($Ss 'aul Haarhuis benadert redo van zijn sponsor Wim Hofkens heeft KV Meehelen nodig Egypte speelt weer gelijk in oefenduel Negentiende partij damstrijd uitgesteld Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! INApRT Ccidae Qowiwnt DONDERDAG 1 MAART 1990 PAGINA 13 AMERSFOORT De negen tiende partij in de tweekamp om de wereldtitel dammen tussen titelhouder Aleksei Tsjizjov en Ton Sijbrands, die gisteren zou worden gespeeld,- is uitgesteld op verzoek van de Nederlandse uitdager. De re glementen bepalen dat uitstel van een partij slechts mogelijk is bij ziekte van een speler. Sij brands, die dinsdag de acht tiende partij verloor waardoor de stand op 18-18 kwam, heeft echter geen medisch attest Valk op proef bij Roda JC LEIDEN UVS-aanvaller Marcel Valk staat in de be langstelling van Roda JC. Valk werd uitgenodigd om gis teravond in Kerkrade een wedstrijd te spelen met de re serves van Roda JC tegen een combinatie-elftal van de l.FC Köln. Sportwereld Voetbal De NOS verzorgt woensdagavond 7 maart een rechtstreeks televisie-verslag van de Europa Cup 1-wed- strijd Bayern München-PSV. De uitzending begint om 20.10 uur op Nederland 3. overlegd aan arbiter Picard. Volgens de Belg is de Neder lander echter conditioneel niet in staat te spelen „en dat staat technisch gelijk met ziekte". Tsjizjov ging akkoord met het uitstel van de partij. De Rus vond een rustdag na de in spanningen van dinsdag ui terst welkom. De negentiende partij staat nu voor vandaag op het programma, de twintigste en laatste ontmoeting voor morgen. KOERSEN Koeman haalt druk van ketel (Van onze correspondent Edwin Winkels) VALENCIA Ronald Koeman heeft gisteren het toch al zielige seizoen van FC Barcelona voor een wel erg droef slot kunnen be hoeden. De ploeg van Johan Cruijff plaatste zich dank zij een gelijspel (1-1) bij Valencia voor de finale van het bekertoernooi. Bij een achterstand van 1-0, die tot een verlenging zou hebben geleid, schoot Koeman elf minuten voor tijd uit een prachtig gekromde vrije trap vanaf twintig meter raak. Barcelona had de eerste wedstrijd met 2-1 gewonnen. Over twee weken staan Barcelona en Real Madrid, dat Cadiz met 3-0 versloeg, in de finale tegenover el kaar in Zaragoza. Barcelona is al vrijwel zeker van deelname aan het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars nu Real onbe dreigd op de landstitel afgaat. Johan Cruijff viel gisteren van zijn offensieve geloof af om zijn ploeg naar de bekerfinale te loodsen. Met het inzetten van aanvoerder Alexanco stelde hij het voor hem ongebruikelijke aantal van vier verdedigers op. Koeman werd tot de rol van voorstopper veroor deeld om de gevaarlijke Bulgaar Penev van scoren af te houden. Het wierp gisteren, al was het op het nippertje, zijn vruchten af en de Catalanen kunnen na weken weer iets rustiger adem halen. Koeman haalde voor ten minste twee weken de druk van de ketel. Tessa Sanderson krijgt ton smartegeld LONDEN De voormalige Britse speerwerpster Tessa Sanderson krijgt van de uitgever Mirror Group Newspapers bijna 100.000 gulden smarte geld. Tot dat oordeel kwam gisteren een rechtbank in Londen. De 33-jarige atlete had een proces aan gespannen tegen de berichtgeving van enkele kranten waarin haar privé-leven uitgebreid