Katwijkse fileersters vieren overwinning /J l\ „Het gaat om kunst, niet om een sneeuwpop maken" f^ethouder weet niets van belofte verkoop woningen OUR IAAL GYMLERAAR rllDEN OMGEVING QeidóaQowiant DONDERDAG 1 MAART 1990 PAGINA 11 ag^iilbeurs B del de 'an Ikeburcht ■kemade ^Hlvereniging Al- ^^iade organiseert EURzondag 4 maart aat (j ruilbeurs in nr fipshuis De Alke- -||cht in Roelofsa- Ddsveen. Alle 30. *zamelaars van ^jtzegels, munten, jichtkaarten en zijn op middag van welkom. De - aah 2); Herinrichtingsplan Crocussenstraat en Tulpenstraat in centrum Lisse LISSE Lisse gaat de Tulpenstraat en de Crocussenstraat reconstrueren. In de Tulpenstraat wordt onder meer een drempel aangelegd. De Crocussenstraat wordt een woonerf. Het eenrichtingsver keer wordt in beide straten, die in het centrum van het dorp gelegen zijn, ge handhaafd. Voor de reconstructie van de straten heeft de gemeente Lisse een ont- werp-herinrichtingsplan opgesteld. Uit gangspunten daarin zijn dat de riolering wordt vervangen, zoveel mogelijk par keerplaatsen worden aangelegd en de be staande beplanting wordt vervangen. De Tulpenstraat wordt zo ingericht dat langsparkeren aan beide zijden van de weg mogelijk wordt. Ter hoogte van de rijwielhandel en het café komen haakse parkeerplaatsen. Halverwege de straat wordt vanwege het intensieve fietsver- keer een flauwe, snelheidsremmende drempel aangelegd. Het kruispunt Ka naalstraat/Tulpenstraat wordt verhoogd. De Crocussenstraat, die wordt ingedeeld als woonerf, wordt in zijn geheel iets op gehoogd. Bovendien wordt ook daar langsparkeren aan weerskanten van de weg mogelijk gemaakt. Volgende week dinsdag wordt over de reconstructieplannen een informatiea vond gehouden. Vanaf acht uur kan ie dereen zijn of haar opmerkingen of be zwaren kenbaar maken in het gemeente huis. Snelkraak gepleegd met gestolen auto NOORDWIJKERHOUT De da ders die gisterochtend vroeg drie camrecorders wegnamen uit een zaak aan de Viaductweg in Noordwijker- hout, maakten gebruik van een auto die ze even daarvoor hadden gestolen vanaf de Cornoeljelaan. Volgens een politiewoordvoerder komen de gege vens van getuigen overeen met gege vens van het gestolen voertuig. Om de daders en de auto op te sporen is een telex landelijk verspreid. Vanochtend om vier uur sneuvelde een grote winkelruit ter waarde van 3800 gulden in de Dorpsstraat. De ruit werd ingegooid met een tegel en de politie vermoedt dat de daders ook daar een snelkraak wilden plegen. Radar betrapt 44 voertuigen WASSENAAR Bij een snelheidscontrole op de Schouwweg en de Prinsenweg in Wassenaar zijn 44 voertuigen betrapt op te hard rijden. Bij de radarcontrole die in de ochtend plaats had, passeerden 373 auto's en vracht wagens. De hoogst ge meten snelheid be droeg 88 kilometer op het stuk weg waar 50 kilometer de maxi mum snelheid is. Auto in de sloot OEGSTGEEST Aan de Marsebelt- laan in Oegstgeest raakte gisteravond om half elf een auto te water. De be stuurder reed over de Haaswijklaan toen zijn computer gestuurde auto ka pot ging. Al rijdend probeerde hij de ra dio aan de praat te krijgen. Hij zag daarbij de bocht in de weg over het hoofd. De bestuur der en zijn zoon bleven ongedeerd. Renovatie gedeelte Kanaalstraat Lisse LISSE Het gedeelte van de Kanaalstraat in Lisse gelegen tussen Gasstraat en Ringvaart wordt herstraat. Morgen, di rect na de avondspits, wordt met het werk begonnen. De werkzaamheden worden 's nachts voortgezet en naar verwachting is zaterdagavond