waar nodig te bekritiseren, al dus Schoon. Van de delegatie van de raad maakten deel uit voorzitter Mulder, vice-voorzitter hulp bisschop J.F. Lescrauwaet, dr. G.H. van de Graaf en ds. E. Overeem, voorzitter van de gereformeerde synode. In de OJEC-delegatie hadden vier vertegenwoordigers van de joodse gemeenschap zitting: mevr.M.H. Gelderblom-Lank- hout, mevr. M. Kunstenaar, dr. J. Baruch en drs. R. Nafta- niël. Voorts woonden Schoon en de voorzitter van de Ka tholieke Raad voor Israël, de ken J. Kwaaitaal, de bespre king bij. In .Praag is het voorlopig co mité van een Tsjechoslo- waakse organisatie van joden en christenen opgericht. In de organisatie nemen deel de lid kerken van de Tsjechoslo- waakse Raad van Kerken, de RK Kerk en de joodse ge meenschap. Aan de oprichtingsbijeen komst nam ook de voorzitter van de joodse gemeenschap in Tsejchoslowakije, dr. Desider Galsky, deel. Jarenlang heeft hij zijn functie niet mogen uitoefenen. De aartsbisschop van Praag, kardinaal Franti- sek Tomasek, heeft zijn mede werking aan de organisatie toegezegd. De jaarlijkse ICCJ-conferen- tie zal dit jaar in Praag wor den gehouden. Daar zal de be tekenis van de ontwikkelin gen in Oost-Europa voor de betrekkingen tussen joden en christenen centraal staan. Ook zal worden gesproken over -het toenemende antise mitisme in de Sovjetunie. Viering Aswoensdag Paus Johannes Paulus II ontving gisteren van de bejaarde Franse kardinaal Gabriel Marie Gar- rone (89) tijdens de viering van Aswoensdag een askruisje. foto: anp LEIDSCHENDAM De actie Weigering belas tingvoordeel heeft vorig jaar dank zij 697 deelne mers 172.241,71 gulden opgebracht. Daarmee zijn landelijke en plaatselijke organisaties van uitke ringsgerechtigden ge steund in hun streven de positie van mensen met de laagste inkomens structureel te verbeteren. De actie werd in 1988 gelan ceerd tijdens de kerkelijke conferentie tegen verarming in Nederland, georganiseerd door de Raad van Kerken en DISK. De aanleiding was de belastingverlaging in 1988, die een flink voordeel voor de 'hoge inkomens en een veel kleiner of zelfs geen voordeel voor de lagere inkomens bete kende. „In een situatie waarin de verarming in Nederland steeds schrijnender werd, wekte deze belastingmaatre gel bij velen verontwaardi ging, ook bij diegenen die er van konden profiteren," aldus het bestuur van de stichting Niet voor jezelf. De actie geeft mensen met een redelijk of hoog inkomen de mogelijk heid een teken van solidari teit en protest te geven. Het geld uit de actie wordt niet gebruikt voor individuele hulp aan mensen die tot 'de arme kant van Nederland' be horen. Verder wordt van de deelnemers gevraagd bij 'hun' politici te protesteren tegen een dergelijke belastingmaat regel. Dit leidde tot corres pondentie met de vorige mi nister van financiën, Ruding, en met de Tweede Kamer fracties van CDA, PvdA en VVD. Tijdens de formatie heeft de stichting er bij de fracties op aangedrongen dat het nieuwe kabinet bij fiscale en andere maatregelen de be langen van de arme kant van Nederland de hoogste priori teit geeft. In ieder geval wordt de actie over het belastingjaar 1989 voortgezet. Daarbij zal wor den gepoogd ook buiten ker kelijke kring deelnemers aan te trekken. De stichting is enigszins teleurgesteld over het aantal deelnemers, vooral omdat er ruim 20.000 folders zijn verspreid. Omdat er nog veel onduidelijkheid over de consequenties van de opera- tie-Oort bestaan, is er nog geen besluit over het belas tingjaar 1990 genomen. VASTENACTIE OVER WERKEN OM TE OVERLEVEN Werken om te overleven is bepaald geen Neder lands begrip. Wij gaan er niet van uit dat een mens leeft om te werken. Maar evenmin dat hij werkt om te overleven. In onze sa menleving gaat niet op: wie niet werkt, zal niet eten. Gelukkig maar, mensen zonder werk ver hongeren bij ons niet. Elders in de wereld is dat wel anders. De Vastenak- tie, die zich al dertig jaar sterk maakt „Om het recht van de zwaksten", draagt als leuze voor 1990: Werken om te over leven. Mèt de organisatoren van die actie zouden wij ons kunnen afvragen of vasten nog wel van deze tijd is. In ieder geval is vasten nu niet meer: genie ten van carnaval