aan bod kwam. In de betreffende bladen, The Sunday Mirror en The People, stond dat de kampioene van de Olympische Spelen in Los Angeles een verhou ding had met een trainer, waardoor diens huwelijk kapot ging. Het proces duurde acht dagen en de jury had meer dan twee uur nodig tot een oordeel te komen. „Het wachten op de beslissing was een even zware opga ve als de laatste worp tijdens de Olympische Spe len", liet de 33-jarige Sanderson weten. Van Gaal assistent van Beenhakker AMSTERDAM Louis van Gaal zal de komende twee seizoenen als assistent van Ajax-hoofdtrainer Leo Beenhakker fungeren. De oud-speler van onder meer Sparta en AZ, die zijn loopbaan als voetballer begon bij Ajax, hield zich het afgelopen jaar bezig met de jeugdoplei ding van de Amsterdamse club. Spitz Kohn, nu assistent van Beenhakker, neemt komend seizoen Van Gaal's plaats bij de opleidingen over. Kohn krijgt daarbij assistentie van Gerard van der Lem die deze week een tweejarig contract tekent. Het huidige hoofd jeug dopleidingen, Herman Wijnands, ziet zijn verbintenis na 30 juni 1990 niet ver lengd. De functie van hoofd-opleidingen komt daarmee tevens te vervallen. nt en 11 hellod voor Rijkaard slijkhl theorj ging JN Frank Rijkaard heeft de eerste wel (rijd in de finale van het Italiaanse be- iar tornooi niet voltooid. De Nederlander 1 mid<gisteravond in het duel met Juventus ïindej-ijn (0-0) uit het veld gestuurd. Voordat ting Ifcrd rood kreeg, hadden zijn ploeggeno- en ncelotti en Galli al geel ontvangen van de rak leidende arbiter d'Elia. Rijkaard die dt in de 78e minuut Tricella ten val en iwe fe daarna betrokken bij een opstootje. „Alsj aarzelde geen moment en gaf Rijkaard plossii de Milan legde in de uitwedstrijd het accent ophiverdediging. Doelman Galli moest acht een gestrekt naar de hoek om doelpunten te i tegomen. De beste kans was voor de Tu- ter J spits Schillachi, maar hij vond het zij- foorin stond Van Basten geïsoleerd. De KLEP wordt op 25 april in Milaan gespeeld. n Hofkens in actie in een voor hem karakteristieke pose: ballen veroveren. MECHELEN Terwijl KV Meehelen de jongste weken blaakt van gezond heid, werkt Wim Hofkens in stilte aan z'n terugkeer. ,,Ik lig 's nachts regelma tig wakker: komt het wel gauw weer goed? Eigen lijk is dit seizoen voor mij compleet de mist inge gaan, vooral door die bles sures. Hopelijk is de misè re nu voorbij", aldus de Nederlander voor wie een belangrijke periode is aan gebroken. Vermoedelijk zijn dit z'n laatste maan den bij KV Meehelen; daarnaast wil hij straks dolgraag met Oranje naar Italië. „Eerst fit worden", zucht hij, „en me dan weer in de kijker spelen. Ach, ik heb KV Meehelen dit .seizoen nog hard no dig". Hofkens speelde op 20 decem ber 1989 zijn voorlopig laatste wedstrijd. Tijdéns de winter stop begon de ellende; een overbelaste enkel, om het een voudiger te zeggen dan het in feite is. Een periode van hoop en ontgoocheling volgde. Nu eens kon Hofkens trainen, zelfs 's spelen met de reserves, dan ondervind-ie weer last van de voet en kreeg de raad wat te rusten. Zo ook vorige week: Hofkens hervatte an dermaal de training, maar dat heeft hij geweten. Een bezoek je aan dokter Martens bete kende opnieuw een week stil- Het bericht kwam hard aan: „Ik