het karwei geklaard. Ook de kruising Gasstraat/Kanaal- straat wordt gerenoveerd en de trottoirs in genoemd ge deelte van de Kanaalstraat worden opgeknapt. Bij de uit voering van de werkzaamhe den zal steeds tenminste één rijstrook beschikbaar blijven. Weinig deelname bromfietscontrole ALPHEN AAN DEN RIJN Slechts 18 bromfietsers kwamen gisteren naar het Alphense politiebureau om hun voertuigen te laten con troleren. jEen paar weken ge leden, toen de politie voor het eerst een preventieve controle hield, lieten onge veer vijftig mensen hun brommer controleren. Van de bromfietsen die giste ren werden nagekeken had den er twee een te groot ver mogen. Vier bromfietsen pro duceerden te veel geluid en zes voertuigen vertoonden kleinere gebreken. I. fod van 31, I "5,5 miljoen Hoid toordwijk iiftoRDWIJK Tijdens h openbare verkoping is BacSteren een bod gedaan 2(p 3,5 miljoen gulden op ptel Noordwijk, voor- jen Hotel-Restaurant j.^'luits de Mer. Het bod ack erd door een op verzoek *s|jbekend gebleven be- i (rligstellende gedaan. 471j openbare verkoping werd c^noudenin opdracht van de 0_ ijpotheekgever. Huidige eige- rheojar van het aan de Parallel- oseiilevard gelegen en 37 ka- (Butrs tellende hotel is Binex ids llgens notaris Van Hoeken C 3:e de veiling leidde, hebben 2{urders van het pand nog ge- ^a"jobeerd de veiling te voorko- en. Tijdens het kort geding ïf 3: 6a lilt gisterenmiddag voor de iagse rechtbank diende, irden deze gebruikers van itel Noordwijk echter in het r~fdgelijk gesteld. Op woensdag achtpaart zal de definitieve ver- >ch >op bij afslag plaatsvinden. J 2: et pand zal aan de koper vrij iko fn bewoners en gebruikers i oprden opgeleverd. KATWIJK De staking van de fileersters bij het Katwijkse visverwer- kingsbedrijf Ouwehand is voorbij. Na ruim zeven uur onderhandelen be reikten de vakbonden en de directie van Ouwehand gisteravond overeenstem ming over de status van de medewerksters in de avondploeg. Zij zullen als parttime werk neemsters worden opgenomen in de cao. Daarmee is de be langrijkste eis van de stakers ingewilligd. Volgende week worden de gesprekken over de cao bij Ouwehand afgerond. Er zal onder meer worden be keken of de vrouwen een re gelmatig arbeidspatroon heb ben bij het bedrijf. Ouwehand heeft bedongen dat de vrou wen moeten aantonen dat ze over een tijdsbestek van twee jaar tenminste drie dagen per week hebben gewerkt. Er blij ven wel oproepkrachten in dienst bij het visverwerkings- bedrijf. „Maar die vallen ook onder de cao", meldt Astrid de Best van het net opgeheven actiecomité. Het half uurtje schoonmaakwerk dat de vrou wen na de avonddienst ver richten wordt voortaan als overwerk betaald met 30% ex tra loon. De staaksters vierden gister avond groot feest toen de on derhandelingsresultaten be kend werden gemaakt. De vrouwen, die zich hadden ver zameld in het Jeugdhuis, kre gen de uitslag telefonisch te horen van FN V-bestuurder P. de Groot. „Wij zijn verschrik kelijk blij. Morgen gaan we di rect weer aan het werk", aldus Astrid de Best. De avondploeg organiseert volgende week vrijdag een 'overwinnings feest' om het resultaat te vie ren. „Ik verwacht niet dat de directie komt. Maar de FNV, van de dagploeg die ons hebben gesteund en ka derleden, iedereen die ons ge holpen heeft is uitgenodigd". Door de nu gemaakte afspra ken krijgen de werkneemsters niet alleen recht op een volle dige ziektewet-uitkering. Ook op het gebied van vervroegde uittreding, pensioenrechten en overwerk