en daarna de buikriem aansnoeren. Vas ten en onthpuden is evenmin: geboden van de kerk opvol gen zoals maar éénmaal per dag een volle maaltijd gebrtii- ken, op as woensdag en de vrijdagen geen vlees (of jus uit vlees!) nuttigen. Vasten, als we dat woord al in de mond nemen, wijst op: gezond eten, (om geen welvaartsziek- ten op te lopen), lijnen, slank blijven. Maar als we alleen om derge lijke redenen ons bij tijd en wijle van bepaald voedsel ont houden, betekent dat nog niet dat we onze eetgewoonten drastisch veranderen. In de brochure „vasten nog van deze tijd?" lezen we dat op een wandeling door de mo: derne supermarkt onze hele cultuur aan ons zichtbaar wordt gemaakt. Die rijke, meer dan royale uitstalling wijst op economische wetma tigheden, politieke verhou dingen, oorzaken van onder ontwikkeling elders in de we reld. Het is dus niet teveel be weerd dat onze maatschappij zichtbaar wordt in onze eet cultuur, onze maaltijden. Zou den we dan niet ook onze maatschappijkritiek daarin moeten uiten? We gaan allang niet meer, na dagen van vrolijk carnaval vieren met goedgevulde ma gen, de veertigdaagse vasten in. En onze kinderen spreken, als het paaszaterdag twaalf uur is en de paasklokken be ginnen te luiden, al evenmin verlekkerd de inhoud van hun vastentrommeltje aan. Op zichzelf genomen is dat ook helemaal niet zo'n kwalijke hem er niet in zit dat er te weinig voedsel is, maar dat hetgeen beschikbaar is blijkt onrechtvaardig verdeeld te zijn. Het voedsel komt veelal niet terecht bij de mensen met de meeste honger, maar bij de mensen met het meeste geld. Vasten is een actie van deze tijd, kunnen we leren. En als vasten ervaring wordt, bele ven we in ons eigen lichaam wat het betekent honger te voelen. Vasten is dus niet meer: wat offertjes brengen, wat benepen misschien wel, (al moeten we natuurlijk be spaard geld overmaken aan de Vastenaktie) vasten is: je solidair verklaren met honge renden. Het is een middel tot bewustwording van de voed selsituatie in de wereld. Het wordt een protest tegen de maatschappelijke verhoudin gen en we kunnen het condi tietraining noemen om ons zelf sterk te maken, opdat we op het juiste moment „nee" kunnen zeggen tegen wat in de maatschappij maar voort- suddert. Dat we een andere houding tegen „vasten" en „onthou den" hebben aangenomen, be tekent op zichzelf nog niets. Die houding moet bewust zijn. Bewust, waar het gaat om de hongerende mensheid in de wereld. Realiseren we ons het wel, dat dat nog altijd een tiende van de wereldbevol king is? Ofwel ruwweg zo'n 500 miljoen mensen. En dan te bedenken dat het probleem Het is de winst van deze tijd dat we niets meer denken in termen van: gever tegenover ontvanger, maar dat we on derlinge verbondenheid en gezamenlijke inzet zien als mogelijkheden voor het creër en van een rechtvaardiger wereld. Besteding Soms is men, helaas wel eens gesterkt door negatieve erva ringen, de mening toegedaan dat, waar inzameling plaats vindt, het verkregen geld niets op de juiste plaats komt of niet aan zinvolle projecten wordt besteed. Wie belang stelling voor de bisschoppelij ke vastenaktie heeft, mag we ten dat uiterst gericht en met kennis van zaken te werk wordt gegaan. Verheugend is hét feit, dat de ideeën van de mensen zelf in de landen van De Derde Wereld volop in vloed hebben op de gang van zaken, op de besteding van het geld dus. Dat gaat trou wens ook op voor de educatie ve plannen die worden gerea liseerd. Aantrekkelijk is ook de wetenschap dat deze vas tenaktie met name kleinscha lige ontwikkelingsprojekten van sociaal-economische aard behartigt. Zelfontwikkeling, vorming van eigen leiders hebben prioriteit. Iedereen mag trouwens een aanvrage voor zijn projekt doen. Op ras, sexe, religie wordt niet gese lecteerd. De hulpverlening is vooral gericht op het bestrij den van de oorzaken en niet op symptomen en gevolgen van de armoede. Het is de hoogste tijd dat we ons ervan bewust worden hoezeer vasten gemoderni seerd is. We hebben onze mond er al gauw vol van, dat we de heelheid van de schep ping dienen te bewaken. Neemt daarin de mens niet de eerste plaats in? Wie zorg heeft voor milieu en natuur denkt toch in eerste