wist meteen dat ik de thuiswedstrijd tegen AC Milan mag vergeten. En dat doet pijn. Kijk, zo'n match betekent voor een voetballer - naast een eindronde om het WK - een hoogtepunt in z'n loopbaan. Een opvallende prestatie komt, wat uitstraling betreft, overeen met een half jaar sterk spelen in de competitie. Je speelt voor de ogen van heel Europa". Hofkens laat de hoop niet va ren. Gisteren had hij na een nieuwe afspraak met dokter Martens beter nieuws te mel den: „Ik bleef sowieso wel verder bewegen: fietsen, stret ching, die dingen. Nu mag ik ook de training hervatten, eerst individueel, volgende week met de groep. Voorlopig slechts één keer per dag, en voorzichtig blijven! Want het blijft oppassen. Ik ken mezelf, het wordt moeilijk me in toom te houden. Wim Hofkens geeft zich steeds volledig, zowel op de training als tijdens een wedstrijd. Ja, dan forceer ik me wel eens, met alle gevol gen vandien. Maar dat is een maal m'n karakter". De frustatie van een voetbal ler met een letsel: knokken om terug te komen en dan nóg eens opboksen tegen een se rieuze conditionele achter stand ten opzichte van de an dere spelers. Voor Hofkens is die achterstand er al sinds het begin van de competitie. Eind vorig seizoen sukkelde hij met een liesblessure. Tijdens de voorbereiding op z'n vierde jaar KV Meehelen bleek hij niet volledig hersteld. „Ik mis te dan ook de seizoenstart. De speciale therapie, die ik toen volgde, kon ik niet voortzetten omdat we regelmatig in het buitenland aktief waren. In het Amsterdam-toernooi en te gen Pisa speelde ik, vele ande re keren niet". Slachtoffer In september móést Hofkens dan plots spelen van trainer Ruud Krol, omdat KV Meehe len met een vele blessures kampte. Hofkens had de kans niet gekregen om wedstrijdrit me op te doen en zag „sterre tjes". Op het ogenblik dat hij zijn conditionele achterstand had ingehaald, werd hij op nieuw bankzitter. „Tja, voelde ik me eens lekker. Meehelen speelde in Malmö en in Loke ren, twee zwakke wedstrijden op rij. Als ploeg. Maar wie werd het slachtoffer? Ach, bij Krol merkte een speler gauw of-ie al dan niet aan de aftrap zou komen. Als Ruud een elf tal in z'n hoofd had en je was er bij, kwam hij dagelijks een babbeltje maken. Was je er niet bij, dan sprak hij de hele week niet met je. Ik weet echt niet waarom. Schuldgevoe lens? Hij gaf de spelers nooit een reden voor z'n beslissing. Waarorri niet? We zijn toch volwassen mensen. Als een trainer uitlegt waarom hij je niet geschikt acht om te spe len, kun je daaraan werken. Ik heb het eigenlijk nooit anders geweten in die veertien jaar voetbal: de elf die spelen tel len, de rest is van veel minder belang". Dit seizoen loopt" Hofkens' contract bij KV Meehelen ten einde. Wordt er verlengd, of? „Je weet nooit, misschien speel ik hier ook straks nog. Maar in principe vind ik vier jaar bij een club voldoende, dus ga ik waarschijnlijk weg. Naar An- derlecht keer ik niet terug, zelfs al zou ik die kans krijgen, en naar de tweede klasse ga ik niet. Er is ook nog het buiten land: Nederland, Frankrijk. Zwitserland. Ik wil gewoon nog vier jaar voetballen. Weet je, of ik straks blijf of niet, bij KV weten ze dat ik me steeds honderd procent blijf inzetten voor de club. Ook al omdat