krijgen zij dezelfde rechten als personeel in volle dige dienst. Tot gisteren werk ten alle vrouwen volledig op óproepbasis, waardoor onder meer de ziekte-uitkering was beperkt tot 70% van het loon. Bovendien waren door de di rectie van het bedrijf begin dit jaar enkele verslechteringen doorgevoerd. De Groot noemde de koerswij ziging van Ouwehand van morgen vroeg „een complete overwinning" voor de staak sters. „Ik zou niet weten waar wij water' bij de wijn hebben gedaan", aldus De Groot, die gisteren door de directie van het Katwijkse bedrijf terug naar de onderhandelingstafel werd geroepen. Dat gebeurde enkele uren voordat een ulti matum van de bond afliep waarin werd gedreigd met een kort geding. De Best beaamt het stroeve verloop van de on derhandelingen: „Ouwehand heeft een week lang niks van zich laten horen. Ook nu heb ben we nog niets gehoord. Vanavond gaan we weer ge woon aan het werk. Of de di rectie langskomt weet ik niet. Maar de meeste gezichten zul len een triomfantelijke uit drukking niet kunnen onder drukken". Directeur A.D. Ouwehand zei vanmorgen verheugd te zijn over de beëindiging van de staking. „Zoiets moet niet te lang duren. Voor de financiële gevolgen hebben we wat crea tieve oplossingen bedacht. Wat ons betreft is het vergeven en vergeten. Wij zijn niet rancu neus. Als de avondploeg van avond aan het werk gaat zal de directie ook even een praatje houden". is: jOORDWIJK Wethou- Bedijn (Woonruimte- 2ierdeling weet niets van 'fen belofte aan huurders Boerenburg dat ze na 0 jaar het huis van de ge beente kunnen kopen, bleek gisteren tijdens discussie-avond over Boernburghuizen. In mijen nota claimen de Boe enburg-bewoners dat die lelofte is gedaan. Jedijn: „Een schriftelijke be vestiging van een belofte heb ia£ niet kunnen vinden. Wel (ADVERTENTIE/ weet ik dat alle eerste bewo ners een huurcontract hebben ondertekend met een verkla ring". Een verklaring waaruit volgens Bedijn blijkt dat de huurders wisten dat de huur woningen beschikbaar moes ten blijven voor minder draag- krachtigen. De Noordwijkse politici deden gisteren het de bat over het al of niet verko pen van gemeentelijk woning- bezit nog eens uitgebreid over. Dat gebeurde tijdens een poli tieke discussieavond. Dinsdag maakte de nog onmogelijke verkoop volgens het colle geprogramma mogen er geen gemeentewoningen verkocht worden tijdens de gemeen teraadsvergadering de tongen al flink los. Nieuwe standpun ten kwamen er nauwelijks naar voren. PvdA, CDA en Noordwijks Belang zijn welis waar ook tegen, maar zijn be reid hun standpunten even tueel te herzien, wanneer alle voors en tegens in een ge meentelijke notitie duidelijk op een rijtje zijn gezet. De discussieavond was belegd door de Stichting Bewoners Belang Boerenburg West. Lei draad voor de discussie was de nota die de stichting 1 februari presenteerde met als onder werp de bevordering eigen woningbezit door middel van verkoop van huurwoningen aan zittende huurders. V. Salman (CDA) benadrukte dat de zaak in de toekomst ze ker bespreekbaar zal zijn. Een gedegen onderzoek, in ver band met de vele vragen die er zijn, moet daar echter aan ten grondslag liggen. Het CDA wil weten tegen welke prijs de huizen verkocht worden, of alle woningen worden worden verkocht en of alle bewoners een dergelijke woning wel kunnen kopen. Ook Noord- wijks Belang wil eerst meer duidelijkheid. Alex Ouwehand (Groen Links) meende dat in Noordwijk de verhoudingen tussen de aantallen koop- en huurwoningen