instantie aan de menselijke schepselen daarin. Nee, vastenaktie heeft niets meer te maken met regenten mentaliteit; met liefdadigheid. Wel alles met eerlijke verde ling van de rijkdom die moe- 'der aarde nog altijd verstrekt. Zouden wij moeder aarde nu maar eens niet een handje helpen, opdat niet alles op de grote hoop terecht blijft ko- Solidariteit Natuurlijk mogen we elkaar aansporen tot grotere finan ciële bijdragen. Het is een goed teken dat sedert 1961 (opbrengst 1,6 miljoen gulden) de resultaten alleen maar groeien. In 1987 bedroeg het bijeengebrachte 13 miljoen gulden. Maar waardevoller is het als we tot de bevinding durven komen dat we een voudig een daad van echt- vaardigheid moeten stellen. Ons solidair dienen te tonen met allen die het veel minder hebben getroffen dan wij. Er zijn er ongetwijfeld onder ons, vermoedelijk zelfs velen, die zich willen inzetten voor de actie. Die allang hebben begrepen dat we ons niet meer bezig houden met „zielt- jeswinnarij". Hoe kan je ook zielen winnen voor God, als diezelfde zielen geen vertrou wen kunnen hebben in hun rijke medemensen? Wie mee wil strijden in het gevecht om het recht van de zwaksten, haaste zich. Hij doet zijn aanvrage op onder staand adres. Daar kan hij al lerlei hulpmateriaal aanvra gen: diaseries, thema-brochu res, liturgiefolders, honger doeken. En het bijzonder aar dig gezinsspaarpotje, waardige opvolger van het aloude vas tentrommeltje. Laten de kin deren daarin storten wat ze uitsparen als ze eens geen ijs je, colaatje of zakje patat ko pen. Laten de jongeren het overgehouden geld, omdat ze één weekend niet zijn gaan stappen, er ook in werpen. En laat moeder erbij voegen wat ze overhield toen ze een vleesloze, zeer magere maal tijd heeft gereserveerd. Op het gezinsspaarpotje kijken ze u aan: mensen op zoek naar voedsel; in Zaïre, Colombia, Thailand en vult u zelf maar verder in. Het campagnema teriaal biedt inderdaad voor elk wat wils. En denken we aan wat De Nieuwe Katechismus ons in het verleden ter overweging heeft gegeven: „Gelukkig de mensen die omwille van de gezondheid, de vakantie, de levensontplooiing van ande ren - dus, in één woord om wille van de vele collectes - een goedkopere auto, of geen auto, minder exclusieve kle ren, een reis dichter bij huis, goedkoper speelgoed voor de kinderen hebben. Gelukkig de kinderen die deze vanzelf sprekendheid van hun ouders meekrijgen. Men kan zich af vragen of de jongens en meis jes die dit voorbeeld niet mee krijgen, misschien niet als mens te kort gedaan wordt". (Blz. 511). JOKE FORCEVILLE-VAN ROSSUM Vastenaktie Nederland: Post bus 587, 3800 AN Amersfoort, tel. 033-612957. Lze Oprecht zijn voor boeren fd' tantei egtui£ i al elf fken jreeh£ iderd ACTIEVOERENDE akkerbouwers drukken r een storend» stempel op het dagelijks leven in ons land. geslagen door glimlachende agenten blokkeren zij kantoren en fabrieken. Zij zijn er de oorzaak van dat iij^echf te paniek brood wordt gehamsterd en dat het huisvuyerde ophoogt. Zij blijven daarbij volhouden dat ze 'publieks^ ach delijk' protesteren. In die mening worden zij gesterkljer oj vooraanstaande overheidsdienaren, zoals de Commjar hi van de Koningin in Zuid-Holland, die het bestaat hertrkza£ het oog van de tv-camera uit te leggen dat ze gelijk hfken en een pluim verdienen voor hun gedisciplineerde actr MET behulp van hun tractoren hebben de akkerbouw^H grenzen van het toelaatbare inmiddels ruimschoots schreden. Los van de overlast en de daaruit voortvloe schade voor derden die zij veroorzaken, is het immers o vaardbaar dat een kamerlid, dat pleitte voor ingrijpen v politie, moet onderduiken en in de Kamer tijdelijk moett den vervangen. En het is toch onaanvaardbaar, dat ii land als het onze een minister permanent politiebésMiei behoeft? Mede dank zij hun voortreffelijke belangenorganij zijn de agrariërs in heel Europa en de Verenigde Stat< een zeer sterk gesubsidieerde bedrijfstak geworden. I: welvarende werelddeel is men echter tot de overtuigii komen dat die forse subsidies aan de agrarische moeten worden afgeschaft. Omdat er overproduktie is, dustrialisatie van landbouw en veeteelt ook grotere vel ling met zich heeft meegebracht