ik Meehelen zelf nodig heb: als ik me hier weer in de kijker speel van Libregts en er straks in Italië kan bijlopen, wie weet wat er dan uit de lucht valt. Ach wat, dat zijn zorgen voor binnen enkele maanden Eerst weer fit raken". ÏINDHOVENAAR VOELT ZICH „VERRE VAN FAVORIET" ROTTERDAM Lest best. Dat gold gister- tvond voor Paul Haar huis, die als laatste Ne derlander zijn opwach ting maakte tijdens het \BN Wereld-tennistoer- hooi in Rotterdam. Na- pat al zijn landgenoten de eerste ronde wa- .en gesneuveld, bereikte P^Waarhuis de achtste fi- hales door niemand :n v%ninder dan Yannick "Tlïr03*1 *n twee sets °P z'n ir danummer te zetten (6-2, dstrij7-6). Na John McEnroe, Mikael Pernfors en Brad Gilbert werd Noah als 3_4 .vierde slachtoffer bijge- 'schreven op de kerfstok ULS[van de Eindhovenaar, die zich pas anderhalf jaar serieus door het professionele circuit be- l geeft. De net 24-jarige Haarhuis, eerd Jarnl die vorig jaar het Rotter damse kwalificatietoernooi niet overleefde, begint met zijn zeges op de tennisreuzen dicht in de buurt te komen van het credo van zijn hoofdsponsor. Haarhuis ver lengde onlangs zijn contract met warenhuis Hema, dat er sinds kort ook via televisie reclames prat op blijkt te gaan „de normaalste zaak van de wereld" te zijn. „Dat zijn mijn overwinningen op' hoger geplaatste spelers nog beslist niet", temperde de Brabander het enthousiasme nadat hij in 88 minuten had afgerekend met de Franse lolbroek, die volgens de computer slechts elf beteren boven zich behoeft te dul den. Maar op de overwin ning van de nummer 54 van de wereldranglijst viel gis teravond niets af te dingen. Haarhuis gunde de tobbende Noah („Ik voel me uitge blust, terwijl het seizoen nog moet beginnen") nauwelijks de tijd voor zijn befaamde grappen en grollen. In de eerste set produceerde de 29-jarige Noah een op merkelijk groot aantal mis lukte eerste opslagen, maar van opzet bij de met start- geld binnengehaalde Frans man wilde ook de sterk spe lende Haarhuis niets weten. „Voor zover ik het heb kun nen beoordelen, heeft Noah mij geen enkel punt cadeau gegeven. Met een paar keer een goede lob in de beginfa se, heb ik hem van het net kunnen weghouden". Noah was achter Brad Gil bert en de eerder al uitge schakelde Mancini als derde geplaatst bij de strijd in Rot terdam; negen plaatsen ho ger dan Haarhuis. „Tüurlijk ben ik nu niet ineens de fa voriet", maakte Haarhuis meteen na zijn zege duide lijk. „En aan een plaats in de top twintig denk ik helemaal nog niet. Daar ben ik nog lang niet rijp voor", meent de pupil van Henk van Hulst. De rechtshandige Haarhuis, die in Florida economie heeft gestudeerd, treft van avond in de volgende ronde Michael Tauson, de Deen die vió Schapers doordrong tot de tweede ronde. „Dat wordt een wedstrijd op de achter lijn", voorspelt de enig over gebleven Nederlander. Die zich met het bereiken van de laatste zestien in Rotter dam in ieder geval heeft verzekerd van 7740 Ameri kaanse dollars. De nummer één toucheert uiteindelijk 65.000 van die biljetjes. „Ik ben en blijf de under dog", onderstreepte Haar huis gisteravond nog maar eens. „Als ik zondag win, neem ik alle journalisten mee uit eten". Waarschijn lijk zélfs degene die had be cijferd dat Haarhuis in zijn