zoek zijn. J. Smit (VVD) meent een eigen woning voor iedereen bereik baar moet zijn. Bovendien moet de gemeente volgens hem van de verouderde hui zen af, om faillissement van het gemeentelijk woningbe drijf te voorkomen. Of de VVD met de zaak over de ver koop van de woningen aan het stunten is, werd niet duidelijk. Smit deed geen uitspraak of hij in aan nieuw college deel neemt als deze niet naar de zin van de VVD wordt opgelost. Julya Lo'Ko Band. Schaatsen De ijsclub Nooitgedacht uit Valkenburg gaat zaterdag schaatsen op De Uithof in Den Haag van tien tot twaalf uur. Vertrek om negen uur vanaf het Dorpsplein waar de bus klaar staat. De kosten bedragen voor leden vijf gul den. Concert De Julya Lo'Ko Band speelt zaterdag in jongerencentrum Het Kasteel aan de Concert- weg in Alphen aan den Rijn. Het repertoire bestaat uit een mengeling van funk, rock en ballads. Zaal open om negen uur. Entree acht gulden. Zang dameskoor The Flying Sin gers uit Nieuw-Vennep geeft zaterdag een barbershop-sin ging concert in tuincentrum Westergeest aan de Heere- weg in Lisse. Deze speciale zang stamt uit het begin van deze eeuw, toen het opgeld deed in Amerikaanse kap perszaken. Ballades, spiritu als en filmmuziek worden ten gehore gebracht. Aanvang om half twee. Wandelen De afdeling Lisse van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de gaat zaterdag wandelen in de waterleidingduinen bij Vogelenzang. Verzamelen om half twee op het parkeer terrein bij de Mariakerk aan de Nassaustraat in Lisse. Country Countryband Non Value treedt zaterdag op in party centrum Unique aan de Lei- desevaart 171 in Noordwij- kerhout. Het repertoire van de groep bestaat vooral uit stevige countrymuziek, onder meer van Dwight Yoakam en Steve Early, maar ook ballades ontbreken niet. De Karavaan De milieukaravaan van de PvdA Voorschoten is zater dag in de wijk Noord-Hof land. Om tien uur wordt ge start bij het winkelcentrum. Voorschotenaren kunnen bij de karavaan klein chemisch afval inleveren. Op 10 maart is de karavaan in Vlietwijk. Filmavond Het Evangelisch Ontmoe tingscentrum De Ark aan het Picképlein 1 in Noordwijk vertoont zaterdag de film Ne ver Ashamed. Tim verandert van jeugdige yup in christen die zich niet voor zijn geloof schaamt. Aanvang om acht uur. Erna Sassen Cabaretière Erna Sassen treedt zaterdag met haar pro gramma „Je kan wel gek worden op in het Parkthea ter in Alphen. De van de ra dio bekende Sassen brengt in een soloprogramma haar ei gen kijk op het leven met on derwerpen als jaloezie, incest en doodsangst. Aanvang half negen. Toegang17,50,CJP Pas 65 15.-, abonnement houders 15,-. Jazz-session Het spits van een serie jazz- sessions die in het Golden Tulip Beach Hotel in Noord wijk wordt gehouden, wordt vrijdag afgebeten door het Simon Rigter Kwartet. Het Noordwijkse jazzgezelschap speelt een repertoire dat be staat uit bebop en Charlie Parker-jazz. Het concert duurt van acht uur tot half twaalf en is gratis toeganke lijk. DEKT SOEPELE ENING lingJuist, hij snel naar de Kredietbank jM-eiden. djDaar maken ze persoonlijke akirjleningen tot f. 30.000,-vlot in l9-9orde. Zonder moeilijk gedoe en i8 ggeheel op de persoonlijke .scesituatie afgestemd.Tegen een 30 ilage rente en soepele aflossings- ^voorwaarden. JDus plezierig geregeld allemaal. fl«jDatzelfde geldt trouwens voor iaq|een doorlopend krediet van de om steeds over wat extra te kunnen beschikken. MOok interessant voor u? Welkom nadere informatie. kjOp werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van Ml 7.30-19.30 uur. kan natuurlijk ook. GOED VOOR iCTB UW LENING "^Gemeentelijke Kredietbank cl Leiden i jBreestraat 24, "JPostbus 11300,2301 EH Leiden idJtel. 