en omdat het te duur I kunstmatig is geworden. De gemiddelde subsidie vooij boer in de EG bedraagt op dit ogenblik meer dan 18.000 den per jaar. Dat gebeurt in geen enkele bedrijfstak. In de veeteelt heeft via de melkquota een sanering plaa vonden, die de Nederlandse veehouder naar het zich! aanzien goed heeft doorstaan. De Nederlandse graanver wers echter produceren minder dan één procent van graan van de EG en ze zijn in de Brusselse beleidsbepi van geen belang. Wanneer zij van de opbrengst van f graan niet meer kunnen leven, is een extra subsidie geeij lossing maar lapwerk, omdat die de produktie niet doet minderen en bovendien hen op termijn geen nieuwe komst biedt. AKKERBOUWERS werkelijk helpen wil zeggen hen stï leren om produkten te gaan verbouwen die wel renJ zijn, of hen helpen hun bedrijf sociaal verantwoord te t digen. Dat is we hebben het in een eerder commentasjg vastgesteld een hard gelag. Maar hoeveel winkeliers, j ne ondernemers, familiebedrijven en ambachtelijke ondel mingen zijn er de laatste vijfentwintig jaar verdwenen, J dat de zaak niet meer rendabel was en geen toekomst I Hele bedrijfstakken, zoals de textiel in Twente scheepsbouw in het Westen, hebben zeer rigoureuze structureringen moeten doormaken. GrAANSUBSIDIES betekenen enerzijds het behoud de inkomenspositie van de akkerbouwers, maar anderJe vi voortzetting van een overproduktie die we alleen voor appel en een ei op de wereldmarkt kwijt kunnen. Dat 'Europa' en dat zijn wij met zijn allen sloten geld\ M rig jaar bijvoorbeeld meer dan tien miljard. Twee jaar dén werd in Brussel besloten in te grijpen door de graanf te verlagen. Het terugdraaien daarvan, zoals de blokkeren boeren eisen, is een onrealistisch actiedoel. De grenzen de groei in de landbouw zijn ruimschoots overschreden. I>EN hard het ook is, de boeren ontkomen er niet aan grondeij^' de produktie te nemen. Wie zich dat realiseert, handelt ,alv( verantwoord als hij akkerbouwers een beter lot voorspie^va aelk •ing Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezondtl stukken te bekorten. Teloorgang Pastor Van den Berg had in zijn stukje over het wegblijven uit de kerk wel geldiger oorza ken kunnen noemen. Wat denkt hij van de teloorgang van het godsdienstonderricht? Als ik die katechese eens mag vergelijken met de verstrek king van een kostelijk nat als limonadeDe Grote Limo- nademeesters van het Hoger Katechetisch Instituut en hun uitvoerders hebben een iets te veel aan siroop in vroeger tij den in de loop van enkele de cennia teruggebracht tot nul procent en steeds vervangen door het azijn van een eenzij dige kritiek op de eigen kerk en verder alles, behalve ken nis van het authentieke r.-k. geloof. De niet aflatende kri tiek op en vertekening van de kerk in literatuur, film en me dia (ook in de van herkomst katholieke media), schonden het gezicht van die kerk. Men sen haakten mede onder die invloed af, jongeren haal niet aan. Het H.K.I. is ter zDJ De dader ligt op het kerkr Verwijzend naar het van bisschop Tutu na de vriiding van Nelson Mam stelde Van den Berg dat kerk geen bevrijding te bia zou hebben. Maar bevrijd-^ hier zal goeddeels van T heel andere aard zijn dan politieke bevrijding van Z# Afrika of Oost-Europa. En is naïef te denken dat dieÈ7" vrijding geen offers zal v* gen. Ik ben niet zo'n uitbun type als Tutu. Maar als die j redelijke kritiek zou verste j, men. verwacht ik zeker r mooie serie bokkesprongerT" maken met wellicht nog liee kuitenflikker toe. En als s<tJri mige pastores met hun ag Qi hang zich bevrijden van hi anti-hiërarchische obsessj 1 kunnen ze ook van hen wiP^ schijnlijk spoedig de eeflC huppelpasjes tegemoet zien^n W. de Jong, DEN HAAG. De Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. *Q Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. pj Abonnementsprijzen (inclusief 6 BTW.-T Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaart!™ per maand f. 24,85 per maand 25,85 per kwartaal f. 74,10 per kwartaal 75.1C per jaar 284,50 per jaar f. 285.5C Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. AMRO BANK NV 473 576 515 POSTBANK NV 663 050 r

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2