loopbaantje al drie ton bijeen had geslagen. „Was dat maar waar, maar dan mis ik er toch heus nog twee", aldus Haarhuis. Die zich gister middag in de catacomben van Ahoy' nog verre van ge lukkig had getoond met de loting. Zoals hij zich nu ook „verre van favoriet voor de eindzege" voelt. ROB LANGEVELD 'opinglab Utrecht voorlopig gesloten RECHT Het dopinglaboratroium van de irersiteit van Utrecht zal vandaag zijn deu- (voorlopig) sluiten. Een tekort aan zowel fi- ciële middelen als aan gekwalificeerde ana- (n heeft tot het opmerkelijk besluit geleid. »r de onzekerheid over het voortbestaan van [Nederlands Instituut voor Drugs en Doping parch, zoals de instelling officieel heet, heeft groot aantal analisten een andere betrek king gezocht en gevonden. Van de zeven die vorig ja5r nog in Utrecht aan het werk waren, zijn er inmiddels vier vertrokken. Doordat ook de internationale status van het instituut ondui delijk is geworden nu het Internationaal Olym pisch Comité de erkenning voorlopig heeft in getrokken, acht het bestuur van de faculteit farmacie het beter het laboratorium voorlopig te sluiten. DBAL heren A-groep in Tejechoslowa- le A: Hongarije-Frankrijk 19-18, den-Algerije 20-19. B: Roemenië- ^Korea 26-24, Tsjechoslowakije- Serland 12-13. C: Joegoslavië- nje 17-18, IJsland-Cuba 27-23. D: ptunie-Polen 26-21, DDR-Japan (KEY Ira Gandhi Cup heren in Luck- i (Ind) Zuid-Korea-Polen 5-0, Malay- Japan 1-1. IRDESPORT ireen van Nootdorp loert, 2000 m: 1. Elaine Dakota (E. man jr) 2.52,8 - 1.26,4, 2. Daisy hoeve, 3. Duke Nanouk. Toto: win- d 17,40, plaats 5,60 2,50 3,40, KI 92,40, trio 2486,20. ara, 2380 m: 1. Cendy (W. van Pijl) 3.30.9 - 1.28,6, 2. Dajan Nor- 3. Esther Guapa. Niet gestart: Ite Hanover. Toto: winnend 3,80, lts 1,40 2,00 3,70, koppel 10,10, 195,90. koert, 2000 m: 1. Ditske (L. Doo- 12.55,7 - 1.26,9, 2. Duka van Lud- 3. Duke Ruimzicht. Niet gestart: rin Crown. Toto: winnend 2,50, lts 1,30 1,80 1,60, koppel 5,40, trio 10. loert, 2380 m: 1. Cito Uiterdijk (J. 3.25,7 - 1.26,4, 2. Duke Baker, 3. fch Oldeson. Niet gestart: Concorde W. Toto: winnend 6,60, plaats 3,50 1,90, koppel 14,40, trio 108,40. 5e koert, 2000 m: 1. Dave Victrix (A. Mollema) 2.51,8 - 1.25,9, 2. Cherry, 3. Cheetah Boshoeve. Toto: winnend 7,00, plaats 2,20, 1,50, 2,00, koppel 19,60, trio 253,70. 6e koert, 2000 m: 1. Byblow Promise (P. van Dijk) 2.51,5 - 1.25,5, 2. Bianca Pitt, 3. Betty Albo, 4. Bella A. Niet ge-| start: Ambrosius. Toto: winnend 5,90, plaats 1,70, 3,20, 1,60, koppel 40,80, trio 488,30, kwartet 1378,40. 7e koert, 1640 m: 1. Beatrix Six (L. Dooper) 2.18,5 - 1.24,5, 2. Al Patron, 3. Beauty Spencer. Niet gestart: Chan- tal Loo. Toto: winnend 3,80, plaats 3,00, 1,30, koppel 8,30, trio 156,70. 8e koert, 2750 m: 1. Berend K. (P. Pij ning jr.) 3.57,9 - 1.26,5, 2. Celine Prin cess. 3. Bas Loo. Toto: winnend 7,20, plaats 2,40, 1,30, 2,60, koppel 7,60, trio 126,90. 9e koert, 1640 m: 1. Yerry Doffer (R. van Stam) 2.16,7 - 1.23,4, 2. Anno Bui tenzorg, 3. Woodsong, 4. Ziegfried B. Toto: winnend 10,50, plaats 2,00, 1,50, 2,50, koppel 26,00, trio 398,00, kwar tet 1337,20. 10e koert, 2000 m: 1. Amerie Uithui zen (J. Wagenaar) 2.45,0 - 1.22,5, 2. Ayres Boy. 3. Zamajo Star. Toto: win nend 2,90, plaats 1,10, 1,50, 1,80, koppel 3,90, trio 120,90. 