071-254145 erU LEIDSE EN KATWIJKSE SNEEUWBEELDHOUWERS WINNEN GOUD LEIDEN/KATWIJK Vier dagen schaven, ras pen, zagen en hakken in een blok samengeperste sneeuw van bVz bij ZV2 bij 3 meter. Het resultaat: een sneeuwbeeldhouwwerk getiteld Haasje Over, dat goed is voor een eerste prijs in een veld van zes tien deelnemende teams uit negen verschillende landen. Betty Lever en Jorien Jas uit Leiden en Leny Schaart en Cees Jonker uit Katwijk be haalden dit succes afgelopen weekeinde in het Finse Savon- linna. Een niet geringe presta tie van de vier amateurs, van wie er drie nooit eerder met dit witte, koude materiaal had den gewerkt. De vier beeld houwers zijn cursisten van de Leidse kunstenares Fredy Wolf-Wubben, die in Sassen- heim haar atelier heeft. Wolf heeft zelf al enkele malen aan dergelijke wedstrijden meege daan, maar dan als beroeps beeldhouwster. Nog maar twee weken geleden is ze terugge keerd uit Canada waar ze, overigens zonder in de prijzen te vallen, met drie mannelijke collega's bij twintig graden vorst een abstract kunstwerk maakte. „Ik wil even bena drukken dat het hier echt om beeldhouwen gaat", zegt Wolf aan het begin van het gesprek zeer beslist. „De mensen moeten niet denken dat we een veredelde sneeuwpop ge maakt hebben of zo, dat is heel wat anders". Spelelement De sneeuwbeeldhouwwedstrijd in Savonlinna werd georgani seerd door de Finse VVV in combinatie met Unicef. Het feit dat het kinderfonds van de Verenigde Naties bij de or ganisatie betrokken was, bracht met zich mee dat aan Het winnende werkstuk Haasje Over. de kunstwerken speciale eisen werden gesteld. Leny Schaart legt uit: „Het werk moest iets uitbeelden dat kinderen aan spreekt, terwijl de jeugd er ook iets aan moest hebben, iets mee moest kunnen doen. We waren verplicht een soort spe lelement in het beeldhouw werk te verwerken. Verder was de regel gesteld dat alle sneeuw gebruikt moest wor den. Dus alles wat we van het blok afzaagden en hakten moesten we op de een of ande re manier weer gebruiken. Dat was trouwens niet zo erg moeilijk, want aangezien het drie van de vier dagen behoor lijk dooide, smolt een deel van de verwijderde sneeuw ge woon weg". Het ontwerp voor het Leidse- Katwijkse werkstuk is van de enige man in het kwartet, Cees Jonker. Hij ontwierp Haasje Over Pokkihyppely in het Fins een beeld dat twee kinderen voorstelt die dit oer-Hollandse spel spelen. Voor het verplichte spelele ment koos Jonker voor een glijbaan. Alle vier de leden van de groep hadden trouwens ieder een eigen idee geleverd, maar toen die ter tafel kwa men was men het er al snel met elkaar over eens dat Jon kers ontwerp het meest in aanmerking kwam. Dit on danks het feit dat het ontwerp een zwakke plek kende. Het hele gewicht van het bovenste 'kind steunt namelijk, zoals dat in werkelijkheid bij haasje- over ook gebeurt, op de 'ar men'. Dooi Ondanks het feit dat het de eerste drie dagen van de „Snow Sculpture World Championships" flink dooide, zo'n zeven graden boven nul, J FOTO: CEES JONKER zijn Cees Jonker, Jorien Jaè, Betty Lever en Leny Schaart er steeds van overtuigd ge weest dat ze er in zouden sla gen hun werkstuk te volbren gen. „Hoewel de moed je soms in de schoenen zonk als je 's morgens aanschouwde wat er van je werk van de vorige