11e koert, 1640 m: 1. Coy van de Lente (A. Suykerbuyk) 2.18,6 - 1.24,5, 2. Boy B., 3. Chamil Marathon. Toto: winnend 3,50, plaats 1,80, 4,00, 5,00, koppel 16,90, trio 194,80. W-5: 7-9-8-3-2, niet gespeeld. Omzet totaliaator: 300.978,00. SCHAATSEN Juniorenwedstrijden in Collalbo (Ha) Heren, 1000 m: 1. Duba (Ned) 1.16,90, 2. Jakko (Ned) 1.18,58, 3. Van der Vlies 1.19,01 (Ned), 3000 m: 1. Dirksen (Ned) 4.46,24, 2. Van Klinken (Ned) 4.46,08. Damet, 3000 m: 1. Linnen- bank (Ned) 4.48,42, 2. Nat (Ned) 4.49,40. TENNIS Toernooi in Rotterdam Herenenkelspel, 1e ronde: Zivojinovic (Joe)-Bates (GBr) 6-1, 6-1, Gustafsson (Zwe/5)-Potier (Fra) 7-5, 6-2; Haarhuis (Ned)-Noah (Fra/3) 6-2, 7-6. 2e ronde: Mansdorf (lsr/8)-Bergström (Zwe) 4-6, 6-1, 6-1; Antonitsch (OosFSteeb (BrD/4) 6-1, 4-6, 6-3; Gilbert (VSt/1)- Camporese (Ita) 6-3, 6-3. Herendubbelspel, 1e ronde: Gal- braith/Macpherson (VSt/Aus/4)-Krajl- cek/Schapers (Ned) 6-4, 6-3; Nijssen- /Morlensen (Ned/Den)-Tsjerkasov/P- hillips (Sov/VSt) 6-4, 6-1. Toernooi in Athkelon (Itr) Damesenkelspel, 2e ronde: Oremans (NedFPodlahova (Tsj) 6-3, 6-2, N. Rooimans (Ned)-Muloj (Joe) 7-6, 6-2, Berger (lsr)-Reinders (Ned) 2-6, 6-4, 6- 2. VOETBAL EK-kwalificatie tot 16 jaar: Neder land-Italië 1-0. Stand: 1. Nederland 3- 4; 2. Polen 3-3; 3. Italië 2-1. Spanje, halve finales beker Real Madrid-Cadiz 3-0 (totaalscore 4-0). VOLLEYBAL Heren eredivisie: Martinus-Reflex 3-0. IJSHOCKEY Play-offs NK, halve finales: Geleen- Nijmegen 1-4. NEDERLAAG VOOR WESTDUITSERS IN MONTPELLIER CAIRÖ Egypte heeft ook in zijn derde wed strijd ter voorbereiding op het eindtoernooi om het WK voetbal de nul ge handhaafd. De eerste te genstander van het Ne derlands elftal in Italië (op 12 juni in Palermo) bleef gisteren, evenals eerder tegen Denemarken en Zuid-Korea, ook tegen Oostenrijk hangen op een gelijkspel: 0-0. De duels werden alle in Cairo gespeeld. Voor Oostenrijk was het de eerste serieuze test. De ploeg van trainer Hickersber- ger oefent nog vier keer, waaronder op 30 mei in We nen tegen Nederland. De 20.000 toeschouwers, die het nationale stadion van Cairo voor slechts eenvijfde deel vulden, kregen weinig waar voor hun geld. Beckenbauer Het Westduitse elftal is het jaar van het toernooi om het WK voetbal slecht begonnen. Voor het eerst sinds tien wed strijden verloor de ploeg van teamchef Franz Beckenbauer. In Montpellier was Frankrijk, dat zich niet kwalificeerde voor de eindronde, te sterk, 2- 1. De 22.000 toeschouwers in het Stade de la Moisson zagen Cantona acht minuten voor tijd de winnende treffer ma ken. Sinds 21 iuni 1988 had de Bondsrepubliek niet meer ver loren. De door routinier Au- genthaler geleide defensie was onzeker, de opbouw door het vroege storen van de Fransen ronduit zwak. Desondanks be gonnen de Duitsers goed aan de eerste van vijf voorberei dingsduels. Möller scoorde na 37 minuten Vlak voor de rust tekende Papin voor de ver diende gelijkmaker. De ploeg van bondscoach Platini, ver jongd na de eliminatie in de WK-kwalificatie, had het laat ste woord. De Egyptische verdedigers Rabie Yasin (links) en Hany Ramzy zetten een Oostenrijkse speler de voet dwars.' FOTO: ANP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13