dag was overgebleven", vertelt Jonker. En darl viel bij ons de schade nog mee. Een andere groep, die een tafereel met al lerlei fantasiedieren maakte, zag tot drie keer toe een com plete beer helemaal wegsmel ten". „Misschien is het weer zelfs in ons voordeel geweest", vult Leidse Betty Lever aan. „De laatste dag, zondag, begon het ineens weer te vriezen en dat kwam prachtig uit. Het bo venste kind hebben wij steeds ondersteund met sneeuw en op de laatste dag haalden we dat weg, zodat de 'benen' vrij in de lucht kwamen. Maar toen Het viertal dat bij sneeuwbeeldhouwwedstrijden in Finland de eerste prijs worr. Vlnr: Cees Jonker, Jorien Jas, Betty Lever en Leny Schaart. FOTO: HENK VAN DEN ENDE soonlijk. „Wat dat betreft had den we beter de publieksprijs kunnen winnen. Daar zat nog een aardig geldbedrag aan vast", aldus Leny Schaart, die zich vervolgens haast te zeg gen natuurlijk niet voor het geld te hebben meegedaan. Het kunstwerk is uiteraard in Finland achtergebleven. Jo rien Jas: „Het is weer flink gaan vriezen daar, dus alle werken staan er nog en trek ken dagelijks veel bekijks. In Finland, en trouwens ook iri andere landen waar men aan sneeuwbeeldhouwen doet, is het een populair evenement. De televisie schonk bijvoor beeld dagelijks aandacht aan de wedstrijd. En dat wij won nen was daar in Finland voor paginanieuws. Of we ook in Nederland aandacht op televi sie gekregen hebben? Nee hoor, alleen de Tros wilde eventueel wel wat uitzenden, maar dan moesten we wel zelf video-opnamen maken. Nee, Nederland loopt nog niet zo warm voor de sneeuwbeeld houwkunst". PAUL DE VLIEGER vroor het inmiddels zo hard dat er zelfs kinderen aan kon den gaan hangen". Het Nederlandse viertal heeft voornamelijk met zelfgemaakt gereedschap gewerkt. Zo fa briceerde Cees Jonker een soort kettingzaag door aan een gewone ketting met ijzerdraad scherpe uitstekels te maken. Door nu met z'n tweeën, ieder aan een kant, de ketting heen en weer te trekken over het blok sneeuw konden complete delen worden weggezaagd. Ook raspen en allerlei handige schaven werden door de Kat- wijker ontworpen, terwijl de organisatie in Finland voor bijlen, schoppen, ladders en emmers zorgde. Dat na vier dagen zwoegen de jury het werkstuk van de vier tot het winnende verkoos, hadden Lever (37), Schaart (56), Jas (25) en Jonker (53) niet verwacht. Teamleidster Jorien Jas, die als enige van de vier al eens eerder aan een dergelijke wedstrijd had mee gedaan: „Er deden in totaal vier teams uit Nederland mee en dat we van die vier het mooiste werk hadden ge maakt, daarvan waren we ei genlijk wel een beetje over tuigd. De jury kwam op een gegeven moment met het be richt dat ze vond dat zeven werkstukken ver boven de rest uitstaken. Dan zijn wij vast die nummer zeven, dach ten wij nog. Toen werd het de eerste plaats. Een gouden me daille, niet te geloven". Achteraf denkt het viertal de overwinning vooral te danken te hebben aan de originaliteit van het werk. Betty Lever: „Vrijwel niemand had mense lijke figuren gemaakt. Het wa ren bijna allemaal sprookjes en fantasiedieren. Beren vooral. Wij hadden ook als enige een gestyleerd werk gemaakt en volgens ons heeft dat onder andere de doorslag gegeven". Televisie Grote prijzen hebben de vier sneeuwbeeldhouwers trou wens niet aan het behalen van de „wereldtitel" verdiend. De eerste prijs was een beker voor de groep en een trui en een medaille voor iedereen per

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11